Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ χρησιμοποιώ Linux ubuntu για αυτή τη δουλειά. Κυκλοφόρησε ο magldr 1.13 με σημαντικές βελτιωσεις.

 

Sent from my Liquid Metal using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε Χρήστο μεταπήδησες σε liquid ;;; αν ναι μεγειές

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι το δεύτερο μου κινητό.το hd2 εννοείται πως παραμένει το πρώτο :D

και για να έρθουμε ontopic με τον magldr 1.13 λύθηκε και το πρόβλημα φόρτισης.αν το κινητό είναι κλειστό και συνδέσουμε το καλώδιο,μετά από λίγο επανεκκινεί (ανάλογα τη ρύθμιση στον magldr) στον magldr ή στο λειτουργικό και συνεχίζει να φορτίζει κανονικά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Bάζεις τη συσκευή στον bootloader με power + volume down και τρέχεις το romupdateutility.exe που βρίσκεται στο φάκελο του magldr

από εκεί και πέρα αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το built in clockwork recovery αφού φλασάρουμε τον magldr κατεβάζουμε το clockwork partition v1.3 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898913 ανάλογα την ρομ που θέλουμε να βάλουμε και το φλασάρουμε από το pc.μετά ξεκινάμε τον magldr και από την επιλογή ad recovery ξεκινάει το clockwork

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποιόν θεωρείτε τον καλύτερο task manager; Εγώ έχω τον advanced task manager αλλά παρατηρώ ότι ενώ έχω κλείσει όλα τα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο αν το ανοίξω πάλι, είναι ξανά εκεί... Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου τρώει πάρα πολύ την μπαταρία! Γιατί γίνεται αυτό άραγε; Ευχαριστώ!
Bill
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποιόν θεωρείτε τον καλύτερο task manager; Εγώ έχω τον advanced task manager αλλά παρατηρώ ότι ενώ έχω κλείσει όλα τα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο αν το ανοίξω πάλι, είναι ξανά εκεί... Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου τρώει πάρα πολύ την μπαταρία! Γιατί γίνεται αυτό άραγε; Ευχαριστώ!

 

Βασιλη Κοιτα στις ρυθμισεις της εφαρμογης καλυτερα ;)

Εχει επιλογη να αντιστοιχισεις ποιες διεργασίες να κλείνουν και ποιεσαντιστοιχα να παραμένουν ενεργές (καποιες απαραιτητες του συστήματος) ώστε να μην σου κρασσαρει το UI του τηλ Καθε φορα που τις κλείνεις εσύ χειροκίνητα.

 

 

Sent from my iPhone 4G using Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Bάζεις τη συσκευή στον bootloader με power + volume down και τρέχεις το romupdateutility.exe που βρίσκεται στο φάκελο του magldr

από εκεί και πέρα αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το built in clockwork recovery αφού φλασάρουμε τον magldr κατεβάζουμε το clockwork partition v1.3 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=898913 ανάλογα την ρομ που θέλουμε να βάλουμε και το φλασάρουμε από το pc.μετά ξεκινάμε τον magldr και από την επιλογή ad recovery ξεκινάει το clockwork

 

ευχαριστω φιλε bbbb

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σε όλους!Παιδιά μπορείτε να μου πείτε ποιόν θεωρείτε τον καλύτερο task manager; Εγώ έχω τον advanced task manager αλλά παρατηρώ ότι ενώ έχω κλείσει όλα τα προγράμματα που τρέχουν στο παρασκήνιο αν το ανοίξω πάλι, είναι ξανά εκεί... Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μου τρώει πάρα πολύ την μπαταρία! Γιατί γίνεται αυτό άραγε; Ευχαριστώ!

 

Όποιον task manager και να δοκιμάσεις, είναι φτιαγμένο το λειτουργικό το λειτουργικό κατά αυτό τον τρόπο αλλά και οι εφαρμογές να "σηκώνονται" όσες φορές και να τις κλείσεις. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για αυτό.

 

@zaharakis: ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με τι τρόπο μπορούμε να κρατήσουμε ρυθμίσεις και εγκατεστημένες εφαρμογές, όταν αλλάζουμε εκδόσεις;

Επίσης υπάρχει τρόπος να έχουμε στη κάρτα δύο ή και πιο πολλές εκδόσεις Android και να επιλέγουμε πια θα μπουτάρει;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με τι τρόπο μπορούμε να κρατήσουμε ρυθμίσεις και εγκατεστημένες εφαρμογές, όταν αλλάζουμε εκδόσεις;

 

Titanium backup.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, εχω ενα προβλημα με το να βαλω android στο htc μ . εχω τωρα μεσα την omega 23v με Radio Leo 2.15.50.14 , προσπαθησα να βαλω αυτην την εκδοση

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=905060

κανω κανονικα τα βηματα, ειδα και απο youtube να την βαζουν, κανω τα ιδια βηματα.. οταν βαζω τον MAGLDR111 μετα τηα επρεπε να μου εμφανιστει η επιλογη Flasher" via "VolUp" and "VolDown" πατησα πατιμενο το Power μα τιποτα εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν μοθ το εμφανιζει.. το δοκιμασα πολλεσ φορες μα ειχα το ιδιο αποτελεσμα καθε φορα..

κατι ακομα.. την εχει δοκιμασει κανεις? ειναι καλη αυτη η rom, μηπως εχει καποιος καποια καλυτερη να μου προτεινει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ρε παιδια προσπαθω να κανω εγκατασταση την ClockworkMod Recovery for HD2 - v1.3 με τα 250mb εχω 8gb καρτα μηπως να κατεβασω καποιο αλλο??????? και οταν μπαινω στο ClockworkMod Recovery μου γραφει 3.0.0.5 τι κανω λαθος ας μου πει καποιος ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

τίποτε δεν κάνεις λάθος.το clockwork recovery δεν ειναι ρομ.ειναι ένα "σύστημα" που σου επιτρέπει να φλασάρεις ρομ από την κάρτα,χωρίς την ανάγκη pc.όταν έχεις πάνω το clockwork ψάχνεις για ρομ που είναι σε zip αρχείο.τέτοιες ρομ γράφουν στον τίτλο cwm ή rom-zip

αφού λοιπόν κατεβάσεις το zip αρχείο,το αντιγράφεις στο root της sd και μπαίνεις στο clockwork.πηγαίνεις εκεί που λέει flash zip from sd card,βρίσκεις το zip που αντέγραψες πριν και το επιλέγεις για να γίνει εγκατάσταση.προσοχή όμως στα partitions.τώρα έβαλες clockwork partition με 250mb και έτσι δε μπορείς να φλασάρεις π.χ. μια ρομ από desire hd που θέλει partition 400mb.στα θέματα των ρομ,συνήθως γράφει και το μέγεθος του clockwork partition που χρειάζεται.από την άλλη με το 250αρι partition μπορείς να φλασάρεις π.χ. μια gingerbread ρομ που δουλεύει με 150mb partition αλλά θα έχεις 100mb λιγότερα διάθεσιμα για τις δικές σου εφαρμογές,στην εσωτερική μνήμη.

αφού τώρα την εγκαταστήσεις και την κάνεις όπως θέλεις,μπορείς να μπεις πάλι στο clockwork και στο σημείο που γράφει backup and restore να πάρεις ένα backup στην sd.αυτό σημαίνει ότι μπορείς να δοκιμάσεις άλλη zip ρομ (αρκεί να ταιριάζει το partition) και αν θέλεις να γυρίσεις στην προηγούμενη,μπορείς απλά να επαναφέρεις το backup από το clockwork.έτσι με ένα κλικ έχεις πάλι τα πάντα στη θέση τους,χωρίς να χρειάζεσαι titanium backup ή κάποιο άλλο backup πρόγραμμα.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον αυτο θα φταιει.. Θα το δοκιμασωμε με αθτο που λες σε ευχαριστω πολυ... μηπως ξερεις αν ειναι καλη ? αμα δηλαδη δουλευουν ολα χωρις προβλημα .. ξερεις καποια αλλη καλυτερη?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα, πηρα ενα HD2 και σκεφτομαι να του βαλω android, διαβασα αρκετα πραγματα (πολλες σελιδες ρε παιδια) αλλα κολλαω στο εξης.

το τηλεφωνο φοραει SPL 3.03. απο οτι διαβασα δεν μπορω να το κανω HSPL, τι κανω λοιπον? θελω να του βαλω μια NAND rom, μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου δωσει καποιο λινκ με καποια ρομ που τρεχει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Πεδες εχει δοκιμάσει κανείς το πρόγραμμα WiimoteController για τα android ώστε να λειτουργεί το joystick του wii το δοκίμασα στο android μου με έκδοση super ram sense v0.1 και όταν παταω connect ενώ ενεργοποιώ το Bluetooth μου βγάζει το μήνυμα ( no Bluetooth found. Have you turned Bluetooth on;) ενω στην rom super ram froyo v1.5 λειτουργει κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα, πηρα ενα HD2 και σκεφτομαι να του βαλω android, διαβασα αρκετα πραγματα (πολλες σελιδες ρε παιδια) αλλα κολλαω στο εξης.

το τηλεφωνο φοραει SPL 3.03. απο οτι διαβασα δεν μπορω να το κανω HSPL, τι κανω λοιπον? θελω να του βαλω μια NAND rom, μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου δωσει καποιο λινκ με καποια ρομ που τρεχει κανονικα?

 

κατέβασε απο το sait της htc την 1.148 η 1.66 και περασετη απο το pc ετσι θα μπορέσεις να περάσεις HSPL. μην ξεχάσεις οτι πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τα 576mb με το σωστό radio να τρεξει ο magldr.

Όλα αυτά αν θες να τρέχεις από την ναντ γιατι αν θες από κάρτα δεν χρειάζεται τίποτα απλα βάζεις την ρομ που θες στην καρτα

γιατι ολα φενονται διαφορετικα μετα τις 14,000r.p.m ....:X

valentino οπου και να πας εγω μαζι σου!!!!

παντα φιλικα

πανα ω της

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε απο το sait της htc την 1.148 η 1.66 και περασετη απο το pc ετσι θα μπορέσεις να περάσεις HSPL. μην ξεχάσεις οτι πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τα 576mb με το σωστό radio να τρεξει ο magldr.

Όλα αυτά αν θες να τρέχεις από την ναντ γιατι αν θες από κάρτα δεν χρειάζεται τίποτα απλα βάζεις την ρομ που θες στην καρτα

Σε ευχαριστω, μια ερωτηση ακομα, απο την εμπειρια σου τι ειναι καλυτερο να βαλω android nand η απο SD?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω, μια ερωτηση ακομα, απο την εμπειρια σου τι ειναι καλυτερο να βαλω android nand η απο SD?

 

Βάλε nand rom θα σου κρατάει καλύτερα η μπαταρία εκτός κ αν χρειάζεσαι τα windows που δε νομίζω...

 

Sent from my HTC HD2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...