Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως εγω έκανα restore στα carrier settings και τωρα μπαινω και παλι κανονικα από τον υπολογιστη μου.

Βεβαια θα συνεχισω να ενοχλώ το κεντρο εξυπηρετησης για το συγκεκριμένο θέμα....

Ειναι απλά ελεεινό και ειναι νταβατζιλικι απέναντι σε όλους τους χρηστες iphone

 

Ας επιβεβαιωσει μοναχα οποιος ξερει το εαν χρεονόμαστε ετσι επιπλέον... λογικα θα με εκανε redirect στο site της voda αν ειχα κανει κατι λάθος, σωστα;;

Edited by Manospalin
Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω έκανα restore στα carrier settings και τωρα μπαινω και παλι κανονικα από τον υπολογιστη μου.

Βεβαια θα συνεχισω να ενοχλώ το κεντρο εξυπηρετησης για το συγκεκριμένο θέμα....

Ειναι απλά ελεεινό και ειναι νταβατζιλικι απέναντι σε όλους τους χρηστες iphone

 

Ας επιβεβαιωσει μοναχα οποιος ξερει το εαν χρεονόμαστε ετσι επιπλέον... λογικα θα με εκανε redirect στο site της voda αν ειχα κανει κατι λάθος, σωστα;;

 

Σωστά.. αφού τη παραδέχονται και στο 13830 τη λύση αυτή.. Ε για να είσαι 100% σίγουρος βέβαια ψάξτο και λίγο με τον πάροχό σου.. Ρώτα πχ τι έχεις χρεωθεί για data αυτόν τον μήνα, ή αν έχεις χρεωθεί τίποτα για tethering.

Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλεφωνο απο 13830 σχετικα με μηνυμα που ειχα στειλει για το tethering και την απειλη φορητοτητας που εκανα. Μου ειπαν καταλεξεις πως μια λυση ειναι να μην κανω το update ή να κανω restore εαν το εχω ηδη κανει. Ανεφεραν οτι ετσι θα μπαινω χωρις να χρεωνομαι ενω οταν τους ειπα οτι οταν βγει νεο firmware τοτε θα περαστει αναγκαστηκα μου ειπαν πως η πολιτικη της εταιριας οσον αφορα τη χρεωση ειναι αυτη και πως ειναι λαθος της apple που τους εκανε update τα settings τοσο αργα ενω ειχαν ζητησει απο καιρο. Ετσι ανεφεραν οτι φενονται σα να χρεωνουν μια δωρεαν υπηρεσια ενω στοχος τους ηταν αυτη η υπηρεσια να χρεωνεται εξαρχης για να υπαρχει fair use policy οπως ανεφεραν...

Εαν σε ενα μηνα η κοσμοτε εχει το tethering οπως και τωρα εφυγα προσωπικα....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε κατάστημα vodafone στον Πειραιά μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά λέγοντας μου ότι δεν την νοιάζει την vodafone πως θα κατεβάζεις .
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω πάντως να μην έχει μείνει κανένας που να χρησιμοποιεί το tethering kαι να μην έχει κάνει αίτημα στο 13830 για παράπονο.. Γιατί πέρα από αυτό είναι απαράδεκτο που δεν είχαμε ενημέρωση.. Και σίγουρα όσοι το κάνετε θα βγείτε κερδισμένοι από πιθανή μη χρέωση του tethering είτε από έκπτωση στο πάγιο του mobile internet
Link to comment
Share on other sites

με πηραν τηλεφωνο απο 13830 σχετικα με μηνυμα που ειχα στειλει για το tethering και την απειλη φορητοτητας που εκανα. Μου ειπαν καταλεξεις πως μια λυση ειναι να μην κανω το update ή να κανω restore εαν το εχω ηδη κανει. Ανεφεραν οτι ετσι θα μπαινω χωρις να χρεωνομαι ενω οταν τους ειπα οτι οταν βγει νεο firmware τοτε θα περαστει αναγκαστηκα μου ειπαν πως η πολιτικη της εταιριας οσον αφορα τη χρεωση ειναι αυτη και πως ειναι λαθος της apple που τους εκανε update τα settings τοσο αργα ενω ειχαν ζητησει απο καιρο. Ετσι ανεφεραν οτι φενονται σα να χρεωνουν μια δωρεαν υπηρεσια ενω στοχος τους ηταν αυτη η υπηρεσια να χρεωνεται εξαρχης για να υπαρχει fair use policy οπως ανεφεραν...

Εαν σε ενα μηνα η κοσμοτε εχει το tethering οπως και τωρα εφυγα προσωπικα....

To ότι ήθελαν να το χρεώσουν από την αρχή δεν ισχύει για τους εξής τρεις απλούς λόγους:

1.Το αν θα λειτουργεί η υπηρεσία tethering στο iPhone είναι στη διακριτική ευχέρεια του παρόχου. Ως εκ τούτου είναι και ευθύνη του παρόχου να περάσει στο iTunes τις κατάλληλες ρυθμίσεις (carrier settings update) ώστε αυτό να λειτουργεί. Η Vodafone ήταν η πρώτη εταιρεία που από τη πρώτη μέρα που βγήκε η iPhone OS 3.0 υποστήριξε την εν λόγω υπηρεσία και είχε περάσει τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο iTunes τις οποίες πήραμε όλοι με update όταν αναβαθμιστήκαμε στην 3.0 (αντίθετα η Cosmote είχε καθυστερήσει αρκετά). Αν ήθελε η Vodafone να χρεώσει το tethering εξ'αρχής θα είχε βάλει επίσης εξ'αρχής "χρεώσιμες" ρυθμίσεις. Δεν το έκανε, πέρασε στο iTunes και συνεπώς στα τηλέφωνα μας τις δωρεάν ρυθμίσεις.

 

2.Η Apple δεν καθυστερεί να περάσει τις ρυθμίσεις των παρόχων στο iTunes. Οι ρυθμίσεις της Vodafone για το tethering είχαν περάσει μόλις λίγες μέρες πριν διατεθεί στην αγορά η OS 3.0.

 

3.Πλέον για να χρησιμοποιήσεις tethering πρέπει να αγοράσεις κάποιο πακέτο Mobile Broadband on Demand. Γι'αυτό και σε παραπέμπει στην αντίστοιχη σελίδα αγοράς πακέτων της υπηρεσίας αυτής. Το καλοκαίρι που ξεκίνησε το tethering δεν υπήρχε το mobile broadband on demand. Πώς λοιπόν ήθελαν να το χρεώνουν από τότε όταν ανακάλυψαν τη φόρμουλα χρέωσης πριν λίγο καιρό?

 

Επίσης επειδή έχω άριστη μνήμη, λίγες μέρες μετά την διάθεση του iPhone OS 3.0 η Vodafone είχε βγάλει μια ανακοίνωση στην οποία επεσήμανε ότι παρέχει την υπηρεσία tethering χωρίς επιπλέον χρέωση. Φυσικά αυτή η ανακοίνωση έχει εξαφανιστεί πλέον από το site της εταιρείας, κάτι το οποίο δεν κάνει και πρώτη φορά.:mad:

 

Όσο καλή εξυπηρέτηση, δίκτυο και προσφορές και αν έχουν στο συγκεκριμένο ζήτημα ήταν απλώς απαράδεκτοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ θα κάνω επίσημο παράπανο μέσω του ΙΝΚΑ και του Συνήγορου του Καταναλωτή.

 

Αν ήξερα ότι θα το έκοβαν το Δεκεμβρη, δεν θα έκανα ανανέωση συμβολαίου.

Link to comment
Share on other sites

Για να ρωτήσουμε κ εδώ... Έχω vodafone cu και έχω βάλει το πακέτο του ίντερνετ με τα 30mb το μήνα... Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα... Αφου συνδεθώ σε 3g ή 2g όλα είναι μια χαρά... Αν όμως αφήσω το κινητό με ανοιχτό το 3g/2g και δεν ασχολούμε με το κινητό, τότε μετά από περίπου 15-20 λεπτά ενώ εμφανίζεται το σήμα του 3g/2g το τηλ δεν μπορεί να συνδεθεί... Αναβοσβήνει το βελάκι αποστολής δεδομένων αλλά δεν κάνει λήψη...

 

Με λίγα λόγια, είναι σαν να μπαίνει σε idle state και μετά να χάνει τη σύνδεση... Υπάρχει περίπτωση να φταίει το γεγονός ότι έχω καρτοκινητό σε αυτό???

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

ξερεις κανεις ποιες ειναι οι ρυθμισεις του προφιλ vodafon web για χρηση σε κινητο se vivaz?

προσπαθω απο το σαιτ της vodafone να τις παρω αλλα μολις ερχοντε στο κινητο μου τις σβηνει διοτι γραφει μη αξιοπιστος αποστολεας.

Link to comment
Share on other sites

Σε νεα συνδεση unlimited με internet, το internet δεν θα επρεπε να ενεργοποιηθει ταυτοχρονα με το νουμερο; :rolleyes:
Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Σε νεα συνδεση unlimited με internet, το internet δεν θα επρεπε να ενεργοποιηθει ταυτοχρονα με το νουμερο; :rolleyes:

 

Αυτονοητο .... εχει γινει κατι αλλο σε σενα???

Link to comment
Share on other sites

Εκανα συμβολαιο την Τριτη, το οποιο και ενεργοποιηθηκε μεσα στην επομενη ωρα . Οταν πηγα στη vodafone την επομενη μερα να τους ρωτησω γιατι δεν εχω internet ακομα, και τους ζητησα να μου πουν τις ρυθμίσεις για το κινητο μου(μιας και ειχα την συσκευη απο πριν) , μου ειπαν οτι συνηθως αργει(!!) λιγο περισσοτερο και οτι οι ρυθμισεις γινονται αυτοματα απο το δικτυο και δεν κανουν πια αυτοι ρυθμισεις χειροκινητα :dizzy:
Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, σε νέα σύνδεση πρέπει να περάσει περίπου ένα 24ωρο για να σε "δει" το δίκτυο. Κάλεσε επομένως το 1392 για να ενεργοποιήσεις τις υπηρεσίες που θες και να αποστείλεις τις ρυθμίσεις στη συσκευή σου. Η κλήση είναι δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Ειπα φετος το Πασχα να σερφαρω λιγο απο το χωριό και να αγοράσω το stickaki με τα 50 ευρω που δεινει προπληρωμενο Broadband (10 ημερες) και βλεπω οτι ειναι μια χαρα απο ταχύτητα!

Παιζει δυνατα στην Αρκαδία! 3G φουλ!:cool: Μπραβο Voda!

 

Υπαρχει καποιο οριο στα MB??? Οσο κι αν εψαξα το μονο οριο που βρηκα ειναι το χρονικό δηλ. τις 10 ημέρες! Ξερει κανείς αν υπάρχει ταυτοχρονα και οριο στον ογκο??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης 10 GB.

Thanx για την απαντηση!

 

Ειπα κι εγω δεν θα υπαρχει καπου παγιδα...:lol:

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!:mad:

Βεβαια εγω δεν το βρηκα πουθενα στο site αφου το εχουνε κρυψει καλα οι απατεωνες... Δωσε κανενα λινκ για να γελασουμε

 

Μιση ωριτσα σερφαρα και ηδη ειμαι σχεδον στα 200 ΜΒ... φαντασου να ηθελα να κανω δουλεια για 4-5 ωρες επι 10 μερες!! :X

Μετα βεβαια μας πετανε διαφημισεις και καλα προτιμηστε mobile internet... :p Για κανα 3ημερο στο χωριο καλα ειναι! Μεχρι εκει ομως!

παλι καλα βεβαια που στη Voda βγαλανε κι αυτο το προπληρωμενο πακετο γιατι σιγα μην καναμε ποτε συνδεση με παγιο!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, σε νέα σύνδεση πρέπει να περάσει περίπου ένα 24ωρο για να σε "δει" το δίκτυο. Κάλεσε επομένως το 1392 για να ενεργοποιήσεις τις υπηρεσίες που θες και να αποστείλεις τις ρυθμίσεις στη συσκευή σου. Η κλήση είναι δωρεάν.

 

Καλεσα σο 1392 χτες και....ακομα περιμενω το μηνυμα με τις ρυθμίσεις....Ευχαριστω Παντως :)

Θα ξαναπαω απο ενα ΑΛΛΟ καταστημα μπας και βγαλω ακρη

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα σχετικά με το tethering και έπεσα από τα σύννεφα από το μέγεθος της βλακείας ορισμένων ανεγκέφαλων της εταιρείας προκειμένου να αυξήσουν τα κέρδη τους! Ζητούν δηλαδή να πληρώσεις ΞΑΝΑ για τα δεδομένα τα οποία έχεις ΉΔΗ πληρώσει, για να χρησιμοποιήσεις το κινητό ως modem! Για ποιό λόγο; Το ίδιο τους κοστίζει και υπάρχει χρέωση μετά την κατανάλωση του προπληρωμένου (όχι δωρεάν όπως λένε μερικοί φωστήρες) όγκου δεδομένων !!!

Ο σκοπός τους προφανής: να πουλήσουν broadband πακετάκια. Όμως αυτό που κάνουν αγγίζει τα όρια της παρανομίας! Αν είχαμε μια σοβαρή ρυθμιστική αρχή θα τους είχαν ήδη βάλει στη θέση τους! Όμως ξέρουν την ανικανότητα της ΕΕΤΤ και έτσι, αντί να το αποσύρουν, ενημερώνουν ότι θα επεκτείνουν τη χρέωση σε όλα τα smartphones! Εντελώς απαράδεκτοι! Σταματήστε να τους χρησιμοποιείτε για δεδομένα και, αν μπορείτε, κάνετε και μια φορητότητα, όχι ως απειλή, πραγματική, να μάθει τρόπους η voda και οι ανίκανοι οι οποίοι παίρνουν αυτές τις αποφάσεις!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα σχετικά με το tethering και έπεσα από τα σύννεφα από το μέγεθος της βλακείας ορισμένων ανεγκέφαλων της εταιρείας προκειμένου να αυξήσουν τα κέρδη τους! Ζητούν δηλαδή να πληρώσεις ΞΑΝΑ για τα δεδομένα τα οποία έχεις ΉΔΗ πληρώσει, για να χρησιμοποιήσεις το κινητό ως modem! Για ποιό λόγο; Το ίδιο τους κοστίζει και υπάρχει χρέωση μετά την κατανάλωση του προπληρωμένου (όχι δωρεάν όπως λένε μερικοί φωστήρες) όγκου δεδομένων !!!

Ο σκοπός τους προφανής: να πουλήσουν broadband πακετάκια. Όμως αυτό που κάνουν αγγίζει τα όρια της παρανομίας! Αν είχαμε μια σοβαρή ρυθμιστική αρχή θα τους είχαν ήδη βάλει στη θέση τους! Όμως ξέρουν την ανικανότητα της ΕΕΤΤ και έτσι, αντί να το αποσύρουν, ενημερώνουν ότι θα επεκτείνουν τη χρέωση σε όλα τα smartphones! Εντελώς απαράδεκτοι! Σταματήστε να τους χρησιμοποιείτε για δεδομένα και, αν μπορείτε, κάνετε και μια φορητότητα, όχι ως απειλή, πραγματική, να μάθει τρόπους η voda και οι ανίκανοι οι οποίοι παίρνουν αυτές τις αποφάσεις!

 

Ουσιαστικά όμως από ότι έχω καταλάβει το έκαναν για να μην μπορούμε να χρησιμοποιούμε το πακέτο data του mobile internet καθόλου από το pc.. Αγοράζοντας πακέτα mobile broandband , παίρνουμε και ξεχωριστά mb για το tethering..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι κλοπή!!! Σαν να σου λεει πως ο δωρεαν χρόνος ομιλίας σου ισχύει μονο οταν μιλας χωρις ακουστικο. Με ακουστικό χρεώνεσαι διαφορετικα!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ!!!

 

Πως θα μπορουσαμε να κινηθούμε νομικά γι' αυτό; Πιστευω πως θα επρεπε να ειχε γινει ηδη sticky από τους moderators..... Ελεος μας κλέβουν και καθόμαστε.....

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι κλοπή!!! Σαν να σου λεει πως ο δωρεαν χρόνος ομιλίας σου ισχύει μονο οταν μιλας χωρις ακουστικο. Με ακουστικό χρεώνεσαι διαφορετικα!!!

 

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ!!!

 

Πως θα μπορουσαμε να κινηθούμε νομικά γι' αυτό; Πιστευω πως θα επρεπε να ειχε γινει ηδη sticky από τους moderators..... Ελεος μας κλέβουν και καθόμαστε.....

 

Είναι ακριβώς έτσι διότι πουθενά δεν αναφέρει για έξτρα χρέωση και ποτέ δεν το είπαν σε κανένα συνδρομητή. Η λύση είναι μακροπρόθεσμη. Φορητότητα- απλήρωτος λογαριασμός αφού πρώτα έχεις ενημερώσει τα αρμόδια τμήματα με έγγραφες επιστολές της vodafone και της αρμόδιας επιτροπής. Να πληρώνεις μόνο το ποσό που πρέπει και όχι το ποσό του internet που σε χρέωσαν για να μην σου πουν ποτέ τίποτα για κακοπληρωτής και τέτοια.

 

Πολύ παλιά, πριν έρθουν οι φορητότητες, το είχα κάνει στην cosmote για χρέωση 60€ περίπου από χρήση i-mode. Tους ανάγκασα να ακούσουν το πρόβλημά μου να το λύσουν και όλα ok.

 

Χωρίς νεύρα απειλές και τέτοια, πολιτισμένα και με το "γάντι"

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να γίνει μια καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.. Όμως το έχω κάνει στο παρελθόν και εκτός από το mail που έλαβα ότι έλαβαν την καταγγελία μου και θα... επιληφθούν του θέματος, ούτε φωνή ούτε ακρόαση μετά! Γι'αυτό αλωνίζουν οι εταιρείες και κάνουν ελεύθερα τις απατεωνιές τους, όπως καλή ώρα εδώ η βόδιφον! Με θράσσος μάλιστα καθώς, αντί να το αποσύρουν, δηλώνουν προκλητικά ότι θα το κάνουν σε όλα τα έξυπνα κινητά. ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑ στους άλλους λοιπόν για να μάθουν τρόπους!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...