Jump to content

Dual SIM + Android


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τελευταίο το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή.

Λειτουργούν και οι 2 κανονικότατα.

 

Ok, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα

κινητο 5" με 2ram διπλη καμερα 4/8πυρηνο αξιοπιστο το πολυ 150€

πειτε μου προτασεις, ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Coolpad f1.... μπες και στο νήμα του να δείς!

various classic phones, iphone 4, LG Optimus 4X HD (P880), Xiaomi Redmi Note 3G , Xiaomi Redmi Note 4X , Redmi Note 7 , Realme Gt Neo 2 

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα δίκαρτα κινητά έχουν 2 διαφορετικά IMEI, κάποια όμως αναγράφουν μόνο ένα.

Σε περίπτωση χρήσης 2 sim απ' τον ίδιο πάροχο κινητής τηλεφωνίας θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα/περιορισμός με τις συσκευές που διαθέτουν 1 IMEI;

Υπάρχουν επιλογές για συσκευές android dual sim active κόστους κτήσης έως 200 ευρώ;

Φιλοδοξία μου είναι κυρίως να μπορώ να δέχομαι κλήσεις από την μία sim κατά την διάρκεια της χρήσης του κινητού ως a-gps/ πλοήγησης στο internet με δεδομένα από την δεύτερη sim, και άν είναι δυνατόν να μπορώ να απαντώ ενώ είμαι σε συνομιλία σε ταυτόχρονη εισερχόμενη κλήση στην άλλη κάρτα μου, βάζοντας σε αναμονή τον πρώτο συνομιλητή μου.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα δίκαρτα κινητά έχουν 2 διαφορετικά IMEI, κάποια όμως αναγράφουν μόνο ένα.

Σε περίπτωση χρήσης 2 sim απ' τον ίδιο πάροχο κινητής τηλεφωνίας θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα/περιορισμός με τις συσκευές που διαθέτουν 1 IMEI;

Υπάρχουν επιλογές για συσκευές android dual sim active κόστους κτήσης έως 200 ευρώ;

Φιλοδοξία μου είναι κυρίως να μπορώ να δέχομαι κλήσεις από την μία sim κατά την διάρκεια της χρήσης του κινητού ως a-gps/ πλοήγησης στο internet με δεδομένα από την δεύτερη sim, και άν είναι δυνατόν να μπορώ να απαντώ ενώ είμαι σε συνομιλία σε ταυτόχρονη εισερχόμενη κλήση στην άλλη κάρτα μου, βάζοντας σε αναμονή τον πρώτο συνομιλητή μου.

Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με τα IMEI στην Ελλάδα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει κιόλας για να είμαι ειλικρινής.

Dual Sim Dual Active είχα καιρό να δω, τελευταία είδα το Huawei Honor 6 αλλά είναι πιο ακριβό από 200 ευρώ. Κανένα Mediatek δεν είναι Dual Active εξ' όσων γνωρίζω.

Όσο αφορά τη φιλοδοξία σου, για το DATA δεν χρειάζεσαι Dual Active - μπορείς να δέχεσαι κλήσεις και στις δύο κάρτες ούτως ή άλλως. Για συνομιλία και στις δύο κάρτες ταυτόχρονα (με αναμονή) θα χρειαστείς το Dual Active.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Η mediatek στο chip 6589 υποστηρίζει το dual active αλλά οι κατασκευαστές κινητών δεν ενσωμάτωσαν διπλά κυκλώματα/κεραίες πχ xiaomi redmi.

Οι αγοραστές του lenovo k910 αναφέρουν ότι είναι dual active, στα reviews επίσης, σε κάποια κινέζικα site πωλείται ως dual active σε άλλα ως dual standby, να μην είχε τόσο μεγάλο SAR.

Δεν έχω βγάλει άκρη με τα IMEI.

Στα dual stanby οι χρήστες στα forum δυστυχώς αναφέρουν ότι μόνο μία sim μπορεί να έχει πρόσβαση στην μοναδική κεραία της συσκευής, δεν μπορούν ταυτόχρονα να την χρησιμοποιούν και οι δύο.

Link to comment
Share on other sites

To k910 είναι ανώτερο απο τα mtk καθώς έχει snapdragon 800.Εχω πάρει αρκετά mtk κινητά απο mtk6577 μέχρι mtk6592 και όλα είχαν κανονικά 2 imei.Μάλιστα σε mtk κινητό το imei αλλάζει πανεύκολα.Εγώ πχ τώρα έχω το xiaomi redmi note και επειδή έχω κάποιο πρόγραμμα απο το παλιό μου hd2 που ειναι κλειδωμένο πάνω στο imei,στη πρώτη sim έχω περάσει το imei του hd2 μου (το οποίο είναι πλέον χαλασμένο) και το κινητό λειτουργεί κανονικότατα

Επισης στα πιο άγνωστα mtk οι κινέζοι παίρνουν imei απο παλιά χαλασμένα κινητά.Εχει τύχει να βάλω imei απο άγνωστo mtk κινητό μου, στο imei.info και μου έβγαζε ότι το imei ανήκε σε ένα παλιό nokia με κουμπιά 10ετιας.Το imei του hd2 μου,το αναγνώριζε κανονικά ως htc hd2

Με dual standby κινητό δέχεσαι κανονικά και στις 2 sim κλήση κατά την αναμονή.Και επίσης μπορεί η 1 sim να είναι μόνιμα συνδεδεμένη και να κατεβάζεις 3g δεδομένα και μπορείς να δεχτείς και να απαντήσεις κανονικά σε τηλεφωνική κλήση όποιας απο τις 2 σιμ.Μεσοβέζικη λύση σε dualstanby κινητό είναι να πας στην προώθηση κλήσης και να βάλεις σε περίπτωση κατειλημένου να προωθούνται οι κλήσεις σου στον άλλο αριθμό αλλά προφανώς αυτό θα έχει και κόστος edit

Μόλις δοκίμασα και έκανα προώθηση κλήσης του f2g αριθμού μου στη 2η what`up sim μου και αντίστροφα και δουλεύει κανονικά η λειτουργία.Βέβαια ο καλών πρέπει να έχει λίγη υπομονή γιατι δε προωθείται αμέσως και έχει ένα κενό (που λόγω αυτού μπορεί άνετα να νομίσει κάποιος ότι δεν έβγαλε γραμμή τελικά και να το κλείσει) μέχρι να προωθηθεί η κλήση αλλά λειτουργεί

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

υπαρχει τροπος σε δικαρτο samsung να καθορίσεις οτι κάποιες επαφες θα κάνουν κληση μονο απο μια συγκεκριμένη γραμμή και οχι απο την άλλη ?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

υπαρχει τροπος σε δικαρτο samsung να καθορίσεις οτι κάποιες επαφες θα κάνουν κληση μονο απο μια συγκεκριμένη γραμμή και οχι απο την άλλη ?

ευχαριστω.

ο dialer pixel phone το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια βοήθεια παρακαλώ.

 

Μέχρι τα βαριά 90 ευρώ, 4,5 ίνστσες (άντε 4,7), πιο από τα παρακάτω προτείνεται?

 

THL 4000

Doogee DG800

Jiayu G2F

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παρακαλώ.

 

Μέχρι τα βαριά 90 ευρώ, 4,5 ίνστσες (άντε 4,7), πιο από τα παρακάτω προτείνεται?

 

THL 4000

Doogee DG800

Jiayu G2F

 

Ευχαριστώ!

Το 1ο με κουπονι 4000HF στα 86$ απο Gearbest.

Επισης νεα προταση.

http://www.vickmall.com/doogee-leo-dg280-smartphone-android-4-4-mtk6582-quad-core-1gb-8gb-4-5-inch-5mp-camera.html

 

Και τελος,μην αγορασεις πριν τις 29/1 ωστε να σε καλυπτει το Paypal για 180 μερες.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο με κουπονι 4000HF στα 86$ απο Gearbest.

 

Σωστό, αλλά επισημαίνω ότι, έχοντας παραγγείλει και 2ο χθες το βράδυ, η ισοτιμία της Visa, για τη μετατροπή των $ σε €, είναι αρκετά χειρότερη τις τελευταίες μέρες και από 0,84159, που ήταν την 9/1, η χθεσινή έγινε με 0,89981 (!!!).

 

Όποιος μετράει, λοιπόν, και τα λίγα χρήματα που έχουμε διαθέσιμα ας λογαριάζει και τον παράγοντα της σχέσης $ προς €.

Link to comment
Share on other sites

Το 1ο με κουπονι 4000HF στα 86$ απο Gearbest.

Επισης νεα προταση.

http://www.vickmall.com/doogee-leo-dg280-smartphone-android-4-4-mtk6582-quad-core-1gb-8gb-4-5-inch-5mp-camera.html

 

Και τελος,μην αγορασεις πριν τις 29/1 ωστε να σε καλυπτει το Paypal για 180 μερες.

 

Την καινούρια σου πρόταση, την ξεχνάμε κατευθείαν. Με 1800 μπαταρία, δεν το κοιτάω.

 

Από τα άλλα, μου προτείνεις το thl ή απλά μου λες ότι με κουπόνι βγαίνει πιο φτηνά? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα 3 που γραφεις αυτο προτεινω.Μονο μειον οτι ειναι αρκετα χοντρο.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να του παμε 1 sim και μια sd και να τις "κολλήσει"?

Δηλαδή να κάνει την πατέντα για να έχουμε 2 sim και sd σε κινητά που παίρνουν μόνο 2?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που να του παμε 1 sim και μια sd και να τις "κολλήσει"?

Δηλαδή να κάνει την πατέντα για να έχουμε 2 sim και sd σε κινητά που παίρνουν μόνο 2?

Αυτό που περιγράφεις δεν υφίσταται. Το κινητό παίρνει μόνο ό,τι υποστηρίζει η πλακέτα του. Εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις δεν υφίσταται. Το κινητό παίρνει μόνο ό,τι υποστηρίζει η πλακέτα του. Εκτός αν θες να πεις κάτι άλλο

 

Σταύρο μάλλον εννοεί το γνωστό πχ

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο μάλλον εννοεί το γνωστό πχ

Α κατάλαβα. Καλή πατέντα αλλά προϋποθέτει συγκεκριμενη σχεδίαση του slot

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
δεν γινεται κατι. καποιος αλλος τροπος ?

 

Άνοιξε την πλάτη, βρες και δοκίμασε να απομονώσεις τις επαφές της μπαταρίας.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα παιδια.

καποιο κινητο με 5αρα οθονη,dual sim,ξεχωριστη θεση μνημης micro sd και οχι πανω απο 200-220 ευρω( και με 100 -150 ευρω δεν λεω οχι ) ,εχετε να προτεινεται?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Dual SIM + Android

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...