Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περαν των στοκ ρομς-κερνελς ΠΑΝΤΟΥ υπαρχουν bugs

ειναι κανονας

αλλοτε μικροτερα, αλλοτε μεγαλυτερα ;)

+1000

 

Από το xda την έκδοση με το bootloader η χωρίς?
με τους bootloaders απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1011901

 

Παιδες εχουμε καπου οδηγιες για το πως να περασουμε σε 2.3.3 το swype και το samsung keyboard με ελληνικα?:blink:
Για να εχεις samsung keyboard με ελληνικα πρεπει η να φλασαρεις jva η την jvb με το csc της jva
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

+1000

 

με τους bootloaders απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1011901

 

Για να εχεις samsung keyboard με ελληνικα πρεπει η να φλασαρεις jva η την jvb με το csc της jva

 

ήσουν κατατοπιστικότατος!

 

+1000

Link to comment
Share on other sites

θέλω να βάλω την 9.5 του Darky, ποιο stock κερνελ πρέπει να περάσω πρώτα? Τον

XWJVB ή XXJVK?? Πως θα καταλάβω ?

 

φιλε μου καλο θα ταν να διαβασεις πριν περασεις οτιδηποτε

αν κρινω απο αυτα που γραφεις θες να περασεις στοκ κερνελ gingerbread για να βαλεις την darky 9.5 που ειναι js8 froyo

 

δε μπορω να σε βοηθησω αλλιως...

απλα διαβασε αν θες αλλιως αστο ετσι:O:O

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως θα περασω στην 2.2.1 jpy ελληνικο swype :rolleyes:
Γιατι ασχολεισαι με την jpy που ειναι απο τις πρωτες 2.2.1 και δεν βαζεις την js8 που ειναι σαφως καλυτερη και εχει και φουλ ελληνικα παντου?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς τον kernel beta 7 του damiangto; Δεν μπορώ να γραφτώ ακόμα στο site του, πριν μερικές μέρες τον είχα κατεβάσει αλλά τον έσβησα, τώρα θέλω να ξαναβάλω simply, και ακόμα δεν έγινα activated στο φορουμ μου.

Αν τον έχει κανείς ας μου τον στείλει αν μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς τον kernel beta 7 του damiangto; Δεν μπορώ να γραφτώ ακόμα στο site του, πριν μερικές μέρες τον είχα κατεβάσει αλλά τον έσβησα, τώρα θέλω να ξαναβάλω simply, και ακόμα δεν έγινα activated στο φορουμ μου.

Αν τον έχει κανείς ας μου τον στείλει αν μπορεί.

 

Δες στο αντίστοιχο thread του στο xda...το είδα σήμερα το πρωί στα τελευταία του ποστ

 

Sent from Galaxy!

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες είμαι στην MIUI και θα βάλω σε λίγο την senserom και μετά πάω σε Jvb custom rom.

2 πραγματάκια.

 

Πρώτον μου λέτε αν θέλετε να φλασάρω τίποτα περίεργο μιας και έχω σκοπό να κάνω μερικές δοκιμές

Δεύτερον είμαι σε δίλημα να φλασάρω gingercriskelo η simply ; Θα πειραματιστώ λίγο με ext4 αλλά μάλλον σε rfs θα καταλήξω.

 

thanks :lol:

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες είμαι στην MIUI και θα βάλω σε λίγο την senserom και μετά πάω σε Jvb custom rom.

2 πραγματάκια.

 

Πρώτον μου λέτε αν θέλετε να φλασάρω τίποτα περίεργο μιας και έχω σκοπό να κάνω μερικές δοκιμές

Δεύτερον είμαι σε δίλημα να φλασάρω gingercriskelo η simply ; Θα πειραματιστώ λίγο με ext4 αλλά μάλλον σε rfs θα καταλήξω.

 

thanks :lol:

Aλεκο για λιγο που ειχα δοκιμασει προχθες convert σε ext4 με cf κερνελ,δεν μου τα ειπε καλα!!!Εκτος του οτι δεν ειδα διαφορα σε ταχυτητες (καπου κατι ψιλοδιαφορες σχεδον ανεπαισθητες και καπου αλλου πηγαινε και πιο αργα μαλιστα) ειχα και 1-2 κρασαρισματα σε εφαρμογες που ποτε δεν μου εχουν κανει προβλημα.Return to rfs λοιπον.
Link to comment
Share on other sites

Με καταράστηκε η MIUI..Είπα να γυρίσω σε JVB και brickare..Βγάζει το γνωστό εικονίδιο με το pc, το κινητό και το θαυμαστικο..Πουφ..Αν δεν καταφέρω να το αναστήσω, έχει κανείς jig απο ευρύτερη περιοχή Περιστερίου? :/

edit: ΟΚ το σωσα..Πέρασαν και.. 40 δευτερόλεπτα... :D

Link to comment
Share on other sites

Aλεκο για λιγο που ειχα δοκιμασει προχθες convert σε ext4 με cf κερνελ,δεν μου τα ειπε καλα!!!Εκτος του οτι δεν ειδα διαφορα σε ταχυτητες (καπου κατι ψιλοδιαφορες σχεδον ανεπαισθητες και καπου αλλου πηγαινε και πιο αργα μαλιστα) ειχα και 1-2 κρασαρισματα σε εφαρμογες που ποτε δεν μου εχουν κανει προβλημα.Return to rfs λοιπον.

 

ωραία η SenseRom Πάντως... αυτό το htc sense είναι αγάπη πραγματικά, αλλά τι να το κάνεις η ρομ θέλει πολύ δουλειά ακόμα.. και ειδικά ο κερνελ ~

τι να βάλω simply η gingercriskelo ;;; :rolleyes:

 

btw ο darky λέει θα βγάλει 10 final...

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε την γκρισκελο έχετε πρόβλημα με το ξυπνητήρι ;.εμένα παντως δεν λέει να χτυπήσει με τίποτα ....

Κόντεψα να αργήσω στην δουλειά σήμερα ..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Πάει λίγος καιρός τώρα που παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic και μπορώ να πω πως πραγματικά έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά.

Συνήθως αναζητούσα πληροφορίες στο xda αλλά μιας και εντόπισα το topic αυτό, το οποίο πραγματικά αξίζει, σκέφτηκα να κάνω τις ερωτήσεις μου εδώ.

Έβαλα χθες την JVB, δεν θυμάμαι πια Froyo είχα βάλει παλαιότερα η οποία παρεμπιπτόντως δούλευε άψογα (μπαταρία, wifi, χμμμ και καλούτσικα το GPS). Πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, εκτός του σήματος για το wifi το οποίο φαίνεται πιο αδύναμο, ίσως και αρκετά πιο αδύναμο σχετικά με την Froyo που είχα.

Έκανα root (fuguroot) και τώρα προσπαθώ να περάσω ελληνικό πληκτρολόγιο. ΝΑ πω την αλήθεια διάβασα πάνω από 100 σελίδες... βρήκα τα post του τυχεράκια αλλά άκρη δεν έβγαλα... Σε κάποια post αναφέρεται πως βρίσκετε στην 1η σελίδα... εγώ γιατί δεν το βρίσκω οεο?

Βασικά με ενδιαφέρει το ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung και όχι τόσο πολύ του swype. Φυσικά και αυτό καλοδεχούμενο είναι.

Εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες σχετικά (με κάποιον οδηγό ίσως) με το θέμα αυτό θα του ήμουν ευγνώμων.

 

Αυτά που βρήκα είναι ....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3595937#post3595937

Σημείωση

Δεν είμαι και κανένας expert ;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νίκος

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Πάει λίγος καιρός τώρα που παρακολουθώ το συγκεκριμένο topic και μπορώ να πω πως πραγματικά έχετε κάνει πολύ καλή δουλειά.

Συνήθως αναζητούσα πληροφορίες στο xda αλλά μιας και εντόπισα το topic αυτό, το οποίο πραγματικά αξίζει, σκέφτηκα να κάνω τις ερωτήσεις μου εδώ.

Έβαλα χθες την JVB, δεν θυμάμαι πια Froyo είχα βάλει παλαιότερα η οποία παρεμπιπτόντως δούλευε άψογα (μπαταρία, wifi, χμμμ και καλούτσικα το GPS). Πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, εκτός του σήματος για το wifi το οποίο φαίνεται πιο αδύναμο, ίσως και αρκετά πιο αδύναμο σχετικά με την Froyo που είχα.

Έκανα root (fuguroot) και τώρα προσπαθώ να περάσω ελληνικό πληκτρολόγιο. ΝΑ πω την αλήθεια διάβασα πάνω από 100 σελίδες... βρήκα τα post του τυχεράκια αλλά άκρη δεν έβγαλα... Σε κάποια post αναφέρεται πως βρίσκετε στην 1η σελίδα... εγώ γιατί δεν το βρίσκω οεο?

Βασικά με ενδιαφέρει το ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung και όχι τόσο πολύ του swype. Φυσικά και αυτό καλοδεχούμενο είναι.

Εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες σχετικά (με κάποιον οδηγό ίσως) με το θέμα αυτό θα του ήμουν ευγνώμων.

 

Αυτά που βρήκα είναι ....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3595937#post3595937

Σημείωση

Δεν είμαι και κανένας expert ;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νίκος

 

Φίλε μου καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Λίγα posts πιο πάνω ο Truckman σου δίνει λύση. Φλασάρεις JVB με το CSC της JVA και είσαι έτοιμος!!

Ούτε ψαξίματα ούτε τίποτα!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποια ειναι καλυτερη,η JVB ή JVA ποια απο τις δυο να προτιμησω?

εχοθν καμια ουσιαστικη διαφορα?τωρα ειμαι με την JS8 και λεω να αναβαθμιστω........

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποια ειναι καλυτερη,η JVB ή JVA ποια απο τις δυο να προτιμησω?

εχοθν καμια ουσιαστικη διαφορα?τωρα ειμαι με την JS8 και λεω να αναβαθμιστω........

 

Η JVB είναι νεότερη έκδοση, η JVA περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά πληκτρολόγια φλασάρεις την JVB, αν σε ενδιαφέρουν τότε την JVB με το csc της JVA. Η δική μου όμως συμβουλή είναι να περιμένεις πριν φλασάρεις ginger, τουλάχιστον μέχρι να εγκριθούν τα νέα firmwares από την google.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Λίγα posts πιο πάνω ο Truckman σου δίνει λύση. Φλασάρεις JVB με το CSC της JVA και είσαι έτοιμος!!

Ούτε ψαξίματα ούτε τίποτα!!

Φίλε Τάσο καλημέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν σου πω πως αυτό το βρήκα και στο xda αλλά δεν δεν ήξερα πως ακριβώς να το κάνω?

Ανοίγω το odin κάνω ''load'' το CSC μόνο και flash?

Και κάτι ακόμα ... αυτό σχετικά με το ανθρωπάκι τον Η/Υ και το ! είναι κακό? :o Δηλαδή μπορεί να βγάλεις off το κινητό? Γιατί εγώ κατά την διάρκεια του JVB το είδα 2 φορές.... αλλά απλά έβγαλα την μπαταρία και την ξανά έβαλα και όλα ok :o

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χριστός Ανέστη!

Έβαλα χθες την JVB...Πρώτες εντυπώσεις είναι καλές, εκτός του σήματος για το wifi το οποίο φαίνεται πιο αδύναμο, ίσως και αρκετά πιο αδύναμο σχετικά με την Froyo που είχα.

Έκανα root (fuguroot) και τώρα προσπαθώ να περάσω ελληνικό πληκτρολόγιο. ΝΑ πω την αλήθεια διάβασα πάνω από 100 σελίδες... βρήκα τα post του τυχεράκια αλλά άκρη δεν έβγαλα... Σε κάποια post αναφέρεται πως βρίσκετε στην 1η σελίδα... εγώ γιατί δεν το βρίσκω οεο?

Βασικά με ενδιαφέρει το ελληνικό πληκτρολόγιο της Samsung και όχι τόσο πολύ του swype. Φυσικά και αυτό καλοδεχούμενο είναι.

Εάν κάποιος μπορεί να μου δώσει αναλυτικές οδηγίες σχετικά (με κάποιον οδηγό ίσως) με το θέμα αυτό θα του ήμουν ευγνώμων.

 

Αυτά που βρήκα είναι ....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3595937#post3595937

Σημείωση

Δεν είμαι και κανένας expert ;)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νίκος

Φιλε Νικο εχω ξαναγραψει σε προηγουμενα ποστ οτι υπαρχει καποιο θεματακι με την jvb και το ελληνικο samsung keypad.Ειτε θα βαλεις ενα εξτρα πληκτρολογιο (smart keyboard-htc ime) η αν δεν θελεις ατι τετοιο ο μονος τροπος ειναι να φλασαρεις εξαρχης την jvb αλαζοντας το csc της στο odin με αυτο της jva.Μπορεις βεβαια να φλασαρεις και την jva ατοφια που εχει ελληνικα πληκτρολογια και να τελειωνεις.Το σημα του wifi δεν ειναι οτι ειναι αδυναμο,καποιο θεματακι υπαρχει βασικα με την ενδειξη της ισχυος του.

 

edit:με προλαβαν τα παιδια πιο πανω,η εξυπηρετηση σε αυτο το thread ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα!! :lol:

προσοχη,δεν φλασαρεις σκετο csc της jva,δεν θα γινει τιποτα,εξαρχης φλασαρισμα οπως σου εγραψα πριν.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Η JVB είναι νεότερη έκδοση, η JVA περιέχει ελληνικά πληκτρολόγια. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα ελληνικά πληκτρολόγια φλασάρεις την JVB, αν σε ενδιαφέρουν τότε την JVB με το csc της JVA. Η δική μου όμως συμβουλή είναι να περιμένεις πριν φλασάρεις ginger, τουλάχιστον μέχρι να εγκριθούν τα νέα firmwares από την google.

 

 

ΟΚ,ευχαριστω για την αμεση απαντηση,μαλλον θα περιμενω ακομη

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,ευχαριστω για την αμεση απαντηση,μαλλον θα περιμενω ακομη

 

2.2.1 και Άγιος ο Θεός προς το παρόν!! :lol::lol:

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο εχω ξαναγραψει σε προηγουμενα ποστ οτι υπαρχει καποιο θεματακι με την jvb και το ελληνικο samsung keypad.Ειτε θα βαλεις ενα εξτρα πληκτρολογιο (smart keyboard-htc ime) η αν δεν θελεις ατι τετοιο ο μονος τροπος ειναι να φλασαρεις εξαρχης την jvb αλαζοντας το csc της στο odin με αυτο της jva.Μπορεις βεβαια να φλασαρεις και την jva ατοφια που εχει ελληνικα πληκτρολογια και να τελειωνεις.Το σημα του wifi δεν ειναι οτι ειναι αδυναμο,καποιο θεματακι υπαρχει βασικα με την ενδειξη της ισχυος του.

Βασικά είναι πραγματικά πιο αδύναμο μιας και το δοκίμασα σε απόσταση όπου πριν έπιανα ''καλά'' ενώ πλέον μια πιάνων και μια όχι.

 

Edit: Ok μόλις είδα την απάντησή σου σε αυτό.

Κάπου διάβασα πως μπορώ απλά να κάνω flash to CSC της JVA αλλά δεν είμαι σίγουρος ...

 

Edit2 Το CSC της JVA? Κανά link μήπως?

Edited by Leoniums
~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο... το CSC έχει να κάνει καθαρά με τις γλώσσες κτλ η έχει ρυθμίσεις και για το κινητό?

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!

~~~ Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο... το CSC έχει να κάνει καθαρά με τις γλώσσες κτλ η έχει ρυθμίσεις και για το κινητό?

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!

Περιεχει διαφορες ρυθμισεις για το region που ειναι γραμμενο,γλωσσες,ρυθμισεις παροχων κλπ κι επειδη το συγκεκριμενο δεν ειναι για την ελλαδα,μην ξεχασεις να βαλεις τις ρυθμισεις των apn για internet και mms μονος σου.;)
Link to comment
Share on other sites

αν φλασαρω και εχω περασει καποιον kernel υπαρχει προβλημα?...επισεις η καλυτερη εκδοση μεχρι στιγμης ειναι η js8????
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...