Jump to content

Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε; (μέρος 2ο)


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

1.176 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      532
    • Bada
      45
    • BlackBerry
      18
    • iPhone OS
      331
    • MeeGo
      34
    • Symbian OS
      140
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      67
    • WebOS
      9


Recommended Posts

Το ξαναλέω για να εμπεδωθεί. Το android είναι ένα λειτουργικό δομημένο για να είναι online.

 

Αν δεν μπορείς να κατανοήσεις αυτό το πράγμα, δεν μπορείς και να παραπονιέσαι για το ότι γίνεται μέσω εφαρμογών και όχι από το ίδιο το λειτουργικό... ;)

 

Όσο για την ανάγκη ύπαρξης των εφαρμογών αυτών, αυτή προέρχεται από πολλούς και διάφορους λόγους και όχι απαραίτητα στο ότι το λειτουργικό είναι λάθος. Από το ότι android κινητά μπορεί να τα έχουν χρήστες που ζουν σε χώρες που το mobile internet είναι απλά απλησίαστο, μέχρι τον καταναλωτή που ενώ μπορεί να δίνει 500άρια και 600άρια για κινητό, τσιγκουνεύεται να δώσει λίγα € για κάποιο data plan...

 

Μπορείς να δεις από αυτούς αρκετούς εδώ μέσα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, εδώ και πολλά posts είσαστε off topic, μιας και το θέμα μας δεν είναι η συμπεριφορά του Android με το Internet αλλά ποιο OS προτιμούμε και γιατί.

 

Ας συνεχίσουμε στο θέμα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι σαν να βγαζεις την καρτα δικτυου απο τον υπολογιστη σου οταν δεν θελεις να εχεις ιντερνετ..

σαν να του κλεινεις τα services του δικτυου.

μετα ακομα και αν θες να μπεις στο ιντερνετ θα πρεπει να κανεις ολη αυτη την διαδικασια αντιστροφα.

 

Αν η επόμενη εκδοση του android βγει και εχει την δυνατότητα να κλείνει τα data θα μας νοιάζει πως το κάνει? Μπορεί να κάνει το παραπάνω αυτοματα, γιαυτό ειπα οτι δεν ξέρω αν με πρόγραμμα μπορείς να κάνεις αυτό που κάνεις με αυτό το "κρυφό" menu.

 

Εδω τα κινητά εχουν players(audio, video) , file managers και πάντα κατεβάζουμε extra εφαρμογές για το καλύτερο. Οκ δεκτό οτι μπορεί μερικοί να το θέλουν built-in (η πως λεγεται) εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει :)

 

Σορρυ τελευταίο off-topic ηταν :O

 

Απο εμένα android σαν επιλογή γιατι μου φαίνεται εξίσου καλό με το iOS οπότε κοιταω την τσέπη μου(οσο μπορω :p)

Edited by sd12
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται να απενεργοποιούν τη σύνδεση στο internet υπάρχει και το Smoda το οποίο δεν πειράζει καθόλου το όνομα ή τις ρυθμίσεις του APN.
Link to comment
Share on other sites

Πήρα συσκευή με android και είδα το φως το αληθινό! :) Πραγματικά με έχει βολεψει παρά πολύ κ δεν το αλλάζω με τίποτα πλέον.

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,έχω symbian και το ψήφισα.ο καθένας ότι τον βολεύει ρε παιδιά, εγώ δεν φεύγω,αν και είμαι δυσαρεστημένος,γιατί έχω σατιο,και δεν έχει μάρκετ για αγορές,όπως το νόκια οβι μαρκετ. Το android δεν μου αρέσει γιατί δεν έχει βίντεο κλήση,,το ιος είναι μια χαρά απλά δεν μου αρέσει που έχει κλειδωμένη την μπαταρία,ποιο σταθερό από όλα,το blackberry,αλλά δεν έχει συσκευές. με τα αλλά 2δεν έχω δουλέψει,
Link to comment
Share on other sites

το δευτερο ειναι οτι υπαρχουν χρηστες που χωρις να εχουν ιδεα πως λειτουργει το os και η..................

..................υποστηρικτων του συγκεκριμενου os που δεν ειχαν ιδεα τι λεγανε???

Εδώ τα λές πολύ καλά και συμφωνώ μαζί σου και πρέπει να πώ οτι για να έχεις άποψη πρέπει να εχεις πιάσει στα χέρια σου ένα λειτουργικό και όχι οτι έχεις ακούσει γιατί μόνο έτσι θα καταλάβεις τι είναι αλήθεια και τι υπερβολή

βασικα τα προβληματα μου ειναι 2

 

χρησιμοποιοντας τα λεγομενα σου η μαλλον τις λεξεις που χρησιμοποιησες, το ενα ειναι οτι το λειτουργικο δεν μπορει να κλεισει το ιντερνετ και αυτο κατα την δικη μου γνωμη αλλα και πολλων αλλων μαζι με εμενα ειναι απλα... πως να το πω? αθλιο? ελεινο? να το πω μηπως τεραστια ελειψη?

πραγματικα δεν ξερω πως να το πω. θα ελεγα οτι ειναι μια απο τις παιδικες ασθενειες που λεμε οτι εχει το android ομως αυτο ξεφευγει απο αυτην την κατηγορια γιατι ειναι κατι που εχει γινει επιτηδες και δεν προκειτε ποτε να φτιαχτει.

γιατι η google το θελει συνεχεια συνδεμενο στο ιντερνετ για να παιρνει feedback απο τον καθε χρηστη χωρις την συγκαταθεση του.

Εδώ διαφωνώ για τους εξής λόγους ,

;Eχω HTC Desire και υπάρχει ρύθμιση και widget για να κλείνω και το 3g και το WiFi απο την αρχική οθόνη.Δεν καταλαβαίνω δηλαδή τι παραπάνω έχουν άλλα λειτουργικά?Επειδή εσύ πατάς έξοδο και εγώ πατάω ένα κουμπί στην οθόνη αναμονής?Έχει κάποια διαφορά αν απλά χαλάει τις ρυθμίσεις ή το κλείνει κανονικά?Είναι το ίδιο αποτέλεσμα ή οχι?Για εμένα που το χρησιμοποιώ μετράει το αποτέλεσμα.Χρεώνομαι?Παρακολουθούν τα δεδομένα μου και που βρίσκομαι ?Ξοδεύω μπαταρία αν το κλείσω με το κουμπί στην αρχική οθόνη?Οχι.

Όταν κάνω αυτό που θέλω τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Προσωπικά κλείνω το wifi και το 3g με ένα απλό πάτημα για όλους τους λόγους που λες (μπαταρία,χρέωση,και παρακολούθηση απο την Google.)

Εφοσόν μπορώ να το κάνω δεν τίθεται θέμα και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόση συζήτηση.

Edited by klouras
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο λογισμικό όμως δεν υλοποιείται μόνο από την HTC ...

Νομίζω άλλες συσκευές Android δεν την έχουν αυτή την ευχέρεια ....

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσει το θέμα, υπάρχει τρόπος από το λειτουργικό να κλείνει το ίντερνετ. Συγκεκριμένα στο χ10 πας ρυθμίσεις/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς την "κίνηση δεδομένων". Ούτε χαλάει ρυθμίσεις ούτε apn ούτε τίποτα, απλώς το κλείνει μέσω του λειτουργικού.... Οκ;
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσει το θέμα, υπάρχει τρόπος από το λειτουργικό να κλείνει το ίντερνετ. Συγκεκριμένα στο χ10 πας ρυθμίσεις/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς την "κίνηση δεδομένων". Ούτε χαλάει ρυθμίσεις ούτε apn ούτε τίποτα, απλώς το κλείνει μέσω του λειτουργικού.... Οκ;

 

το galaxy ομως δεν μπορει :) θελει widget για να χαλασει τησ ρυθμισεις οπως ειπε ο Jimacid .

οπως ειπαμε και πιο πανω η google εκανε το android ετσι γιατι στο εξωτερικο δεν εχουν της χρεωσεις μας για internet στο κινητο ! και με αλλα λογια αν μπορουσαμε να εχουμε οσο internet θελουμε δεν θα λεγαμε οχι !

η htc που απο οσο καταλαβα ειναι πολυ μπροστα στα android εχει πολλα μικρα πραγματα οπως το apn on off που μας κανουν την ζωη πιο ευκολη !

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά θέμα πολιτικής της σαμσουνγκ, το λειτουργικό μπορεί να κλείσει το ίντερνετ και αυτό είναι το θέμα...
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι θέμα λειτουργικού αλλά θέμα πολιτικής της σαμσουνγκ, το λειτουργικό μπορεί να κλείσει το ίντερνετ και αυτό είναι το θέμα...

 

δεν ειναι θεμα λειτουργικου?

η ειναι θεμα user interface και η htc με το sense ui και τα καλουδια της εχει καταφερει να κλεισει της τρυπες του android?

 

ισος με δικες της πατεντες κιολας...

 

γιατι αν δεν ηταν θεμα λειτουργικου, τοτε τοσα widjetακια που εχουν βγει, δεν θα καθοντουσαν να χαλαν τις ρυθμισεις.

απλα θα χρησιμοποιουσανε την λειτουργια αποσυνδεσης δικτυου του λειτουργικου.

ομως απο οτι φαινεται δεν κανουν κατι τετοιο μαλλον γιατι δεν υπαρχει κατι τετοιο.

 

τεσπα τοσο καιρο ακομα αυτο συζηταμε

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρέπει να δίνεται αυτή η επιλογή. Δεν έχει να κάνει μόνο με τη χρέωση, αλλά και με την κατανάλωση της μπαταρίας. ΠΡΕΠΕΙ να έχω το δικαίωμα να κλείσω bluetooth, wifi, 3g, gps, internet, ακόμα και gsm, όταν το θέλω.
Link to comment
Share on other sites

το ιος είναι μια χαρά απλά δεν μου αρέσει που έχει κλειδωμένη την μπαταρία,

 

Tι σχεση εχει το αν βγαινει η μπαταρια με το λογισμικο (IOS)??:blink::wacko::wacko:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οκ για να καταλάβεις θα το κάνω όσο πιο απλό μπορώ: από την στιγμή που ένα λειτουργικό μπορεί να ανοίξει μια σύνδεση μπορεί και να την κλείσει, τώρα αν η κάθε εταιρεία δεν προσθέσει την επιλογή στο ui της είναι πρόβλημα της. Όσο για τα widgets πολύ απλά οι δημιουργοί τους ίσως τα καναν έτσι για λόγους συμβατότητας ή λόγο του ότι δεν ήξεραν με ποια κλήση προς το λειτουργικό κλείνει η σύνδεση. Το sense ui δεν κλείνει καμία τρύπα απλώς είναι ένα ολοκληρωμένο ui σε αντίθεση με αυτό της σαμσουνγκ.
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Αndroid και από μένα.

 

Έχοντας δοκιμάσει symbian (nokia e55 του πατέρα), iOS στο iPod και Αndroid 1.5 και 2.1 σε Lg gw620 (δικό μου) και htc wildfire (φίλου) μπορώ να πώ πως το symbian δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα, αν και σταθερό και ο,τι πρέπει για τις ανάγκες κάποιου (στην προκειμένη του πατέρα μου). Το iOS δεν μου αρέσει (γούστα είναι αυτά), και προτιμώ ακόμα και το 1.5 που έχω στο gw620 από το 3.1.3 που κουβαλάει αυτή τη στιγμή το αραχνιασμένο Ipod στο συρτάρι μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι αμετανόητος στο symbian σήμερα πήρα ένα galaxy s για να έχω σφαιρική άποψη, για πρώτη μέρα έχω να διατηπώσω κάποιες εντυπώσεις.

Κατ'αρχήν έφαγα τον τόπο για ν κάνω το ποιο απλό πράγα, να κάνω sync τις επαφές μου και το ημερολόγιο μέσω του outlook, κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος ήταν να περάσω το ημερολόγιο στο gmail, αφού έφαγα όλο το google για να βρω άκρη τελικά μετά απο κανα 2ωρο απλά έστειλα σαν vcards τις επαφές μου με bluetooth.

Το kies, δε μου αναγνωρίζει καν το galaxy, ούτε και το pc suite και βασικά ούτε σαν μονάδα αποθήκευσης μου το αναγνωρίζει, δε ξέρω τι κάνω λάθος...

Κατα γενική ομολογία το android είναι ένα καλοσχεδιασμένο λειτουργικό, έχει πολλές ευκολίες που στο symbian πρέπει να τα κάνεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο ποιό χρονοβόρο.

οι ελείψεις πολλές, αυτά που έχεις μάθει στο symbian για απλά, στο android δουλεύουν με το δικό τους τρόπο και σίγουρα ποιο πολύπλοκο. Πρώτη μου κινηση ήταν να κατεβάσω ένα apn switcher γιατι με έπιανε εγκεφαλικό όταν έβλεπα το 3g, και όχι τίποτα αλλο, όλα τα apn μου τα βρήκε, το Cosmote gprs όχι,μόνο το Cosmote internet και mms, έτσι για να με παιδεύει.

δε μπήκα στο κόπο να βρω τις ρυθμίσεις, απλά συνδέομαι μόνο με wifi.

έχει πάντως μεγάλη ποικιλία σε εφαρμογές, καλές και ποιοτικές, ωραίο και το market.

ωραίος ο τρόπος εγκατάστασης χωρίς πολλά πολλά με εγκατάσταση στο background, πολύ βολικο.

είναι κάποια απλά πραγματα όμως που είναι αισθητή η απουσία τους σε σχέση με το symbian.

τα profil, το αναλητικό log, η ευκολία στη συνδεσιμότητα και στο bluetooth, η καλύτερη διαχείριση στη σύνδεση usb, καλύτερο file manager (δεν έχω ψάξει να δω τι υπάρχει στο android.), έλειψη φακέλων στο menu, το οποίο iphonίζει κάργα!!,ελειψη θεμάτων (αλλά μου αρέσουν πολύ τα live wallpapers), πολύ ποιο έυκολες και κατηγοριοποιημένες ρυθμήσεις στο symbian και όχι χύμα και τρεχα γύρευε.

Δε ξέρω πάντως μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα, εντυπωσικά συσκευή με έμμεση απόκριση και ωραία οθόνη αλλα θέλει τόση πολύ παραμετροποίηση η συσκευή για να γίνει τέλεια που καταντάει κουραστικο.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι αμετανόητος στο symbian σήμερα πήρα ένα galaxy s για να έχω σφαιρική άποψη, για πρώτη μέρα έχω να διατηπώσω κάποιες εντυπώσεις.

Κατ'αρχήν έφαγα τον τόπο για ν κάνω το ποιο απλό πράγα, να κάνω sync τις επαφές μου και το ημερολόγιο μέσω του outlook, κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος ήταν να περάσω το ημερολόγιο στο gmail, αφού έφαγα όλο το google για να βρω άκρη τελικά μετά απο κανα 2ωρο απλά έστειλα σαν vcards τις επαφές μου με bluetooth.

Το kies, δε μου αναγνωρίζει καν το galaxy, ούτε και το pc suite και βασικά ούτε σαν μονάδα αποθήκευσης μου το αναγνωρίζει, δε ξέρω τι κάνω λάθος...

Κατα γενική ομολογία το android είναι ένα καλοσχεδιασμένο λειτουργικό, έχει πολλές ευκολίες που στο symbian πρέπει να τα κάνεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο ποιό χρονοβόρο.

οι ελείψεις πολλές, αυτά που έχεις μάθει στο symbian για απλά, στο android δουλεύουν με το δικό τους τρόπο και σίγουρα ποιο πολύπλοκο. Πρώτη μου κινηση ήταν να κατεβάσω ένα apn switcher γιατι με έπιανε εγκεφαλικό όταν έβλεπα το 3g, και όχι τίποτα αλλο, όλα τα apn μου τα βρήκε, το Cosmote gprs όχι,μόνο το Cosmote internet και mms, έτσι για να με παιδεύει.

δε μπήκα στο κόπο να βρω τις ρυθμίσεις, απλά συνδέομαι μόνο με wifi.

έχει πάντως μεγάλη ποικιλία σε εφαρμογές, καλές και ποιοτικές, ωραίο και το market.

ωραίος ο τρόπος εγκατάστασης χωρίς πολλά πολλά με εγκατάσταση στο background, πολύ βολικο.

είναι κάποια απλά πραγματα όμως που είναι αισθητή η απουσία τους σε σχέση με το symbian.

τα profil, το αναλητικό log, η ευκολία στη συνδεσιμότητα και στο bluetooth, η καλύτερη διαχείριση στη σύνδεση usb, καλύτερο file manager (δεν έχω ψάξει να δω τι υπάρχει στο android.), έλειψη φακέλων στο menu, το οποίο iphonίζει κάργα!!,ελειψη θεμάτων (αλλά μου αρέσουν πολύ τα live wallpapers), πολύ ποιο έυκολες και κατηγοριοποιημένες ρυθμήσεις στο symbian και όχι χύμα και τρεχα γύρευε.

Δε ξέρω πάντως μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα, εντυπωσικά συσκευή με έμμεση απόκριση και ωραία οθόνη αλλα θέλει τόση πολύ παραμετροποίηση η συσκευή για να γίνει τέλεια που καταντάει κουραστικο.

 

Για ακόμη μια φορά. Η λίστα εφαρμογών στο Android δε θα πρέπει να συγχέεται με τη λίστα εφαρμογών στα αλλά λειτουργικά. Είναι εκεί μόνο για να βρίσκεις κάπου τα πάντα μαζεμένα. Για οργάνωση εφαρμογών υπάρχουν οι αρχικές οθόνες που αντίθετα με οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό (εκτός του bada) είναι 100% παραμετροποιησημες. Αυτή είναι η μαγεία του android. Αλλιώς υπάρχει το ios.

Μπορεί να είναι διαφορετικό και να απαιτεί χρόνο αλλά είναι το μοναδικό που σου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Ακόμα κι αν θέλεις να κανείς τις οθόνες αυτές λίστες με εφαρμογές όπως στο ios η μενού φακέλων όπως το symbian.

Ακόμη πολλά απ'αυτα που λες σαν ελλείψεις, δεν τα βρήκες γιατί είναι ακόμα νωρίς.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχοντας δοκιμάσει και WM και Symbian και android και IOS ψηφίζω android.

Πολύ καλό λειτουργικό και εμεταλεύεται πολύ καλά το hardware :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...