Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

dimitrisioak τσεκαρε σε καμια ωριτσα(εκει γυρω τελος παντων:p:lol: τα pm σου...)..

αληθεια εσυ τι προβληματα αντιμετώπισες με την 61.....?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

dimitrisioak τσεκαρε σε καμια ωριτσα(εκει γυρω τελος παντων:p:lol: τα pm σου...)..

αληθεια εσυ τι προβληματα αντιμετώπισες με την 61.....?

 

 

κολλαει στην αρχική οθόνη και αργει πολύ να ανταποκριθεί, επίσης έκανε και κάποια force close στο ξεκάρφωτο,

σε aura και κάποιες εφαρμογες συστήματος.

Σημειωτέον, εκτός από spb mobile shell και aura δεν έχω περάσει άλλες ακόμα και μάλλον θα περάσω την 60 πρώτα για να βάλω και τις υπόλοιπες

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να ξεζιπάρω το cfroot για jvo ,να εμφανίσω το tar αρχείο αλλά δε γίνεται.Μου το βγάζει πάλι ζιπαρισμένο και αν το ξαναξεζιπάρω μου βγάζει ένα άσχετο ''gimage''..Έχει τύχει σε κανέναν?Πως θα εμφανίσω το .tar αρχείο που χρειάζεται?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή έχει το εικονίδιο του winrar νομίζεις οτι είναι ζιπαρισμένο, επειδή και τα .tar αρχεία το winrar τα ανοίγει (ή και άλλα προγράμματα).

Για ευκολία δική σου, απο τις επιλογές φακέλων (Εργαλεία-Επιλογές φακέλων) μπορείς να κάνεις να εμφανίζονται όλες οι καταλήξεις αρχείων. Ή εναλλακτικά δεξί κλικ ιδιότητες και σου εμφανίζει και την κατάληξη εκεί που λέει τύπος αρχείου.

Τέλος, απο το αρχείο που βρήκε το zImage, αυτό ήταν το .tar.

 

Αν έχεις μόνο zip και μέσα έχεις και άλλους φακέλους, τότε είναι για CWM. Αν έχει συμπιεσμένο μόνο το zImage, τότε σίγουρα ήταν μέσα στο .tar και είναι για Odin.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως επειδή έχει το εικονίδιο του winrar νομίζεις οτι είναι ζιπαρισμένο, επειδή και τα .tar αρχεία το winrar τα ανοίγει (ή και άλλα προγράμματα).

Για ευκολία δική σου, απο τις επιλογές φακέλων (Εργαλεία-Επιλογές φακέλων) μπορείς να κάνεις να εμφανίζονται όλες οι καταλήξεις αρχείων. Ή εναλλακτικά δεξί κλικ ιδιότητες και σου εμφανίζει και την κατάληξη εκεί που λέει τύπος αρχείου.

Τέλος, απο το αρχείο που βρήκε το zImage, αυτό ήταν το .tar.

 

Αν έχεις μόνο zip και μέσα έχεις και άλλους φακέλους, τότε είναι για CWM. Αν έχει συμπιεσμένο μόνο το zImage, τότε σίγουρα ήταν μέσα στο .tar και είναι για Odin.

 

όντως πρέπει να μπερδεύτηκα επειδή το tar αρχείο έχει εικονίδιο όπως τα zipaρισμένο.Σας ευχαριστώ όλους!:)

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη αν έθιξα κάποιους αλλά είπα διαβάζω και δεν κατάλαβα πολλά.Θα σε παρακαλούσα χωρίς να με ξέρεις να μην εκφράζεσαι επιθετικά γιατί δεν έχω λόγο να πω ψεμματα.

 

Φίλε μου, αν πιστεύεις ότι με αυτά που έγραψα σε έθιξα σου ζητάω και εγώ συγγνώμη. Θα πρέπει όμως και εσύ να αναγνωρίσεις ότι όλες σχεδόν οι απορίες που διατυπώνονται από τα καινούργια μέλη έχουν ήδη απαντηθεί από τα παλιά μέλη, τα οποία έχουν γράψει οδηγούς για σχεδόν όλα όσα πρέπει να ξέρει ένας νέος χρήστης του κινητού, έχουν ποστάρει απαντήσεις, έχουν ανεβάσει videos κλπ. Δεν νομίζω λοιπόν ότι είναι υπερβολικό να ζητείται από τα νέα μέλη εφόσον έχουν μια απορία να ανατρέχουν πρώτα σε αυτούς τους οδηγούς. Και φυσικά εφόσον δεν καταλαβαίνουν κάτι από αυτά είναι ευπρόσδεκτες οι απορίες τους. Είναι όμως πολύ κουραστικό να απαντώνται τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά. Οπότε συμβουλή. Εφόσον έχετε απορία:

1) Διαβάστε τους οδηγούς.

2) Εάν δεν βρήκατε αυτό που ζητάτε χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

3) Εάν δεν το βρήκατε ή αν το βρήκατε και δεν καταλαβαίνετε ρωτήστε ελεύθερα.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Ειχα φλασαρει το κινητο πριν αρκετο καιρο στην 2.2.1.χτες περασα τον τελευταιο speedmod kernel για froyo. Το ερωτημα ειναι το εξης: υπαρχει καποιος καλυτερος kernel να δοκιμασω και ποιος;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Samsung Galaxy Sιιι
Link to comment
Share on other sites

ο voodoo ειναι πολυ καλος αλλα και ο damian gto!εγω προτιμω damian γιατι μου φαινεται λιγο ποιο γρηγορος !
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια σορρυ κιολας, αλλα δεν παμε καλα

υπαρχει κανενας αλλος που να εχει προβλημα συνδεσης του galaxy s με τα win7 μεσω bluetooth?

αναγνωριζει το ενα το αλλο...γινεται pairing...μπορω να στειλω αρχειο απο το laptop στο κινητο αλλα με τιποτα δεν μπορω να στειλω κατι απο το κινητο στο laptop. με τιποτα ομως!!!

μου στελνει μια απαντηση οτι δεν αποδεχεται το laptop το αρχειο...τη στιγμη που εχω κανει pairing και εχω πατησει accept στους κωδικους κλπ!!!

εχω απενεργοποιησει ολα τα firewall κλπ

μηπως παιζει ρολο οτι δεν εχω περασμενο το kies στο laptop γιατι θα τρελαθουμε!!!???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα μετά από hard reset και wipe data στην αρχή και το τέλος την jvo με cf-root ..Bασικά θεωρώ ότι το κινητό συμπεριφέρεται πολύ χειρότερα απο 2.2.1 ,είτε jpy είτε jsd.Είμαι ο μόνος που το πιστεύει ή είναι και άλλοι?Να περάσω μια custom από επάνω?Υπάρχει ''ανώδυνος'' τρόπος να γίνει πιο smooth και πιο ''γρήγορο'' χωρίς εγκατάσταση lagfix?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα μετά από hard reset και wipe data στην αρχή και το τέλος την jvo με cf-root ..Bασικά θεωρώ ότι το κινητό συμπεριφέρεται πολύ χειρότερα απο 2.2.1 ,είτε jpy είτε jsd.Είμαι ο μόνος που το πιστεύει ή είναι και άλλοι?Να περάσω μια custom από επάνω?Υπάρχει ''ανώδυνος'' τρόπος να γίνει πιο smooth και πιο ''γρήγορο'' χωρίς εγκατάσταση lagfix?

 

μηπως κατι δεν εκανες σωστα? δεν εμεινα καθολου με stock εγω αλλα δεν νομιζω να ειχε πολυ αισθητα κολληματα. . εκανες κανονικα repartition οταν την περασες,οπως επισης wipe cache/dalvik?

 

edit: τι εννοεις "ανωδυνος τροπος χωρις lagfix"? περνοντας τον voodoo kernel γινεται το συστημα ext4(lagfix) και οταν θελησεις να το βγαλεις μπαινεις cwm-voodoo-και πατας disable lagfix/disable system lagfix.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα μετά από hard reset και wipe data στην αρχή και το τέλος την jvo με cf-root ..Bασικά θεωρώ ότι το κινητό συμπεριφέρεται πολύ χειρότερα απο 2.2.1 ,είτε jpy είτε jsd.Είμαι ο μόνος που το πιστεύει ή είναι και άλλοι?Να περάσω μια custom από επάνω?Υπάρχει ''ανώδυνος'' τρόπος να γίνει πιο smooth και πιο ''γρήγορο'' χωρίς εγκατάσταση lagfix?

 

σε εμενα παλι το κινητο εχει γινει πυραυλακι και επιτελους, η διαχειριση μνημης ειναι στα καλυτερα της :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα παλι το κινητο εχει γινει πυραυλακι και επιτελους, η διαχειριση μνημης ειναι στα καλυτερα της :)

 

και εγω ειμαι με κρισκελο 60 που ειναι σε jvo και ειναι στα καλυτερα του το κινητο (δεν ειμαι σιγουρος βεβαια γιατι δε δοκιμασα σκοτεινη ακομα. . :) )

αυτο το θεμα ηρακλη με τη μνημη, δε ξερω, δεν το ειχα ποτε. . δεν επηρεαζοταν δηλαδη η αποδοση του κινητου ασχετα με το ποσο μνημη χρησιμοποιουσε το κινητο με αλλες ρομ. . (εκτος απο την 2.2:rocket:)

μηπως ειναι και λιιιγο ψυχολογικο το θεμα με τη μνημη???:O:O

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι με κρισκελο 60 που ειναι σε jvo και ειναι στα καλυτερα του το κινητο (δεν ειμαι σιγουρος βεβαια γιατι δε δοκιμασα σκοτεινη ακομα. . :) )

αυτο το θεμα ηρακλη με τη μνημη, δε ξερω, δεν το ειχα ποτε. . δεν επηρεαζοταν δηλαδη η αποδοση του κινητου ασχετα με το ποσο μνημη χρησιμοποιουσε το κινητο με αλλες ρομ. . (εκτος απο την 2.2:rocket:)

μηπως ειναι και λιιιγο ψυχολογικο το θεμα με τη μνημη???:O:O

 

φιλε περασα την 61 πανω απο την 60(πειραματίζομαι αγρια παλι αυτον τον καιρο:p) και το κινητο δεν εχει και παλι κανενα προβλημα....

δεν μου εκλεισε καμια εφαρμογη η οτιδηποτε και γενικα δεν δειχνει να μασαει τιποτα...θα το δω και αλλο βεβαια....

επισης εβαλα και το θεματακι που δινει για την μπαταρια με τον "κυκλο"...

αυτην την στιγμη εχω ανοιχτο e-buddy tune in radio και ποσταρω απο τον οπερα του κινητου!!!!!!

και το κινητό δειχνει να μην καταλαβαινει τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι με κρισκελο 60 που ειναι σε jvo και ειναι στα καλυτερα του το κινητο (δεν ειμαι σιγουρος βεβαια γιατι δε δοκιμασα σκοτεινη ακομα. . :) )

αυτο το θεμα ηρακλη με τη μνημη, δε ξερω, δεν το ειχα ποτε. . δεν επηρεαζοταν δηλαδη η αποδοση του κινητου ασχετα με το ποσο μνημη χρησιμοποιουσε το κινητο με αλλες ρομ. . (εκτος απο την 2.2:rocket:)

μηπως ειναι και λιιιγο ψυχολογικο το θεμα με τη μνημη???:O:O

 

δεν ειναι ψυχολογικο αφου το εβλεπες στην πραξη...επεφτε αποτομα η διαθεσιμη ραμ και εκλειναν αν οχι ολες, οι περισσοτερες εφαρμογες και καθε φορα τις ξανανοιγε το συστημα απο την αρχη...αυτο πλεον στην jvo δεν ισχυει..μπορω να πω οτι η διαχειριση μνημης ειναι ιδια με την js8 που ειναι η καλυτερη 2.2.1.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

φιλε περασα την 61 πανω απο την 60(πειραματίζομαι αγρια παλι αυτον τον καιρο:p) και το κινητο δεν εχει και παλι κανενα προβλημα....

δεν μου εκλεισε καμια εφαρμογη η οτιδηποτε και γενικα δεν δειχνει να μασαει τιποτα...θα το δω και αλλο βεβαια....

επισης εβαλα και το θεματακι που δινει για την μπαταρια με τον "κυκλο"...

αυτην την στιγμη εχω ανοιχτο e-buddy tune in radio και ποσταρω απο τον οπερα του κινητου!!!!!!

και το κινητό δειχνει να μην καταλαβαινει τιποτα!!!

 

μακαρι να κρατησει ετσι!(φτου φτου :lol:)

εγω παντως ημουν ατυχος και δεν εκατσε καλα ουτε οταν την περασα πανω απο την 60 ουτε με clean instal απο jvo. . !

κλαιν μαιν μωρε. . ο criskelo αυριο μεθαυριο θα βγαλει v62! ετσι κανει αυτος :lol::lol:!

 

 

δεν ειναι ψυχολογικο αφου το εβλεπες στην πραξη...επεφτε αποτομα η διαθεσιμη ραμ και εκλειναν αν οχι ολες, οι περισσοτερες εφαρμογες και καθε φορα τις ξανανοιγε το συστημα απο την αρχη...αυτο πλεον στην jvo δεν ισχυει..μπορω να πω οτι η διαχειριση μνημης ειναι ιδια με την js8 που ειναι η καλυτερη 2.2.1.

 

καλα ειπα λιιιγο :)! όντως με jvo δοκιμασα να αφησω ανοιχτα angry birds/seasons/rio και δεν εκλεισε κανενα (μονο οταν ανοιξα και το cordy.. ενταξει λογικο!)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

μηπως κατι δεν εκανες σωστα? δεν εμεινα καθολου με stock εγω αλλα δεν νομιζω να ειχε πολυ αισθητα κολληματα. . εκανες κανονικα repartition οταν την περασες,οπως επισης wipe cache/dalvik?

 

edit: τι εννοεις "ανωδυνος τροπος χωρις lagfix"? περνοντας τον voodoo kernel γινεται το συστημα ext4(lagfix) και οταν θελησεις να το βγαλεις μπαινεις cwm-voodoo-και πατας disable lagfix/disable system lagfix.

 

ολα τα εκανα αλλα δεν περασα ext4..διαχειριση μνήμης πολύ καλή αλλα τρώει σκαλώματα στις εναλαγες οθονων...τελως παντων βλεπουμε..ευχαριστω για ακομα μια φορά οσους ασχοληθηκαν με τους οδηγους!

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να κρατησει ετσι!(φτου φτου :lol:)

εγω παντως ημουν ατυχος και δεν εκατσε καλα ουτε οταν την περασα πανω απο την 60 ουτε με clean instal απο jvo. . !

κλαιν μαιν μωρε. . ο criskelo αυριο μεθαυριο θα βγαλει v62! ετσι κανει αυτος :lol::lol:!

 

σωστα ειναι και αυτο το ξεχασα ....:lol::lol: σκετη σαπουνόπερα οι criskelo roms..δεν τελειώνουν ποτε..:lol:

τεσπα καταπληκτική ρομ εχω κολλήσει πολυ αγρια...και το theme ειναι πολυ ομορφο...

και η μπαταρια τα παει σουπερ επισης...μεγαλη βελτίωση και εδω...

αντε να δουμε τι θα δουνε τα ματακια μας και με την 62....:lol:

Link to comment
Share on other sites

ολα τα εκανα αλλα δεν περασα ext4..διαχειριση μνήμης πολύ καλή αλλα τρώει σκαλώματα στις εναλαγες οθονων...

 

1) Μην περάσεις ext4 από τον cf-root. Θα έχεις μάλλον προβλήματα.

2) Όσο και αν φαίνεται κουφό δοκίμασε να ενεργοποιήσεις τα εφέ κίνησης από τις ρυθμίσεις οθόνης και πες μου αν συνεχίζονται τα σκαλώματα.

 

 

Sent from my GT-I9000

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

ολα τα εκανα αλλα δεν περασα ext4..διαχειριση μνήμης πολύ καλή αλλα τρώει σκαλώματα στις εναλαγες οθονων...τελως παντων βλεπουμε..ευχαριστω για ακομα μια φορά οσους ασχοληθηκαν με τους οδηγους!

 

η θα βαλεις voodoo kernel η θα βαλεις criskelo rom v60 και θα στρωσουν ολα 100%

 

σωστα ειναι και αυτο το ξεχασα ....:lol::lol: σκετη σαπουνόπερα οι criskelo roms..δεν τελειώνουν ποτε..:lol:

τεσπα καταπληκτική ρομ εχω κολλήσει πολυ αγρια...και το theme ειναι πολυ ομορφο...

και η μπαταρια τα παει σουπερ επισης...μεγαλη βελτίωση και εδω...

αντε να δουμε τι θα δουνε τα ματακια μας και με την 62....:lol:

 

καλη ρομ αλλα. . καθε μερα και αλλη! δουλεια δεν εχει ο τεμπελαρος???:lol:

δε μας αφηνει να ησυχασουμε!!

αμα βλεπεις νεα ρομ θες να την περασεις..! δε γινεται αλλιως!! OCF!!!:hypno:

 

edit: κοιταξτε εναν οδηγο που εκανε ο damian για clean instal. . !!!:blink::blink:

http://forum.damiangto.org/viewtopic.php?f=11&t=213

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά.

έχω jsd και θέλω να βάλω darky 9.5 or criskelo.

ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;

 

Ψαξιμο στο xda...

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα μετά από hard reset και wipe data στην αρχή και το τέλος την jvo με cf-root ..Bασικά θεωρώ ότι το κινητό συμπεριφέρεται πολύ χειρότερα απο 2.2.1 ,είτε jpy είτε jsd.Είμαι ο μόνος που το πιστεύει ή είναι και άλλοι?Να περάσω μια custom από επάνω?Υπάρχει ''ανώδυνος'' τρόπος να γίνει πιο smooth και πιο ''γρήγορο'' χωρίς εγκατάσταση lagfix?
Φιλε μου σιγουρα κατι δεν εκανες σωστα.Οταν εννοεις hard reset,πως το εκανες?ειδα οτι το διαχωριζεις απο το wipe data γι αυτο και σε ρωτω.Η jvo ειναι πιο γρηγορη και πιο smooth απο οποιαδηποτε 2.2.1.

Εξαλου αν δεν βαλεις πρωτα σωστα την stock,οποια custom και να περασεις μετα θα εχεις προβληματα.

 

δεν εμεινα καθολου με stock εγω αλλα δεν νομιζω να ειχε πολυ αισθητα κολληματα. . .

δεν υπαρχουν καθολου κολληματα,ουτε αισθητα ουτε αναισθητα :lol::lol:ειναι σταθεροτατη ρομ.

 

σε εμενα παλι το κινητο εχει γινει πυραυλακι και επιτελους, η διαχειριση μνημης ειναι στα καλυτερα της :)
+100 εγω μαλιστα εχω απενεργοποιηση και το minfree tweak του chain και την εχω αφησει να δουλευει ελευθερα οπως θελει. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συμφορουμιτες,εχω μπει σε σοβαρη σκεψη να περασω την jvo,εχω jvh τωρα,δευτερη φορα μεσα στη βδομαδα που ενω η μπαταρια ηταν πανω απο 30%(την προηγουμενη ηταν στο 62%)το αφηνω σε λειτουργια πτησης και κλεινει μονο του σε λιγη ωρα απο μπαταρια,hard reset,repartition κτλ.τα εκανα ολα οταν φλασαρα.Μηπως φταιει οτι ειχε γινει ενα soft break οταν φλασαρα;Ειχε βγαλει εικονιδια ενα τηλ.-υπολογιστη-και ερωτηματικο απο οτι θυμαμαι.Η JVO μηπως ειναι βελτιωμενη στην μπαταρια;Γιατι σε μνημη,ταχυτητα,σταθεροτητα κτλ.εμαθα υπερτερει.Να την βαλω αν ειναι να ησυχασω.Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις μου δωσετε.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συμφορουμιτες,εχω μπει σε σοβαρη σκεψη να περασω την jvo,εχω jvh τωρα,δευτερη φορα μεσα στη βδομαδα που ενω η μπαταρια ηταν πανω απο 30%(την προηγουμενη ηταν στο 62%)το αφηνω σε λειτουργια πτησης και κλεινει μονο του σε λιγη ωρα απο μπαταρια,hard reset,repartition κτλ.τα εκανα ολα οταν φλασαρα.Μηπως φταιει οτι ειχε γινει ενα soft break οταν φλασαρα;Ειχε βγαλει εικονιδια ενα τηλ.-υπολογιστη-και ερωτηματικο απο οτι θυμαμαι.Η JVO μηπως ειναι βελτιωμενη στην μπαταρια;Γιατι σε μνημη,ταχυτητα,σταθεροτητα κτλ.εμαθα υπερτερει.Να την βαλω αν ειναι να ησυχασω.Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις μου δωσετε.
Ειναι σιγουρα καλυτερη απο ολες τις αλλες 2.3.3,do it ;)

 

edit: 1.format sd 2.wipe data 3.wipe cache 4.wipe dalvik 5.odin with repartition

μετα το flash περνας cf-root και ξανακανεις τα βηματα 1-4 για να εισαι σιγουρος.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...