Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η criskelo παίζει 3D απροβλημάτιστα γιατί έχει Kernel πάνω που βασίζεται σε JVH sources. (τον supercurio jvh). Λογικά και η καινούρια juwe θα παίζει κανονικά ότι παίζει η criskelo, γιατί και αυτή έχει τον νέο cf kernel πάλι απο jvh.

Σε λίγες μέρες θα βγεί και simply 3.5 με dark core 2.3.1 kernel (supercurio branch) άρα λογικά θα είναι εξίσου γρήγορη και καλή με την criskelo.

Έχω πει πως τη διαφορά στη ταχύτητα την κάνει ο kernel. Αυτά τα tweaks κτλ που κάνει κάθε dev, δεν κάνουν διαφορά. Και αν κάνουν μερικά, λογικά τα έχουν όλοι οι devs. Σε μια rom να κοιτάτε σταθερότητα. Και για ταχύτητα τον kernel. Γνώμη μου.

Πάντως ο damiangto kernel είναι καλός, αλλά νομίζω (νομίζω λέω) όχι τόσο σταθερός όσο ο supercurio. Και οι δύο με lagfix.

Δεν έχω καταλήξει, πάντως η αλήθεια είναι πως αν επιτρεπόταν ο damian στο xda, οι περισσότεροι devs θα είχαν δικό του kernel.

 

Το aura μου τρέχει πιο γρήγορα στην CM7...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αναμένεται επίσης darky 10.1 σύντομα ;)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

αναμένεται επίσης darky 10.1 σύντομα ;)

 

"Troll on:Ο darky δεν υπαρχει περιπτωση να βγαλει αλλη rom τα παράτησε .."

Ειχε τρακαρει με το μηχανακι γι αυτο αργησε τοσο...

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση γιατί βλέπω ότι ακούγονται πολύ καλά σχόλια για την criskelo κάι επειδή βαρέθηκα την js8 πρέπει πρώτα να πέρασω την stock jvh από το samfirmware να κάνω root και μετά να την πέρασω;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση γιατί βλέπω ότι ακούγονται πολύ καλά σχόλια για την criskelo κάι επειδή βαρέθηκα την js8 πρέπει πρώτα να πέρασω την stock jvh από το samfirmware να κάνω root και μετά να την πέρασω;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Περνας jvh απο samfirmware με bootloaders και μετα φλασαρεις την criskelo.

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση γιατί βλέπω ότι ακούγονται πολύ καλά σχόλια για την criskelo κάι επειδή βαρέθηκα την js8 πρέπει πρώτα να πέρασω την stock jvh από το samfirmware να κάνω root και μετά να την πέρασω;

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Root δεν χρειαζεται να κανεις στο ενδιαμεσο, θα περασεις την criskelo που ειναι ηδη rooted.

 

edit - Στο μεταξυ τι dev της κακιας ωρας ειναι αυτος ο criskelo ας ειχε εναν οδηγο 5 σειρων στη σελιδα ημαρτον. Και τι αγγλικα ειναι αυτα περισσοτερο σε μπερδευει ελεος.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

επιτελους darky 10.1 (ο μονος πλεον που εμπιστευομαι, αντε μαζι με την kitchen...)

περιμενω... :D

 

Root δεν χρειαζεται να κανεις στο ενδιαμεσο, θα περασεις την criskelo που ειναι ηδη rooted.

 

edit - Στο μεταξυ τι dev της κακιας ωρας ειναι αυτος ο criskelo ας ειχε εναν οδηγο 5 σειρων στη σελιδα ημαρτον. Και τι αγγλικα ειναι αυτα περισσοτερο σε μπερδευει ελεος.

 

δες εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3632155#post3632155

:lol::lol::lol:

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ποια εκδοση του aura σας τρεχει ρε παιδια σωστα...?

εγω εβαλα την καινούργια και γινεται ο χαμος...

δεν βγαζει οδους..κολλάει συνεχως χανει το σημα gps και διαφορα αλλα τετοια...

για μια φαση αναγκαστηκα να κανω restart για παρει το κινητο μπρος....

η προηγουμενη εκδοση δουλευε ρολοι...

δεν νομιζω οτι ειμαστε οφ τοπικ(γιατι μιλαμε για εφαρμογη) μια και η συγκεκριμένη εφαρμογη ειναι πλεον για μενα ενα σημαδι αν δουλευει σωστα το κινητο η οχι....

 

ΒΑΛΤΕ ΣΤΟΚ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΤΕ... ;)

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να καταθέσω τη δική μου εμπειρία. Πέρασα πριν από μία εβδομάδα την JVH. Το GPS κολλούσε, ο browser έγινε πιο αργός, η ram ήταν στα ύψη. Τα καλά της βέβαια ήταν ότι το κινητό στα μενού ήταν λίιιιγο ταχύτερο από την JS8. Αφού κουράστηκα με την JVH τελικά με μεγάλη μου χαρά επέτρεψα στη λατρεμένη μου JS8. Είναι η έκδοση που λειτουργεί ορθότερα το κινητό από όλες τις απόψεις. Τώρα πάλι όλα λειτουργούν κανονικά. Βαρέθηκα τα φλασαρίσματα με προβληματικές εκδόσεις. Η JS8 είναι η απόλυτα σταθερή και συμβατή έκδοση έως τώρα με το Samsung Galaxy S. Αν μελλοντικά βγει κάποια αντίστοιχη σταθερή έκδοση 2.3.3 με ελληνικά πληκτρολόγια, ελληνικό swype και καλύτερη διαχείριση ram ίσως το σκεφτώ. Έως τότε πίνω κρασί στο όνομα της JS8.
Link to comment
Share on other sites

με την 2.1.3 δεν εχω κανενα προβλημα.

ποια ειναι αυτη?? :lol::lol:

Εγώ έχω να καταθέσω τη δική μου εμπειρία. Πέρασα πριν από μία εβδομάδα την JVH. Το GPS κολλούσε, ο browser έγινε πιο αργός, η ram ήταν στα ύψη. Τα καλά της βέβαια ήταν ότι το κινητό στα μενού ήταν λίιιιγο ταχύτερο από την JS8. Αφού κουράστηκα με την JVH τελικά με μεγάλη μου χαρά επέτρεψα στη λατρεμένη μου JS8. Είναι η έκδοση που λειτουργεί ορθότερα το κινητό από όλες τις απόψεις. Τώρα πάλι όλα λειτουργούν κανονικά. Βαρέθηκα τα φλασαρίσματα με προβληματικές εκδόσεις. Η JS8 είναι η απόλυτα σταθερή και συμβατή έκδοση έως τώρα με το Samsung Galaxy S. Αν μελλοντικά βγει κάποια αντίστοιχη σταθερή έκδοση 2.3.3 με ελληνικά πληκτρολόγια, ελληνικό swype και καλύτερη διαχείριση ram ίσως το σκεφτώ. Έως τότε πίνω κρασί στο όνομα της JS8.

 

εισαι σιγουρος?

γιατι εγω που την δοκιμασα για λιγο το gps κλειδωνε ταχυτατα, πιο γρηγορα απο τις froyo και ο browser ειχε βελτιωθει αισθητα...

εκανες κανενα wipe data μετα το φλασαρισμα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΛΤΕ ΣΤΟΚ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΕΤΕ... ;)

 

να σου πω...:lol::lol:

εκανα επαναφορα συστηματος απο recovery(τα μαθα και αυτα...:lol::lol:) και ολα οκ τωρα...

ολα τα εκανε το θεμα παιδια.....πο πο πο επαθα πλακα...

πως το ειπαμε πιο πανω

working touchwiz4" my @!#$

ετσι ακριβως...μακριαααααα

Link to comment
Share on other sites

 

Ε μα ναι ρε συ, ειπαμε καλο το προιον αλλα πρεπει να πλασαρεται και σωστα.

 

Η JS8 είναι η απόλυτα σταθερή και συμβατή έκδοση έως τώρα με το Samsung Galaxy S.

 

Η αληθεια ειναι οτι ειναι μια ρομ σταθεροτατη και σχεον απροβληματιστη, γιαυτο κι εγω την προτεινω σε οποιον δεν θελει να ζοριζεται πολυ με πειραγματα, αλλα θελει να εχει μια ρομ που θα κανει το κινητο να λειτουργει σωστα.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε jvh, παρατηρήσατε τίποτα περίεργο στη φόρτιση η γενικά στο θέμα μπαταρια;(οτιδήποτε).

Κάτι άσχετο, τι είναι οι bootloaders ρε παιδιά;;! Πως ξερω αν η jvh που πέρασα είχε; (από 2.2 οφισιαλ πέρασα σε jvh official και voodoo κερνελ πέρασα..)

Ρωτάω γιατί αναφέρεται συχνά τελευταία και είναι άγνωστη λέξη...!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε jvh, παρατηρήσατε τίποτα περίεργο στη φόρτιση η γενικά στο θέμα μπαταρια;(οτιδήποτε).

Κάτι άσχετο, τι είναι οι bootloaders ρε παιδιά;;! Πως ξερω αν η jvh που πέρασα είχε; (από 2.2 οφισιαλ πέρασα σε jvh official και voodoo κερνελ πέρασα..)

Ρωτάω γιατί αναφέρεται συχνά τελευταία και είναι άγνωστη λέξη...!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Χωρις να ειμαι κι εγω πληροφορικαριος η οτιδηποτε, οι bootloaders ειναι το μερος του software που ειναι υπευθυνο για να bootαρει η συσκευη. Χωρις bootloaders η με λαθος /corrupt bootloaders το κινητο απλα δεν ανοιγει και κολλαει στην αρχικη οθονη με το logo. Επισης και πολυ σημαντικο ενας απο τους booloaders και συγκεκριμενα ο secondary bootloader περιεχει το μαγικο συνδυασμο των 3 πληκτρων που ολοι χρησιμοποιουμε για να φλασαρουμε. H ρομ που περασες εχει bootloaders.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Απο το samfirmware.com οι JVB και η JVH έχει bootloaders μέσα. Το βλέπεις αν ανοίξεις το .tar αρχείο PDA, με κάποιο πρόγραμμα συμπίεσης όπως το 7-zip, winrar. Θα δεις sbl.bin και boot.bin. Αν θυμάμαι καλά τα ονόματα.

Το κινητό σου είχε και πριν, αλλά τώρα χρειάζεσαι τους νέους bootloaders. Κάθε φορά που αλλάζουν, τότε θα υπάρχουν εκδόσεις με bootloaders μέσα. Αλλά όταν αλλάζουν λίγα πράγματα απο JS5 σε JS8 (2.2.1 firmwares) τότε δεν χρειάζεται να περνάς και bootloaders αφού είναι ίδιοι με αυτούς που έχει ήδη το κινητό μέσα.

 

Τώρα γιατί κυκλοφορούν στην αρχή αρχεία για odin χωρίς bootloaders; Γιατί ότι κλείδωμα θα μπορούσε να γίνει στο κινητό γίνεται εκεί. Επίσης όταν αλλάζεις bootloaders μπορεί να χαθεί το 3-button combo, αλλιώς όχι. Άρα όταν δεν έχουν δοκιμαστεί, είναι ένα ρίσκο...

Link to comment
Share on other sites

Οσοι έχετε jvh, παρατηρήσατε τίποτα περίεργο στη φόρτιση η γενικά στο θέμα μπαταρια;(οτιδήποτε).

Κάτι άσχετο, τι είναι οι bootloaders ρε παιδιά;;! Πως ξερω αν η jvh που πέρασα είχε; (από 2.2 οφισιαλ πέρασα σε jvh official και voodoo κερνελ πέρασα..)

Ρωτάω γιατί αναφέρεται συχνά τελευταία και είναι άγνωστη λέξη...!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Με τον ορο bootloaders αναφερομαστε στον κωδικα που τρεχει πριν ανοιξει το λειτουργικο και περιεχει πληροφοριες για την εκκίνηση του kernel και καποια debug tools.Αν googlareis θα βρεις παραπανω πληροφοριες δεν μπορω να στο εξηγήσω παραπάνω..

Έχω και JIG πάμε μια βόλτα??:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι κι εγω πληροφορικαριος η οτιδηποτε, οι bootloaders ειναι το μερος του software που ειναι υπευθυνο για να bootαρει η συσκευη. Χωρις bootloaders η με λαθος /corrupt bootloaders το κινητο απλα δεν ανοιγει και κολλαει στην αρχικη οθονη με το logo. Επισης και πολυ σημαντικο ενας απο τους booloaders και συγκεκριμενα ο secondary bootloader περιεχει το μαγικο συνδυασμο των 3 πληκτρων που ολοι χρησιμοποιουμε για να φλασαρουμε. H ρομ που περασες εχει bootloaders.

 

Για να ανοίγει το κινητό θα είχε τότε! :Ρ! Ευχαριστώ για τις πληροφοριες!

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην criskelo κάθε πέντε λεπτά μου πετάει error για το email ότι και καλά τερματίστηκε ...έχει κανείς ιδέα ?

Επίσης δεν μπορώ να κάνω setup το acuweather που έχει μέσα στα addons η rom...

Edited by ntragas
Link to comment
Share on other sites

Στην criskelo κάθε πέντε λεπτά μου πετάει error για το email ότι και καλά τερματίστηκε ...έχει κανείς ιδέα ?

Επίσης δεν μπορώ να κάνω setup το acuweather που έχει μέσα στα addons η rom...

 

Για το e-mail μερικές σελίδες πίσω αυτό.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Στην criskelo κάθε πέντε λεπτά μου πετάει error για το email ότι και καλά τερματίστηκε ...έχει κανείς ιδέα ?

Επίσης δεν μπορώ να κάνω setup το acuweather που έχει μέσα στα addons η rom...

 

ρυθμίσεις > εφαρμογές > διαχειριση εφαρμογών > όλα > email και διαγραφή δεδομένων και τέρμα τα fc (τουλάχιστον σε μένα :) )

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μεγάλος!! :)

Και άλλη μια ερώτηση λίγο άσχετη... πώς ήξερε η rom ότι είμαι έλληνας και μου γύρισε πληκτρολόγια και μενού όλα στα ελληνικά ? lol

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...