Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω την εντύπωση, ότι πρόσφατα διάβασα πως με κάποια ρύθμιση της ΕΕ, σύντομα ΘΑ μπορούμε να χρησιμοποιούμε voip μέσω 3G, GPRS ktl , οπότε με βάση αυτό, υποθέτω πως τώρα δεν μπορούμε.

 

Κάποιος που ξέρει σίγουρα όμως, ας πει

Εχω βάλει το skype στο iphone και δεν το επιτρέπει,μονο γραπτη επικοινωνια.

 

Ειναι καθαρα θεμα μπλοκαρισματος, γιατι οταν συνδεομαι στο λαπτοπ με την συνδεση του κινητου, χρησιμοποιω κανονικα το skype απο το Pc.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει το skype στο iphone και δεν το επιτρέπει,μονο γραπτη επικοινωνια.

 

Ειναι καθαρα θεμα μπλοκαρισματος, γιατι οταν συνδεομαι στο λαπτοπ με την συνδεση του κινητου, χρησιμοποιω κανονικα το skype απο το Pc.

 

Εφοσον συνδεεσαι απο το pc με κινητο, σημαινει οτι δεν ειπαρχει μπλοκαρισμα απο τον operator.

 

Αν διαβασεις τις οδηγιες του skype, το αναφερει οτι δεν μπορει να γινει χρηση μεσω 3g γιατι ειναι απενεργοποιημενο στο προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα iPhone με vodafone δίκτυο και θέλω να στείλω mms σε φίλη που έχει επίσης iPhone αλλα με δίκτυο Wind. Η εικόνα που στέλνω απο το δικό μου στο δικό της, δηλαδή απο vodafone σε wind εμφανίζεται αλλοιωμένη.

Εκείνη μου στέλνει απο το δικό της στο δικό μου, δηλαδή απο wind σε vodafone, και η εικόνα εμφανίζεται πεντακάθαρη. Τι σύμβαίνει? Τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα iPhone με vodafone δίκτυο και θέλω να στείλω mms σε φίλη που έχει επίσης iPhone αλλα με δίκτυο Wind. Η εικόνα που στέλνω απο το δικό μου στο δικό της, δηλαδή απο vodafone σε wind εμφανίζεται αλλοιωμένη.

Εκείνη μου στέλνει απο το δικό της στο δικό μου, δηλαδή απο wind σε vodafone, και η εικόνα εμφανίζεται πεντακάθαρη. Τι σύμβαίνει? Τι φταίει?

 

Φταίει ο ΟΤΕ !

:lol::lol::lol:

 

Συγνώμη δεν μπορούσα να αντισταθώ.

 

Δοκιμάσατε να αλλάξετε κάρτες SIΜ, και να στείλετε πάλι; για να ξέρεις σίγουρα αν φταίει η συσκευή ή η εταιρία...

 

Επίσης, εσύ κάνεις κάποιο resize την ώρα που βάζεις την φωτογραφία σε μήνυμα; κοίταξε λίγο τις ρυθμίσεις MMS. μπορεί να υπάρχει αυτόματα να την μικραίνει, ή να μειώνει την ποιότητα.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα iPhone με vodafone δίκτυο και θέλω να στείλω mms σε φίλη που έχει επίσης iPhone αλλα με δίκτυο Wind. Η εικόνα που στέλνω απο το δικό μου στο δικό της, δηλαδή απο vodafone σε wind εμφανίζεται αλλοιωμένη.

Εκείνη μου στέλνει απο το δικό της στο δικό μου, δηλαδή απο wind σε vodafone, και η εικόνα εμφανίζεται πεντακάθαρη. Τι σύμβαίνει? Τι φταίει?

 

Υπευθυνο για την παραδοση των MMS ειναι το κεντρο του παραληπτη.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ο ΟΤΕ !

:lol::lol::lol:

 

Συγνώμη δεν μπορούσα να αντισταθώ.

 

Δοκιμάσατε να αλλάξετε κάρτες SIΜ, και να στείλετε πάλι; για να ξέρεις σίγουρα αν φταίει η συσκευή ή η εταιρία...

 

Επίσης, εσύ κάνεις κάποιο resize την ώρα που βάζεις την φωτογραφία σε μήνυμα; κοίταξε λίγο τις ρυθμίσεις MMS. μπορεί να υπάρχει αυτόματα να την μικραίνει, ή να μειώνει την ποιότητα.

 

Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο iPhone για resize..

Επίσης, στείλαμε ακριβώς την ίδια εικόνα (!)

 

Τελικά δεν κατάλαβα, τι ακριβώς φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν μπορείς να αλλάξεις SIM και να κάνεις τις ίδιες αποστολές. Έτσι θα ξέρεις αν φταίει η συσκευή ή η wind / vodafone
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω κανονικά στο skype μέσω nimbuz και fring που έχω εγκαταστήσει στο nokia 5800. Με σύνδεση vodafone web. Αυτό που δεν έχω δει μόνο είναι πόσα kb χρεώνει κάθε φορά.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με το Surf & Mail 30, η περίοδος κατανάλωσης των 30Mb παραμένει από 1-31 κάθε μήνα; Ρωτάω επειδή στα συμβόλαια άλλαξε το σύστημα κατανάλωσης χρόνου ομιλίας και από 1-31 έγινε την ημέρα έκδοσης του κάθε λογαριασμού. Γνωρίζει κανείς;

Edit: Έχω συμβόλαιο

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω ένα sony ericsson k750i και προσπαθώ να ενεργοποιήσω τα mms για cu. Έχω λάβει πολλές φορές τις ρυθμίσεις από το site της vodafone αλλά δεν λειτουργεί. Μου λέει "υπηρεσία μη διαθέσιμη". Έψαξα στο ίντερνετ και ότι παραλλαγές βρήκα στις ρυθμίσεις τις δοκίμασα. Τπτ.

Μήπως μπορεί κάποιος που έχει το ίδιο τηλέφωνο να μου πει ακριβώς τις ρυθμίσεις που έχει για να τις περάσω;

Επίσης, "πειράζω"μόνο τις ρυθμίσεις που υπάρχουν μέσα στο μηνύματα->ρυθμίσεις->mms ; ή και αυτές που είναι στο ρυθμίσεις->συνδεσιμότητα->επικοιν. δεδομένων-> λογαρ. δεδομένων ;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν στις "Ρυθμίσεις MMS" που υπάρχουν στα μηνύματα είναι επιλεγμένο στο "Προφίλ MMS" το "VF MMS" ή κάπως έτσι, σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές και κάτι περίεργο συμβαίνει με τη γραμμή σου.. Πάνω από τις σκάλες του σήματος υπάρχει ένα μπλε πραγματάκι ή ένα "G"; Αν δεν υπάρχει τίποτα απ'αυτά τα δύο, σημαίνει πως το Gprs δεν έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή σου και γι'αυτό δεν μπορείς να στείλεις και να λάβεις MMS. Κάλεσε το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Vodafone (13830) και πες τους να ελέγξουν τη γραμμή σου και να σου ενεργοποιήσουν το Gprs σε περίπτωση που είναι ανενεργό.. :)
Link to comment
Share on other sites

Αν στις "Ρυθμίσεις MMS" που υπάρχουν στα μηνύματα είναι επιλεγμένο στο "Προφίλ MMS" το "VF MMS" ή κάπως έτσι, σημαίνει ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές και κάτι περίεργο συμβαίνει με τη γραμμή σου.. Πάνω από τις σκάλες του σήματος υπάρχει ένα μπλε πραγματάκι ή ένα "G"; Αν δεν υπάρχει τίποτα απ'αυτά τα δύο, σημαίνει πως το Gprs δεν έχει ενεργοποιηθεί στη γραμμή σου και γι'αυτό δεν μπορείς να στείλεις και να λάβεις MMS. Κάλεσε το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της Vodafone (13830) και πες τους να ελέγξουν τη γραμμή σου και να σου ενεργοποιήσουν το Gprs σε περίπτωση που είναι ανενεργό.. :)

Θέμα της γραμμής αμφιβάλω αν είναι, διότι έχω δοκιμάσει την κάρτα σε άλλο τηλέφωνο και τα mms παίζουν κανονικά. Σε αυτό το τηλέφωνο έχω πρόβλημα. Άρα θέμα ρυθμίσεων υποθέτω πως είναι.

 

ΥΓ: πάντως, όχι, δεν υπάρχει G πάνω στην ένδειξη σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρύθμιση έχεις βάλει;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρύθμιση έχεις βάλει;

 

Λοιπόν, στο μηνύματα->ρυθμίσεις->mms:

διακομ. μυνυμάτ.=http://mms.vodafone.gr

προφίλ internet=vf mms 1

όπου vf mms 1:

σύνδεση με=vf mms 1

τύπος internet=http

χρήση proxy=ναι

διεύθυνση proxy=213.249.019.049

αριθμός θύρας=5080

όνομα χρήστη=

κωδικός πρόσβ.=

 

 

και στο ρυθμίσεις->συνδεσιμότητα->επικοιν. δεδομένων-> λογαρ. δεδομένων:

vf mms 1

διεύθυνση apn=mms.vodafone.net

όνομα χρήστη=

κωδικός πρόσβ.=

αίτημα σύνδεσης = μη ενεργό

αποδοχή κλήσεων=αυτόματη

διεύθυνση ip=...

διεύθυνση dns=...

πιστοποίηση = PAP

συμπ. δεδομένων=μη ενεργό

συμπ. κεφαλίδων = μη ενεργό

 

 

 

αυτές είναι οι ρυθμίσεις που έρχονται με το μήνυμα της vodafone. έχω δοκιμάσει να αλλάξω την θύρα, να βάλω όνομα χρήστη και κωδικό (user, pass), και πολλά άλλα :(

seranata έχεις k750i; Μπορείς να δεις εάν όλες αυτές οι ρυθμίσεις είναι ίδιες και σε σένα;

Link to comment
Share on other sites

seranata έχεις k750i; Μπορείς να δεις εάν όλες αυτές οι ρυθμίσεις είναι ίδιες και σε σένα;

Δεν έχω αλλά νομίζω πως οι ρυθμίσεις είναι σωστές. Έχεις κάνει επανεκκίνηση στο κινητό σου μετά την εισαγωγή των ρυθμίσεων;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιησει το surf n mail με 3,5 ευρω το μηνα σε συμβολαιο.

τωρα θελω να το απενεργοποιησω.

τι μηνυμα πρεπει να στειλω? το " 2OFF" στο 19109 δεν επιασε......

Link to comment
Share on other sites

Για ρυθμίσεις internet, wap, mms της vodafone καλέστε από κινητό vodafone, χωρίς χρέωση, το 1392.
Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργοποιησει το surf n mail με 3,5 ευρω το μηνα σε συμβολαιο.

τωρα θελω να το απενεργοποιησω.

τι μηνυμα πρεπει να στειλω? το " 2OFF" στο 19109 δεν επιασε......

 

Επιασε λογικα αλλα δεν σου στειλανε μηνυμα με την επιβεβαιωση .. ... η υπηρεσια απενεργοποιητε αυτοματα 1 μηνα απο την ημερα που ενεργοποιησες την υπηρεσια..

πχ αν ενεργοποιησες την υπηρεσια στις 18/11 και εστειλες σημερα το μηνυμα στις 18/12 θα λαβεις μηνυμα οτι η υπηρεσια απενεργοποιηθηκε λογικα ετσι ειχε γινει σε μενα πριν κατι μηνες...

για σιγουρια παρε 13830 ζητα το τμημα ιντερνετ και θα θα δουν αν εχει γινει το αιτημα σου για απενεργοποιηση!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια data card της Vodafone με προπληρωμένο χρόνο εδώ και μήνες (όχι την καινούρια on demand) και μοντεμ Huawai 220. Στις ρυθμίσεις έχω βάλει apn static και vmckarta authentification number *99#. Συνδέομαι με πολλά προβλήματα, αργά και με διακοπές. Μήπως χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα! Μήπως θα ήταν εύκολο σε κάποιον να μου πει (ή να με παραπέμψει στη σχετική ενότητα αν έχει ξαναγραφτεί) ποιες είναι οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω σ' ένα Sony Ericsson K750i για να εκμεταλλευτώ την προσφορά των δωρεάν 200mb ίντερνετ του Vodafone CU; Σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο φόρουμ βρήκα μόνο την ρύθμιση για MMS στη συγκεκριμένη συσκευή (εκτός κι αν μου διέφυγε αυτή για το ίντερνετ) που δεν με ενδιαφέρει. :)
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ.. Θα επιλέξεις το πρώτο, θα βάλεις το νούμερό σου και τους κωδικούς της εικόνας και θα λάβεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να serfάρεις.. :)
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε εδώ.. Θα επιλέξεις το πρώτο, θα βάλεις το νούμερό σου και τους κωδικούς της εικόνας και θα λάβεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις για να serfάρεις.. :)

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση για το Surf & Mail 30, η περίοδος κατανάλωσης των δωρεάν 30 mb ποια είναι; Από 1 έως 31 του κάθε μήνα ή ανάλογα με το πότε εκδίδεται ο λογαριασμός; Φυσικά αναφέρομαι σε συμβόλαιο. Όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει please! Ευχαριστώ :D
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κ πάλι, παίδες..

Ερώτηση: με ένα επιπλέον πρόγραμμα για απεριόριστο ίντερνετ για το κινητό (στα 20 Ευρώ που είναι) κ φυσικά με συμβατή συσκευή, τι ταχύτητες θα πιάνω?

(Το κινητό μου είναι το Νοκια Ν82 κ δείχνει 3,5g)

Θέλω να το χρησιμοποιώ σαν μόντεμ κ να έχω ίντερνετ στον υπολογιστή. Για να μην κάνω εξτρά σύνδεση Mobile Broadband. (Το οποίο κ καλά θα πιάνει στο μέλλον 21,4 Mbps)

Λίγο τα φώτα σας παίδες μου..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται κ πάλι, παίδες..

Ερώτηση: με ένα επιπλέον πρόγραμμα για απεριόριστο ίντερνετ για το κινητό (στα 20 Ευρώ που είναι) κ φυσικά με συμβατή συσκευή, τι ταχύτητες θα πιάνω?

(Το κινητό μου είναι το Νοκια Ν82 κ δείχνει 3,5g)

Θέλω να το χρησιμοποιώ σαν μόντεμ κ να έχω ίντερνετ στον υπολογιστή. Για να μην κάνω εξτρά σύνδεση Mobile Broadband. (Το οποίο κ καλά θα πιάνει στο μέλλον 21,4 Mbps)

Λίγο τα φώτα σας παίδες μου..

 

Απεριόριστο, εννοείς στα 3GB που έχει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...