Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δεχομαι παιδια. τι γινεται ομως που το εχω παει ηδη μια φορα σε nokia care για αλλαγη ηχειου (και ακουστικου γιατι κανει κι αυτο εντονους θορυβους) κι αφου μου το κρατησαν 12 μερες για αλλαγη ανταλλακτικου (σιγα μην την εκαναν) τωρα θελουν 20 εργασιμες αν προκειται να γινει αντικατασταση συσκευης; δεν μπορω να μεινω 20 μερες χωρις συσκευη... δε βγαζω ακρη με τη nokia πραγματικα... κλαιω τα λεφτα μου!

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενώ έχω το ασυρματο κλειστο και να μην ψαχνει, μετά από 2-3 ώρες βλέπω να ανοιγει μονο του και να συνδεεται στο οικιακο δικτυο...

 

Τι γινεται;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο widget μήπως <<ζητάει>> σύνδεση ή μήπως γίνεται ανάκτηση email;

Ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον οδηγό Ασύρματο LAN (WiFi) και προορισμοί

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ζητάει το accuweather, αλλά δεν θέλω να μπαίνει ΜΟΝΟ του, αλλα όποτε το ανοιγω εγω.
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργία Widget

Στην οθόνη αναμονής ο χρήστης πατάει Επιλογές και Θέση Widget εκτός σύνδεσης.

Παρόλο που θέτει τα widget εκτός σύνδεσης, μπορεί αν πάσα στιγμή να ανοίξει οποιοδήποτε wigdet κάνοντας tap πάνω στο εικονίδιό του.

Επίσης, καλό είναι να έχει συγκεντρωμένα τα widget που απαιτούν σύνδεση στο διαδίκτυο σε μία ξεχωριστή οθόνη. Έτσι, μεταβαίνοντας σε αυτή την οθόνη θα κάνουν αυτόχρονα όλα μαζί ενημέρωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, τον τελευταίο μήνα μου έχει εμφανιστεί το εξής πρόβλημα, όταν πάει να γραφτεί μήνυμα που περιέχει τις λέξεις: λογαριασμός, νοσοκομείο, διατεθιμένη, προισταμένη, με το που φτάνω στο τελευταίο γράμμα και πας να πατήσεις κενό ή ορθογραφία σε περιπτώση που δεν την έχει, το κινητό κολλάει και κλέινει τη σύνθεση μηνύματος και με πετάει στο κεντρικό μενού, ούτε το μήνυμα σώζεται ούτε τίποτα, από την αρχή πρέπει να γραφτεί το μήνυμα...

προς το παρόν έχω βρει μόνο σε αυτές τις λέξεις να κολλάει, το κινητό έχει εγκατεστημένα όλα και όλα 3 προγράμματα από την αρχή και τίποτα παραπάνω, ένα από αυτά είναι και το SWYPE το οποίο υποπτέυθηκα ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά, όμως είτε το απενεργοποιώ είτε όχι το κινητό συνεχίζει να κάνει τα δικά του.

σας έχει τύχει?

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να σας ρωτησω αν μπορω να ξαναεμφανίσω τον φάκελο Games με το αντίστοιχο εικονίδιο (gamepad) αφου κατάφερα να τον διαγραψω...

Και κατι άλλο, παρατηρώ οτι μετα το Installation παιχνιδιών, έχουν μπει απο default τα εικονιδια στο applications, το οποίο κολλάει ενα, δυο δευτερολεπτα οταν πάει να ανοιξει...

Ευχαριστώ

 

Με ενδιέφερε και εμένα το 2ο σκέλος της ερώτησής σου και το έψαξα για να βρω απάντηση. Βρήκα μία που δουλεύει ως εξής: πας στο φάκελο με τα νέα εγκατεστημένα παιχνίδια. Επιλογές και Οργάνωση. Παρατεταμένο πάτημα πάνω στο παιχνίδι που θες και μετακίνηση στον Βασικό Φάκελο. Το ίδιο και με τα υπόλοιπα νέα εγκατεστημένα παιχνίδια. Όταν τελειώσεις πατάς Εντάξει. Πας στον Βασικό φάκελο (στην αρχική οθόνη του Μενού, δηλαδή) και ξανά Επιλογές, Οργάνωση και ξανά μετακίνηση σε φάκελο, Εφαρμογές, Παιχνίδια. Το ίδιο και για τα υπόλοιπα εικονίδια των παιχνιδιών και Εντάξει. Όλα τα εικονίδια των νέων εγκατεστημένων παιχνιδιών σου βρίσκονται στο φάκελο Εφαρμογές\Παιχνίδια.

Όσον αφορά το 1ο σκέλος της ερώτησής σου, δεν τολμώ να διαγράψω και εγώ τον φάκελο Παιχνίδια αλλά μήπως να δοκίμαζες να φτιάξεις νέο φάκελο από το Επιλογές και να του δώσεις το όνομα Παιχνίδια? Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επί της ευκαιρίας, νέος "ενθουσιασμένος" κάτοχος και εγώ του C7. Frosty Metal 260€. Το προηγούμενό μου, NOKIA 5800 XM, όπως όλα μου τα κινητά μέχρι τώρα, στη γυναίκα μου. Όποιος είπε πως δεν είδε διαφορές ανάμεσα στα 2 Symbian έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος.

 

Υ.Γ. Voodooman και εγώ απεγκατέστησα με τη μία και χωρίς πρόβλημα το F-Secure όπως είπε και φίλος πιο πάνω. Επανεκκίνησα να σιγουρευτώ, και πράγματι δεν υπάρχει πια.

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιέφερε και εμένα το 2ο σκέλος της ερώτησής σου και το έψαξα για να βρω απάντηση. Βρήκα μία που δουλεύει ως εξής: πας στο φάκελο με τα νέα εγκατεστημένα παιχνίδια. Επιλογές και Οργάνωση. Παρατεταμένο πάτημα πάνω στο παιχνίδι που θες και μετακίνηση στον Βασικό Φάκελο. Το ίδιο και με τα υπόλοιπα νέα εγκατεστημένα παιχνίδια. Όταν τελειώσεις πατάς Εντάξει. Πας στον Βασικό φάκελο (στην αρχική οθόνη του Μενού, δηλαδή) και ξανά Επιλογές, Οργάνωση και ξανά μετακίνηση σε φάκελο, Εφαρμογές, Παιχνίδια. Το ίδιο και για τα υπόλοιπα εικονίδια των παιχνιδιών και Εντάξει. Όλα τα εικονίδια των νέων εγκατεστημένων παιχνιδιών σου βρίσκονται στο φάκελο Εφαρμογές\Παιχνίδια.

Όσον αφορά το 1ο σκέλος της ερώτησής σου, δεν τολμώ να διαγράψω και εγώ τον φάκελο Παιχνίδια αλλά μήπως να δοκίμαζες να φτιάξεις νέο φάκελο από το Επιλογές και να του δώσεις το όνομα Παιχνίδια? Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επί της ευκαιρίας, νέος "ενθουσιασμένος" κάτοχος και εγώ του C7. Frosty Metal 260€. Το προηγούμενό μου, NOKIA 5800 XM, όπως όλα μου τα κινητά μέχρι τώρα, στη γυναίκα μου. Όποιος είπε πως δεν είδε διαφορές ανάμεσα στα 2 Symbian έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος.

 

Υ.Γ. Voodooman και εγώ απεγκατέστησα με τη μία και χωρίς πρόβλημα το F-Secure όπως είπε και φίλος πιο πάνω. Επανεκκίνησα να σιγουρευτώ, και πράγματι δεν υπάρχει πια.

 

260 ευρω απο που;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

260 ευρω απο που;

 

Από http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=6944. Είναι παραεισαγωγής, type RM-675, code 059F484, Made in Hungary.

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, σε όλα μου τα κινητά, ξεκινούσα φόρτισμα αφού είχε χτυπήσει ήδη 2-3 φορές το ηχητικό σήμα για επαναφόρτιση της μπαταρίας. Πολλές φορές το άφηνα να κλείσει πριν ξεκινήσω την πλήρη φόρτιση. Το πρόσεχα πολύ αυτό το κομμάτι και δεν είχα καμία αποτυχία μπαταρίας μέχρι στιγμής. Όμως, τώρα, με την φόρτιση κατά τη σύνδεση USB στο PC μου, ανησυχώ μήπως δεν κάνω καλή δουλειά και αντιμετωπίσω πρόβλημα ελαττώνοντας το χρόνο ζωής αλλά και τις επιδόσεις της. Θέλω, δηλαδή, να αντιγράψω ένα τραγούδι ή video από το PC στο κινητό μου και γι' αυτά τα λίγα λεπτά φορτίζει, παρόλο που μπορεί να βρίσκεται στο 95+%. Και μετά αναγκάζομαι να σταματήσω το φόρτισμα γιατί θέλω να φύγω.

Διάβασα μερικά άρθρα πάνω σε αυτό και ενώ υπάρχει έντονος προβληματισμός από αρκετό κόσμο, πολλοί λένε πως δεν πρέπει να ανησυχούμε μιας και οι μπαταρίες λιθίου όχι μόνο ΔΕΝ χρειάζονται πλήρης φορτίσεις και αποφορτίσεις αλλά μπορεί να προξενήσει ζημιά. Μάλιστα λένε ότι δεν δημιουργεί κανένα απολύτως πρόβλημα το φόρτισμα και διακοπή φορτίσματος μέσω usb οποιαδήποτε ώρα και στιγμή. Link για αυτά που περιγράφω με περισσότερες λεπτομέρειες http://www.nokiausers.net/forum/tech-talk/20899-all-about-your-nokia-battery.html.

Τι λέτε? Εσείς τι κάνετε? Υπάρχει κανείς που να έχει γνώση πάνω στο αντικείμενο να μας ενημερώσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω καταφέρει να βρω άκρη με το θέμα μπαταρία και πολύ φοβάμαι ότι κανένας δεν ξέρει πραγματικά τί πειράζει και τί όχι.

Η αλήθεια είναι πως δίνω μία προσοχή στο θέμα. Φορτίζω πλήρως την μπαταρία και κοιτάω να το αδειάζω τελείως πριν την επόμενη φόρτιση, αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας, αν υπάρχει ανάγκη το πριζώνω. Απλές μεταφορές αρχείων τις κάνω μέσω USB flash, δεν συνδέω το κινητό για ψύλλου πήδημα με το PC.

Τόσα χρόνια και οριστικές απαντήσεις δεν έχω πάρει για το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

To "παράξενο" με τις μπαταρίες λιθίου είναι ότι δεν πρέπει να αδειάζουν τελείως. Αν την ξεζουμίσεις μέχρι τέλους μπορεί και να τα "παίξει" και να χαλάσει (μου συνέβη σε μπαταρία φορητού). Καλό είναι όταν πέφτει κάτω από 10-15% να την φορτίζουμε.

Γενικά δεν πολυπειράζει το να την γεμίζουμε λίγο ή πολύ, αρκεί μια φορά κάθε τόσο να κάνουμε ένα πλήρη κύκλο (άδειασμα στο 10% και γέμισμα μέχρι το 100%).

Αν είναι να αποθηκευτεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, τότε το ιδανικό είναι το 50% (έτσι έρχονται όλες απο το εργοστάσιο)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

To "παράξενο" με τις μπαταρίες λιθίου είναι ότι δεν πρέπει να αδειάζουν τελείως. Αν την ξεζουμίσεις μέχρι τέλους μπορεί και να τα "παίξει" και να χαλάσει (μου συνέβη σε μπαταρία φορητού). Καλό είναι όταν πέφτει κάτω από 10-15% να την φορτίζουμε.

Γενικά δεν πολυπειράζει το να την γεμίζουμε λίγο ή πολύ, αρκεί μια φορά κάθε τόσο να κάνουμε ένα πλήρη κύκλο (άδειασμα στο 10% και γέμισμα μέχρι το 100%).

Αν είναι να αποθηκευτεί για μεγάλο χρονικό διάστημα, τότε το ιδανικό είναι το 50% (έτσι έρχονται όλες απο το εργοστάσιο)

 

Σχετικά με το πρώτο, έχω την αίσθηση ότι το κινητό δεν κλείνει όταν η μπαταρία είναι εντελώς άδεια, αλλά ότι πάντα κρατάει και ένα μικρό ποσοστό ενέργειας. Απόδειξη ότι αν σβήσει από τελειωμένη μπαταρία και πας να την ξανανοίξεις, τότε η συσκευή έχει από λίγη έως αρκετή ζωή μέσα της.

Εν πάσει περιπτώσει δεν σκοπεύω να φάω την ζωή μου ασχολούμενος με αυτό το θέμα. Μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει σε ούτε μία συσκευή να την παρατήσω επειδή χάλασε η μπαταρία της, πάντα τις αλλάζω πολύ πριν η μπαταρία κλατάρει, και δεν τις αλλάζω και συνέχεια... Και στην τελική, το ebay βρωμάει από μπαταρίες γνήσιες ή ιμιτασιόν για ό,τι συσκευή υπάρχει και δεν υπάρχει.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

δεν την παλευω αλλο με το κινητο. συνεχεια θορυβοι στο ακουστικο, συνεχεια τριξιμο στο ηχειο. 20 εργασιμες απο nokia care για να δουν ΑΝ θα κανουν αντικατασταση συσκευης. ρε τι ΣΤΟΚΟΙ ειναι αυτοι εκει. ελεος. για δικες τους αβλεψιες πρεπει να μεινω 20 εργασιμες χωρις συσκευη; τη στιγμη που τους το εχω ηδη παει μια φορα και μετα απο 12 μερες "αλλαξαν" τα 2 ανταλλακτικα.... καμμια ιδεα πως θα τους πιεσω; γιατι θα παω και θα φερω το κινητο στο κεφαλι του ταμια...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

δεν την παλευω αλλο με το κινητο. συνεχεια θορυβοι στο ακουστικο, συνεχεια τριξιμο στο ηχειο. 20 εργασιμες απο nokia care για να δουν ΑΝ θα κανουν αντικατασταση συσκευης. ρε τι ΣΤΟΚΟΙ ειναι αυτοι εκει. ελεος. για δικες τους αβλεψιες πρεπει να μεινω 20 εργασιμες χωρις συσκευη; τη στιγμη που τους το εχω ηδη παει μια φορα και μετα απο 12 μερες "αλλαξαν" τα 2 ανταλλακτικα.... καμμια ιδεα πως θα τους πιεσω; γιατι θα παω και θα φερω το κινητο στο κεφαλι του ταμια...

Πρέπει να προσέχεις πολύ τι γράφεις γιατί και άλλοι διαβάζουν το myphone......;)(αν έχεις πάει το κινητό στο Nokia Care Αμαρουσίου....έχουν αναφερθεί τα posts σου σε συζήτηση,δεν ευθύνεται το κατάστημα τους αλλά το κεντρικό service που προωθούνται αρκετές συσκευές)....όλα αυτά και μόνο ενημερωτικά στα γράφω με καλή πρόθεση απλώς βλέπω πως στην αγανάκτηση σου δεν βλέπεις τι συνέπειες θα μπορούσες να έχεις ενδεχομένως......(όλα τα γραπτά μένουν και μπορούν να χρησιμοποιηθούν);)

Ενδεικτικά σου αναφέρω την περίπτωση γνωστού μου που πήγε το 6710 Navigator στο Nokia Care Αμαρουσίου και του το παρέδωσαν μετά από 3 εβδομάδες για αλλαγή πληκτρολογίου/αισθητήρα zoom in/out που τελικά έγινε στην Τσεχία,δεν έφταιγε το κατάστημα αλλά το σύστημα επισκευών που πλέον ισχύει στα Nokia Care.

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

δεν αναφερομαι ειδικα στο nokia care αμαρουσιου, αλλα γενικα στην πολιτικη που ακολουθει η nokia. θα ΕΠΡΕΠΕ, εφοσον ηδη μια φορα ΑΠΕΤΥΧΑΝ να επισκευασουν το κινητο και το προβλημα παραμενει, να προχωρησουν αμεσα σε αντικατασταση συσκευης ως προβληματικη, χωρις να ταλαιπωρουν τον κοσμακη αδικα. το κινητο, οπως και το αμαξι, ειναι εργαλειο για τον κοσμο. αν εξαιτιας αστοχιας υλικου η οπελ με αφησει 20 μερες χωρις αμαξι, θα ΑΠΑΙΤΗΣΩ και θα ΛΑΒΩ αυτοκινητο αντικαταστασης. δεν ειναι δικο μου το φταιξιμο. ειναι δικο τους. και παλι τονιζω πως δεν αναφερομαι στο καταστημα αμαρουσιου, αλλα ΓΕΝΙΚΑ στην αντιμετωπιση απο τη nokia (δε χρειαζεται να αναφερω το αν θα ξαναπαρω nokia η το ποσο δυσφημιση εχω ριξει σε φιλους για το κινητο μου. με εχουν ρωτησει καμμια 15αρα αν ειναι καλο και τους εχω πει κατηγορηματικα οχι κατα βασει λογω service απο τη nokia (γιατι μικροπροβληματα βγαζουν ολες οι συσκευες)).

 

σε καθε περιπτωση παντως, σε ευχαριστω για την υποδειξη σου, ομως δεν βλεπω πως θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει αρνητικα το post μου. ως αγανακτισμενος (ειναι και τρεντυ) πελατης της nokia εκφραζω τα παραπονα μου σε καπως εντονο υφος. θα με κατηγορησουν κιολας αντι να κοιταξουν να μπαλωσουν τα λαθη τους; ελεος..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα και εγω το c7.Frostie metal (ειναι απιστευτα ομορφο) στα 260 ευρω.

Βασανιζομουνα πολυ καιρο τωρα ποιο θα ειναι το τηλεφωνο που θα εκανα δωρο στην γυναικα μου που γιορταζει σημερα.

Ημουν αναμεσα στο wildfire s,στο wave και στο c7.

Τελικα νομιζω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη!Το συμπιαν στην νεα του μορφη ειναι πολυ καλυτερο απο την παλια του εχοντας βεβαια πολλες ομοιοτητες με παλια.Η κατασκευη του c7 ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα και δειχνει στιβαρο.Η οθονη καλη παρα την χαμηλη αναλυση και η καμερα σε καλα επιπεδα για τηλεφωνο.Σε σχεση με το defy που εχω εγω ειναι πολυ καλυτερη.

Σε ταχυτητα ειναι μια χαρα και δεν φαινεται οτι εχει αδυναμο επεξεργαστη.

Αυτα που την δινουν στα νευρα ειναι ο browser φυσικα που ειναι απαραδεκτος(ευτυχως η γυναικα δεν θα πολυμπαινει στο ιντερνετ) και αυτο το αθλιο συστημα με τα σημεια προσβασης και το wlan και τα λοιπα.Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να κλεινεις το wifi και αυτο να κλεινει?Στο αντροιντ και στο ιος αυτο γινεται με 2 κλικ στο συμπιαν γιατι τοση ταλαιπωρια???Επισης ειναι βαρετο να κοιταω που θα αποθηκευτουν μηνυματα,εφαρμογες,αρχεια επαφες κλπ.Βαλτα ρε νοκια ολα στο Ε να τελειωνουμε!!!

Πως τον ειπαμε παιδια αυτον τον καλο file explorer?

Παντως σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενος γιατι μετα την φολα με το Ν86 ειχα πει οτι δεν θα ξανακουμπουσα νοκια αλλα τελικα δεν αντεξα!Στην τιμη που το πηρα νομιζω οτι ειναι value for money

Edited by moure
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλορίζικο.

Μάλλον εννοείς το X-Plore

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα και εγω το c7.Frostie metal (ειναι απιστευτα ομορφο) στα 260 ευρω.

Βασανιζομουνα πολυ καιρο τωρα ποιο θα ειναι το τηλεφωνο που θα εκανα δωρο στην γυναικα μου που γιορταζει σημερα.

Ημουν αναμεσα στο wildfire s,στο wave και στο c7.

Τελικα νομιζω οτι εκανα την καλυτερη επιλογη!Το συμπιαν στην νεα του μορφη ειναι πολυ καλυτερο απο την παλια του εχοντας βεβαια πολλες ομοιοτητες με παλια.Η κατασκευη του c7 ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα και δειχνει στιβαρο.Η οθονη καλη παρα την χαμηλη αναλυση και η καμερα σε καλα επιπεδα για τηλεφωνο.Σε σχεση με το defy που εχω εγω ειναι πολυ καλυτερη.

Σε ταχυτητα ειναι μια χαρα και δεν φαινεται οτι εχει αδυναμο επεξεργαστη.

Αυτα που την δινουν στα νευρα ειναι ο browser φυσικα που ειναι απαραδεκτος(ευτυχως η γυναικα δεν θα πολυμπαινει στο ιντερνετ) και αυτο το αθλιο συστημα με τα σημεια προσβασης και το wlan και τα λοιπα.Δηλαδη ειναι τοσο δυσκολο να κλεινεις το wifi και αυτο να κλεινει?Στο αντροιντ και στο ιος αυτο γινεται με 2 κλικ στο συμπιαν γιατι τοση ταλαιπωρια???Επισης ειναι βαρετο να κοιταω που θα αποθηκευτουν μηνυματα,εφαρμογες,αρχεια επαφες κλπ.Βαλτα ρε νοκια ολα στο Ε να τελειωνουμε!!!

Πως τον ειπαμε παιδια αυτον τον καλο file explorer?

Παντως σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ικανοποιημενος γιατι μετα την φολα με το Ν86 ειχα πει οτι δεν θα ξανακουμπουσα νοκια αλλα τελικα δεν αντεξα!Στην τιμη που το πηρα νομιζω οτι ειναι value for money

 

Τελικά, αυτό που μετράει περισσότερο από οτιδήποτε άλλο είναι το ουσιαστικό και hands on κομμάτι. Μιλάω για την οθόνη με χαμηλή ανάλυση, όπως λες, καθώς και για τον επεξεργαστή του κινητού μας. Στη θεωρία λεγότανε (και λέγεται) πως θα ήταν στην καλύτερη πολύ μέτριο, τόσο σε εμφάνιση όσο και ταχύτητα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και ότι η NOKIA μας κοροϊδεύει εμάς τους πελάτες της δίνοντάς μας παλιό εξοπλισμό και ότι η δική μας εμπειρία από smartphone θα ήταν κατά πολύ χαμηλότερου επιπέδου από τον ανταγωνισμό. Μα για πιο ανταγωνισμό μιλάμε? Έκανα έρευνα αγοράς πριν το πάρω. Και σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάω σε Android όπως κάνει τόσος κόσμος με βάση καθημερινές ειδήσεις και έρευνες. Έχω ένα Excel με κινητά και χαρακτηριστικά. Στα λεφτά που το αγοράσαμε (260€) ΔΕΝ είχε ανταγωνισμό. Και έχω και HTC και SAMSUNG μέσα με 300+. Είναι δυνατόν να μιλάς για ένα κινητό σε αυτά τα χρήματα και να το συγκρίνεις με άλλα που κοστίζουν τα διπλά? Και βάλε? Το C7 (όπως και το 5800 XM που είχα μέχρι τώρα, 220€ το είχα πάρει πριν ενάμισυ χρόνο) είναι ΠΟΛΥ τίμιο. Σχέση απόδοσης / τιμής άριστη. Και τελικά, αφού το πιάσεις και το δουλέψεις, καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά που διάβαζες περί μη ποιοτικής οθόνης (λόγω ανάλυσης) αλλά και χαμηλής απόδοσης και υπομονής του επεξεργαστή, ήταν ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ!:mad: Με κουράσανε τα fan boys του Iphone και του Android. Απλά προσπερνώ τα post τους πια (για να εξηγηθώ για τα παραπάνω, δεν εγκαθιστώ πάνω από 2-3 εφαρμογές στα κινητά μου, μέχρι στιγμής. Ότι εγκαθιστώ το χρησιμοποιώ πολύ αλλιώς δεν το βάζω. Τα xxx stores είναι ΓΕΜΑΤΑ σαβούρες και το 90%+ των "διάσημων και πολυδιαφημισμένων" εφαρμογών κ.ά. που διαθέτουν είναι παντελώς ΑΧΡΗΣΤΑ για μένα).

Όσον αφορά τον browser του, αν και γενικά δεν τον χρησιμοποιώ, με αυτόν του C7 έχω παίξει αρκετά και θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η εμπειρία που μου προσφέρει δεν είναι άριστη. Η δουλειά, βέβαια, γίνεται, αλλά δεν με εντυπωσίασε σε καμία περίπτωση, όπως άλλα features του κινητού. Για το WiFi που λες, κατά τη γνώμη μου έχεις λάθος. Έχω παίξει με τις ρυθμίσεις του όπως με προέτρεψαν χρήστες σε αρκετά posts στο thread αυτό. Έτσι, όταν ανοίγω μία εφαρμογή που θέλει διαδίκτυο, βλέπω πάνω αριστερά να με ενημερώνει για σύνδεση στο WiFi δίκτυο προτίμησής μου (Προορισμοί, προτεραιότητα). Όταν τελειώσω και κλείσω την εφαρμογή ( π.χ. το F1 2011 Season App που χρησιμοποιώ σε κάθε F1 Grand Prix για να ενημερώνομαι για Live timing και γεγονότα) μετά από δευτερόλεπτα βλέπω πάνω αριστερά να κλείνει η σύνδεση με το WiFi μου. Αυτόματα. Επίσης δοκίμασα και το NOKIA Ovi κατάστημα και αυτό την ίδια συμπεριφορά είχε. Συνδέθηκε μόνο του και αφού έκανα τη δουλειά μου και έκλεισα την εφαρμογή, έκλεισε και η σύνδεση αυτόματα. Είναι θέμα ρυθμίσεων στο δικό σου, τις οποίες θα βρεις σε προηγούμενες σελίδες. Αλλά ακόμα και να μην κλείσει το WiFi, όπως στη δική σου περίπτωση, πατάς πάνω στην μπαταρία, επιλέγεις την WiFi σύνδεση και μετά πατάς αποσύνδεση. Και έτσι ακόμα, καμία ταλαιπωρία! Ίσα ίσα.

Το θέμα με την αποθήκευση των δεδομένων δεν είναι τόσο απλό όσο λες "...Βαλτα ρε νοκια ολα στο Ε να τελειωνουμε!!!...". Είμαστε πάρα πολλοί χρήστες και ο καθένας έχει την φιλοσοφία του και τις απόψεις του. Εγώ για παράδειγμα θέλω επαφές και εφαρμογές στη μνήμη του κινητού (πιο γρήγορη μνήμη, πιο γρήγορη προσπέλαση και καλύτερες επιδόσεις), ενώ τα μηνύματα και τα δεδομένα (μουσική, video, φωτογραφίες, κ.ά) τα θέλω στην κάρτα μνήμης καθώς η ταχύτητα εκκίνησης και αναπαραγωγής τους παίζει λίγο έως καθόλου ρόλο (για μένα, πάντα). Με βάση αυτά, ρυθμίζω ανάλογα και τα έχω εκεί που τα θέλω.

Το κινητό δεν είναι άριστο στον τομέα υλικού / λογισμικού (δεν μιλάω για αισθητική γιατί είναι υποκειμενικό). Θα ήθελα, για παράδειγμα, καλύτερο ηχείο. Και autofocus. Ο καθένας μας θα θέλει διαφορετικά πράγματα, με βάση τις δικές του ανάγκες. Αλλά είναι και κανένα άλλο άριστο??? Και ας κάνει όσο να 'ναι. Όταν, όμως, μιλήσουμε για απόδοση / τιμή, τότε είμαι σίγουρος πως οι κάτοχοι και όσοι το έχουν δουλέψει (έστω και για λίγο) θα συμφωνήσουν μαζί μου ότι είναι ΆΡΙΣΤΟ!!!

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συμφωνω σε αρκετα απ αυτα που λες.Αλλα...

Και εγω διαβαζα πολυ ασχημα πραγματα για το συμπιαν 3 και ειχα επηρεαστει.Το c7 ειναι ενα τρομερο τηλεφωνο ομως να μην ξεχναμε οτι πριν λιγους μηνες ειχε 420 ευρω!Αυτα τα χρηματα εγω προσωπικα δεν τα εδινα....

Επισης για το θεμα του wifi που λες το θεμα ειναι να μην προσπαθει συνεχως το τηλεφωνο να συνδεθει σε ενα οικιο δικτυο!Εγω βρηκα πως να μην συνδεεται αλλα αν το επαιρνε η γυναικα μου απο ενα μαγαζι και δεν ημουν εγω που ψαχνω σε διαφορα φορουμ γιατι εχω τρελα με τα κινητα και την τεχνολογια δεν θα μπορουσε να βαλει τις σωστες ρυθμισεις στον αιωνα τον απαντα!Ακομα και εσυ οπως λες ψαχτηκες μεσα στο φορουμ για τις σωστες ρυθμισεις,ε αυτο το πραγμα δεν ειναι φυσιολογικο!Ειναι μια πολυ απλη αλλα βασικη λειτουργια που θα επρεπε να γινεται αμεσα γρηγορα και αποτελεσματικα οπως σε ολα τα αλλα κινητα!

Παντως ειναι ενα πραγματικα αριστο τηλεφωνο το c7 και στα χρηματα που παιζει τωρα θα το προτεινα στον καθενα να το παρει με κλειστα τα ματια

Edited by moure
Link to comment
Share on other sites

Μια ςκαι τα τελευταια ποστ ειναι μινι review ή αποτιμηση της συσκευης ας γραψω και εγω την δικη μου εμπειρια.

Το εχω τωρα 3 μηνες. Το ειχα παρει 300 ευρω. Πηγα σε ΝΟΚΑΙ μετα απο πολλα χρονια ειναι η αληθεια. Εχω δοκιμασει ολα τα λειτουργικα εκτος απο τα WP7. Τα ΝΟΚΑΙ υστερουν μονο σε εφαρμογες και παιχνιδια σε σχεση με το iOS/Android. ΚΑι δεν αναφερομαι στο 90% αυτων που οπως πολυ σωστα ειπωθηκε ειναι για να ειναι. Υπαρχουν ελλειψεις στο Ovi Store οπως και να το κανουμε (δεν θα αναφερω παραδειγματα γιατι θα βγω εκτος θεματος).

 

Το C7 ειναι ισως το μονο τηλεφωνο τα τελευται χροναι που καλυπτει σχεδον ολες τις αναγκες μου με τον καλυτερο τροπο. Εμενα καποια μικρα πραγματακια που εχει με εξυπηρετουν απιστευτα. Μερικα ειναι: Αλλαγη προφιλε με δυο κλικ και παρεμετροποιηση αυτου σε πολυ καλο βαθμο. Χρηση των led ως φακο με χρηση ενος μονο κουμπιου χωρις να χρειαζεται να ξεκλειδωσω την συσκευη και να ανοιξω καποια εφαρμογη. Αναβολη του ξυπνητηριου με μια κινηση χωρις να ψαχνω να πατησω την οθονη μες στην νυστα μου. Πολυ κλαη ληψη ραδιοφωνου (το αναφερω γιατι καποια Android που ειχα δεν ειχαν καλη αποδοση στην ληψη). ΝΟΚΙΑ Bubbles που προσφερει γρηγορη προσβαση σε 2-3 πραγματακια. Η δυνατοτητα να βαζω ξεχωριστη φωτο σε καθε μια απο τις τρεις home screens. Πολυ καλη και ποιοτικη κατασκευη και υλικα (γυαλι στην οθονη, αλουμινενιο καπακι κτλ). Πολυ καλη ακουστικη στις κλησεις τοσο στην ποιοτητα οσο και στην ενταση. Δευτερο μικροφωνο για ακυρωση θορυβου προς τον συνομιλητη (δουλευει πολυ καλα). Να μην ξεχασω το GPS και το ΝΟΚΙΑ Maps που ειναι απλα καταπληκτικο και οποτε το εχω χρησιμοποιησει με εχει παει στον προορισμο χωρις δευτερη κουβεντα. ΚΑι κυριως ειναι δωρεαν και δεν μπαινω σε αλλες διαδικασιες....

 

Ενταξει για να πουμε και μερικα αρνητικα, θα ηθελα να ειναι ενα κλικ πιο γρηγορο (λογικα θα γινει με την Anna και πολυ περισσοτερο με την Belle). Θα ηθελα να εχει περισσοτερα και oμορφοτερα widget , ο μαμισιος browser ειναι για κλαματα αλλα με τον Opera την κανω μια χαρα την δουλεια μου. Θα ηθελα να εχει autofocus αλλα και ετσι οπως ειναι βγαζει παρα πολυ καλες φωτο και βιντεο. Λιγο ποιοτικοτερο ηχειο επισης θα ηταν ευπροσδεκτο.

 

Παροτι εχω επιδοτηση αυτη την περιοδο δεν με εχει τραβηξει καποια συσκευη απο τα αλλα λειτουργικα ωστε να το αλλαξω. Ισως το Χ7 λογω μεγαλυτερης οθονης και ηχειων ή το Ν8 λογω HDMI.

 

Εν κατακλειδι νομιζω οτι η ΝΟΚΙΑ αν ειχε τρεξει το Symbian 3 λιγο πιο γρηγορα θα μπορουσε να ειχε πολυ καλυτερη θεση αυτη την στιγμη στην αγορα. Και το ιδιο θα επρεπε να ειχε κανει και με το Ovi Store.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση στον Moure

Η NOKIA έχει μαζική εικόνα του τι θέλουν οι περισσότεροι χρήστες όσων αφορά το θέμα του WiFi που λες. Και εφόσον είναι θέμα λογισμικού και όχι υλικού, για να το έχει προεπιλεγμένο έτσι, πάει να πει πως είτε οι περισσότεροι το θέλουν έτσι είτε ότι η πολιτική της πάνω στο θέμα αυτό, είναι προς αυτή τη κατεύθυνση. Έχεις δίκιο που εσύ (όπως και εγώ) θα ήθελες να είναι προεπιλεγμένες οι δικές σου ρυθμίσεις (γενικά, όχι μόνο στο WiFi) και όχι αυτές που έχει τώρα. Αλλά, μπορείς να τους ευχαριστήσεις όλους? Σίγουρα όχι. Άλλωστε smartphone αγοράσαμε, δεν προορίζεται για απλούς χρήστες (τη γυναίκα μου και τη μαμά μου π.χ. που μόνο κλήσεις θέλουν να κάνουν και να δέχονται και τίποτα άλλο), αλλά για εκείνους που αρέσκονται στο να προσθέτουν, αφαιρούν, επεξεργάζονται, παραμετροποιούν, κ. ά. Με τόσες πολλές ρυθμίσεις και δυνατότητες δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει (πρόσεξε δεν λέω δεν υπήρξε ;)) smartphone κινητό το οποίο θα είναι ρυθμισμένο και παραμετροποιημένο έτσι που να ευχαριστεί όλους. Γι' αυτό, είμαι ικανοποιημένος με το γεγονός πως η NOKIA μου δίνει την δυνατότητα να το φέρω στα μέτρα μου

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε smartphone αγοράσαμε, δεν προορίζεται για απλούς χρήστες (τη γυναίκα μου και τη μαμά μου π.χ. που μόνο κλήσεις θέλουν να κάνουν και να δέχονται και τίποτα άλλο), αλλά για εκείνους που αρέσκονται στο να προσθέτουν, αφαιρούν, επεξεργάζονται, παραμετροποιούν, κ. ά.

 

Aυτη ειναι αντιληψη αλλης εποχης φιλε μου...Στην μετα iphone εποχη τα smartphones ειναι για ΟΛΟΥΣ.Απλα οι power users μπορουν να κανουν πολλα περισσότερα πραγματα με την συσκευη τους απο εναν μεσο χρηστη

Link to comment
Share on other sites

Aυτη ειναι αντιληψη αλλης εποχης φιλε μου...Στην μετα iphone εποχη τα smartphones ειναι για ΟΛΟΥΣ.Απλα οι power users μπορουν να κανουν πολλα περισσότερα πραγματα με την συσκευη τους απο εναν μεσο χρηστη

 

Με βάση τη δική μου εμπειρία, στους γονείς μου, πεθερικά, αδερφή, γυναίκα, κτλ δεν θα αγόραζα (ακόμα και τώρα) ΠΟΤΕ smartphone. Μόνο κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες θέλουν. Τους έχω πάρει κατά καιρούς και περίπτωση τα πιο φτηνά NOKIA με Symbian 40. Ούτε ξέρουν το τηλέφωνο τι άλλο κάνει εκτός από το να πατάνε το πράσινο / κόκκινο για να δεχτούν / κλείσουν κλήση και το 2 και 3 για ταχείες κλήσεις. Πιστεύεις ότι η δική μου οικογένεια είναι η εξαίρεση? Και ότι τέτοιους χρήστες τους αγοράζεις smartphone? Συγγνώμη αλλά διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Τα smartphone ΔΕΝ είναι για όλους. Κατ' αρχάς είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβά σε σχέση με τα απλά. Γιατί να αγοράσεις Lamborghini όταν μένεις μόνιμα στον Άγιο Ευστράτιο (νησί / χωριό με 200 κατοίκους)? Δίνω όσο το δυνατόν πιο λίγα για τέτοιους χρήστες. Κάτω από 50€. Τι να τα κάνουν τα WiFi, GPS, A-GPS, πυξίδες, capacitative Amoled οθόνες αφής, κτλ? Έχει πράσινο και κόκκινο κουμπί? Και αυτονομία? Τέλειο. Αντίληψη άλλης εποχής λες???

Φιλικά

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τη δική μου εμπειρία, στους γονείς μου, πεθερικά, αδερφή, γυναίκα, κτλ δεν θα αγόραζα (ακόμα και τώρα) ΠΟΤΕ smartphone. Μόνο κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες θέλουν. Τους έχω πάρει κατά καιρούς και περίπτωση τα πιο φτηνά NOKIA με Symbian 40. Ούτε ξέρουν το τηλέφωνο τι άλλο κάνει εκτός από το να πατάνε το πράσινο / κόκκινο για να δεχτούν / κλείσουν κλήση και το 2 και 3 για ταχείες κλήσεις. Πιστεύεις ότι η δική μου οικογένεια είναι η εξαίρεση? Και ότι τέτοιους χρήστες τους αγοράζεις smartphone? Συγγνώμη αλλά διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Τα smartphone ΔΕΝ είναι για όλους. Κατ' αρχάς είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβά σε σχέση με τα απλά. Γιατί να αγοράσεις Lamborghini όταν μένεις μόνιμα στον Άγιο Ευστράτιο (νησί / χωριό με 200 κατοίκους)? Δίνω όσο το δυνατόν πιο λίγα για τέτοιους χρήστες. Κάτω από 50€. Τι να τα κάνουν τα WiFi, GPS, A-GPS, πυξίδες, capacitative Amoled οθόνες αφής, κτλ? Έχει πράσινο και κόκκινο κουμπί? Και αυτονομία? Τέλειο. Αντίληψη άλλης εποχής λες???

Φιλικά

Συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...