Jump to content

Motorola DEFY


tsoump
 Κοινοποίηση

Motorola Defy  

202 members have voted

  1. 1. Motorola Defy

    • Θετική ψήφος
      185
    • Αρνητική ψήφος
      17


Recommended Posts

διαβασε το θεμα defy modding.

καθως και το θεμα του demolition

[Custom ROM] M.I.H. DEFY (Made in Hellas)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!:) Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το Defy να γίνει το επόμενο κινητό μου στο άμεσο μέλλον. Ψάχνοντας αρκετά, νομίζω ότι με καλύπτει σε όλα και συνυπολογίζοντας την τιμή που το βρίσκω μου φαίνεται ιδανική περίπτωση. Έχω όμως έναν βασικό προβληματισμό. Το αυτοκίνητό μου (Fiat Grande Punto) διαθέτει ένα εργοστασιακό σύστημα bluetooth για σύνδεση με κινητό. Δυστυχώς η μαμά Fiat δεν ανανεώνει συχνά τη λίστα των συμβατών συσκευών και έτσι δεν μπορώ να ξέρω αν το κινητό θα συνεργάζεται απροβλημάτιστα με το blue and me. Θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να συναντηθώ με κάποιο μέλος για 5 λεπτάκια να επιχειρήσουμε ένα δοκιμαστικό pairing, αφού δε θα ήθελα να πάρω μια συσκευή που δε συνδέεται με αυτό το πάρα πολύ χρήσιμο για 'μενα σύστημα. Μένω Θεσσαλονίκη (Καλαμαριά συγκεκριμένα), οπότε αν μπορεί να διαθέσει λίγο χρόνο κάποιο μέλος από τα μέρη μου (Θεσσαλονίκη και κατά προτίμηση από κέντρο και ανατολικά) μπορώ να πάω με το αυτοκίνητο επί τόπου στο μέρος που τον βολεύει για να κάνουμε μια δοκιμή. Θα περιμένω pm λοιπόν... Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παρκαρεις εξω από κανένα γερμανο και να κανεις το τεστ σου;:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!:) Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το Defy να γίνει το επόμενο κινητό μου στο άμεσο μέλλον. Ψάχνοντας αρκετά, νομίζω ότι με καλύπτει σε όλα και συνυπολογίζοντας την τιμή που το βρίσκω μου φαίνεται ιδανική περίπτωση. Έχω όμως έναν βασικό προβληματισμό. Το αυτοκίνητό μου (Fiat Grande Punto) διαθέτει ένα εργοστασιακό σύστημα bluetooth για σύνδεση με κινητό. Δυστυχώς η μαμά Fiat δεν ανανεώνει συχνά τη λίστα των συμβατών συσκευών και έτσι δεν μπορώ να ξέρω αν το κινητό θα συνεργάζεται απροβλημάτιστα με το blue and me. Θα ήθελα λοιπόν αν γίνεται να συναντηθώ με κάποιο μέλος για 5 λεπτάκια να επιχειρήσουμε ένα δοκιμαστικό pairing, αφού δε θα ήθελα να πάρω μια συσκευή που δε συνδέεται με αυτό το πάρα πολύ χρήσιμο για 'μενα σύστημα. Μένω Θεσσαλονίκη (Καλαμαριά συγκεκριμένα), οπότε αν μπορεί να διαθέσει λίγο χρόνο κάποιο μέλος από τα μέρη μου (Θεσσαλονίκη και κατά προτίμηση από κέντρο και ανατολικά) μπορώ να πάω με το αυτοκίνητο επί τόπου στο μέρος που τον βολεύει για να κάνουμε μια δοκιμή. Θα περιμένω pm λοιπόν... Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

Έχω κι εγώ blue&me στο αυτοκίνητο και συνδέετε άψογα. Περνάει όλες τις επαφές με τη μία (αρκεί βέβαια να είναι με λατινικούς χαρακτήρες) και γενικά έχει απροβλημάτιστη συμβατότητα και σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο θεματα οταν συνδεω το κινητο μεσω USB.

 

1) Δεν ακουγεται ΚΑΠΟΙΕΣ φορες ο ηχος κλησης οποτε χανω κλησεις αμα δεν βρισκομαι διπλα στο κινητο.

2) Εχει τυχει αρκετες φορες ειτε οταν ειναι συνδεδεμενο στον υπολογιστη ή στο αυτοκινητο οταν με καλεσει καποιος και ακουστει ο ηχος κλησης να ειναι αλλαγμενος. Εννοω οτι εχω βαλει πχ ενα τραγουδι για ηχο κλησης, αλλα μεσα στην καρτα μνημης εχω διαφορα αλμπουμ μουσικης. Εκει λοιπον που εχω το κινητο συνδεδεμενο μεσω USB ακουγεται το κινητο να χτυπαει αλλα με αλλον ηχο/τραγουδι. Εντυπωση μου κανει οτι επιλεγει τραγουδια μονο απο τα αλπουμ που εχω και οχι πχ απο τα αρχεια ηχου που εχει η συσκευη. Επισης δεν "επιλεγει" καθε φορα το ιδιο τραγουδι αλλα καθε φορα ειναι και διαφορετικο. Τελος οταν αποσυνδεω την συσκευη ο ηχος δεν επανερχεται, με αποτελεσμα καθε φορα να πρεπει να πηγαινω στην καρτα μνημης και να επιλεγω το τραγουδι που θελω για ηχο κλησης.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το τραγουδι που θελεις γοα ηχο κλησης στο φακελο ringtones της συσκευης και ξαναδοκίμασε.
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα με τα μηνύματα δικτύου Wind έχει βρεθεί καμιά λύση ;

Γνωστός άλλαξε και κάρτα σε 3G ,δούλεψε για λίγο και τώρα πάλι τα ίδια ,και στην Wind τώρα του είπαν φταίει το κινητό :!:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παρκαρεις εξω από κανένα γερμανο και να κανεις το τεστ σου;:p

Δε νομίζω τα τηλέφωνα που έχουν για επίδειξη στο Γερμανό και σε κάθε Γερμανό να μπορούν να βγουν εκτός καταστήματος...

 

 

Έχω κι εγώ blue&me στο αυτοκίνητο και συνδέετε άψογα. Περνάει όλες τις επαφές με τη μία (αρκεί βέβαια να είναι με λατινικούς χαρακτήρες) και γενικά έχει απροβλημάτιστη συμβατότητα και σύνδεση.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου!:)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το τραγουδι που θελεις γοα ηχο κλησης στο φακελο ringtones της συσκευης και ξαναδοκίμασε.

 

Το συγκεκριμενο τραγουδι που εχω για ringtone το εχω μεσα στον φακελο /sdcard/media/audio/ringtones. Τα τραγουδια απο τα οποια οταν η συσκευη ειναι συνδεδεμενη μεσω usb αρχιζει και τα βαζει σαν ringtone ειναι μεσα στον φακελο /sdcard/albums.

Link to comment
Share on other sites

παιξε το τραγουδι στον προεγκατεστημενο player και οταν παιζει πατα μενου--->more--->set as ringtone
moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

παιξε το τραγουδι στον προεγκατεστημενο player και οταν παιζει πατα μενου--->more--->set as ringtone

 

Εντυπωση μου εκανε οτι καθως πηγα στον προεγκατεστημενο player εβρισκα ΜΟΝΟ το Moonchild απο Iron Maiden και οχι το Moonchild απο Rory Gallagher που θελω σαν ηχο κλησης. Παντως το θεμα ειναι οτι ασχετα που ειναι τραγουδι με κοινο τιτλο τα τραγουδια που μου εβγαζε σαν ηχο κλησης ηταν διαφορα κατα την συνδεση μεσω usb. Επισης παρατηρησα οτι οταν πηγα στην καρτα μνημης ναι μεν εβλεπα το τραγουδι απο Rory, αλλα στο μενου--->more--->set as ringtone την επιλογη για ηχο κληση την ειχε με αχνο χρωμα και δεν μπορουσα να την επιλεξω καθολου. Τελος παντων προς το παρον αλλαξα ηχο κλησης να δω πως θα παει.

 

Ευχαριστω για τις βοηθειες!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα με τα μηνύματα δικτύου Wind έχει βρεθεί καμιά λύση ;

Γνωστός άλλαξε και κάρτα σε 3G ,δούλεψε για λίγο και τώρα πάλι τα ίδια ,και στην Wind τώρα του είπαν φταίει το κινητό :!:

δυστυχώς τίποτα δεν έχει βρεθεί και μάλλον ειναι γενικά πρόβλημα συσκευών android με πολλά δίκτυα όπως έχω ψάξει και βρει. http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=2305 πολλοί αναφερουν ότι σε Cyanogen λύνεται το πρόβλημα οπότε όποιος τη περάσει ενημερώνει αν λυνεται το πρόβλημα. Εγώ περιμένω την επίσημη froyo και μετά θα περάσω τη Cyanogen

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει Cyanogen απευθείας απο την 2.51 με την μέθοδο του fixed SBF, αλλά δεν έχω Wind για να δοκιμάσω δυστυχώς.

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλωσήρθα στην κοινότητα του deffy...έχω 2 μέρες το κινητό το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι με την απενεργοποίηση της μεταφοράς δεδομένων μέσω edge...δεν μπορούσα με τίποτα να απενεργοποιήσω το cosmote internet από ρυθμίσεις--->δίκτυα και για να το επιλύσω έφτιαξα ένα εικονικό δικό μου APN για να γλιτώσω το συνεχές κατέβασμα δεδομένων...μου ξεφεύγει κάτι που θα μου επέτρεπε να κάνω απευθείας απενεργοποίηση; :O (android 2.1.1:O)

 

EDIT:

 

Άκυρο RTFM και για την ακρίβεια http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3435480 :)

Edited by kyrtoner2
εχει παντηθεί
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλωσήρθα στην κοινότητα του deffy...έχω 2 μέρες το κινητό το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι με την απενεργοποίηση της μεταφοράς δεδομένων μέσω edge...δεν μπορούσα με τίποτα να απενεργοποιήσω το cosmote internet από ρυθμίσεις--->δίκτυα και για να το επιλύσω έφτιαξα ένα εικονικό δικό μου APN για να γλιτώσω το συνεχές κατέβασμα δεδομένων...μου ξεφεύγει κάτι που θα μου επέτρεπε να κάνω απευθείας απενεργοποίηση; :O (android 2.1.1:O)

 

EDIT:

 

Άκυρο RTFM και για την ακρίβεια http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3435480 :)

 

απλά κατέβασε το ΑPN onoff από to μάρκετ και είσαι ήσυχος

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε διαχειριση δεδομενων-παραδοση δεδομενων και τα ξετσεκαρεις ολα...παιζει να το εχουμε πει καμια 50αρια φορες..:p
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες ακομη να βγει η 2.2; Απαραδεκτο αυτο απο την motorola.

Μου αρεσει που ακουστηκε κατι και για την 2.3 οταν ακομη δεν εχουμε 2.2.

Στο site που λεει οτι ειναι για μερικες χωρες οταν παταω ελλαδα με βγαζει σε αυτη την σελιδα;

https://motorola-global-en-uk.custhelp.com/app/answers/list/p/30,6720,7704,/p_country_code/GR/p_reference/moto_integration.php

 

οταν παραδειγμα βγει η η 2.2 για την ελλαδσ θα μπω εδω και θα γινει αυτοματα ακολουθωντας τον οδηγο;

http://direct.motorola.com/ENG/SoftwareUpdateSelect.asp?country=GBR&language=ENG&web_page_name=SUPPORT

 

αν παραδειγμα βαλω την 2.2 της αγγλιας τι θα γινει; απλα δεν θα εχει το ελληνικο μενου;

P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Μην άγχεσαι αγαπητέ...οταν μάθεις από εδω οτι βγήκε η επίσημη θα συνδέσεις το κινητό με τον υπολογιστή, θα ανοίξεις το Motorola software update και θα κάνεις την αναβάθμιση. Απλά υπομονή και φεεεεεετα, ως συνήθως... :)

H μόνη εξτρα εξυπνάδα που έχει κάνει αυτη την φορα η ΜΟΤΟ, είναι οτι στην επίσημη σελίδα των αναβαθμίσεων της μιλάει για "update rolling out in selected countries" ενω στην πραξη δεν τρέχει πουθενά εκτός μάλλον από την Γαλλία. Ουσιαστικά το status θα έπρεπε να είναι "scheduled for Q2 2011" δηλαδή μέχρι και 30/6...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

η δονηση στα soft keys δεν βγαινει με τιποτα;

ειναι πολυ ενοχλητικο

μηπως διορθωνεται στο android 2.2;

καποιος που εχει βαλει τη 2.2 ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παίδες,

Επειδή χρησιμοποιώ το Swpe στην πληκτρολόγηση και καμιά φορά μου προτείνει άσχετες λέξεις που είχα γράψει κάποια στιγμή τις οποίες όμως δέν τις έχω αποθηκεύσει στο λεξικό. Η ερώτησή μου είναι η εξής πώς σβήνω αυτές τις λέξεις η ακόμα καλύτερα να μην αποθηκεύονται λέξεις που δέν υπάρχουν άν δέν τις βάλω εγώ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Την γράφεις, την μαρκάρεις και πατάς το πλήκτρο Swype (δίπλα στο SYM). Από εκεί μπορείς να την σβήσεις. Στο βγάζει και στο pop up μενού καμιά φορά, αν π.χ. γράψεις θεσσαλονικη (χωρίς τόνο) και ζωγραφίσεις μετά ξανά την λέξη, από την στιγμή που ο ίδιος συνδυασμός τις βγάζει και τις δύο.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Την γράφεις, την μαρκάρεις και πατάς το πλήκτρο Swype (δίπλα στο SYM). Από εκεί μπορείς να την σβήσεις. Στο βγάζει και στο pop up μενού καμιά φορά, αν π.χ. γράψεις θεσσαλονικη (χωρίς τόνο) και ζωγραφίσεις μετά ξανά την λέξη, από την στιγμή που ο ίδιος συνδυασμός τις βγάζει και τις δύο.

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Είχα απηυδήσει με αυτό το πράγμα, καμιά φορά άλλα έγγραφα και αλλά έβγαιναν, άσε που αν δεν το πρόσεχα, αυτός που το διάβαζε δεν έβγαζε νόημα ή νόμιζε άλλα:O

Link to comment
Share on other sites

:mad::mad::mad:

...μου την ΄χει σπάσει......

το ακουστικό του τηλεφώνου, κανει την φωνή του ομιλητη να "τρίζει".

δηλαδή θέλει αντικατάσταση ...αλλα πώς? με 3.4.2-155 ,ρουτ, και μαύρο status bar..... θα με κράξουν!!:X:cry:

 

με τρομάζει η διαδικασία να κάνω downgrade :help::help::help:

 

Tελικά όλα καλά. Το πήγα στην αντιπροσωπεία ώς έχει , δεν μου είπαν τίποτα, μου αλλάξανε και το ακουστικό δωρεάν . σταμάτησε και το ενοχλητικό τρίξιμο στο ακουστικό , όλα καλά. (να θυμίσω ότι το κινητό είναι αγορασμένο από Γαλλία και έδωσα απόδειξη από pixmania αλλά κανένα πρόβλημα)

και όλα αυτά σε 20 λεπτά, περίμενα και το πήρα, ΜΠΡΑΒΟ motorola

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν ελληνικο και επειδη το στειλα με γαλλικη froyo με πηραν τηλεφωνο και μου λενε οτι αυτοματα φαινεται εκτος εγγυησης, αλλα στο πλαισιο καλης θελησης το περναμε απο εγγυηση.

μακαρι να ηταν ετσι ολες οι αντιπροσωπειες!

moto defy//tecra r10 10w// i7-920 desktop//pentax k-x :love://acer aspire one//
Link to comment
Share on other sites

@ pificos

Mου θυμίζεις την διεύθυνσή της αντιπροσωπείας που πήγες το κινητό??

Επίσης η αποδοχή της απόδειξής αγοράς από pixmania είναι πολύ σημαντική και καλο να το γνωρίζουμε οι υπολοιποι-thanx!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola DEFY

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...