Jump to content

Απόψεις: Πως κρίνετε το iPhone 4;


TN97
 Κοινοποίηση

Το iPhone 4 ανακοινώθηκε. Ποια η γνώμη σας γι'αυτό;  

694 members have voted

  1. 1. Το iPhone 4 ανακοινώθηκε. Ποια η γνώμη σας γι'αυτό;

    • Εξαιρετικό, ενδεχομένως το επόμενό μου τηλέφωνο
      256
    • Καλύτερο από το αναμενόμενο...
      109
    • Μέτριο...
      146
    • Κάτω του μετρίου
      25
    • Με αφήνει ολοκληρωτικά αδιάφορο...
      158


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 187
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

... μήπως και τα τηλέφωνα το ίδιο;

 

Γιατί να είναι ελεύθερα τα τηλέφωνα;

Τα πρότυπα πρέπει να είναι ανοιχτά, ώστε να μην μπορεί κανείς να ασκήσει έλεγχο και να επιβάλει τι format θα είναι τα αρχεία, οι εικόνες, τα βιντεο, η μουσική. Αν τα ΑΡΧΕΙΑ είναι σε φορματ τα οποία δεν ανήκουν σε κανέναν, τότε ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ, μπορεί να φτιάξει ένα λειτουργικό σύστημα ή ένα πρόγραμμα για κινητό ή υπολογιστή.

 

Φανταστείτε ένα μέλλον που τα αρχεία κειμένου ανήκουν στην microsoft. Κανείς δεν μπορεί να φτιάξει έναν κειμενογράφο.

Ή τα αρχεία εικόνας να ανήκουν στην adobe (τυχαία το λέω, δεν ανήκουν) . Τότε κανείς δεν θα μπορεί να φτιάξει επεξεργαστή εικόνας.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει και το MS word ή το photoshop να είναι ανοιχτα προγράμματα. Άλλο ανοιχτό πρόγραμμα, άλλο ανοιχτό φορματ.

Άλλο ανοιχτά φορματ στο web και άλλο ανοιχτό iphone.

Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο Steve είναι μακράν μπροστά σε φιλοσοφία και υλοποίηση απ'όλους.Θαύμα αισθητικής και λειτουργικότητας το iphone 4.
iphone 5, new iPad 3G, MacBook Air mid2011.
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σίγουρος οτι τονισε πως θα αλλαξουν και τα 2. Γιατι εγω καταλαβα οτι θα αλλαξει μονο το θεμα του wifi και θα γινει και μεσω 3G.

 

Το αλλο δεν θα γινει, γιατι πχ εγω με ΝΟΚΙΑ δεν θα εχω την "εφαρμογη" facetime για να δεκτω την videoΚληση σου.

 

Ο Jobs είπε σαφώς ότι η πρόθεσή του είναι το FaceTime να γίνει open standard. Που σημαίνει ότι οποιοσδήποτε κατασκευαστής και οποιοδήποτε λειτουργικό αν θέλει μπορεί να το υποστηρίξει. Είναι ένα μεγαλόπνοο σχέδιο, που μακάρι βεβαίως να πετύχει...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί η συσκευή είναι κατά βάση ένα τηλέφωνο; Βλέπεις ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν είναι όλοι οι αγοραστές του iPhone fashion-victim-kids ώστε ευτυχισμένοι να κρατούν στο αυτί τους μια γκουμούτσα περπατώντας αμέριμνα... :p

 

 

Οχι φιλε μου δεν καταλαβες, δεν εννοω να μεγαλωσει το κινητο αλλα μονο η οθονη και εκει ειναι η μαγκια και η υπερτεχνολογια που "διαθετει" η APPLE να χωρεσει μια οθονη 4 ιντσων στις διαστασεις του iphone 4, αλλα οπως φαινεται ή δεν θελουν να το κανουν για τους γνωστους λογους (να βγαλουν το 5 σε κανα χρονο με ιδια χαρακτηριστικα αλλα λιγο μεγαλυτερη οθονη) ή δεν μπορουν γιατι αυτα τα κολπα ειναι για αλλους, λιγο πιο σχιστοματηδες... κριμα παντως γιατι πιστευω αυτο θα αποτρεψει αρκετους απο την αγορα του.

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γιατί η συσκευή είναι κατά βάση ένα τηλέφωνο; Βλέπεις ευτυχώς ή δυστυχώς, δεν είναι όλοι οι αγοραστές του iPhone fashion-victim-kids ώστε ευτυχισμένοι να κρατούν στο αυτί τους μια γκουμούτσα περπατώντας αμέριμνα... :p

Δεν είμαι καθόλου υπέρμαχος των τεράστιων οθονών και κατ' επέκταση συσκευών (βλ 4"+), αλλά υπάρχουν και hands free... :P

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν καταλαβες, δεν εννοω να μεγαλωσει το κινητο αλλα μονο η οθονη και εκει ειναι η μαγκια και η υπερτεχνολογια που "διαθετει" η APPLE να χωρεσει μια οθονη 4 ιντσων στις διαστασεις του iphone 4

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο ως προς αυτό. Το πρόβλημα όμως είναι η backward compatibility. Αν πρόσεξες, στην νέα οθόνη αν και διπλασιάστηκε η ανάλυση ανά άξονα, με ταυτόχρονο τετραπλασιασμό στο σύνολό της, η αναλογία X/Y έμεινε σταθερή ώστε οι προηγούμενες εφαρμογές να εμφανίζονται ως έχουν χωρίς να χρειάζεται να ξαναγραφούν βάση των νέων συντεταγμένων. Αυτός είναι και στην πραγματικότητα ο λόγος της συγκεκριμένης ανάλυσης και όχι τα buzzwords περί retina screen κλπ.

 

Αν τώρα αύξανε το μέγεθος της οθόνης, για να μείνει σταθερή η αναλογία X/Y θα έπρεπε αναλογικά να διευρυνθεί σε διαστάσεις και κατά πλάτος κάτι που όμως δεν είναι εφικτό καθώς ο μόνος διαθέσιμος χώρος είναι στον κάθετο άξονα. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως κάτι τέτοιο θα ήταν εμπόδιο σε αυτό που επιθυμούν τόσο οι άνθρωποι της Apple όσο και οι ανεξάρτητοι developers. :)

 

Και μια και μίλησες για τεχνολογία, θα ήθελα να δω κάποια στιγμή την Apple να ακολουθεί το παράδειγμα της Microsoft (Windows Phone 7), η οποία προτίμησε να επενδύσει σε vector based UI, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πρόβλημα αναλογίας και ανάλυσης της οθόνης κάθε συσκευής, τρέχουσας ή μελλοντικής.

Edited by foxx
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Η apple ξαναπαρουσίασε τη βίντεοκλήση (ως κάτι καινούριο!!!)

 

Βλέπω υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν καταλάβει στο ελάχιστο τι παρουσίασε ο Steve με το Facetime. Νομίζουν ότι έχει κάποια σχέση με την video κλήση πάνω από 3G όπως την ξέραμε με τα πρώτα 3G τηλέφωνα.

 

3G: κλήση CS με 64Kbps και εικόνα γραμματόσημο

Facetime: κλήση PS με μέχρι 7.2Mbps και εικόνα πλήρους οθόνης.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν καταλάβει στο ελάχιστο τι παρουσίασε ο Steve με το Facetime. Νομίζουν ότι έχει κάποια σχέση με την video κλήση πάνω από 3G όπως την ξέραμε με τα πρώτα 3G τηλέφωνα.

 

3G: κλήση CS με 64Kbps και εικόνα γραμματόσημο

Facetime: κλήση PS με μέχρι 7.2Mbps και εικόνα πλήρους οθόνης.

 

7.2 Mbps.... Λογικό το βρίσκω... κάθε δίκτυο που σέβεται τον εαυτό του έχει τέτοιες δυνατότητες... (εκτός αν πιστεύεις τις διαφημίσεις)

Δε θα προσπαθήσω να σε πείσω για τίποτα. Άλλωστε στη (ρητορική) ερώτηση "Τι θα μπορούσε να πει η Apple ώστε να μην πάρεις τις συσκευές της;" Δεν έχετε καμμία απάντηση, γιατί απλά δεν υπάρχει ούτε 1 στο 1000000 να μην πάρετε κάτι που έχει το μήλο πάνω. Τζάμπα να χαλαλίζω τα λόγια μου; Αν θέλετε να είναι το καλύτερο... είναι το καλύτερο. Αν θέλετε να παρουσίασε τις μεγαλύτερες τεχνολογίες... τις παρουσίασε. Αν θέλετε να σκέφτεται για τον χρήστη... σκέφτεται. Αν θέλεται να πετάει ο γάιδαρος... πετάει. Για μας τους βλάκες που δεν μπορούμε να καταλάβουμε... αφήστε μας στην βλακεία μας. Απλά μην τα πετάτε στα μούτρα μας γιατί και για βλάκες πρέπει να απαντήσουμε όταν μας λένε το άσπρο μαύρο...

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν καταλάβει στο ελάχιστο τι παρουσίασε ο Steve με το Facetime. Νομίζουν ότι έχει κάποια σχέση με την video κλήση πάνω από 3G όπως την ξέραμε με τα πρώτα 3G τηλέφωνα.

 

3G: κλήση CS με 64Kbps και εικόνα γραμματόσημο

Facetime: κλήση PS με μέχρι 7.2Mbps και εικόνα πλήρους οθόνης.

 

Για να μην παραπληροφορούμαστε, το FaceTime λειτουργεί μόνο μεταξύ iPhone 4 μέσω WiFi. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αφήνει μέτρια ως καλά συναισθήματα. Έλεγα να πάρω το iPhone 4G αλλά τελικά με βλέπω να παίρνω το 3GS και να του περάσω το iOS4 (εξάλλου δεν με ενδιαφέρει το j/b). Ενώ είναι πολύ καλό σε σχέση με το 3GS δεν μου αρέσει το σχήμα του. Σε άσπρο χρώμα κάτι λέει, αλλά σε μαύρο δεν μου αρέσει καθόλου. Επίσης, δεν μου αρέσει που είναι πιο χοντρό από το 3GS (wtf? αντί να τα κάνουν πιο λεπτά, αυτοί τα παχαίνουν??)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεν μου αρέσει που είναι πιο χοντρό από το 3GS (wtf? αντί να τα κάνουν πιο λεπτά, αυτοί τα παχαίνουν??)

Μαλλον καποιο λαθος κανεις...Το καινουριο μοντελο ειναι πολυ πιο λεπτο απο το 3GS...;)

"Earth has its boundaries, but human stupidity is limitless”

Gustave Flaubert

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καποιο λαθος κανεις...Το καινουριο μοντελο ειναι πολυ πιο λεπτο απο το 3GS...;)

 

Χμμ, ειλικρινά και εγώ απόρησα με την παρατήρηση του φίλου DonJuan. Αντίθετα με πολλούς όντως "μαρκετίστικους" ισχυρισμούς της Apple, τουλάχιστον σχετικά με το πάχος του iPhone έχουν πέρα για πέρα δίκιο χαρακτηρίζοντάς το ως το λεπτότερο της αγοράς. 9.3mm είναι έναντι των 12.3mm του 3GS και των 9.6-9.9mm που ήταν τα μέχρι σήμερα λεπτότερα κινητά της αγοράς. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον καποιο λαθος κανεις...Το καινουριο μοντελο ειναι πολυ πιο λεπτο απο το 3GS...;)

 

Όντως, μη το αδικούμε, μιας και είναι η μόνη καινοτομία που φέρνει... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καμια περιπτωση δεν θα το αγοραζα πριν μαθω αν ο Α4 τρεχει στο 1GHz και πριν βγουν οι μετρησεις για την ακτινοβολια. Με την κεραια εκει που ακουμπα συνεχεια το χερι, το πραγμα κατανταει καπως επικινδυνο θα ελεγα...:worry:
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καμια περιπτωση δεν θα το αγοραζα πριν μαθω αν ο Α4 τρεχει στο 1GHz και πριν βγουν οι μετρησεις για την ακτινοβολια. Με την κεραια εκει που ακουμπα συνεχεια το χερι, το πραγμα κατανταει καπως επικινδυνο θα ελεγα...:worry:

 

απο ότι διάβασα στο expansys (που μπορείς να κάνεις και Προ-παραγγελία) ο επεξεργαστής του ειναι στο 1 GHz

 

Processor:

Apple A4 1GHz

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=200810

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

απο ότι διάβασα στο expansys (που μπορείς να κάνεις και Προ-παραγγελία) ο επεξεργαστής του ειναι στο 1 GHz

 

Processor:

Apple A4 1GHz

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=200810

 

Α... Γιατι ακουγοταν πως ο επεξεργαστης, παρολο που ειναι οντως Α4, τρεχει σε χαμηλοτερες συχνοτητες (600-800ΜΗz)

 

Δεν το ανεφερε ο Στεφανος Δουλειας στο Κλειδι σημειωμα, και συχνα ο,τι δεν αναφερει η Μηλο δεν ειναι καλο....

 

Αυτο ομως δε λυνει το προβλημα με την ακτινοβολια του μηλοφωνου μας...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι η αναλυση της Οθονης οπως και βιντεο HD ειναι απο τα κριτηρια που θα το παρω.Νομιζω οτι το iphone εχει μακραν την καλυτερα touch οθονη απ ολα τα κινητα (συγκεκριμενα το εχω συγκρινει με το HD της ericsson κατι LG και Ν97).
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα πιστευω οτι η αναλυση της Οθονης οπως και βιντεο HD ειναι απο τα κριτηρια που θα το παρω.Νομιζω οτι το iphone εχει μακραν την καλυτερα touch οθονη απ ολα τα κινητα (συγκεκριμενα το εχω συγκρινει με το HD της ericsson κατι LG και Ν97).

 

Θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια και σε πιο high end (ΗΤC HD2, SE X10i κτλ) συσκευες καθως αυτες που αναφερεις στο θεμα οθονης ειναι καπως παρωχημενες και ως προς την αναλυση και ως προς την τεχνολογια (resistive σε αντιθεση με τις πιο εξελιγμενες capacitive). To τελευταιο ειδικα παιζει μεγαλο ρολο στην αποκριση. Εκει θα δεις οτι δεν ειναι τοσο χαωδεις οι διαφορες.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως δε λυνει το προβλημα με την ακτινοβολια του μηλοφωνου μας...

 

Έχει βγει επισήμως το SAR του iphone 4? Link?

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει επισήμως το SAR του iphone 4? Link?

 

Εντελως επισημως(FCC,EWG) δεν ξερω αν εχει βγει. Αλλοι ομως λενε πως ειναι 0.43-1.17 w/Kg, χαμηλοτερο δηλαδη απο του 3GS. Ομως οπως προειπα, με ανησυχει το οτι ερχεται σε επαφη με το χερι η κεραια. Κατα τα αλλα πολυ καλο κινητακι βεβαια, αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...