Jump to content

[Επίσημο] Nokia C7-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η αληθεια ειναι οτι το κινητο το εχω μια εβδομαδα κ μου κραταει η μπαταρια 1-2 ημερες το πολυ!!

 

Αποστόλη, σε βολεψε τελικα το C7?!:)

 

Για καλυτερη μπαταρια δοκιμασε να:

 

* απενεργοποιησεις το 3G (απο διπλη λειτουργια η σκετο 3g βαλε το ----> "gsm")

* να βαζεις την οθονη να κλεινει μετα απο 20-30 δευτερολεπτα. αν ειναι παραπανω θα σου καιει τσαμπα μπαταρια.

* μην εχεις εντελως τερμα την φωτεινοτητα της οθονης.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Mολις τελιωσα την αναγνωση ολοκληρου του thread και να πω την αληθεια με επιασε ενας φοβοσ ,σε περιπτωση που το παρω τι θα χω να αντιμετωπισω :worry: :cry:
Link to comment
Share on other sites

Mολις τελιωσα την αναγνωση ολοκληρου του thread και να πω την αληθεια με επιασε ενας φοβοσ ,σε περιπτωση που το παρω τι θα χω να αντιμετωπισω :worry: :cry:

 

Και πολύ καλά κανεις,άποψη μου είναι να μην το πάρεις γιατί 1ον το Symbian πλέον έχει πεθάνει(άσχετα αν μερικοί δεν το έχουν καταλάβει και περιμένουν PR 2.0 και άλλα τέτοια τραγελαφικά.....:lol::lol:),2ον υπάρχει περίπτωση να πέσεις στην λεγόμενη κοκκινίλα της σκοτεινής(λόγω αυτόματου αισθητήρα) οθόνης,3ον το ηχείο δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό,4ον θα εύχεσαι να μην το είχες πάρει και σίγουρα δεν πουλιέται και εύκολα μετά....όλα αυτά τα ξέρω γιατί είχα την ατυχή ιδέα να το πάρω όταν βγήκε(πριν ανακοινώσει ο Elop τα σχέδια χαρακίρι για την ΝΟΚΙΑ)......κρατήσου μακριά και δεν θα χάσεις,αν πάλι το πάρεις τότε είναι αυτό που λένε...ηθελέστα και παθέστα από πολλές απόψεις...;)

Link to comment
Share on other sites

Aν επιτρεπεται μπορω να ρωτισω ποσο το πηρες και απο που?

Διαβαζω οτι θελει καθημερινα φορτιση ισχυει?

 

Το φορτισα την Πεμπτη το μεσημερι. Μεχρι σημερα εχει πεχει 2 (απο τις 7) γραμμες η μπαταρια. Το εχω σε 2G, η φωτεινοτητα στο τερμα και στα 30 δευτερολεπτα. Εχω ακουσει περιπου 2 ωρες ραδιοφωνο και περιπου μιση ωρα κλησεις και λιγο σκαλισμα.

 

Νομιζω οτι μου εχει κρατησει παρα πολυ καλα και δεν εχει στρωσει καν η μπαταρια. Το βραδυ το βαζε σε κατασταση flight mode.

Link to comment
Share on other sites

Με απενεργοποίηση του 3G, τα βασικά widgets, νορμαλ χρήση(10-15 τηλ ημερησιως εως 5') και 10-15' internet surfing και το σημαντικότερο ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση μπαταρίας κραταει 3 εικοσιτετράωρα χωρις να σβήνει το βράδυ.)Not bad...

Όσο αναφορά την αξία του, προσωπικά στα λεφτά του (293 ευρώ) είναι ότι καλύτερο μπορεί να πάρει κανείς.Η αίσθηση της οθόνης και η ταχύτητα internet μόνο με μοντέλα των 500 ευρώ συγκρίνεται.Και μην ξεχνάτε ότι είναι ποιότητα Νokia με υποστήριξη Ovi.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η μπαταρια με την πρωτη φορτιση το μεσημερι της Πεμπτης εχει ακομα τρεις γραμμες σημερα. οκ δεν εχω κανει καμια τρελλη χρηση αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ καλα. Μετα απο 5-6 πληρεις φορτισεις θα ειναι 30% παραπανω. Πολυ καλα νομιζω.

Τωρα αν καποιος του κανει πολυ χρηση καθημερινα ειναι λογικο να κραταει 1-1,5 μερα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω 2 πράγματα για το κινητό..

Το C7 εχει δωρεάν την έκδοση του quick office που μπορείς να κανείς edit όπως το Ν8?

Έχει πάρει την pr1.1 η ακόμα?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω 2 πράγματα για το κινητό..

Το C7 εχει δωρεάν την έκδοση του quick office που μπορείς να κανείς edit όπως το Ν8?

Έχει πάρει την pr1.1 η ακόμα?

 

ειναι στην pr 1.2

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειναι στην pr 1.2

 

μάλιστα,οπότε πέρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις όπως το Ν8!

όσο για το edit στο office γνωρίζεις κάτι?

είχα το Ν8 κ μάλιστα 2 φορές αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό για καθημερινή χρήση και κοιτάω και το C7

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα,οπότε πέρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις όπως το Ν8!

όσο για το edit στο office γνωρίζεις κάτι?

είχα το Ν8 κ μάλιστα 2 φορές αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό για καθημερινή χρήση και κοιτάω και το C7

 

για το quick office δεν γνωριζω κατι γιατι δεν το χρησιμοποιω ποτε. δεν πιστευω οτι εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα οι 2 συσκευες. αν δεν σε βολεψε το ν8 μηπως πρεπει να δεις καποια αλλη συσκευη εκτος απο το c7?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα,οπότε πέρνει κανονικά τις αναβαθμίσεις όπως το Ν8!

όσο για το edit στο office γνωρίζεις κάτι?

είχα το Ν8 κ μάλιστα 2 φορές αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό για καθημερινή χρήση και κοιτάω και το C7

 

Τι ακριβως δεν σε βολεψε στο Ν8 (σε ρωταω για εχω ηδη το C7 και σκεφτομαι να παρω και το Ν8)? Απο λειτουργικο ειναι ολοιδιο με το C7. Η μονη διαφορα που μπορει να σημαινει κατι στην καθημερινη χρηση ειναι οτι το C7 εχει κοκκινο-πρασινο πληκτρο για τις κλησεις. Τιποτα περισσοτερο.

Οποτε, αν εξαιρεσεις αυτα τα δυο κουμπια, δεν εχουν αλλη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως δεν σε βολεψε στο Ν8 (σε ρωταω για εχω ηδη το C7 και σκεφτομαι να παρω και το Ν8)? Απο λειτουργικο ειναι ολοιδιο με το C7. Η μονη διαφορα που μπορει να σημαινει κατι στην καθημερινη χρηση ειναι οτι το C7 εχει κοκκινο-πρασινο πληκτρο για τις κλησεις. Τιποτα περισσοτερο.

Οποτε, αν εξαιρεσεις αυτα τα δυο κουμπια, δεν εχουν αλλη διαφορα.

 

Και το δευτερο μικροφωνο που έχει το C7 για Active noise cancellation

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και το δευτερο μικροφωνο που έχει το C7 για Active noise cancellation

 

Γιατι το Ν8 δεν το εχει? Εχω την εντυπωση οτι και το Ν8 εχει δυο μικροφωνα γιατι γραφει στερεο ηχο στο βιντεο. Οποτε λογικα χρησιμοποιειται και για το noise cancellation

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το Ν8 δεν το εχει? Εχω την εντυπωση οτι και το Ν8 εχει δυο μικροφωνα γιατι γραφει στερεο ηχο στο βιντεο. Οποτε λογικα χρησιμοποιειται και για το noise cancellation

 

To n8 έχει αλλά όπως είπες ειναι ΜΟΝΟ για stereo video σε αντίθεση με του C7 το οποίο χρησιμοποιείται και για noise cancellation.

 

Κοινώς μόνο το C7 έχει noise cancellation και ας εχει το Ν8 2 μικροφωνα...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

To n8 έχει αλλά όπως είπες ειναι ΜΟΝΟ για stereo video σε αντίθεση με του C7 το οποίο χρησιμοποιείται και για noise cancellation.

 

Κοινώς μόνο το C7 έχει noise cancellation και ας εχει το Ν8 2 μικροφωνα...

 

νομιζω ψιλα γραμματα για επιλογη κινητου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To n8 έχει αλλά όπως είπες ειναι ΜΟΝΟ για stereo video σε αντίθεση με του C7 το οποίο χρησιμοποιείται και για noise cancellation.

 

Κοινώς μόνο το C7 έχει noise cancellation και ας εχει το Ν8 2 μικροφωνα...

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Έχω την εντύπωση ότι και το Ν8 χρησιμοποιεί το δεύτερο μικρόφωνο για noise cancellation.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Έχω την εντύπωση ότι και το Ν8 χρησιμοποιεί το δεύτερο μικρόφωνο για noise cancellation.

 

Και εγω στην αρχη ετσι νομιζα, αλλα τελικα δεν ισχυει. Δεν ξερω η ΝΟΚΙΑ γιατι το εκανε ετσι

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως δεν σε βολεψε στο Ν8 (σε ρωταω για εχω ηδη το C7 και σκεφτομαι να παρω και το Ν8)? Απο λειτουργικο ειναι ολοιδιο με το C7. Η μονη διαφορα που μπορει να σημαινει κατι στην καθημερινη χρηση ειναι οτι το C7 εχει κοκκινο-πρασινο πληκτρο για τις κλησεις. Τιποτα περισσοτερο.

Οποτε, αν εξαιρεσεις αυτα τα δυο κουμπια, δεν εχουν αλλη διαφορα.

 

Λοιπόν να απαντήσω τη δε με βόλεψε στο να εχω για καθημερινή χρήση το Ν8.

λοιπόν κατα 1ον κ κυριότερο..γλυστραει,οπότε αναγκαστικά πρέπει να το έχεις σε θήκη κ δυστυχώς αυτή τις σιλικόνης που του είχα(nokia)δεν ήταν καθόλου εύχρηστο στο βαλε βγαλε απ το τσαντακι η απ τη τσέπη γιατί κολάει,επίσης ο διακόπτης κλειδώματος δε πατιεται εύκολα με θήκη κ το άλλο βασικό είναι ότι δεν έχει πλήκτρα κλήσεις κ το μοναδικό που έχει το έχει..λοξα τα σαινια για να το κάνουν να διαφέρει προφανώς κ με τη θήκη σιλικόνης το ψάχνεις να το πατήσεις αν βιάζεσαι χώρια που εκεί που βρίσκεται πάλι με θήκη αχρηστεύει το έτσι κι αλλιώς αδύναμο φως που βγάζει όταν έχεις ειδοποιείσεις για αναπάντητη η sms.

 

Τω C7 είναι πιο λεπτό,δε γλιστράει τόσο,μπαίνει άνετα σε τσέπη η τσαντακι,ο πλαϊνός διακόπτης είναι πιο εύχρηστος στη χρήση χώρια που βασικό για μένα δουλεύει πατώντας τον παρατεταμένα και σαν φακός αναβοντας το φλας σου δουλεύει κ στην εγγραφή video αν δε κάνω λάθος πράγμα που το Ν8 δε το κάνει και του μένει μόνον να υπερηφανεύεται ότι έχει(ψόφιο)xenon!!

 

Ευχρηστια στη καθημερινότητα παιδιά γιαυτό το λόγο το θέλω και να τα βράσω τα 12mpx που έτσι κι αλλιώς εγώ τα 9 χρησιμοποιούσα λόγο wide!

 

Και για να τελειώνουμε με πιθανές προτάσεις για άλλα λειτουργικα το θέλω κυρίως για το δωρεάν GPS της Nokia που το εκτιμώ αρκετά αλλιώς σα λειτουργικό δεν...

ελπίζω να σε κάλυψα!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να απαντήσω τη δε με βόλεψε στο να εχω για καθημερινή χρήση το Ν8.

λοιπόν κατα 1ον κ κυριότερο..γλυστραει,οπότε αναγκαστικά πρέπει να το έχεις σε θήκη κ δυστυχώς αυτή τις σιλικόνης που του είχα(nokia)δεν ήταν καθόλου εύχρηστο στο βαλε βγαλε απ το τσαντακι η απ τη τσέπη γιατί κολάει,επίσης ο διακόπτης κλειδώματος δε πατιεται εύκολα με θήκη κ το άλλο βασικό είναι ότι δεν έχει πλήκτρα κλήσεις κ το μοναδικό που έχει το έχει..λοξα τα σαινια για να το κάνουν να διαφέρει προφανώς κ με τη θήκη σιλικόνης το ψάχνεις να το πατήσεις αν βιάζεσαι χώρια που εκεί που βρίσκεται πάλι με θήκη αχρηστεύει το έτσι κι αλλιώς αδύναμο φως που βγάζει όταν έχεις ειδοποιείσεις για αναπάντητη η sms.

 

Τω C7 είναι πιο λεπτό,δε γλιστράει τόσο,μπαίνει άνετα σε τσέπη η τσαντακι,ο πλαϊνός διακόπτης είναι πιο εύχρηστος στη χρήση χώρια που βασικό για μένα δουλεύει πατώντας τον παρατεταμένα και σαν φακός αναβοντας το φλας σου δουλεύει κ στην εγγραφή video αν δε κάνω λάθος πράγμα που το Ν8 δε το κάνει και του μένει μόνον να υπερηφανεύεται ότι έχει(ψόφιο)xenon!!

 

Ευχρηστια στη καθημερινότητα παιδιά γιαυτό το λόγο το θέλω και να τα βράσω τα 12mpx που έτσι κι αλλιώς εγώ τα 9 χρησιμοποιούσα λόγο wide!

 

Και για να τελειώνουμε με πιθανές προτάσεις για άλλα λειτουργικα το θέλω κυρίως για το δωρεάν GPS της Nokia που το εκτιμώ αρκετά αλλιώς σα λειτουργικό δεν...

ελπίζω να σε κάλυψα!:)

Κατανοητοι οι λογοι σου. Οτι το Ν8 γλιστραει το ξερω απο πρωτο χερι. Το ειχα παρει τα Χριστουγεννα και το κρατησα 3 μερες ολες και ολες.

Παντως και η θηκη της ΝΟΚΙΑ για το C7 μια απο τα ιδια ειναι. ΚΟλλαει γενικα και δεν αφηνει πολλα περιθωρια στο πληκτρο κλειδωματος. Παντως εγω την συνηθισα ηδη.

Τα led οντως αναβουν και στο βιντεο και γενικα ειναι εξυπηρετικη η λειτουργια φακου. Για μενα στα συν επισης σε σχεση με το Ν8 ειναι και το χαμηλοτερο SAR.

Απο την αλλη βεβαια το Ν8 εχει αλλες αρετες (HDMI out, autofocus-αν και το C7 με fixed focus βγαζει εξαιρετικες φωτο σε αποστασεις μεγαλυτερες των 40-50 cm, ΧΕΝΟΝ που οπως και να το κανουμε στις νυχτερινες ληψεις ειναι παρα πολυ καλο)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση που μπορει να ειναι και ηλιθια.Εχω gmail και απο οτι ειδα ειναι σχετικα ευκολο το σεταρισμα μετα ομως θελω να το κανω συγχρονισμο ωστε να περασουν ολα και περισσοτερο οι επαφες μου στο gmail για να κανω μετα καινουργιο συγχρονισμο για iphone (οχι δεν παραταω το symbian απλα ειναι δωρο και θα το εχω για δευτερο τηλ)και ενω ειναι ολα οκ δεν κανει συγχρονισμο.Υπαρχει πουθενα κανενας οδηγος step by step και αν ειναι και με εικονες ακομα καλυτερα καθοτι πολυ ασχετος?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Στην μπαταρια μου εμφανιζει ενα μισοφεγγαρο.Αντιλαμβανομαι οτι εχει να κανει με την εξοικονομηση ενεργειας.Απο την διαχειρηση τηλ. πηγα και τη απενεργοποιησα αλλα εξακολουθει να φαινεται.Πως φευγει?Καμμια ιδεα?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να βρω το πλαστικο του c7 που το περιβαλει? Εννοω αυτο το μερος που ειναι τα πληκτρα εντασης της καμερας κτλ...
6110 3310 - 3330 - Ericsson R320s - Panasonic GD 93 - 3510 - 6600 - 3230 - N73 - 5800 - C7 - iPhone 4 - iPhone 5 - iPhone 6 - iPhone 7 - iPhone X
Link to comment
Share on other sites

Στην μπαταρια μου εμφανιζει ενα μισοφεγγαρο.Αντιλαμβανομαι οτι εχει να κανει με την εξοικονομηση ενεργειας.Απο την διαχειρηση τηλ. πηγα και τη απενεργοποιησα αλλα εξακολουθει να φαινεται.Πως φευγει?Καμμια ιδεα?

 

Αν πατήσεις πάνω στην ώρα και μετά στην μπαταρία εμφανίζεται η επιλογή ενεργοποίηση εξοικονόμησης ενέργειας-απενεργοποίηση εξοικονόμησης ενέργειας.Δοκίμασες από εκεί αν αλλάζει;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...