Jump to content

Περί Tablets... ο λόγος!


mantsag1
 Κοινοποίηση

Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;  

453 members have voted

  1. 1. Σκοπεύετε να αγοράσετε κάποιο Tablet;

    • Ναι, θα αγοράσω το συντομότερο δυνατόν
      39
    • Ναι, θα αγοράσω, αλλά όχι τώρα
      114
    • Δεν είμαι σίγουρος...
      78
    • Όχι, δεν θα αγοράσω
      170
    • Είμαι ήδη κάτοχος κάποιου Tablet
      52


Recommended Posts

και οι οθονες που εχουν τα κομπιουτερακια e-ink ειναι οπως και τα παλια gameboy

δεν ειναι κατι καινουριο

 

μα δεν ειπε οτι ειναι καινουργιο και πρωτοποριακο, ειπε οτι ειναι το πιο ξεκουραστο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και όπως βλέπετε από τη φωτογραφία, ο φωτισμός είναι πολύ μέτριος και η οθόνη ιδιαίτερα με το φως φαίνεται ξεπλυμενη. Το συγκεκριμένο Sony μάλιστα είναι γνωστό ότι έχει παρά πολύ χαμηλο contrast ασπρου μαύρου, το λευκό της οθόνης δεν είναι ιδιαίτερα λευκό. Με το μπλε φως από πάνω μάλιστα το contrast γίνεται ακόμα χαμηλότερο. Αν αποφασίσεις να πας σε e-ink παρε τουλάχιστον ένα από τα τελευταία μοντέλα και αγόρασε μια USB λαμπιτσα. Τα μειονεκτήματα που ανέφερα ισχύουν όλα και θα το διαπιστώσεις μόνος σου :)

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εμεις οι 2 δεν παιζει να συμφωνησουμε! :)

Οχι μια χαρα ειναι το συγκεκριμενο. Το χω εδω και χρονο και δουλευει αψογα. Η φωτο που παρεθεσα δεν ειναι καλη. Ο LED φωτισμος ειναι παρα πολυ καλος, αν θες να διαβαζεις μεσα στα σκοταδια (?). Anyway, για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα μας. Το ebook reader κ το tablet ειναι 2 πολυ διαφορετικα πραγματα και προσπαθουν να ικανοποιησουν διαφορετικες αναγκες μας. Εγω δεν νομιζω οτι πρεπει να τα συγχεουμε. Αν θες να μπαινεις ιντερνετ και γενικα να εχεις ενα πιο φορητο υπολογιστη, παιρνεις tablet. Αν θες κατι για να διαβαζεις βιβλια στον καναπε σου κ το κρεβατι σου παιρνεις e-ink συσκευη. Αποδεδειγμα παντως και το ξερετε ολοι σας, γιατι ολοι εχουμε εμπειρια, αυτες οι οθονες των pc - tablet - laptop - κινητων, σου βγαζουν τα ματια. Δεν ειναι για διαβασμα...

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνούμε τελείως. Αν θες κυρίως να διαβάζεις με το φως του ηλιου και βασικά λογοτεχνία (δηλαδή μια-μια σελίδα χωρίς να θες να πηδάς σελίδες μπρός πίσω γρήγορα), τότε οι e-ink οθόνες είναι οι καλύτερες. Για όλα τα υπόλοιπα σενάρια, και κυρίως για pdf's, αλλα και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού το iPad είναι μακράν ανώτερο. Μπορείς κάπως να διορθώσεις το θέμα του φωτισμού με κάποια λάμπα usb, αλλα δε ξέρω κατά ποσο θα είσαι mobile σε αυτό το σενάριο...

 

Τώρα όσον αφορά το Sony PRS-700 της φωτογραφίας σου, θα επιμείνω και εγώ γιατί αυτή είναι μια συσκευή που μου είχε κινήσει το ενδιαφέρον (λόγω του φωτισμού και του touch). Αυτός είναι ο reader με το χαμηλότερο contrast της αγοράς:

 

http://reeed.ru/foto/readers/sony/700/ru/1/60000000.jpg

 

Αυτή η σύγκριση είναι με το πολύ παλιό PRS-505 - φαντάσου για τι διαφορες μιλάμε αν το συγκρίνεις με τα καινούρια Kindle η Sony. Κατά συνέπεια ο φίλος θα πρέπει να ξεχάσει το PRS-700 και δεν υπάρχει κάποιος άλλος reader με ενσωματωμένο φωτισμό.

 

Είχα μάλιστα πάει να δω και το Nook του Barnes&Noble γιατί έχει μια μικρή οθόνη κάτω από την κυρια με κανονικό LCD panel και τρέχει Android! Η οθόνη αυτή αφορούσε αποκλειστικά την περιήγηση στα menu ούτως ώστε να μην έχεις το lag του e-ink όταν η οθόνη κάνει refresh (κάθε φορα που αλλάζεις μια σελίδα...). Αποτέλεσμα? Θαυμάσια ιδέα αλλα αθλια ως υλοποίηση. Τρομερά lags παντού και τρομερά προβλήματα στην απόκριση. Σαβούρα λοιπόν και το Nook :(

 

Συμπέρασμα δικό μου από τα χρονια ενασχόλησης με τόσα gadgets και από το ποσα λεφτά έχω πετάξει σε σαβούρες. Μη κοιτάς ποτε τα specs και τις ρετουσαρισμένες στατικές φωτογραφίες του κουτιού. Το αν πρόκειται για άνθρακα η θησαυρό θα το δεις στις λεπτομέρειες. Αυτές οι λεπτομέρειες θα σε κάνουν η να το αγαπήσεις η να το πετάξεις από το παράθυρο :lol:

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

βγαινουμε λιγουλακι off-topic αλλα υπαρχει και αυτό Από τα reviews φαινεται να είναι αξιολογη συσκευή. δεν ξερω αν πωλείται Ελλάδα όμως. Απ'οτι λέει είναι sold-out και θέλει 2-3 εβδομάδες για αποστολή.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αναφέρεις, chrisfiss, ότι είσαστε εκτός θέματος.

Άλλο τα eBooks άλλο τα tablet pcs.

Τα πρώτα ανοίγουν βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή.

Τα δεύτερα είναι Η/Υ χειρός.

Link to comment
Share on other sites

βγαινουμε λιγουλακι off-topic αλλα υπαρχει και αυτό Από τα reviews φαινεται να είναι αξιολογη συσκευή. δεν ξερω αν πωλείται Ελλάδα όμως. Απ'οτι λέει είναι sold-out και θέλει 2-3 εβδομάδες για αποστολή.

 

Τα καινούρια kindle's είναι πολύ καλές συσκευές και σε εξαιρετική τιμή. Υπάρχει και η εκδοση με 3G με την οποία μπορείς να έχεις ασύρματη πρόσβαση στο ηλεκτρονικό βιβλιοπωλείο της amazon χωρίς να πληρώνεις μηνιαίο πάγιο. Η συσκευή είναι δηλαδή μόνιμα συνδεδεμένη με amazon και το μόνο που πληρώνεις είναι κανά 50αρι ευρώ παραπάνω στην τιμή της συσκευής.

 

Τα καινούρια kindles είναι τόσο φθηνά που κάλλιστα μπορεί κανείς να αγοράσει ένα σαν δεύτερο ereader. Μην ξεχνάμε βέβαια ότι τόσο το iPhone όσο και το iPad έχουν τη δική τους εφαρμογή kindle η οποία είναι πολύ καλή. Το μόνο που της λείπει είναι ενσωματωμένο λεξικό όπως έχει η εφαρμογή iBooks της ίδιας της apple, αλλά η amazon έχει υποσχεθεί να το ενσωματώσει σε προσεχή αναβάθμιση.

 

P.S. Δε νομίζω ότι είμαστε εκτός θέματος, καθότι τα e-inks ανταγωνίζονται τα tablets στο τομέα των ηλεκτρονικών εντύπων. Αναρωτιέμαι πότε θα αρχίσουν και οι έλληνες εκδότες να κάνουν το ίδιο. Οι εντυπες εκδόσεις έχουν πεθάνει, σε δέκα χρόνια δε θα υπάρχουν βιβλιοπωλια με την παλιά κλασσική έννοια...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ADAM......απλα το καλυτερο tablet.......και θα ειναι και φθηνο.......

 

Να που επιτέλους βρήκα και έναν εδώ μέσα που ταυτίζεται με τις απόψεις μου :lol:

Το συγκεκριμένο μοντέλο πιστεύω είναι κάτι πέρα από ένα απλό tablet μιας και κατα την άποψή μου αποτελεί υβρύδιο tablet - e-reader λόγω της τεχνολογίας Pixel-Qi που ενσωματώνει η οθόνη του.

Όσον αφορά κάποιοι που ανέφεραν σε προηγούμενα post οτι είμαστε υπερκαταναλωτικοί και οτι βγαίνει στην αγορά πάμε κα το αγοράζουμε , έχω να πω οτι δεν είναι όλοι έτσι.Ίσα ισα μάλιστα που πολλά άτομα που μπαίνουν σε τεχνολογικά forum σαν αυτό εδώ, δεν ψωνίζουν οτι νάναι αλλά τις ψάχνουν πολύ καλά τις αγορές τους για να βρουν αυτό που πραγματικά θα τους βολέψει και που θα μπορούν να εκμεταλευτούν στο έπακρο τις δυνατότητες της συσκευής τους.Φυσικά υπάρχουν και οι superconsumer victims που ΟΤΙ και να βγει και γίνει must από το έξυπνο marketing της εκάστοτε εταιρίας , τρέχουν να προλάβουν να το πάρουν από το έκδηλο κόμπλεξ τους μήπως τους πουν τεχνολογικά οπιστοδρομικούς.Άσχετα εαν δεν ξέρουν (ή δεν θέλουν) να εκμεταλλευτούν παραπάνω από το 1/10 των δυνατοτήτων που τους παρέχει η συσκευή τους.

Κλασικότατο παράδειγμα οι apple fans.Το σκηνικό να βλέπεις να κατασκηνώνει τόσος πολύς κόσμος από το προηγούμενο βράδυ έξω από το κατάστημα της Apple για να πάρουν πρώτοι στα χέρια τους το νέο iPad , μόνο κολακευτικό για το επίπεδο της νοημοσύνης τους δεν είναι...

Γιατί ποιος λογικός θα αγόραζε κάποια ηλεκτρονική συσκευή χωρίς να ξέρει από πριν τις δυνατότητες της εν λόγω συσκευής ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ και όχι μέσα από χαζά διαφημιστικά σποτάκια; Πολύ απλά τα άτομα που νοιάζονται για το prestige (κοινώς τη μούρη) που τους προσφέρει το εκάστοτε προϊόν.

Ευτυχώς για τους υπόλοιπους από εμάς όμως που ο κόσμος μας δεν αποτελείται από λογικούς καταναλωτές (αποτελούμε μεγάλη μειοψηφία) γιατί χάρη σε αυτούς τους fashion victims όχι μόνο βλέπουμε τα τυχόν προβλήματα που βγάζει στην πορεία κάθε συσκευή (πριν την αγοράσουμε εμείς) αλλά απολαμβάνουμε και χαμηλότερες τιμές όταν αποφασίζουμε να την αγοράσουμε , απαλλαγμένοι φυσικά από τα bugs του παρελθόντος που οι developers έχουν πλέον διορθώσει...

Κάποιος άλλος ανέφερε οτι αφού έχω λέει laptop τότε ένα tablet είναι άχρηστο.

Εδώ θα διαφωνήσω μιας και οι ανάγκες του καθενός μας είναι διαφορετικές.

Εαν νομίζει οτι το laptop τον καλύπτει 100% στις επιθυμίες του και τις προσδοκίες του από μια ΦΟΡΗΤΗ συσκευή τότε καλό θα ήταν να μην ξοδέψει ούτε μισό ευρώ παραπάνω και να μείνει με το αγαπημένο του laptop.

Για μένα ο όρος ΦΟΡΗΤΗ συσκευή και συγκεκριμένα mobile pc , τώρα αρχίζει και παίρνει σάρκα και οστά με τα tablet.

Για μένα δεν νοείται φορητό pc που να έχει αυτονομία 2-3 άντε 4 ώρες και να είμαι αναγκασμένος να το φορτίζω κάθε μέρα.Αντίθετα στα tablet η αυτονομία των 10+ ωρών είναι κάτι το επιθυμητό μιας και με αποδεσμεύει από το να είμαι όλη την ώρα με ένα φορτιστή στο χέρι.

Επίσης με ένα πχ netbook ή laptop δεν μπορώ να καθήσω σε μια παραλία ή σε ένα καναπέ και να διαβάζω με τις ώρες ένα ebook ή μια ταινία HD χωρίς να ποιαστώ από το βάρος.Ναι μεν είναι και τα netbook ελαφρυά αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις το βάρος των 400-500 γραμμαρίων με ένα netbook του 1,5 κιλού.Σε ώρες χρήσεις (και όχι λεπτά) η διαφορά στην άνεση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο κινητα ...δυο netbooks...και ενα desktop...για τωρα τουλαχιστον το θεωρω υπερβολη να αγορασω tablet...στο μελλον παντως δεν αποκλειεται...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ πολύ την χρήση τους!ψήφισα όχι δεν θα πάρω γιατί πιστεύω ότι τώρα με τα smartphones που σχεδόν όλοι έχουν αγοράσει καθώς και με ένα netbook/laptop τι να το κάνεις το tablet;;;
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω ούτε εγώ πολύ την χρήση τους!ψήφισα όχι δεν θα πάρω γιατί πιστεύω ότι τώρα με τα smartphones που σχεδόν όλοι έχουν αγοράσει καθώς και με ένα netbook/laptop τι να το κάνεις το tablet;;;

συμφωνω με εσενα φιλε μου..ενα κινητο τωρα ειναι σαν ενα μικρο tablet

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά θέλω να αντικαταστήσω το λαπι-τοπι μου με ενα tablet

 

Για την δουλειά μου είναι ποιο πρακτικό και ευκολότερο στην χρήση

 

Ομως tablets:

1) με 15'' οθόνη ακόμα δεν υπάρχουν.

2) Με την υπολογιστική ισχύ των λαπ-τοπς ακόμα δεν υπάρχουν

 

 

επομένως δεν παίρνω tablet. Σε 2 χρόνια που θα υπάρχουν τα παραπάνω θα πάρω σίγουρα. Για την ώρα είναι μια καλή αντικατάσταση των netbook.

Edited by charrisss
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ναι, θα αγοράσω, αλλά όχι τώρα διότι οι τιμές που βλέπω είναι σίγουρα overpriced (ipad-galaxyTab).
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω netbook και laptop και παρολαυτα με έτρωγε να πάρω και tablet και πήρα της εταιρίας που τα τελευταία χρόνια προτιμώ..Apple ipad λοιπόν 32gb wifi και μπορώ να πω ότι ενώ στην αρχή όταν βγήκε έλεγα και γω ''ένα μεγάλο iphone'' όταν το δούλεψα λίγο αναθεώρησα πλήρως και το netbook έμεινε να σκονίζεται..

Πλοήγηση στο διαδίκτυο,παιχνίδια,αυτονομία,εφαρμογές όλα απολαυστικότατα..Τόσο που ένα 60-70% χρήσης του iphone απαλείφθηκε πλέον χρησιμοποιώντας το Ipad..

Απουσία κάμερας,τιμή,θύρες επέκτασης ναι είναι μειονεκτήματα όπως και η έλλεψη flash αλλά εμένα δε με πειράζουν..

Το κάνεις και ένα jailbreak και τελείωσες με τις επιπλέον δυνατότητες που σου προσφέρει..

Βέβαια,το 2011 βλέπω ότι όλοι μπαίνουν πολύ δυνατά στο παιχνίδι tablet οπότε οψόμεθα για την επόμενη επιλογή..:p

Edited by vampirios
Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Βροχη απο tablet τωρα τελευταια και να μη θελεις,υποκυπτεις και μπαινεις στη διαδικασια να αρχισεις ερευνα αγορας!

Τελικα αντι για το δασος μας κανουν να βλεπουμε το δενδρο!

Στα περισσοτερα σπιτια(μη πω σε ολα)υπαρχουν 2 υπολογιστες,ενας φορητος και ενας σταθερος με μονιμα το wifi ενεργο.Τωρα αν ειστε απο τους τυχερους θα υπαρχει και μια τηλεοραση με επιλογη ιντερνετ tv και αυτη μονιμως συνδεδεμενη στο wifi δικτυο σας(μεχρι και το playstation μπαινει οn line).

Τελικα ενα tablet ποια αναγκη για ιντερνετ θα σας καλυψει μεσα στο σπιτι?οταν σχεδον ολα τα δωματια ειναι δικτυωμενα(στη τουαλετα συνεχιζω να διαβαζω τη κλασικη εφημεριδα-περιοδικο:p)

Γενικως ποια αναγκη θα σας καλυψει ενα tablet μεσα στο σπιτι?

Εκτος σπιτιου τωρα,σε τι διαφερει και τι προσφερει ενα tablet σε σχεση με ενα τελευταιας γενιας smartphone(με τη φορητοτητα του στα υψη!)?

Μονο αν υπαρχει επαγγελματικη αναγκη (καθε μορφης)βρισκω λογο υπαρξης και αποκτησης tablet.

Τελικα το marketing στην εποχη μας κανει θαυματα...Σε εποχη οικονομικης κρισης,η γεννηση μιας πλαστης αναγκης για ενα προιον,ειναι το αντιδοτο για τη μεταβαση σε καλυτερα(οικονομικα)εποχες

Απλα σκεψεις κανω,τελικα δεν ξερω αν θα αντισταθω και εγω στην αποκτηση μια ταμπλετας!

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου για τις επίπλαστες ανάγκες και την υπερβολή που μας διακατέχει τα τελευταία χρόνια..

Παρόλαυτα παίρνοντας το ipad έστειλα το netbook στο συρτάρι να κάθεται και μάλλον πάει προς πώλησην,μιας και έχω και laptop..:)

Αναφορικά με τη χρησιμότητα των tablet θα έλεγα ότι κάνουν απολαυστικό το σερφάρισμα στον καναπέ και το κρεβάτι ίσως και στο..μπάνιο(για τους πιο θεριακλήδες των ταμπλέτων:D )

Από τα δεκάδες κινητά που αλλάζω κάθε μήνα,εντύπωση μου κάνει πάντα το..επόμενό μου:PP
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω πως τα tablet θα μπορούσαν να είναι αντικαταστάτης των netbooks αλλά μόνο ως συσκευή ελευθέρου χρόνου. Ξέρω αρκετούς οι οποίοι είχαν ένα tablet συνδεδεμένο με μια οθόνη κι ένα πληκτρολόγιο και το χρησιμοποιούσαν σαν κύριο pc για όλες τις δουλειές τους (και το έπαιρναν και μαζί τους όταν πήγαιναν αλλού για δουλειά). Αυτή τη χρήση δύσκολα θα την αντικαταστήσει ένα tablet καθώς δεν είναι τόσο φιλικό στο να πληκτρολογείς συνέχεια, παρά καλό για να διαβάζεις/παρακολουθείς εκεί.

 

Γενικά το όλο θέμα με τα tablets εν μέρει είναι θέμα μάρκετινγκ (να ναι καλά η Apple που το έκανε και τώρα το επωφελούνται όλοι) και εν μέρει ανάγκη, για τις περιπτώσεις ανθρώπων που πραγματικά το χρησιμοποιούν σαν εργαλείο στη δουλειά τους. Πωλητές, frequent travelers και όποιος άλλος θέλει κάτι που να δείχνει παρουσιάσεις και να έχει μεγάλη αυτονομία το έχει βρει πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα προτιμώ από notebook, ιδίως αυτά με 10'... πιστεύω ότι ήρθαν για να κάνουν την αλλαγή.

Είμαι και περισσότερο του touch. Απλά οι τιμές προς το παρόν τις βρίσκω πολύ ακριβές. Λες να πιάσουν κάποια στιγμή την τιμή των σημερινών notebook; Μακάρι!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...