Jump to content

Sony Ericsson Xperia X8


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν εννοείτε το google search εμένα μου εμφανίζει κανονικά τις επαφές στα ελληνικά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν διαχωρίζει κάπως αν το κριτήριο θα είναι το αρχικό γράμμα του ονόματος ή του επωνύμου. Πχ όταν γράφω β μου βγάζει πρώτα τις επαφές με όνομα που αρχίζει με Β και μετά αυτές με το επώνυμο. Αντίθετα όταν πάτησα το μ μου έβγαλε πρώτα τα επώνυμα και έπρεπε εγώ να πατήσω να δω τις υπόλοιπες επαφές που είχαν το όνομα από μ (Μαρία) πχ.

Η αναβάθμιση έγινε με την επίσημη ελληνική έκδοση και το κινητό δεν είναι branded.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εννοείτε το google search εμένα μου εμφανίζει κανονικά τις επαφές στα ελληνικά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν διαχωρίζει κάπως αν το κριτήριο θα είναι το αρχικό γράμμα του ονόματος ή του επωνύμου. Πχ όταν γράφω β μου βγάζει πρώτα τις επαφές με όνομα που αρχίζει με Β και μετά αυτές με το επώνυμο. Αντίθετα όταν πάτησα το μ μου έβγαλε πρώτα τα επώνυμα και έπρεπε εγώ να πατήσω να δω τις υπόλοιπες επαφές που είχαν το όνομα από μ (Μαρία) πχ.

 

ενταξει αυτο που λες, αλλα οταν πατησεις επανω στην επαφη σου βγαζει τη σωστη ή καποια αλλη ασχετη; (παντα απο το google search)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει αυτο που λες, αλλα οταν πατησεις επανω στην επαφη σου βγαζει τη σωστη ή καποια αλλη ασχετη; (παντα απο το google search)

 

Α τώρα σε έπιασα! Έχεις δίκιο. Σε 2-3 δοκιμές μόνο τη μία το πέτυχε!

Δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχω τις επαφές στα αγαπημένα και δεν το είχα προσέξει.

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα σε έπιασα! Έχεις δίκιο. Σε 2-3 δοκιμές μόνο τη μία το πέτυχε!

Δεν το χρησιμοποιώ γιατί έχω τις επαφές στα αγαπημένα και δεν το είχα προσέξει.

 

αυτο ακριβως!

εχω δοκιμασει τα παντα (factory reset, clear storage, αλλαγη γλωσσας κ.α.) και το προβλημα παραμενει

αρα μαλλον ειναι bug της 2.1 μονο για το UI της sonyericsson (σε αλλα τηλεφωνα που το δοκιμασα δουλευει κανονικα)

κριμα γιατι εγω το χρησιμοποιουσα συνεχεια, με ειχε βολεψει αφανταστα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κανονικά γίνεται με το android 2,2. Κάτι παρόμοιο έχουν κάνει τα παιδιά με το x10 mini με το apps2ext και νομίζω ότι διάβασα στους xda ότι γινόταν και στο χ8 αλλά θέλει root νομίζω και ακόμα δεν έχει βγει root για χ8 με 2,1.

 

Σ' ευχαριστώ για την πληροφορία.

Καλημέρα σε όλους παιδιά !

 

Επίσης υπάρχει κάποιο πρόγραμμα απο το μαρκετ για την κάμερα;;; αυτό που έχει είναι ελειπέστατο... :(

 

Ενα πολύ καλό πρόγραμμα που έχει τα πάντα μέσα είναι το Vignette

θα σε καλύψει πλήρως νομίζω . . .

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

Πριν λίγες μέρες απέκτησα το xperia8 και έχω δύο ερωτησούλες.

1. Προσπάθησα στο email (όχι το gmail που είναι οκ) να ορίσω μεηλ της μορφής name@yahoo.gr και ούτε αυτόματα αλλά ούτε και manual μπορεί να συνδεθεί. Στη manual προσπάθεια φαίνεται να δέχεται τις ρυθμίσεις, αλλά βγάζει άγνωστο user name or password

2. Με την αναβάθμιση που έκανα σε 2,1 δεν δουλεύει το ξυπνητήρι με κλειστό το κινητό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. Επιβεβαίωσα το πρόβλημα με το καπάκι. Στο 3ο άνοιγμα-κλείσιμο χαλάρωσε..

 

Γιατί δε δοκιμάζεις κάποιο άλλο e mail client? Δες το yahoo ή το κ9

Το ξυπνητήρι δεν δουλευει με κλειστό το κινητό λόγω android γενικά όχι μόνο της 2,1.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Από launcher τι προτείνετε? Στην 1,6 είχα το ADW που ήταν καλό αλλά με το τελευταίο update χάλασε λίγο. Τώρα έχω το LauncherPro που οι περισσότεροι λένε ότι είναι ο καλύτερος αλλά προσωπικά δεν τρελάθηκα. Δεν έχω βρει themes, δεν έχει resize τα widget αν δεν το αγοράσεις και πολλές φορές δε μου ανοίγουν οι φάκελοι που έφτιαξα στη home screen. Καμιά ιδέα?

Edited by miledent
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβάσει κάτι εφαρμογές από το αντροιντ μάρκετ για να αλλάξω πληκτρολόγιο και δεν αλλάζει...οποίος ξέρει κάτι ας βοηθήσει!! Επίσης το επέλεξα και από τις ρυθμίσεις και πάλι τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα στο πλαίσιο τη συνεργασία του MW 600 και με το HTC HD με android 2.2 με τα ίδια αποτελέσματα που ανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα.Με βλέπω να το σουταρω το χ8 και τα android κινητά γενικότερα,απαράδεκτο να μην έχει full συμβατότητα με τα bluetooth handsfree στη λειτουργία όπως με αλλά μη android κινητά.Ελπίζω σε μελλοντική διόρθωση με τις επόμενες εκδόσεις.Εχω ξενερωσει πάντως.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα στο πλαίσιο τη συνεργασία του MW 600 και με το HTC HD με android 2.2 με τα ίδια αποτελέσματα που ανέφερα στο πρώτο μου μήνυμα.Με βλέπω να το σουταρω το χ8 και τα android κινητά γενικότερα,απαράδεκτο να μην έχει full συμβατότητα με τα bluetooth handsfree στη λειτουργία όπως με αλλά μη android κινητά.Ελπίζω σε μελλοντική διόρθωση με τις επόμενες εκδόσεις.Εχω ξενερωσει πάντως.

 

και η πλακα ειναι,οτι τα διαφημιζει σαν αξεσουαρ του x8.να τα φορας και να μαντευεις οτι καποιος μπορει να σε εχει παρει τηλεφωνο,απο κατι διακοπες που κανει η μουσικη οταν ακους και σε παρουν τηλεφωνο.τοσο προηγμενα αξεσουαρ για το android.το μονο που τους νιαζει ειναι η προχειροτητα να πουλησουν και να οικονομησουν.και παει ο αλλος και πληρωνει 50 ευρω να τα παρει και κανει μια τρυπα στο νερο.ουτε αναγνωρηση,ουτε ακουγεται ο ηχος κλησης μεσα απο τα ακουστικα.τουλαχιστον ας τα βγαλουν απο τα προτεινομενα αξεσουαρ να ειναι πιο αξιοπιστοι στους πελατες τους,αν βεβαια τους λογαριαζουν,και δεν νοιαζονται μονο για το χρημα.και εγω τα αγορασα και προσπαθω πολλες φορες να καταλαβω αν καποιος με παιρνει τηλεφωνο ή κανει διακοπες το ραδιο,οταν ακουω μουσικη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις κανείς πως μπορούμε να ακούμε σταθμούς από σελίδες σε liveplayers? Π.χ. άνοιξα το live24.gr με το Opera mini και το skyfire αλλά όταν επέλεγα σταθμό δεν μου άνοιγε.

Υπάρχει τρόπος να πάιξουν?

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ

ΘΥΡΑ 7 8-2-81 -------------- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις απέκτησα κι εγώ το Χ8 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η αναβάθμιση έγινε χωρίς πρόβλημα και το market έχει πολλές εφαρμογές! Όμως η κάρτα γέμισε γρήγορα...

 

Το Χ8 μπορεί να πάρει Micro SDHC κάρτες;;;

 

Επίσης έχω εγκαταστήσει πολλά προγράμματα στη κάρτα, όταν πάρω μια πιο μεγάλη θα μπορώ απλώς να κάνω copy-paste τα περιεχόμενα της παλιά στη νέα κι όλα να παίζουν σωστά;;;;

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Αντιμετωπιζω ενα προβλημα που δεν μπορω να το λυσω με τπτ...Το ειδα και παραπανω αλλα νομιζω οτι σε μενα ειναι λιγο πιο περιπλοκο...Εχω συνολο περιπου 200 επαφες.Απο αυτες τις 20 τις εχει τοποθετημενες κανονικα κατω απο τα γραμματα τους και τις υπολοιπες τις εχεις ολες μαζεμενες στο Ζ(και δεν ξεκινανε απο Ζ).Οταν κανω αναζητηση ψαχνει μονο σε αυτες που ειναι τοποθετημενες σωστα.Εχω το 2.1.Υπαρχει καποιος τροπος να διαχειριστω τις επαφες μου απο τον υπολογιστη ας πουμε και να λυσω το προβλημα,ή μηπως υπαρχει καποιο αλλο προγραμμα απευθειας στο κινητο που θα βοηθουσε?Εχω το quickdroid αλλα ανταποκρινεται οπως και η κανονικη αναζητηση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μόλις απέκτησα κι εγώ το Χ8 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Η αναβάθμιση έγινε χωρίς πρόβλημα και το market έχει πολλές εφαρμογές! Όμως η κάρτα γέμισε γρήγορα...

 

Το Χ8 μπορεί να πάρει Micro SDHC κάρτες;;;

 

Επίσης έχω εγκαταστήσει πολλά προγράμματα στη κάρτα, όταν πάρω μια πιο μεγάλη θα μπορώ απλώς να κάνω copy-paste τα περιεχόμενα της παλιά στη νέα κι όλα να παίζουν σωστά;;;;

φίλε μου στην μνήμη του κινητού εγκαθίστανται οι εφαρμογες.. όχι στην κάρτα:)

PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου στην μνήμη του κινητού εγκαθίστανται οι εφαρμογες.. όχι στην κάρτα:)

 

είναι σίγουρο αυτό;;; γιατί βλέπω σε κάποια σχόλια εφαρμογών χρήστες να "παραπονιούνται" πως η τάδε εφαρμογή δεν έχει δυνατότητα εγκατάστασης στην sd κάρτα... ισχύει;

 

micro SDHC παίρνει το χ8;;;

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

@xrhstos:

 

Μέχρι πόσα Gb κάρτα υποστηρίζει το X8 (σίγουρα το γράφει κάπου, ή στο manual ή στο κουτί, ή αν ψάξεις στο gsmarena.com)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει απο το μαρκετ τα music player, kiss music player, 3, mixzing και τα δοκιμαζω.

Τα συμπεράσματά μου είναι:

1. Όσον αφορά τα file art επικρατεί χάος, το κάθε πρόγραμμα βάζει άλλα.

2. Όταν πατάω το next τα κομμάτια εναλλάσονται τυχαία, χωρίς καμία συνοχή.. κι ας έχω απενεργοποιήσει το shufle.

3. Μερικές φορές μου παίζει τραγούδια που έχω επεξεργαστει και τα εχω για ringtones.

 

Και ρωτάω: Πως μπορώ να επιλέγω το art που θέλω;

Πως μπορώ να ξεχωρίζω τα τραγούδια που δεν δεν θέλω να παίζονται;

πως μπορώ να sortάρω τα τραγούδια και να τα παίζει με κάποια σειρα;;;

Καμια πρόταση για καλό media player???

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα.

Edited by dr_themis
Link to comment
Share on other sites

εχω κατεβασει απο το μαρκετ τα music player, kiss music player, 3, mixzing και τα δοκιμαζω.

Τα συμπεράσματά μου είναι:

1. Όσον αφορά τα file art επικρατεί χάος, το κάθε πρόγραμμα βάζει άλλα.

2. Όταν πατάω το next τα κομμάτια εναλλάσονται τυχαία, χωρίς καμία συνοχή.. κι ας έχω απενεργοποιήσει το shufle.

3. Μερικές φορές μου παίζει τραγούδια που έχω επεξεργαστει και τα εχω για ringtones.

 

Και ρωτάω: Πως μπορώ να επιλέγω το art που θέλω;

Πως μπορώ να ξεχωρίζω τα τραγούδια που δεν δεν θέλω να παίζονται;

πως μπορώ να sortάρω τα τραγούδια και να τα παίζει με κάποια σειρα;;;

Καμια πρόταση για καλό media player???

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα.

 

ΜusicGo.. πολυ καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να συνδέσω το χ8 με bluetooth στο car kit του αυτοκινήτου, συνδέεται αλλά δεν έχω ήχο... Ο ήχος μένει στο κινητό... Κι αν πω να πάει στο car kit δεν ακούω τίποτα πουθενά...

 

Καμιά ιδέα;;;

 

Με όλα τα παλιά SE που είχα έπαιζε μια χαρά!

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

@dr_themis

Δες την Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android μήπως βρεις κάποια εφαρμογή που δουλεύει όπως θες.

 

@xrhstos

Είσαι ο τρίτος που αναφέρει το ίδιο πρόβλημα σε όλο το forum. Μάλλον είναι θέμα Android γενικότερα κι όχι SE.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

για ράδιο μεσω internet δοκίμασε το TuneIn Radio.. είναι free στο android market..

 

Είχα την εντύπωση ότι είχε μόνο σταθμούς του εξωτερικού γι' αυτό και δεν το είχα κατεβάσει.

Πολύ καλό. :clap:

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ

ΘΥΡΑ 7 8-2-81 -------------- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε δοκιμάζεις κάποιο άλλο e mail client? Δες το yahoo ή το κ9

Το ξυπνητήρι δεν δουλευει με κλειστό το κινητό λόγω android γενικά όχι μόνο της 2,1.

Οκ με το μέηλ, με το app της yahoo είναι όλα τέλεια! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για το καπάκι είναι γνωστό το πρόβλημα. Εγώ το έλυσα βάζοντας λίγο χαρτί από μέσα. Προφανώς έχουν δώσει πολύ κενό στο καπάκι για να βγαίνει εύκολα με αποτέλεσμα όταν ανοιγοκλείνει να χαλαρώνει.

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω την διάρκεια κλειδώματος του πληκτρολογίου? Κάθε 5" μου κλειδώνει και μου σπάει τα νεύρα..

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ

ΘΥΡΑ 7 8-2-81 -------------- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στο καπάκι και στη μπαταρία.

Δεν χαλαρώνει σε όλους στο ίδιο σημείο το καπάκι οπότε δεν νομίζω να χρειάζεται να σου πω και που ακριβώς ετσι? :)

ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΑΙΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ

ΘΥΡΑ 7 8-2-81 -------------- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...