Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αλλα όλοι λένε να ππροτιμήσεις αποστολή με EMS... (και λόγω τελωνείου)

Μια απορια ρε παιδια...

 

Αν το έχει κάποιος αυτό με τις 9,7 ιντσες οθόνη η μπαταρία πόσο κραταει ? (Για ebook and brownsing)

 

Αν ειναι καθε 2 ωρες να ψαζνουμε φορτιση...... :mad:

 

το κακο με τις 10 inches ειναι οτι στα 150€ εχουν ολα resistive, για capacitive σε αυτα τα χρηματα μονο στις 7 ιnches.το διλημμα ειναι resistive 10'(ειχα κινητο με reistive oθονη και ηταν εφιαλτης) η capacitive στις 7' (με κινδυνο να στραβωθεις καποια στιγμη απο το διαβασμα σε τοσο μικρη οθονη).καποιος εδω μεσα που να χρησιμοποιει tablet 7' για ebook πως του φαινεται;οι resistive του dawa και flytouch νιωθουν ή ανοιγεις τρυπα μεχρι να πατησεις αυτο που θες;

 

συγγνωμη για τις πολλες αποριες μου :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οι resistive του dawa και flytouch νιωθουν ή ανοιγεις τρυπα μεχρι να πατησεις αυτο που θες;

 

συγγνωμη για τις πολλες αποριες μου :wacko:

 

του flytouch ειναι αψογη...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους υπαρχει καμια ταμπλετα φτηνη με 3g????????

οι φθηνές με 3g βγάζουν προβλήματα! οπότε usb stick ή tethering από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει καποιος το dropad a8X να μας πει εντυπωσεις;επισης γνωριζουμε αν το flytouch 3 θα παρει android 2.3;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αγοράσω ένα tablet φτηνό αλλά δεν έχω καμιά εμπειρία απ' αυτά. Πήρα αφορμή από τα σχόλια που έγραψε ο nondaz για κάποιο κινέζικο στο ebay : http://cgi.ebay.co.uk/7-Tablet-PC-Google-Android-2-2-WIFI-3G-Flash-4GIFT-/290578591492?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D965806240663866507

αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις λειτουργίες τους.

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν ξέρει κάτι γι' αυτό και γενικότερα πόσο αξιόπιστα είναι τα κινέζικα. Είχα παλιότερα δει έναν κλώνο του iphone 4 στο οποίο άλλο εικονίδιο πάταγα κι άλλη εφαρμογή άνοιγε! (Προφανώς είχε να κάνει με την ποιότητα της οθόνης). Επίσης δεν είχε ελληνικό πληκτρολόγιο. Σε αυτού του είδους τα tablet μπορεί κανείς να εγκαταστήσει ελληνικό πληκτρολόγιο; Επίσης αν το έχει και κάποιος άλλος φίλος ας μας πει τις εντυπώσεις του.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αγοράσω ένα tablet φτηνό αλλά δεν έχω καμιά εμπειρία απ' αυτά. Πήρα αφορμή από τα σχόλια που έγραψε ο nondaz για κάποιο κινέζικο στο ebay : http://cgi.ebay.co.uk/7-Tablet-PC-Google-Android-2-2-WIFI-3G-Flash-4GIFT-/290578591492?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D965806240663866507

αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις λειτουργίες τους.

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν ξέρει κάτι γι' αυτό και γενικότερα πόσο αξιόπιστα είναι τα κινέζικα. Είχα παλιότερα δει έναν κλώνο του iphone 4 στο οποίο άλλο εικονίδιο πάταγα κι άλλη εφαρμογή άνοιγε! (Προφανώς είχε να κάνει με την ποιότητα της οθόνης). Επίσης δεν είχε ελληνικό πληκτρολόγιο. Σε αυτού του είδους τα tablet μπορεί κανείς να εγκαταστήσει ελληνικό πληκτρολόγιο; Επίσης αν το έχει και κάποιος άλλος φίλος ας μας πει τις εντυπώσεις του.Ευχαριστώ.

δώσε κάτι παραπάνω και πάρε κάτι να αξίζει...πχ

http://www.merimobiles.com/Herotab_MID815_Android_2_2_Metal_Android_2_3_p/meri0621.htm

ή μπορείς να δεις κατι σε flytouch

ρίξε μια ματία εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307924

Link to comment
Share on other sites

εχει παρει καποιος το dropad a8X να μας πει εντυπωσεις;επισης γνωριζουμε αν το flytouch 3 θα παρει android 2.3;

 

Φιλε μου, εκτός από κάτι άσχετα-προβλήματα στην μπαταρία που διαβάζω ότι είχαν οι πρώτοι, όπως και το θέμα του market δεν φαίνεται να έχει τίποτα άλλο κακό.

Εγώ περιμένω ένα (dropad a8x), αλλά έπεσα πάνω στις απεργίες και είναι τώρα στο Κ.Δ. Αεροδρομίου.

Ελπίζω μέχρι παρασκυεή να το έχω και θα στείλω τις εντυπώσεις μου για όλους.

 

Γενικά είμαι αισιόδοξος καθώς έχουν βγάλει ήδη ενα firmware update (fix).

Edited by gio_dim
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, εκτός από κάτι άσχετα-προβλήματα στην μπαταρία που διαβάζω ότι είχαν οι πρώτοι, όπως και το θέμα του market δεν φαίνεται να έχει τίποτα άλλο κακό.

Εγώ περιμένω ένα (dropad a8x), αλλά έπεσα πάνω στις απεργίες και είναι τώρα στο Κ.Δ. Αεροδρομίου.

Ελπίζω μέχρι παρασκυεή να το έχω και θα στείλω τις εντυπώσεις μου για όλους.

 

Γενικά είμαι αισιόδοξος καθώς έχουν βγάλει ήδη ενα firmware update (fix).

 

ευχαριστω για την απαντηση εχω χαθει με τοσα tablet!μπορεις να μου πεις απο που το παρηγγειλες; μαζι με μεταφορικα ποσο σου βγηκε σε ευρω;

Link to comment
Share on other sites

καποιος εδω μεσα που να χρησιμοποιει tablet 7' για ebook πως του φαινεται;

 

Στο 7" archos διαβάζω μια χαρά, εξάλου το μέγεθος των γραμμάτων ρυθμίζεται. Επίσης άν πάρεις 10" η ανάλυση 800Χ480 δεν επαρκεί!

Link to comment
Share on other sites

Πώς και το βρήκες τόσο φτηνά?170 με μεταφορικά μέσα?Μιλάμε για καινούριο μοντέλο?

Ποια rom πέρασες?

Εμένα πάει μέχρι 1300mhz άνετα.

αναφορικά με την μπαταρία, πλέον που λύθηκε το πρόβλημα στις custom rom, τις έχει άνετα τις 2 μέρες.

 

 

170 + μεταφορικα, μου βγηκε κατω απο 200 ευρω η παραγγελια.

 

Το εχω υπερχρονισμενο στα 1200 τωρα και εχω περιπου τον ιδιο χρονο λειτουργιας με εσενα, λιγοτερο αν παιζξω κανα παιχνιδι.

 

Μετα το Nook δεν υπαρχει επιστροφη :p

Link to comment
Share on other sites

170 + μεταφορικα, μου βγηκε κατω απο 200 ευρω η παραγγελια.

 

Το εχω υπερχρονισμενο στα 1200 τωρα και εχω περιπου τον ιδιο χρονο λειτουργιας με εσενα, λιγοτερο αν παιζξω κανα παιχνιδι.

 

Μετα το Nook δεν υπαρχει επιστροφη :p

 

το πηρες καινουριο η μεταχειρισμενο; υπαρχει καποιο λινκ; σε αυτα τα χρηματα πιστευω ειναι η καλυτερη επιλογη,απορω που το βρηκες τοσο φτηνα...

Link to comment
Share on other sites

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170648256103&ssPageName=ADME:X:eRTM:GB:1123

 

αυτη ηταν η δημοπρασια. Μεταχειρισμενο, σε αψογη κατασταση, στην οθονη ειχε δυο ζελατινες (δεν εχω ιδεα γιατι).

Link to comment
Share on other sites

230-240 το παιρνεις καινούριο παντως.

Αφού εισαι ευχαριστημενος, πάντως αυτό μετράει.

Περιμενώ να βαλω την νεα έκδοση phiremod όταν βγει επίσημα για να παιξω στα 1400mhz.

Πάντως στα 1300mhz βραχος..

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να αγοράσω ένα tablet φτηνό αλλά δεν έχω καμιά εμπειρία απ' αυτά. Πήρα αφορμή από τα σχόλια που έγραψε ο nondaz για κάποιο κινέζικο στο ebay : http://cgi.ebay.co.uk/7-Tablet-PC-Google-Android-2-2-WIFI-3G-Flash-4GIFT-/290578591492?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D965806240663866507

αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις λειτουργίες τους.

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν ξέρει κάτι γι' αυτό και γενικότερα πόσο αξιόπιστα είναι τα κινέζικα. Είχα παλιότερα δει έναν κλώνο του iphone 4 στο οποίο άλλο εικονίδιο πάταγα κι άλλη εφαρμογή άνοιγε! (Προφανώς είχε να κάνει με την ποιότητα της οθόνης). Επίσης δεν είχε ελληνικό πληκτρολόγιο. Σε αυτού του είδους τα tablet μπορεί κανείς να εγκαταστήσει ελληνικό πληκτρολόγιο; Επίσης αν το έχει και κάποιος άλλος φίλος ας μας πει τις εντυπώσεις του.Ευχαριστώ.

επειδη το πηρα πιο πριν και απο το nondaz θα ελεγα δωσε κατι ακομα οπως προτεινεται και παρακατω και παρε κατι καλυτερο δεν ειναι τραγικη η διαφορα

 

Γνωριζει καποιος αν το herotab c8 και το haipad M7 ειναι ιδια;επειδη θελω το tablet για αναγνωση ebook θα με βολεψουν οι 7' η να προτιμησω κατι με 10;

εχω το apad/epad wondermedia 8650...δεν ειναι θεμα αναλυσης οσο μεγεθους...παρα πολυ μικρο για αυτο που θελω...

τουλαχιστον τα βιβλια του ΟΕΒΔ που ειναι ετοιμα pdf δε φαινονται καλα...αυτο γινεται γιατι η σελιδα του βιβλιου δε προσαρμοζεται στις διαστασεις του tablet...φυσικα με zoom λυνεται...αλλα προσωπικα θα με εξυπηρετουσε το βιβλιο να φαινεται ΟΚ με το που ανοιγει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι ενα 10' ιντσων θα σε βολευε;γιατι και γω που εχω νετμπουκ και διαβαζω καποια pdf ψιλοδυσκολευομαι,με τις 7 ιντσες θα στραβωθω για να δω....
Link to comment
Share on other sites

για οθονη 10 ιντσες υπαρχει αυτο το ιρηδερ

http://www.onyx-boox.com/onyx-boox-m90

δηλ. αναμενεται λιαν προσεχως,

επισης υπαρχει και το κιντλ dx,

 

οθονη 7 ιντσες για ιμπουκ μαλλον θα καταπτοηθεις, για αρχεια pdf ουτε λογος να γινεται,

Edited by deeper
Link to comment
Share on other sites

Το Nook color που συζηταμε, είναι απο τα πιο μοσχοπουλημενα ereader στην Αμερικη.

Άλλο που τα δουλευει πολυς κόσμος ως tablet.

Λετε να εχει τυχαία 7 ίντσες και να πηγαινει τόσο καλά στις πωλήσεις?

Παντως, επειδή διαβαζω κάποιο βιβλίο που και που, σας πληροφορω οτι το διαβασμα είναι πολύ ανετο.

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@deeper

μόνο για αστείο θα μπορούσε κάποιος να προτείνει ένα τέτοιων δυνατοτήτων e-reader.

Το nook color είναι απλά κορυφαίο και με απίστευτη οθόνη.

Εσεις που λέτε οτι με 7" δεν θα βλέπετε τίποτα και θέλετε 10" στα κινητά σας τι κάνετε,τα κολλάτε στο 1.5 cm από το μάτι;

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι σε ebook με σελιδες απο scanner θα χρειαζεται συνεχες zoom in και scrolling.τελος παντων, λεω να επιχειρησω να παρω ενα tablet 7' κατι θα ξερουν αυτοι που βγαλαν το nook color στις 7 inches.
Link to comment
Share on other sites

@trackera

οπως λες το εγχρωμο νουκ ειναι κορυφαιο, το θεμα ειναι αν ειναι ιρηδερ, αυτονοητα δεν προκειται για ιρηδερ, δεν εχει οθονη eink, ισως να κανει και για διαβασμα κειμενου περισσοτερο απο αλλα πιττακια tablets λογω οτι η επιχειρηση νουκ ειναι πρωτιστα βιβλιοπωλειο, αλλα θα λεγαμε ουδεμια σχεση με ιρηδερ, ειχα καταλαβει οτι ο kokojojobobo ζητα συσκευη κυριως για βιβλια γι αυτο εγραψα για ιρηδερ, η νουκ μεχρι στιγμης εχει βγαλει 2 ιρηδερ με μικρη οθονη 6 ιντσες, για αρχεια pdf χρειαζεται οπωσδηποτε οθονη 10 ιντσες, pdf σε 7 ιντσες θα καταπιανεσαι μονιμως με εργασιες σελιδος,

Link to comment
Share on other sites

@trackera

οπως λες το εγχρωμο νουκ ειναι κορυφαιο, το θεμα ειναι αν ειναι ιρηδερ, αυτονοητα δεν προκειται για ιρηδερ, δεν εχει οθονη eink, ισως να κανει και για διαβασμα κειμενου περισσοτερο απο αλλα πιττακια tablets λογω οτι η επιχειρηση νουκ ειναι πρωτιστα βιβλιοπωλειο, αλλα θα λεγαμε ουδεμια σχεση με ιρηδερ, ειχα καταλαβει οτι ο kokojojobobo ζητα συσκευη κυριως για βιβλια γι αυτο εγραψα για ιρηδερ, η νουκ μεχρι στιγμης εχει βγαλει 2 ιρηδερ με μικρη οθονη 6 ιντσες, για αρχεια pdf χρειαζεται οπωσδηποτε οθονη 10 ιντσες, pdf σε 7 ιντσες θα καταπιανεσαι μονιμως με εργασιες σελιδος,

 

εξήγησε μου τι αλλάζει στο pdf σε σχέση με ένα κανονικό ebook.το ζοομαρισμα που χρειάζεται να γίνεται?

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

εξήγησε μου τι αλλάζει στο pdf σε σχέση με ένα κανονικό ebook.το ζοομαρισμα που χρειάζεται να γίνεται?

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

 

αυτο που αλλαζει ειναι οτι στο σκαναρισμενο pdf ειναι σαν εικονες, δεν εχει κειμενο για να γινει reflow οπως στα κανονικα ebook.αυτο ειναι προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

εξήγησε μου τι αλλάζει στο pdf σε σχέση με ένα κανονικό ebook.το ζοομαρισμα που χρειάζεται να γίνεται?

 

Sent from Nook Color on Phiremod 6.3 @1.3Ghz

 

το ιμπουκ δηλ. βιβλιο σε ηλεκτρονικη μορφη ειναι φορμα epub ή mobi (τα δυο πλεον πολυχρηστα φορμα), φορτωνεις στη συσκευη ιρηδερ κι εχεις πληρη λειτουργια (μεγεθος γραμματων, line spacing, words per line, και, και, και...) περιπου οπως ενα αρχειο word, για pdf κειμενου πρεπει να κανεις μετατροπη σε epub ή mobi, εαν δεν κανεις μετατροπη και περασεις το pdf αυτουσιο στον ιρηδερ μπορεις μονο να ζουμαρεις, με το ζουμαρισμα τις περισσοτερες φορες το κειμενο βγαινει εξω απο τα ορια της διαθεσιμης οθονης, για να χωρεσει το κειμενο στρεφεις την οθονη πλαγιαστα, για pdf εικονα οτι ειπε ο kokojojobobo, και οχι μονο εχει προβλημα αλλα το προβλημα που εχει ειναι δυσεπιλυτο για να μην πουμε αλυτο, μετατροπη pdf εικονα σε epub ή mobi δεν γινεται δηλ. γινεται αλλα θα διαβαζεις κινεζικα,

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση εχω χαθει με τοσα tablet!μπορεις να μου πεις απο που το παρηγγειλες; μαζι με μεταφορικα ποσο σου βγηκε σε ευρω;

 

Και γω είχα χαθεί λίγο, αλλά πήρα την απόφαση και το παρηγγειλα.

Τελικά σήμερα μου ήρθε. Οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές.

Καλή οθόνη με καλο multitouch, καλή ταχύτητα, δουλεύουν όλα κανονικά εκτός από το market. έχω αρχίσει να ψάχνω...

 

Μου βγήκε γύρω στα 160€ με μεταφορικά και 2 προτατευτικά οθόνης.

nowsupplier. To DX το ειχε αλλά επειδή αργούσε το ακύρωσα.

Με Hong Kong Post (γλίτωσα και τελωνείο). 2 εβδομάδες σύνολο από την ημέρα που το παρήγγειλα.

 

Όλα τα κινέζικα αυτό το πρόβλημα με το market...

 

Α! Ειχα το πρόβλημα με το DNS (με DHCP) που λένε και άλλοι αλλά με τη νέα version (update) όλα καλά.

 

Τώρα βέβαια έχασα το ελληνικό πληκτρολόγιο και ψάχνομαι λίγο.

Edited by gio_dim
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...