Jump to content

iPhone 4


avid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Γεγονός είναι ότι απο την 4.0 και μετα κάθε νέα έκδοση παρουσιάζει μικρη πτώση στην αυτονομία αλλα και στην ταχύτητα.

 

Κάπου μπορει να είναι και λογικό αυτο Κώστα.

Χωρίς να σημαίνει απόλυτα ότι πρέπει να θεωρείται κ δεδομένο. Γιατί στις προηγούμενες εκδόσεις,αν κάτι δεν πήγαινε καλα και διορθωθηκε στις επόμενες,λογικά θα έπρεπε δουλεύοντας καλύτερα κ σταθεροτερα,να χρησιμοποιεί λιγότερους πόρους.

 

Εδω όμως μιλάμε και για αύξηση της ταχύτητας απόδοσης. Μπορώ να ζήσω με αυτο. :)

Τόσα χρόνια είμαστε συνεχώς στην πρίζα με τα προηγούμενα τηλέφωνα μας. Το 4αρι πήγε να μας εκπλήξει και να μας αλλάξει τροπο ζωής με τν τρομερή αυτονομία του. Ακόμη και με μια μείωση της τάξης του 10% , πάλι μια Χαρα θα είναι σε σχέση με άλλες συσκευές μου. Πχ με το λεο που μόλις το έβγαζα απο την μπριζα,μέσα σε 10´ αρχιζε να πέφτει η μπαταρία. :(

 

 

 

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μην ξεχναμε πως εχει σημασια και ο τροπος φορτισματος τελικα. Εγω ειχα φτασει σε σημειο να θελει καθε 6 ωρες φορτιση. Τωρα τελευταια που το φορτιζω απο τον υπολογιστη, εχω δει δραματικη αλλαγη. Χθες εφυγα στις 9 απο το σπιτι μου το πρωι, και απο εκεινη την ωρα ημουν στο δρομο και το κινητο να χρησιμοποιειται συνεχεια. Γυρω στις 19:00 επεσε στο 20% η μπαταρια, οπου ημουν και 4 ωρες στο νοσοκομειο και το πειραζα συνεχεια, για να περασει η ωρα. Υπο αλλες συνθηκες θα ειχε ψοφησει νωριτερα!
Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

ενοειται :!:

 

No JB = No iphone για μενα!!:lol:

 

Θα συμφωνήσω κι εγώ εδώ. Και δε μιλάω για τις σπασμένες εφαρμογές, αλλά για τις εφαρμογές τρίτων που παρέχει το cydia.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα μου έβγαλε στα μηνυματα (σε μερικά) ενα πιο σκουρο γκρι φοντο πισω απο τα γραμματα... σε 2 γραμμες.....
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα το χθεσινό καλιμπραρισμα η μπαταρία παρουσιάζεται πολυ καλύτερη.

Όπως είπα ακολούθησα την γνωστή διαδικασία αφήνοντας το να πέσει κάτω απο 10% και μετα φόρτιση απο το MacBook χωρίς διακοπή μόλις δείξει 100%.

Με πολυ tapatalk, κλήσεις, σκαλισμα και 45 λεπτά βιντεοκληση μέσω Skype είμαι στο 80% με στατισιτικα Αναμονή 7 ώρες και 31' Χρήση 1 ώρα και 45'

 

Προσοχή όσοι χρησιμοποιούν tapatalk. Στις ρυθμίσεις να απενεργοποιησουν την αυτόματη ανανέωση. Καταναλώνει υπερβολικά όταν η εφαρμογη τρέχει στο παρασκήνιο. Δεν κλεινω εφαρμογές εκτός αυτών που χρησιμοποιούν το gps και τους messengers. Μετα το update στην 4.3 ξεχασα να απενεργοποιησω την αυτόματη ανανέωση και την πρώτη μέρα σε 3 ώρες που ήταν σε sleep mode, έχασα 20% γιατί βγήκα απο το tapatalk πατώντας απλα το home button, αφηνοντας το όπως ήταν στην σελίδα του myphone. Δεν είχα άλλη ύποπτη εφαρμογη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα σκεφτεί αυτο με το tapatalk το απενεργοποιησα και εγω να κανει αυτόματη ανανέωση
Link to comment
Share on other sites

Το καλιμπράρισμα που λες Κώστα, πως επιτυγχάνεται;

Να υπολογίσω σε βελτίωση της μπαταρίας ή σε βελτίωση της ένδειξης για τους χρόνους μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ εδώ. Και δε μιλάω για τις σπασμένες εφαρμογές, αλλά για τις εφαρμογές τρίτων που παρέχει το cydia.

 

ουτε εγω μιλαω για τις σπασμενες εφαρμογες!

εχω ξαναπει οτι το instalous,εμενα μου δινει το αυτονοητο δικαιωμα μου σαν καταναλωτης,να δοκιμαζω τις εφαρμογες πριν αποφασισω οτι μου κανουν και ετσι να προβω στην αγορα τους :)

κατι ΠΟΥ ΔΕΝ επιτρεπει το app store :mad:

 

+1000000000 (δυστυχώς)

 

ευτυχως και μονο ευτυχως Γιωργο!!γιατι αν δεν υπηρχε το JB δεν θα υπηρχε και το μηλο στα χερια μου :p

 

Μετα το update στην 4.3 ξεχασα να απενεργοποιησω την αυτόματη ανανέωση και την πρώτη μέρα σε 3 ώρες που ήταν σε sleep mode, έχασα 20% γιατί βγήκα απο το tapatalk πατώντας απλα το home button, αφηνοντας το όπως ήταν στην σελίδα του myphone. Δεν είχα άλλη ύποπτη εφαρμογη.

 

τελικα κανεις απο εδω μεσα δεν χρησιμοποιει full multitasking στο μηλο ε ? :rolleyes::happy::p

εμενα τα παντα τρεχουν στο παρασκηνιο οποτε το θελησω,ακομη και το cydia αν θελησω...και τα κλεινω (αναλογα με τα exceptions και τα permissions που τους εχω δωσει) με ενα shake της συσκευης μου..

μπορω να κανω εναλλαγες ταχυτατα απο :

εφαρμογη σε εφαρμογη,εγγραφα,βιντεο,εικονες,εκθεση,προγραμματα πλοηγησης,

να κατεβαζω απο το installous στο παρασκηνιο,βλεποντας ταινια,η παιζοντας παιχνιδια παραλληλα,η γραφοντας καπου, αλλα και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε!!

ενα πραγμα σαν το λεο μου ειναι και το μηλο μου....απλα στο μηλο,ακομη και με 30-40 mb ελευθερη μνημη που μενει μερικες φορες,δεν κολαει τπτ...

 

δεν ειναι τυχαια αυτα που λεει η υπογραφη μου του tapatalk;)

 

"Written From the best iPhone 4 32G,Via Tapatalk "

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ μας με την 4.3 εχει πεσει η αποδοση της μπαταριας και οχι μονο αυτο...παρατηρησα ενα ελααααχιστο lag στην αποκριση...

 

να σημειωσω πως το εχω χωρις JB μια και δεν το χρειαζομαι πλεον.

μπορει να φταιει η συσκευη μου δεν ξερω μπορει να κανω ενα restore.

 

Ομως απο την αλλη ολα αυτα ειναι ενδεικτικα του τι μας περιμενει με την 5.0...

εκει πιστευω η apple εχει την δυνατοτητα η να μας εκπληξει η απλα να μην αλλαξουμε κινητο οσοι με το 4αρι...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

να σημειωσω πως το εχω χωρις JB μια και δεν το χρειαζομαι πλεον.

 

νομιζεις :p

 

 

εκει πιστευω η apple, εχει την δυνατοτητα, η να μας εκπληξει,η απλα να μην αλλαξουμε κινητο οσοι με το 4αρι...

 

 

ναι,θα μας χαλαγε η μεγαλυτερη οθονη που θα εχει το 5αρι :happy: ε Μιτς ? :happy::lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

τελικα κανεις απο εδω μεσα δεν χρησιμοποιει full multitasking στο μηλο ε ? :rolleyes::happy::p

εμενα τα παντα τρεχουν στο παρασκηνιο οποτε το θελησω,ακομη και το cydia αν θελησω...και τα κλεινω (αναλογα με τα exceptions και τα permissions που τους εχω δωσει) με ενα shake της συσκευης μου..

μπορω να κανω εναλλαγες ταχυτατα απο :

εφαρμογη σε εφαρμογη,εγγραφα,βιντεο,εικονες,εκθεση,προγραμματα πλοηγησης,

να κατεβαζω απο το installous στο παρασκηνιο,βλεποντας ταινια,η παιζοντας παιχνιδια παραλληλα,η γραφοντας καπου, αλλα και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε!!

ενα πραγμα σαν το λεο μου ειναι και το μηλο μου....απλα στο μηλο,ακομη και με 30-40 mb ελευθερη μνημη που μενει μερικες φορες,δεν κολαει τπτ...

 

δεν ειναι τυχαια αυτα που λεει η υπογραφη μου του tapatalk;)

 

"Written From the best iPhone 4 32G,Via Tapatalk "

 

Έχεις σκεφτεί να κάνεις ένα οδηγό φίλε μου (αν δεν έχεις ήδη) τουλάχιστον με τα απολύτως απαραίτητα tweaks; Έχω δει μηνύματά σου και σε άλλα φόρα και απορώ πως τα έχεις κάνει όλα αυτά που αναφέρεις.

Συγγνώμη για το οφτόπικ.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

νομιζεις :p

 

και ομως ολες οι εφαρμογες που θελω ειναι πλεον στο app store και δεν εχω λογο να σκοτωνω την μπαταρια μου με δαιμονες...

το κακο ειναι να δουμε ποσα καινουρια πραγματα του 5 θα περασουν στο 4αρι...απο fw εννοω

 

 

ναι,θα μας χαλαγε η μεγαλυτερη οθονη που θα εχει το 5αρι :happy: ε Μιτς ? :happy::lol:

μην εισαι τοσο σιγουρος πως θα ειναι οντως μεγαλυτερο αν και μαλλον δεν εχουν αλλη επιλογη...

κοιτα εκει θα περασω σιγουρα στο 5αρι...

αν ομως ειναι ομοιο με το 4αρι και απλα ειναι πιο γρηγορο με ιδια οθονη τοτε τι να το κανεις;

 

οπως και να εχει θα δουμε...καλα να ειμαστε μεσιε....

;)

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κακό με την μπαταρία και την απόδοσή της ξεκίνησε με την 4.2 και έγινε χειρότερο με την 4.3.. προσπαθώ να μην αφήνω ανοιχτές εφαρμογές, έχω μειώσει τα push notifications αλλά και πάλι δεν βγάζει την μέρα του..συμβαίνει και σε σας;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την 4.2.1 την βρίσκω φυσιολογική 2 μερές max!!!

 

 

Sent from the quickest and most powerful twin turbo iPhone engine using the awesome Tapatalk application!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κακό με την μπαταρία και την απόδοσή της ξεκίνησε με την 4.2 και έγινε χειρότερο με την 4.3.. προσπαθώ να μην αφήνω ανοιχτές εφαρμογές, έχω μειώσει τα push notifications αλλά και πάλι δεν βγάζει την μέρα του..συμβαίνει και σε σας;

 

Φίλε μου όπως αντιλαμβάνεσαι η κατανάλωση σχετίζεται άμεσα με το προφίλ χρήσης που χρησιμοποιεί ο καθένας από εμάς. Επομένως, δεν υπάρχει μια τετριμμένη απάντηση στο ερώτημα σου. Συνολικά από τις μαρτυρίες των χρηστών εώς τώρα παρατηρήται μια μείωση της αυτονομίας - σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο. ;)

 

Με βάση την προσωπική μου εμπειρία και πάντα σύμφωνα με το δικό μου προφίλ χρήσης πράγματι έχω παρατηρήσει αισθητή μείωση της αυτονομίας. Είμαι στην φάση έρευνας του φαινομένου μήπως μπορέσω και καταλήξω σε κάποιο ποιο απτό συμπερασμα το οποίο φυσικά και θα αναφέρω σε αυτό το νήμα. ;)

 

 

Sent from my iPhone 4 using tapatalk...

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως αντιλαμβάνεσαι η κατανάλωση σχετίζεται άμεσα με το προφίλ χρήσης που χρησιμοποιεί ο καθένας από εμάς. Επομένως, δεν υπάρχει μια τετριμμένη απάντηση στο ερώτημα σου. Συνολικά από τις μαρτυρίες των χρηστών εώς τώρα παρατηρήται μια μείωση της αυτονομίας - σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο. ;)

 

Με βάση την προσωπική μου εμπειρία και πάντα σύμφωνα με το δικό μου προφίλ χρήσης πράγματι έχω παρατηρήσει αισθητή μείωση της αυτονομίας. Είμαι στην φάση έρευνας του φαινομένου μήπως μπορέσω και καταλήξω σε κάποιο ποιο απτό συμπερασμα το οποίο φυσικά και θα αναφέρω σε αυτό το νήμα. ;)

 

 

Sent from my iPhone 4 using tapatalk...

Ευχαριστώ και αναμένω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πάρτε και κανά φορτιστη αυτοκινήτου. Έχω πει ότι με δυο εικοσαλεπτα στην διαδρομή πήγαινε έλα στο γραφείο κρατούν το iPhone μου άνετα όλη την μέρα χωρίς άλλη φόρτιση.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Κώστα. Απλά στην προκείμενη περίπτωση ποιο πολύ χρησιμοποιώ την συσκευή εντός σπιτιού παρά εκτός. ;)

 

 

Sent from my iPhone 4 using tapatalk...

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια :)

Το θέμα της μπαταρίας είναι καθαρά θέμα προσωπικής χρήσης και απο εκει ξεκινάνε όλα. Ανάλογα πως χρησιμοποιεί ο καθένας την συσκευη του,θα έχει και την ανάλογη αυτονομία :)

Σίγουρα απο την 4.1 στην 4.2.1 έχω δει διάφορα αυτονομίας. Αλλα όχι τόση που θα δημιουργεί το πρόβλημα που είχε (πχ) το 3GS !! Με την ίδια χρήση,αν μπορει να το μετρήσει κάποιος αυτο,μιας και δεν είναι όλες οι μέρες το ίδιο,έχει μειωθεί περίπου στο 10%.

Αν αυτο γίνεται εντονότερο με την 4.3,δεν το ξέρω,αλλα Σίγουρα είναι ανυσηχητικο!! Εγω είμαι συνήθως μακριά απο υπολογιστή και η αυτονομία είναι απο τα πράγματα που με ενδιαφέρουν αρκετά,αλλα δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας. Έχω εξωτερικό φορτιστή που μου βγάζει εώς και 3 πληρες φορτίσεις στο μήλο μου. Και είναι με καλώδιο usb οπότε μπορώ μάλιστα να τον έχω στην τσέπη και ούτε να με ενοχλεί,ιδιαίτερα,ούτε και να υπάρχει περίπτωση να μείνω απο μπαταρία!Ο Φορτιστής αυτοκινήτου θεωρείται δεχόμενος σε μένα,οπότε δεν νομίζω ότι είναι και κάτι το οποίο μπορει να με τρομάξει.

Μην δίνετε τέτοια έκταση σε ,όχι τόσο σοβαρά,πράγματα ;) απλά είναι κάτι που θεωρείτο mega plus στο 4g και απο ότι φαίνεται,αρχίζει να μην ισχύει,τουλάχιστον σε τέτοια έκταση που ήταν στην αρχή.

Χαλαρωστε και ασχοληθείτε με τις συσκευές σας και δωστε βάρος στο να αναζητήστε να απελευθερωσετε τις τεράστιες δυνατότητες της και όχι να γκρινιαζετε για τα αρνητικά της. Όσο περνάει ο καιρός,η λίστα με τα πράγματα που μου έλειπαν απο το μήλο,αρχίζει να μειώνεται δραματικα,τόσο που πλέον,ειλικρινά(θέτοντας σαν δεδομένο ότι το bl θα το έχουμε μεθαύριο επιτέλους) ,μόνο η καταγραφή κλήσης είναι το νούμερο δυο αδυναμία και η αυτόματη διόρθωση το Νο τρία.

 

Γιατί το νούμερο ένα αδυναμία των μηλων,ήταν είναι και θα είναι απο ότι δείχνουν τα πράγματα,η εξάρτησης τους απο τον υπολογιστή.

Ποιο εύκολα θα κόψω Εγω το τσιγάρο,απο ότι θα γίνει το iPhone,stand alone device. ...

 

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Τι θα έχουμε μεθαύριο; (bl)

 

Πες μου ότι δεν το ξέρεις !!!!

 

Έχει βγει εφαρμογη που θα μπορούμε να στέλνουμε και να παίρνουμε στα μήλα μας,μέσω bl,τα πάντα όλα !

Την Τρίτη θα δωθεί στο Cydia :)

 

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ότι δεν το ξέρεις !!!!

 

Έχει βγει εφαρμογη που θα μπορούμε να στέλνουμε και να παίρνουμε στα μήλα μας,μέσω bl,τα πάντα όλα !

Την Τρίτη θα δωθεί στο Cydia :)

 

 

Written From the best iPhone 4 32G ,via Tapatalk

 

το θεμα ειναι να υπαρχει υποστηριξει εστω μεχρι το ios 5

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να υπαρχει υποστηριξει εστω μεχρι το ios 5

 

Εάν και δεν είμαι ειδικός στις εφαρμογές που κυκλοφορούν μέσω Cydia, εντούτοις μπορώ να υποθέσω λαμβάνοντας ως δεδομένο το γεγονός ότι δύσκολα θα κυκλοφορήσει κάποιο σημαντικό revision της iOS 4.x, ότι το Celeste θα είναι compatible για όλες τις iOS 4.3.x εκδόσεις που ενδεχομένως να κυκλοφορήσουν πριν η Apple κάνει διαθέσιμο το iOS 5. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Εάν και δεν είμαι ειδικός στις εφαρμογές που κυκλοφορούν μέσω Cydia, εντούτοις μπορώ να υποθέσω λαμβάνοντας ως δεδομένο το γεγονός ότι δύσκολα θα κυκλοφορήσει κάποιο σημαντικό revision της iOS 4.x, ότι το Celeste θα είναι compatible για όλες τις iOS 4.3.x εκδόσεις που ενδεχομένως να κυκλοφορήσουν πριν η Apple κάνει διαθέσιμο το iOS 5. ;)

 

Απλώς λεω μην κάνουνε την μπάζα τους οι μάγκες και μετά άντε γεια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...