Jump to content

Hacks/Aναβαθμίσεις/Βελτιώσεις για το Galaxy S


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το διαβασα το RomKitchen Help Sheet και μονο στο csc και στο keyboard δεν ξερω τι επιλογες να βαλω...(θελω ελληνικο και αγγλικο απλο και ελληνικο και αγγλικο swype!)

Να σας πω και τις βασικες επιλογες μην εχω κανει καμια πατατα!

Base Rom: JS3 wipe

CSC: περιμενω τι θα μου πειτε

Kernel: Hardcore

Modem: JPY

 

Keyboards---->Samsung EURO Keyboard

csc---------->XEU

LG G4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και για swype? η επιλεγω no swype και το βαζω μετα?

swype οποιο και να βαλεις νομιζω δεν εχει ελληνικα....οποτε εαν θελεις εγκαθιστας swype..και μετα κοιτας στους οδηγους για εγκατασταση ελληνικης γλωσσας swype...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

swype οποιο και να βαλεις νομιζω δεν εχει ελληνικα....οποτε εαν θελεις εγκαθιστας swype..και μετα κοιτας στους οδηγους για εγκατασταση ελληνικης γλωσσας swype...

 

Το js3 εχει Ελληνικα κανονικοτατα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, το handsfree μου δηλαδή το μαμίσιο δουλεύει κανονικά

άλλα όταν με πέρνουν τηλέφωνο και πατάω το κουμπάκι δεν το σικώνει

ξέρει κανείς κανά τρόπο να το φτιάξω χωρίς να φλασάρω;

 

υγ; κάτι πειράχτηκε όταν έκανα απανωτές αλλαγές από ρομ σε ρομ με nowipe πάντα

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φλάσαρα την Ολλανδική 2.2.1.

Εντόπισα 2 ενοχλητικά bugs. Το ένα είναι ότι η εφαρμογή "επαφές" πλέον παραμένει ανοικτή στο παρασκήνιο και κλείνει μόνο με χρήση task manager και το 2ο bug και χειρότερο για εμένα είναι ότι σε πέρασμα λογαριασμού e-mail της δουλειάς μου (ενώ μου δούλευε κανονικά σε Eclair και 2.2 official) τώρα δεν συνδέεται με τίποτα και κάποιες φορές κάνει και force close όλη η εφαρμογή e-mail , ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φλάσαρα την Ολλανδική 2.2.1.

Εντόπισα 2 ενοχλητικά bugs. Το ένα είναι ότι η εφαρμογή "επαφές" πλέον παραμένει ανοικτή στο παρασκήνιο και κλείνει μόνο με χρήση task manager και το 2ο bug και χειρότερο για εμένα είναι ότι σε πέρασμα λογαριασμού e-mail της δουλειάς μου (ενώ μου δούλευε κανονικά σε Eclair και 2.2 official) τώρα δεν συνδέεται με τίποτα και κάποιες φορές κάνει και force close όλη η εφαρμογή e-mail , ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

 

για το 2ο δεν ξερω γιατι δεν χρησιμοποιω email...το 1ο το ανεφερα και εγω αλλα δεν ειναι bug... λογικα απλως αλλαξαν τον τροπο που βλεπει την εφαρμογη επαφες το κινητο φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το RomKitchen Help Sheet και μονο στο csc και στο keyboard δεν ξερω τι επιλογες να βαλω...(θελω ελληνικο και αγγλικο απλο και ελληνικο και αγγλικο swype!)

Να σας πω και τις βασικες επιλογες μην εχω κανει καμια πατατα!

Base Rom: JS3 wipe

CSC: περιμενω τι θα μου πειτε

Kernel: Hardcore

Modem: JPY

 

και μοντεμ θα προτεινα το jl2 καθως πιστευω ειναι το καλυτερο μοντεμ που εχω βαλει ποτε στη ρομ μου

σημειωτεο πως πολλες φορες το jpp και το jpu μου κλειναν κλησεις οταν ημουν στο σπιτι μου ενω τωρα οχι

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχει καποιο προγραμμα (κατα προτημηση δωρεαν) το οποιον να μπορει να τρεξει microsoft access .Εχω μια βαση δεδομενων σε αυτη την μορφη και θελω να την περασω μεσα στο κινητο.....ευχ.....

κατι σαν το προγραμμα cellica database το οποιο ομως πρεπει να το αγορασεις για τον υπολογιστη για να συνχρονιση με το κινητο :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φλάσαρα την Ολλανδική 2.2.1.

Εντόπισα 2 ενοχλητικά bugs. Το ένα είναι ότι η εφαρμογή "επαφές" πλέον παραμένει ανοικτή στο παρασκήνιο και κλείνει μόνο με χρήση task manager και το 2ο bug και χειρότερο για εμένα είναι ότι σε πέρασμα λογαριασμού e-mail της δουλειάς μου (ενώ μου δούλευε κανονικά σε Eclair και 2.2 official) τώρα δεν συνδέεται με τίποτα και κάποιες φορές κάνει και force close όλη η εφαρμογή e-mail , ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

 

για το 2ο δεν ξερω γιατι δεν χρησιμοποιω email...το 1ο το ανεφερα και εγω αλλα δεν ειναι bug... λογικα απλως αλλαξαν τον τροπο που βλεπει την εφαρμογη επαφες το κινητο φανταζομαι...

 

Να παραθεσω κι εγω καποιες πρωτες εντυπωσεις απο την js3 την οποια εχω ηδη μια ημερα.

1.Η λειτουργια της ειναι λιγο πιο smooth απο την jpy

2.Ο πλοηγος εχει σαφη βελτιωση απο την jpy στο θεμα που ειχαμε με καρεδιασματα.Επεισης εχω την εντυπωση οτι η σελιδες ανοιγουν πολυ γρηγοροτερα.

3.Εχει αλλαχθει το πληκτρολογιο που ανοιγει κατα την συνδεση μιας συσκευης bluetooth για την εισαγωγη κωδικου ζευξης.Το προηγουμενο ηταν μικρο,για γυναικεια δαχτυλα θα ελεγα,ενω τωρα εχει αντικατασταθει απο μεγαλυτερο,με ευαναγνωστα γραμματα,κατι που μου αρεσε!!

4.Εχει καλυτερη ληψη σηματας!!!!Αυτος ηταν και ο λογος που με ετρωγε να την δοκιμασω.Η αληθεια ειναι απο τοτε που εβαλα jpy παρατηρουσα μικροτερη ενταση σηματος σε μερη που δεν επρεπε και την ειχα φλασαρει 3 φορες για να δω αν κατι δεν ειχε παει καλα,δεν ειχε αλλαξει ομως κατι.Με την js3 εχω καλυτερη ληψη,ολη μερα σημερα την ζοριζα σε αυτο το θεμα περισσοτερο απο καθε αλλη δοκιμη.

5.Τωρα για το θεμα ταχυτητας..για να ειμαι ειλικρινης δεν βλεπω καμια διαφορα σε σχεση με την jpy η οποια πηγαινε σφαιρα κι εκεινη με το στησιμο που ειχα κανει

6.Για τα πληκτρολογια με την υποστηριξη ελληνικων ειναι γνωστο ηδη.

7.Τo GPS δουλευει πολυ καλα (και στην jpy μια χαρα δουλευει,εκτος αν το <ενταφιασει> καποια εφαρμογη)

7.Η μπαταρια ειναι υπο δοκιμη,το φλασαρισα εχωντας 81% και εχω κλεισει ηδη 24 ωρες χωρις φορτιση με ενδειξη 45% και πολυ σκαλισμα!!!

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Το js3 εχει Ελληνικα κανονικοτατα.:rolleyes:

 

εγκατεστησα js3 swype αλλα δεν ειχε ελληνικα μεσα..???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

και μοντεμ θα προτεινα το jl2 καθως πιστευω ειναι το καλυτερο μοντεμ που εχω βαλει ποτε στη ρομ μου

σημειωτεο πως πολλες φορες το jpp και το jpu μου κλειναν κλησεις οταν ημουν στο σπιτι μου ενω τωρα οχι

 

Γιατι τοτε οι περισσοτεροι εχουν την JPY? χμ...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω πως είτε κολλησα την ένδειξη μπαταρίας ή έπεσα στο καλύτερο bug που υπάρχει.Έχω την 2.2.1 JPY και μέχρι πρότεινος προκειμένου να στρώσει το GPS την είχα τρελάνει σε kernel flashing και πειράγματα.

 

Eίμαι με τον SpeedMod 12Ο και εκεί που πάει να κλείσει στο 1% λέω ας του κάνω ένα clear dalvik και reset Battery Stats.Μετά και ενώ έκλεισε μόνο του το φόρτισα με τον τρόπου που έχει ξαναφερθεί που το αφήνεις λίγα λεπτά να κρυώσει και το κουμπώνεις 2 φορές ακόμα στην φόρτιση..Το αποτέλεσμα το παραθέτω.

 

Σημαντική λεπτομέρεια είναι πως επείδη γενικά δεν μου αρέσει να έχω smartphone με όλα κλειστά,Έχω γεμάτες τις homescreen με widgets,έχω το brighness στο 100% (Samoled είναι αυτή να μην την χαρώ) ,και σήμερα έκανα 15λεπτά GPS navigation με data packats και μισή ώρα lastFM μέσω wifi.Τέλος βάλε και μισή ώρα fruitNinja με μία φίλη που την έπιασε ο παλιμπεδισμός της...Δεν έχω επίσης autokill,taskmanager,autostarts,watchdogs,κτλ...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον κατι θα παιζει με το mod της μπαταριας που εχεις.... μακαρι να ειναι ''τυχαιο κολπο'' που θα μπορουμε κι εμεις να κανουμε ομως :)

 

 

 

ερωτηση : εχω jpy με speedmod.για να κανω update την νεα ολανδικη πρεπει να αλλαξω τιποτα με τον kernel? εχω απενεργοποιησει τα tweaks αλλα μηπως πρεπει πριν κανω οτιδηποτε να βαλω καποιο αλλο kernel??

Edited by mafster
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω πως είτε κολλησα την ένδειξη μπαταρίας ή έπεσα στο καλύτερο bug που υπάρχει.Έχω την 2.2.1 JPY και μέχρι πρότεινος προκειμένου να στρώσει το GPS την είχα τρελάνει σε kernel flashing και πειράγματα.

 

Eίμαι με τον SpeedMod 12Ο και εκεί που πάει να κλείσει στο 1% λέω ας του κάνω ένα clear dalvik και reset Battery Stats.Μετά και ενώ έκλεισε μόνο του το φόρτισα με τον τρόπου που έχει ξαναφερθεί που το αφήνεις λίγα λεπτά να κρυώσει και το κουμπώνεις 2 φορές ακόμα στην φόρτιση..Το αποτέλεσμα το παραθέτω.

 

Σημαντική λεπτομέρεια είναι πως επείδη γενικά δεν μου αρέσει να έχω smartphone με όλα κλειστά,Έχω γεμάτες τις homescreen με widgets,έχω το brighness στο 100% (Samoled είναι αυτή να μην την χαρώ) ,και σήμερα έκανα 15λεπτά GPS navigation με data packats και μισή ώρα lastFM μέσω wifi.Τέλος βάλε και μισή ώρα fruitNinja με μία φίλη που την έπιασε ο παλιμπεδισμός της...Δεν έχω επίσης autokill,taskmanager,autostarts,watchdogs,κτλ...

 

γαμάάτο!!! τι να πω... τέτοια διαφορά δεν έχω ξαναδεί, ίσως το δοκιμάσω και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά και ενώ έκλεισε μόνο του το φόρτισα με τον τρόπου που έχει ξαναφερθεί που το αφήνεις λίγα λεπτά να κρυώσει και το κουμπώνεις 2 φορές ακόμα στην φόρτιση...

 

αυτο το εξηγεις λιγο σε παρακαλω..??:confused:....------->(και το κουμπώνεις 2 φορές ακόμα στην φόρτιση)...???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

αυτο το εξηγεις λιγο σε παρακαλω..??:confused:....------->(και το κουμπώνεις 2 φορές ακόμα στην φόρτιση)...???

 

Έστω ότι το φορτίζεις ανοιχτό.Όταν πάει 100% (που θα είναι 98% με το που το βγάλεις) το κλεινεις και περιμένεις ένα 2 λεπτά.Εγώ περίμενα γύρω στα 5.Μετά κλειστό όπως είναι το ξανακουμπώνεις σε φόρτιση.¨Οταν γεμίσει το βγάζεις το αφηνεις 2 λεπτά και μετά το ανοιγεις ξανά και μόλις τελειώσει το scanner το ξαναβάζεις σε φόρτιση.Αυτό το overcharge θα σου δώσει σίγουρα παραπάνω juice στην μπαταρία(το κάνω πάντα πρίν από ταξίδι).

 

Update

Τελικά όντως είχε κολλήσει κάτι και με ένα clear LV1 και LV2 της RAM άρχισε να κάνει report σωστά την μπαταρία.Είναι στο 78% με 12Η χρήσης,το οποίο είναι φυσιολόγικο για το froyo...

 

@mafster το modακι το έχω φτιάξει εγώ με οδηγίες από το xda γιατί ήμουν από τους πρώτους που φόρεσαν JPY και JPX και δεν υπήρχε το συγκεκριμένο για αυτήν την έκδοση.Είναι χαμένο κάπου στο παρόν thread.Ψιλιάζομαι πως δεν λειτουργόυσε ο daemon όμως γιατί ακόμα και με το μενού δοκιμής της μπαταρίας απο το dialer μου έδινε fully charged! :P

Link to comment
Share on other sites

@mafster το modακι το έχω φτιάξει εγώ με οδηγίες από το xda γιατί ήμουν από τους πρώτους που φόρεσαν JPY και JPX και δεν υπήρχε το συγκεκριμένο για αυτήν την έκδοση.Είναι χαμένο κάπου στο παρόν thread.Ψιλιάζομαι πως δεν λειτουργόυσε ο daemon όμως γιατί ακόμα και με το μενού δοκιμής της μπαταρίας απο το dialer μου έδινε fully charged! :P

 

εγω εχω βαλει το circular battery indicator που ειναι παρομοιο (αφηνει ομως την κανονικη ''μαμα'' μπαταρια οπως ειναι)γιατι μ αρεσει πιο πολυ να χω δυο αποψεις για την μπαταρια :D το modακι νομιζω οτι με καποιο νεο φλασαρισμα ισως κανει διενεξη στο κινητο(απ οτι εχω δει κατα καιρους στο xda)γι αυτο δε το περναω αν και ο πρωτος λογος ειναι ο κυριος . τωρα για το bug δε πειραζει..μου σβησες το χαμογελο και την ελπιδα αχχαχα

Link to comment
Share on other sites

Όπα κάτι βρήκα στο google για το lag fix, δεν το είχα στα υπόψιν μου. Είναι φτιαγμένο για τη 2.2 συγκεκριμένα ή βελτιώνει την απόδοση του κιν όπως και αν έχει; Σίγουρα έχει ξανα αναφερθεί αλλού αλλά μιας και το συνδέσαμε με το θέμα της Froyo αν κάποιος μπει στον κόπο λίγο να ενημερώσει.

Α και που είστε, αν χάσουμε την εγγύηση μέσω ενός πιθανού φορμάτ επαναφέρετε αυτή;

:)

FuTuRe TaKeS PlAcE DeEp In SpAcE......
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φλάσαρα την Ολλανδική 2.2.1.

Εντόπισα 2 ενοχλητικά bugs. Το ένα είναι ότι η εφαρμογή "επαφές" πλέον παραμένει ανοικτή στο παρασκήνιο και κλείνει μόνο με χρήση task manager και το 2ο bug και χειρότερο για εμένα είναι ότι σε πέρασμα λογαριασμού e-mail της δουλειάς μου (ενώ μου δούλευε κανονικά σε Eclair και 2.2 official) τώρα δεν συνδέεται με τίποτα και κάποιες φορές κάνει και force close όλη η εφαρμογή e-mail , ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!

 

Αυτο με τις επαφες που τρεχουν στο προσκηνιο το κανει και στην JPY παντως.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις επαφες που τρεχουν στο προσκηνιο το κανει και στην JPY παντως.

 

φιλε μου εισαι σιγουρος...; :O

σε μενα δεν συμβαινει αυτο...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εισαι σιγουρος...; :O

σε μενα δεν συμβαινει αυτο...

 

Ναι αν μπω στις επαφες και βγω με το back button, μετα στη διαχειρηση εφαρμογων το δειχνει να τρεχει. Ειναι η μονη εφαρμογη που βλεπω να μου το κανει μετα το stock browser.

Παναγιώτης

Samsung Galaxy S7 Edge

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν μπω στις επαφες και βγω με το back button, μετα στη διαχειρηση εφαρμογων το δειχνει να τρεχει. Ειναι η μονη εφαρμογη που βλεπω να μου το κανει μετα το stock browser.

εμενα συμβαινει στον browser και στον mp3 player μονο...στις επαφες οχι :blink:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το φορτίζεις ανοιχτό.Όταν πάει 100% (που θα είναι 98% με το που το βγάλεις) το κλεινεις και περιμένεις ένα 2 λεπτά.Εγώ περίμενα γύρω στα 5.Μετά κλειστό όπως είναι το ξανακουμπώνεις σε φόρτιση.¨Οταν γεμίσει το βγάζεις το αφηνεις 2 λεπτά και μετά το ανοιγεις ξανά και μόλις τελειώσει το scanner το ξαναβάζεις σε φόρτιση.Αυτό το overcharge θα σου δώσει σίγουρα παραπάνω juice στην μπαταρία(το κάνω πάντα πρίν από ταξίδι).

 

Update

Τελικά όντως είχε κολλήσει κάτι και με ένα clear LV1 και LV2 της RAM άρχισε να κάνει report σωστά την μπαταρία.Είναι στο 78% με 12Η χρήσης,το οποίο είναι φυσιολόγικο για το froyo...

 

@mafster το modακι το έχω φτιάξει εγώ με οδηγίες από το xda γιατί ήμουν από τους πρώτους που φόρεσαν JPY και JPX και δεν υπήρχε το συγκεκριμένο για αυτήν την έκδοση.Είναι χαμένο κάπου στο παρόν thread.Ψιλιάζομαι πως δεν λειτουργόυσε ο daemon όμως γιατί ακόμα και με το μενού δοκιμής της μπαταρίας απο το dialer μου έδινε fully charged! :P

 

Εάν συνεχίσεις να το κάνεις αυτό το βάλε βγάλε overcharge και ξανά Overcharge στο καπάκι προβλέπω την μπαταρία σου να παραδώσει πνέυμα σε λίγοτερο από 12 μήνες ;) Άσε έχω μεταπτυχιακό και master στο θέμα μπαταρία :rolleyes: Α και επίσης εάν έψαχνες λίγο παραπάνω θα έβρισκες και τον οδηγό για το battery icon (υπογραφή) :p

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις επαφες που τρεχουν στο προσκηνιο το κανει και στην JPY παντως.

To κάνει εάν έχεις αναβαθμίσει το task manager. Εαν ακυρώσεις την αναβάθμιση δεν το κάνει.:)

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...