Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ'αρχήν απαραίτητη προυπόθεση για να μπορείς να κάνεις χρήση της υπηρεσίας μέσα από το WEB είναι η εγγραφή στέλνοντας μήνυμα με τη λέξη PASS στο 1000 και αμέσως λαμβάνεις ένα απαντητικό γραπτό μήνυμα με ένα

προσωπικό 6ψήφιο αλφαριθμητικό κωδικό.

 

Για να κάνεις την χρήση αρκεί η συσκευή να υποστηρίζει wap (η συγκεκριμένη συσκευή το υποστηρίζει).

 

Όταν μπεις στο http://www.vodafone.gr στις συντομεύσεις έχει το vodafone mail,σου βγάζει ένα πινακάκι.Στο username εισάγεις τον αριθμό του κινητού σου και στο password τον κωδικό που έχεις λάβει από το 1000.

 

Μπορείς να αλλάξεις το password σου και αντί για τον αριθμό του κινητού σου να βάλεις πχ το όνομα σου,οπότε θα είναι με τη μορφή:xxxxxxxxx@vodafone.gr.

αυτες τις ρυθμισεις τις εκανα και εγω, αλλα και παλι δεν μπορω να δω τα email μου.Εχω ΝΟΚΙΑ 6600. Μηπως πρεπει να κανουμε κατι αλλο?

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια να κανω μια ερωτηση?

Ολο και καποιος θα ξερει...

Εχω συνδεση Vodafone και το κ750. Θελω σε καποια ταξιδια να μπαινω στο ιντερνετ για κανενα email και να διαβαζω κανενα νεο...

Πως μπορω να συνδεθω με το κινητο μου ??

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελάκη υπάρχει η δυνατότητα να αποστείλεις mms στο εξωτερικό απλώς δεν ισχύει,ακόμα τουλάχιστον,σε όλες τις χώρες.

Συγκεκριμένα αποστολή/λήψη mms ισχύει για τις εξής χώρες:Γερμανία (vodafone)

,Ιαπωνία (vodafone),Ελβετία (swisscom).

Αν υπάρχει και κάποια άλλη χώρα και έχω μείνει πίσω παρακαλώ ενημερώστε..

 

εχουν αυξηθει κατα πολυ.... δεν τα θυμαμαι παντως...πρεπει να εχουν φτασει τα 20....

Link to comment
Share on other sites

εχουν αυξηθει κατα πολυ.... δεν τα θυμαμαι παντως...πρεπει να εχουν φτασει τα 20....

 

Αν μπορει καποιος να βοηθησει και αν βρει σε ποια δικτυα περιπου ας μου πει.

Ευχαριστω παντως... :D :D :D

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

uk,malta,netherlands,portugal,hungary,germany,spain,japan,sweden

----------------------------voda--------------------------------

 

germany - d1

maldives - dhi mobile

france - sfr

austria,chech - t-mobile

denmark - orange

Mayotte Island - SRR

slovakia - eurotel

sweden - telia

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?αν μπαινω σε site μεσο του n90 που εχω over 3g η χρεωση θα ειναι 35cent καθε φορα που μπαινω ή θα εχω ογκοχρεωση?
Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρώσω ότι όταν έχεις internet over gprs (δηλαδή έχεις σύνδεση και άρα πρόσβαση στο internet.vodafone.gr), η χρέωση είναι περίπου 0.005 ανά kb.

Αν έχεις μόνο wap over gprs, τότε η χρέωση είναι περίπου 0.01 ανά kb.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι για να τα εμπεδώσουμε (ο καθένας με τον πόνο του):

 

Ξέρουμε ότι ισχύει:

1. wap over gprs : 0,01 euro/KB

2. internet over gprs : 0,005 euro/KB

 

Αλλά όταν βλέπουμε σελίδες από κάποιο (mini)browser που έχουμε στο κινητό τι από τα προαναφερθέντα κάνουμε?

1. Έχω δει web (όσο μου το επιτρέπει το Κ750ι) χωρίς να πειράξω τίποτα στις ρυθμίσεις gprs/wap.

2. Έχω μπει στο internet από το laptop χρησιμοποιώντας ως modem το κινητό.

2α. Συνδέθηκα με APN: wap.vodafone.gr και με proxy (στον firefox) στην πόρτα 5080.

2β. Επίσης συνδέθηκα με ΑΡΝ: internet.vodafone.gr

 

Η ερώτηση:

Με ποια ταρίφα θα χρεωθώ σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Μα το είπες και μόνος σου.

1. wap over gprs : 0,01 euro/KB (wap.vodafone.gr)

2. internet over gprs : 0,005 euro/KB (internet.vodafone.gr)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα 5 euro/MB δεν είναι πολλά; Σκέτη ληστεία! Τι πρέπει να κάνουμε; Γιατί ασύρματο Ιντερνετ στην Ελλάδα = Internet over GPRS (προς το παρόν).
radioel
Link to comment
Share on other sites

Τα 5 euro/MB δεν είναι πολλά; Σκέτη ληστεία! Τι πρέπει να κάνουμε; Γιατί ασύρματο Ιντερνετ στην Ελλάδα = Internet over GPRS (προς το παρόν).

Με ΦΠΑ είναι περίπου 6 ευρώ το ΜΒ. Φυσικά και είναι ασύμφορο. Απευθύνεται σε περιστασιακούς χρήστες.

Αν σε ενδιαφέρει πάντως να μπαίνεις κάπως πιο συχνά στο internet(εννοείται ότι πρέπει να έχεις σύνδεση συμβολαίου), μέσω GPRS και με φτηνότερη χρέωση, μπορείς να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία Vodafone live plus. Έχει επιπρόσθετο πάγιο 15 ευρώ (με 10 ΜΒ "δώρο"). Αν ξεπεράσεις τα 10 ΜΒ, η χρέωση διαμορφώνετα σε 1.8 ευρώ ανά ΜΒ (με ΦΠΑ).

Απο κει και πέρα, αν δεν σε ικανοποιεί κάτι τέτοιο, πάμε στην Vodafone Mobile Connect Card.

Σε κάθε περίπτωση πάντως οι χρεώσεις για ασύρματο internet είναι φωτιά.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paketa pou dinoun mb me 1 stadar poso den yparxoun?

Tι ακριβώς εννοείς; Αυτό που είπα παραπάνω, είναι ακριβώς αυτό το πράγμα. 15 ευρώ=10ΜΒ.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Αν καίγεσαι τόσο πολύ, μπορείς να πάρεις μια κάρτα ΤΙΜ. Νομίζω ότι αυτή δίνει πρόσβαση στο ίντερνετ μέσω καρτοκινητού :)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 6230i και σύνδεση με vodafone. Έχω περάσει τις ρυθμίσεις για τα MMS, χθές μου έστειλε κάποιος ένα και το τηλέφωνο μου έβγαλε μήνυμα " ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ" και δεν μπορώ να δώ το MMS. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό; Με την παλιά συσκευή δεν είχα κανένα πρόβλημα ασυμβοτότητας. Ευχαριστώ.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 6230i και σύνδεση με vodafone. Έχω περάσει τις ρυθμίσεις για τα MMS, χθές μου έστειλε κάποιος ένα και το τηλέφωνο μου έβγαλε μήνυμα " ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑΣ ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΕΓΙΝΕ ΔΙΑΓΡΑΦΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ" και δεν μπορώ να δώ το MMS. Ξέρει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό; Με την παλιά συσκευή δεν είχα κανένα πρόβλημα ασυμβοτότητας. Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω καθόλου την συσκευή σου, αλλά κάποιες περιπτώσεις είναι, να σου στέλνουν π.χ. βίντεο. Σε περίπτωση που η συσκευή σου δεν αναπαράγει βίντεο, είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό.

Με άλλα λόγια, ίσως σου στέλνουν κάποιο αρχείο που δεν είναι αποδεκτό από την συσκευή σου, ή έχει μεγαλύτερο μέγεθος από αυτό που μπορεί να δεχτεί.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καθόλου την συσκευή σου, αλλά κάποιες περιπτώσεις είναι, να σου στέλνουν π.χ. βίντεο. Σε περίπτωση που η συσκευή σου δεν αναπαράγει βίντεο, είναι πολύ πιθανό να συμβαίνει αυτό.

Με άλλα λόγια, ίσως σου στέλνουν κάποιο αρχείο που δεν είναι αποδεκτό από την συσκευή σου, ή έχει μεγαλύτερο μέγεθος από αυτό που μπορεί να δεχτεί.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

https://andrismoi.wordpress.com/

Θέματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και τα μοιράζομαι

Link to comment
Share on other sites

Ειχε σημερα νεα διαφημιση για τη χρηση της ασυρματης καρτας με συμβολαιο η Βοντα αλλα λεει με απεριοριστη χρηση για νεους συνδρομητες ως 31 Ιανουαριου. συμφερει?
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απαντηση γιατι η διαφημιση συνεχιζεται και φυσικα να αξιολογησουμε την υπηρεσια...

Την έχω εγώ. Η υπηρεσία είναι πανάκριβη. Εξαρτάται τι χρήση κάνεις.

Εγώ ξεκίνησα με το πρόγραμμα των 60 ΜΒ, αλλά γρήγορα αναγκάστηκα να πάρω το 1 GB. Αν έχεις κάλυψη 3G, έχεις τα πλεονεκτήματα της DSL.

Πάντως με βάση τα σημερινά δεδομένα, δεν είναι άσχημα 2 μήνες χωρίς περιορισμό.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αξιζει εστω για περιστασιακη χρηση και οταν θελεις κατι εκτακτο γιατι χρεωνεσαι για ολα τα εισερχομενα και εξερχομενα δεδομενα απο οσο γνωριζω...τι παγιο να προτιμησω και φυσικα αν ειναι αξιοπιστη υπηρεσια...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...