Jump to content

Student Guide: Καρτοκινητό στην Αγγλία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετά απο 4 χρόνια ξέθαψα μια κάρτα prepay της orange uk.

λειτουργεί κανονικά, δεν μου διαγράψαν τον λογαριασμό.

Δεν νομίζω να ίσχύει το 6μηνο που γράψατε.

 

Δες εδώ

http://www.wirelessforums.org/uk-telecom-mobile/orange-payg-expiry-credit-36940.html

 

Αναφέρει ότι οι T&Cs (terms and conditions) προβλέπουν την διακοπή της υπηρεσίας μετά από 6μηνη αδράνεια. Ωστόσο κάποιος άλλος χρήστης λέει ότι είναι γενικά επιεικείς και μπορεί να μην διακόψουν τη σύνδεση και μετά την παρέλευση του διαστήματος αυτού.

 

Τα ίδια ισχύουν στην 02 και τη vodafone

 

http://www.o2.co.uk/termsandconditions/yourairtimecontract

 

Our Rights to Bar or Disconnect Your Mobile Phone

7.1 If you do not make or receive a chargeable call at least once in any 6 month period your Mobile Phone will be disconnected and you will lose any remaining credits balance on your Account. If you wish to be re-connected after this time you will be given a new Mobile Phone number.

 

και

http://forum.vodafone.co.uk/topic/36417-pay-as-you-go-credit/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 422
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατά τη γνώμη μου η asda mobile έχει τις καλύτερες χρεώσεις συνολικά και πατάει στο δίκτυο της vodafone. Αν κάνεις πολλές κλήσεις στο εξωτερικό ίσως να βόλευε περισσότερο η lebara. Το ποιο κινητό συμφέρει εξαρτάται από τί χρήση θα κάνεις (πχ κλήσεις στο εσωτερικό; στο εξωτερικό; στο ίδιο δίκτυο; χρήση ίντερνετ;)

 

Πακετάκι asda mobile θα βρεις στα ομώνυμα super market (για 50 πένες)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο κινητό συμφέρει εξαρτάται από τί χρήση θα κάνεις (πχ κλήσεις στο εσωτερικό; στο εξωτερικό; στο ίδιο δίκτυο; χρήση ίντερνετ; )

 

 

Αυτά είναι ερωτήματα που για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν έχω απαντήσει πλήρως.

Γενικά κοίταξα orange, O2, T-mobile. Εντύπωση μου έκαναν από T-mobile το international SIM και από orange το Camel.

Vodafone δεν νομίζω να πάρω. Τη θεωρώ ακριβή για αυτά που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ερωτήματα που για να είμαι ειλικρινής ακόμα δεν έχω απαντήσει πλήρως.

Γενικά κοίταξα orange, O2, T-mobile. Εντύπωση μου έκαναν από T-mobile το international SIM και από orange το Camel.

Vodafone δεν νομίζω να πάρω. Τη θεωρώ ακριβή για αυτά που προσφέρει.

 

Η asda mobile είναι εικονικός πάροχος με δικές του χρεώσεις. Χρησιμοποιεί το δίκτυο της vodafone.

 

To camel που έχεις δει έχει χρέωση για εθνικές κλήσεις 20p ενώ η asda μόλις 8p

Eπίσης χρεώνει τα sms με 10p ενώ η asda με 4p

Τέλος έχει χρέωση 2GBP για απεριόριστη πρόσβαση 24 ώρες στο ίντερνετ,

ενώ η asda χρεώνει 20p το ΜΒ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η asda mobile είναι εικονικός πάροχος με δικές του χρεώσεις. Χρησιμοποιεί το δίκτυο της vodafone.

 

To camel που έχεις δει έχει χρέωση για εθνικές κλήσεις 20p ενώ η asda μόλις 8p

Eπίσης χρεώνει τα sms με 10p ενώ η asda με 4p

Τέλος έχει χρέωση 2GBP για απεριόριστη πρόσβαση 24 ώρες στο ίντερνετ,

ενώ η asda χρεώνει 20p το ΜΒ

 

Σορρυ, την asda δεν την γνωρίζω. Όταν έγραψα vodafone, εννοούσα τη vodafone.

 

Τι γίνεται με τις διεθνές κλήσεις προς Ελλάδα από την asda?

Υπάρχει κάποιο site για να δω χρεώσεις?

 

Μέχρι στιγμής (εξαιρώντας την asda) καταλήγω σε orange camel (60 free international calling minutes ανά £10 top-up) και T-mobile international sim (15p/min σε κινητά και 5p/min σε σταθερά).

Περισσότερο το πρώτο με συμφέρει καθώς θα έχω και το υπόλοιπο για τοπική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

τεσπα...δεν ξερω αν ειναι ενημερωμενο το site η οχι...αλλα

εμενα μου τις διεγραψαν ολες τις καρτες που ειχα απο αγγλια..απο προπερσυ...orange, O2, T-mobile...τις ειχα παρει απο 1 £....

 

εκτος βεβαια απο μια που χρησιμοποιω...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

τεσπα...δεν ξερω αν ειναι ενημερωμενο το site η οχι...αλλα

εμενα μου τις διεγραψαν ολες τις καρτες που ειχα απο αγγλια..απο προπερσυ...orange, O2, T-mobile...τις ειχα παρει απο 1 £....

 

εκτος βεβαια απο μια που χρησιμοποιω...

 

μπορείς να στέλνεις ένα sms ανά 6μηνο για να τις κρατάς στη ζωή, αν αποφασίσεις να ξαναπάρεις. Απ'ότι έχω δει αυτή η πρακτική κερδίζει έδαφος και σε άλλες χώρες.

 

Αυτή που χρησιμοποιείς πότε την ανανέωσες τελευταία φορά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να στέλνεις ένα sms ανά 6μηνο για να τις κρατάς στη ζωή, αν αποφασίσεις να ξαναπάρεις. Απ'ότι έχω δει αυτή η πρακτική κερδίζει έδαφος και σε άλλες χώρες.

 

Αυτή που χρησιμοποιείς πότε την ανανέωσες τελευταία φορά;

 

τελευταια που χρησιμοποιησα/ανανεωσα ηταν η voda...καπου 2009 αρχες...αλλα μετα πεθανε και δεν καταλαβα ποτε το γιατι....εκανα μια χρεωιμη κληση καθε 3-4 μηνες....εβαλα με το μυαλο μου οτι αλλαξαν οι οροι...και επειδη εχω και αλλη μια της british telecom (Virtual Operator) της voda δεν εδωσα σημασια.....

 

..τεσπα...Δεκεμβρη που θα παω UK θα παρω μια lebara...ειναι τζαμπα....και συμφερει....

 

..παντως μια που το εφερε η κουβεντα...θα τις ξανατσεκαρω...μπας και ζωντανεψαν :lol::lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

τελευταια που χρησιμοποιησα/ανανεωσα ηταν η voda...καπου 2009 αρχες...αλλα μετα πεθανε και δεν καταλαβα ποτε το γιατι....εκανα μια χρεωιμη κληση καθε 3-4 μηνες....εβαλα με το μυαλο μου οτι αλλαξαν οι οροι...και επειδη εχω και αλλη μια της british telecom (Virtual Operator) της voda δεν εδωσα σημασια.....

 

..τεσπα...Δεκεμβρη που θα παω UK θα παρω μια lebara...ειναι τζαμπα....και συμφερει....

 

..παντως μια που το εφερε η κουβεντα...θα τις ξανατσεκαρω...μπας και ζωντανεψαν :lol::lol:

 

Vodafone, o2 και T-mobile δίνουν τσάμπα sim, η orange χρεώνει 97p, αλλά για να τις πάρεις πρέπει να έχεις διεύθυνση στο ΗΒ για να σου στείλουν με το ταχυδρομείο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Vodafone, o2 και T-mobile δίνουν τσάμπα sim, η orange χρεώνει 97p, αλλά για να τις πάρεις πρέπει να έχεις διεύθυνση στο ΗΒ για να σου στείλουν με το ταχυδρομείο.

 

ε...αν ειναι τζαμπα θα παρω και απο αυτες....:lol:...

 

οσο για διευθυνση στο ΗΒ...δινεις του ξενοδοχειου αν δεν εχεις...το εχω ξανακανει και η αλληλογραφια σε περιμενει οταν πας...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ε...αν ειναι τζαμπα θα παρω και απο αυτες....:lol:...

 

οσο για διευθυνση στο ΗΒ...δινεις του ξενοδοχειου αν δεν εχεις...το εχω ξανακανει και η αλληλογραφια σε περιμενει οταν πας...

 

Αντί για lebara θα συνιστούσα να πάρεις μία new nomi mobile.

 

Ο ανταγωνισμός στο ΗΒ λειτουργεί με πάρα πολύ καλές συνθήκες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντί για lebara θα συνιστούσα να πάρεις μία new nomi mobile.

 

Ο ανταγωνισμός στο ΗΒ λειτουργεί με πάρα πολύ καλές συνθήκες

 

καλη φαση...πλην ομως καπου ειδα οτι τωρα ετοιμαζονται να βαλουν roaming....

 

θα δουμε...η lebara παντως εχει πολυ φθηνες χρεωσεις roaming στην Αλβανια...πραγμα πολυ χρησιμο....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα παιδιά,

Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω Λονδίνο για 3-4 μέρες, συμφέρει να ενεργοποιήσω κάποιο αγγλικό καρτοκινητό; Από ότι είδα ψάχνοντας το thread ίσως να συμφέρει κάποιος virtual operator... Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο; κι αν ναι, ποιος και από πού μπορώ να προμηθευτώ κάρτα SIM?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά,

Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω Λονδίνο για 3-4 μέρες, συμφέρει να ενεργοποιήσω κάποιο αγγλικό καρτοκινητό; Από ότι είδα ψάχνοντας το thread ίσως να συμφέρει κάποιος virtual operator... Πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο; κι αν ναι, ποιος και από πού μπορώ να προμηθευτώ κάρτα SIM?

 

Να παρεις για 3-4 μερες καρτοκινητο δεν νομιζω να συμφέρει, εκτος και αν θες να κάνεις τόσα πολλά τηλέφωνα σε ελλάδα ή αγγλία. Διαφορετικές προσφορές για Ελλάδα και διαφορετικές για αγγλία.

Link to comment
Share on other sites

To λέω επειδή από ότι είδα υπάρχουν καρτοκινητά που σου δίνουν τόσο χρόνο ομιλίας, όσο και το κόστος να τα αγοράσεις... Από αυτή την άποψη, οικονομικά, δε σε συμφέρει να πάρει έστω και για αυτό το μικρό χρονικό διάστημα;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το πρώτο post έχει ξεχάσει την 3... http://www.three.co.uk

 

Πολύ καλό δίκτυο, με φθηνές προσφορές και τζάμπα skype....

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το πρώτο post έχει ξεχάσει την 3... http://www.three.co.uk

 

Πολύ καλό δίκτυο, με φθηνές προσφορές και τζάμπα skype....

 

Ψάχνοντας στο νετ για την παραπάνω εταιρία βρήκα μια προσφορά

http://threestore.three.co.uk/dealsummary.aspx?offercode=1SO15D010

 

Θα πάω στο Λονδίνο για 4 μέρες για δουλειά και είναι απαραίτητη η τοπική επικοινωνία. Θα έχω το iPhone 4 και το χρειάζομαι για email και σαν gps ( θέλω και δωρεάν MBs). Την δωρεάν sim θα την δώσω στην κοπέλα μου να μιλάμε εκεί. Χρειάζεται τίποτα χαρτιά-ταυτότητα στο κατάστημα? Δεν έχω διεύθυνση στο Λονδίνο και θα μένω σε hotel.

 

Ευχαριστώ Γρηγόρης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους....

 

Τον προσεχή Σεπτέμβρη φεύγω για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο που θα διαρκέσει περίπου ένα χρόνο (ίσως και 14 μήνες).

Θα ήθελα να ρωτήσω τι μου προτείνεται για να καλύψω τις ανάγκες μου για επικοινωνία εντός Αγγλίας (κινητά πρωτίστως και σταθερά), καθώς επίσης και την επικοινωνία μου με την οικογένεια μου και τους φίλους μου στην Ελλάδα. Τσέκαρα τα σχετικά θέματα αλλά τα περισσότερα post είναι παλιά, οπότε υποθέτω ότι τα πράγματα θα έχουν αλλάξει σημαντικά!!! Και μια ψιλο off topic ερώτηση: Τα I-phone με συμβόλαιο στο Ην. Βασίλειο είναι κλειδωμένα;;

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι το VOIP. Πήγαινε στην Omnivoice.eu και αγόρασε ένα Ελληνικό νούμερο. Αγόρασε κι ένα ΑΤΑ και σύνδεσέ το με ιντερνετ. Θα μπορούν να σου τηλ με τιμές σταθερού Ελλάδας από Ελλάδα. Αν πχ. έχεις απεριόριστα προς σταθερά δε θα έχουν επιπλέον κόστος.

Επίσης είχα ακούσει ότι υπάρχει εταιρία κινητής στην Αγγλία που στο κινητό μπορεί να σου συνδέσει σταθερό αριθμό Ελλάδας. Δεν ξέρω όμως ποια εταιρία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....

 

Τον προσεχή Σεπτέμβρη φεύγω για μεταπτυχιακό στο Λονδίνο που θα διαρκέσει περίπου ένα χρόνο (ίσως και 14 μήνες).

Θα ήθελα να ρωτήσω τι μου προτείνεται για να καλύψω τις ανάγκες μου για επικοινωνία εντός Αγγλίας (κινητά πρωτίστως και σταθερά), καθώς επίσης και την επικοινωνία μου με την οικογένεια μου και τους φίλους μου στην Ελλάδα. Τσέκαρα τα σχετικά θέματα αλλά τα περισσότερα post είναι παλιά, οπότε υποθέτω ότι τα πράγματα θα έχουν αλλάξει σημαντικά!!! Και μια ψιλο off topic ερώτηση: Τα I-phone με συμβόλαιο στο Ην. Βασίλειο είναι κλειδωμένα;;

 

κοιτα εδω και διαλεξε το πακετο your country για να δεις 50 λεπτα προς Ελλαδα σταθερα/ κινητα με 10 pounds ανανεωση και τα λεφτα σου μενουν για να στελνεις με 10 pennies μηνυματα στην πατριδα! και νομιζω πως τα iphone δεν ειναι κλειδωμενα οταν πας ρωτα το..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...