Jump to content

Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)


takisme
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα τίποτα.Ενώ έχω την έκδοση 11071_128 του kies και το tab έχει την 2.2 μου λέει ότι δεν υπάρχει αναβάθμιση.Προχθές επιχείρησα να περάσω το viber και δεν το έβρισκε στο market μέσα από το tab.Στο market όμως από τον υπολογιστή μου έλεγε ότι είναι συμβατό με την συσκευή μου.Το κατέβαζε αλλά δεν υπήρχε πουθενά.Σήμερα όμως το βρήκε μέσα από το market του tab και το κατέβασε κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλοι μου καλοί, τώρα που θα πάω διακοπές θέλω 2 ερωτήσεις να σας κάνω συνάδελφού ταμπλετάδες:

 

1. πως να μετατρέψω ταινίες Mkv που έχω στο PC μου και να βάλω υπότιτλους για να τα παίζει τo tab και ποιο ειναι το σωστό φορματ/ανάλυση?

2. πως γίνεται να μην πατάω καθε τρείς και λίγο το power button οταν το αφήνω για 1 λεπτο, μου σβήνει η οθόνη (για οικονομία ρεύματος φαντάζομαι) και με ακουμπημα στην οθόνη η στα μπροστά πλήκτρα δεν ανάβει, θέλει να πατήσω το power button και είναι εκνευριστικό..

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα πληκτρολόγιο που να έχει ελληνικά με τόνους και να μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρες στα sms ;

Το εγκατεστημένο (samsung) δεν έχει τόνους , το swype είναι μπέρδεμα . Αγόρασα το Thumb (δεν έχει καθόλου ελληνικά) και το Multiling που έχει ελληνικά αλλά όχι τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα πληκτρολόγιο που να έχει ελληνικά με τόνους και να μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρες στα sms ;

Το εγκατεστημένο (samsung) δεν έχει τόνους , το swype είναι μπέρδεμα . Αγόρασα το Thumb (δεν έχει καθόλου ελληνικά) και το Multiling που έχει ελληνικά αλλά όχι τόνους.

 

Το multiling έχει τόνους

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα πληκτρολόγιο που να έχει ελληνικά με τόνους και να μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρες στα sms ;

 

Δεν έχει να κάνει με κανένα πληκτρολόγιο αυτό. Το πρωτόκολλο των sms υποστηρίζει μόνο κεφαλαία (χωρίς τόνους φυσικά) στην περίπτωση των 160 ελληνικών χαρακτήρων/sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα πληκτρολόγιο που να έχει ελληνικά με τόνους και να μπορώ να γράφω 160 χαρακτήρες στα sms ;

Το εγκατεστημένο (samsung) δεν έχει τόνους , το swype είναι μπέρδεμα . Αγόρασα το Thumb (δεν έχει καθόλου ελληνικά) και το Multiling που έχει ελληνικά αλλά όχι τόνους.

 

Γιατί όλοι λένε οτι το samsung δεν έχει τόνους? Με το κουμπί παρατεταμένο στο γραμμα βγαίνει ο τόνος. Είναι απίστευτα γρήγορο και βολικό για ελληνικά και αν χάσεις και καμια οξεία δεν χάθηκε και ο κόσμος :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

Αυτη τη στιγμή ειμαι με την overcome kratos custom rom. Θα ήθελα να παω στην επισημη ελληνικη που βγαει το KIES.

Μπορεί να γίνει αυτο με τα ακόλουθα βήματα;

1. βαζω με ODIN την JMK

2. Συνδεω KIES και μου βγάζει την επίσημη ελληνική (??? oeo???)

 

Στην επίσημη ελληνικη στο swype παιζει το τελικό "ς", πχ αν πληκτρολογήσεις "απλώς" το βγάζει;

 

ευχαριστώ παιδία εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

Αυτη τη στιγμή ειμαι με την overcome kratos custom rom. Θα ήθελα να παω στην επισημη ελληνικη που βγαει το KIES.

Μπορεί να γίνει αυτο με τα ακόλουθα βήματα;

1. βαζω με ODIN την JMK

2. Συνδεω KIES και μου βγάζει την επίσημη ελληνική (??? oeo???)

 

δε νομίζω τακη!!!!

την εχω κρατημενη.αν θες πες μου email να σου την στειλωειναι backup με cwm.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,

Αυτη τη στιγμή ειμαι με την overcome kratos custom rom. Θα ήθελα να παω στην επισημη ελληνικη που βγαει το KIES.

Μπορεί να γίνει αυτο με τα ακόλουθα βήματα;

1. βαζω με ODIN την JMK

2. Συνδεω KIES και μου βγάζει την επίσημη ελληνική (??? oeo???)

 

δε νομίζω τακη!!!!

την εχω κρατημενη.αν θες πες μου email να σου την στειλωειναι backup με cwm.

 

Sent from my GT-P1000

 

Σε ευχαριστώ πολύ Θέμη, και δημοσιως. Το backup σου από την 2.3.3 μου έπαιξε μια χαρά τελικά! Νασαι καλά

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

Η καινούργια έκδοση 2.3.3 είναι φοβερή

 

αν και εχω την ιταλικη μπορω να πω το ιδιο!!!!!

 

 

 

Sent from my GT-P1000

 

 

 

alex αν το κανω ετσι θα δουλεψει?σε ρωταω γιατι δεν το εχω ξανακανει!το εχεις δοκιμασει ξανα?αυριο θα εχω το tab του φιλου το οποιο εχει ακομα την 2.2!το κανω αναβαθμιση μεσω kies σε 2.3.3 και μετα root με cf και μεσω cwm backup.αφου τελειωσουν ολα αυτα περναω το backup στο δικο μου και κανω restore και μου περναει την καινουργια rom?το restore kai to backup τα κανω σε recovery mode η με το tab ανοικτο μεσω του cwm απο τα apps?

 

Sent from my GT-P1000

 

επαιξε το restore παιδια, μια χαρα, μπραβο

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ Θέμη, και δημοσιως. Το backup σου από την 2.3.3 μου έπαιξε μια χαρά τελικά! Νασαι καλά

 

Sent from my GT-P1000 using Tapatalk

 

τπτ να σε καλα.

δες λιγο τι σου βγαζει οταν συνδεσεις το tab στο pc μεσω kies.

εμενα βγαζει οτι δεν μπορει να γινει αναβαθμισει τις συγκεκριμενης συσκευης.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη τι επισημη εκδοση φοραει η συσκευη και ποιες εκτιμησεις υπαρχουν για επισημη μελλοντικη αναβαθμιση;

 

Sent from my LG-P990 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γύρισα στην ιταλική πάλι , έχω αλεργία με τις branded rom. Το KIES γράφει κανονικά ότι αυτη ειναι η ποιο προσφατη εκδοση λογισμικου...και υποθέτω ότι αν θα γίνει αναβάθμιση θα την δεχτει κανονικά απο το KIES. Εφόσον μπαινει Ελληνικο πληκτρολογιο και έχω και Ελληνικά μενου , root , handsent sms , τι άλλο μπορει να θέλει κανείς από μια ROM με το λογότυπο της Samsung?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το γύρισα στην ιταλική πάλι , έχω αλεργία με τις branded rom. Το KIES γράφει κανονικά ότι αυτη ειναι η ποιο προσφατη εκδοση λογισμικου...και υποθέτω ότι αν θα γίνει αναβάθμιση θα την δεχτει κανονικά απο το KIES. Εφόσον μπαινει Ελληνικο πληκτρολογιο και έχω και Ελληνικά μενου , root , handsent sms , τι άλλο μπορει να θέλει κανείς από μια ROM με το λογότυπο της Samsung?

 

alex καλημερα,

γιατι ετσι ειχες καποιο προβλημα η απλα ετσι σου την βαρεσε?

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

alex καλημερα,

γιατι ετσι ειχες καποιο προβλημα η απλα ετσι σου την βαρεσε?

 

Sent from my GT-P1000

Αν μου εδειχνε το ΚΙES οτι ειναι αναβαθμίσιμη η έκδοση θα την κρατουσα (η rom ειναι πολυ καλή), επισης δεν ξερω αν με VGR τρέχει κανονικα 3G GPRS σε Cosmote και WIND ή μόνο σε Vodafone (επειδή είναι branded). Πάντως έχω την εντύπωση ότι η Ιταλική θα αναβαθμιστεί ποιο γρήγορα σε 2.3.4 και υποθέτω ότι η τελική έκδοση Gingerbread θα είναι και Multi CSC για να το γυρισω σε ΕUR. Έτσι κι αλλιως δεν υπάρχει απ'οσο γνωριζω τροπος να έχω την rom της Vodafone χωρις να γίνει root για να έχω εγγύηση απο την Mαμα! Και στην Ιταλικη και στης Vodafone με ενοχλει που εχουν μονο μια επιλογη για Sales Code και δεν αλλάζουν να γίνουν EUR. Aν το αλλάξεις manual δημιουργούνται προβλήματα οταν κάνεις reset σε factory reset. H Καλύτερη λύση ειναι να έχεις ένα backup της Ιταλικής και ένα της Vodafone σην sd. Αν κάποια στιγμή βγεί αναβάθμιση της Ιταλικής σε 2.3.4 την κάνεις μέσω Kies και την δοκιμάζεις ....αμα δεν την θέλεις το γυρίζεις στη Vodafone ή σε 2.3.3 ιταλική πάλι (εφοσον έχουν το ίδιο Pit file).

 

Μπορεί κανείς που έχει μαμα αναβαθμισμένο ΤΑΒ απο 2.2 original rom σε 2.3.3 και έχει κάνει root να μας δώσει κάποιο αρχείο nv_data.bin και nv_data.bin.md5 για να πειραματιστουμε λιγο μπας και μορφοποιήσουμε το αντίστοιχο που έχει η Ιταλική? Βρίσκονται στον φάκελο EFS με root και μπορουν να αντιγραφουν στην sd μεσω terminal emulator (δωρεαν εφαρμογη απο το android market) και με την χρήση των εντολών:

 

su (πατάμε enter)

cp /efs/nv_data.bin /sdcard/ (πατάμε enter)

cp /efs/nv_data.bin.md5 /sdcard/ (πατάμε enter)

συνδέουμε το usb στον H/Y και πάμε στην sdcard (εσωτερικη) και βρίσκουμε τα δυο αρχεια , τα αντιγράφουμε στον Η/Υ και τα ανεβάζουμε σε Rapidshare ή οπουδήποτε αλλού!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

..δεν ξερω αν με VGR τρέχει κανονικα 3G GPRS σε Cosmote και WIND ή μόνο σε Vodafone (επειδή είναι branded).

 

με καρτούλα Q παίζει μια χαρά :-)

 

tapas, mapas, Tapatalk.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

με καρτούλα Q παίζει μια χαρά :-)

 

tapas, mapas, Tapatalk.

ας δοκιμάσουμε και καμια wind/cosmote γιατι νομιζω Q και Vodafone...ειναι συγγενεις. ( έχεις γνήσια ROM χωρις να έχει ιταλικο CSC απο πριν?). Πρέπει να βρουμε μια ολοκληρωμένη ROM με ελληνικο CSC file για να μπορούμε να παίζουμε με όλες τις κάρτες χωρις πειράγματα ..Επειδή στην Ελλάδα τα έφερε μόνο η vodafone δυσκολα θα βρούμε αρχική ROM με ΕUR CSC...και επειδη oi bootloaders ειναι κλειδωμένοι θα δυσκολευτουμε να το πετύχουμε με πλάγιες μεθόδους. Περιμένουμε λοιπόν μια ROM 2.3.4 ολοκληρωμένη με τα τρια-τεσσερα αρχεια Ευρωπαικη με multi CSC , τωρα το πότε θα βγει?....θα δείξει! Ας δοκιμάσει κάποιος να βάλει καρτες απο άλλες εταιρείες σε μηχανάκι που πάνω στην Ιταλική φλασαριστηκε αυτη της Vodafone με CWM recovery για να μας ενημερώσει αν δουλευουν τα Settings APN (3g GPRS) από άλλους παρόχους. Αν δουλέυουν τότε δεν υπάρχει λόγος για να πεδευόμαστε...περιμένουμε για κάποια μελλοντική αναβάθμιση της VODAFONE πάλι με CWM recovery...όπως πρίν!

Edited by alex7363
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το tab με καρτα vodafone για data μονο.Οταν εχω την καρτα στο tab το internet σερνεται.Μια σελιδα δεν ανοιgει ,η αλλη σελιδα κανει 50 ωρες να ανοιξει κοκ.Υποπτευθηκα οτι εφταιγε η σιμ και την εβαλα σε αλλο κινητο.Εκει παει σφαιρα το internet,αρα κατι φταει στο tab .Tι μπορει να ειναι αυτο;

Ξεχασα να αναφερω οτι αμα παω να κατεβασω κατι απο το μαρκετ παει σφαιρα

ΥΓ Εχω δοκιμασει διαφορους browser και ολοι εχουν το ιδιο προβλημα

Edited by ioma

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το tab με καρτα vodafone για data μονο.Οταν εχω την καρτα στο tab το internet σερνεται.Μια σελιδα δεν ανοιgει ,η αλλη σελιδα κανει 50 ωρες να ανοιξει κοκ.Υποπτευθηκα οτι εφταιγε η σιμ και την εβαλα σε αλλο κινητο.Εκει παει σφαιρα το internet,αρα κατι φταει στο tab .Tι μπορει να ειναι αυτο;

Ξεχασα να αναφερω οτι αμα παω να κατεβασω κατι απο το μαρκετ παει σφαιρα

ΥΓ Εχω δοκιμασει διαφορους browser και ολοι εχουν το ιδιο προβλημα

Δοκιμασε να κατεβάσεις flash player και αν στο κάνει πάλι πηγαινε να κατεβάσεις ένα άλλον Browser για να δεις τι γινεται ..π.χ skyfire ,

 

Αν σε βγαζει σημα 3g ή Hsdpa τότε δεν δικαιολογείται , αν σε βγάζει G τότε ισως δεν έχει σήμα καλό ....δεν ξέρω αν στο κατέβασμα εισαι στην ίδια περιοχη με οταν surfareis δεν το διευκρίνησες.

Link to comment
Share on other sites

Παντα στην ιδια περιοχη.Το σημα εινα 3g ή hsdpa.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αν μου εδειχνε το ΚΙES οτι ειναι αναβαθμίσιμη η έκδοση θα την κρατουσα (η rom ειναι πολυ καλή), επισης δεν ξερω αν με VGR τρέχει κανονικα 3G GPRS σε Cosmote και WIND ή μόνο σε Vodafone (επειδή είναι branded).

 

 

με cosmote παιζει σε ολες της rom που εχω δοκιμασει αφου βεβαια εκανα τις ρυθμισεις apn της cosmote.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

ας δοκιμάσουμε και καμια wind/cosmote γιατι νομιζω Q και Vodafone...ειναι συγγενεις. ( έχεις γνήσια ROM χωρις να έχει ιταλικο CSC απο πριν?).

 

Το tabaki μου δεν έχει υποστεί καμία επέμβαση πλην των επίσημων updates της vodafone μέσω του kies φυσικά.

Η Q παίζει με τo δικτυο της Wind.

 

tapas, mapas, Tapatalk.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παντα στην ιδια περιοχη.Το σημα εινα 3g ή hsdpa.

 

δοκιμασε αν μπορεις και σε καμια αλλη περιοχη που να εχει τουλαχιστον 3g και πες.περιεργο παντως.εμενα με 3g κατεβαζει αρκετα γρηγορα με τον dolphin.

 

Sent from my GT-P1000

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab 7 / 7 Plus (P1000 / P6200)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...