Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγο άσχετο παιδιά αλλά από τη μέρα που αγόρασα τον γαλαξία με έχει βαρεθεί ο καναπές. Έχω πλέον γειώσει τον λάπτοπ (πονάει ο πισινός μου στην καρέκλα) και η γυναίκα μου με τραβάει από τον καναπέ μόνο με το βίντσι.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λίγο άσχετο παιδιά αλλά από τη μέρα που αγόρασα τον γαλαξία με έχει βαρεθεί ο καναπές. Έχω πλέον γειώσει τον λάπτοπ (πονάει ο πισινός μου στην καρέκλα) και η γυναίκα μου με τραβάει από τον καναπέ μόνο με το βίντσι.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

μία από τα ίδια φίλε και εγώ. Δεν καταλαβαίνω πότε πάει τρεις η ώρα και με το ζόρι σηκώνομαι το πρωί για δουλειά. Δε το έχω πάθει με άλλο gadget αυτό.

επί τη ευκαιρία ποιο είναι το τελευταίο firmware παιδιά; έχω αυτό που είναι από 30/7/2010. Δεν έχω παράπονα γενικά εκτός άσοι το gps ότι κάπως τα χάνει και μπερδεύεται.

Ευχαριστώ πολύ όλες και όλους για τις συμβουλές και τα hints.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά με το ξελαφρωμα αποτρέπει μερικές χαζες εφαρμογεςνα τρέχουν στο παρασκήνιο και γλυτωνεις χώρο από την κάρτα.

Υπάρχουν κι αλλά οφέλη αλλά πολύ μικρά.

 

Δεν έκανα το ίδιο στην jpk γιατί δεν σκοπεύω να την κρατησω.

Απλά την μελεταω για να δω κατα πόσο η επίσημη θα είναι καλύτερη η όχι.

 

 

http://www.multiupload.com/ULQEGKORBE

Κατέβασε αυτό το αρχείο και ακολούθησε τις οδηγίες που έχει μέσα στο txt file.

 

OK. Όταν έχεις και άλλες εντυπώσεις, θα εκτιμήσω τη γνώμη σου για την JPK.

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο παιδιά αλλά από τη μέρα που αγόρασα τον γαλαξία με έχει βαρεθεί ο καναπές...

Κι εγώ μια από τα ίδια, μέχρι που έπεσε στα χέρια μου ένα eeepc και το γαλαξία τον παραμελώ τώρα στο σπίτι. Πάντα στον καναπέ, εννοείται... :pig:

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση, θυμήστε μου σας παρακαλώ πως μπαίνουμε σε recovery mode?

 

Ευχαριστώ

 

 

Ακυρο, το βρήκα

Edited by gkas1973

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Tελικα εβγαλα ακρη με το MSC.Thunder.FirmwareUpdate has stopped working σφαλμα οταν επιχειρω να του κανω αναβαθμιση. Ειναι γνωστο προβλημα της νεας εκδοσης του kies και το εχουν παρατηρησει χρηστες ανεξαρτητως συσκευης...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

ακριβως ειχα και εχω το ιδιο προβλημα,εχει σταλει για σερβις γιαυτον το λογο αλλα οπως με ενημερωσαν δεν εχει κανενα προβλημα,να σου πω την αληθεια και με μια ακριβως γραμμη δεν αντιμετωπιζω καμια δυσκολια

και με αλλαγη firware που κανανε οι ιδιοι παλι τα ιδια:Xειναι

παιδια και εγω εχω το ιδιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ΣΟΣ, εβαλα το OCLF v2 και τωρα μου κολλαει στο media scanning. Μαυριζει η οθονη και κανει loop απο την αρχη. Τι κανω?

Στις επιλογες της εφαρμογης ειναι κοκκινο το undo OCLF v2 αλλα και το OCLF.

Ιδεες??

ΕΝΤΙΤ ειναι κοκκινα γιατι δεν εχω μπαταρια. Τωρα τελειωσε το scanning χωρις loop αυτην τη φορα, αλλα εσβησε η οθονη και παλι τα ιδια...\

Επιχειρησα να κανω undo lagfix και παλι το loop. Πως το επαναφερω αυτο το πραγμα?

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε, ευχαριστώ. Το JPK δείχνει κάποιες φορές λίγο πιο αργό από το JM5 με OCLF.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολλησει εδω και 7 λεπτα στο copying data back from ext2 to RFS στο undo OCLF. Αν δεν δουλεψει και αυτο τι κανω? Αν μπω σε recovery γινεται τιποτα ή εκανα χοντρη βλακεια? Τι τα θελω τα πειραγματα οταν κατι δουλευει σωστα? :cry:

 

Εντιτ: Εκανε reboot, ειναι προοδος, για να δουμε...

ΕΝΤΙΤ: Ουτε αυτο λειτουργησε. Βγηκε το OCLF και το loop του media scanning συνεχιζει.

Nα μπω σε recovery και να κανω wipe?

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Εχει κολλησει εδω και 7 λεπτα στο copying data back from ext2 to RFS στο undo OCLF. Αν δεν δουλεψει και αυτο τι κανω? Αν μπω σε recovery γινεται τιποτα ή εκανα χοντρη βλακεια? Τι τα θελω τα πειραγματα οταν κατι δουλευει σωστα? :cry:

 

Εντιτ: Εκανε reboot, ειναι προοδος, για να δουμε...

ΕΝΤΙΤ: Ουτε αυτο λειτουργησε. Βγηκε το OCLF και το loop του media scanning συνεχιζει.

Nα μπω σε recovery και να κανω wipe?

 

Αν δεν γίνεται αλλιώς τι θα κανείς ρε Πετρο μόνο hard reset.

Για βγαλε και ξανά βάλε την κάρτα

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ευχαριστω πολυ ολα τα παιδια που βοηθησαν.

εκανα αυτο

 

 

--------------------------------------------------------------------------------

Heres what i would recommend.

 

1. Assure phone is connected via usb to computer (assuming usb debugging is enable and usb driver is installed for phone).

 

2. Download Adb.exe and minimum require files. (I recommend putting it in a directory at the root of c:\ - ex: c:\adb)

 

3. Open up command prompt.

 

4. Type c:

then press enter

 

5. Type cd adb

then press enter

 

6. Type adb reboot download

Then press enter

 

When the phone reboots, it will take you to the download screen.

 

You might want to have odin opened.

 

If anyone want screenshot and detail instructions, let me know i can create one and post it.

 

Hopefully that works for you.

 

By the way it will work even through infinite boot loop. As the screen boots just have "adb reboot download" ready and hit enter as the att logo comes up. If done at the right time it will reboot to download mode.

 

Sent from my GT-I9000M using XDA App

__________________

Proud owner of a Samsung SGH-I897 aka Samsung Captivate.

 

Running: Froyo UCJI6 - Root'd

Καταφερα να το βαλω σε reboot download ξεκινησε μου ευγαλε φαουλ και τωρα οταν το ανοιγω βγαζει στην οθονη ενα τηλεφωνο ενα υπολογιστη και ενα θαυμαστικο

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γίνεται αλλιώς τι θα κανείς ρε Πετρο μόνο hard reset.

Για βγαλε και ξανά βάλε την κάρτα

 

To εκανα αυτο. Την αφαιρεση της καρτας εννοω. Υποψιαζομαι πως κατι παιζει με την εσωτερικη μνημη της συσκευης Κωστα. Ελπιζω απλα να μην καταστραφηκε τιποτα εκει μεσα με το βαλε βγαλε του OCLF. Το φορτιζω λιγο για να το δοκιμασω και ο Θεος βοηθος.

Eυκαιρια να δοκιμασω και τα backup με το Titanium και το Rom Manager. AΝ λειτουργησει..

Edited by Prattein_Aloga

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια χαρά. Απλά είσαι vodafone branded. JMA θεωρητικά είναι ακόμα πιο μπροστά από τη JM8, οπότε μην ανησυχείς, έχεις από τα πιο καινούρια Eclair.

Αν μπορείς να ελέγξεις ένα πράγμα θα σου ήμουν υπόχρεος.. μπορείς να δεις αν βάλεις το GPS Test της Chartcross από το market, αν πιάνεις πάνω από 8 δορυφόρους σε καθαρό ουρανό; Thanks.

 

 

Λοιπον απο λαθος δικο μου δεν γραφει JMA αλλα JM4.

 

παρ'ολαυτα το κατεβασα το προγραμμα και το δοκιμασα αλλα σε οχι και τοσο ανοιχτο χωρο.Εβρησκε απο 6 εως 8 δορυφορους αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι οτι εκανε κατι βουτιες...Δηλαδη εκει που ειχε 8 δορυφορους ξαφνικα τους εχανε και αντε ξανα παλι....Θα το δοκιμασω και σε ποιο ανοιχτο χωρο αλλα δεν νομιζω οτι αυτο ειναι και πολυ καλο!

 

Θα ηθελα νε σε ρωτησω τωρα τα εξης...

 

η JM8 ειναι καλυτερη της JM4

και αν το κανω root και του βαλω το lagfix θα μπορω να του περασω μετα κατευθειαν την 2.2 ή θα πρεπει πρωτα να επαναφερω στην τωρινη του κατασταση και μετα να του περασω την 2.2 ;

 

μεχρι 9 καταφερα να πιασω φιλε

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργησε! Δεν μπορω να καταλαβω τι εφταιξε, και αυτο με ενοχλει, αλλα προς το παρον μου αρκει το οτι λειτουργησε. Οποτε τωρα παω για restore απο Rom Manager. Οταν ειχα παρει το backup ειχα το OCLF v1. Το επανεγκαθιστω προφανως για να τοποθετηθουν τα αρχεια στην σωστη θεση, σωστα?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργησε! Δεν μπορω να καταλαβω τι εφταιξε, και αυτο με ενοχλει, αλλα προς το παρον μου αρκει το οτι λειτουργησε. Οποτε τωρα παω για restore απο Rom Manager. Οταν ειχα παρει το backup ειχα το OCLF v1. Το επανεγκαθιστω προφανως για να τοποθετηθουν τα αρχεια στην σωστη θεση, σωστα?

 

Πέτρο τελικά τί έκανες, format την εσωτερική μνήμη, ή restore από ROM Manager? Πώς λειτούργησε;

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

To εκανα αυτο. Την αφαιρεση της καρτας εννοω. Υποψιαζομαι πως κατι παιζει με την εσωτερικη μνημη της συσκευης Κωστα. Ελπιζω απλα να μην καταστραφηκε τιποτα εκει μεσα με το βαλε βγαλε του OCLF. Το φορτιζω λιγο για να το δοκιμασω και ο Θεος βοηθος.

Eυκαιρια να δοκιμασω και τα backup με το Titanium και το Rom Manager. AΝ λειτουργησει..

 

Λειτουργησε! Δεν μπορω να καταλαβω τι εφταιξε, και αυτο με ενοχλει, αλλα προς το παρον μου αρκει το οτι λειτουργησε. Οποτε τωρα παω για restore απο Rom Manager. Οταν ειχα παρει το backup ειχα το OCLF v1. Το επανεγκαθιστω προφανως για να τοποθετηθουν τα αρχεια στην σωστη θεση, σωστα?

Ναι όπως τα λες.

Ενημέρωσε με τι έκανες με το rom manager

Λογικά δεν θα χρειαστείς τίποτα από το titanium αν κάνει σωστά την δουλειά του.

Εγώ μάλλον αύριο θα επανέλθω στη. Official JM1 και μ ενδιαφέρει να δω αν δουλεύει ώστε να μην ξαναστηνω.

 

Μάλλον σου συνέβη γιατί διακόπηκε η διαδικασία για κάποιο λόγο.

 

Η JPK δεν στέκεται χωρίς κάποιο lag fix ειδικά φτιαγμένο για froyo.

Δεν ξέρω γιατί δεν μπορεί να δώσει ταχύτητα στο froyo h μεταφορά του file system σε ext2.

 

Τώρα δοκιμαζω πάλι το auto killer αλλά στο aggressive αυτή την φορά.

Για να έχει κάπως καλή ταχύτητα χρειάζεται η μνήμη να παραμένει πάνω από 100.

Με τις official τιμές, δεν lagαρει αλλά δεν έχει την σπιρταδα που ξέρουμε όσοι έχουμε 2.1 με lag fix κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ναι όπως τα λες.

Ενημέρωσε με τι έκανες με το rom manager

Λογικά δεν θα χρειαστείς τίποτα από το titanium αν κάνει σωστά την δουλειά του.

Εγώ μάλλον αύριο θα επανέλθω στη. Official JM1 και μ ενδιαφέρει να δω αν δουλεύει ώστε να μην ξαναστηνω.

 

Μάλλον σου συνέβη γιατί διακόπηκε η διαδικασία για κάποιο λόγο.

 

Η JPK δεν στέκεται χωρίς κάποιο lag fix ειδικά φτιαγμένο για froyo.

Δεν ξέρω γιατί δεν μπορεί να δώσει ταχύτητα στο froyo h μεταφορά του file system σε ext2.

 

Τώρα δοκιμαζω πάλι το auto killer αλλά στο aggressive αυτή την φορά.

Για να έχει κάπως καλή ταχύτητα χρειάζεται η μνήμη να παραμένει πάνω από 100.

Με τις official τιμές, δεν lagαρει αλλά δεν έχει την σπιρταδα που ξέρουμε όσοι έχουμε 2.1 με lag fix κλπ.

 

Κώστα τί score σου δίνει το lagfix στην JPK?

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο τελικά τί έκανες, format την εσωτερική μνήμη, ή restore από ROM Manager? Πώς λειτούργησε;

Δεν εβαλα τιποτα γιατι δεν το βλεπει το pc. Υπαρχει περιπτωση επαναφορας

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο τελικά τί έκανες, format την εσωτερική μνήμη, ή restore από ROM Manager? Πώς λειτούργησε;

 

Ναι όπως τα λες.

Ενημέρωσε με τι έκανες με το rom manager

Λογικά δεν θα χρειαστείς τίποτα από το titanium αν κάνει σωστά την δουλειά του.

Εγώ μάλλον αύριο θα επανέλθω στη. Official JM1 και μ ενδιαφέρει να δω αν δουλεύει ώστε να μην ξαναστηνω.

 

Μάλλον σου συνέβη γιατί διακόπηκε η διαδικασία για κάποιο λόγο.

 

Εκανα format της εσωτερικης, restore δεν διακινδυνευσα διοτι ειχα περασμενο το OCLF v2 την στιγμη του λαθους ενω το restore αρχειο ειναι με OCLF v1.

Aυτην τη στιγμη περιμενω να φορτισει η συσκευη για να περασω παλι το v1 οποτε να κανω και restore απο τοv Rom Manager. Θα ποσταρω οταν το κανω να σας πω αν λειτουργησε σωστα. Παρεμπιτπτοντως επειδη μπηκα στο μαρκετ για να κατεβασω τις δυο αυτες εφαρμογες παρατηρησα πως την πρωτη φορα μου εβγαλε στα downloads τις εφαρμογες που ειχα πριν το hard reset ενω τωρα που το ξανακοιταξα δεν μου τις βγαζει. Οχι πως εχει καμια σημασια γιατι ολες που ειχα ηταν free και εχω ουτως ή αλλως τα backup τους, απλως νομιζα πως θα τις διατηρουσε εκει.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν εβαλα τιποτα γιατι δεν το βλεπει το pc. Υπαρχει περιπτωση επαναφορας

 

Nαι δεν ειδα το τελευταίο κομμάτι του μηνύματός σου. Νόμιζα ότι τα κατάφερες. Δυστυχώς όλα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, και σου εδωσα και λινκ προχθές, λένε ότι όχι, δεν υπάρχει περίπτωση επαναφοράς. Πρέπει να το πας στη Samsung, και μάλλον θα σε χρεώσουν.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν ειδα το τελευταίο κομμάτι του μηνύματός σου. Νόμιζα ότι τα κατάφερες. Δυστυχώς όλα όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, και σου εδωσα και λινκ προχθές, λένε ότι όχι, δεν υπάρχει περίπτωση επαναφοράς. Πρέπει να το πας στη Samsung, και μάλλον θα σε χρεώσουν.

Οταν μπηκε σε download η μπαρα κιτιρινησε ξεκινησε και εβγαλε φαουλ και τωρα εχω μονιμα στην οθονη ενα τηλεφωνο με υπολογιστη και στη μεση ενα θαυμαστικο

Link to comment
Share on other sites

Οταν μπηκε σε download η μπαρα κιτιρινησε ξεκινησε και εβγαλε φαουλ και τωρα εχω μονιμα στην οθονη ενα τηλεφωνο με υπολογιστη και στη μεση ενα θαυμαστικο

 

Ναι είναι το κλασσικό "κόλλησα". Το θέμα είναι ότι εσύ δε μπορείς να το ξεκολλήσεις, αφού δε μπαίνει σε download mode.... πρέπει να το πας στο μαγαζί.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Κώστα τί score σου δίνει το lagfix στην JPK?

 

Με το ζορι. Από 1850 -1950

 

Τώρα με το aggressive πάει καλύτερα σε ταχύτητα. Λύθηκε λίγο.

όπως είπα. αφαιρέσει το lag fix.

Κάνει κάτι παλαβα που πληκτρολογουσα έκανε δυο δονήσεις και έκλεισε ο browser.

Μάλλον θα πρέπει να την ξσναφλασαρω χωρίς να βάλω τίποτα εκτός του root.

To swype δεν το παίρνει με τίποτα. Μου βγάζει μήνυμα ότι εληξε η trial περίοδος. Κρατά μόνο τα ελληνικά και δεν αλλάζει γλώσσα.

το ime htc δεν δουλεύει σε froyo οπότε έχω το άλλο ελληνικό.

 

 

@@@Samsung come with 2 specials. Android 2.2 For Galaxy S - - - Bada 1.2 For Wave. Release begin October - November.

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής? Το παραπάνω είναι από twitter του samfirmware

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για πες και άλλα...πχ εγώ έχω περασμένο το lag fix v2...τι πρέπει να κάνω;

Μπορώ να βγάλω το v2 να αφήσω το root να κάνω το install ext2 tools και μετά να βάλω και το voodoo zip και να περάσω και το v1;

Το zip μπαίνει με recovery mode ;

Εφαρμογές έχασες;

Μάλλον δεν θα το κάνω τώρα αλλά μπας και μου χρειαστεί μελλοντικά..:ninja:

 

Όπως ακριβώς τα είπες :cool: Αφήνεις το ροοτ, περνάς ext2 tools, περνάς το voodoo (προσοχή βάζεις αυτό που έχει μέσα στο thread με τον στοκ κερνελ) και μετά περνάς v1+

 

Και ναι το update.zip περνάει σε recovery κανονικά. Δεν έχασα απολύτως τίποτα και still a rocket !!

 

Από ότι διάβασα δουλεύει και σε παλιότερα firmware από το JM8 αλλά αυτό με κάθε επιφύλαξη, εγώ JM8 έχω! :ninja:

 

Edit. Θα το λιώσω απόψε για να έχω ποιο σφαιρική άποψη το πρωί!

Edited by vipercubic
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος ΙΙ)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...