Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian είναι ο τίτλος του topic και το αντικείμενο μας εδώ. Δώστε τέλος στα off topic, please. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιώργο, το επόμενο on topic θα είναι η απομακρυσμένη ολική διαγραφή των αρχείων που είχε πει ένα παλικάρι :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Δύο συσκευές με Symbian!!! :happy: Κι εγώ ως τρίτη για ώρα ανάγκης πάντα έχω εύκαιρη την Ν97 με όλους τους χάρτες του κόσμου αποθηκευμένους!!! Άντε βρες λειτουργικό που να έχει τέτοια δυνατότητα (πέρα από τα παράθυρα που τα θεωρώ ακόμη κατώτερα του Symbian)...

Δεν ξέρω, αλλά κι εγώ στο Android μου μπορώ να έχω χάρτες όσων χωρών θέλω, όχι με Google Maps και Google Earth φυσικά, αλλά με Sygic και Navigon. Και μάλιστα με το τελευταίο έχω σχεδόν όλες τις επιλογές των χαρτών Nokia, ως προς τη δημιουργία και επεξεργασία διαδρομών, δηλαδή προσθήκη σημείων που θέλω υποχρεωτικά να έχει η διαδρομή, κάτι που το θεωρώ εντελώς απαραίτητο.

Αλλά για παν ενδεχόμενο, το N8 μου με φουλ Nokia Maps και Sygic Aura είναι πάντα απίκο. ;)

 

Ρε συ Γιώργο, το επόμενο on topic θα είναι η απομακρυσμένη ολική διαγραφή των αρχείων που είχε πει ένα παλικάρι :p

Εγώ το είπα, και πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου να γίνει... ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Με πόσα χρήματα για όλους τους χάρτες, αν και ειδικά το navigon είναι ότι πιο δύσχρηστο έχω χρησιμοποιήσει ποτέ

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Με πόσα χρήματα για όλους τους χάρτες, αν και ειδικά το navigon είναι ότι πιο δύσχρηστο έχω χρησιμοποιήσει ποτέ

 

Εντάξει, Νοkia maps δεν είναι, αλλά πλησιάζει πολύ, όσον αφορά το θέμα των διαδρομών που ανέφερα πιο πριν. Και όσο για τους χάρτες, για να πω την αλήθεια δε θυμάμαι πόσο κοστίζουν... :ninja:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολλά :p :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τα Nokia Maps στο Symbian τα βρίσκω πολύ πίσω σε αρκετές επιλογές. Σε επίπεδο χαρτών ειναι πολύ καλά, αλλά είναι και 1+ χρόνο outdated, για πόσο ακόμα θα μας κρατούν?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Τι επιλογές εννοείς; Και μιλάς για Symbian η Nokia maps @ WP? ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τα Nokia Maps στο Symbian τα βρίσκω πολύ πίσω σε αρκετές επιλογές. Σε επίπεδο χαρτών ειναι πολύ καλά, αλλά είναι και 1+ χρόνο outdated, για πόσο ακόμα θα μας κρατούν?

Ήδη έχω πετύχει αλλαγμένο μονόδρομο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ειδικά τώρα με τις αλλαγές στον Πειραιά...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στο πως ψάχνεις διεύθυνση. Απαράδεκτο. Μου τα βγάζει όπως να είναι, και αν υπάρχουν πολλές τέτοιες διευθύνσεις στην πόλη, επίλεγω από αρχή ως κάτω, κοιτάζω την διαδρομή να καταλάβω περιοχή για να καταλάβω αν έχω βρει την σωστή και μετά ξεκινάω την οδήγηση. Για να δεις ΤΚ πρέπει να το γυρίσεις σε landscape αν είναι μεγάλη η οδός, δεν μου βγάζει 2-3 διαδρομές για κάθε τελικό προορισμό να διαλέξω και όταν φτάνω στον προορισμό δεν εχω ιδέα αν είναι αριστερά ή δεξιά. Λογικά όλα αυτά, δεν έχει εξελιχθεί 2 χρόνια απλά λέω :)

 

Αν τα google maps είχαν πιο απλό τρόπο για αποθήκευση χαρτών εκτός δικτύου θα ήταν τα καλύτερα. Με ίντερνετ, τα google maps πάντα με πηγαίνουν (εδώ και 1+ χρόνο) στον προορισμό πιο γρήγορα και εύκολα. Και το δουλεύω πιστεύω περισσότερο από όλους σας λόγω part time επαγγέλματος. Πολλές φορές έβαζα δίπλα δίπλα nokia-google και με δυσκόλευε το nokia. Πριν 2 χρόνια ναι, ήταν πολύ καλύτερο απο το αντίστοιχο (beta version τοτε) της google, αλλά πλέον είναι πίσω.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Δύο συσκευές με Symbian!!! :happy: Κι εγώ ως τρίτη για ώρα ανάγκης πάντα έχω εύκαιρη την Ν97 με όλους τους χάρτες του κόσμου αποθηκευμένους!!! Άντε βρες λειτουργικό που να έχει τέτοια δυνατότητα (πέρα από τα παράθυρα που τα θεωρώ ακόμη κατώτερα του Symbian)...

 

Πάντως έχεις και ένα 520!

 

Εγώ πάλι τα Nokia Maps στο Symbian τα βρίσκω πολύ πίσω σε αρκετές επιλογές. Σε επίπεδο χαρτών ειναι πολύ καλά, αλλά είναι και 1+ χρόνο outdated, για πόσο ακόμα θα μας κρατούν?

 

Εγώ πάντως το τελευταίο update στους χάρτες του N8 το έκανα το Φεβρουάριο του 2014!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είχες να κάνεις καιρό :p

 

Πέτρο δε διαφωνώ, αλλά στα παράθυρα είμαι σίγουρος τα έχουν λύσει αυτά. Και ειδικά αν πάω εξωτερικό, είναι μόνη λύση ;)

 

Και τα Google maps πάντως, ειδικά στα μέσα μεταφοράς είναι ΠΟΛΎ πίσω, και μου είναι σχεδόν άχρηστα για τον Πειραιά που πηγαίνω συχνά λόγω μεγάλων αλλαγών στους δρόμους...

 

Και στη Λήμνο εξαιτίας τους έστειλα την οικογένεια σε κάτι χωματόδρομους που κάναμε είκοσι λεπτά να ανέβουμε :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είχες να κάνεις καιρό :p (ε προφανώς, 2013 καλοκαίρι ήταν ... ακόμα το θυμάμαι με νοσταλγία)

 

Πέτρο δε διαφωνώ, αλλά στα παράθυρα είμαι σίγουρος τα έχουν λύσει αυτά. Και ειδικά αν πάω εξωτερικό, είναι μόνη λύση ;)

 

Και τα Google maps πάντως, ειδικά στα μέσα μεταφοράς είναι ΠΟΛΎ πίσω, και μου είναι σχεδόν άχρηστα για τον Πειραιά που πηγαίνω συχνά λόγω μεγάλων αλλαγών στους δρόμους...

 

Και στη Λήμνο εξαιτίας τους έστειλα την οικογένεια σε κάτι χωματόδρομους που κάναμε είκοσι λεπτά να ανέβουμε :p

 

χαχαχα, κοίταξε μέσα μεταφοράς έχω δοκιμάσει μόνο Λονδίνο και μόνο θέση κενή που δεν μου έβρισκαν τα google maps μέσα τους. Επίσης η κοπέλα μου τα χρησιμοποιούσε συχνά για τον Πειραιά στην Αθήνα (για ΜΜΜ), αλλά δεν αμφιβάλω καθόλου πως στην Ελλάδα θα είναι πίσω. Δεν γνωρίζω το αντίστοιχο τους σε παράθυρα σε τι επίπεδο βρίσκεται.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν αλλαγές δρόμων, μονόδρομησεις, αλλαγές δρομολογίων κτλ πριν πολλούς μήνες, και μέχρι πρόσφατα δεν είχαν αλλάξει τίποτα, και το έμαθα με άσχημο τρόπο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχεις και ένα 520!

 

 

 

Εγώ πάντως το τελευταίο update στους χάρτες του N8 το έκανα το Φεβρουάριο του 2014!

Το lumia 520 θα το πουλήσω μάλλον... Το 808 σαφώς δεν το αλλάζω με κανένα ως κύρια συσκευή και ως δεύτερα έχω Ν97 και το πιστό μου 6230i με πολύ όμορφο κλασικό σχεδιασμό που με συντρόφευσε ως κύρια ή δεύτερη συσκευή για 8 χρόνια! (κι ακόμη δουλεύει, απλά το έχω στο κουτί του). Όσο για τους χάρτες για symbian πράγματι, η τελευταία ενημέρωση ήταν το 2013 και δεν το καταλαβαίνω αφού είναι οι ίδιοι με τους HERE, που παρέμειναν στη Νοκια (εκτός κι αν υπέγραψε καμιά συμφωνία με τη Microsoft να τους διαθέτει μόνο για παράθυρα, όπως και τις ενημερώσεις τους...)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το lumia 520 θα το πουλήσω μάλλον... Το 808 σαφώς δεν το αλλάζω με κανένα ως κύρια συσκευή και ως δεύτερα έχω Ν97 και το πιστό μου 6230i με πολύ όμορφο κλασικό σχεδιασμό που με συντρόφευσε ως κύρια ή δεύτερη συσκευή για 8 χρόνια! (κι ακόμη δουλεύει, απλά το έχω στο κουτί του). Όσο για τους χάρτες για symbian πράγματι, η τελευταία ενημέρωση ήταν το 2013 και δεν το καταλαβαίνω αφού είναι οι ίδιοι με τους HERE, που παρέμειναν στη Νοκια (εκτός κι αν υπέγραψε καμιά συμφωνία με τη Microsoft να τους διαθέτει μόνο για παράθυρα, όπως και τις ενημερώσεις τους...)

 

Τότε κράτα το 520 για τους χάρτες τουλάχιστον! Εφόσον στα wp ανανεώνονται και στα Symbian όχι! Εγώ έτσι θα έκανα στη θέση σου!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τότε κράτα το 520 για τους χάρτες τουλάχιστον! Εφόσον στα wp ανανεώνονται και στα Symbian όχι! Εγώ έτσι θα έκανα στη θέση σου!

Μου κάνει εντύπωση όμως, αφού είναι οι ίδιοι χάρτες και παραμένουν στη Νοκια, γιατί δεν τους ενημερώνουν όλους; Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει ανανέωση και στο symbian κάποιο port ίσως από τους HERE Maps? Κανένας προγραμματιστής ρε παιδιά;;;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση όμως, αφού είναι οι ίδιοι χάρτες και παραμένουν στη Νοκια, γιατί δεν τους ενημερώνουν όλους; Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει ανανέωση και στο symbian κάποιο port ίσως από τους HERE Maps? Κανένας προγραμματιστής ρε παιδιά;;;

 

Για τα δεδομένα (καθαρά τα data των χαρτών) και μόνο, φυσικά και υπάρχει τρόπος και πολύ εύκολος. Προφανώς και υπάρχει θέμα διάθεσης εκ μέρους της αναθεματισμένης.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για τα δεδομένα (καθαρά τα data των χαρτών) και μόνο, φυσικά και υπάρχει τρόπος και πολύ εύκολος. Προφανώς και υπάρχει θέμα διάθεσης εκ μέρους της αναθεματισμένης.

 

Που να ήταν και δύσκολος...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για τα δεδομένα (καθαρά τα data των χαρτών) και μόνο, φυσικά και υπάρχει τρόπος και πολύ εύκολος. Προφανώς και υπάρχει θέμα διάθεσης εκ μέρους της αναθεματισμένης.

Υπάρχει τρόπος να αποθηκευτούν οι ενημερωμένες εκδόσεις των HERE Maps στους Nokia Maps στα Symbian???

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα εννοεί για την Νόκια

 

Η εφαρμογή θα θέλει σίγουρα δουλειά

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα εννοεί για την Νόκια

 

Η εφαρμογή θα θέλει σίγουρα δουλειά

Καλά για τη Νοκια είναι το μόνο εύκολο. Με τις απαιτήσεις της Μάικρο όμως ζόρι. Με εμάς τι γίνεται; Μπορούμε να κάνουμε κάτι; Να έχουμε ενημερωμένους χάρτες σε οποιαδήποτε εφερμογή;

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλά για τη Νοκια είναι το μόνο εύκολο. Με τις απαιτήσεις της Μάικρο όμως ζόρι. Με εμάς τι γίνεται; Μπορούμε να κάνουμε κάτι; Να έχουμε ενημερωμένους χάρτες σε οποιαδήποτε εφερμογή;

 

Νομίζω πως η Ms δεν έχει λόγο πάνω στους χάρτες. Τους κράτησε η Nokia και απλά τους παραχωρεί και στην Ms. Ίσως κάνω και λάθος όμως.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...