Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 - Android Development


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τον οδηγό τον διάβασα, ειναι αρκετα επεξηγηματικός αλλα έχω απορίες όσον αφορά την διαμόρφωση της κάρτας SD σε partition.

 

Πρέπει να την κάνω format πρώτα?

Τα partition που θα δημιουργηθούν θα είναι διαθέσιμα για κάποια προσωπικά έγγραφα που έχω αποθηκευμένα?

Σε πόσα partition πρέπει να χωριστεί η κάρτα (ο ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός)?

Ποιοί είναι η τρόποι για να διαμορφώσω partition στην κάρτα?

Πρέπει πρώτα να κάνω εγκατάσταση την Android rom NAND ClockworkMod A2SD+ και μετά να φτιάξω την κάρτα ή πριν?

 

Ξέρω πως για κάποιους ίσως να είναι εύκολο αλλα δεν έχω ασχοληθεί πρίν καθόλου και προσπαθώ να τα καταννοήσω τώρα.

 

 

 

Με το θεμα δεν εχω ασχοληθει εκτενως μιας και δεν εχω θεμα χωρου , οποτε παραθετω τι εγραψε ενα παλικαρι στο xda-developers.com.

 

"SDcard, bottom line, it needs to formatted FIRST by Fat32.

Then a second partition must be created as 1gb EXT4. (preferably)

 

After installing MDJ 2.x, any apps that get installed (eg Angry Birds) will actually go to the Ext4 partition automatically. So if you check menu>settings>storage, your INTERNAL STORAGE available MBs will remain unchanged. (eg 235mb of 250mb total available)

 

Alternatively, if you go to menu>settings>Applications>Manage Apps. and click on any app, and click MOVE to SD, the app will move to a folder in your SDcard named ANDROID_SECURE...and you can see it. This doesn't work as well.

 

To verify that the EXT4 partition is working, I used Paragon Hard Disk manager to see the USED space. And, I used an app you can find in Google search named Ext2Explore. Run this on your PC with the SDcard inerted into PC to see the list of apps that automatically are residing in your Ext4 partition."

Ευχαριστώ παρα πολύ για την μέχρι τώρα βοήθεια όλων σας με τα λεγόμενα σας μεσα στο forum."

 

====================

 

Στην ουσια δηλ πριν κανουμε οτιδηποτε "κοβουμε" την καρτα σε τουλαχιστον 2 κομματια.Το ΠΡΩΤΟ θα ειναι το FAT32 κομματι οπου θα χουμε τα "γενικης χρησεως" αρχεια και το ΔΕΥΤΕΡΟ θαναι το ext4 που θα προοριζεται για χρηση με την ρομ.

Θεωρητικα μετα την εγκατασταση της ρομ , η ρομ το θεωρει "δικο της" κομματι και οτι εγκαθιστουμε παει εκει..Πολυ πιθανο μερικα kb της καθε εφαρμογης να τα πεταει στην εσωτερικη μνημη για λογους λειτουργιας αλλα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ το μεγαλυτερο μερος της καθε εφαρμογης θα το πεταει στο ext4 κομματι της καρτας.

 

Επισης να επισημανω οτι με το backup του clockworkmod παιρνεται και το ext4 κομματι (το λεει /sd-ext)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάτι τελευταίο, με ποιο προγραμμα χωρίζουμε την sd card σε partitions?

 

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.

 

To linux εχει απειρα προγραμματα για τετοια δουλεια.Τωρα σε windows δεν ξερω στα σιγουρα.

Κατι πηρε το αυτι μου για gparted live cd.Ριχτου μια ματια.

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=909549&page=32 αυτη τη ρομ τι λεει τη δοκμασε κανεισ????ααξιζει??
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δε με ενθουσίασε όσo η sd super ram.ίσως κάτι να μην έκατσε καλά στη συσκευή μου αλλά δεν μου φάνηκε εξαιρετικά γρήγορη,ώστε να πω wow όπως είχα πει όταν έβαλα την sd super ram

τα νέα features του magldr θα είναι στην έκδοση 1.13

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=10568705&postcount=1195

η 1.12 απλά προσθέτει boot για τα wp7

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ.... ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΠΤ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ WM7 ΣΕ HD2?????? ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΟ HD7 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ..... ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ANDROID ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ SD???? ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ!!!! ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.....:D
Link to comment
Share on other sites

Ακομα τιποτα για τα WP7..θα πρεπει να περιμενουμε και να δουμε..

Γινεται αυτο που θες..κοιτα εδω NAND λεγεται που τρεχει απο την εσωτερικη μνημη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν το εχω δοκιμασει καλυτερα να την κανεις πριν.

Αν εχεις linux ειναι πολυ ευκολο με gparted αλλιως ψαξε για gparted live cd που ανεφερε ενα παιδι πιο πανω..σε windows δε ξερω πως γινεται φορμαρεις σε ext2/3/4

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να φτιαχτεί αν και γενικά δε παρατηρώ κάποιο σημαντικό πρόβλημα στην καθημερινή χρήση.ισως σε κάποια παιχνίδια να υπάρχει πρόβλημα και αυτό λόγω του ότι δεν υπάρχει g-sensor driver 100% σωστός για το hardware του hd2 και οι devs έκαναν πολλές δοκιμές μέχρι να καταφέρουν να φτάσουν στο σημείο,να μην παγώνει με το παραμικρό κούνημα του κινητού η οθόνη.μην πας σε καμμία περίπτωση να κάνεις calibrate g-sensor μέσα από το μενού,γιατί θα γίνει χειρότερα.

ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ.... ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΤΠΤ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ WM7 ΣΕ HD2?????? ΤΑ ΕΙΔΑ ΣΤΟ HD7 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ..... ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ANDROID ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ SD???? ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ!!!! ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ.....:D

καταρχήν μην γράφεις με κεφαλαία και αν θέλεις διάβασε 2-3 σελίδες πίσω σε αυτό το θέμα και θα βρεις πως τρέχεις android στο hd2 από την εσωτερική μνήμη

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήρθε η ώρα να ανοιχτεί και το HTC HD2 - WP7 Development καθώς απ'ότι φαίνεται έχουμε έτοιμη ROM για φλασάρισμα.

Άντε μεγιές μας.

 

First Working Windows Phone 7 ROM For HTC HD 2 Released [unofficial]

 

Οδηγός για να δουλέψει το Windows Live & Xbox Live εδώ

Edited by sotisdiv
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να φτιαχτεί αν και γενικά δε παρατηρώ κάποιο σημαντικό πρόβλημα στην καθημερινή χρήση.ισως σε κάποια παιχνίδια να υπάρχει πρόβλημα και αυτό λόγω του ότι δεν υπάρχει g-sensor driver 100% σωστός για το hardware του hd2 και οι devs έκαναν πολλές δοκιμές μέχρι να καταφέρουν να φτάσουν στο σημείο,να μην παγώνει με το παραμικρό κούνημα του κινητού η οθόνη.μην πας σε καμμία περίπτωση να κάνεις calibrate g-sensor μέσα από το μενού,γιατί θα γίνει χειρότερα.

 

Δεν με προλαβες, το εκανα ηδη.... ενταξει δεν πειραζει θα προσπαθησουμε να ζησουμε χωρις g sensor:)

Link to comment
Share on other sites

αντέγραψε πάλι στο φάκελο android το system.ext2 και θα είναι πάλι στην πρότερη κατάσταση
Link to comment
Share on other sites

αντέγραψε πάλι στο φάκελο android το system.ext2 και θα είναι πάλι στην πρότερη κατάσταση

 

αυτή εδώ η ρομ είναι σαν αυτή

που έχουμε περασμένη ?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=909096

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ήρθε η ώρα να ανοιχτεί και το HTC HD2 - WP7 Development καθώς απ'ότι φαίνεται έχουμε έτοιμη ROM για φλασάρισμα.

Άντε μεγιές μας.

 

First Working Windows Phone 7 ROM For HTC HD 2 Released [unofficial]

 

Οδηγός για να δουλέψει το Windows Live & Xbox Live εδώ

 

Τετοιο κακογουστο λειτουργικο δεν το βαζω που να με πληρωνετε :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελευταία το συμπάθησα αρκετά.

 

Camera works, all the features available, including the 720P video.

 

αν εννοει εγγραφη σε 720 τοτε το συμπαθω και γω...

αυτα τα χοντροκομμενα τετραγωνα ομως δεν παλευονται...

 

Ειδωμεν..ακομα εχει αρκετα θεματα..αν και τα περισσοτερα απο οτι διαβαζω δουλευουν...λιγο ρετουσαρισμα..και βλεπουμε :)

 

μην βγαινουμε οφφ-τοπικ ομως.

Κατ'εμε το ανδροιδ με καλυπτει πληρως και εμφανισιακα και λειτουργικα..απλα να κατασταλαξουμε σε καποια ρομ επιτελους με τον ψυχακια τον mdjay και θα μαστε κομπλε :)

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εγώ τελευταία το συμπάθησα αρκετά.

 

Το έχεις δουλέψει; Συμπαθέστατο είναι αλλά μόνο για αυτά που προσφέρει. Το κακό είναι ότι προσφέρει ελάχιστα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος θα δείξει. Η αλήθεια είναι οτι προσφέρει λιγότερα απο τον ανταγωνισμό αλλά ας περιμένουμε λιγάκι.

Παιδιά είναι πολύ γρήγορο, πάρα πολύ γρήγορο, ρολάρει απίστευτα, δεν έχει το παραμικρό λαγκάρισμα, η εναλλαγή απο portrait σε landscape είναι στύλ iPhone.

Δεν έχει Ελληνικά αλλά μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις μέσα στα 5 λεπτά που το "χαιδεύω".

Τα πλακάκια μπορεί να μην είναι τόσο όμορφα αλλά δεν με χαλάνε κιόλας.

Δεν ξέρω... έχω ενθουσιαστεί αρκετά κι όλα αυτά στην πρώτη ανεπίσημη ROM του Cotulla που ακόμη ούτε στο xda δεν ανέβασε.

Σίγουρα θα δούμε φοβερές βελτιώσεις.;)

Όσο για το off topic, ειλικρινά δεν ξέρω (μια και μιλάμε για development) αν ήταν σωστό να ποστάρω στο επίσημο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

αντέγραψε πάλι στο φάκελο android το system.ext2 και θα είναι πάλι στην πρότερη κατάσταση

 

Θα χαθει τπτ αν τ κανω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

όλα τα έχουμε δει από αυτό

το κινητό . η σχεδόν όλα .

τι απομένει ? να τρέξει και ios

τότε είναι που θα μας τρελάνει

τελείως:lol:

Edited by gkionis

δεν φοβάμαι να πεθάνω απλώς δεν θέλω

να είμαι εκεί όταν θα γίνει !!!!!!! ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

http://img820.imageshack.us/img820/8...420x150no2.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα χαθει τπτ αν τ κανω αυτο;

Oχι εκτός και αν είχες κάνει τίποτε χειροκίνητες αλλαγές στο σύστημα π.χ. με root explorer

Link to comment
Share on other sites

Oχι εκτός και αν είχες κάνει τίποτε χειροκίνητες αλλαγές στο σύστημα π.χ. με root explorer

 

Το εκανα, αλλα ειναι το ιδιο. Ανοιγω το πχ ιντερνετ γυριζει στο πλαι η οθονη κ μενει στο πλαι

Link to comment
Share on other sites

Tότε έχει κάποιο πρόβλημα το build ή αποθηκεύει κάποια τιμή και στο data.img

διάβασα ότι σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις μια λύση ίσως ειναι να κάνεις calibration g-sensor με την οθόνη να κοιτάει ανάποδα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...