Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι αξιζει εστω για περιστασιακη χρηση και οταν θελεις κατι εκτακτο γιατι χρεωνεσαι για ολα τα εισερχομενα και εξερχομενα δεδομενα απο οσο γνωριζω...τι παγιο να προτιμησω και φυσικα αν ειναι αξιοπιστη υπηρεσια...

Αν κάνεις κανονική εώς αρκετή χρήση και θες να κατεβάζεις, τότε το 1 GB είναι μονόδρομος (120 ευρώ με ΦΠΑ).

Για μέτρια χρήση με ελάχιστα κατεβάσματα, τα 150 ΜΒ (60ευρώ+ΦΠΑ).

Για περιστασιακή χρήση, δηλαδή για email και άντε να βλέπεις 5-10 σελίδες την ημέρα τα 60 ΜΒ (30 ευρώ+ΦΠΑ).

Αν βρίσκεσαι σε κάλυψη 3G και έχεις την ανάλογη κάρτα, τότε έχεις στην ουσία DSL.

 

Η υπηρεσία είναι αξιόπιστη. Έχεις αναλυτικό λογαριασμό με τον όγκο που διακινήθηκε, ενώ το πρόγραμμα που θα εγκαταστήσεις, σου δείχνει αναλυτικά τον όγκο δεδομένων που διακινούνται και κρατά ιστορικό 2 μηνών.

Να συμπληρώσω ότι γίνεται συμπίεση δεδομένων από την Vodafone για μικρότερο όγκο δεδομένων.

Πάντως σε κάθε περίπτωση η υπηρεσία είναι ακριβή.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

xtύπησα κεγώ σήμερα την mobile connect card 3g αλλα βλέπω ότι δεν έχει πολύ σταθερό σήμα.μου είπαν για μια κεραιουλα που τοποθετήτε στην κορυφή της οθόνης του λάπτοπ.κάνει τίποτε?τιμούλα?ξέρει κανεις?θα βελτι'ωσει το σήμα μου???
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Με το σήμα το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Δείχνει μια γραμμή λιγότερη από το κινητό.

Για κεραία δεν έχω ακούσει κάτι. Αν υπάρχει θα με ενδιέφερε, γιατί πιάνω το 3G στην 1 γραμμή.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς κεγώ μια γραμμή μόνο στο 3g και κρατιέται με δυσκολία εκεί!
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς κεγώ μια γραμμή μόνο στο 3g και κρατιέται με δυσκολία εκεί!

Εγώ έχω κάνει 2 προφίλ σύνδεσης. Ένα για σύνδεση μόνο με GPRS κι ένα μόνο με 3G. Το δεύτερο είναι χρήσιμο όταν παίζει στην 1 γραμμή.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

fίλε αίσωπος όταν βάζεις την κάρτα στην θύρα του λάπτοπ την αναγνωρίζει κατευθείαν???εγώ έχω κάτι προβληματάκια,δηλαδή με το που την βάζω και κουμπώνει δεν ανάβουν τα ledaκια λες και δεν κάνει επαφή.έχεις συναντήσει κάτι τέτοιο???? :O
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, το αναγνωρίζει αμέσως. Μήπως δεν έχει μπει σωστά η SIM;

Eγώ πάντως δεν την βγάζω την κάρτα από κει, γιατί δεν έχω και κάτι άλλο να βάλω.

Αν δεν έχεις κάποιον λόγο να την βγάζεις, μην την βγάζεις. Γιατί με το βάλε βγάλε..

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ναι η sim έχει μπεί καλά, αλλα όταν χρειάζεται να μεταφέρω το λάπτοπ την βγάζω την κάρτα.τελοσπάντων θα δείξει η πορεία!
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Internet over gprs στα καρτοκινητά σκοπεύει να δώσει η voda ή το θέμα έληξε με την κυκλοφορία της vodafone mobile connect card prepaid ;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη εγκατέστησε την Vodafone mobile card GPRS και αν και έχει κάνει τα απαραίτητα βήματα (δημιουργία profile) λαμβάνει σφάλμα 734 PPP, έχουμε δοκιμάσει την απενεργοποίηση του LPC (δουλεύει με XP SP2) δίχως επιτυχία.

 

Κάθε βοήθεια αποδεκτή!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει APN(internet.vodafone.gr), User(user) και password(pass) κατά την δημιουργία του προφίλ;
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να αλλάξω το προφίλ????γιατι απο το πρόγραμμα ειναι ανενεργη η επιλογη του νέου προφίλ,άλλος τρόπος?

άν το βάλω μόνο gprs πιστεύω θα δουλέψει καλύτερα γιατι με εναλλαγη 3g gprs δεν εμφανίζει καν τις σελίδες και σέρνεται...

περιοχή μαρούσι τρίτος όροφος.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

πώς μπορώ να αλλάξω το προφίλ????γιατι απο το πρόγραμμα ειναι ανενεργη η επιλογη του νέου προφίλ,άλλος τρόπος?

άν το βάλω μόνο gprs πιστεύω θα δουλέψει καλύτερα γιατι με εναλλαγη 3g gprs δεν εμφανίζει καν τις σελίδες και σέρνεται...

περιοχή μαρούσι τρίτος όροφος.

Η επιλογή για επεξεργασία ή αλλαγή του προφίλ είναι ανενεργή, όταν είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ. Θα πρέπει να διακόψεις την σύνδεση πρώτα. Θα δεις τότε ότι η επιλογή θα είναι ενεργή.

Μην επιλέγεις 3G αν δεν πιάνει 2-3 γραμμές. Όπως είπα και πιο πάνω είναι καλύτερα να κάνεις 2 προφίλ. Ένα για σύνδεση μόνο σε GPRS κι ένα για σύνδεση μόνο με 3G. Καλό θα είναι να μην κάνεις προφίλ που να επιτρέπει την εναλλαγή GPRS και 3G, γιατί πάνω στην αλλαγή μπορεί να χάσεις την σύνδεση.

 

Και κάτι άλλο. Για να κρατάς ιστορικό του όγκου των δεδομένων που διακινούνται θα συνδέεσαι και θα αποσυνδέεσαι ΠΑΝΤΑ μέσα από την εφαρμογή της Vodafone Mobile Connect Card και ΟΧΙ από το "Connect to.." του Start Menu.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει APN(internet.vodafone.gr), User(user) και password(pass) κατά την δημιουργία του προφίλ;

Νομίζω ότι εκεί τελικά ήταν το πρόβλημα, το βρήκε, οπότε όλα δουλεύουνε σωστά!

THX!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ VODAFONE MOBILE CONNECT ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ,ΣΤΗΝ GPRS ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΗΣ ΜΕΡΕΣ,ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ (ΟΠΩΣ E-MAIL Η WEB ) ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΡΕΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΗΔΗ 3 ΦΟΡΕΣ!.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ VODAFONE MOBILE CONNECT ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΕΝΗΣ ΧΡΗΣΗΣ,ΣΤΗΝ GPRS ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ.ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΡΙΝ ΤΕΣΣΕΡΗΣ ΜΕΡΕΣ,ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΧΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗ (ΟΠΩΣ E-MAIL Η WEB ) ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΤΗ ΜΠΛΕ ΟΘΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΡΕΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΗΔΗ 3 ΦΟΡΕΣ!.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ.

 

καλημέρα,δεν είχα ανάλογη εμπειρία αλλά θα πράξεις ως εξής:

θα καλέσεις 1399 χωρίς χρέωση και μολις σου απαντήσουν θα ζητήσεις να συνδεθείς με το τμήμα εξυπηρέτησης τεχνικών προβλημάτων mobile connect card.Θα πρέπει να έχεις μπροστά σου τον αριθμό της κάρτας σίμ,ή τον αριθμό του τηλεφώνου και θα σε βοηθήσουν στην επίλυση.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Εχω voda σύνδεση αλλά το κινητό μου δεν είναι vodafon live.Πώς μπορώ να μπω στο vodafon live??

Μπορείς, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα δεις το κανονικό Vodafone live μενού που βλέπουν οι Vodafone live συσκευές.

Η διεύθυνση είναι live.vodafone.com

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα νέο για το internet over gprs σε καρτοκινητά voda ή πρέπει να το ξεχάσουμε λόγω vodafone mobile connect card prepaid ?

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το δίνουν οι άλλες εταιρίες, κάποια στιγμή θα το κάνει κι αυτή.

Πάντως απ' οτι είδα η ΤΙΜ μπήκε γερά στο παιχνίδι με τις Mobile Connect Cards.

Έχει βγάλει πρόγραμμα των 3GB στα 130 ευρώ. Αναλογικά έρχεται πιο φτηνά από την VMCC(1GB, 100 ευρώ), αλλά και πάλι οι τιμές είναι ακόμα φωτιά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το δίνουν οι άλλες εταιρίες, κάποια στιγμή θα το κάνει κι αυτή.

Πάντως απ' οτι είδα η ΤΙΜ μπήκε γερά στο παιχνίδι με τις Mobile Connect Cards.

Έχει βγάλει πρόγραμμα των 3GB στα 130 ευρώ. Αναλογικά έρχεται πιο φτηνά από την VMCC(1GB, 100 ευρώ), αλλά και πάλι οι τιμές είναι ακόμα φωτιά.

 

 

Την παρατήρησε την κίνηση αυτή η Vodafone και μάλλον όλο και κάτι θα κάνει για να την σπάσει στην ΤΙΜ.

Link to comment
Share on other sites

Την παρατήρησε την κίνηση αυτή η Vodafone και μάλλον όλο και κάτι θα κάνει για να την σπάσει στην ΤΙΜ.

Αν μπει και η Κοσμοτέ πιο σοβαρά στο παιχνίδι, πιστεύω σε κανέναν χρόνο να έχουμε και μείωση τιμών και όχι μόνο αύξηση των GB.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα. Όλα τα τιμολόγια κινητής παραμένουν σταθερά. Απλά ανεβάζουν όσα σου δίνουν σε λύσεις-πακέτο. Δεν θέλω να έχω 5 πάγια για τις υπηρεσίες που με ενδιαφέρουν! Κάποια στιγμή πρέπει να πέσει η τιμή της μονάδας...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ luke!ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΜΟΥ.ΠΑΝΤΩΣ ΧΡΕΩΝΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ Η CONNECT!!!ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ;ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...