Jump to content

Τι σας ενδιαφέρει περισσότερο όταν επιλέγετε νέο κινητό τηλέφωνο;


TN97
 Κοινοποίηση

Τι κοιτάτε περισσότερο όταν επιλέγετε νέο κινητό; (ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΨΗΦΟΣ)  

696 members have voted

  1. 1. Τι κοιτάτε περισσότερο όταν επιλέγετε νέο κινητό; (ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΨΗΦΟΣ)

    • Το λειτουργικό σύστημα (smartphone ή feature phone)
      503
    • Το design
      327
    • Η κάμερα (φωτογραφίες και video)
      244
    • Οι μουσικές δυνατότητες
      148
    • Η άνετη πλοήγηση στο Internet
      328
    • Οι δυνατότητες συνδεσιμότητας με δίκτυα & συσκευές (3G, Bluetooth, Wi-Fi, VoIP, USB κτλ)
      447
    • Η ύπαρξη GPS
      313
    • Η αυτονομία
      306
    • Ο λόγος απόδοση προς τιμή (value for money)
      273
    • ...άλλο
      55


Recommended Posts

Στην αγορά του σήμερα, ο καταναλωτής έχει να διαλέξει από μια... πλειάδα συσκευών για να ικανοποιήσει τις ανάγκες του. Από το «ταπεινό» κινητό των 20 ευρώ έως το εξελιγμένο smartphone των 700 και από την «επαγγελματική» συσκευή που χρειαζόμαστε για την εργασία μας έως το gadget που μας συντροφεύει στην καθημερινότητά μας, οι διαθέσιμες επιλογές είναι πολλές και διαφορετικές. Ωστόσο, το σίγουρο είναι ότι ο καθένας μας έχει ορισμένα κριτήρια βάσει των οποίων επιλέγει το «μηχανάκι» του.

 

Στην παρούσα δημοσκόπηση λοιπόν, θα ασχοληθούμε με τι μας κάνει, κάθε φορά, να επιλέξουμε το επόμενο κινητό μας.

 

Σημείωση 1: Έχετε την δυνατότητα πολλαπλής ψήφου.

Σημείωση 2: Αν και οπωσδήποτε τα κριτήρια είναι περισσότερα από αυτά που υπάρχουν στην δημοσκόπηση, δυστυχώς το vBulletin επιτρέπει έως 10 επιλογές. Συνεπώς, εάν ένα κριτήριο απουσιάζει, επιλέγετε το «...άλλο».

Σημείωση 3: Τονίζουμε, για μια ακόμη φορά, ότι οι δημοσκοπήσεις στο myphone προφανώς και δεν είναι επιστημονικές. Για τον λόγο αυτό,παρακαλούμε να μην υπάρξουν σχόλια σχετικά με την εγκυρότητα της παρούσης.

 

Καλή μας συνέχεια. :)

Edited by TN97
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο μενα:

Το λειτουργικό σύστημα (smartphone ή feature phone)

Οι μουσικές δυνατότητες

Η άνετη πλοήγηση στο Internet

Οι δυνατότητες συνδεσιμότητας με δίκτυα & συσκευές (3G, Bluetooth, Wi-Fi, VoIP, USB κτλ)

Η ύπαρξη GPS

Η αυτονομία

Ο λόγος απόδοση προς τιμή

Link to comment
Share on other sites

Δύο sim απαραίτητα.

Καλή κάμερα για να μην κουβαλάμε έξτρα μηχάνημα.

Και κανά wifi μαζί με gps δεν θα με πείραζε.

Βέβαια να κρατάει τουλάχιστον δύο ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο για εμένα είναι η ενεργειακή του κλάση. Μεγάλη μπαταρία και καλή αυτονομία.
http://img192.imageshack.us/img192/8724/htcquietlybrilliant1.gif
Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό σύστημα

Το design

Η κάμερα (φωτογραφίες και video)

Η άνετη πλοήγηση στο Internet

Η ύπαρξη GPS

 

δηλαδή.... ******!!!!! διότι όλες καλές είναι αλλά design κατα την γνώμη μου μόνο το ****** έχει :D

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πρωτοεπιλέξω... Το μόνο που δεν με πολυενδιαφέρει, είναι οι μουσικές δυνατότητες και κατά δεύτερο λόγο η κάμερα. Ποτέ δεν ήμουν φαν των πολλών φωτογραφιών έτσι κι αλλιώς. Σϊγουρα τα 2 πιο σημαντικά κριτήρια για μένα είναι το λειτουργικό του σύστημα και ο λόγος απόδοση προς τιμή. Το design φυσικά και είναι υποκειμενικό αλλά πάντα είναι σημαντικό να σου αρέσει το κινητό που αγοράζεις.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πολλά και προσωπικά εξαρτάται αν το θέλω για πρώτη ή για δεύτερη συσκευή.. Θα μιλήσω για πρώτη συσκευή γιατί εκεί παίζουν τα ουσιαστικά κριτήρια:

 

Το λειτουργικό σύστημα

Η συνδεσιμότητα

Η άνετη πλοήγηση

Η αυτονομία

Το design (εδώ συμπεριλαμβάνω και το μέγεθος..πχ. το HD2 είναι εξαιρετική συσκευή αλλά απαγορευτικού μεγέθους για τα γούστα μου!!)

 

και..επίσης ψήφισα και "άλλο", όπου αυτό το άλλο είναι το hardware της συσκευής.. (επεξεργαστής, RAM, κ.λ.π.) το οποίο είναι εξαιρετικά σημαντικό για μένα.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πρωτοεπιλέξω... Το μόνο που δεν με πολυενδιαφέρει, είναι οι μουσικές δυνατότητες και κατά δεύτερο λόγο η κάμερα. Ποτέ δεν ήμουν φαν των πολλών φωτογραφιών έτσι κι αλλιώς. Σϊγουρα τα 2 πιο σημαντικά κριτήρια για μένα είναι το λειτουργικό του σύστημα και ο λόγος απόδοση προς τιμή. Το design φυσικά και είναι υποκειμενικό αλλά πάντα είναι σημαντικό να σου αρέσει το κινητό που αγοράζεις.

 

Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Και εγώ όλα τα ψήφισα εκτός από αυτά τα 2 που λες και εσύ. Για φωτογραφίες έχω την ψηφιακή μου (δεν λέω να έχει και μάπα κάμερα αλλά μια 3.2 με dual led ή σκέτο led είναι ότι πρέπει) και για μουσική δεν με ενδιαφέρει αλλά θέλω να έχει οπωσδήποτε ραδιόφωνο.:cool:

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω την ψηφο για το λειτουργικο συστημα γιατι πιστευω οτι αυτο σε εμποδιζει να επιλεγεις ελευθερα εαν εισαι κολημενος με ενα λειτουργικο.

το θεμα ειναι να αγοραζεις κατι που θα ειναι καλυτερο και οχι γιατι π.χ θα ειναι με android λειτουργικο γιατι αυτο μου θιμιζει το κολημα με τα mac-fans.

κατα τα αλλα με ενδιαφερει πανω απο ολα η τιμη/αποδοση και η αυτονομια και κατα δευτερο λογο το design και οι μουσικες του δυνατοτητες οσο και αν δεν τις προτιμουν οι αλλοι γιατι πιστευω οτι ενα καλο smartphone δεν πρεπει να υστερει πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό σύστημα

Η άνετη πλοήγηση στο Internet

Η κάμερα (φωτογραφίες και video)

Το design

Η αυτονομια πολυ βασικο

Οι δυνατότητες συνδεσιμότητας με δίκτυα & συσκευές (3G, Bluetooth, Wi-Fi, VoIP, USB κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Ταχύτητα. Μεγάλη ταχύτητα. Και όλα τα υπόλοιπα έρχονται δεύτερα. Έχω τρέλα, θέλω τα πάντα να γίνονται γρήγορα και χωρίς κανένα κόλλημα.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα 2 πιο βασικά είναι η αυτονομία και η ποιότητα κατασκευής.

Μετά,το μέγεθος οθόνης και τα χαρακτηριστικά του τηλ(επεξεργαστής,ram κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο για εμένα είναι η ενεργειακή του κλάση. Μεγάλη μπαταρία και καλή αυτονομία.

 

χωρίς αυτονομια, το κινητο δεν αξίζει να λεγεται καν κινητο. Από τρεις ημερες και πανω είναι ενταξει. Βασικο στοιχειο του ν97.

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά

 

1. Η αυτονομία (ότι και αν έχει αν κρατάει μισή μέρα είναι άχρηστο)

2. Το λειτουργικό (πλέον είμαι fan των Android. Οπότε επιλέγω Android. Αν αργότερα βγεί κάποιο λειτούργικό καλύτερο ή το iOS που είχα πριν καλυτερεύει βλέπουμε)

3. Το design (Οτι και να λέμε παίζει ρόλο. Αν η συσκευή είναι όμορφη, μρ τα δικά μας κριτήρια, θα την προτιμήσουμε)

4. Μουσική (κινούμαι πολύ με metro και κάνω συχνά ταξίδια. Θέλω μια συσκευή να έχει καλό mp3 player για να χαλαρώνω με την αγαπημένη μου μουσική)

 

Υπάρχουν και άλλα που κοιτάω αλλά αυτά είναι τα 4 κυριότερα που θα έβαζα στην σύγκριση αν ήμουν σε δίλημα μεταξύ 2 συσκευών

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Κατα σειρά προτίμησης:

1) Το λειτουργικό

2) Οι δυνατότητες συνδεσιμότητας με δίκτυα & συσκευές

3) Οι μουσικές δυνατότητες

4) Η ύπαρξη GPS

5) Άλλο: Η ύπαρξη QWERTY πληκτρολογίου (hardware κατα προτίμηση, αλλα και software σε οθόνη αφής να'ναι δεν με πειράζει), και είτε να έχει μεγάλη μνήμη είτε να παίρνει μεγάλη κάρτα μνήμης.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό σύστημα-Smartphone λογώ εφαρμογών-παιχνιδιών κ.λ.π

Το design-Σημαντικό

Η κάμερα-Να βγάζει αξιοπρεπείς φωτογραφίες/βίντεο τίποτε παραπάνω

Οι μουσικές δυνατότητες-Προτιμώ το mp4 μου

Η άνετη πλοήγηση στο Internet-Σημαντικό

Οι δυνατότητες συνδεσιμότητας με δίκτυα & συσκευές (3G, Bluetooth, Wi-Fi, VoIP, USB κτλ)-Σημαντικό

Η ύπαρξη GPS-Δεν μου είναι απαραίτητο

Η αυτονομία-Σημαντική!Όσο μεγαλύτερη τόσο καλύτερα

Ο λόγος απόδοση προς τιμή (value for money)-Το πιο σημαντικό

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω την ψηφο για το λειτουργικο συστημα γιατι πιστευω οτι αυτο σε εμποδιζει να επιλεγεις ελευθερα εαν εισαι κολημενος με ενα λειτουργικο.

το θεμα ειναι να αγοραζεις κατι που θα ειναι καλυτερο και οχι γιατι π.χ θα ειναι με android λειτουργικο γιατι αυτο μου θιμιζει το κολημα με τα mac-fans.

κατα τα αλλα με ενδιαφερει πανω απο ολα η τιμη/αποδοση και η αυτονομια και κατα δευτερο λογο το design και οι μουσικες του δυνατοτητες οσο και αν δεν τις προτιμουν οι αλλοι γιατι πιστευω οτι ενα καλο smartphone δεν πρεπει να υστερει πουθενα.

 

Δεν εννοεί απαραίτητα το "κόλλημα" με κάποιο λειτουργικό αλλά την επιλογή του λειτουργικού που ταιριάζει στις ανάγκες του χρήστη. Όπως επίσης και την επιλογή να έχει κάποιο ανοιχτό λειτουργικό ή όχι η συσκευή.

 

Από τρεις ημερες και πανω είναι ενταξει.

 

:rolleyes::O:blink: Υπάρχει τέτοιο?? Γιατί προσωπικά, κινητό που με χρήση browsing, ΒΤ, WiFi, αρκετή ομιλία και μηνύματα θεωρώ πως αν κρατάει παραπάνω από μιάμιση μέρα είναι αυτό που λέμε "ούτε του παπά να μην το πεις"!!!

 

3 μέρες και πάνω έχει να μου κρατήσει κινητό από την εποχή του Νοκια 8310!!!!:p

Και γενικά, ακόμη και καλή μπαταρία να έχει, πιστεύω θέλει πολύ μαζεμένη χρήση για τέτοια διάρκεια..:worry:

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία,σήμα,συνδεσιμότητα!:)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το λειτουργικό σύστημα (smartphone ή feature phone) οχι τοσο το ιδιο αλλα ο τροπος που το χρησημοποιει η εκαστοτε εταιρεια

Το design υπερβολικα πολυ σημαντικο

Η κάμερα (φωτογραφίες και video) πολυ σημαντικο .... δεν μπορω να κουβαλαω μαζι μου παντα μια μηχανη ή καμερα

Οι μουσικές δυνατότητες ισως το ποιο σημαντικο απο ολα για εμενα .....

Η αυτονομία σημαντικο ... να μπορει να κραταει 2 μερες με μυνηματα , κλησεις και κυριως μουσικη

Ο λόγος απόδοση προς τιμή (value for money) πολυ σημαντικο .... γιάυτο και αγορασα το 5800

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Κατά σειρά προτίμησης...

1)Λειτουργικό..προτιμώ android...

2)Hardware καλό όσων αφορά επεξεργαστή και ram...

3)Ο λόγος απόδοσης προς τιμή...

4)Συνδεσιμότητα...κυρίως wifi,και 3g να μην έχει δεν με ενδιαφέρει καθόλου αλλά το wifi οπωςδήποτε!

5)Η άνετη πλοήγηση στο internet

6)Design και μέγεθος,όσο μικρότερο τόσο καλύτερα :p

7)Η κάμερα να έχει led φλας γιατί το θέλω για φακό καμιά φορά

8)Αυτονομία...δηλαδή μια μέρα με πολύ πασπάτεμα να την βγάζει...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

το design που είναι και το βασικότερο για μένα να έχει εμφάνιση να είναι sexy :lol:

 

μετά πάμε MEMORY και συνδεσιμότητα όσο ποιο πολλά τόσο καλύτερα

 

κάμερα και GPS με αφήνουν αδιάφορο καθώς εχω μια κάμερα και GPS

 

όσο για μουσικές δυνατότητες είναι ένα μεγάλο κριτήριο για έναν trance/techno ειναι μεγάλη σημασία να εχει μεγάλη απόδοση το ηχείο/α (νοκια3250:D)

 

το λητουργικο δεν ξερω ..... δεν ειχα για πολλη στο χερι iphone and wn για να εχω αποψη αρα ειμαι sumbian

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με σειρά προτεραιότητας:

1)Λειτουργικό σύστημα

2)Αυτονομία

3)Απόδοση προς τιμή

4)Δυνατότητες συνδεσιμότητας

5)Άνετη πλοήγηση στο νετ.

 

Αυτά από εμένα.:)

Only a nation that dare not speak its name

Nor can ever shed its pain

Just give me one thing to live or die for..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...