Jump to content

Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε; (μέρος 2ο)


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

1.176 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      532
    • Bada
      45
    • BlackBerry
      18
    • iPhone OS
      331
    • MeeGo
      34
    • Symbian OS
      140
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      67
    • WebOS
      9


Recommended Posts

Επισκέπτης
Ψηφισα ios. Ενα σημαντικο ατου περα απο τα προφανη (μεγαλη βαση εφαρμογων), ειναι οτι δυστιχως στην περιπτωση του Adroid o χρηστης ειναι στο ελεος της εκαστοτε κατασκευαστριας εταιρειας για τις επερχομενες αναβαθμισεις του......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 235
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψηφισα ios. Ενα σημαντικο ατου περα απο τα προφανη (μεγαλη βαση εφαρμογων), ειναι οτι δυστιχως στην περιπτωση του Adroid o χρηστης ειναι στο ελεος της εκαστοτε κατασκευαστριας εταιρειας για τις επερχομενες αναβαθμισεις του......

Μειονέκτημα που δεν το έχει το iOS, ε; Εκεί δεν είσαι στο έλεος της Apple... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Android πρωτο και ios δευτερο,τα υπολοιπα δεν με τρελαινουν.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση για το Bada, δεν είναι λειτουργικό είναι απλώς μια πλατφόρμα που τρέχει πάνω σε ένα feature phone όπως η jvm ή καλύτερα όπως η mophun για όσους θυμούνται, googlaρετε το.

 

Το googlαρα

http://www.bada.com/whatisbada/

http://dpimg.ospos.net/contents/docs/resources_0818/com.osp.devguide.help/html/overview_of_bada/overview_of_bada.htm

http://www.badadev.com/a-glimpse-at-samsung-bada-os-additional-architecture-info-released/

 

Τώρα εξαρτάται από ποιά σκοπιά το βλέπεις. Είναι λειτουργικό, απλά δεν έχει φτιαχτεί από το μηδέν. Παίζει με πολλούς kernel ανάμεσά τους και Linux. 'Οπως και να θες να ορίσεις πάντως το λειτουργικό, είναι σαφές ότι είναι smartphone και όχι feature phone. Αλλά από την άλλη κι αυτό θέμα λεπτομεριών στον ορισμό είναι, οπότε μπορεί και το post μου να ήταν για το τίποτα. Τι είναι η ζωή, κλπ, κλπ. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολυ καλα τι εννοω.....

 

Oχι, ουτε εγω καταλαβα.

Ισα ισα, που οι iosιτες ειναι στο ελεος της Apple για ολα τα θεματα που αφορουν το κινητο της.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις πολυ καλα τι εννοω.....

Όχι δεν ξέρω, κι εσύ δεν μπορείς να μου εξηγήσεις όπως φαίνεται. Απλά έπρεπε να βρεις οπωσδήποτε ένα μειονέκτημα για το Android έναντι του iOS, και μια και δεν έβρισκες κατασκεύασες ένα.

 

Αποδέξου το, δεν υπάρχει ούτε ένα πλεονέκτημα του iOS έναντι του Symbian και του Android. Θα ήσουν πιο ειλικρινής αν έλεγες «ναι ρε μάγκες, επιλέγω iPhone γιατί προσφέρεται για να πουλάς μούρη». Αφού αυτός είναι ο λόγος, και το ξέρουμε όλοι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατ'αρχήν ασχολούμε με το symbian απο το 3650, το δεύτερο symbian κινητό της nokia μετά το 7650,εποχή 2003, σταδιακά πέρασαν απο τα χέρια μου τα 7610/6630/6260/Ν90/Ν70/Ν73/Ν82/Ν95 8gb/ samsung innov8/ και εδω και ενα χρόνο είμαι υπερευχαριστημένος κάτοχος του ι8910 HD.

 

Ποιοι μιλάνε λοιπόν για λειτουργικα? αυτοί που μπήκαν στο χώρο 2-3 χρόνια πριν, δε λέω οτι δε υπάρχει εξέλιξη στα λειτουργικά τους αλλά ξεχνάνε στα λειτουργικά τους τη βασική λειτουργία του τηλεφώνου.

 

Η Nokia και γενικά τα symbian ήταν πάντα μπροστά απο την εποχή τους, συσκευές για όλα τα βαλάντια και όλα τα γούστα, απο 100 ευρώ μέχρι 700. Σε όλα τα σχέδια συσκευών, απο candybar μέχρι clamshell. και απο συρταρωτά (Ν80/Ν85/Ν95...) μέχρι περιστρεφόμενα (Ν90/Ν93...). η apple έχει βγάλει μία συσκευη με 3 revisions και έπιασε τον παπά απ'τα @ρχίδια.

 

Θα ήθελα πολλά να πω αλλα δεν έχω όρεξη να μακρηγορήσω...

Ας πάμε κατευθείαν στο Ν8 και ας δούμε κάποιες καινοτόμες λειτουργίες και πάνω απ'ολα πρακτικές και χρήσιμες...

-USB otg (on the go) (συνδεση με κάθε flash drive, εξωτερικό σκληρό μέχρι 250gbhttp://symbianworld.org/5049-nokia-n8-connected-with-250gb-hard-drive/, α/ενσύρματο πληκτρολόγιο ΚΑΙ ποντικι με κέρσορα στην οθόνη του κινητου ή στη Full HD οθονη μας μέσω σύνδεσης με HDMI.http://www.youtube.com/watch?v=rg5rMfV6VKE

-Ανοιχτό και όχι κλειδωμένο Bluetooth 3.0

-Camera 12mp με xenon Flash και Carl Zeiss φακούς με δυνατότητα εγγραφής βίντεο 720p με stereo ήχο.( μην ακούσω καμια μ@λακία για ξεχωριστή φωτογραφική μηχανή, εγω θελώ μια συσκεή που να την έχω πάντα στη τσέπη...) άμα ήθελα επαγγελματικά αποτελέσματα θα έπερνα Dslr.

- Divx playback on board http://lovemynokia.com/nokia-n8-supports-divxxvid/

-υποστίρηξη flash lite 4.0

- Μη πει κανένας για επεξεργαστες με χαμηλές ταχύτητες... επι εποχής Ν95 η nokia είχε και gpu περα απο τον βασικό επεξεργαστή, οταν παίζαμε quake 3 στο Ν95 η apple μόλις άρχζε στην αγορά των smartphones.

Αρα έχω την εντύπωση πως ένα κινητό με επεξεργαστή 680mhz και gpu με υποστίριξη hw opengl 2.0 είναι καλύτερο σε επιδόσεις απο ένα κινητό με επεξεργαστή 1ghz και υποστήριξη software opengl και φυσκά λιγότερο ενεργοβόρο. Μακάρι βέβαια να εχει και την ίδια υποστήριξη απο τους developers πλέον μιας και η Nokia θα χρησιμοποιεί την Qt πλεον και οι developers θα μπορουν με το ίδιο source code να βγάλουν εφαρμογες και για Symbian και για meego.

-Δυνατό ηχο

-δυνατότητα πλήρους αλλαγής της εμφάνισης με themes (και όχι απλά με wallpapers)

-Fm transmiter- reciever

-wifi b/g/n

-Πλήρη multi tasking

-αναπαραγωγή Dvix και σε ανάλυση 720p μέσω HDMI

plug and play...

Video Playback: Video recording, Performance: encoding 25fps, decoding 30fps, File Formats: H.264, MPEG-4, VC-1, H.263, Real Video 10, ON2 VP6, Flash video

Music Playback: FM radio, FM transmitter, MP3 player, Supported codecs: MP3,AAC,eAAC, eAAC+,WMA,AMR-WB, DRM support, DRM: OMA DRM 2.0

 

Δε γράφω άλλα, κουραστικα. λοιπόν ποια άλλη συσκευή μου παρέχει αυτές τις λειτουργίες?

Edited by killing_you2

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

symbian..

 

για όποιον θέλει να διαβάσει ένα ενδιαφέρον άρθρο εδώ: The grass is rarely greener on the other side... but sometimes a different colour altogether! - http://bit.ly/b0zMTg

:: what locks... unlocks! © :: κάθε λαός έχει την κινητή τηλεφωνία που του αξίζει..::

:: SY1EBE ::

Link to comment
Share on other sites

πφφφ αερολογιες :music:

ολες οι δουλειες μπορουν να γινουν απο ολα τα παραπανω λειτουργικα προσεξε δουλειες, εργασιες...απλα ο τροπος αλαζει. Ο τροπος ειναι αυτος που σε κατατασει απο ελευθερο user σε καταναλωτη- χρηματοδοτη :lol:

 

Δε θα συμφωνήσω μαζί σου...

Τις προάλλες ήμουν έξω για καφέ.. Ακούμε ένα τραγούδι που μας αρέσει και δεν ξέρουμε ποιο είναι...

Ανοίγω το shazam και βρίσκω ποιο τραγούδι είναι.

Επειδή είμαι λίγο τζαμπατζής βέβαια δεν έχω ιντερνετ από δίκτυο οπότε ψάχνω να βρω ανοιχτό wifi. Όλα κλειδωμένα άλλα για καλή μου τύχη βρίσκω ένα μόντεμ κλείδωμένο το οποίο -το ακατανόμαστο πρόγραμμα- ξεκλειδώνει.

Βρίσκω το τραγούδι και χρησιμοποιώ έναν MP3 Downloader και το κατεβάζω.

Κι επειδή το ήθελαν κι άλλοι το έδωσα με bluetooth στους υπόλοιπους.

Α, πείραξα και το tag του όπως και το album art του χωρίς να το περάσω πρώτα σε υπολογιστή.

Κι όλα αυτά με το "κλειδωμένο" μου μανίσιο Desire και με δωρεάν εφαρμογές.

 

Αερολογίες... το δίκο σου λειτουργικό που θα σταματούσε στη συγκεκριμένη ιστορία;

Το Android είναι συνώνυμο της ελευθερίας... Καλά να περνάς τη φυλακή σου και καλό υπόλοιπο...

Μετά το android απλά δεν έχει επιστροφή...

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ένα χρόνο συνεργασίας με το ΒΒ 9700 και δύο μήνες με το Samsung Galaxy s θα έλεγα οτι βρίσκω πολύ φιλικό για τις προτιμήσεις μου το λειτουργικό της RIM σε σχέση με το Android.

Βεβαίως επαναλαμβάνω οτι ακόμα καλά καλά δεν έχω γνωρίσει τις δυνατότητες του Android αλλα εκείνο που με "χαλάει" είναι οτι καταναλώνει πολλά Mb συγκριτικά με το ΒΒ ακόμα και σε περιορισμένη χρήση.

Συγκεκριμένα με παράλληλη χρήση των 2 συσκευών για ένα μήνα και τρέχοντας τις ίδιες περίπου εφαρμογές και έχοντας εγκατεστημένους 2 λογαριασμούς mail το Galaxy κατανάλωσε 250 Mb και το BB καταναλωσε 43 Mb!!!

Η συμπίεση του ΒΒ απλά δεν παίζεται.... και αυτό είναι αρκετά σοβαρό θέμα για εμένα.

Δεύετερο θέμα είναι η διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Το ΒΒ με πλήρη φόρτιση και γερασμενη κατα 1 χρόνο μπαταρία διαρκει 2-3 μέρες σε 24ωρη βάση ενω το Galaxy μόλις και μετα βιας 1 ημέρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ένα χρόνο συνεργασίας με το ΒΒ 9700 και δύο μήνες με το Samsung Galaxy s θα έλεγα οτι βρίσκω πολύ φιλικό για τις προτιμήσεις μου το λειτουργικό της RIM σε σχέση με το Android.

Βεβαίως επαναλαμβάνω οτι ακόμα καλά καλά δεν έχω γνωρίσει τις δυνατότητες του Android αλλα εκείνο που με "χαλάει" είναι οτι καταναλώνει πολλά Mb συγκριτικά με το ΒΒ ακόμα και σε περιορισμένη χρήση.

Συγκεκριμένα με παράλληλη χρήση των 2 συσκευών για ένα μήνα και τρέχοντας τις ίδιες περίπου εφαρμογές και έχοντας εγκατεστημένους 2 λογαριασμούς mail το Galaxy κατανάλωσε 250 Mb και το BB καταναλωσε 43 Mb!!!

Η συμπίεση του ΒΒ απλά δεν παίζεται.... και αυτό είναι αρκετά σοβαρό θέμα για εμένα.

Δεύετερο θέμα είναι η διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Το ΒΒ με πλήρη φόρτιση και γερασμενη κατα 1 χρόνο μπαταρία διαρκει 2-3 μέρες σε 24ωρη βάση ενω το Galaxy μόλις και μετα βιας 1 ημέρα.

κι εγω συμφωνω μαζι σου αν και χρηστης <<καψουρης>> με το 9700 μου..δεν το βαζω στην κατηγορια των αφης κινητων. το storm2 οκ. εχω και iphone και παραλαυτα ειναι το μοναδικο αφης που μου βγαζει τα γουστα. οσο για τα android..προφανως δεν μου επεσε καποιο καλο ωστε να συγκρινω..παρ'αυτα ψηφισα iphone.

επισης δουλεψα για λιγο το lg optimus και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλο με android.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Η Nokia και γενικά τα symbian ήταν πάντα μπροστά απο την εποχή τους

 

Θα ήθελα πολλά να πω αλλα δεν έχω όρεξη να μακρηγορήσω

Στο πρωτο επεσες μεσα.

Ηταν,σωστο χρονο χρησιμοποιησες.ειπαμε κι εμεις συμπιαν εχουμε,αλλα μη λεμε και οτι να ναι.

Και μιλαμε για λειτουργικα που εχουμε δουλεψει και μπορουμε να κρινουμε και εσυ μας αραδιασες ολο το διαφημιστικο φυλλαδιο της νοκια.απο ποτε την εχεις τη συσκευη?και απο ποτε τα hdmi,usb kai λοιπα hardwearικα εχουν σχεση με το λειτουργικο?τον τιτλο τον κοιταξες καθολου?ειναι απλος και σαφης.

Οσον αφορα το δευτερο,που και να ειχες ορεξη...

 

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Δε θα συμφωνήσω μαζί σου...

Τις προάλλες ήμουν έξω για καφέ.. Ακούμε ένα τραγούδι που μας αρέσει και δεν ξέρουμε ποιο είναι...

Ανοίγω το shazam και βρίσκω ποιο τραγούδι είναι.

Επειδή είμαι λίγο τζαμπατζής βέβαια δεν έχω ιντερνετ από δίκτυο οπότε ψάχνω να βρω ανοιχτό wifi. Όλα κλειδωμένα άλλα για καλή μου τύχη βρίσκω ένα μόντεμ κλείδωμένο το οποίο -το ακατανόμαστο πρόγραμμα- ξεκλειδώνει.

Βρίσκω το τραγούδι και χρησιμοποιώ έναν MP3 Downloader και το κατεβάζω.

Κι επειδή το ήθελαν κι άλλοι το έδωσα με bluetooth στους υπόλοιπους.

Α, πείραξα και το tag του όπως και το album art του χωρίς να το περάσω πρώτα σε υπολογιστή.

Κι όλα αυτά με το "κλειδωμένο" μου μανίσιο Desire και με δωρεάν εφαρμογές.

 

Αερολογίες... το δίκο σου λειτουργικό που θα σταματούσε στη συγκεκριμένη ιστορία;

Το Android είναι συνώνυμο της ελευθερίας... Καλά να περνάς τη φυλακή σου και καλό υπόλοιπο...

Μετά το android απλά δεν έχει επιστροφή...

 

αερολογιων συνεχεια :music::music: δεν σου ζητησα να συμφωνησεις μαζι μου, γεγονοτα παραθετουμε.

Λοιπον στο θεμα μας.. αν εννοεις "λειτουργικο μου" αυτο που εχω στο αβαταρ μου δηλαδη το blackberry η απαντηση ειναι απλη: μα ακριβως με τον ιδιο τροπο, απο την αρχη ως το τελος χωρις να σταματησω πουθενα !!!!

Το shazam υπαρχει για ολα σχεδον τα λειτουργικα και πωλειται ανεξαρτητα, οποτε δεν περιλαμβανεται οπως λες στις δωρεαν εφαρμογες του "κλειδωμενου" μαμησιου desire σου, γιατι λοιπον παραπληροφορεις ?

Αν εισαι και τζαμπατζης οπως λες τοτε την πατησες μεχρι 5 φορες τον μηνα μπορεις να χρησιμοποιησεις το shazam μετα παπαλα πρεπει να πληρωσεις για αυτην την υπηρεσια, ενω ενας με ενα se των 100 ευρω κανει ολη αυτην τη δουλεια που λες με το track id και μαλιστα δωρεαν, γιατι διατιθεται στις δωρεαν εφαρμογες της συσκευης του! εν αντιθεση με την δικη σου !! Μηπως τελικα αγορασες λαθος τηλεφωνο για την δουλεια που το θες ? :shock: :hypno:

Μαλλον το παραδειγμα σου ειναι αστοχο και επιβεβαιωνει αυτο που εχεις στην παραθεση σου πριν. :chair:

τωρα τις φυλακες που αναφερεις και τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα στην κριση σου μεγαλο παιδι εισαι πιστευω ξανασκεψου τα :lol: υπαρχει επιστροφη και μαλιστα φτηνοτερη !!

Edited by trexed
Link to comment
Share on other sites

Το Android είναι συνώνυμο της ελευθερίας... Καλά να περνάς τη φυλακή σου και καλό υπόλοιπο...

Μετά το android απλά δεν έχει επιστροφή...

Ωραια ολη αυτη η ιστορια που μας ειπες ,αλλα ποτε σε ενα καφε μου η σε μια εξοδο δεν θα χαλουσα τοσο χρονο για να κατεβασω ,να πειραξω το τραγουδι,και να το στειλω σε ολους.

Απλα θα ανοιγα το shAzam ,θα το εβρισκα και μετα απο το σπιτι μου ,με την ηρεμια μου θα τα εκανα ολα!!!

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

I love my Iphone

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο ένα χρόνο συνεργασίας με το ΒΒ 9700 και δύο μήνες με το Samsung Galaxy s θα έλεγα οτι βρίσκω πολύ φιλικό για τις προτιμήσεις μου το λειτουργικό της RIM σε σχέση με το Android.

Βεβαίως επαναλαμβάνω οτι ακόμα καλά καλά δεν έχω γνωρίσει τις δυνατότητες του Android αλλα εκείνο που με "χαλάει" είναι οτι καταναλώνει πολλά Mb συγκριτικά με το ΒΒ ακόμα και σε περιορισμένη χρήση.

Συγκεκριμένα με παράλληλη χρήση των 2 συσκευών για ένα μήνα και τρέχοντας τις ίδιες περίπου εφαρμογές και έχοντας εγκατεστημένους 2 λογαριασμούς mail το Galaxy κατανάλωσε 250 Mb και το BB καταναλωσε 43 Mb!!!

Η συμπίεση του ΒΒ απλά δεν παίζεται.... και αυτό είναι αρκετά σοβαρό θέμα για εμένα.

Δεύετερο θέμα είναι η διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας. Το ΒΒ με πλήρη φόρτιση και γερασμενη κατα 1 χρόνο μπαταρία διαρκει 2-3 μέρες σε 24ωρη βάση ενω το Galaxy μόλις και μετα βιας 1 ημέρα.

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον ανάγνωσμα περί της διαχείρησης μνήμης στο anrdoid είναι αυτό.

 

http://lifehacker.com/5650894/android-task-killers-explained-what-they-do-and-why-you-shouldnt-use-them

 

Με λίγα λόγια στο anroid οταν η εφαρμογή είναι στο backround προκαλείται starvation ,αλλά ΜΕΝΕΙ στην μνήμη ώστε να καταναλώσει λιγότερο cpu και άρα battery όταν την ξανανοίξεις.Αν χρειαστεί την μνήμη ή την έχεις πολλές ώρες εκεί θα την κλείσει μόνο του.

 

Επειδή λέω δεν παίζει δοκίμασα το εξής μετά από πλήρη φόρτιση να κλείνω τα πάντα μετά την χρήση και την δεύτερη φορά να τα αφήνω μέχρι να τα κλείσει αυτό.Το Galaxy S την πρώτη φορά είχε 20 ώρες unplugged και την δεύτερη 36.Σημαντική διαφορά για να είναι στατιστικό λάθος...

 

Τέλος όσοι δεν είναι εξοικοιωμένοι με τα droid ας δούνε το παρόν video καθώς καταλαβαίνει αρκετά καλά τα greek lover english και είναι χρόνια μπροστά σε usability factor...

 

http://www.youtube.com/watch?v=gGbYVvU0Z5s

 

Τέλος επειδή μιλάμε για ευκολία χρήσης θα ήθελα να μοιραστώ την καλοκαιρινή μου περιπέτεια που ενώ γυρίζαμε τα Δωδεκάνησα σε ένα facebook update αποφάσισε να κολλήσει το iPhone και να μην ανοίγει με τίποτα.(ούτε το force reset ,ή το kick out of DFU / Restore δουλεύαν).Επειδή πάντα έχω τα restore ipsw και μερικά εργαλεία σε ένα φάκελο.ανοίγω το iTunes να κάνω shift+restore και τι βλέπω?Δεν κάνει restore αν δεν μιλήσει με την μαμά εταιρία(για το καλό μου πάντα).Εφόσον είχα το iphone σαν tethering modem to laptop δεν είχε internet με αποτέλεσμα να μείνω 10 μέρες χωρίς τηλέφωνο...

 

To μεγαλύτερο καρκίνωμα στο iOS δεν είναι η κλειδωμένη συσκευή αλλά το fasist-ware που σε αναγκάζουν να φορέσεις ονομάτι iTunes.Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις:activation,transcoding,authorizing computers,backup before sync,αδυναμία χρήσης του τηλεφώνου ενώ συγχρονίζεις,τρομακτική χρήση πόρων συστήματος,αναγκαιότητα σύνδεσης με το internet κτλ.

Edited by minos197
Link to comment
Share on other sites

@minos197, μαλλον παρερμηνευσες τα mb για τα οποια μιλαει ο rookie1, για τα mb του internet που χρειαζεται το blackberry σε σχεση με τα mb που χρειαζεται το android για να λειτουργισουν οι οποιες εφαρμογες ζητουν προσβαση στο net μιλαει. Oσο για τα greek lover τα ιδια πανω κατω ισχυουν και στα bb χωρις να το εχω ψαξει ιδιαιτερα.
Link to comment
Share on other sites

Το iΟS ειναι το πιο γρηγορο !!!

 

 

Και ???? Δηλαδή το καλύτερο λειτουργικό είναι το iOS επειδή σε βάζει στο μενού σε 1 δεπτερόλεπτο ενώ τα υπόλοιπα είναι χάλια επειδή σε βάζουν σε 4 ?????

 

Μήπως υπερεκτιμάμε λίγο την έννοια ταχύτητα σε σημείο που να δίνουμε όλους τους πόντους βαθμολογίας μόνο σε αυτό τον παράγοντα ??????

Μήπως, λιγάκι ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Το iΟS ειναι το πιο γρηγορο !!!

Το S40 είναι γρηγορότερο. :lol:

 

Με λίγα λόγια στο anroid οταν η εφαρμογή είναι στο backround προκαλείται starvation ,αλλά ΜΕΝΕΙ στην μνήμη ώστε να καταναλώσει λιγότερο cpu και άρα battery όταν την ξανανοίξεις.Αν χρειαστεί την μνήμη ή την έχεις πολλές ώρες εκεί θα την κλείσει μόνο του.

Το Symbian έχει μακράν την καλύτερη προσέγγιση σ' αυτό το θέμα. Η εφαρμογές συνεχίζουν να τρέχουν στο background χωρίς απλά να παγώνουν, όπως ακριβώς γίνεται και στον υπολογιστή.

 

Στο πρωτο επεσες μεσα.

Ηταν,σωστο χρονο χρησιμοποιησες.ειπαμε κι εμεις συμπιαν εχουμε,αλλα μη λεμε και οτι να ναι.

Και μιλαμε για λειτουργικα που εχουμε δουλεψει και μπορουμε να κρινουμε και εσυ μας αραδιασες ολο το διαφημιστικο φυλλαδιο της νοκια.απο ποτε την εχεις τη συσκευη?και απο ποτε τα hdmi,usb kai λοιπα hardwearικα εχουν σχεση με το λειτουργικο?τον τιτλο τον κοιταξες καθολου?ειναι απλος και σαφης.

Οσον αφορα το δευτερο,που και να ειχες ορεξη...

Από πάντα. Το OS είναι η γέφυρα μεταξύ του hardware και του software. Για να έχεις έξοδο HD μέσω HDMI πρέπει το OS να είναι σε θέση να το διαχειριστεί. Όπως και το USB-OTG φυσικά, που είναι τρομερή καινοτομία και απ' ό,τι φαίνεται μάλλον το μπερδεύεις με το απλό USB. Δεν μιλάμε για τη θύρα απλά, αλλά για λειτουργία όμοια με του PC, όπου βάζεις ένα USB stick (ή και ολόκληρο φορητό δίσκο) και βλέπεις κανονικά τα περιεχόμενά του μέσα απ' τον κινητό. Για δες αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=dWl_aTNk7hg

Και φυσικά το N8 ήδη ξεκίνησε να διανέμεται από χθες...

 

Μεγάλη μου ανησυχία όσον αφορά το Android είναι αυτό το always connected (που δεν απενεργοποιείται), τόσο για τη συνεχή ακτινοβολία που τρως όσο και για την πιθανότητα να στέλνει η συσκευή σου δεδομένα σε τρίτους. Όλοι άλλωστε γνωρίζουμε την τάση της Google να καταγράφει τα πάντα (αυτός είναι κι ο λόγος που προσπαθώ να τους δίνω όσο λιγότερα στοιχεία γίνεται, πχ δεν χρησιμοποιώ Gmail) Δείτε αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=284547&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+myphone+%28myphone.gr+%3A%3A+my+news%29&utm_content=Google+Reader.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Οπως ηταν αναμενομενο το θεμα ξεφυγε με ορισμενες απαντησεις διχως επιχειρηματα. Λογικο ειναι αλλωστε, εφοσον γινεται συγκριση λειτουργικων συνδυαζοντας συσκευες και εκπλεκοντας (δυστυχως) το τροπο με τον οποιο λειτουργει η καθε κατασκευαστρια εταιρια, ενω στην ουσια θα επρεπε να εμβαθυναμε τη συζητηση στο λειτουργικο. Σιγουρα το λειτουργικο οπως επανελαβα σε προηγουμενα ποστ μου, εξαρταται και απο τη καθε συσκευη που το εχει. Γι'αυτο και γινεται ορισμενη συγκριση συσκευων αλλα με λαθος κριτηρια. Anyway, υπαρχουν ηδη δειγματα διαξιφισμων σε αυτη τη ψηφοφορια, οποτε το ενδιαφερον που ειχα επι του θεματος δεν υπαρχει πλεον και δεν θα συμμετασχω περαιτερω στη συζητηση.

 

Χαιρετουμπες παιδια και ραντεβου στο επομενο poll. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μου ανησυχία όσον αφορά το Android είναι αυτό το always connected (που δεν απενεργοποιείται),

 

Για δώσε link. Ισχύει κάτι τέτοιο; Το να μην απενεργοποιείται δε νομίζω. Στη χειρότερη "χαλάς" μια ρύθμιση σχετικά με το 3g και τελείωσε το θέμα.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

αερολογιων συνεχεια :music::music: δεν σου ζητησα να συμφωνησεις μαζι μου, γεγονοτα παραθετουμε.

Λοιπον στο θεμα μας.. αν εννοεις "λειτουργικο μου" αυτο που εχω στο αβαταρ μου δηλαδη το blackberry η απαντηση ειναι απλη: μα ακριβως με τον ιδιο τροπο, απο την αρχη ως το τελος χωρις να σταματησω πουθενα !!!!

Το shazam υπαρχει για ολα σχεδον τα λειτουργικα και πωλειται ανεξαρτητα, οποτε δεν περιλαμβανεται οπως λες στις δωρεαν εφαρμογες του "κλειδωμενου" μαμησιου desire σου, γιατι λοιπον παραπληροφορεις ?

Αν εισαι και τζαμπατζης οπως λες τοτε την πατησες μεχρι 5 φορες τον μηνα μπορεις να χρησιμοποιησεις το shazam μετα παπαλα πρεπει να πληρωσεις για αυτην την υπηρεσια, ενω ενας με ενα se των 100 ευρω κανει ολη αυτην τη δουλεια που λες με το track id και μαλιστα δωρεαν, γιατι διατιθεται στις δωρεαν εφαρμογες της συσκευης του! εν αντιθεση με την δικη σου !! Μηπως τελικα αγορασες λαθος τηλεφωνο για την δουλεια που το θες ? :shock: :hypno:

Μαλλον το παραδειγμα σου ειναι αστοχο και επιβεβαιωνει αυτο που εχεις στην παραθεση σου πριν. :chair:

τωρα τις φυλακες που αναφερεις και τα υπολοιπα τα αφηνω ασχολιαστα στην κριση σου μεγαλο παιδι εισαι πιστευω ξανασκεψου τα :lol: υπαρχει επιστροφη και μαλιστα φτηνοτερη !!

 

Απ'όλα όσα διάβασες το shazam, το οποίο επειδή το έχω πολύ καιρό είναι σε full εκδοση (προσφορά του ίδιου του shazam, όπως δωρεάν είναι και το 70% των εφαρμογών στην πλατφόρμα), κράτησες; Λυπάμαι και που ασχολούμαι και βγάζω και την υπογραφή μου αληθινή... Όχι το δάχτυλο... το δάσος κοιτάμε...

 

@cellphone

Γιατί αν ήθελες να κάνεις διαφορετικά έχεις επιλογή;

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε link. Ισχύει κάτι τέτοιο; Το να μην απενεργοποιείται δε νομίζω. Στη χειρότερη "χαλάς" μια ρύθμιση σχετικά με το 3g και τελείωσε το θέμα.

Αυτό ακριβώς, πρέπει να χαλάσεις τη ρύθμιση του mobile internet. Δηλαδή ή θα είσαι μέσα συνέχεια ή καθόλου. Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει. Εκτός αν το μπερδεύω με το Blackberry.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε μία συσκευή με Android δε μπορείς με το πάτημα ενός πλήκτρου να κλείσεις τα πάντα από δίκτυο, δηλαδή GSM, 3G, BT και WLAN; Και δεν υπάρχει η δυνατότητα όταν πρόκειται μία εφαρμογή να χρησιμοποιήσει το δίκτυο να σε ρωτήσει ή να σε ενημερώσει πρώτα; Αν όχι, χαίρομαι που δεν έχω υποκύψει στο Android ακόμα. Ελπίζω τέτοια θέματα, που στο "ταπεινό" και "κατακριτέο" Symbian ΔΕΝ υπάρχουν και δεν υπήρχαν ποτέ, κάποια στιγμή να λείψουν από το Android, γιατί ουσιαστικά εισάγουν μία σύγχρονη μορφή χαφιεδισμού και φασισμού, και μάλιστα τις περισσότερες φορές χωρίς ο χρήστης να μπορεί να κάνει κάτι, εκτός από την απεγκατάσταση της εν λόγω εφαρμογής. :rolleyes:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...