Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ κι από 'μένα....πρώτο μου post και ξεκινάω στο ψητό κατευθείαν :cool:

πριν κάτι μέρες είχα πάρει το εν λόγω κινητό....Όμως σήμερα και για τουλ. 15 φορές μου βγάζει συνεχώς το εξής μην. και μου 'χει σπάσει τα @_@ .....

 

Μνήμη Μηνυμάτων Πλήρης

Απόρριψη εισερχόμενων μηνυμάτων λόγω έλλειψης χώρου

(και βγάζει ένα σηματάκι με τη sim και δίπλα ένα θαυμαστικό)

 

μήπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω γτ πραγματικά εκτός του ότι δεν μπορώ να παίρνω τα μηνύματά μου όλη την ώρα χτυπάει και μου το βγάζει στη οθόνη.

Βασικά διέγραψα όλα τα μηνύματα που είχα στείλει( τουλ. αυτά π έβλεπα)

τη sim την είχα πρίν σε άλλο κιν. και δεν ξέρω αν είναι διεγραμένα τα πιο παλιά,αλλά και πάλι αφού διέγραψα τόσα και τόσα δεν θα 'πρεπε να φτάνει ο χώρος για να λάβω τα καινούργια?????:mad:

 

Καλησπέρα

δεν ξέρω γιατί στο κάνει αυτό. άκου. πήγαινε μηνύματα, πάτα το αριστερό κουμπί, --> ρυθμίσεις -->και βγάλε το πρώτο τικ. δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει...

 

 

Παίδες πως μπορούμε σε αυτο το ρημάδι, γιατι ακούω γκρίνια απο τη γυναίκα να μεγαλώσουμε τους χαρακτήρες που δέχετε στο κάθε sms?

Επίσης όταν γράφεις μεγάλο sms, μετά απο ένα όριο το μετατρέπει σε mms.

Μπορώ αυτό να το κόψω??

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα, δεν ξέρω για το πρώτο. Για το δεύτερο δεν γίνεται δυστυχώς να το κόψουμε αυτό :(

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ κι από 'μένα....πρώτο μου post και ξεκινάω στο ψητό κατευθείαν :cool:

πριν κάτι μέρες είχα πάρει το εν λόγω κινητό....Όμως σήμερα και για τουλ. 15 φορές μου βγάζει συνεχώς το εξής μην. και μου 'χει σπάσει τα @_@ .....

 

Μνήμη Μηνυμάτων Πλήρης

Απόρριψη εισερχόμενων μηνυμάτων λόγω έλλειψης χώρου

(και βγάζει ένα σηματάκι με τη sim και δίπλα ένα θαυμαστικό)

 

μήπως ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω γτ πραγματικά εκτός του ότι δεν μπορώ να παίρνω τα μηνύματά μου όλη την ώρα χτυπάει και μου το βγάζει στη οθόνη.

Βασικά διέγραψα όλα τα μηνύματα που είχα στείλει( τουλ. αυτά π έβλεπα)

τη sim την είχα πρίν σε άλλο κιν. και δεν ξέρω αν είναι διεγραμένα τα πιο παλιά,αλλά και πάλι αφού διέγραψα τόσα και τόσα δεν θα 'πρεπε να φτάνει ο χώρος για να λάβω τα καινούργια?????:mad:

 

 

Το ειχα πάθει και εγω.Διεγραψα εφαρμογές και ελευθέρωσα μνήμη και ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε τα εχω ολα στο minimum μαλλον πρεπει να τρωνε πολλυ ενεργεια οι εφαρμογες που τρεχουν απο πισω και κατι πρεπει να κανω για αυτο...

 

υπαρχει εφαρμογη auto app killer καπως ετσι που κλεινει εφαρμογες.αλλα δεν πιστευω οτι φταιει αυτο.εχεις.φορτωσει εφαρμογες το κινητο?

δοκιμασε να του κανεις restart συχνα να δεις θα διορθωθει?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εφαρμογη auto app killer καπως ετσι που κλεινει εφαρμογες.αλλα δεν πιστευω οτι φταιει αυτο.εχεις.φορτωσει εφαρμογες το κινητο?

δοκιμασε να του κανεις restart συχνα να δεις θα διορθωθει?

 

εχω φορτωσει περιπου το 60% της εσωτερικης μνημης με εφαρμογες αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν και το δικο σας κινητο χρειαζεται τρεις ωρες και ενα τεταρτο φορτιση για να παει απο το 3 % στο 100% ?????? και η πλακα ειναι οτι αυτο εγινε στις 12 το βραδυ και μολισ ξυπνησα το πρωι ειχε φαει ηδη το 10% και μεχρι το μεσημερι χωρις να το εχω χρισιμοποιησει ειχε παει στο 50%

Link to comment
Share on other sites

εχω φορτωσει περιπου το 60% της εσωτερικης μνημης με εφαρμογες αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν και το δικο σας κινητο χρειαζεται τρεις ωρες και ενα τεταρτο φορτιση για να παει απο το 3 % στο 100% ?????? και η πλακα ειναι οτι αυτο εγινε στις 12 το βραδυ και μολισ ξυπνησα το πρωι ειχε φαει ηδη το 10% και μεχρι το μεσημερι χωρις να το εχω χρισιμοποιησει ειχε παει στο 50%

 

Απο το 1% στο 100% τουλαχιστον 4+ ώρες.

Βαle application killer k free memory apps

Link to comment
Share on other sites

εχω φορτωσει περιπου το 60% της εσωτερικης μνημης με εφαρμογες αλλα αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν και το δικο σας κινητο χρειαζεται τρεις ωρες και ενα τεταρτο φορτιση για να παει απο το 3 % στο 100% ?????? και η πλακα ειναι οτι αυτο εγινε στις 12 το βραδυ και μολισ ξυπνησα το πρωι ειχε φαει ηδη το 10% και μεχρι το μεσημερι χωρις να το εχω χρισιμοποιησει ειχε παει στο 50%

 

δ

δεν παιζει ρολο ποσο εχεις φορτωσει αλλα αν ανοιγεις τις εφαρμογες και μενουν ανοικτες.

τωρα για ποσες ωρες δεν ξερω το φορτιζω ολο το βραδυ και το βγαζω το πρωι( μηπως δεν το φορτιζεις τερμα?)

π.χ. το φορτισα χτες εχω καμια ωρα πλοηγηση (με ξεχασμενο gps ανοιχτο κανα πενταωρο) 1/2 τηλεφωνα και μια ωρα γεματη ιντερνετ. και τωρα 11;00 το βραδυ εχω 80%.

εφαρμογες εχω μπολικες αλλα οι μονες που τρεχουν ειναι weather widget, εορτολογιο.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους! μια ερωτηση. σε κάποια φαση κάποιος έγραψε ότι το gpsbooster παρ όλο που το κατεβαζεις δωρεάν με το μαρκετ, όταν το ενεργοποιησειες χρεώνεσαι....(μάλλον ενεργοποιείται και το 3g)

 

εγω κατεβασα δωρεάν το gpsopt ap to market. το ενεργοποιησα και κλείδωσε ο δορυφόρος μόλις βρεθηκα στο αμαξι μετά απο άπειρες αποτυχημενες προσπαθεις...στο διαμέρισμά μου όμως! (βεβαια μου έβγαλε ένδειξη ότι για καλυτερα αποτελεσματα, πρεπει να κατεβασω και το gps booster......)

 

η ερωτη είναι η εξής: και με το gpsopt χρεώνομαι;;; (όπως συμβαίνει και με το μπουστερ;;; )να σημειώσω ότι θέλω να έχω μόνο gps. δηλ να λειτουργεί σαν απλό χωρίς σύνδεση με agps 3g κλπ κλπ...(ούτως ή άλλως βεβαια έχω απενεργοποιησει το apn.....) εχω ήδη προγραμμα πλοήγησης.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους! μια ερωτηση. σε κάποια φαση κάποιος έγραψε ότι το gpsbooster παρ όλο που το κατεβαζεις δωρεάν με το μαρκετ, όταν το ενεργοποιησειες χρεώνεσαι....(μάλλον ενεργοποιείται και το 3g)

 

εγω κατεβασα δωρεάν το gpsopt ap to market. το ενεργοποιησα και κλείδωσε ο δορυφόρος μόλις βρεθηκα στο αμαξι μετά απο άπειρες αποτυχημενες προσπαθεις...στο διαμέρισμά μου όμως! (βεβαια μου έβγαλε ένδειξη ότι για καλυτερα αποτελεσματα, πρεπει να κατεβασω και το gps booster......)

 

η ερωτη είναι η εξής: και με το gpsopt χρεώνομαι;;; (όπως συμβαίνει και με το μπουστερ;;; )να σημειώσω ότι θέλω να έχω μόνο gps. δηλ να λειτουργεί σαν απλό χωρίς σύνδεση με agps 3g κλπ κλπ...(ούτως ή άλλως βεβαια έχω απενεργοποιησει το apn.....) εχω ήδη προγραμμα πλοήγησης.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Aν έχεις απενεργοποιήσει τα data όπως λες δε γίνεται να χρεωθείς.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλους! μια ερωτηση. σε κάποια φαση κάποιος έγραψε ότι το gpsbooster παρ όλο που το κατεβαζεις δωρεάν με το μαρκετ, όταν το ενεργοποιησειες χρεώνεσαι....(μάλλον ενεργοποιείται και το 3g)

 

εγω κατεβασα δωρεάν το gpsopt ap to market. το ενεργοποιησα και κλείδωσε ο δορυφόρος μόλις βρεθηκα στο αμαξι μετά απο άπειρες αποτυχημενες προσπαθεις...στο διαμέρισμά μου όμως! (βεβαια μου έβγαλε ένδειξη ότι για καλυτερα αποτελεσματα, πρεπει να κατεβασω και το gps booster......)

 

η ερωτη είναι η εξής: και με το gpsopt χρεώνομαι;;; (όπως συμβαίνει και με το μπουστερ;;; )να σημειώσω ότι θέλω να έχω μόνο gps. δηλ να λειτουργεί σαν απλό χωρίς σύνδεση με agps 3g κλπ κλπ...(ούτως ή άλλως βεβαια έχω απενεργοποιησει το apn.....) εχω ήδη προγραμμα πλοήγησης.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

κατηγορηματικα ΟΧΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω καλα βαζοντας αυτα τα advanced task killers πρεπει ολη την ωρα να ασχολουμαι να καθομαι να παταω kill kill kill??????????
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω καλα βαζοντας αυτα τα advanced task killers πρεπει ολη την ωρα να ασχολουμαι να καθομαι να παταω kill kill kill??????????

 

Ψάξε στο φόρουμ για το autokiller. Αν είσαι root είναι πολύ καλύτερο και πιο σωστό στον τρόπο διαχείρισης μνήμης. Αλλιώς πρέπει να "κυνηγάς" τις εφαρμογές που τρώνε μνήμη και μπαταρία, που όντως είναι πολύ κουραστικό.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη για να καταλαβω καλα βαζοντας αυτα τα advanced task killers πρεπει ολη την ωρα να ασχολουμαι να καθομαι να παταω kill kill kill??????????

 

για αυτο ειπα το auto task killer.

αλλα πιστευω οτι τσαμπα ασχολεισαι με τις εφαρμογες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω το κινητο δυο βδομαδες περιπου κ εδω κ 3 μερες περιπου αντιμετοπιζω το ιδιο προβλημα!!!πηγες στο πλαισιο αν ναι τι σου ειπαν?εμενα εχει μια μαυρι λωριδα στην μεση της οθονης η οποια φαινεται αν εχεισ υπο γωνια το κινητο κ οταν πιεζω κοντα στην περιοχη μου εμφανιζει μαυρες κυλιδες!εαν γνωριζει καποιος αλλος ας βοηθησει!

 

Μια από τα ίδια και από εδώ. Έχω το κινητό δύο βδομάδες περίπου και τις τελευταίες μέρες έχω αυτό το πρόβλημα με την οθόνη που περιγράφεις εσύ και ο kaiba. Επειδή και οι τρεις πήραμε το κινητό την ίδια περίοδο πάνω κάτω, με βάζει σε σκέψεις αν η συγκεκριμένη παρτίδα ήταν ελαττωματική. Περιμένω και εγώ να δω τι θα πουν στον kaiba και θα πράξω αναλόγως...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα...ειμαι και εγω κατοχος αυτης της συσκευης και ενδιαφερομαι να μαθω για το root σε Froyo και κατι τετοια....καταρχην τι κερδιζουμε με το να κανουμε αυτην την αναβαθμιση(εκτος απο το live wallpapers)...διαβασα και στις προηγουμενες σελιδες για τον τροπο με τον οποιο το αναβαθμιζουμε οπου και μου φανηκε λιγο δυσκολος...Ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα κατι για το z4root app,το οποιο αν δεν κανω λαθος,διορθωστε με,δεν εχει αναφερθει κατι παραπλησιο ,και αναβθμιζεται με ενα πατημα...αν το εχει δοκιμασει κανεις μπορει να μας πει αν λειτουργει???

 

 

απο το market εχει βγει , αλλα το z4root.apk μπορουμε να το βρουμε με ενα σερφαρισμα ...

Link to comment
Share on other sites

ολοι ξερουμε οτι αμα κανεις jailbreak στο iphone μπορεις να βρεις εφαρμογες των 80 και 100 ευρω δωρεαν. στο android υπαρχει κατι τετοιο αμα κανεις root?
Link to comment
Share on other sites

ολοι ξερουμε οτι αμα κανεις jailbreak στο iphone μπορεις να βρεις εφαρμογες των 80 και 100 ευρω δωρεαν. στο android υπαρχει κατι τετοιο αμα κανεις root?

 

και χωρίς να κάνεις root γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και απο μενα...ειμαι και εγω κατοχος αυτης της συσκευης και ενδιαφερομαι να μαθω για το root σε Froyo και κατι τετοια....καταρχην τι κερδιζουμε με το να κανουμε αυτην την αναβαθμιση(εκτος απο το live wallpapers)...διαβασα και στις προηγουμενες σελιδες για τον τροπο με τον οποιο το αναβαθμιζουμε οπου και μου φανηκε λιγο δυσκολος...Ψαχνωντας στο ιντερνετ βρηκα κατι για το z4root app,το οποιο αν δεν κανω λαθος,διορθωστε με,δεν εχει αναφερθει κατι παραπλησιο ,και αναβθμιζεται με ενα πατημα...αν το εχει δοκιμασει κανεις μπορει να μας πει αν λειτουργει???

 

 

απο το market εχει βγει , αλλα το z4root.apk μπορουμε να το βρουμε με ενα σερφαρισμα ...

 

Λοιπόν. Καταρχήν μάλλον έχεις android 2.1 (eclair). Οπότε το root γίνεται εύκολα κατεβάζοντας την εφαρμογή z4root και πατώντας pernament root. Με το root μπορείς να εγκαταστήσεις την εφαρμογή adfree (που αφαιρεί όλες τις διαφημίσεις από παιχνίδια-εφαρμογές), το titanium backup (που κάνει backup όλες τις εφαρμογές, μαζί με ρυθμίσεις και saves, ώστε αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή βάλεις άλλο firmware τις επαναφέρεις εύκολα και γρήγορα). Επίσης μπορείς να πειράξεις αρχεία συστήματος με την εφαρμογή root explorer (κάτι που δεν θα χρειαστεί να κάνεις και θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις μιας και μπορεί να κάνεις κάτι λάθος). Αυτά είναι τα βασικά που μπορείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Καταρχήν μάλλον έχεις android 2.1 (eclair). Οπότε το root γίνεται εύκολα κατεβάζοντας την εφαρμογή z4root και πατώντας pernament root. Με το root μπορείς να εγκαταστήσεις την εφαρμογή adfree (που αφαιρεί όλες τις διαφημίσεις από παιχνίδια-εφαρμογές), το titanium backup (που κάνει backup όλες τις εφαρμογές, μαζί με ρυθμίσεις και saves, ώστε αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή βάλεις άλλο firmware τις επαναφέρεις εύκολα και γρήγορα). Επίσης μπορείς να πειράξεις αρχεία συστήματος με την εφαρμογή root explorer (κάτι που δεν θα χρειαστεί να κάνεις και θα σου συνιστούσα να μην το κάνεις μιας και μπορεί να κάνεις κάτι λάθος). Αυτά είναι τα βασικά που μπορείς να κάνεις.

 

Ναι το 2.1 (eclair) εχω...κατεβασα την 1.3.0 z4root εκδοση,την εκανα εγκατασταση αλλα στις ρυθμισεις της συσκευης επιμενει να μου γραφει οτι ειναι ακομα 2.1...!!!

Edited by NioS2000
Link to comment
Share on other sites

Ναι το 2.1 (eclair) εχω...κατεβασα την 1.3.0 z4root εκδοση,την εκανα εγκατασταση αλλα στις ρυθμισεις της συσκευης επιμενει να μου γραφει οτι ειναι ακομα 2.1...!!!

 

με το z4root απλά κάνεις root. δεν κάνεις αναβάθμιση σε 2.2!

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω και εγώ ένα πρόβλημα που έχω για να με βοηθήσετε...

 

Πήρα ένα samsung galaxy 3 την προηγούμενη Πέμπτη στις 10/2. Του έκανα κανονικά 3 φορτίσεις κάθε φορά με τελειωμένη την μπαταρία. Χθες το απόγευμα τελείωσε η μπαταρία, το κινητό έκλεισε και έπρεπε να το φορτίσω. Δυστυχώς, επειδή δεν ήμουν σπίτι το φόρτισα με έναν φορτιστή htc ο οποίος ήταν και αυτός miniUSB. Φόρτισε κανονικά (έφτασε στο 100% το επίπεδο της μπαταρίας) μετά από 3-4 ώρες και έτσι το έβγαλα. Γύρω στις 9 το βράδυ η ιστορία...

 

Σήμερα το πρωί, έχοντας στείλει απλά κάποια sms το βράδυ το επίπεδο της μπαταρίας είναι στο 30%. Ένα τηλέφωνο μετά και είναι στο 5%.

 

Το ερώτημα είναι: τι μπορεί να φταίει??

1. Ο htc φορτιστής?

2. Προβληματική μπαταρία? Να σημειώσω ότι εφόσον το πήρα στις 10 του μηνός και η 4η φόρτιση ήταν χθες στις 18 το κινητό, με τρεις φορτίσεις κράτησε 8 ημέρες. Δηλαδή, πάρα πολύ καλά...

 

Συνεπώς??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα παιδια,ειμαι σε αναζητηση του νεου μου κινητου,εκανα μια φιλοτημη προσπαθεια να λυσω της περισσοτερες αποριες μου μεσα απο αυτο το foroum αλλα ειναι πολλες

ολες οι σελιδες.μπορει καποιος να μου πει,αν ξερει,αν εχει γινει η αναβαθμιση σε 2,2?αν οχι υπαρχει καποια πιθανη ημε/νια?κατι διαβασα για beta εκδοση της 2.2 ειναι ευκολο να το κανει καποιος και αν ναι υπαρχουν προβληματα με αυτην?και κατι τελευταιο στην 2,1 υπαρχει εφαρμογη για skype?σας ευχαρηστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα παιδια,ειμαι σε αναζητηση του νεου μου κινητου,εκανα μια φιλοτημη προσπαθεια να λυσω της περισσοτερες αποριες μου μεσα απο αυτο το foroum αλλα ειναι πολλες

ολες οι σελιδες.μπορει καποιος να μου πει,αν ξερει,αν εχει γινει η αναβαθμιση σε 2,2?αν οχι υπαρχει καποια πιθανη ημε/νια?κατι διαβασα για beta εκδοση της 2.2 ειναι ευκολο να το κανει καποιος και αν ναι υπαρχουν προβληματα με αυτην?και κατι τελευταιο στην 2,1 υπαρχει εφαρμογη για skype?σας ευχαρηστω πολυ!!

 

γενικά το skype δεν πολυπαίζει καλά. το κινητό θα πάρει 2.1 κάπου τον μάρτιο και έχει βγει και beta με ελάχιστα προβλήματα και είναι εύκολη η διαδικασία να το περάσεις απλά θέλει προσοχή και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...