Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σευαριστώ για την απάντηση σου . Το θέμα είναι όμως να βρεις στην Ελλάδα απο αυτα της λίστας .Τέλος πάντων αφού λες ότι υπάρχει και έκδοση με κάρτα sim θα το κοιτάξω.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σευαριστώ για την απάντηση σου . Το θέμα είναι όμως να βρεις στην Ελλάδα απο αυτα της λίστας .Τέλος πάντων αφού λες ότι υπάρχει και έκδοση με κάρτα sim θα το κοιτάξω.

όταν πάρεις την ταμπλέτα, πάρε μαζί και to stick, το HUAWEI_E1750 κάνει σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

όταν πάρεις την ταμπλέτα, πάρε μαζί και to stick, το HUAWEI_E1750 κάνει σε όλες.

 

 

Είναι ξεκλείδωτο ; Δεν το ήξερα . Αυτή είναι πολύτιμη συμβουλή .Ευχαριστώ .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα κάποιες γνώμες που θα με βοηθήσουν στην αγορά tablet από κάποια που έχω καταλήξει. Είναι τα Haina/Haipad m9 http://www.chinistore.com/en/chinese-tablet-pc/176-buy-tablet-pc-haina-m9-haipad-m9-7-android-22-dual-core-cortex-a9-nec-renesas-hdmi-option-3g-gps.html και Renesas/Rena 3 gps edition http://www.merimobiles.com/Opad_Renesas_GPS_RENA3_GPS_Android_2_2_Cortex_A9_1_p/meri0669.htm. Υπάρχει βέβαια και το προηγούμενο Haipad m7++ http://www.chinistore.com/en/chinese-tablet-pc/112-buy-tablet-pc-haina-haipad-m7-7-inch-capacitive-multitouch-android-22-hdmi-webcam.html αλλά σκεφτομαι για το προαναφερθεν ως ποιο νέο μοντέλο.
Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας γεια σε ολους,

εχει παρει κανεις αυτο το tablet; http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.532118 με ενδιαφερει παρα πολυ και για τα λεφτα του φαινεται τουρμπο. Σκεπτομενος πως δεν θελω να δωσω πανω απο 150€ για ταμπλετα πιστευετε πως αν περιμενω μεχρι τον σεπτεμβρη να βρω κατι καλυτερο (με gps για παραδειγμα) ή να το χτυπησω τωρα. plz help ειμαι στο τσακ να παω στα multirama να το παρω αλλα δισταζω ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ίδιο με κάποια τύπου apad η mid το οποίο το παίρνεις 60 ευρώ με τα μεταφορικά. Με 150ευρώ παίρνεις το rena3 που δεν έχει καμμία σχέση

 

sent from my Herotab C8

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα απο που μπορω να αγορασω τα ταμπλετ αυτα; με τα τελωνεια δεν θα εχω εξτρα χρεωσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
σορρυ αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα απο που μπορω να αγορασω τα ταμπλετ αυτα; με τα τελωνεια δεν θα εχω εξτρα χρεωσεις;

 

Αν διαβάσεις εδώ θα δεις ότι έχουν απαντηθεί παρόμοιες απορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσω το rena 3 αξίζει να δώσω άλλα 20 $ να πάρω με gps ;Επίσης εάν το παραγγείλω μέχρι την Κυριακή θα το έχω λέτε μέχρι 11-12/8 (με ems ) που φεύγω με άδεια;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσω το rena 3 αξίζει να δώσω άλλα 20 $ να πάρω με gps ;Επίσης εάν το παραγγείλω μέχρι την Κυριακή θα το έχω λέτε μέχρι 11-12/8 (με ems ) που φεύγω με άδεια;

 

Κατά τη γνώμη μου ΟΧΙ, αν έχεις gps σε κινητό ή pna δεν πρόκειται ποτέ να σε βολέψει μια 7άρα ταμπλέτα.... άσε που με ενσωματωμένο gps θα πρέπει να την κρατάς και δίπλα σε παράθυρο.... Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να έχω υποστήριξη 3g για τις περιπτώσεις που θέλω νετ και δεν υπάρχει wifi...

 

Για το άλλο που ρωτάς, πιθανότατα ΝΑΙ, εγώ παρέλαβα το Hipad M7 σήμερα, αλλά έκανε μόλις 7 μέρες να έρθει (σφραγίδα Κινας 12/7, πρώτη ειδοποίηση ΕΛΤΑ 20/7)... βέβαια εγώ το πήρα από Έλληνα και το παιδί σκίστηκε να πάει να το στείλει άμεσα για να το έχω για διακοπές, δεν ξέρω αν τα κινέζικα μαγαζιά θα είναι τόσο επιμελή!

 

@ThanosAndros σου έστειλα με ΡΜ από που αγόρασα

Edited by PP6210
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα το WeTab 16GB από Conrad.de σε τιμή ευκαιρίας (250 Euro - 35% από ένα bonus που είχα με δωρεάν μεταφορικά)...Το έχει κανείς αυτό?

http://wetab.mobi/en/

http://www.geekwithlaptop.com/wetab-tablet-with-open-source-meego-os-wow

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας. PP6210 από που το πήρες ; Δώσε μας το site . Και κάτι τελευταίο πριν το παραγγείλω . Κατέληξα να αγοράσω το rena 3 (αν και δεν ξέρω τι υποστήριξει θα βρω γιατί δεν είναι από τα γνωστά tablets όπως το herotab ) .Να το αγοράσω με τη ν κάρτα 3G ή το απλό και να αγοράσω το 3G usb dongle ; Edited by chrismasgr
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας. PP6210 από που το πήρες ; Δώσε μας το site . Και κάτι τελευταίο πριν το παραγγείλω . Κατέληξα να αγοράσω το rena 3 (αν και δεν ξέρω τι υποστήριξει θα βρω γιατί δεν είναι από τα γνωστά tablets όπως το herotab ) .Να το αγοράσω με την κάρτα 3G ή το απλό και να αγοράσω το 3G usb dongle ;

 

Για μένα καλύτερα να αγοράσεις το απλό + ένα 3G USB Dongle με υποδοχή και εξωτερικής κεραίας, κατάλληλο και για χρήση σε δύσκολες περιοχές...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας. PP6210 από που το πήρες ; Δώσε μας το site . Και κάτι τελευταίο πριν το παραγγείλω . Κατέληξα να αγοράσω το rena 3 (αν και δεν ξέρω τι υποστήριξει θα βρω γιατί δεν είναι από τα γνωστά tablets όπως το herotab ) .Να το αγοράσω με τη ν κάρτα 3G ή το απλό και να αγοράσω το 3G usb dongle ;

 

Και εγώ από το ψάξιμο που έκανα διάβασα για προβληματάκια στις τμπλέτες μ εενσωματωμένο 3g, οπότε μάλλον καλύτερα να πάρεις dongle.

 

Από την άλλη, στο hipad M7 που πήρα με android 2.3 (δεν έχω προλάβει να το δω καλά ώστε να γράψω εντυπώσεις), συνδέθηκε ΑΒΑΣΑΝΙΣΤΑ με samsung galaxy ace (που έχει wifi tethering), τώρα παλεύω να το συνδέσω και με το x10mini μου, με το eaytether που έχει μόνο usb δεν το έχω καταφέρει τρέχει κανονικά στο x10mini αλλά η ταμπλέτα δεν έχει κάποιο driver για να δει τη συσκευή στο usb ως μοντεμ...

 

Επίσης πρέπει να πω ότι ήμουν αρκετά τυχερός (τι τυχερός, κ*λόφαρδος πες!) γιατί κατά ένα μαγικό τρόπο δούλεψε και το usb GPS dongle που έχω πάρει από Κίνα πριν 1,5 χρόνο, όπως και ένα noname BT dongle που είχα πάρει από e-shop πέρσυ!! Αν μου κάτσει και το tethering θα έχω μια υπερπλήρη ταμπλέτα, με 128+30= 158 ευρώ!!!

 

Το μόνο που με αγχώνει είναι να βρώ πως θα πάρω backup τη ρομ με την οποία ήρθε (και μου δουλεύουν όλα!), πρέπει να ψάξω πως να κάνω ρουτ και μετά να δοκιμάσω ίσως με κανένα εργαλέιο σαν το xrecovery ή το clockworkmod....

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, Δεν θα πάρω ενσωματεμένο 3G simα αλλά usb dongle.Η usb θύρα δουλεύει στο rena3 δηλαδή μπορείς να συνδέσεις και HD για παράδειγμα ή είναι μόνο για φορτηση της μπαταρίας; Γιατί δεν το έχω δει σε κανένα spec να αναφέρεται.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Στην usb μπορείς να συνδέσεις ποντίκια,πληκτρολόγια κτλ.Τον σκληρό δεν θα τον βλέπει σε ntfs format,βλέπει μόνο fat16 και fat32.Τώρα έχω το rena με root,overclock στα 600 mhz o κάθε πυρήνας και σε όλα πάει super.Δοκίμασα και το asphalt 5 και το τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα.

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αγόρασα το WeTab 16GB από Conrad.de σε τιμή ευκαιρίας (250 Euro - 35% από ένα bonus που είχα με δωρεάν μεταφορικά)...Το έχει κανείς αυτό?

http://wetab.mobi/en/

http://www.geekwithlaptop.com/wetab-tablet-with-open-source-meego-os-wow

μα αυτο ειναι meego!! σε αλλο thread Please!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Στην usb μπορείς να συνδέσεις ποντίκια,πληκτρολόγια κτλ.Τον σκληρό δεν θα τον βλέπει σε ntfs format,βλέπει μόνο fat16 και fat32.Τώρα έχω το rena με root,overclock στα 600 mhz o κάθε πυρήνας και σε όλα πάει super.Δοκίμασα και το asphalt 5 και το τρέχει χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου .Απλά το ρώτησα γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι είναι μόνο για φόρτιση . Τώρα για root είναι άγνωστο σε μένα ακόμα τι είναι . Ελπίζω όταν το πάρω στην βοήθεια σας.:)

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου του φόρτωσα το 3.0.1 και μπήκε κατευθείαν. Όταν είχα την 2.2 μου το έκανε και μένα αλλά δε μπορούσα να το φτιάξω με τον οδηγό από το XDA
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το παρήγγειλα. Rena 3 με GPS + Huawei E1750 3G USB Modem + case σύνολο 307,97 $ - €220.43. Να προσθέσω ότι με EMS είχα επιβάρυνση 28 $ . Για να δούμε εάν τα επενδύσαμε τα χρήμματα ή τα χάσαμε . Και το κυριότερο πριν την 13/7 που παίρνω άδεια. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Σε φοβάμαι έτσι όπως τα γράφεις.Οριακά πιθανότατα να προλάβεις την ταμπλέτα μέχρι την άδεια σου και αν δεν έχεις τον χρόνο να ασχοληθείς με αναβαθμίσεις,στήσιμο κτλ ίσως σε απογοητεύσει.Αν μιλάμε όμως για εντελώς βασική χρήση,ιντερνετ,mail κτλ τότε μια χαρά θα σου κάνει την δουλειά σου.Πάντως το σύνολο των 220€ για όλα αυτά μαζί δεν το λες και μικρό.Ελπίζω να μην νιώσεις ότι πήρες κάτι λιγότερο από αυτό που πλήρωσες Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ελπιζω να ρωταω στο σωστο τοπικ.

εχω ενα flytouch 3 tablet.

το market δεν μου δειχνει ολες τις εφαρμογες,

βαζω το market enabler αλλα ουτε με αυτο λειτουργει.

ενω το εχω κανονικα rooted και δειχνει οτι γινεται κανονικα η διαδικασια στο market enabler μετα οταν παω να ανοιξω το market φορτωνει και με πετα πισω στο μενου, μετα το ξανανοιγω και ανοιγει κανονικα αλλα εξακολουθει να μην δειχνει ολες τις εφαρμογες.

 

υπαρχει κανενας αλλος τροπος εκτως απο το market enabler ?

Link to comment
Share on other sites

Σε φοβάμαι έτσι όπως τα γράφεις.Οριακά πιθανότατα να προλάβεις την ταμπλέτα μέχρι την άδεια σου και αν δεν έχεις τον χρόνο να ασχοληθείς με αναβαθμίσεις,στήσιμο κτλ ίσως σε απογοητεύσει.Αν μιλάμε όμως για εντελώς βασική χρήση,ιντερνετ,mail κτλ τότε μια χαρά θα σου κάνει την δουλειά σου.Πάντως το σύνολο των 220€ για όλα αυτά μαζί δεν το λες και μικρό.Ελπίζω να μην νιώσεις ότι πήρες κάτι λιγότερο από αυτό που πλήρωσες

 

Να εισαι καλά.ΓΙΑΤΙ όμως λες γιολα αυτα που αγόρασαν το ποσό δεν είναι μικρο;Σε σύγκριση με άλλα μαγαζιά του είδους είναι ποιο φτηνό.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

@DioNiSiS _000

Δεν βλέπεις όλες τις εφαρμογές γιατί το android market βλέπει τη συσκεύη σου σαν generic android.Τσέκαρε στο http://www.slatedroid.com να βρεις κάποια rom που να δείχνει την συσκευή σου σαν κάποια άλλη δημοφιλή συσκευή και θα βλέπεις σχεδόν το σύνολο των εφαρμογών.

 

@christmasgr

Εντάξει οι τιμές του merimobiles γενικά είναι καλές,συνήθως πιο κάτω από τον μέσο όρο.Απλά θα προτιμούσα κάποια χαρακτηριστικά που πλήρωσες,όπως το ενσωματωμένο gps και το 3g usb modem να τα είχες ως χαρακτηριστικά στο κινητό σου και να μην τα χρεωνόσουν στην ταμπλέτα.Gps μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε μια συσκευή 3,5-4 ιντσών και για το ιντερνετ να συνδέεις την ταμπλέτα μέσω wifi tethering από το κινητό σου.Αν απέφευγες αυτά τα έξοδα θα είχες δώσει κάπου στα 150 ευρώ, που είναι πολύ πιο fair τιμή για μια κινέζικη ταμπλέτα

Edited by trackera

斯塔夫罗斯 :O

Link to comment
Share on other sites

@christmasgr

Εντάξει οι τιμές του merimobiles γενικά είναι καλές,συνήθως πιο κάτω από τον μέσο όρο.Απλά θα προτιμούσα κάποια χαρακτηριστικά που πλήρωσες,όπως το ενσωματωμένο gps και το 3g usb modem να τα είχες ως χαρακτηριστικά στο κινητό σου και να μην τα χρεωνόσουν στην ταμπλέτα.Gps μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε μια συσκευή 3,5-4 ιντσών και για το ιντερνετ να συνδέεις την ταμπλέτα μέσω wifi tethering από το κινητό σου.Αν απέφευγες αυτά τα έξοδα θα είχες δώσει κάπου στα 150 ευρώ, που είναι πολύ πιο fair τιμή για μια κινέζικη ταμπλέτα

 

Έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο . Όμως η διαφορά απλό με GPS ήταν 20 $ . Για το δεύτερο "για το ιντερνετ να συνδέεις την ταμπλέτα μέσω wifi tethering από το κινητό σου " από ότι ξέρω η vodafone το έχει κλειδώσει , αλλιώς το είχα σκεφτεί και εγώ .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...