Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν καταφέρνω να κάνω restore προγραμματων me titanium. Ενω διαλέγω ομαδικά να μου επαναφέρει τα προγραμματα, μου βγαζει μηνυμα "Batch restore finished" σε ενα sec και δυστυχως το αποτελεσμα ειναι να μην εχει επαναφέρει απολυτως τιποτα ... (Ούτε ενα - ενα τα προγραμματα δε μου τα επαναφέρει με αποτελεσμα να πρεπει να τα ξανακατεβασω - ξαναεγκαταστησω απο την αρχη...!!!!!!)
Μήπως έχει κανεις ιδέα για το παραπανω που δεν εχω βρει ακομα λυση???

0. HTC HD2

1. APPLE iPHONE 6S Plus 64Gb

2. SAMSUNG GALAXY S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Android υποτίθεται ότι δεν χρειάζεται task manager, κάνει το λειτουργικό την απαραίτητη διαχείριση. Εντούτοις εγώ χρησιμοποιώ το Advance Task Killer. Ίσως όντως να μην χρειάζεται αλλά είναι από τα υπολείμματα που μας έχει αφήσει η τόσα χρόνια χρήση των windows mobile.

 

Γιαννη μπορει σε κάποιες περιπτώσεις να μην χρειάζεται, αλλα απαιτηται killer ώστε να Μπορούμε να ελεξουμε εφαρμογές που τρέχουν χωρίς λόγο.

Πχ κάποιοι messengers οι οποίοι αν δεν τους κλείσεις καταναλώνουν αρκετή ενέργεια.

Αυτο θεωρώ και το μεγάλο μείον των android.

Αντίθετα στο iPhone Έχω 3-4 εφαρμογές messenger και κλήσεων μέσω Διαδικτύου.

Ακόμα και όταν είναι κλειστές λαμβανω ειδόποιησεις αν με καλέσει κάποιος. Στα ανδροειδη πρεπει να τρέχουν με ότι συνεπάγεται αυτο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συμφωνώ Κώστα με αυτή τη λογική και γιαυτό όπως προείπα χρησιμοποιώ ούτως ή άλλως Task Killer. Από την άλλη υποτίθεται ότι αν το λειτουργικό χρειαστεί πόρους, κλείνει αυτόματα εφαρμογές που τρέχουν στο background ανάλογα με το ποιες χρησιμοποιούνται ή όχι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την SuperRam, την πέταξα όπως ήταν. Δεν έκανε σωστές συνδέσεις, και μου έσπαγε τα νεύρα. έβαλα την mdj και την αγάπησα. Μιλάμε το Sense δίνει ρέστα. Ξεκίνησε το εργαλείο, με ρώτησε αν θέλω να μεταφέρω τις επαφές απο την άλλη συσκευή μου, του είπα ναι, έκανε synchronize με bluetooth μεταξύ HD2 και D2, και όλα ήρθαν μια χαρά.

 

ότι προγράμματα ήθελα παίζουν μια χαρά, και η ταχύτητα είναι απόλυτα ικανοποιητική.

μέχρι και η μπαταρία νομίζω ότι είναι άψογη.

 

πείτε μου όμως κάτι. Πως στο καλό κλείνουν οι εφαρμογές? Το γεγονός ότι δεν έχει ένα Χ κάτω δεξιά, μου την σπάει απίστευτα.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως μ'αρέσει.

 

Το καημένο το HD2, το έχω ταράξει. Πέρασε συνολικά απο 10-12 hard reset με task 29, radio κτλ. 4 φορές πέρασμα android rom, εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις για fpsce, Windows xp!, tweaks, remote desktop configs, WP7 looks, oc, και όλα αυτά σε μία μέρα σύνολο.

 

Eβαλες MDJ HD με hastarin 8.6?

Link to comment
Share on other sites

έβαλα την SuperRam, την πέταξα όπως ήταν. Δεν έκανε σωστές συνδέσεις, και μου έσπαγε τα νεύρα. έβαλα την mdj και την αγάπησα. Μιλάμε το Sense δίνει ρέστα. Ξεκίνησε το εργαλείο, με ρώτησε αν θέλω να μεταφέρω τις επαφές απο την άλλη συσκευή μου, του είπα ναι, έκανε synchronize με bluetooth μεταξύ HD2 και D2, και όλα ήρθαν μια χαρά.

 

ότι προγράμματα ήθελα παίζουν μια χαρά, και η ταχύτητα είναι απόλυτα ικανοποιητική.

μέχρι και η μπαταρία νομίζω ότι είναι άψογη.

 

πείτε μου όμως κάτι. Πως στο καλό κλείνουν οι εφαρμογές? Το γεγονός ότι δεν έχει ένα Χ κάτω δεξιά, μου την σπάει απίστευτα.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως μ'αρέσει.

 

Το καημένο το HD2, το έχω ταράξει. Πέρασε συνολικά απο 10-12 hard reset με task 29, radio κτλ. 4 φορές πέρασμα android rom, εγκαταστάσεις και ρυθμίσεις για fpsce, Windows xp!, tweaks, remote desktop configs, WP7 looks, oc, και όλα αυτά σε μία μέρα σύνολο.

 

Πρόκειται για κλασική περίπτωση φλασαρίσματος Rom του MDJ.

Μόλις bootάρει για πρώτη φορά και σκαλίσεις το λειτουργικό, έρχεσαι "αντιμέτωπος" με ένα θαυμάσιο interface/ λειτουργικό το οποίο δείχνει απροβλημάτιστο και σταθερότατο. Δυστηχώς όμως μετά απο 1 μήνα, δεν ξέρω τί παθαίνουν οι Roms του MDJ και παρουσιάζουν κάποια θεματάκια με πρώτο και αρκετά βασικό την κατανάλωση στη μπαταρία η οποία ενώ τις πρώτες μέρες συμπεριφέρεται ικανοποιητικά, με την πάροδο των εβδομάδων εξασθενεί και αν σου τύχει καμιά μέρα με βαριά χρήση, σε προδίδει κιόλας.

 

Επίσης, επιβεβαιώνω κι εγώ όσους ανέφεραν την πολύ καλή κατανάλωση στη Darkstone Super Ram 1.5.

Εχω να φορτίσω 2 μέρες τη συσκευή και η μπαταρία είναι ακόμα στο μισό. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

(Να σημειώσω όμως οτι δεν έχει γίνει βαριά χρήση στη συσκευή και δεν έχω φορτώσει πάνω απο 20 εφαρμογές. Επίσης απουσιάζει και ο πολύ ενεργοβόρος Advance Task Killer)

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

Η super ram έχει κάποιο θέμα στην κατανάλωση με το bluetooth.Αν ανοίξεις το bluetooth,η κατανάλωση στην αναμονή από 4-7ma (περίπου 1% ανά ώρα) φτάνει στα 60-70ma.Ακόμη και αν το κλείσεις η κατανάλωση δεν πέφτει στα 4-7ma και πρέπει να κάνεις reboot για να επανέλθει.Με το wifi δεν έχω παρατηρήσει κάτι ανάλογο.Οταν χρησιμοποιούσα την mdj revolution 1.2 και με συνδεδεμένο bt ακουστικό,η κατανάλωση ήταν στα 6-9ma

Γιαυτό το λόγο στην super ram,δεν συνδέω bt ακουστικό και χρησιμοποιώ τα ενσύρματα ακουστικά.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Eβαλες MDJ HD με hastarin 8.6?

 

ναι. η κατανάλωση με πρόδωσε σήμερα το πρωί. το άφησα το βράδυ με 35% μπαταρία αν θυμάμαι καλά, και σήμερα το πρωί είχε πεθάνει. απαράδεχτο σε τρελό σημείο

 

Πρόκειται για κλασική περίπτωση φλασαρίσματος Rom του MDJ.

Μόλις bootάρει για πρώτη φορά και σκαλίσεις το λειτουργικό, έρχεσαι "αντιμέτωπος" με ένα θαυμάσιο interface/ λειτουργικό το οποίο δείχνει απροβλημάτιστο και σταθερότατο. Δυστηχώς όμως μετά απο 1 μήνα, δεν ξέρω τί παθαίνουν οι Roms του MDJ και παρουσιάζουν κάποια θεματάκια με πρώτο και αρκετά βασικό την κατανάλωση στη μπαταρία η οποία ενώ τις πρώτες μέρες συμπεριφέρεται ικανοποιητικά, με την πάροδο των εβδομάδων εξασθενεί και αν σου τύχει καμιά μέρα με βαριά χρήση, σε προδίδει κιόλας.

 

Επίσης, επιβεβαιώνω κι εγώ όσους ανέφεραν την πολύ καλή κατανάλωση στη Darkstone Super Ram 1.5.

Εχω να φορτίσω 2 μέρες τη συσκευή και η μπαταρία είναι ακόμα στο μισό. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

(Να σημειώσω όμως οτι δεν έχει γίνει βαριά χρήση στη συσκευή και δεν έχω φορτώσει πάνω απο 20 εφαρμογές. Επίσης απουσιάζει και ο πολύ ενεργοβόρος Advance Task Killer)

 

Να σου πω την αλήθεια, κατανάλωση στην super ram δεν πολύ κοίταξα,

θα επιστρέψω όταν θα βγάλει μια Sense ρομ σε ram. Προσπαθώ να βρώ τίποτα tricks - tweaks για μπαταρίες και ταχύτητα σε android, αλλά δεν βρίσκω, μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Όσο για το Advance Task Killer, δεν νομίζω ότι κάνει δουλειά.

Κάθε φορά που τον ανοίγω, μου δείχνει ότι τρέχει το Stocks, και ένα κάρο άκυρες βλακείες. Γενικά το memory handle στα android, δεν μου αρέσει μέχρι στιγμής. Ίσως κάνω εγώ κάτι λάθος ως ερασιτέχνης χρήστης. Διαβάζω όσο μπορώ και προλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Η super ram έχει κάποιο θέμα στην κατανάλωση με το bluetooth.

 

Η superram γενικά έχει θέμα με την κατανάλωση. Τώρα δοκιμάζω αυτή, http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=881937, που είναι βασισμένη στο Desire Z με κατανάλωση πολύ χαμηλή 6-7mA στο stby, αλλά και γενικά δεν ξεπερνάει εύκολα τα 140-150mA, όταν η desire HD 4.6 ήταν συνήθως από 250 και πάνω και η superram ακόμα μεγαλύτερη.

1) Note 8

2) Note III

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την super ram κατά την χρήση,βλέπω ότι δε ξεπερνάει εύκολα τα 200ma.Μόνο κατά τη χρήση του gps,φτάνει γύρω στα 400-450
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει αυτή http://htcpedia.com/forum/showthread.php?t=3507 σαν συνέχεια της αρχικής του darkstone και την είχα βρει πολύ καλή. Βέβαια τον mccmjoon τον έδιωξαν από το xda και μετακόμισε. Η ρομ του έχει καλή διάρκεια μπαταρίας.

Η super ram δεν με έχει ξετρελάνει κιόλας. Θα περιμένω αυτή με το sence.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Advance Task Killer, δεν νομίζω ότι κάνει δουλειά.

Κάθε φορά που τον ανοίγω, μου δείχνει ότι τρέχει το Stocks, και ένα κάρο άκυρες βλακείες.

 

Εντελώς άχρηστη εφετζίδικη ενεργοβόρα εφαρμογή η οποία ξεγελάει τον μέσο χρήστη εξαιτίας της υψηλής βαθμολογίας της στο Market καθώς και του προσεγμένου interface. Μόλις επιλέγεις "Kill All Apllications" σε 10 λεπτά ξανατρέχουν όλες. Ο καλύτερος Task Manager που έχει περάσει απο τη συσκευή μου ήταν ο ενσωματομένος του Go Launcher o οποίος όταν λέει Kill εννοεί Kill.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός με τον adv.task killer , όχι ότι τον έχω ερωτευτεί αλλά εάν τον σκοτώνεις και αυτόν δεν καίει τίποτα , ως αναφορά στον go launcher όταν λέει kill δεν εννοεί και τόσο kill γιατί επανέρχονται χωρίς λόγο πάλι κάποιες εφαρμογές πχ "μέρη" ,"χάρτες" .

Εν ολίγοις είναι μάλλον εγγενές πρόβλημα του Android να ανοίγει εφαρμογές , θα μας πουν οι φίλοι που έχουν android συσκευή εάν ισχύει και στην αυθεντική υλοποίηση του λειτουργικού .

 

Ως αναφορά στην κατανάλωση στις hd roms βλέπω αυξημένη κατανάλωση ,όπως έχω ξανά παρατηρήσει (είτε με hastarin είτε με mdj kernel ) ενώ στην superam εάν κλείσω τους αυτόματους συγχρονισμούς πέφτει εύκολα σε standby στα 3-5mah . Επίσης να προσθέσω πως έχει σημασία όχι η εντύπωση μίας μέρας αλλά μετά από χρήση πολλών ημερών και με φόρτωμα αρκετών εφαρμογών .

 

Δεν υπάρχει πάντως μια παγιωμένη τακτική για χαμηλή κατανάλωση που να φέρνει αποτέλεσμα σε όλους μας , μοιάζει το dual να εξαρτάται από πολλούς περισσότερους παράγοντες από όσους φαίνονται με πρώτη ματιά (μέγεθος-ταχύτητα κάρτας - ποσοστό ελεύθερου χώρου ,wm rom + radio ,πιθανώς και επίπεδο φόρτισης μπαταρίας και βέβαια η θέση για την λήψη gsm καθώς και για την αυτονομία)

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εμένα όπως σας έχω ξαναγράψει, μου πέρασε κάποιος φίλος μία ROM Android στο HD2. Αφού κάθισα και διάβασα όσα γράφετε εδώ λέω δε πάω να δω και ποια από όλες μου πέρασε; Πήγα λοιπόν στο software information και βλέπω στο Build Number την MDJ FroYo =HD= και στο software number το 4.1, ενώ Kernel version έχει την 2.6.32.15.S7.3HD....dirty και τέλος Browser version έχει τον WebKit 3.1.

Επειδή εμένα δε μου λένε και πολλά όλα αυτά, θα ήθελα να μου πείτε εσείς αν είναι καλή ROM.

Πάντως, γενικότερα θα έλεγα ότι εφόσον σε όλες τις ROM το λειτουργικό τρέχει από την SD, είναι λογικό να έχουμε χάλια απόδοση μπαταρίας, καθώς η κάρτα μένει ενεργή συνεχώς...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

έχεις αυτήν :

mdj hd4.1 s7.3

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=795914&highlight=mdj

 

υπάρχουν και καλύτερες , ο ίδιος έχει βγάλει την 4.6 s8.0 που σε αρκετούς φίλους εδώ αρέσει

το htc sense είναι all time classic και όπως και να το κάνουμε είμαστε δεμένοι με αυτό .

Αλλά οι hd roms είναι γενικά πιό βαριές και γι αυτό πιο αργές από τις froyo .

Οι RAM roms είναι όμως εκτός συναγωνισμού τουλάχιστον στην ταχύτητα smoothness- scrolling και για κάποιους άλλους και στην κατανάλωση

(είναι όμως senseless)

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την κάρτα και στα περισσότερα κανονικά android phones που τρέχουν froyo η κάρτα έτσι και αλλιώς λειτουργεί,λόγω του app2sd

Η ρομ που έχεις είναι καλή αλλά σχετικά παλιά.Η έκδοση της συγκεκριμένης ρομ έχει φτάσει πλέον στην 4.6 version http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=859817 στο δεύτερο ποστ έχει το changelog

 

 

Δεν υπάρχει πάντως μια παγιωμένη τακτική για χαμηλή κατανάλωση που να φέρνει αποτέλεσμα σε όλους μας , μοιάζει το dual να εξαρτάται από πολλούς περισσότερους παράγοντες από όσους φαίνονται με πρώτη ματιά (μέγεθος-ταχύτητα κάρτας - ποσοστό ελεύθερου χώρου ,wm rom + radio ,πιθανώς και επίπεδο φόρτισης μπαταρίας και βέβαια η θέση για την λήψη gsm καθώς και για την αυτονομία)

Θα συμφωνήσω μαζί σου και πραγματικά παραμένει μυστήριο,το γεγονός με τον χαμηλωμένο ήχο στα wm για να έχει ήχο το android,μόνο σε ορισμένα hd2.

Aπό εκεί και πέρα εγώ πραγματικά έχω "εθιστεί" με την super ram.Δοκιμάζω κάθε μέρα τα διάφορα build με τις desire hd/z ρομ που κυκλοφορούν αλλά μετά από λίγες ώρες ξαναγυρνάω στην super ram.Μπορεί το sense να παρέχει κάποιες ευκολίες σημαντικές,αλλά οι άσπρες-μαύρες οθόνες όταν πας να ανοίξεις τις ρυθμίσεις ή τον dialer και γενικά οι καθυστερήσεις των 2-3sec σε πράγματα που στην super ram,γίνονται ακαριαία με κάνουν να μην τις κρατάω για καθημερινή χρήση.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την κάρτα και στα περισσότερα κανονικά android phones που τρέχουν froyo η κάρτα έτσι και αλλιώς λειτουργεί,λόγω του app2sd

Η ρομ που έχεις είναι καλή αλλά σχετικά παλιά.Η έκδοση της συγκεκριμένης ρομ έχει φτάσει πλέον στην 4.6 version http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=859817 στο δεύτερο ποστ έχει το changelog

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου και πραγματικά παραμένει μυστήριο,το γεγονός με τον χαμηλωμένο ήχο στα wm για να έχει ήχο το android,μόνο σε ορισμένα hd2.

Aπό εκεί και πέρα εγώ πραγματικά έχω "εθιστεί" με την super ram.Δοκιμάζω κάθε μέρα τα διάφορα build με τις desire hd/z ρομ που κυκλοφορούν αλλά μετά από λίγες ώρες ξαναγυρνάω στην super ram.Μπορεί το sense να παρέχει κάποιες ευκολίες σημαντικές,αλλά οι άσπρες-μαύρες οθόνες όταν πας να ανοίξεις τις ρυθμίσεις ή τον dialer και γενικά οι καθυστερήσεις των 2-3sec σε πράγματα που στην super ram,γίνονται ακαριαία με κάνουν να μην τις κρατάω για καθημερινή χρήση.

 

Ωραία, σας ευχαριστώ πολύ!

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, αν και όταν το συγκρίνω με το desire HD είναι η νύχτα με τη μέρα σε ταχύτητα. Είναι αλήθεια ότι μπορώ να βάλω και δεύτερη ROM στην κάρτα, π.χ. μια Super Ram;

Και κάτι άλλο. Άλλαξα την microSD που είχα (8GB, Class 4) με μια 16GB, Class 10 και αντί για μεγαλύτερη ταχύτητα, είδα μικρότερη και τεράστια κατανάλωση μπαταρίας! Αυτό πάλι πώς εξηγείται;

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον !!!!

έχω διαβάσει -στο xda- παλιότερα και το είχα ποστάρει εδώ πως κάποιοι υποστηρίζουν πως η υψηλότερης ταχύτητας κάρτες έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση τώρα το boot πρέπει να είναι γρηγορότερο .

Σαφώς μπορείς να έχεις όσες θες αρκεί να έχουν διαφορετικό folder name (ex android1 ...android2 .... etc )και μια μετατροπούλα στο startup.txt κάθε μιας .Τα έχουμε αναφέρει προηγουμένως

set cmdline "rel_path=AndroidMCCM SE 3.0r7.7 nand_boot=0"

boot

εάν το όνομα του folder ήταν :AndroidMCCM SE 3.0r7.7

ψάξτο λίγο ...

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

ποια σουπερ ραμ προτεινετε?επειδη διαβασα οτι σε μερικες υπαρχουν ραγματα που δε λειτουργουν......και θελω μια για καθημερινη χρηση....
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

[9:04pm] <BazGee> also is it very close to release? or still weeks away ?

[9:05pm] <Cotulla> seems close... most things are working

[9:05pm] <Cotulla> we wants release it before new year

[9:06pm] <BazGee> so week or so

[9:06pm] <Cotulla> yeah 1 Jan

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=817261&page=6

 

DFT Installing Android on HTC HD2

 

check it out

 

http://www.youtube.com/watch?v=cOAy9MdqZZw

 

nand rom :-)

 

MAGLDR V1.09 has entered private testing phase by experienced users today

Edited by rastabla
Θάνος
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φλασαρουμε δηλαδη android κατευθειαν????αυτα ειναι....

 

Το παλεύουν καιρό αυτό. Μέχρι να το δούμε στην πράξη είμαστε επιφυλακτικοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους , λογικα εχει ξαναειπωθει αλλα δεν το βρηκα τελικα τι βαζουμε 1GB data.img ή 512MB data.img ή και τα δυο μπορουν να μπουν ή ποιο ειναι καλυτερο να μπει ?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους , λογικα εχει ξαναειπωθει αλλα δεν το βρηκα τελικα τι βαζουμε 1GB data.img ή 512MB data.img ή και τα δυο μπορουν να μπουν ή ποιο ειναι καλυτερο να μπει ?

 

Και τα δύο μπορούν να μπουν. Επέλεξε το μεγάλο (1GB) για να έχεις περισσότερο χώρο για τις εφαρμογές σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν πρόκειτε να φορτώσω ποτέ τα android στην nand. και γιατί να το κάνω άλλωστε? θα δω κάποια τεράστια διαφορά στην μπαταρία? Πιο γρήγορα απο ότι είναι οι ρομς που τρέχουν στην ram, δεν πρόκειτε να δούμε, και η ταχύτητα που έχω τώρα με την mdj η οποία τρέχει απο την SD, δεν με χαλάει καθόλου, μια χαρά είναι. Σίγουρα θα γίνει καλύτερη και η ram, οπότε...

 

θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ και τα 2 (3-4 στην πραγματικότητα αλλά ας πούμε 2 :) ) λειτουργικά μου

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

 

(Σήμερα αφιέρωσα όλη τη μέρα πάνω στο HD2, έφτασα στο σημείο που θα κάνω backup, μιας και είμαι τρελά ευχαριστημένος (για τώρα :D ) , μέχρι kαι wii remote έβαλα πάνω, και έπαιζα πριν. μιλάμε για πολύ γέλιο)

Link to comment
Share on other sites

Aπό εκεί και πέρα εγώ πραγματικά έχω "εθιστεί" με την super ram.Δοκιμάζω κάθε μέρα τα διάφορα build με τις desire hd/z ρομ που κυκλοφορούν αλλά μετά από λίγες ώρες ξαναγυρνάω στην super ram.Μπορεί το sense να παρέχει κάποιες ευκολίες σημαντικές,αλλά οι άσπρες-μαύρες οθόνες όταν πας να ανοίξεις τις ρυθμίσεις ή τον dialer και γενικά οι καθυστερήσεις των 2-3sec σε πράγματα που στην super ram,γίνονται ακαριαία με κάνουν να μην τις κρατάω για καθημερινή χρήση.

 

Χρήστο πράγματι η rom είναι super rom.

Σήμερα απο το πρωί στις 7 μχρι τις 8:30 το βράδυ ήταν στο 60% και όπως έχω πει είναι όλα εκτός ΒΤ ανοικτά και με αυτόματο συχρονισμο.

Το 20% της κατανάλωσης ήταν ομιλία και άλλο ένα 22% angry birds.

Καταναλώνει 1% σε αναμονή. Δεν είχα καλύτερη κατανάλωση στο galaxy s.

 

Την θεωρώ πολυ κοντά σε ταχύτητα με αυτές που τρέχουν σε συσκευές που προορίζονται για android.

 

Τώρα για τον advanced killer δεν φταίει αυτός που ανοίγουν μόνες τους κάποιες εφαρμογές αλλα ο developer τους.

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές εκτός συστήματος που αρχίζουν να τρέχουν μόνες τους μετα το startup της συσκευής και δεν κλείνουν με τίποτα παρα μόνο με το auto run killer αν το λέω σωστά γιατί έχει περάσει καιρός.

Με αυτον τον killer, επιλέγεις τις εφαρμογές που δεν θες να ανοίγουν μόνες τους. Και πάλι όμως υπάρχουν κάποιες που δεν μπορείς να τις εμποδισεις με τίποτα. Μιλάω για εφαρμογές τρίτων.

 

Αυτο είναι ένα μείον στα android. Γιατί να ανοίγουν εφαρμογές που μπορει να μην τις χρησιμοποιήσεις πάνω απο μια φορα την εβδομάδα η τον μήνα.

 

Ένα άλλο που ανέφερα και πιο πριν έχει να κάνει με τις notifications.

Ενω σε όλους μας αρέσει η μπάρα και ο τρόπος που παρουσιάζονται, δεν λειτουργούν μέσω ενός ενιαίου κέντρου αλλα κάθε εφαρμογη στελνει απευθείας στην συσκευη. Για να γίνει όμως αυτο πρέπει η εφαρμογη να είναι ανοικτή σε πλήρη επικοινωνία ώστε να μπορει να δέχεται και να στέλνει data.

Τι εννοώ? για παράδειγμα έχω βάλει το tango στο iPhone και στο HD2 για να μιλάω με την κόρη μου.

Στο iPhone έχω την εφαρμογη κλειστή αλλα αν με καλέσει λαμβανω ειδοποίηση και ανοίγω την εφαρμογη πατωντας στην ειδοποιηση για να απαντήσω. Στο HD2 αλλα και γενικα στα android πρέπει να τρέχει συνεχώς στο παρασκήνιο. Το ίδιο και το msn η το yahoo messenger.

Με λίγα λόγια, αν κάποιος θέλει αυτοματες ειδοποιησεις σε msn, facebook, twitter κλπ, έχει 4 διαφορετικούς συχρονισμους και πολυ μεγαλύτερη κατανάλωση.

Αντίθετα στο iOS, περνάνε οι ειδοποιησεις μέσω ενός ενιαίου κέντρου και αν έχεις νέο συμβάν πχ στο facebook η σε καλέσει κάποιος στο msn σου έρχεται η ειδοποίηση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...