Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μιας και μιλάμε για dialers. Παιδιά, μήπως γίνεται να βλέπω τους αριθμούς σε "ελληνικό στύλ" (πχ. 2109734xxx) και όχι σε "αμερικάνικο στύλ" (πχ. 210-973-4xx-χ) ?

 

3η μέρα σήμερα με την Typhoon 3.3.7 και δεν έχω λόγια να περιγράψω την χαρά μου. Το HD2 ξαναγεννήθηκε! :D

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbb ποια νομίζεις οτι ειναι κατα την γνώμη σου η καλύτερη έκδοση rom typhoon. Γιατί την 3.3.7 που έχω πολλές φορες οταν με περνουν τηλεφωνο πατάω για να απαντήσω και δεν ακούω τον συνομιλητή, ακούω μονο εναν περιεργο ηχο και μετα κολλάει το κινητο και μου γράφει το γνωστό μήνυμα λυπούμαστε κ.τλ κ.τ.λ και μετα θελει επανεκκίνηση!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε bbb ποια νομίζεις οτι ειναι κατα την γνώμη σου η καλύτερη έκδοση rom typhoon. Γιατί την 3.3.7 που έχω πολλές φορες οταν με περνουν τηλεφωνο πατάω για να απαντήσω και δεν ακούω τον συνομιλητή, ακούω μονο εναν περιεργο ηχο και μετα κολλάει το κινητο και μου γράφει το γνωστό μήνυμα λυπούμαστε κ.τλ κ.τ.λ και μετα θελει επανεκκίνηση!

 

Πάντως εμένα δεν το κάνει καθόλου αυτό φίλε enick.. Κι εγώ 3.3.7 έχω. Μέχρι τώρα ούτε ένα restart (φτού φτού :X )

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Εισαι μάλλον τυχερός γιατι με της παλιές εκδοσης που ειχα typhoon δεν ειχα κανενα πρόβλημα αλλά με αυτήν ειδικά μου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Και επίσης δοκίμασα να την ξαναπεράσω μήπως και δεν κάθισε καλά στο κινητό αλλά πάλι τα ίδια!!!
Link to comment
Share on other sites

Εισαι μάλλον τυχερός γιατι με της παλιές εκδοσης που ειχα typhoon δεν ειχα κανενα πρόβλημα αλλά με αυτήν ειδικά μου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα. Και επίσης δοκίμασα να την ξαναπεράσω μήπως και δεν κάθισε καλά στο κινητό αλλά πάλι τα ίδια!!!

 

Νομίζω στις 19.6.2011 βγήκε και η 3.3.8, έτσι δεν είναι? Πρέπει να την έχεις δοκιμάσει ε?..

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειχαν καποιοι το προβλημα αυτο με τις κλησεις γιατι κανανε λαθος απο την cm team ενα αρχειο το οποιο διορθωσαν στην επομενη ρομ.καθε μερα ρομ γνωστες ως nightlies βγαζει η cyanogen team και προσθετει-βελτιωνει στον κωδικα του android.οποτε οι σεφ ακολουθουν και εχουμε ολοι κατι να ασχολουμαστε...

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι εύκολο να "μεταβείς" απο μία nightly σε μία άλλη και να κρατήσεις τις (περισσότερες τουλάχιστον) ρυθμίσεις ωστε να μην ξαναπαραμετροποιείς διάφορες προσωπικές σου ρυθμίσεις?
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να την φλασάρεις χωρίς να κάνεις προηγουμένως wipe all userdata από το clockwork και έτσι θα έχεις ρυθμίσεις και εφαρμογές.Κατά πάσα πιθανότητα δε θα έχεις πρόβλημα αλλά αν αρχίσεις να έχεις περίεργα force close που δεν είχες πριν,θα πρέπει να δοκιμάσεις καινούρια εγκατάσταση.π.χ. εγώ έβαλα την 3.3.9 πάνω από την 3.3.8 και μου έβγαζε πρόβλημα το πρόγραμμα volume+.Το επανεγκατέστησα και αφού προς το παρόν δεν έχω άλλα προβλήματα δεν προχωρώ σε καθαρή εγκατάσταση.

ΕDIT

Τελικά το πρόβλημα με το volume+ στην 3.3.9 είναι ότι κάνει conflict με το dsp manager που έχει ήδη η ρομ σαν εφαρμογή συστήματος.Με το που ξαναεγκατέστησα το volume+ μου πετούσε σφάλμα στο dsp manager.Οπότε μπορούμε να έχουμε ένα από τα 2.Προσωπικά επειδή θεωρώ καλύτερο το volume+ πήγα στο /system/app με τον file expert (o καλύτερος free file explorer κατά την γνώμη μου) και διέγραψα το DSPManager.apk και μετά το reboot όλα οκ.

Edited by bbbb
volume+
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια. Μια ερωτηση να κανω; εχω προβλημα με το handcent και τα

Mms, δεν μπορω να λαβω αλλα ουτε κ να στειλω...τις πταιει;;; μου βγαζει το κουμπι download και οτι ειναι 10κ. Απο κει κ περα το παταω αλλα τιποτα...

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Τι δίκτυο έχεις;Αρχικά δοκίμασε με την default εφαρμογή μηνυμάτων αν μπορείς να στείλεις και να λάβεις.Προσωπικά δε στέλνω mms αλλά με κάτι δοκιμές που έκανα (έχω wind) για να δω αν υπάρχει bug,το handcent sms έστελνε κανονικά αλλά δε μπορούσε να λάβει,επειδή είχα απενεργοποιήσει το mms.apk από το /system/app που είναι η default εφαρμογή μηνυμάτων.Μόλις το επανέφερα,λειτούργησαν όλα κανονικά.

Επίσης αυτό που λες με τα 10k το είδα στο άλλο μου κινητό με wind πάλι αλλά έχω μηδενικό υπόλοιπο στη κάρτα και έτσι δε μπορεί να στείλει-λάβει data για να κατεβάσει το μήνυμα.Στις ρυθμίσεις--->ασύρματα δίκτυα--->δίκτυο κινητής έχω ενεργή τη σύνδεση δεδομένων.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους και κυρίως τον bbbb, για τη "καλύτερη" rom για το HD2. Μεχρι τώρα συμφωνώ και εγώ ότι η πιο γρήγορη και σταθερή rom ειναι αυτή του Darkstone, superam froyo. Ωστόσο προχθές έκανα μία βλακεία και η sd χρειάζεται format , δεν αναγναρίζεται πουθενά... Οπότε σκέφτομαι να περάσω καμία Nand rom, και θα ήθελα τις συμβουλές σας. Είδα ότι υπάρχει και η Darkstone supernand, την έχει δοκιμάσει κανείς? Και κάτι τελευταίο, αν πάω σε nand να διαλέξω magldr ή clk? Ευχαριστώ εκ τον προτέρον

 

Φώτης

 

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ταχύτητα σε καθημερινές εφαρμογές ( έχω συνηθίσει τη darkstone superam η οποία δε κολλαει καθόλου οπότε δε θέλω να παω σε κάτι που κολλάει) και επίσης η μπαταρία είναι ένα θέμα. Η superam δε μπορώ να πω ότι εχει και την καλύτερη κατανάλωση... Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Τι δίκτυο έχεις;Αρχικά δοκίμασε με την default εφαρμογή μηνυμάτων αν μπορείς να στείλεις και να λάβεις.Προσωπικά δε στέλνω mms αλλά με κάτι δοκιμές που έκανα (έχω wind) για να δω αν υπάρχει bug,το handcent sms έστελνε κανονικά αλλά δε μπορούσε να λάβει,επειδή είχα απενεργοποιήσει το mms.apk από το /system/app που είναι η default εφαρμογή μηνυμάτων.Μόλις το επανέφερα,λειτούργησαν όλα κανονικά.

Επίσης αυτό που λες με τα 10k το είδα στο άλλο μου κινητό με wind πάλι αλλά έχω μηδενικό υπόλοιπο στη κάρτα και έτσι δε μπορεί να στείλει-λάβει data για να κατεβάσει το μήνυμα.Στις ρυθμίσεις--->ασύρματα δίκτυα--->δίκτυο κινητής έχω ενεργή τη σύνδεση δεδομένων.

 

Φίλε bbbb σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Έχω Wind (συμβόλαιο χωρίς Internet) και με τα Windows Mobile 6.5 (OmegaXT) έπαιζαν κανονικά τα MMS μέχρι και πρίν λίγες ημέρες. Το "Data Enabled" το έχω απενεργοποιημένο (στο Mobile Network Settings) για να μην συνδέεται μόνο του το κινητό στο Internet. Απο εκεί και πέρα όμως και να το κάνω enabled (που το έκανα, απλά και μόνο για να το τεστάρω) και πάλι δεν δουλεύει...

 

Με την απλή εφαρμογή των μηνυμάτων πάλι δεν δουλεύει.. Ούτε στέλνω ούτε λαμβάνω.. γιατί ρε ****το?...:(

The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

έλεγξες στις ρυθμίσεις--->ασύρματο και δίκτυα--->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας--->ονόματα σημείου πρόσβασης αν σου έχει περάσει σωστά τις ρυθμίσεις για ιντερνετ και mms;

επίσης μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα,βλέπω ότι αν έχεις ενεργοποιημένη τη σύνδεση δεδομένων αλλά λάθος apn στο σημείο ιντερνετ (προκειμένου δηλαδή να έχεις ενεργή σύνδεση ιντερνετ αλλά να είσαι και σίγουρος ότι δεν θα μπει μόνο του στο ιντερνετ) και σωστό στο σημείο πρόσβασης mms,δε στέλνει ούτε και λαμβάνει.από την άλλη αν έχεις σωστό σημείο ιντερνετ και λάθος mms πάλι δε στέλνει και λαμβάνει όπως είναι λογικό.επίσης υπάρχουν προγράμματα όπως το apndroid που απενεργοποιούν τη σύνδεση internet https://market.android.com/details?id=com.google.code.apndroid&feature=search_result αλλά ενώ αφήνουν ενεργή τη σύνδεση mms, τελικά δε μπορείς να στείλεις-λάβεις mms.δηλαδή από ότι κατάλαβα για να στείλεις-λάβεις πρέπει να έχεις σωστές ρυθμίσεις και στα 2.Οπότε να είσαι έτοιμος και για ενδεχόμενη χρέωση.Βέβαια υπάρχει το πρόγραμμα droidwall https://market.android.com/details?id=com.googlecode.droidwall.free&feature=search_result που σε αφήνει να επιλέξεις τι θέλεις να συνδέεται στο ιντερνετ.Δοκιμάζοντάς το και αφήνοντας ενεργά για 3g σύνδεση μόνο τα μηνύματα και το handcent δείχνει να λειτουργεί σωστά και να μην μπαίνει μόνο του στο νετ από άλλες εφαρμογές.αυτό το βλέπω στέλνοντας ΥΠ στο 1210 και μου επιστρέφει μήνυμα με τα υπόλοιπα data που μου απομένουν.Αλλά εσύ έχεις συμβόλαιο και έτσι δε μπορείς να ξέρεις άμεσα για χρέωση δεδομένων.

@fotiscam

H supernand του darkstone είναι αρκετά παλιά και δεν είχε την ίδια επιτυχία με την superram.Προτείνω κάτι πιο καινούριο π.χ. την typhoon

clk vs magldr;

ο clk μπορεί να φορτίζει με κλειστό (κλειστή οθόνη) το κινητό και να μπαίνει απευθείας στο recovery όπως ένα κανονικό android τηλέφωνο.το πρόβλημα του είναι ότι δεν έχει σταθερή data σύνδεση

ο magldr δεν φορτίζει κλειστό το κινητό,δεν μπαίνει απευθείας στο recovery,έχει σταθερή data σύνδεση και σου επιτρέπει να τρέχεις και δεύτερη android ρομ από την κάρτα,είτε να βάλεις wp7 στη nand και android σε μια άλλη ή στην ίδια (με πατέντα) sd card

Διαλέγεις και παίρνεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες κλειστή οθόνη εννοείς κλειστο εντελώς κινητο, σωστα? Αυτο εντάξει δεν είναι προβλημα, απλά απο λίγο που έψαξα λέγανε ότι ο clk είναι πιο "Android" οπως είπες και εσυ και είναι και πιο σταθερός-γρήγορος.. Απο εκεί και πέρα εμένα το κόλλημα μου είναι οτι δεν έχω πρόβλημα να βάλω στην nand το android αλλα αν είναι να ψιλοκολλάει καλύτερα να το αφήσω στην SD με την darkstone superam... Το καλύτερο θα ήταν να τα δοκιμάσω όλα αυτά αλλα δεν έχω χρόνο πολυ γιαυτο ψάχνω να μου πεί κάποιος που τα έχει δοκιμάσει όλα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τελειως κλειστο το κινητο απλα μπαινει στο recovery με σβηστη οθονη και αμα το συνδεσεις στο pc μπορεις να δινεις adb εντολές.καμμια σχεση δηλαδή με το εντελως κλειστό των windows mobile.η διαφορα με τον magldr ειναι οτι με το που βαλεις το καλώδιο το κινητο ανοίγει αυτόματα και μπαινει στο μενου.κατι που προσωπικα το θεωρω feature και οχι bug απο τη στιγμη που με κλειστό κινητο δεν εχεις ξυπνητηρι...

Απο εκει και περα μονο αν μπεις στον κόπο να δοκιμασεις θα ξέρεις τι σου ταιριάζει καλύτερα.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

bbbb θα μπορουσες σε παρακαλω να μου γραψεις καπου τις ρυθμισεις για τα APNs της WIND;; Σε παρακαλω...μου την εχει δωσει!!!
The brand new tech-blog of Greece! http://www.dailyfix.gr ;)
Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτησω κάτι ρε παιδιά;

Βγήκε νέα έκδοση στην rom που χρησιμοποιώ (η 1.9) και θέλω να την δοκιμάσω.Πως παίρνω σωστό backup από αυτην που εχω τώρα και πως το επαναφερω αν χρειαστεί;Η νέα ROM θέλει διαφορετικό partition και τον παλιό clw 3.0.0.2 αν δεν κάνω λάθος.Το bacup αυτό πρέπει να το αποθηκευσω κάπου στο pc;Αν και δεν το προτείνει ο δημιουργός ,θέλω να ρισκάρω να κρατήσω τις ρυθμίσεις και τις εφαρμογές που εχω τωρα ,πως φινεται αυτό;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στο clockwork backup and restore και πάρε backup.μετά άλλαξε τα partition,φλάσαρε τη νέα ρομ και πήγαινε στο clockwork--->backup and restore--->advanced και επανέφερε το data και sd-ext partition.Αν και επειδή αυτή η ρομ δε χρησιμοποιεί το ext partition μόνο για τις εφαρμογές χρήστη αλλά και του συστήματος,δεν είμαι σίγουρος ότι θα ξεκινήσει μετά την επαναφορά του backup.Δοκιμάζεις λοιπόν και μας αναφέρεις το αποτέλεσμα

bbbb θα μπορουσες σε παρακαλω να μου γραψεις καπου τις ρυθμισεις για τα APNs της WIND;; Σε παρακαλω...μου την εχει δωσει!!!

όνομα σημείου πρόσβασης

wind gr mms

APN mnet.b-online.gr

όνομα χρήστη mms

κωδικός πρόσβασης mms

ΜMSC http://192.168.200.95/servlets/mms

διακομιστής μεσολάβησης 192.168.200.11

θύρα mms 9401

mcc 202

τύπος apn mms

πρωτόκολλο apn iPv4

 

Aν δε δουλέψει και αυτό τότε δοκίμασε το εξής

πήγαινε στο άλλο προφιλ το wind gr (αν υπάρχει) και άλλαξε το apn από gint.b-online.gr σε κάτι άσχετο και στον τύπο apn σβήσε ότι γράφει.

Μετά πήγαινε στο σημείο πρόσβασης για τα mms και στον τύπο apn γράψε mms,default,supl.Θα δεις ότι τώρα σου βγάζει μια τελεία στα δεξιά και μπορείς να το κάνεις προεπιλεγμένο.Τσεκάρισε και την ενεργοποίηση δεδομένων και δοκίμασε πάλι αν μπορείς να στείλεις

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

bbbb θα μπορουσες σε παρακαλω να μου γραψεις καπου τις ρυθμισεις για τα APNs της WIND;; Σε παρακαλω...μου την εχει δωσει!!!

Ακολούθησε τον οδηγό που έχω φτιάξει στο blog μου και σε 3 λεπτάκια είσαι έτοιμος !!!!

http://antonis-news.blogspot.com/2011/01/apn-internet-mms-android.html?m=0

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εβαλα και εγω σε NAND ROM την TyphooN CyanogenMod 7 αλλα μου εχει βγαλει τα εικονιδια πολυ μεγαλα.. Μπορω να το αλλαξω αυτο η εχω κανει καμια πατατα ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,αυριο θα περασω σου ενος φιλου το hd2 android sd για αυτο θελω να μου προτινεται μια καλη ρομ που να τρεχει απο την καρτα.καλυτερα με sence. Και εναν καλο bootloader δηλαδη οταν ανοιγει η συσκευη να με ρωταει τι να τρεξω

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...