Jump to content

Samsung Galaxy 3 (Ι5800)


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ισως βοηθησω με το θεμα που εχετε με το kies, προς το παρον χρησιμοποιω ενα omnia i900 και το εχω συνδεσει με το kies, αλλα ειναι βαρυ σαν προγραμμα, οποτε ισως σας βοηθησει το samsung new pc studio φανταζομαι θα συνδεεται και με andriod, σκεφτομαι να παρω και το συγκεκριμενο κινητο για δωρο..........ελπιζω να μην μου το φερει στο κεφαλι........... :lol::lol::lol: δειτε εδω..... http://in.samsungmobile.com/support/softwaremanuals/newPCStudio.do
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα!Αξίζει τελικά η αγορά του κινητού ή όχι;Σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω λόγω χαρακτηριστικών και τιμής (159 ευρώ στο Πλαίσιο!).Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο HTC Wildfire(με μεγαλύτερη κλίση στο Galaxy).Όσοι το έχετε ήδη τι πιστεύετε;Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω εδώ και έναν μήνα περίπου το κινητό.Μου αρέσει σε όλα και γενικά δε μου έχει δημιουργήσει πουθενά πρόβλημα. Αν και δεν έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω το gps.

1. Απλά βρίσκεσαι σε ανοιχτό χώρο και λειτουργεί κανονικά χωρίς χρέωση όπως ένα κλασσικό gps?

2. Χρησιμοποιώ πάρα πολύ το wi-fi και πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από το wi-fi της δουλειάς μου όπου ενώ του βάζω τον κωδικό και συνδέεται κανονικά δε μου επιτρέπει να μπω σε καμμιά εφαρμογή που να χρησιμοποιεί το internet. "Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα δικτύου. Προσπαθήστε ξανά...." Έχει κανείς καμμιά ιδέα γιατί?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Αξίζει τελικά η αγορά του κινητού ή όχι;Σκέφτομαι σοβαρά να το πάρω λόγω χαρακτηριστικών και τιμής (159 ευρώ στο Πλαίσιο!).Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο HTC Wildfire(με μεγαλύτερη κλίση στο Galaxy).Όσοι το έχετε ήδη τι πιστεύετε;Ευχαριστώ προκαταβολικά!:)

 

αξίζει περίσσότερο αυτό το κινητό απότι το wildfire...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω εδώ και έναν μήνα περίπου το κινητό.Μου αρέσει σε όλα και γενικά δε μου έχει δημιουργήσει πουθενά πρόβλημα. Αν και δεν έχω προσπαθήσει να χρησιμοποιήσω το gps.

1. Απλά βρίσκεσαι σε ανοιχτό χώρο και λειτουργεί κανονικά χωρίς χρέωση όπως ένα κλασσικό gps?

2. Χρησιμοποιώ πάρα πολύ το wi-fi και πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός από το wi-fi της δουλειάς μου όπου ενώ του βάζω τον κωδικό και συνδέεται κανονικά δε μου επιτρέπει να μπω σε καμμιά εφαρμογή που να χρησιμοποιεί το internet. "Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα δικτύου. Προσπαθήστε ξανά...." Έχει κανείς καμμιά ιδέα γιατί?

ευχαριστω.

 

1. Με κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης που δεν κατεβάζει τους χάρτες, ναι, λειτουργεί χωρίς χρέωση.

2. Υποθέτω ότι το router της δουλειάς έχει κάποιο MAC filtering, και επιτρέπει μόνο στα pc της δουλειάς να συνδεθούν. Πρέπει να μιλήσεις στον υπεύθυνο για να προσθέσει, αν επιτρέπεται, το τηλέφωνό σου στη λίστα.

Αν δεν έχει MAC filters, μια άλλη πιθανότητα είναι το router να έχει κάποιο πρωτόκολλο ασφάλειας ασύμβατο με το κινητό... και πάλι πρέπει να ρωτήσεις κάποιον υπεύθυνο.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..

παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι..εχω παρει κ εγω galaxy 3 μια εβδομαδα κ ενω φορτιζω φουλ το κινητο..μετα απο καποιες ωρες οχι εντονης χρησης βγαζει μηνυμα οτι πρεπει να φορτισω κ παλι το κινητο.Οταν το κλεισω κ το ανοιξω επανερχεται στη μεση η μπαταρια..λετε να φταιει η μπαταρια???

 

επισης γενικα πολλες φορες οταν παω επαφες η ιστορικο κλησεων αργει φταει γενικα το λειτουργικο του??

 

Ευχαριστω προκαταβολικα...

 

ακριβως τετοιο προβλημα ειχα και εγω..εγω οχι μονο το εκλεινα μα εβγαζα και την μπαταρια και την ξαναβαζα...το πηγα για σερβις για να μου κανει και update στο λογισμικο....να σου πω την αληθεια βελτιωθηκε....παντα ομως παραμενει το προβλημα...εμενα αρχικα η μπαταρια κραταγε 1 ημερα,τωρα κραταει 3 μερες με flightmode το βραδι...εχω 30%φωτεινοτητα,κλειστα bluetooth,gps και διαφορα touch με δονηση κλειστα κ αυτα και wi-fi χρησιμοποιω μονο αν παω σε καποιο μαγαζι...

αστο να ρολαρει κανα μην ακαι βλεπεις...ιστευω θα βελτιωθει η μπαταρια και ας ελπισομε σε καλυτερη αναβαθμιση

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησημοποιήσει κάποιος από εσάς το Lagfix με το data2sd script, όπου δίνει τη δυνατότητα για χωρητικότητα είτε 500Mb ή 1Gb μέσω του partition της sd κάρτας;

 

Έχει ένας φίλος το Galaxy 3 και αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον μικρό χώρο που έχει η συσκευή. Αν το παραπάνω script παίζει σωστά, τότε λύνεται το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, όπως και πολλών από εσάς, πιστεύω.

 

Ευχαριστώ.

 

apollo's Lagfix + data2sd (Quadrant score 570 + Lot of space for apps)

 

 

Edit: ο δημιουργός του script έχει αφαιρέσει για λίγο διάστημα τα απαραίτητα αρχεία, για να κάνει κάποιες δοκιμές με custom roms.

Οπότε αναμονή.

Edited by tsiftsism

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρησημοποιήσει κάποιος από εσάς το Lagfix με το data2sd script, όπου δίνει τη δυνατότητα για χωρητικότητα είτε 500Mb ή 1Gb μέσω του partition της sd κάρτας;

 

Έχει ένας φίλος το Galaxy 3 και αντιμετωπίζει πρόβλημα με τον μικρό χώρο που έχει η συσκευή. Αν το παραπάνω script παίζει σωστά, τότε λύνεται το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, όπως και πολλών από εσάς, πιστεύω.

 

Ευχαριστώ.

 

apollo's Lagfix + data2sd (Quadrant score 570 + Lot of space for apps)

 

 

Edit: ο δημιουργός του script έχει αφαιρέσει για λίγο διάστημα τα απαραίτητα αρχεία, για να κάνει κάποιες δοκιμές με custom roms.

Οπότε αναμονή.

 

Το χρησιμοποιώ μαζί με το Rom του Κύριλλου (2.0) πού μετατρέπει το /system σε ext2 το script του motafoca πού μετατρέπει το /data και το /cache σε ext2 και το lagfix με 1gb ext2 στην sd. Το κινητό πάει σφαίρα, έχουν αφαιρεθεί τα περισσότερα bloatware ενώ χρειάζεται μόνο να αφαιρέσεις και το gallery3d και να το αντικαταστήσεις πχ με το quickpic για να μη σου τρώει τη μπαταρία. Αξίζει και μόνο του βέβαια το lagfix αλλά καλύτερα να τα κάνεις όλα - αυτή τη στιγμή πάει ταχύτερα από το Desire (stock 2.2) της γυναίκας μου...

Edited by sakisf
Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ μαζί με το Rom του Κύριλλου (2.0) πού μετατρέπει το /system σε ext2 το script του motafoca πού μετατρέπει το /data και το /cache σε ext2 και το lagfix με 1gb ext2 στην sd. Το κινητό πάει σφαίρα, έχουν αφαιρεθεί τα περισσότερα bloatware ενώ χρειάζεται μόνο να αφαιρέσεις και το gallery3d και να το αντικαταστήσεις πχ με το quickpic για να μη σου τρώει τη μπαταρία. Αξίζει και μόνο του βέβαια το lagfix αλλά καλύτερα να τα κάνεις όλα - αυτή τη στιγμή πάει ταχύτερα από το Desire (stock 2.2) της γυναίκας μου...

 

Αυτά είναι ωραία νέα. Με λίγα λόγια τί ακριβώς έκανες;

Πέρασες την rom του Κύριλλου (ποια από τις τρεις; την Normal Version without lagfix; ), αφού είχες κάνει με κάποιον τρόπο νωρίτερα root ή δεν χρειάζεται; Απλά πέρασες με Odin την rom, η οποία είναι preerooted και μετά έτρεξες τα βήματα για το Lagfix του apollo:

2) Partition sdcard using minitool partition wizard (sdcard 2nd partition must be ext2 and size should be over 1GB)

2) Install busybox 1.17.

3) Put your phone in USB Debugging mode

4) Download appropriate Lagfix version and extract. 1GB or 512MB

4) Launch install_lagfix.bat

5) Your phone will reboot twice, then you can enjoy

 

και ήσουν έτοιμος;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ωραία νέα. Με λίγα λόγια τί ακριβώς έκανες;

Πέρασες την rom του Κύριλλου (ποια από τις τρεις; την Normal Version without lagfix; )

 

να επισημάνω ότι από έκδοση 2.2 και μετά βγαίνουν 3 εκδόσεις.. η 2.0 κ 2.1 είναι normal version! :)

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ μαζί με το Rom του Κύριλλου (2.0) πού μετατρέπει το /system σε ext2 το script του motafoca πού μετατρέπει το /data και το /cache σε ext2 και το lagfix με 1gb ext2 στην sd. Το κινητό πάει σφαίρα, έχουν αφαιρεθεί τα περισσότερα bloatware ενώ χρειάζεται μόνο να αφαιρέσεις και το gallery3d και να το αντικαταστήσεις πχ με το quickpic για να μη σου τρώει τη μπαταρία. Αξίζει και μόνο του βέβαια το lagfix αλλά καλύτερα να τα κάνεις όλα - αυτή τη στιγμή πάει ταχύτερα από το Desire (stock 2.2) της γυναίκας μου...

 

Χαριτολογώντας θα χρησιμοποιήσω μια φράση από μια φοβερή διαφήμηση:

Στη μάνα σ', το 'πες;

Κάντο, αν θες, λίγο πιο λιανά γιατί για εμάς τους απλούς αυτά είναι άγνωστα. Τι εννοείς μ'αυτά που γράφεις και πως θα τα κάνουμε κι εμείς οι απλοί.

Link to comment
Share on other sites

Χαριτολογώντας θα χρησιμοποιήσω μια φράση από μια φοβερή διαφήμηση:

Στη μάνα σ', το 'πες;

Κάντο, αν θες, λίγο πιο λιανά γιατί για εμάς τους απλούς αυτά είναι άγνωστα. Τι εννοείς μ'αυτά που γράφεις και πως θα τα κάνουμε κι εμείς οι απλοί.

 

ξέρεις να χρησιμοποιείς το odin?

 

EDIT: ρίξε μια ματιά εδώ να δεις πως περίπου γίνεται η διαδικασία. Επίσης υπάρχει και στο πρώτο ποστ του hack/root/βελτιώσεις του galaxy 3 ένας παρόμοιος οδηγός

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εδω και αρκετες μερες δε μπορω να κατεβασω τιποτα απο μαρκετ,ουτε να κανω αναβαθμισεις!παει να κατεβασει κατι και σταματαει,χωρις να υπαρχει προβλημα ιντερνετ.ξερει κανεις τι μπορει να παιζει;
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι ωραία νέα. Με λίγα λόγια τί ακριβώς έκανες;

Πέρασες την rom του Κύριλλου (ποια από τις τρεις; την Normal Version without lagfix; ), αφού είχες κάνει με κάποιον τρόπο νωρίτερα root ή δεν χρειάζεται; Απλά πέρασες με Odin την rom, η οποία είναι preerooted και μετά έτρεξες τα βήματα για το Lagfix του apollo:

2) Partition sdcard using minitool partition wizard (sdcard 2nd partition must be ext2 and size should be over 1GB)

2) Install busybox 1.17.

3) Put your phone in USB Debugging mode

4) Download appropriate Lagfix version and extract. 1GB or 512MB

4) Launch install_lagfix.bat

5) Your phone will reboot twice, then you can enjoy

 

και ήσουν έτοιμος;

 

Βασικά η διαδικασία πού έκανα ήταν η ακόλουθη:

 

1. Πέρασα το stock jpf rom με το Odin.

2. Πέρασα το rom του Κύριλλου (το 2.0 όχι το 2.2) με το Odin.

3. Καθάρισα το data και το cache (πατημένα + κ - ήχου, soft key και power).

4. Αφού έκανε εκκίνηση το συνέδεσα σε debugging mode και έτρεξα το script από αυτό το ποστ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11057085&postcount=58

5. Μετά την επανεκκίνηση κατέβασα το lagfix + data2sd από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11308743&postcount=170

6. Πριν το τρέξω έκανα τις ακόλουθες αλλαγές (και φυσικά backup την sd card):

 

Στο install.sh μέσα στο φάκελο files στη γραμμή 44 πρόσθεσα ένα "sync".

 

Στο init.sh στη γραμμή 21 το:

busybox mount -t rfs -o rw,relatime,vfat,llw,check=no,gid/uid/rwx,iocharset=cp437 /dev/block/stl7 /system/sddata

 

πρέπει να γίνει:

busybox mount -t ext2 -o rw,nosuid,nodev,relatime,errors=continue /dev/block/stl7 /system/sddata

 

(Αυτά με το notepad++ ή κάποιο άλλο text editor εκτός από notepad/wordpad).

7. Έτρεξα το install_lagfix.bat, μετά από λίγη ώρα τέλειωσε η δουλειά, έδωσα adb reboot κι αυτό ήταν.

 

Αν δεν είστε σίγουροι πώς μπορείτε να επαναφέρετε το κινητό σας μην το κάνετε (σχετικό με το "Στη μάνα σ', το 'πες;").

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, sakisf.

Να 'σαι καλά.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδη θελω να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο ...

(Galaxy 3 )

 

Θα εχω προβλημα με την αναλυση της οθονης .. ??

Δλδ με τις εφαρμογες ..

Παιζουν ολες στην αναλυση που εχει το κινητο ??

 

Και αν μπορει καποιος να μου πει μια αποψη για το συγκεκριμενο πριν το παρω θα με βοηθουσε πολυ ...

Αξιζει τα λεφτα του ( 159 ευρω ) ?

Αν οχι τοτε ποιο android θα προτεινατε .. ???

 

Για την οθονη παντως θα ηθελα μια σιγουρη απαντηση ...

 

Σας ευχαριστω ...

Το forum ειναι τελειο ...

Εχω γραφτει εδω και καιρο αλλα τωρα το ανακαλυψα ...:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση επειδη θελω να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο ...

(Galaxy 3 )

 

Θα εχω προβλημα με την αναλυση της οθονης .. ??

Δλδ με τις εφαρμογες ..

Παιζουν ολες στην αναλυση που εχει το κινητο ??

 

Και αν μπορει καποιος να μου πει μια αποψη για το συγκεκριμενο πριν το παρω θα με βοηθουσε πολυ ...

Αξιζει τα λεφτα του ( 159 ευρω ) ?

Αν οχι τοτε ποιο android θα προτεινατε .. ???

 

Για την οθονη παντως θα ηθελα μια σιγουρη απαντηση ...

 

Σας ευχαριστω ...

Το forum ειναι τελειο ...

Εχω γραφτει εδω και καιρο αλλα τωρα το ανακαλυψα ...:D

 

Καλησπέρα, το κινητό αξίζει πάρααααα πολύυυυ τα λεφτά του. Θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος!!! Η οθόνη είναι αρκετά καλή. Τέλεια θα έλεγα για τα λεφτά του :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το κινητό αξίζει πάρααααα πολύυυυ τα λεφτά του. Θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος!!! Η οθόνη είναι αρκετά καλή. Τέλεια θα έλεγα για τα λεφτά του :)

 

Για την αναλυση τι εχεις να πεις .. ???

Σε σχεση με την συμβατοτητα της με τα προγραμματα .. ??

 

Το λεω γιατι εχω ενα ΟΜΝΙΑ και πολλα προγραμματα δε παιζουν λογω αναλυσης ..

Link to comment
Share on other sites

Για την αναλυση τι εχεις να πεις .. ???

Σε σχεση με την συμβατοτητα της με τα προγραμματα .. ??

 

Το λεω γιατι εχω ενα ΟΜΝΙΑ και πολλα προγραμματα δε παιζουν λογω αναλυσης ..

 

Δεν έχω βρει καμία εφαρμογή μέχρι τώρα (εκτός από μια εφαρμογή Gps) που να μην παίζει στο κινητό λόγω ανάλυσης...

Link to comment
Share on other sites

Με πεισες ... :p

 

Αξίζει το κινητό, θα το καταλάβεις μόλις το πιάσεις στα χέρια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εδω και αρκετες μερες δε μπορω να κατεβασω τιποτα απο μαρκετ,ουτε να κανω αναβαθμισεις!παει να κατεβασει κατι και σταματαει,χωρις να υπαρχει προβλημα ιντερνετ.ξερει κανεις τι μπορει να παιζει;

Κανεις που να εχει απαντηση;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα στην επίσημη σελίδα του Facebook για το Galaxy 3 ότι βγήκε η έκδοση 2.2 για Ευρώπη μόνο μέσω του Kies. Όποιος το κάνει εδώ στην Ελλάδα, ας επιβεβαιώσει.
Samsung Galaxy Note 10.1 4G & Galaxy A5
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η διαδικασία πού έκανα ήταν η ακόλουθη:

 

1. Πέρασα το stock jpf rom με το Odin.

2. Πέρασα το rom του Κύριλλου (το 2.0 όχι το 2.2) με το Odin.

3. Καθάρισα το data και το cache (πατημένα + κ - ήχου, soft key και power).

4. Αφού έκανε εκκίνηση το συνέδεσα σε debugging mode και έτρεξα το script από αυτό το ποστ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11057085&postcount=58

5. Μετά την επανεκκίνηση κατέβασα το lagfix + data2sd από εδώ: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11308743&postcount=170

6. Πριν το τρέξω έκανα τις ακόλουθες αλλαγές (και φυσικά backup την sd card):

 

Στο install.sh μέσα στο φάκελο files στη γραμμή 44 πρόσθεσα ένα "sync".

 

Στο init.sh στη γραμμή 21 το:

busybox mount -t rfs -o rw,relatime,vfat,llw,check=no,gid/uid/rwx,iocharset=cp437 /dev/block/stl7 /system/sddata

 

πρέπει να γίνει:

busybox mount -t ext2 -o rw,nosuid,nodev,relatime,errors=continue /dev/block/stl7 /system/sddata

 

(Αυτά με το notepad++ ή κάποιο άλλο text editor εκτός από notepad/wordpad).

7. Έτρεξα το install_lagfix.bat, μετά από λίγη ώρα τέλειωσε η δουλειά, έδωσα adb reboot κι αυτό ήταν.

 

Αν δεν είστε σίγουροι πώς μπορείτε να επαναφέρετε το κινητό σας μην το κάνετε (σχετικό με το "Στη μάνα σ', το 'πες;").

 

Φίλε δεν θα το κάνω πιο πολύ γιατί το φοβάμαι, και συγνώμη αν έγινα αγενής. Πάντως τώρα έγινες πιο αναλυτικός και ευχαριστώ πολύ. Πιστεύω ότι θα μπορούσα να το κάνω αλλά λέω να μην το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy 3 (Ι5800)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...