Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδια καποιος να με βοηθησει με την εγκατασταση του πληκτρολογιου htc ime.... Ενω εχει γινει η εγκατασταση και το επιλεγω απο τις ρυθμισεις παραμενει το κλασσικο. Πρεπει να ειναι ροοτ?

 

Sent from my E15i using Tapatalk

 

εβγαλες ακρη τι γινετε? και'γω εβαλα το lg ime αλλα τιποτα...ισως να θελει απενεργοποιηση το υπαρχων πληκτρολογιο.....

 

το προβλημα με την φορτιση την εχει κανεις αλλος?ενω το τηλεφωνο ειναι κλειστο και φορτιζει η οθονη ειναι ανοικτη

Edited by odintiatros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα μαγκες ,

 

Αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα... δεν μπορω να στειλω MMS με τη συγκεκριμενη συσκευη... αν βαλω την SIM σε αλλη συσκευη στέλνει κανονικα αρα δεν ειναι θεμα του παροχου...

 

Ακολουθησα τις οδηγιες απο " ρυθμισεις " βασικες ρυθμισεις " ... ληψη ρυθμισεων για internet kai MMS " αλλα δεν κανει τιποτα... αποτυχια

 

Αν ξερει κανεις θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια του...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τις επαφες μου γραμμενες.με κεφαλαια γραμμΑτα. Στην αναζητηση με το που παταω το πρωτο γραμμα που ειναι κεφαλαιο με παει κατευθειαν στο αντιστοιχο γραμμα, και στην συνεχεια αν κανω το πληκτρολογιο κεφαλαιο πατωντας 2 φορες το βελος τκ βρισκει κανονικα. Στην ουσια επειδη εχω τις επαφες.με κεφαλαια αν ψαξω καποικ ονομα με κεφαλαια το βρισκει αμεσως

 

Sent from my E15i using Tapatalk

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και γω τελικά κανονικά update μέσω του PC Companion..

Το εκνευριστικό είναι ότι στις επαφές που τις έχω όλες στα ελληνικά, το μόνο γράμμα που εμφανίζεται στην πλαινή μπάρα για γρήγορη πρόσβαση είναι το Α..

Κατα τα άλλα, όμως, η ανάκτηση όλων των επαφων έγινε κανονικά και όταν ψάχνω μια επαφή τη βρίσκει κανονικά (με μοναδική εξαίρεση - και αυτό είναι bug.. - ότι επειδή έχω τις επαφές γραμμένες με κεφαλαία, φέρνει αποτέλεσμα μόνο αν γράψω στα κεφαλαία - αυτό είναι τελείως ηλίθια λογική..)

Ένα άλλο εκνευριστικό είναι ότι θέλω να κάνω edit 2 επαφές και η πρώτη είναι π.χ. στο Κ και η δεύτερη στο Υ. Πάω στο Κ, την βρίσκω, την επεξεργάζομαι και πατώντας το αριστερό βελάκι να πάει πίσω και να κάνει και save, με ξαναγυρνάει στο Α, δεν μένει στο Κ οπότε πρέπει να ξανασκρολλάρω από την αρχή :mad:. Άλλη βλακεία από κει...:mad:

 

Υ.Γ.: Πάντως για όσους θελήσουν να κάνουν την αναβάθμιση, η τελευταία έκδοση του backup & restore κάνει και τις εφαρμογές από το android market backup. Πηγαίντε από το κινητό σας στο m.sonyericsson.com/backup και θα ξεκινήσει να κατεβαίνει.

Όταν έρθει η ώρα για το restore και θα φτάσει στο κομμάτι των εφαρμογών, θα βγάλει ένα πινακάκι με όλες τις εφαρμογές στο οποίο επιλέγεις ποιες θες να κάνεις restore. Στο επόμενο βήμα σε πηγαίνει μέσω του market σε κάθε μία και απλά πατάς install.

OK, δεν είναι ακριβώς backup αλλά τουλάχιστον δεν χρειάζεται να σημειώσεις ποιες έχεις, ούτε να πας και να τις βρεις μετά μία-μία..

 

Με τη χρήση αυτής της τελευταίας έκδοσης backup, το restore μου δούλεψε κανονικά και αφού μπήκε το 2.1.. Στην ουσία το μόνο που χρειάστηκε να κάνω manually μετά το upgrade, ήταν να ορίσω ξανά κάποια ringtone και κάποιες φωτό που έχω σε μερικές επαφές..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

1.Προσπαθησα να κάνω αναβαθμιση μεσω pc companion αλλα κολλάω στο σταδιο της προετοιμασίας. Κάποιος που το έκανε μπορεί να με βοηθήσει;;

 

2.Υπαρχει καποιος τροπος να βλέπω ποσα MB εχω κατεβασει-ανεβασει απο το κινητο;

 

Ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κι όλος ο κόσμος...

Αν διαβάσεις το νήμα θα καταλάβεις...

Κάποιοι το άλλαξαν και ξανά τα ίδια...

Σε άλλους είναι πιο έντονο σε άλλους όχι...

Σε αυτό που έπεσε στα χέρια μου δεν ήταν τόσο έντονο...

Προτίμησα όμως τη λύση που ανέφερα για να «δέσει»...

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το ebay...

Είναι αυτή: cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140482216067&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Αν ψάξεις για Silicone case xperia x8 θα βρεις αρκετά.

Μπορείς βέβαια να βρεις και σε οποιοδήποτε κατάστημα με είδη κινητής τηλεφωνίας...

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι το Χ8 δεν μπορει να δει τα ad-hoc δυκτυα...Επισης εψαξα και βρηκα οτι υπαρχει το προγραμματακι hoccer που μπορει να βοηθησει στην συγκεκριμενη περιπτωση...Μπορει καποιος να με βοηθησει να το χρησιμοποιησω(δεν ξερω καν πως να το εγκαταστησω και που).
Link to comment
Share on other sites

παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας,για ενα φαινομενο που μου εχει παρουσιασθει,μετα την αναβαθμιση σε 2.1.οταν ανοιγω το κινητο,δεν μου βγαζει αμεσως το εικονιδιο με την ωρα και την ημερομηνια,αλλα μου βγαζει το εικονιδιο υποστηριξη χρηστη,και πρεπει να το συρω για να με παει στο επομενο που δειχνει την ωρα και την ημερομηνια.υπαρχει λυση για αυτο?διορθωνεται?και ποια ειναι η λυση?ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

παιδια,θα ηθελα την βοηθεια σας,για ενα φαινομενο που μου εχει παρουσιασθει,μετα την αναβαθμιση σε 2.1.οταν ανοιγω το κινητο,δεν μου βγαζει αμεσως το εικονιδιο με την ωρα και την ημερομηνια,αλλα μου βγαζει το εικονιδιο υποστηριξη χρηστη,και πρεπει να το συρω για να με παει στο επομενο που δειχνει την ωρα και την ημερομηνια.υπαρχει λυση για αυτο?διορθωνεται?και ποια ειναι η λυση?ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Αν θυμάμαι καλά αριστερό πλήκτρο-διάταξη widgets- το σβήνεις με το χ-πατάς το δεξί πλήκτρο και είσαι οκ...μπορείς επίσης να το πιάσεις και να το μεταφέρεις μετά το ρολόι...γενικά για να σου βγαίνει κάτι από τα widgets στην αρχική σου οθόνη πρέπει να είναι πρώτο...

Edited by vassaki
Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

 

 

1. Λογικά κολλάς στο σημείο που σου λέει να πατήσεις το back και να κουμπώσεις το usb, έτσι?

Κάνε ακριβώς ό,τι σου λέει.

Αν δεν είναι αυτό γίνε πιο συγκεκριμένος.

 

2. Υπάρχουν πολλά. Δοκίμασε το net counter, 3g watchdog κτλ.

 

 

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Τελικά την έκανα την αναβάθμιση. Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Mετα την αναβαθμηση συμβαινει το εξης...κλεινω την συσκευη και την βαζω να φορτισει...ανοιγει η οθονη βγαζει το σημα της μπαταριας με τον κεραυνο, φορτιζει αλλα η οθονη δεν σβηνει ποτε κατα την διαρκεια της φορτισης....μετα απο επικοινωνια με δυο τεχνικους ο ενας μου ειπε δεν ξερει γιατι και ο αλλος ειπε οτι ειναι εξαιτιας του android 2.1...συμβαινει και σε αλλους αυτο??

Και κατι αλλο...εχει βρει κανενας καλυτερο πληκτρολογιο για τα μηνυματα το οποιο ομως και να δουλευει??

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Εχω περάσει τις επαφές που είχα στην SIM στο τηλέφωνο,όπως και μου ζητήθηκε στην έναρξη,αλλά στην προσπάθεια μου να δώ πώς μπορώ να διαχειριστώ τις επαφές του τηλεφώνου και να τις βάλω σε μιά σειρά(Είχα αλλες στα αγγλικά αλλες στα ελληνικά)και γενικά ψάχνοντας πώς μπορώ να(διαγράψω-μετακινήσω) επαφές μπήκα και χωρίς να γνωρίζω πάταγα εκει με τις εξαγωγές-εισαγωγές-μετακινήσεις απο την το τηλέφωνο στην κάρτα και αντίστροφα.Με συνέπεια να έχουν γραφτεί πολλαπλά οι αριθμοί σε κάθε επαφή και να έχει γίνει ενα χάος.Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να κανώ μαζική διαγραφή των επαφών και να τις περάσω εξαρχής μια-μια;Υπάρχει εστω κάποιο πρόγραμμα στο PC που να κάνει τέτοια δουλειά;Που να μπορώ να δώ και τι υπαρχει στην κάρτα SIM και οχι μονο στο τηλέφωνο;Θέλω να αποφύγω να κάνω ολική επαναφορά μιας και εχω περάσει την έκδοση 2.1.Επίσης άν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει τι γίνετε όταν κάνω εξαγωγή και οι επαφές (οχι ολες ομως)γράφονται σε ενα αρχείο το SendAll.
Link to comment
Share on other sites

Mετα την αναβαθμηση συμβαινει το εξης...κλεινω την συσκευη και την βαζω να φορτισει...ανοιγει η οθονη βγαζει το σημα της μπαταριας με τον κεραυνο, φορτιζει αλλα η οθονη δεν σβηνει ποτε κατα την διαρκεια της φορτισης....μετα απο επικοινωνια με δυο τεχνικους ο ενας μου ειπε δεν ξερει γιατι και ο αλλος ειπε οτι ειναι εξαιτιας του android 2.1...συμβαινει και σε αλλους αυτο??

Και κατι αλλο...εχει βρει κανενας καλυτερο πληκτρολογιο για τα μηνυματα το οποιο ομως και να δουλευει??

 

πράγματι, κατά την διάρκεια της φόρτισης, όταν το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο, η οθόνη παραμένει φωτεινή. Μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση αλλά μετά από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ διαπίστωσα αυτό ακριβώς που είπε και ο τεχνικός, ότι οφείλεται στο android 2.1.

Όσο για το πληκτρολόγιο, είδα μία εφαρμογή με όνομα "Better Keyboard" την οποία όμως δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω εντυπώσεις.

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Εχω περάσει τις επαφές που είχα στην SIM στο τηλέφωνο,όπως και μου ζητήθηκε στην έναρξη,αλλά στην προσπάθεια μου να δώ πώς μπορώ να διαχειριστώ τις επαφές του τηλεφώνου και να τις βάλω σε μιά σειρά(Είχα αλλες στα αγγλικά αλλες στα ελληνικά)και γενικά ψάχνοντας πώς μπορώ να(διαγράψω-μετακινήσω) επαφές μπήκα και χωρίς να γνωρίζω πάταγα εκει με τις εξαγωγές-εισαγωγές-μετακινήσεις απο την το τηλέφωνο στην κάρτα και αντίστροφα.Με συνέπεια να έχουν γραφτεί πολλαπλά οι αριθμοί σε κάθε επαφή και να έχει γίνει ενα χάος.Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να κανώ μαζική διαγραφή των επαφών και να τις περάσω εξαρχής μια-μια;Υπάρχει εστω κάποιο πρόγραμμα στο PC που να κάνει τέτοια δουλειά;Που να μπορώ να δώ και τι υπαρχει στην κάρτα SIM και οχι μονο στο τηλέφωνο;Θέλω να αποφύγω να κάνω ολική επαναφορά μιας και εχω περάσει την έκδοση 2.1.Επίσης άν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει τι γίνετε όταν κάνω εξαγωγή και οι επαφές (οχι ολες ομως)γράφονται σε ενα αρχείο το SendAll.

 

Ένα καλό πρόγραμμα για διαχείριση επαφών, μηνυμάτων, κλήσεων κτλ είναι το MyPhoneExplorer, το οποίο χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Για να περάσεις τα δεδομένα από το κινητό στο pc και αντίστροφα, χρειάζεσαι και το αντίστοιχο MyPhoneExplorer Client που υπάρχει στο Market :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

πράγματι, κατά την διάρκεια της φόρτισης, όταν το τηλέφωνο είναι απενεργοποιημένο, η οθόνη παραμένει φωτεινή. Μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση αλλά μετά από λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ διαπίστωσα αυτό ακριβώς που είπε και ο τεχνικός, ότι οφείλεται στο android 2.1.

Όσο για το πληκτρολόγιο, είδα μία εφαρμογή με όνομα "Better Keyboard" την οποία όμως δεν έχω δοκιμάσει για να σου πω εντυπώσεις.

 

Thanks για την απαντηση γιατι μου εκανε εντυπωση...οσον αφορα το πληκτρολογιο ειχα βαλει της lg πανω (numeric νομιζω) αλλα δεν δουλευε..μαλλον ηθελε απενεργοποιηση το πληκτρολογιο που εχει απο την μανα του αλλα δεν ξερω πως...το πληκτρολογιο ειναι εκνευριστικο και για δακτυλα μωρου

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση γιατι μου εκανε εντυπωση...οσον αφορα το πληκτρολογιο ειχα βαλει της lg πανω (numeric νομιζω) αλλα δεν δουλευε..μαλλον ηθελε απενεργοποιηση το πληκτρολογιο που εχει απο την μανα του αλλα δεν ξερω πως...το πληκτρολογιο ειναι εκνευριστικο και για δακτυλα μωρου

 

Τώρα που η μαμά Google πήρε την πατέντα του BlindType από 2 Ελληνες developers,

μένει να το περάσει στο Android σιγά σιγά,και θα λύσει το πρόβλημα σε όσους έχουν πρόβλημα στην πληκτρολόγηση.

Ρίξτε μια ματιά εδώ:

Edited by kwtsoulis
Link to comment
Share on other sites

Φίλε LeoMessi10 κατ αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,όμως παρόλο που κατέβασα τα προγράμματα που μου είπες και ενώ ενεργοποίησα την επιλογή για το usb-debugging το MyPhoneExplorer εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει την συσκευή και το client να μην μπορεί να συνδεθεί καθώς βρίσκετε μονίμως σε κατάσταση αναμονής σύνδεσης.(Για τα usb drivers δεν νομίζω να χρειάζετε κάτι αλλο καθώς νομίζω πώς τους έχει περάσει το PC Companion)μήπως γνωρίζεις γιατί δέν μπορώ να συνδεθώ;
Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

και εγω αντιμετωπιζα το προβλημα που δεν μπορουσα να στειλω μηνυματα εννοω...πηρα τηλεφωνο στην cosmote αλλα μου ειπαν βλακειες και προσπαθησα μονος μου....λοιπον πατας στα μηνυματα>κατω αριστερο πληκτρο>ρυθμισεις>ρυθμισεις push>και μετα πατας αυτο πουλεει Να επιτ.αυτ.μην.

 

και λυθηκε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά αριστερό πλήκτρο-διάταξη widgets- το σβήνεις με το χ-πατάς το δεξί πλήκτρο και είσαι οκ...μπορείς επίσης να το πιάσεις και να το μεταφέρεις μετά το ρολόι...γενικά για να σου βγαίνει κάτι από τα widgets στην αρχική σου οθόνη πρέπει να είναι πρώτο...

 

ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδιά !

Είμαι κι εγώ χρήστης του Χ8 2.1 το οποίο δεν έχει και πολλές μέρες που έφτασε στα χέρια μου.

Εχω κάποιες ερωτήσεις να σας κάνω κι αν είχατε την καλοσύνη να με βοηθήσετε.

 

1. Οταν ανοίγω το Bluetooth αυτό δεν κάνει τίποτε άλλο παρα να ανοιγωκλείνει συνέχεια μόνο του μέχρι να καταφέρω να το ξανακλείσω και φυσικά να μη μπορώ έτσι ούτε να στείλω κάποιο αρχείο αλλά ούτε και να πάρω φυσικά.

 

2. Οταν το συνδέω στον υπολογιστή αυτό κάνει περίπου τα ίδια με πριν. Το αναγνωρίζει ο υπολογιστής, πατάω από το κινητό ότι θέλω να κάνω μεταφορά δεδομένων(1η επιλογή) και μετά αρχίζει να ανοιγωκλείνει το κινητό αυτή τη φορά. Κατάφερα να του περάσω κάποια αρχεία αλλά με 1000 ζόρια . . .

 

3. Οι επαφές μου αποθηκέυονται στο κινητό ή στην sim ? Και μπορώ να του ορήσω να τις αποθηκέυει κατευθείαν στην sim ?

 

4. Επίσης όταν του περνάω(το κάνω install θέλω να πω) κάποιο πρόγραμμα ή παιχνίδι αυτό το αποθηκέυει στη συσκευή, σωστά ? Μπορώ να του ορήσω να τα αποθηκεύει στην memory card όπου εκεί θα έχω και την δυνατότητα να κάνω install πολλά περισσότερα προγράμματα ?

 

Για τα παραπάνω προβλήματα λέτε να πρέπει να το πάω στην SE ?

Σας ευχαρηστώ εκ των προταίρων και συγγνώμη αν οι ερωτήσεις μου είναι &@#!%$^ άλλα είναι η πρώτη μου επαφή με την Android κοινωνία . . .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...