Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το rm δεν είναι directory, εντολή είναι (remove).Όπως είπαν και παραπάνω θα χρειαστείς τον root explorer η κάποιον άλλο αντίστοιχο manager

 

ψαχνω στο μαρκετ για root explorer και δεν το βρισκω

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος παρακαλω

και αν το κατεβασω η εντολη πως "μπαινει"?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όποιος ξέρει ας μου λύσει μια απορία ρε παιδιά... έχω την simply honey 3.2 και στην κατανάλωση της μπαταρίας βλέπω πως μου τρώει συνεχώς γύρω στο 25% από τους χάρτες!!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό από την στιγμή που δεν τους χρησιμοποιώ!!

 

edit: έχω τον cf root 3.1 κερνελ, να βάλω damian λέτε? όποιος έχει το link ας το ποστάρει.. Ευχαριστώ πολύ!

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι Ηρακλη δεν εχεις. Θελεις ελληνικη επισημη JPH και ενα CSC COS και εισαι κομπλε. Κανονικα θελεις και product code, αλλα τρεχα γυρευε μεχρι να το περασεις.

 

επειδη τη συσκευη την εχω παρει απο Αγγλια ομως θυμαμαι οτι οταν ειχα βαλει την επισημη Αγγλικη 2.2.1 jpy (συμφωνα με τον Τυχερακια) ειχα εγγυηση...τωρα αν ας πουμε βαλω την jpy παλι δεν θα εχω εγγυηση...;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Οχι Ηρακλη δεν εχεις. Θελεις ελληνικη επισημη JPH και ενα CSC COS και εισαι κομπλε. Κανονικα θελεις και product code, αλλα τρεχα γυρευε μεχρι να το περασεις.

 

 

 

Ναι 2 χρονια εγγυηση εχει κανονικα σαν συσκευη, αλλα με τη ρομ που εχει μεσα εισαι εκτος εγγυησης. Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο καταστημα φερνει συσκευες απο το εξωτερικο. Σε τετοια περιπτωση ισως ειναι οντως κανουργια και οχι μεταχειρισμενη, αλλα η εγγυηση σου δεν ισχυει με τετοια ρομ μεσα.

 

ωραια

μου εκανες την καρδια περιβολι...

απο συζητησεις που ακουσα εκει,καταλαβα οτι φερνει πραγματα απο εξωτερικο...

η εγγυηση που μου ειπε λοιπον οτι εχω ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

επειδη τη συσκευη την εχω παρει απο Αγγλια ομως θυμαμαι οτι οταν ειχα βαλει την επισημη Αγγλικη 2.2.1 jpy (συμφωνα με τον Τυχερακια) ειχα εγγυηση...τωρα αν ας πουμε βαλω την jpy παλι δεν θα εχω εγγυηση...;

 

Α σωστα εσυ εισαι ο ασπρος της παρεας. Ναι τοτε θα εχεις και δεν χρειαζεσαι JPH.

 

@gup_ Κοιτα ο Ηρακλης ας πουμε το πηρε απο την Αγγλια και εχει την αποδειξη απο το αγγλικο καταστημα. Η εγγυηση του ισχυει κανονικα αν εχει μεσα την JPY 2.2.1. Εσυ τωρα αν το μαγαζι το εφερε οντως απο εξω, δεν ξερω τι τυχη εχεις με την αποδειξη απο ελληνικο μαγαζι. Ειχε τυχει και σε αλλο φιλο εδω με τετοια περιπτωση, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τι ειχε γινει. Παντως υπαρχει παντα και η αλλη περιπτωση, δηλάδη το κινητο σου να ειναι μεταχειρισμενο και να στο πουλησαν για καινουριο. Εχει υπαρξει προσφατο παραδειγμα κιολας γιαυτο στο λεω. Για να σου δωσω να καταλαβεις, δεν υπαρχει περιπτωση να κυκλοφορησει συσκευη επισημη ελληνικη και να εχει μεσα firmware πιο καινουργιο απο το XWJPH 2.2 και το δικο σου ειναι πιο καινουργιο. Αρα η ειναι απο εξω η ειναι μεταχειρισμενο.

Edited by red_herring

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω στο μαρκετ για root explorer και δεν το βρισκω

μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος παρακαλω

και αν το κατεβασω η εντολη πως "μπαινει"?

Ναι έχεις δίκιο, απλός εξήγησα τι είναι το rm.Ο root explorer είναι επί πληρωμή, δεν ξέρω κάποιον free όμως.Η μέθοδος αυτή δεν είναι για κάποιον manager, είναι για adb η terminal emulator.Με τον manager απλά θα βρεις τον φάκελο που σου λέει και θα σβήσεις το αρχείο που λέει (ξέχασετο το rm)

 

edit:Για την εγγύηση είσαι μια χαρά.Προφανώς το μαγαζί αυτό κάνει παρεισαγωγή όποτε αν χρειαστείς (χτύπα ξύλο :p) κάτι αυτός δεν θα το στείλει στην samsung Ελλάδας, όποτε βάζεις πάλι js8 και είσαι μια χαρά

Edited by andreas7
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, απλός εξήγησα τι είναι το rm.Ο root explorer είναι επί πληρωμή, δεν ξέρω κάποιον free όμως.Η μέθοδος αυτή δεν είναι για κάποιον manager, είναι για adb η terminal emulator.Με τον manager απλά θα βρεις τον φάκελο που σου λέει και θα σβήσεις το αρχείο που λέει (ξέχασετο το rm)

 

ευχαριστω

παρολα αυτα δεν μπορω να βρω τον συγκεκριμενο φακελο (για καποιο λογο)

ισως οι οδηγιες αφορουν παλαιοτερη εκδοσμη λογισμικου ή κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

το old crt lock animation μπορουμε να το βαλουμε στην jvh?(πωως?? :))
Χωρις cwm δεν περνιεται φιλε μου και αυτη την στιγμη δεν παιζει κατι για αυτο (ξερει κανεις αν ο κερνελ του supercurio εχει cwm support???)κανε λιγο υπομονη μεχρι να βγουν κερνελ με cwm support
Link to comment
Share on other sites

Χωρις cwm δεν περνιεται φιλε μου και αυτη την στιγμη δεν παιζει κατι για αυτο (ξερει κανεις αν ο κερνελ του supercurio εχει cwm support???)κανε λιγο υπομονη μεχρι να βγουν κερνελ με cwm support

 

Av εννοεις τον voodoo περιεχει cwm Παρη.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

καταφερα αρκετα πραγματακια σημερα

μολις εβαλα και το aura και απο το μπαλκονι κλειδωνει γρηγορα-οποτε το igo πηγε απο εκει που ηρθε..

το voodoo στην περιπτωση μου βοηθαει τις ρυθμισεις ηχου ή να το αφησω

επισης και ενα touchscreen booster για galaxy.εχει κανεις αποψη αν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Χωρις cwm δεν περνιεται φιλε μου και αυτη την στιγμη δεν παιζει κατι για αυτο (ξερει κανεις αν ο κερνελ του supercurio εχει cwm support???)κανε λιγο υπομονη μεχρι να βγουν κερνελ με cwm support

 

τον kernel που μου ειπε ο ηρακλης πριν 3 σελιδες να εβαλα για να ειμαι ροοτ.

http://dl.project-voodoo.org/Gingerbread-GT-I9000-XWJVH-stock-kernel+hacks.tar

Link to comment
Share on other sites

Av εννοεις τον voodoo περιεχει cwm Παρη.
Παναγιωτη μιας κι εσυ εισαι πιο ειδικος στα voodoo :p αν περασουμε αυτον εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=975349

για jvh παντα,θα κανει convert σε ext4 η εχει επιλογη για αυτο? (εγω ειμαι fun του chainfire και των stock..you know :lol::lol:)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, απλός εξήγησα τι είναι το rm.Ο root explorer είναι επί πληρωμή, δεν ξέρω κάποιον free όμως.Η μέθοδος αυτή δεν είναι για κάποιον manager, είναι για adb η terminal emulator.Με τον manager απλά θα βρεις τον φάκελο που σου λέει και θα σβήσεις το αρχείο που λέει (ξέχασετο το rm)

 

edit:Για την εγγύηση είσαι μια χαρά.Προφανώς το μαγαζί αυτό κάνει παρεισαγωγή όποτε αν χρειαστείς (χτύπα ξύλο :p) κάτι αυτός δεν θα το στείλει στην samsung Ελλάδας, όποτε βάζεις πάλι js8 και είσαι μια χαρά

 

ενταξει το βρηκα το αρχειο (δεν ειχα βαλει στα settings του manager - enable root για αυτο δεν το εβλεπα...!)

σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον το προβλημα και η λυση (ακομα δεν μπορω να την δοκιμασω-δεν ειμαι στο γραφειο) ειναι

εδω:http://www.mygalaxytab.net/samsung-galaxy-tab-how-to/tab-cannot-get-ip-address-for-wifi-problem-recs/45/

ζηταω συγνωμη αν το λινκ δημιουργει προβλημα - παρακαλω αν ναι πειτε να το διαγραψω ή ας το διαγραψει καποιος...

 

για την εγγυηση - αχρειαστη να ειναι - αλλα δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα - αυτο θελω να πιστευω τουλαχιστον...

δεν μου φανηκαν για τιποτα λαμογια στιο καταστημα - το αντιθετο μαλιστα

ειναι και κοντα στο σπιτι μου αλλωστε οπότε αν χρειαστει τους επισκεπτομαι

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το βρηκα το αρχειο (δεν ειχα βαλει στα settings του manager - enable root για αυτο δεν το εβλεπα...!)

σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον το προβλημα και η λυση (ακομα δεν μπορω να την δοκιμασω-δεν ειμαι στο γραφειο) ειναι

εδω:http://www.mygalaxytab.net/samsung-galaxy-tab-how-to/tab-cannot-get-ip-address-for-wifi-problem-recs/45/

ζηταω συγνωμη αν το λινκ δημιουργει προβλημα - παρακαλω αν ναι πειτε να το διαγραψω ή ας το διαγραψει καποιος...

 

για την εγγυηση - αχρειαστη να ειναι - αλλα δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα - αυτο θελω να πιστευω τουλαχιστον...

δεν μου φανηκαν για τιποτα λαμογια στιο καταστημα - το αντιθετο μαλιστα

ειναι και κοντα στο σπιτι μου αλλωστε οπότε αν χρειαστει τους επισκεπτομαι

 

Άλλο η εγγύηση καταστήματος, και άλλο της Samsung. Μπορεί αυτοί να σου το διορθώσουν (συνήθως τον πρώτο χρόνο), αλλά αν χρειαστεί το τηλέφωνο να φύγει για τη Samsung Hellas, δεν έχει εγγύηση. Μπορείς να κάνεις *#1234# με το πληκτρολόγιο (εκεί που παίρνεις τηλέφωνο) και να μας πεις τι γράφει;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η εγγύηση καταστήματος, και άλλο της Samsung. Μπορεί αυτοί να σου το διορθώσουν (συνήθως τον πρώτο χρόνο), αλλά αν χρειαστεί το τηλέφωνο να φύγει για τη Samsung Hellas, δεν έχει εγγύηση. Μπορείς να κάνεις *#1234# με το πληκτρολόγιο (εκεί που παίρνεις τηλέφωνο) και να μας πεις τι γράφει;

 

pda: i9000xwjs8

phone: i9000xxjpy

csc:i9000oxxjs5

build info: 2011.03

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί. Τελικά στην επίσημη σκανδιναβική 2.3.3 υπάρχει ελληνικό μενού αλλά δεν υπάρχει ελληνικό πληκτρολόγιο. Μπορούμε όμως να βάλουμε ελληνικό πληκτρολόγιο, σωστά; Αν το βάλουμε θα έχει το τελικό ς; Είμαι σχετικά άσχετος, έχω καταφέρει μέσω odin να περάσω την 2.2.1 σύμφωνα με τον υπέροχο οδηγό του Τυχεράκια. Τώρα αν έχει το πληκτρολόγιο το τελικό ς μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία μέσω odin να περάσω κι εγώ την 2.3.3; Α, επίσης μπορείτε να μου εξηγήσετε πώς μπορώ να γίνω root στην 2.3.3; Αυτά με τους kernels που λέτε δεν τα καταλαβαίνω! Χαχαχα! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Οκ,εξωτερικη sd δεν εχω βαλει δεν χρειαστηκε,το re-partition αποθηκευεται στην εσωτερικη;Ετσι μου ειχε απαντησει καποιος απο οτι θυμαμαι,απλα το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι εχω περασει τον κερνελ που δινει ο τυχερακιας για ρουτ με fuguroot και απο τοτε το τηλ.δεν συνδεεται στο kies,μηπως δεν εχω τους καταλληλους drivers και κολλησω καπου;To kies το εβαλα και το ξαναβγαλα κρατωντας μονο το samsung usb drivers for mobile phones,ειμαι οκ νομιζω αλλα θελω και την γνωμη καποιου εμπειρου.Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

 

Πρόσθεσα ένα κομματάκι στην πρώτη σελίδα για το Kies που είπαμε την προηγούμενη βδομάδα, δοκίμασέ το...

 

E αν το προβλημα ειναι το πληκτρολογιο, τοτε αυτο λυνεται πολυ ευκολα. Οι ρομ αυτες φυσικο ειναι να μην εχουν ελληνικα πληκτρολογια, γιαυτο εφτιαξε ο Αλεξ το ειδικο zip. Η τελευταια που κυκλοφορησε σημερα δεν εχει ελληνικα πληκτρολογια γιατι ειναι σκανδιναβικη. Παντως σου λεω αν ειναι αυτο το μονο σου προβλημα για να φυγεις απο 2.2.1 λυνεται πολυ ευκολα.

 

Οι roms έχουν Ελληνικά πληκτρολόγια, και είναι αυτά που έχω βάλει στο zip στους Οδηγούς, δεν τα έβγαλα απ'το μυαλό μου :) Τα πληκτρολόγια είναι στο PDA κομμάτι, και γίνονται overwrite όταν περνιέται το CSC της Σκανδιναβίας με άλλο Swype που δεν τα έχει, και έχει τα τοπικά της βορειας/ανατολικής ευρώπης. Το CSC της JVA ας πούμε που δοκίμασαν κάποιοι απλά δεν περιέχει Swype καθόλου, οπότε και φαίνεται απ'ευθείας αυτό που έχει η ROM. Η JVH έχει ακριβώς την ίδια έκδοση με την JVB. (2.28)

 

pda: i9000xwjs8

phone: i9000xxjpy

csc:i9000oxxjs5

build info: 2011.03

 

Nαι, με OXX CSC η ROM αυτή δεν υπάρχει, δεν είναι επίσημη της Samsung, κάποιος από το μαγαζί τη φλάσαρε με άλλο modem και CSC για να μπούνε Ελληνικά, όπως έχω κάνει στην πρώτη σελίδα. H μόνη JS8 rom έχει βγει επίσημα για τη Σκανδιναβία, για Φινλανδία με CSC NEEJS1 (βλέπε εικόνα), και κάτι αντίστοιχο για τη Σουηδία . Δοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνό σου στο Kies, και θα δεις ότι θα λέει ότι η έκδοση ΔΕΝ μπορεί να αναβαθμιστεί, όχι ότι είναι η τελευταία. Δηλαδή το Kies δε θα την αναγνωρίσει ποτέ, και θα θέλεις Odin για αναβάθμιση. Το τηλέφωνο δηλαδή έχει ανοιχτεί πριν το πουλήσουν, δυστυχώς. Είναι η τρίτη φορά που αναφέρεται αυτό εδώ, από Ελληνικά e-shops, φαίνεται έχει γίνει κακιά συνήθεια.

 

[ATTACH]20113[/ATTACH]

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη μιας κι εσυ εισαι πιο ειδικος στα voodoo :p αν περασουμε αυτον εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=975349

για jvh παντα,θα κανει convert σε ext4 η εχει επιλογη για αυτο? (εγω ειμαι fun του chainfire και των stock..you know :lol::lol:)

 

Αυτος ο kernel ειναι ψιλοbroken Παρη και μαλλον θα σου δημιουργησει περισσοτερα θεματα απο αυτα που θα σου λυσει. Παντως περιεχει την επιλογη voodoo controls απο οπου μπορεις να πειραξεις το ext4.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο kernel ειναι ψιλοbroken Παρη και μαλλον θα σου δημιουργησει περισσοτερα θεματα απο αυτα που θα σου λυσει. Παντως περιεχει την επιλογη voodoo controls απο οπου μπορεις να πειραξεις το ext4.
Τhanks Παναγιωτη για την πληροφορια.Οντως κι εγω κατι τετοια διαβασα για broken και λεω αστο καλυτερα μεχρι να βγει το cf-root για την jvh.
Link to comment
Share on other sites

Kαλα ποσο απαραδεκτο ειναι αυτο!

Δηλαδη αγοραζει καποιος μια συσκευη για καινουρια και του δινουν μεταχειρισμενη? Ακομα και να ανοιχθηκε για να περαστουν τα Ελληνικα (οπως εικαζουμε) ειναι το ιδιο απαραδεκτο. Και ναι, το κατατασσω στην κατηγορια "μεταχειρισμενο".

Συγγνωμη για το οφφτοπικ, αλλα Αλεξ μηπως να γινοταν ενα θεμα με αυτο το περιεχομενο? Φυσικα οχι με δυσφημιστικο υφος. Θα το ανοιγα εγω αλλα δεν ξερω που να το κατηγοριοποιησω.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις φλασαρα και εγω...

οντως το κινητο πεταει θα το δω ομως και στην πορεια...:)

περασα και το ελληνικο swype (cwmswypegr_ginger.zip ) και δεν βλεπω να υπαρχει καποιο προβλημα..

λειτουργει κανονικα...οπως πριν..εκτος αν δεν καταλαβα εγω κατι...:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μολις φλασαρα την JVB, ολα δειχνουν ΟΚ. Σε μερικες ημερες θα ξερω καλυτερα αλλα προς το παρον ολα τρεχουν γρηγοροτερα !!!

 

Ως kernel version μου εμφανιζει το 2.6.35.7-I9000XWJVB-CL118186 root@DELL102 #2

Ελπιζω να ειναι σωστο και να μην κατεβασα καποιο λαθος zip. Αν μπορει καποιος ας μου αναφερει και την δικη του version

 

Ειχα το τηλεφωνο απο Γερμανια και ειχα περασει και την Αγγλικη με kies hack οποτε δεν ηξερα αν θα μου αναβαθμιζε ποτε.

 

Btw την φλασαρα με heimdal απο Linux, μου φανηκε ευκολοτερο απο το odin με τους kies drivers κλπ.

 

Χαιρετώ την μεγάλη παρέα του SGS.

Πρώτο μνμ και αυτό με μία απορεία. Χρόνια στο κουρμπέτι και στο πιλοφόρι της Msft θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο που πόσταρε παραπάνω.

 

Πώς θα βρούμε το HEIMDAL που αναφέρει ?

Προφανώς απο τα Repos της έκδοσης Linux που έχουμε?

Και γιά περιέγραψέ μας λίγο την διαδικασία, να μαθαίνουμε και κάτι χρήσιμο!! :)

Thanks...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Nαι, με OXX CSC η ROM αυτή δεν υπάρχει, δεν είναι επίσημη της Samsung, κάποιος από το μαγαζί τη φλάσαρε με άλλο modem και CSC για να μπούνε Ελληνικά, όπως έχω κάνει στην πρώτη σελίδα. H μόνη JS8 rom έχει βγει επίσημα για τη Σκανδιναβία, για Φινλανδία με CSC NEEJS1 (βλέπε εικόνα), και κάτι αντίστοιχο για τη Σουηδία . Δοκίμασε να συνδέσεις το τηλέφωνό σου στο Kies, και θα δεις ότι θα λέει ότι η έκδοση ΔΕΝ μπορεί να αναβαθμιστεί, όχι ότι είναι η τελευταία. Δηλαδή το Kies δε θα την αναγνωρίσει ποτέ, και θα θέλεις Odin για αναβάθμιση. Το τηλέφωνο δηλαδή έχει ανοιχτεί πριν το πουλήσουν, δυστυχώς. Είναι η τρίτη φορά που αναφέρεται αυτό εδώ, από Ελληνικά e-shops, φαίνεται έχει γίνει κακιά συνήθεια.

 

[ATTACH]20113[/ATTACH]

 

δυστηχως εχεις δικιο...

οντως λεει οτι δεν μπορει να αναβαθμιστει...

τωρα ειναι κλειστο το καταστημα αλλα θα τους παρω τηλεφωνο απο δευτερα...

μεγαλη τυχη λεμε...

το προτεινετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

παιδες κατι αλλο..εγινα ροοτ με τον τροπο που ειπατε πιο πανω αλλα δεν μου ανοιγει το titanium με τιποτα..

μου ανοιγει μονο το my back up root...το πρωτο ζηταει προσβαση ροοτ..:blink::worry:

 

EDIT Παιδια δεν ειχα βαλει το busy box.... ολα οκ τωρα.:)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...