Jump to content

Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε; (μέρος 2ο)


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

1.176 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      532
    • Bada
      45
    • BlackBerry
      18
    • iPhone OS
      331
    • MeeGo
      34
    • Symbian OS
      140
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      67
    • WebOS
      9


Recommended Posts

Εχει widgetακια για το καθε τι,για wifi,gps,bluetooth,data,2g-3g κλπ κλπ κλπ,ειπαμε,οποιος εχει γνωμη να εκφερει.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή σε μία συσκευή με Android δε μπορείς με το πάτημα ενός πλήκτρου να κλείσεις τα πάντα από δίκτυο, δηλαδή GSM, 3G, BT και WLAN; Και δεν υπάρχει η δυνατότητα όταν πρόκειται μία εφαρμογή να χρησιμοποιήσει το δίκτυο να σε ρωτήσει ή να σε ενημερώσει πρώτα; Αν όχι, χαίρομαι που δεν έχω υποκύψει στο Android ακόμα. Ελπίζω τέτοια θέματα, που στο "ταπεινό" και "κατακριτέο" Symbian ΔΕΝ υπάρχουν και δεν υπήρχαν ποτέ, κάποια στιγμή να λείψουν από το Android, γιατί ουσιαστικά εισάγουν μία σύγχρονη μορφή χαφιεδισμού και φασισμού, και μάλιστα τις περισσότερες φορές χωρίς ο χρήστης να μπορεί να κάνει κάτι, εκτός από την απεγκατάσταση της εν λόγω εφαρμογής. :rolleyes:

 

Υπάρχουν ξεχωριστα widget για να κλείσεις ό,τι θέλεις και Airplane mode αν θέλεις να τα κλείσεις όλα, χωρίς φυσικά να χαλάσεις τις συνδέσεις.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ αλλά δεν ξέρω από Android και απλά ρώτησα αν γίνεται. Και αφού γίνεται, εννοείται ότι είναι ευπρόσδεκτο. Καλό είναι που το διευκρινίζετε.

 

Πάντως σωστό είναι κάθε εφαρμογή που πρόκειται να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε δίκτυο ή άλλο ευαίσθητο τομέα των δεδομένων του χρήστη, να τον ενημερώνει ή να ζητάει την άδειά του. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η φιλοσοφία και μόνο του Android δεν θα επιτρέψει τέτοιου είδους φασισμούς από την πλευρά της Google. Και αυτό θα είναι προς όφελος όλων, και φυσικά του τελικού χρήστη, αλλά και του υγιούς ανταγωνισμού. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο επεσες μεσα.

και απο ποτε τα hdmi,usb kai λοιπα hardwearικα εχουν σχεση με το λειτουργικο?τον τιτλο τον κοιταξες καθολου?

 

απο την στιγμη που για να λειτουργησουν χρειαζονται το λειτουργικο εχουν αμεση σχεση με αυτο, και απο την στιγμη που το λειτουργικο(symbian^3) μπορει να υποστηριξει αυτα τα "hardwareika" (πχ το usb OTG,FM Transmitter...) οταν τα υπολοιπα δεν μπορουν η δεν εχουν δωσει δειγματα οτι μπορουν...τοτε το Symbian^3 ειναι ενα βημα μπροστα στο connecting people( or devises ),βασικο στοχο τον κινητων...και ειδικα των εξυπνων.

Link to comment
Share on other sites

B

Ωραια ολη αυτη η ιστορια που μας ειπες ,αλλα ποτε σε ενα καφε μου η σε μια εξοδο δεν θα χαλουσα τοσο χρονο για να κατεβασω ,να πειραξω το τραγουδι,και να το στειλω σε ολους.

Απλα θα ανοιγα το shAzam ,θα το εβρισκα και μετα απο το σπιτι μου ,με την ηρεμια μου θα τα εκανα ολα

 

Κανα δυο λεπτα ειναι η ιστορια! Παντως το επομενο iphone5 θα μπορει να στελνει με bluetooth κ

 

να επεξεργαζεται tags στα mp3!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως το επομενο iphone5 θα μπορει να στελνει με ...

 

 

Μωρέ ναι, μέχρι τότε, οι υπόλοιποι θα βάλουμε WiFi N ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ναι, μέχρι τότε, οι υπόλοιποι θα βάλουμε WiFi N ...

 

Το iPhone 4 έχει 802.11n... Μάλιστα προσφάτως ανακάλυψα ότι και το iPad έχει όχι μόνο 802.11n αλλα και στα 5GHz!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Το iPhone 4 έχει 802.11n...

 

Και Bluetooth έχει ... Κρίμα που δεν κάνεις την συσκευή σου όμως ότι θες ε ??? :ooch:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Και Bluetooth έχει ... Κρίμα που δεν κάνεις την συσκευή σου όμως ότι θες ε ??? :ooch:

 

Ο,τι θέλω την κάνω. Και μεταφορά αρχείων με ΒΤ άμα λάχει χωρίς jailbreak.

 

 

Ας μη Μιλάμε αν δεν ξέρουμε :)

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

H δημοσκοπηση πρέπει να μετατραπεί σε "ΠΟΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΦΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ;"

Έλεος...λίγη αντικειμενικότητα. Βλέπω τελευταία τα Bada OS k Blackberry OS και μου πιάνεται η ψυχή. Το Symbian μέχρι τώρα δεν ήταν "πρώτο" στο touch,τώρα έφερε την επανάσταση και σε αυτό τον τομέα.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

H δημοσκοπηση πρέπει να μετατραπεί σε "ΠΟΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΦΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ;"

Έλεος...λίγη αντικειμενικότητα. Βλέπω τελευταία τα Bada OS k Blackberry OS και μου πιάνεται η ψυχή. Το Symbian μέχρι τώρα δεν ήταν "πρώτο" στο touch,τώρα έφερε την επανάσταση και σε αυτό τον τομέα.

 

Εγώ πάντως έχω περάσει και απο BlackBerry μεριά και απο αφή δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιαστηκα...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Εχει widgetακια για το καθε τι,για data,2g-3g κλπ κλπ κλπ,ειπαμε,οποιος εχει γνωμη να εκφερει.

 

Υπάρχουν ξεχωριστα widget για να κλείσεις ό,τι θέλεις και Airplane mode αν θέλεις να τα κλείσεις όλα, χωρίς φυσικά να χαλάσεις τις συνδέσεις.

 

και η παραπληροφορηση παει συνεφο....

 

για ποια widjetakia μιλατε ακριβως?

για το APNdroid , το HiAPN , το APN on-off Widget , το Switch APN Widget , το APN+ , το Toggle Data Widget ή τα δεκαδες αλλα παραπλησια τους μηπως???

 

εχετε καθολου ιδεα τι κανει το apndroid για να κλεισει την συνδεση του ιντερνετ?

ΧΑΛΑΕΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ....!!!

 

My new app Appicker is waiting for you!

Prevents your phone from connecting to net over 3G/EDGE/GPRS.
Helps to save the battery. 
[b]Adds suffix to APN names and types to disable them.[/b]

NOTE: Uninstall with enabled internet.

- Not designed for CDMA networks

 

το HiAPN με το widget του ξερετε πως δουλευει?

φτιαχνεις ενα ψευτικο apn με λαθος ρυθμισεις ωστε να μην μπορει να συνδεθει

και στην συνεχεια χρησιμοποιοντας το Rotator Only widget αλλαζει το apn αναμεσα στο σωστο και στο λαθος αναλογα με το αν θες να εχεις ιντερνετ η να μην εχεις...

 

Τα υπολοιπα που ανεφερα να γραψω πως δουλευουν?

APN on-off Widget : changes APNs names in order to disable them. it doesn't touch MMS connection
Switch APN Widget : Instantly switch between two definable APNs by the press of one button.
APN+              : tool that works with [b]APNDroid[/b]....
Toggle Data Widget: Changes the type of access points to prevent the phone from connecting.

 

μου διαφευγει μηπως κατι που ξερετε εσεις και λετε οτι κλεινει οποτε θελεις???

και αν οντως το κλεινεις οποτε θελεις τοτε γιατι υπαρχουν τοσες πολλες εφαρμογες που χαλανε τις ρυθμισεις και δεν το κλεινουν απλα το ριμαδι το ιντερνετ???

 

και το Airplane mode κλεινει και τα τηλεφωνα και τα μηνυματα μαζι με την συνδεση του ιντερνετ οποτε λυση δεν θεωρειται σε καμια περιπτωση....

 

Δηλαδή σε μία συσκευή με Android δε μπορείς με το πάτημα ενός πλήκτρου να κλείσεις τα πάντα από δίκτυο, δηλαδή GSM, 3G, BT και WLAN; Και δεν υπάρχει η δυνατότητα όταν πρόκειται μία εφαρμογή να χρησιμοποιήσει το δίκτυο να σε ρωτήσει ή να σε ενημερώσει πρώτα;

 

Το bt το wlan και το gps κλεινουν...

ομως οπως ειπες και μονος σου, πασης φυσης συνδεση στο ιντερνετ απλα δεν κλεινει αν δεν χαλασεις τις ρυθμισεις, και ουτε σε ενημερωνει το os για τυχον κινηση απο/πρως το ιντερνετ απο τις εφαρμογες που εχεις....

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω περάσει και απο BlackBerry μεριά και απο αφή δεν μπορώ να πω ότι εντυπωσιαστηκα...

 

Αναλόγως για ποιο λόγο το θες... Η αίσθηση "φυσικού πληκτρολογίου" που σου δίνει ένα blackberry δεν υπάρχει σε άλλο τηλέφωνο αφής.

Το Blackberry Torch έχει capacitive+full qwerty.

Για να γράφεις προφανώς είναι καλύτερη η οθόνη του Storm : πιο ακριβής και πιο κοντά σε ένα πραγματικό πληκτρολόγιο από μια capacitive ;)

 

Το Bada απορώ πως είναι τόσο κάτω... Πραγματικά είναι ηγετικό touchscreen OS :confused: To Symbian^3 πήρε ιδέες από όλα και θα βγει το καλύτερο!:lol:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

και η παραπληροφορηση παει συνεφο....

 

για ποια widjetakia μιλατε ακριβως?

για το APNdroid , το HiAPN , το APN on-off Widget , το Switch APN Widget , το APN+ , το Toggle Data Widget ή τα δεκαδες αλλα παραπλησια τους μηπως???

 

εχετε καθολου ιδεα τι κανει το apndroid για να κλεισει την συνδεση του ιντερνετ?

ΧΑΛΑΕΙ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ....!!!

 

Και έστω οτι χαλάει τις ρυθμίσεις.Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου για τον τρόπο που το λειτουργικό κλείνει το ίντερνετ , απο την στιγμή που με ένα κουμπί κλείνεις και με το ίδιο κουμπί ξανανοίγεις το ίντερνετ σε λίγα δευτερόλεπτα και όποτε εσύ θες?

Link to comment
Share on other sites

Tα σαρωσε ολα το Android στην ψηφοφορια.

Βεβαια ΚΑΠΟΙΟΙ που το ψηφιζουν ειναι "go with the flow" τυποι, αλλα και παλι...ολες οι ψηφοι μετρανε

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Και έστω οτι χαλάει τις ρυθμίσεις.Εσένα ποιο είναι το πρόβλημα σου για τον τρόπο που το λειτουργικό κλείνει το ίντερνετ , απο την στιγμή που με ένα κουμπί κλείνεις και με το ίδιο κουμπί ξανανοίγεις το ίντερνετ σε λίγα δευτερόλεπτα και όποτε εσύ θες?

 

βασικα τα προβληματα μου ειναι 2

 

χρησιμοποιοντας τα λεγομενα σου η μαλλον τις λεξεις που χρησιμοποιησες, το ενα ειναι οτι το λειτουργικο δεν μπορει να κλεισει το ιντερνετ και αυτο κατα την δικη μου γνωμη αλλα και πολλων αλλων μαζι με εμενα ειναι απλα... πως να το πω? αθλιο? ελεινο? να το πω μηπως τεραστια ελειψη?

πραγματικα δεν ξερω πως να το πω. θα ελεγα οτι ειναι μια απο τις παιδικες ασθενειες που λεμε οτι εχει το android ομως αυτο ξεφευγει απο αυτην την κατηγορια γιατι ειναι κατι που εχει γινει επιτηδες και δεν προκειτε ποτε να φτιαχτει.

γιατι η google το θελει συνεχεια συνδεμενο στο ιντερνετ για να παιρνει feedback απο τον καθε χρηστη χωρις την συγκαταθεση του.

 

το δευτερο ειναι οτι υπαρχουν χρηστες που χωρις να εχουν ιδεα πως λειτουργει το os και η συσκευη που εχουν στα χερια τους, βγαινουν στα φορουμ και για να το υποστηριξουν, λενε οτι τους κατεβει στο κεφαλι, χωρις να ξερουν αν ισχυει, και πολλες φορες οπως σε αυτην την περιπτωση ξεροντας οτι μαλλον δεν ισχυει αυτο που λενε και παραπληροφορουν τον κοσμο αβερτα με αποτελεσμα να γινεται οτι ναναι το thread αλλα και η ενημερωση που υπαρχει απο το φορουμ.

 

εσενα δηλαδη θα σου αρεσε αν δεν ησουν power user χρονια και δεν ειχες ιδεα απο τετοια, να ακους διαφορες λειτουργιες που εχει ενα os σε ενα φορουμ, να ακους για την δυναμη και την ευχρηστια ενος os, πραγμα που θα σε οδηγουσε στην αγορα μιας τετοιας συσκευης, και μολις την επαιρνες να ανακαλυπτες οτι ολα αυτα που ειχες διαβασει ηταν αρλουμπες υποστηρικτων του συγκεκριμενου os που δεν ειχαν ιδεα τι λεγανε???

 

σε ενα φορουμ για να υπαρξει σωστην πληροφορηση πρεπει να μιλας οταν ξερεις..

οταν δεν ξερεις διαβαζεις απλα....

 

σε καλυψα φιλε μου?

κατα τα αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με το android ειναι το μοναδικο περαν του symbian που παραδεχομαι... (εκτος απο καποια που δεν εχω δοκιμασει και δεν μπορω να εχω αποψη οπως blackberry os kai bada)

 

τωρα τα συμπερασματα σχετικα με το μηνυμα που ειχε γραψει ο panosz75

δικα σας, η μαλλον δικα μας σε οσους εχουμε μαθει με symbian και εχουμε τις αμφιβολιες μας για το android

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κλείσεις το internet στο android...? Τι άλλο θα ακούσουμε...? :lol:

 

Άσε που γιατί κάποιος να θέλει να κλείσει το internet σε smartphone, το 2010...? Πραγματικά αυτό το λειτουργικό περιστρέφεται γύρω από το internet και προσωπικά καλά κάνει...

 

Οποιοδήποτε smartphone, όπως και οποιοδήποτε pc είναι "τυφλό" χωρίς internet...

Link to comment
Share on other sites

καλα ριξε μια ματια στις τοσες εφαρμογες που φιαχτηκαν για να καταφερουν να κλεινουν το ιντερνετ και ελα εξηγησε μου γιατι φτιαχτηκαν τοτε.

 

το δικο σου τηλεφωνο μπορει επειδη εχει το sense ui της htc να εχει διακοπτακι στις ρυθμισεις...

δεν εχουν ομως ολα ;)

 

για τραβα ρωτα και τους κατοχους galaxy να σου πουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

για τραβα ρωτα και τους κατοχους galaxy να σου πουν :lol:

 

βάζεις μια εφαρμογη/widget και εισαι good to go :) . Και σαν επιλογή να το είχε απο τις ρυθμίσεις πάλι σε Widget θα το εβαζα οπως bluetooth , wifi κτλπ... + οτι εχει και πολλές επιλογές. Τωρα εαν σε νοιάζει τόσο πολύ πως το κανει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κλείσεις το internet στο android...? Τι άλλο θα ακούσουμε...? :lol:

 

Άσε που γιατί κάποιος να θέλει να κλείσει το internet σε smartphone, το 2010...? Πραγματικά αυτό το λειτουργικό περιστρέφεται γύρω από το internet και προσωπικά καλά κάνει...

 

Οποιοδήποτε smartphone, όπως και οποιοδήποτε pc είναι "τυφλό" χωρίς internet...

 

Παλικάρι μου σε ποια χωρα ζεις, θυμάσει??

έχεις κάνει 24μηνο συμβόλαιο με καμία εταιρεία με unlimited internet data plan?

γουστάρεις να πληρώνεις πάγιο 80 ευρώ για να είναι το κινητό σου συνεχώς συνδεδεμένο στο internet?

ειλικρινά πες μου τι λογάριασμό κάνεις κάθε μήνα? και αν δεν έχεις unlimited, πόσες φορές έχεις ξεπεράσει το όριο των mb?

 

εγω πάντως με 20 ευρώ (10+10) σε cosmokarta έχω 240(120+120) λεπτά χρόνο ομιλίας προς όλους και με 3 ευρώ έχω 120mb που μου αρκούν απλά για να σερφάρω εκει που γουστάρω. άμα έλεγχε το κινητό μόνο του πότε να κάνει σύνδεση θα μου είχε τελειώσει τα 120mb τη πρώτη βδομάδα και εδω στην Ελλάδα δε σε συμφαίρει να σε χρεώσει ούτε kb παραπάνω,ειδάλλως κλαις οικτρά ...

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

βάζεις μια εφαρμογη/widget και εισαι good to go :) . Και σαν επιλογή να το είχε απο τις ρυθμίσεις πάλι σε Widget θα το εβαζα οπως bluetooth , wifi κτλπ... + οτι εχει και πολλές επιλογές. Τωρα εαν σε νοιάζει τόσο πολύ πως το κανει...

 

φιλε μου σε παρακαλω ασε για μια στιγμη το αν με νοιαζει το πως το κλεινεις και επιβεβαιωσε τα λεγομενα μου μιας και εχεις galaxy και ξερεις στον joebar, πες του οτι αυτα που γραφω ισχυουν γιατι μας λεει οτι παπαγαλιζω αδικα...

 

και για να απαντησω και στον joebar, οχι φιλε μου δεν εχω adroid το εχω πει πολλες φορες εδω στο φορουμ ομως αυτα που παπαγαλιζω ειναι αληθειες οκ?

τωρα θα στο επιβαιβεωσουν και οι κατοχοι των συσκευων αυτων να δουμε τι θα πεις σε αυτους που δεν παπαγαλιζουν.... ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε παρακαλω ασε για μια στιγμη το αν με νοιαζει το πως το κλεινεις και επιβεβαιωσε τα λεγομενα μου μιας και εχεις galaxy και ξερεις στον joebar, πες του οτι αυτα που γραφω ισχυουν γιατι μας λεει οτι παπαγαλιζω αδικα...

 

Χωρίς πρόγραμμα νομίζω δεν γίνεται οντως , οσο καλά μπορω και εγω να το γνωρίζω γιατι δεν το εχω πολυ ψαξει καθώς πήγα κατευθείαν σε widget. Αλλά ποιο το νόημα το εαν το εχει το λειτουργικό η οχι. Με αυτή τη λογική να βρω και εγω κάτι που κάνει μια εφαρμογή απο το market και να πω "γιατι δεν το κάνει απο μόνο του το λειτουργικό?"

 

EDIT: Με ενα google search βρήκα αυτό που οντως κανει αυτό που λεει. http://www.mydigitallife.info/2010/04/30/how-to-turn-off-and-disable-mobile-data-connection-2ggprsedge3g-on-android-phone/

 

Δες το 1

 

Disable Data Connection on Android Core . Αυτό δεν είναι απο λειτουργικό ? Δεν ξέρω αν κάποια εφαρμογή μπορεί να το κάνει ετσι...

Edited by sd12
Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι μου σε ποια χωρα ζεις, θυμάσει??

έχεις κάνει 24μηνο συμβόλαιο με καμία εταιρεία με unlimited internet data plan?

γουστάρεις να πληρώνεις πάγιο 80 ευρώ για να είναι το κινητό σου συνεχώς συνδεδεμένο στο internet?

ειλικρινά πες μου τι λογάριασμό κάνεις κάθε μήνα? και αν δεν έχεις unlimited, πόσες φορές έχεις ξεπεράσει το όριο των mb?

 

εγω πάντως με 20 ευρώ (10+10) σε cosmokarta έχω 240(120+120) λεπτά χρόνο ομιλίας προς όλους και με 3 ευρώ έχω 120mb που μου αρκούν απλά για να σερφάρω εκει που γουστάρω. άμα έλεγχε το κινητό μόνο του πότε να κάνει σύνδεση θα μου είχε τελειώσει τα 120mb τη πρώτη βδομάδα και εδω στην Ελλάδα δε σε συμφαίρει να σε χρεώσει ούτε kb παραπάνω,ειδάλλως κλαις οικτρά ...

Στην χώρα που ζεις και εσύ μάλλον... :rolleyes:

 

Προσωπικά έχω έξτρα data plan από την vodafone και όχι κάποιο πακέτο unlimited πρόγραμμα. Ακριβώς γιατί θέλω να αλλάζω data plan όποτε θέλω ανάλογα με τις ανάγκες μου. Από 10 μέχρι 20€ μπορώ να έχω από 300mb (που είναι αρκετά ικανοποιητικός όγκος) εώς unlimited. Εγώ δεν μίλησα όπωσδήποτε για unlimited plan. Απλά ανάφερα ότι τα smartphones χρειάζονται κάποιο plan. Εξ ου και δεν καταλαβαίνω το υφάκι της απάντησης σου...

 

80€ δεν πληρώνω, αλλά και να πλήρωνα εσύ που χαλιέσαι? Μήπως μου τα δίνεις από την τσέπη σου...? ;)

 

 

 

Όσο για τον jimacid... Εγώ στις 500+ σελίδες του thread για το galaxy, αλλά και άλλων android κινητών, δεν έχω δει σοβαρά παράπονα για το apn από χρήστες που έχουν τα εν λόγω κινητά. Μόνο από εσένα βλέπω που δεν έχεις... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πρόγραμμα νομίζω δεν γίνεται οντως , οσο καλά μπορω και εγω να το γνωρίζω γιατι δεν το εχω πολυ ψαξει καθώς πήγα κατευθείαν σε widget. Αλλά ποιο το νόημα το εαν το εχει το λειτουργικό η οχι. Με αυτή τη λογική να βρω και εγω κάτι που κάνει μια εφαρμογή απο το market και να πω "γιατι δεν το κάνει απο μόνο του το λειτουργικό?"

 

EDIT: Με ενα google search βρήκα αυτό που οντως κανει αυτό που λεει. http://www.mydigitallife.info/2010/04/30/how-to-turn-off-and-disable-mobile-data-connection-2ggprsedge3g-on-android-phone/

 

Δες το 1

 

Disable Data Connection on Android Core . Αυτό δεν είναι απο λειτουργικό ? Δεν ξέρω αν κάποια εφαρμογή μπορεί να το κάνει ετσι...

 

αυτο ειναι σαν να βγαζεις την καρτα δικτυου απο τον υπολογιστη σου οταν δεν θελεις να εχεις ιντερνετ..

σαν να του κλεινεις τα services του δικτυου.

μετα ακομα και αν θες να μπεις στο ιντερνετ θα πρεπει να κανεις ολη αυτη την διαδικασια αντιστροφα.

 

το νοημα στο αν το εχει το λειτουργικο ειναι το εξης.

σκεψου τωρα εσυ σε εποχες pstn να εβαζες ενα λειτουργικο συστημα στον υπολογιστη σου που ητανε συνεχεια στο ιντερνετ και δεν μπορουσες να το κλεισεις γιατι δεν υποστηριζε κατι τετοιο.

 

ολοι σου λεγανε οτι ενταξει υπαρχουν εφαρμογες που χαλανε τις ρυθμισεις για να κλεισει, τι σε νοιαζει?

 

ε δεν σου φαινεται εσενα λιγο περιεργο?

ειναι δυνατον να σου δινουν λειτουργικο συστημα που να μην κλεινει ποτε την συνδεση?

 

εσυ ρε αδερφε μπορει να θες να το κλεισεις ομως?

ειτε για να μην σε χρεωνει, ειτε για να μην σου τρωει την μπαταρια, ειτε γιατι θελεις να αποφυγεις ολα αυτα που ακουγονται για την google, τις free εφαρμογες και τα σχετικα.

 

αλλα οχι, δεν υπαρχει κατι τετοιο. πρεπει να χαλας τις ρυθμισεις μονος σου η να βαλεις ενα προγραμμα να τις χαλαει αυτο.

 

τεσπα οποιος καταλαβε καταλαβε, ειναι στο χερι του καθενος να αποφασισει αν αυτο τον νοιαζει η οχι.

 

ετσι κιαλλιος ολη αυτη η ιστορια ξεκινησε απο μια απλη ερωτηση.

 

σοβαρα παραπονα joebar δεν ειδες ομως καμια 100αρα τετοια widjetakia εχουν φτιαχτει, αρα η αναγκη υπηρχε...

ο καθενας λοιπον βολευεται με αυτα που εχει, ειδικα εφοσον γινεται η δουλεια του.

 

εγω δεν παραπονιεμαι, εκανε καποιος μια ερωτηση για το αν γινεται να κλεισει η συνδεση και εγω του ειπα οχι.

μετα αρχισε η αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...