Jump to content

Android Tablets: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις


rigasnic1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά λέω να πάω για ainol.διάβασα ξανά διάβασα κ κατεληξα σε αυτό.ξέρει κανένας να μου πει πιο καταστημα στέλνει μέσω Αγγλίας η Γερμανίας για να μην έχω πρόβλημα;. Επειδή βρίσκομαι Γερμανία τωρα κ δεν ξέρω τι παιζει εδώ με το τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελικά λέω να πάω για ainol.διάβασα ξανά διάβασα κ κατεληξα σε αυτό.ξέρει κανένας να μου πει πιο καταστημα στέλνει μέσω Αγγλίας η Γερμανίας για να μην έχω πρόβλημα;. Επειδή βρίσκομαι Γερμανία τωρα κ δεν ξέρω τι παιζει εδώ με το τελωνείο.

Γιατί δεν ρωτάς στη γερμανία τι παίζει με τα τελωνεια; Κοίτα κι εδώ http://chinamobiles.org/forum.php Δεν νομίζω να χουν κάνα προβλημα που φέρνουν κινητά από κίνα όλοι αυτοί :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρωτάς στη γερμανία τι παίζει με τα τελωνεια; Κοίτα κι εδώ http://chinamobiles.org/forum.php Δεν νομίζω να χουν κάνα προβλημα που φέρνουν κινητά από κίνα όλοι αυτοί :p

 

Εγώ πάντως θα πρότεινα πολύ προσοχή στα Γερμανικά τελωνεία γιατί έχω διαβάσει περιπτώσεις σε ξένα φόρουμ όπου έχουν κατασχεσει συσκευές από Κίνα λόγω κάποιας πιστοποίησης που έλειπε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν ήξερα γερμανικά δεν θα χρειαζόταν να κάνω την ερώτηση μου εδώ.κ το σάιτ που ποσταρες είναι στα γερμανικά. Αν γνωρίζεις πες μ κ εμένα τι λένε εκεί μέσα για να μάθω τι παιζει με τελωνεία,δασμούς κ όρια αγοράς
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα ainol novo 7 mars.

Πρωτη ταμπλετα που χειριζομαι. Η συγκρισεις που κανω, ειναι με το android κινητο μου.(zte skate, κινεζικο κι αυτο)

 

Φαινεται ποιοτικη κατασκευη.

Το βρισκω γρηγορο, σε ολα του. (πιο γρηγορο απο το κινητο μου)

skype δεν εχω δοκιμασει ακομη, αλλα θα το κανω συντομα.

Επισης και η μπαταρια δειχνει να κρατά αρκετά.

 

Εχω βεβαια καποια θεματακια.

1.

Πχ. η αποκριση της οθονης, δεν θα ελεγα οτι με ενθουσιαζει. (χειροτερη απο το κινητο μου). Εχω αλλαξει διαφορες γωνιες κλίσεις, πιεσα με διαφορετικη πιεση καθε φορα, θελει να το παλεψεις καπως, κι αυτο δεν μου αρεσε. Με λιγη υπομονη βεβαια, προχωρας σε αυτο που θελεις, αλλα χρειαζεται καμια φορα να διπλοπατησω κατι. Ετσι ειναι, ή εγω κανω κατι λαθος?

(εχω βαλει μεμβρανη στην οθονη, ειδικη, οπως και στο κινητο μου, δεν νομιζω επηρεαζει)

 

2.

Επισης, συγχωρεστε με, εξακολουθω να μπερδευομαι με το θεμα των μνημων.

1gb εσωτερικη μνημη, και 8gb 'εξωτερικη'? Δεν καταλαβα? 8gb και καλα 'μη-εσωτερικη', την βαφτιζουμε 'εξωτερικη', αλλα τελικα μονο εξωτερικη δεν ειναι, αφου ειναι εντος της ταμπλετας κι εγω δεν εβαλα τιποτε? Πρεπει να τα ξεμπερδεψω αυτα τα πραγματα!

 

3.

Υπαρχει τροπος να αλλαξω launcher? Τον βρισκω αθλιο τον συγκεκριμενο. Πως μπορω? Απλα να εγκαταστησω απο το play? Δεν θα δημιουργηθει conflict-προβλημα με τον υπαρχοντα;

Εχω και μια υπονοια, μηπως για το προβλημα αποκρισης της οθονης, εχει μεριδιο ευθυνης κι ο launcher. Απλα παλιοτερα σε κινητο, που ειχα περασει νεο launcher, ειχα αντιμετωπισει προβληματα, δεν μπουταρε το κινητο, ειχε μπερδευτει με τους launcher κλπ Οποτε φοβαμαι αν πρεπει να το κανω.

 

Αυτα προς ωρας, και η εξερευνηση συνεχιζεται.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο θέμα για CPU GPU και σε αυτό το άρθρο που παρουσιάζει τον 3138 και το Pipo M9.

Δεν θα βελτιωθεί η κατάσταση με νέα firmware.

 

thanx φίλε μου.

 

Μεγάλη απογοήτευση πάντως! Είχανε φτάσει σε ένα επίπεδο τα κινέζικα που πλέον έπαιρνες αξιοπρεπέστατη συσκευή και τώρα είναι σαν να κάνουν 2 βήματα πίσω. Αν έχω καταλάβει καλά 2 είναι τα μεγάλα προβλήματα:

 

1. Υψηλή Ανάλυση: Δεν είναι αρκετά δυνατός ο RK3188 να την σηκώσει με αποτέλεσμα να λαγκάρει ακόμα και στα βασικά.

2. Μη αξιοποίηση των 4 πυρήνων από το Android: Επειδή οι περισσότερες εφαρμογές δεν εκμεταλλεύονται τον 4πύρηνο του RK3188, στην ουσία καταλήγεις να έχεις έναν διπύρηνο στα 1.6GHz με μια υπεραπαιτητική οθόνη.

 

Στα video στο youtube όσα quad core είδα με υψηλές αναλύσεις ήταν απογοητευτικό το Performance τους. Με βλέπω να περιμένω για το Cube Mini2. Δεν νομίζω να με ενοχλήσει πολύ το 1024χ768 στις 8 ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν ήξερα γερμανικά δεν θα χρειαζόταν να κάνω την ερώτηση μου εδώ.κ το σάιτ που ποσταρες είναι στα γερμανικά. Αν γνωρίζεις πες μ κ εμένα τι λένε εκεί μέσα για να μάθω τι παιζει με τελωνεία,δασμούς κ όρια αγοράς

 

 

πάντως ισχύει οτι υπάρχει ρίσκο να το κατασχέσουν (!) στο τελωνείο αν η πιστοποίηση CE δεν είνια πραγματική, έχω διαβάσει τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις στο vondroid ή στο slatedroid παλιότερα, οπότε πρόσεξε το.

Link to comment
Share on other sites

πάντως ισχύει οτι υπάρχει ρίσκο να το κατασχέσουν (!) στο τελωνείο αν η πιστοποίηση CE δεν είνια πραγματική, έχω διαβάσει τουλάχιστον 2-3 περιπτώσεις στο vondroid ή στο slatedroid παλιότερα, οπότε πρόσεξε το.

 

Το πιστεύω αυτό που λες. Γι αυτό ρωταω αν γνωρίζει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

ainol novo 7 mars - skype

H εμπειρια με το skype ηταν οτι το βιντεο που 'δεχεται' απο την αλλη συσκευη ειναι αψογο, ωστοσο, το βιντεο το δικο του που στελνει στο άλλο μηχανημα, ειναι λιγο σπαστο, σαν να χανει μερικα καρε. Καπου χανει λιγο. Αλλα γενικα, αποδεκτο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα ainol novo 7 mars.

Πρωτη ταμπλετα που χειριζομαι. Η συγκρισεις που κανω, ειναι με το android κινητο μου.(zte skate, κινεζικο κι αυτο)

 

Φαινεται ποιοτικη κατασκευη.

Το βρισκω γρηγορο, σε ολα του. (πιο γρηγορο απο το κινητο μου)

skype δεν εχω δοκιμασει ακομη, αλλα θα το κανω συντομα.

Επισης και η μπαταρια δειχνει να κρατά αρκετά.

 

Εχω βεβαια καποια θεματακια.

1.

Πχ. η αποκριση της οθονης, δεν θα ελεγα οτι με ενθουσιαζει. (χειροτερη απο το κινητο μου). Εχω αλλαξει διαφορες γωνιες κλίσεις, πιεσα με διαφορετικη πιεση καθε φορα, θελει να το παλεψεις καπως, κι αυτο δεν μου αρεσε. Με λιγη υπομονη βεβαια, προχωρας σε αυτο που θελεις, αλλα χρειαζεται καμια φορα να διπλοπατησω κατι. Ετσι ειναι, ή εγω κανω κατι λαθος?

(εχω βαλει μεμβρανη στην οθονη, ειδικη, οπως και στο κινητο μου, δεν νομιζω επηρεαζει)

 

2.

Επισης, συγχωρεστε με, εξακολουθω να μπερδευομαι με το θεμα των μνημων.

1gb εσωτερικη μνημη, και 8gb 'εξωτερικη'? Δεν καταλαβα? 8gb και καλα 'μη-εσωτερικη', την βαφτιζουμε 'εξωτερικη', αλλα τελικα μονο εξωτερικη δεν ειναι, αφου ειναι εντος της ταμπλετας κι εγω δεν εβαλα τιποτε? Πρεπει να τα ξεμπερδεψω αυτα τα πραγματα!

 

3.

Υπαρχει τροπος να αλλαξω launcher? Τον βρισκω αθλιο τον συγκεκριμενο. Πως μπορω? Απλα να εγκαταστησω απο το play? Δεν θα δημιουργηθει conflict-προβλημα με τον υπαρχοντα;

Εχω και μια υπονοια, μηπως για το προβλημα αποκρισης της οθονης, εχει μεριδιο ευθυνης κι ο launcher. Απλα παλιοτερα σε κινητο, που ειχα περασει νεο launcher, ειχα αντιμετωπισει προβληματα, δεν μπουταρε το κινητο, ειχε μπερδευτει με τους launcher κλπ Οποτε φοβαμαι αν πρεπει να το κανω.

 

Αυτα προς ωρας, και η εξερευνηση συνεχιζεται.

 

Ειδικα με την αποκριση και τον launcher, θα ηθελα κατι καλυτερο.

Να αλλαξω launcher, ή θα γινει μπερδεμα, σαν αυτο που γραφω πιο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερει κανεις τι λεει το tabletακι μαρκας manta που εχει σε προσφορα το e-shop στα 60€; Αξιζει...; Διαβασα στο επισημο site τους οτι θα ναβαθμιστει και σε JB καπου μεσα στο 2013!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Με το καταλληλο usb καλωδιο(να καταληγει σε θηλυκο-για υποδοχη usb), τα ταμπλετ αναγνωριζουν usb φλασακια?
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα με την αποκριση και τον launcher, θα ηθελα κατι καλυτερο.

Να αλλαξω launcher, ή θα γινει μπερδεμα, σαν αυτο που γραφω πιο πανω?

άλλαξε και βάλε όποιον θες. δεν υπάρχει πρόβλημα φυσικά

Ρε παιδια ξερει κανεις τι λεει το tabletακι μαρκας manta που εχει σε προσφορα το e-shop στα 60€; Αξιζει...; Διαβασα στο επισημο site τους οτι θα ναβαθμιστει και σε JB καπου μεσα στο 2013!!

αξίζει για τον κάδο ανακύκλωσης :lol:

Με το καταλληλο usb καλωδιο(να καταληγει σε θηλυκο-για υποδοχη usb), τα ταμπλετ αναγνωριζουν usb φλασακια?
με καλώδιο OTG
Link to comment
Share on other sites

αξίζει για τον κάδο ανακύκλωσης :lol:

 

Κοιτα, εγω το θελω μονο και μονο για κανα σερφαρισμα, κανα παιχνιδακι και καμια ταινιουλα το βραδυ. Απλη, βασικη χρηση ισα για να ικανοποιησω τον gadgetακια που κρυβεται μεσα μου. :D Προφανως και δεν αξιζει συγκριτικα με galaxy tab κ.α....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά μετά απο πολλές σκέψεις κατεληξα στο εν λογο ταμπλετ.θα μου πείτε γιατί αυτό κ όχι κάποιο άλλο. Ήθελα ενα 8αρι για να μου είναι βολικό.αλλά κ να μην πλήρωνα πολλά μια και τα κινέζικα είναι οτι σου κάτσει. Έχω λάπτοπ 15αρι κ 10αρι.ύστερα απο το σάιτ που το αγορασα είχε καλες κριτικες για το συγκεκριμένο.απο το ebellking κ σκεφτηκα οτι ισως να εχουν καλες παρτιδες.εκτός αυτου στέλνει μέσω Αγγλίας για να μην έχω πρόβλημα. Τους είπα οτι πρόκειται για εταιρία κ αν είναι καλό θα αγοράσω πολλά κομμάτια για το προσωπικό... Μασανε δεν μασανε... Ποτέ δεν ξέρεις;) κ ελπίζω να έρθει με το καλό κ να μην έχω πρόβλημα. Αυτά λοιπον.αν κάποιος το έχει ας πει την γνώμη του
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ξερει κανεις τι λεει το tabletακι μαρκας manta που εχει σε προσφορα το e-shop στα 60€; Αξιζει...; Διαβασα στο επισημο site τους οτι θα ναβαθμιστει και σε JB καπου μεσα στο 2013!!

 

Μην ασχοληθείς, δεν κάνει ούτε τα βασικά στο λεω στα σίγουρα, εχω δει αντίστοιχο και ειναι για πέταμα.

Link to comment
Share on other sites

...μην είμαστε απόλυτοι! Για τα χρήματα που ζητάνε μπορεί να είναι αξιοπρεπές για πολύ απλή χρήση. Μπορεί κάποιος να το θέλει για πολύ βασικά πράγματα και να μη θέλει να εμπλακεί με κινέζους πωλητές απευθείας. π.χ. όταν είχε βγάλει προσφορά 130 ευρώ το MANTA MID801 (RK3066 1.6, MALI400, 1GB RAM, 8GB, 8" IPS, JB 4.1.1) μια χαρά αγορά ήταν και το tablet συμπεριφέρεται τουλάχιστον σε επιδόσεις πολύ καλά (Antutu 12000+).

To ζήτημα είναι ότι ως OEM, υπάρχει σχεδόν μηδενική υποστήριξη σε custom roms αν το επιθυμείς. Αλλιώς με stock ROM και ROOT είναι αξιοπρεπή. Φυσικά αν μπορείς να βρεις σε αυτό το εύρος τιμής κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο το προτιμάς. Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

...μην είμαστε απόλυτοι! Για τα χρήματα που ζητάνε μπορεί να είναι αξιοπρεπές για πολύ απλή χρήση. Μπορεί κάποιος να το θέλει για πολύ βασικά πράγματα και να μη θέλει να εμπλακεί με κινέζους πωλητές απευθείας. π.χ. όταν είχε βγάλει προσφορά 130 ευρώ το MANTA MID801 (RK3066 1.6, MALI400, 1GB RAM, 8GB, 8" IPS, JB 4.1.1) μια χαρά αγορά ήταν και το tablet συμπεριφέρεται τουλάχιστον σε επιδόσεις πολύ καλά (Antutu 12000+).

To ζήτημα είναι ότι ως OEM, υπάρχει σχεδόν μηδενική υποστήριξη σε custom roms αν το επιθυμείς. Αλλιώς με stock ROM και ROOT είναι αξιοπρεπή. Φυσικά αν μπορείς να βρεις σε αυτό το εύρος τιμής κάτι αντίστοιχο ή καλύτερο το προτιμάς. Φιλικά.

 

Απόλτος είμαι σε οτιδήποτε εχει μνήμη 512 mb. Είναι σαν να μην εχεις ταμπλετ

Link to comment
Share on other sites

Απόλτος είμαι σε οτιδήποτε εχει μνήμη 512 mb. Είναι σαν να μην εχεις ταμπλετ

 

...γενικά δε διαφωνώ μαζί σου και υπάρχει σίγουρα και το μέτρο σύγκρισης για όλους εδώ, οπότε αυτομάτως και η απόρριψη. Ωστόσο ΠΑΝΤΑ με γνώμονα την τιμή και για εντελώς στοιχειώδεις λειτουργίες (π.χ. skype), ίσως είναι ανεκτό. Φυσικά όλα αυτά μόνο στην πράξη αποδεικνύονται, αλλά ξέρω και χρήστες εντελώς "entry level" που με αντίστοιχων χαρακτηριστικών κινητά ή/και tablet είναι ευχαριστημένοι και μάλιστα ούτε καν τα "πιέζουν" στις δυνατότητες.

Ωστόσο σαν πρόταση σίγουρα δεν αποτελεί την ενδεδειγμένη. :)

Link to comment
Share on other sites

Απόλτος είμαι σε οτιδήποτε εχει μνήμη 512 mb. Είναι σαν να μην εχεις ταμπλετ

 

Συμφωνω μαζι σου.

Το κινητο μου εχει λιγη μνημη, και καθε μερα στεναζω να βρω χωρο...

 

Αν εχει κανεις ainol ή ξερει / μπορει να με βοηθησει...

Υπαρχει κατι σπαστικο απο το οποιο δεν μπορω να απαλαγω: ενας ηχος σαν 'τσαφ' οποτε παω να πληκτρολογησω κειμενο. Αθλιος ηχος.

Το εκανε και πριν βαλω δικο μου keyboard, το κανει και τωρα που εβαλα το δικο μου smart keyboard pro.

Αρα, δεν ειναι κατι απο το πληκτρολογιο.

Ομως, και στους ηχους(μενου) που εψαξα, δεν βρηκα καποια επιλογη, που να συνδεεται με αυτο, οσο κι αν κοιταξα και πειραματίστηκα.

Υπαρχει ελπιδα να απαλλαγω απο τον ηχο, ή οχι; Υπαρχει καπου καποια επιλογη που μου ξεφευγει ή δεν υπαρχει και θα το κανει παντα;

:(

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει κανεις ainol ή ξερει / μπορει να με βοηθησει...

Υπαρχει κατι σπαστικο απο το οποιο δεν μπορω να απαλαγω: ενας ηχος σαν 'τσαφ' οποτε παω να πληκτρολογησω κειμενο. Αθλιος ηχος.

Το εκανε και πριν βαλω δικο μου keyboard, το κανει και τωρα που εβαλα το δικο μου smart keyboard pro.

Αρα, δεν ειναι κατι απο το πληκτρολογιο.

Ομως, και στους ηχους(μενου) που εψαξα, δεν βρηκα καποια επιλογη, που να συνδεεται με αυτο, οσο κι αν κοιταξα και πειραματίστηκα.

Υπαρχει ελπιδα να απαλλαγω απο τον ηχο, ή οχι; Υπαρχει καπου καποια επιλογη που μου ξεφευγει ή δεν υπαρχει και θα το κανει παντα;

:(

στις επιλογες στο πληκτρολογιο να απενεργοποιησεις οτι εχει να κανει με δονηση και ηχο οταν γραφεις

Link to comment
Share on other sites

στις επιλογες στο πληκτρολογιο να απενεργοποιησεις οτι εχει να κανει με δονηση και ηχο οταν γραφεις

 

Λοιπον, στις επιλογες του smart keyboard pro, είχα ηδη απενεργοποιημενο το 'ηχος πληκτρων'.

Απενεργοποιησα και τη δονηση. Και ναι, οντως, σταματησε ο ενοχλητικος ηχος.

Ομως, τι σχεση εχει ο ηχος που κανει, με την δονηση?

Γιατι να πρεπει να κοψω την δονηση κατα την πληκτρολογηση, για να μην ακουω τον ηχο?

Δεν ειναι παραλογο?

Και ξαναλεω, οτι το κανει και με το πληκτρολογιο android.

Αρα, δεν ειναι θεμα πληκτρολογιο.

Ειναι κατι πιο universal στη συσκευη.

Μονο εγω εχω το προβλημα?

Απο που κι ως που η δονηση παει πακετο με τον τσαφ ηχο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

ειμαι νεο μελος,εχς διαβασει απειρες δημοσιευσεις για κινεζικα tablets και εχω καταληξει σε δυο μοντελα της hyundai

http://www.geekbuying.com/item/HYUNDAI-T10-3G-Tablet-PC-Quad-core-Exynos-4412-2GB-16GB-10-1-IPS-Capacitive-Screen-1280-800-w--GPS-Wifi-BT-HDMI-314777.html και σ'αυτο http://www.spemall.com/Hyundai-Play-X-X900-9-7-Inch-Retina-Display-RK3066-Processor-Dual-Core-Dual-Camera-Android-4-1-1-Jelly-Bean-OS-1G-16G_g.html επισης το hyundai x900 το εχω δει και σε τετραπυρηνο και σε διπυρηνο,ποι αξιζει τελικα???βεβαια παιζει στο μυαλο μου και το nexus 7,αλλα κολλαω στο μεγεθος..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...