Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα 2 προηγούμενα ποστ σου,σου φαίνεται πολύ βουνό.Στο τελευταίο σκέτο βουνό..Αρα είσαι σε καλό δρόμο :cool: Ξεκίνα με τα απλά που ειναι oι android sd roms

Εχει καμια διαφορα σε θεμα λειτουργιας και σταθεροτητας το clk απο το magldr? Ειναι καποιο ποιο καλο απο τα 2 ?

Η τελευταία έκδοση του clk μπορεί και αλλάζει partitions χωρίς χρήση pc (απίστευτη ευκολία για τις περιπτώσεις που δοκιμάζεις ρομ με διαφορετικό μέγεθος),κάτι που δε κάνει ο magldr.Μπουτάρει απευθείας από το λειτουργικό στο clockwork recovery.Λειτουργεί το rom manager.Γενικά δίνει ένα πιο native android feelling στο κινητό.Μειονέκτημα και συνάμα πλεονέκτημα ειναι ότι για την σύνδεση μέσω δεδομένων κινητής,δε χρησιμοποιεί το rmnet πρωτόκολλο που ειναι το default του android αλλά το ppp που ειναι των wm.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχεις κάπου-κάπου αποσυνδέσεις της σύνδεσης δεδομένων που επανέρχεται μόνο με reboot.Αλλά έχεις και πιο γρήγορη σύνδεση δεδομένων.Αν και στις τελευταίες gingerbread roms ρομ που δοκιμάζω,οι αποσυνδέσεις έχουν σχεδόν εξαλειφθεί.Στις ics roms δεν υπάρχουν καθόλου.

το λινκ του clk

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1114053

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο επιπονες προσπαθειες καταφερα να brick το HD2 μου!Φευγοντας απο την typhoon για την NRG με clk στο φλασαρισμα της RΟΜ περιμενα πανω απο 10 λεπτά χωρις αποτέλεσμα και και το διεκοψα βγαζοντας την μπαταρια. Εκτοτε δεν εχω σημεία ζωης!Υπαρχει καμμια ελπιδα?

dimirass

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο επιπονες προσπαθειες καταφερα να brick το HD2 μου!Φευγοντας απο την typhoon για την NRG με clk στο φλασαρισμα της RΟΜ περιμενα πανω απο 10 λεπτά χωρις αποτέλεσμα και και το διεκοψα βγαζοντας την μπαταρια. Εκτοτε δεν εχω σημεία ζωης!Υπαρχει καμμια ελπιδα?

dimirass

 

Έχω κάνει το ίδιο πράγμα αρκετές φορές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δεν αντιδρά σε τίποτα το τηλέφωνο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει το ίδιο πράγμα αρκετές φορές και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Δεν αντιδρά σε τίποτα το τηλέφωνο;

 

Black screen of death!Μετα το μηνυμα οτι το φλασαρισμα θελει περιπου 10 λεπτα και βλεποντας την μπαρα ακινητη για πανω απο 10 λεπτα το διεκοψα.αυτο ηταν!

 

EDIT:ΦΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΞΥΠΝΗΣΕ! ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΟ HD2

Τελικα ποση ωρα χρειαζεται το φλασαρισμα;

Edited by dimirass
Link to comment
Share on other sites

Στα 2 προηγούμενα ποστ σου,σου φαίνεται πολύ βουνό.Στο τελευταίο σκέτο βουνό..Αρα είσαι σε καλό δρόμο :cool: Ξεκίνα με τα απλά που ειναι oι android sd roms

Δεν την είχα προσέξει αυτή τη λεπτομέρεια!!!:p

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Black screen of death!Μετα το μηνυμα οτι το φλασαρισμα θελει περιπου 10 λεπτα και βλεποντας την μπαρα ακινητη για πανω απο 10 λεπτα το διεκοψα.αυτο ηταν!

 

EDIT:ΦΩΣ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΞΥΠΝΗΣΕ! ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΟ HD2

Τελικα ποση ωρα χρειαζεται το φλασαρισμα;

Kανονικά λιγότερο από 10 λεπτά.Εκανες σωστά τα partition; Επέλεξες σωστά tmous/eu μοντέλο; Για eu hd2 έχεις sd-ext partition τουλάχιστον 1gb;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν ήμουν τόσο τυχερός.

Μετά από αποτυχημένο φλασαρισμα της τότε omega το δεύτερο τηλέφωνο που είχα δεν ξύπνησε ποτέ και το άφησα στην άκρη. Τώρα θέλω να το φτιάξω γιατί το λυπάμαι, είναι εντελώς καινούργιο.

Χρήστο ξέρεις αν μπορώ να κάνω τίποτα η δεν το γλιτωνει το service?

 

Sent from my htc HD2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα....:)

MIUI ROM εχει δοκιμασει κανεις? Και αν ναι ποιες οι εντυπωσεις μην κανω τζαμπα πειραματα....μια και ειναι Κυριακη και εχουμε χρονο!!:lol:

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Kανονικά λιγότερο από 10 λεπτά.Εκανες σωστά τα partition; Επέλεξες σωστά tmous/eu μοντέλο; Για eu hd2 έχεις sd-ext partition τουλάχιστον 1gb;

Oλα ενταξει.ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ(για τη ρομ λέω-που φτασαμε, την ψωνησα!) Πρωτη εντυπωση πολυ αργοτερο σερφαρισμα σε συγκριση με typhoon!Ειναι θεμα sense η του clk?Βελτιωνεται αν παω σε magldr;

εκεινο το swap βελτιωνει την κατασταση?το αρχειο στο "κατεβασμενο" multiupload πως θα το βρω?

titanium restore απο typhoon εχει κανενα προβλημα?

ευχαριστω απο πριν

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα....:)

MIUI ROM εχει δοκιμασει κανεις? Και αν ναι ποιες οι εντυπωσεις μην κανω τζαμπα πειραματα....μια και ειναι Κυριακη και εχουμε χρονο!!:lol:

από θέμα ταχύτητας δεν υστερούν μιας και ειναι στα επίπεδα της cm7.Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει αυτό το wannabe iphone styl.

Εγώ πάντως δεν ήμουν τόσο τυχερός.

Μετά από αποτυχημένο φλασαρισμα της τότε omega το δεύτερο τηλέφωνο που είχα δεν ξύπνησε ποτέ και το άφησα στην άκρη. Τώρα θέλω να το φτιάξω γιατί το λυπάμαι, είναι εντελώς καινούργιο.

Χρήστο ξέρεις αν μπορώ να κάνω τίποτα η δεν το γλιτωνει το service?

 

Sent from my htc HD2

Aν δεν ανοίγει καν δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά.Επίσης του dimirass αν κατάλαβα καλά του κόλλησε στο δεύτερο επίπεδο.Δηλαδή δε του κόλλησε κατά το πέρασμα του bootloader (clk,magldr) ή της wm rom όπως εσένα,οπότε το τηλέφωνο είχε κάπου να μπουτάρει.

Oλα ενταξει.ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ(για τη ρομ λέω-που φτασαμε, την ψωνησα!) Πρωτη εντυπωση πολυ αργοτερο σερφαρισμα σε συγκριση με typhoon!Ειναι θεμα sense η του clk?Βελτιωνεται αν παω σε magldr;

εκεινο το swap βελτιωνει την κατασταση?το αρχειο στο "κατεβασμενο" multiupload πως θα το βρω?

titanium restore απο typhoon εχει κανενα προβλημα?

ευχαριστω απο πριν

Εμενα ο browser μου φαίνεται πιο smooth από τις cm7 roms.Δεν έχει σχέση με τον bootloader.Οσο να`ναι το sense ειναι κάπως βαρύ.Αλλά πιστεύω ότι η όλη ταχύτητα της ρομ ειναι παραπάνω από ικανοποιητική.Το zram βοηθάει ελαφρώς την κατάσταση,κυρίως κατά το multitasking.Πάρτο από http://www.sendspace.com/file/gb6h55

από titanium επανέφερε μόνο τις εφαρμογές χρήστη και καλύτερα μόνο την εφαρμογή χωρίς τα δεδομένα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Το zram βοηθάει ελαφρώς την κατάσταση,κυρίως κατά το multitasking.Πάρτο από http://www.sendspace.com/file/gb6h55

εγω εννοουσα το swap.sh αρχειο που αναφερεις στον πολυ καλο οδηγο σου!το zram πως το χρησιμοποιω?

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία με το swap που γράφω στον οδηγό δεν κάνει για τις sense roms.Στην typhoon δουλεύει τέλεια.Για το zram φλασάρεις από το recovery το αρχείο που έδωσα στο προηγούμενο ποστ.Αλλά σου λέω ότι η διαφορά ειναι στο multitasking και όχι στην ταχύτητα της ρομ.Δηλαδή θα μπορείς να έχεις παραπάνω εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές.
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ... ΜΕ ΑΥΤΗ ΓΥΡΙΖΩ ΑΠΟ WINDOWS ΣΕ ANDROID?

ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ SITE ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ?

marc1706_desire_0_1_9_cLK.zip

marc1706_desire_0_1_9_magldr.zip

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

Μπράβο παιδιά.. έτσι δυνατά για σωστά Ελληνικά...δεκτή η παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Eσύ τελικά ξεκίνησες την διαδικασία για να βάλεις android;

 

Είμαι τελείως άσχετος και φοβάμαι ότι θα τα κάνω θάλασσα... βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι τελείως άσχετος και φοβάμαι ότι θα τα κάνω θάλασσα... βοήθεια..

 

Προχώρα άφοβα, και εμένα μου φαινόταν δύσκολη η διαδικασία και είχα μείνει πολύ καιρό σε sd android.

Τελικά η εγκατάσταση είναι πολύ πιο εύκολη από ότι νομίζεις.

 

Ακολούθησε τα βήματα του οδηγού που σου έδωσαν τα παιδιά, δες αν θες και αυτό το video

http://www.youtube.com/watch?v=71WDYfDg4sA

που περιγράφει πολύ αναλυτικά την εγκατάσταση με magldr και μη φοβάσαι, το κινητό αλλάζει ριζικά προς το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ποστάρω απλά για να πω.. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟ HD2 !! :O

 

Έπεσε στα χέρια μου ενός φίλου και του πέρασα android, το έχω ξανακάνει αλλά πρίν αρκετούς μήνες πριν αρχίσουν να παίζουν καλά οι nand, και σήμερα που το ξαναέκανα έπαθα την πλάκα μου!!!:shock: Μην πουλήσετε ποτέ τέτοιο δαμάντι, που παίζει τα πάντα (WM,W7,Android) και μάλιστα τόσο καλά!

 

ΥΓ. Ελπίζω να μην θεωρηθεί σπαμ, είναι μια προτροπή σε όλους όσους δεν έχουν βάλει android στο HD2 τους!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν έχεις άδικο. Εγώ πήρα το galaxy s2 και επέστρεψα πάλι στο hd2 γιατι μπορεί το s2 να είναι καλύτερο android κινητό από το hd2 αλλά δε μου πρόσφερε αυτό το "wow" που μου δίνει το hd

Δούλευαν όλα τέλεια πλην gps (τουλάχιστον στο δικό μου s2) και δεν έλεγε.. καταντούσε βαρετό :-P

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μιας και έρχεται ένας φίλος μου που θα με βοηθήσει πολύ στην εγακτάσταση του android , θα ήθελα να μου πείτε μια nand rom που να έχει τα λιγότερα bugs μέχρι τώρα και αν έχει ποια είναι αυτά για να γνωρίζουμε.Υπόψιν μιλάω στο κινητό με bluetooth!
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Προτείνω την τελευταία typhoon http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=933951 θεωρητικά λειτουργούν όλα κανονικά
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένο που προέκυψε σήμερα.

Φαίνεται πως υπάρχει τελικό fix για το πρόβλημα που προκαλούσε το σταμάτημα του ήχου,όταν κάποιος χρησιμοποιούσε μέσω bt headset φωνητικές εντολές.Αυτό είχε λυθεί εν μέρει στην τελευταία typhoon και όσες ρομ έχουν τον kernel tytung r14 απενεργοποιώντας την αμφίδρομη ηχογράφηση κλήσης.Από ότι διαβάζω εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1227784 για να μην υπάρχει καμμία περίπτωση να εμφανιστεί το bug πρέπει να χρησιμοποιηθεί συγκεκριμένος kernel.Ο tytung r14 δεν έχει αυτό το fix,οπότε προτείνω να εγκατάστησετε την τελευταία έκδοση του non sense kernel του warrenb http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1272523 στις cm7/aosp roms

προσωπικά δεν το δοκίμασα γιατί ειμαι στη φάση wp7/android αλλά όταν το δοκιμάσω,θα αναφέρω τα αποτελέσματά μου

Link to comment
Share on other sites

@bbbb: Προσπάθησα να σου στείλω πμ αλλά δεν έχεις άλλο χώρο οπότε θα το γράψω εδώ.

 

Είχα αλλά δύο reboot. Το ένα έγινε όταν είχα ανοιχτό τον στοκ browser και το δεύτερο όταν κατέβασα μια ενημέρωση για κάποια εφαρμογή. Μέσω του titanium πάγωσα την εφαρμογή του στοκ browser και εδώ και δύο μέρες δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά δεν ήξερα το άλλο να κάνω . Όταν λες κάτι δεν πάει καλά, τι σημαίνει αυτό;. Να μεγαλώσω το partition σε 220mb; η μεγαλύτερο;

Υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή λόγω των bad blocks να πάρω το τηλέφωνο στα χέρια;

Θα μπορούσα να δοκιμάσω την nrg στο ευρωπαϊκό που έχω αλλά δεν αφήνει την nightly η γυναίκα μου με τίποτα :p

 

Να σημειώσω πως τρέχω cLK bootloader με ενεργοποιημένο το swap και kernel 0.1.8 nrg diet.

Επίσης έχω σβήσει το αρχείο ότι είχες αναφέρει μέσα στην διαδρομή etc/init.d

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει τίποτα για τα καινουργια android τι παραπάνω προσφέρουν από τα ice cream sandwich και πότε θα κυκλοφορήσουν....Θα αξίζουν για το HD2...? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Για τους φίλους της ICS:

[20.Feb.2012] NexusHD2-ICS-4.0.3-CM9 V1.4

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1434860

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...