Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Προσπαθώ να κάνω σύνδεση GPRS με ένα κινητό Qtek 9090 και μια κάρτα Vodafone a la carte. Έχω κάνει τη αίτηση, η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί, έχω κάνει τις ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες της Vodafone αλλά η σύνδεση δεν πραγματοποιείται. Συγκεκριμένα μου βγαίνει το μήνυμα:

"The answering modem has disconnected"

Οι ρυθμίσεις είναι σωστές (το έχω τσεκάρει πολλές φορές) και η υπηρεσία MMS δουλεύει κανονικά (το πρόβλημα είναι με το GPRS).

Έχει κανείς καμιά ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Το s100 έχει internet explorer και προσπαθεί να συνδεθεί μέσω internet gateway.

Όμως στα καρτοκινητά η βόντα ΔΕΝ δίνει internet over gprs και γι’αυτό δεν μπορείς να συνδεθείς!

Αυτό που θέλει ψάξιμο είναι αν μπορείς να κατεβάσεις ένα wap browser και να το ρυθμίσεις να συνδέεται μέσω wap gateway (gprs).

Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το παραπάνω;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Θα δω και εκεί, ευχαριστώ! Πάντως το θέμα της πρόσβασης σε wap sites μέσω win mobile pda πρέπει να απασχολεί και άλλους! Το έθεσα εδώ μια και με ενδιαφέρει αν και πώς γίνεται στο δίκτυο της voda. Δεν ζητάω τις κλασσικές ρυθμίσεις wap/internet over gprs που συνήθως θέλει ο κόσμος!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Mozilla/4.08 (SmartPhone; Symbian OS-Series60/1.03) NetFront/3.2)

 

Το s100 έχει internet explorer και προσπαθεί να συνδεθεί μέσω internet gateway.

Όμως στα καρτοκινητά η βόντα ΔΕΝ δίνει internet over gprs και γι’αυτό δεν μπορείς να συνδεθείς!

Αυτό που θέλει ψάξιμο είναι αν μπορείς να κατεβάσεις ένα wap browser και να το ρυθμίσεις να συνδέεται μέσω wap gateway (gprs).

Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το παραπάνω;

 

an kai dn exw empeiria apo pda dokimases mhpws exei epilogh na valeis proxy settings?logika 8a exei...mexri k oloi oi browsers sto pc exoun.an exei tetoia epilogh k dn jereis ti ry8miseis na valeis pes mou

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια χαρα.

Για να ενεργοποιησω την αναφορα για mms σε ΝΟΚΙΑ 6230 τι κανω?

Η αναφορα σε απλο μηνυμα λειτουργει κανονικά αλλα οχι για το mms.

Ευχαριστω για την βοηθεια. :)

Ειπε ο Εβραιος να παει στο παζαρι και ηταν ημερα...............Σαββατο!!
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο να μου ενεργοποιηθεί η αναφορά.

 

Αλλά ούτε εμένα βγάζει μήνυμα ότι το mms παραδόθηκα!!! (αν πάω μόνος μου ομως στα απεσταλμένα και πατήσω κατάσταση μηνύματος εκεί μου λέει αν παραδόθηκε ή όχι)

(έχω το Siemens S65) κοίτα μήπως συμβαίνει κάτι το ανάλογο και στο δικό σου κινητό...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Καμμία είδηση για internet over gprs στα καρτοκινητά voda; Ακούγεται τίποτα;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος αν στο δωρεαν διαστημα 3g αν συνδεθω στο ιντερνετ θα ειναι και αυτο δωρεαν. εννοω να χρησιμοποιησω το τηλεφωνο σαν modem και να μπω απο το pc!

 

ειναι δωρεαν στο 3G και 2G δικτυο οπως και η πλοηγηση στο live?

Link to comment
Share on other sites

Για να χρησιμοποιήσεις το κινητό σαν modem πρέπει να χρησιμοποιήσεις το access point internet.vodafone.gr που επιτρέπει πλήρη πρόσβαση στο internet. Επομένως θα χρεώνεσαι.
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά τα καρτοκινητά ακόμα δεν έχουν πρόσβαση στο internet.vodafone.gr, έτσι;

Αφού μπορούν να κάνουν την ίδια ή έστω ακριβότερη ογκοχρέωση στα καρτοκινητά, γιατί δεν ανοίγουν το internet over gprs;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Να ρωτήσω κάτι το gx-30i οπως και όλα τα sharp δεν έχουν προεγκατεστημένες τις ρυθμίσεις?

ti exoun proegatestimenes..apla tha prepei na to giriseis apo to menu se vodafone prepay gia kartokinito kai sketo vodafone live an einai me sindesi.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε internet over gprs και στα καρτοκινητά! Εδώ το έδωσε η ΤΙΜ που υποτίθεται ότι ήταν και πίσω και ολόκληρη βόντα μας φτύνει. Μάλλον δεν τους ενδιαφέρει να το δώσουν! Κρίμα !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Για να χρησιμοποιήσεις το κινητό σαν modem πρέπει να χρησιμοποιήσεις το access point internet.vodafone.gr που επιτρέπει πλήρη πρόσβαση στο internet. Επομένως θα χρεώνεσαι.

 

Mporeis na mpeis sto internet k me wap over gprs apla prepei na valeis ston browser proxy settings...Mporeis na trejeis k msn k kapoia p2p programmata...Makari na valoun igprs re paidia.Me tin tim mou vghke kala pantws...Kati epa8e to dyktio k oso eimoun online dn me xrewne..An dn ekane restart h syskeyh 8a to eixa akomh...Twra exei paei h karta sta -120e :-)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.Θα ήθελα να μου αναλύσετε κάποια πράγματα σαν να είμαι 5χρονο (παρόλο που έχω σχεδόν τα 6πλάσια χρόνια :) )

Έχω ένα laptop ACER κι ένα κινητό SE Z600.Είμαι συνδρομητής Vodafone.Θέλω τα Σαββατοκύριακα που θα είμαι εκτός πόλης να μπορώ να μπαίνω net.Από τα λίγα που ξέρω έχω τις εξής επιλογές:

1.Σύνδεση pc-κινητού μέσω υπερύθρων και χρησιμοποίηση της σύνδεσής μου στην Panafonet.Κλήση σε ΕΠΑΚ κλπ.Μια φορά που το δοκίμασα οι ταχύτητες ήταν απογοητευτικές,άσε που δεν ξέρω για τις χρεώσεις,άρα μάλλον απορρίπτεται.

2.Αγορά PCMCIA κάρτας.Νομίζω ότι εδώ παίζει και πάγιο,έτσι; Οπότε για τις λίγες φορές που χρειάζομαι να μπαίνω δε συμφέρει.

3.Internet over GPRS (σωστά το λέω;).Γι’αυτό δεν ξέρω την τύφλα μου.Ξέρω μόνο ότι τα προφίλ WAP που έχει το κινητό μου,είναι δύο: MMS και Vodafone GPRS.

Πρώτη ερώτηση λοιπόν:Χρειάζεται να γραφτώ και σε κάποια άλλη υπηρεσία; Κόστος;

Συνεχίζοντας τους πειραματισμούς μου,κατέβασα το πρόγραμμα Sony Ericsson dial-up networking wizard.Αυτό έχει τα εξής βήματα:Δημιουργία νέας σύνδεσης.Το επιλέγω και συνεχίζω.Έπειτα 2 επιλογές.Type of dialup connection:GPRS ή CSD/HSCSD.Μάλλον διαλέγω το 1ο,σωστά;Στη συνέχεια επιλογή modem,επιλέγω το SE Z600 infrared modem.Επόμενη οθόνη επιλογή Access Point.Έχω 3,με όνομα wap.vodafone.gr αλλά διαφορετικά data account name:Vodafone Live,Vf GPRS,Vodafone GPRS.Μάλλον κάτι έχω περάσει πολλές φορές.Εδώ λοιπόν τι βάζω.New entry με access point name: internet.vodafone.gr ? Και server assigned IP address? Επόμενη οθόνη “Server assigned name server addresses (default) ή βάζεις Primary και Secondary DNS ? Τελευταία οθόνη user id και password.Εδώ τι; Κι έτσι δημιουργείται η σύνδεση.Όποιος άντεξε και τα διάβασε όλα,ας με ενημερώσει και για τις χρεώσεις ανά Kb.

Ευχαριστώ, προκαταβολικά.Θάνος.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπαίνε στο νετ ασύρματα από τον φορητό με ταχύτητες adsl χρειάζομαι 3G κάρτα. Μπορώ να το κάνω αυτό μόνο για ένα μηνα ώστε να το δοκιμάσω να δω αν με συμφέρει ή ειμαι υποχρεωμένος να το έχω για 1 χρόνο?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ti rithmiseis thelei to M65 gia na mporesw na steilw kai na labw email (POP3, Gmail account)?
http://www.lordoftherings.net/media/aim_icons/lotr_aim_aragorn.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ti rithmiseis thelei to M65 gia na mporesw na steilw kai na labw email (POP3, Gmail account)?

 

@ Ranger Aragorn

Πας Μηνύματα - Ρυθμίσεις - Ρύθμιση Ε-mail - λογαριασμοί.

Σε ένα απο τα κενά (το οποίο μετονομάζεις σε gmail) γράφεις τα εξής:

Παροχέας (το προφιλ που εχεις για το GPRS)

username password κλπ ειναι δικο σου θέμα,

Τύπος server pop3

pop3 server: pop.gmail.com

θύρα pop3 : 00995

smtp server: smtp.gmail.com

θύρα pop3 : 0000465.

 

Μακάρι να δουλέψει σε σένα γιατί εμένα δεν μπαίνει καν GPRS...

 

Δεν μπαίνει ούτε απο τα προρυθμισμένα προφίλ ούτε με αυτά που μου εστειλαν απο Voda...

Μπορεί να φταίει κατι αλλο?

Δεν ειναι live.

Link to comment
Share on other sites

έχεις σύνδεση ή καρτοκινητό? γιατί στα καρτοκινητά δεν γίνεται...
Link to comment
Share on other sites

@ Ranger Aragorn

Πας Μηνύματα - Ρυθμίσεις - Ρύθμιση Ε-mail - λογαριασμοί.

Σε ένα απο τα κενά (το οποίο μετονομάζεις σε gmail) γράφεις τα εξής:

Παροχέας (το προφιλ που εχεις για το GPRS)

username password κλπ ειναι δικο σου θέμα,

Τύπος server pop3

pop3 server: pop.gmail.com

θύρα pop3 : 00995

smtp server: smtp.gmail.com

θύρα pop3 : 0000465.

 

Μακάρι να δουλέψει σε σένα γιατί εμένα δεν μπαίνει καν GPRS...

 

Δεν μπαίνει ούτε απο τα προρυθμισμένα προφίλ ούτε με αυτά που μου εστειλαν απο Voda...

Μπορεί να φταίει κατι αλλο?

Δεν ειναι live.

 

σου εστειλαν τις ρυθμισεις αλλα επελεξες να ενεργοποιηθει το gprs μεσα απο τη συσκευη ?

αν σου εμφανιζει "το δικτυο δεν ανταποκρίνεται,εκκινηση κλησης δεδομενων?"

επιλεγεις οχι

αρχικη και επιλογες

επιλογες -ρυθμιση browser

(στις ρυθμισειs broser χαμηλα υπαρχει η παρακατω επιλογη)

συνδεση

επιβεβαιωση απο χρηστη

gprs- csd

αμεσως

αποθηκευση

και θα πρεπει να ειναι οκ.

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6600/1.0 (5.27.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

 

 

Mporeis na mpeis sto internet k me wap over gprs apla prepei na valeis ston browser proxy settings...Mporeis na trejeis k msn k kapoia p2p programmata...Makari na valoun igprs re paidia.Me tin tim mou vghke kala pantws...Kati epa8e to dyktio k oso eimoun online dn me xrewne..An dn ekane restart h syskeyh 8a to eixa akomh...Twra exei paei h karta sta -120e :-)

Palikari gia pes ti akribws ennoeis me proxy settings giati exw dokimasei ta panta alla kammia selida den anoigei me internet explorer.Nomizv pws den ginete pantos ektos an exeis brei kapoio browser gia wap selides gia to pc

Link to comment
Share on other sites

Pantws to Panafonet Mail poy exw douleuei mia xara to Gmail den leei na doulepsei me tpt (kai to yahoo episis douleuei).
http://www.lordoftherings.net/media/aim_icons/lotr_aim_aragorn.gif
Link to comment
Share on other sites

Palikari gia pes ti akribws ennoeis me proxy settings giati exw dokimasei ta panta alla kammia selida den anoigei me internet explorer.Nomizv pws den ginete pantos ektos an exeis brei kapoio browser gia wap selides gia to pc

 

Απλα ανοιξε το advanced settings αν προκειται για οs7 η μεταγενεστερο κινητο (απο 6600 και μετα) και δες τη διευθ. διακομ. μεσολαβ. και το αριθμο θυρας διακομιστη και συμπληρωσετα στην αντιστοιχη ρυθμιση στον πλοηγο στον Η/Υ..εγω το δοκιμασα με οπερα και δουλεψε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Απλα ανοιξε το advanced settings αν προκειται για οs7 η μεταγενεστερο κινητο (απο 6600 και μετα) και δες τη διευθ. διακομ. μεσολαβ. και το αριθμο θυρας διακομιστη και συμπληρωσετα στην αντιστοιχη ρυθμιση στον πλοηγο στον Η/Υ..εγω το δοκιμασα με οπερα και δουλεψε μια χαρα

Euxaristw polu gia thn apanthsh sou.8a katebasv opera na dokimasv den to eixa skeftei.to explorer den exei kai polles epiloges gia proxy settings.Esy anoigeis kanonikes HTML selides h WML (wap) selides mono?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σας,

μια ερωτηση ηθελα να κανω.

η Voda προσφερει "καθαρο internet" στους συνδρομητες CU / a la Carte???

Οπως δηλαδη το κανει και ο Cote.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...