Jump to content

Σχολιασμός και νέα για τη πλατφόρμα Symbian


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να αναφερω μια πληροφορια η οποια δε ξερω κατα ποσο ειναι νεα για μερικους ενω αλλοι μπορει να την εχουνε απλα υποψιαστει. Σε κουβεντα που εκανα με ενα φιλο μου αρκετα ψαγμενο σε θεματα εταιριων λογισμικου μου ειπε οτι ουσιατικα δεν υπαρχει πια η εταιρια ΝΟΚΙΑ. Εχει αγοραστει απο την Microsoft ειδη απο το προηγουμενο καλοκαιρι και πλεον λειτουργει σαν παραρτημα της. Αν αυτο αληθευει, εστω και αν δεν εχει επισημως ανακοινωθει, τοτε μπορει κανεις ευκολα να εξιγησει την σχετικα αποτομη στροφη της ΝΟΚΙΑ στα Windows παρολο που το symbian, με οτι του εχουνε σουρει, παραμενει ακομα και τωρα στην πρωτη θεση στα λειτουργικα,(φυσικα ειναι θεμα λιγων μηνων πια να ξεπεραστει απο το android που και καλο λειτουργικο ειναι και δεν μπορει να υφησταται ανταγωνισμο απο εναν ετοιμοθανατο αντιπαλο). Ειναι παραλογο να θεωρησει κανεις οτι η ΝΟΚΙΑ θα υιοθετησει τα Windows με μονο λογο οτι το symbian ειναι ξεπερασμενο. Ειναι δυνατον να μην μπορει να σταθει στον ανταγωνησμο ενα λειτουργικο που το στηριζουν τοσοι χρηστες αν λαβει τις απαραιτητες βελτιωσεις; Εδω πουλησαν καλα οι συσκευες με s60v5, που ομολογουμενως ηταν ενα προβληματικο λειτουργικο, και μαλιστα χωρις να εχουνε σαν 'κραχτη' μια πολυ καλη καμερα η μια ανταγωνηστικη τιμη (το Ν97 ηταν πανακριβο οταν πρωτοκυκλοφορισε). Φυσικα μετα τις δηλωσεις περι εγκαταληψης του symbian οι προγραμματιστες θα αρχησουνε να δισταζουνε να ασχολουνται μαζι του αλλα αυτο οφειλεται καθαρα στην πολιτικη της NOKIA. Μη ξεχναμε αλλωστε οτι ο νεος CEO των φινλανδων ειναι πρωην υψηλοβαθμο στελεχος της Microsoft και ειναι και ο πρωτος μη Φινλανδος CEO στα χρονικα της εταιριας, τυχαιο; Η Microsoft επιχειρει ετσι να περιορησει τον ανταγωνησμο με το σταματησει την αναπτυψη του symbian και στην πορεια του maemo, αφου δεν μπορει να σταματησει την apple η το android, ευελπιζτωντας να πατησει στην τεχνογωσια της ΝΟΚΙΑ και να πλασαρει το δικο της λειτουργικο κατω απο ενα αναγνωρισμενο ονομα στον χωρο.

Αυτα λοιπον μου ειπε εν συντομια ο φιλος μου αυτος και για να μην παρεξηγηθω δεν τα εχω διασταυρωσει απο πουθενα και δεν εγκυωμαι προσωπικα για την ορθοτητα τους αν και εχω εμπυστοσυνη στο συγκεκριμενο ατομο. Παντως δεν στερουνται λογικης;) Τα συμπερασματα δικα σας....

Edited by Rayden1

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαφώς και δεν στερούνται λογικής τα λεγόμενα του φίλου. Πως είναι δυνατόν ένα λειτουργικό που βρίσκεται στην κορυφή των προτιμήσεων, να εγκαταλείπεται για χάρη των Windows? Εδώ λοιπόν εξηγούνται πολλά. Η Microsoft χρειαζόταν τη γνώση μιας εταιρίας ειδικής στην κινητή τηλεφωνία, για να χωθεί δυνατά στο παιχνίδι! Αν η Nokia εξαγοράστηκε, προφανώς και δεν θα μαθευτεί, τουλάχιστον μέχρι να εδραιωθούν στην αγορά τα WP7. Αν ανακοινωνόταν κάτι τέτοιο τώρα, θα σήμαινε οικονομική καταστροφή για την εταιρία που πουλάει ακόμα το Symbian...(και θα το πουλάει για αρκετό καιρό!) Προσωπικά, τίποτε απ΄όλα αυτά δεν με αποθαρρύνει. Έχω την καλύτερη (για μένα) συσκευή που θέλω να κρατήσω για καιρό, και περιμένω τις εξελίξεις. Μέχρι να υπάρξει ουσιαστική αλλαγή, πιστεύω ότι οι περισσότεροι από εμάς θα έχουν αλλάξει συσκευή, είτε θα αναμένουν για την αγορά των νέων συσκευών της "Nokiasoft" (χαριτολογώντας...)
Link to comment
Share on other sites

Έχω φιλαράκι διευθυντή στη Φιλανδία..τίποτα δεν πουλήθηκε συμφωνία κάνανε.

Οι μέτοχοι πήραν νέο CEO γιατί φοβήθηκαν το Android και μην πέσουν οι μετοχές τους.

Link to comment
Share on other sites

http://dailymobile.se/2011/04/05/qt-reaches-android/

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό thread , αλλά να και κάτι αισιόδοξο για την πλατφόρμα symbian :p

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Για διαβαστε ...

Κλειστός από εδώ και στο εξής ο κώδικας. Την απόφαση να μετατρέψει το μέχρι πρότινος Open-Source Symbian σε Closed-Source λειτουργικό πήρε η Nokia, κάνοντας πράξη όσα είχε προαναγγείλει πρόσφατα. Πλέον η ανάπτυξη του λειτουργικό περνά αποκλειστικά στα χέρια της φινλανδικής εταιρίας, με τις εταιρίες και τους developers που έχουν πιστοποιηθεί από αυτή να μην μπορούν να συνεισφέρουν πλέον στην βελτίωση του πηγαίου κώδικα του συστήματος..

Η εξέλιξη αυτή έχει φέρει μια μικρή αναστάτωση στην κοινότητα των developers, οι οποίοι βλέπουν μια πολύ δυνατή Open-Source πλατφόρμα να βγαίνει από την αγορά. Ήδη πολλοί εξ΄ αυτών εκφράζουν την απογοήτευση τους μέσω του επίσημου blog της Nokia και αναφέρουν την πρόθεση τους να μεταπηδήσουν στο Android.

 

αυτα ειναι...:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και που ήταν ανοικτό το Symbian, ποια η διαφορά; :what:

 

Από τη στιγμή που βάζεις συνεχή αυτογκόλ στη σειρά σαν εταιρία, μην αναπτύσσοντας περαιτέρω ένα πολύ δυνατό λειτουργικό (MeeGo), εγκαταλείποντας ταυτόχρονα αυτό που σου δίνει ακόμα πολλά έσοδα (Symbian), δε μπορείς να περιμένεις να έχεις ενδιαφέρον από τους developers. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Qt Quick components for Symbian Technology Preview(new music player peek)

http://mynokiablog.com/2011/04/08/video-qt-quick-components-for-symbian-technology-preview-new-music-player-peek/

http://labs.qt.nokia.com/2011/04/08/qt-quick-components-for-symbian-technology-preview/

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=jfbRqhbETm4]YouTube - Qt Quick Components UI Demo on Nokia N8[/ame]

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Ο νέος player μπορώ να πω ότι μου φαίνεται πολύ υποσχόμενος!!! Αρκεί να τον δούμε σύντομα...
A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση μου θυμίζει πλοίο που βουλιάζει και οι επιβάτες (ή τα ποντίκια αν προτιμάτε) πηδάνε να σωθούνε.

Ετσι και εγώ (αρχι πόντικας) πήρα ένα C7 στη γυναίκα μου να το τσεκάρω και μετά...άλλαξα στρατόπεδο!

 

Να μην πώ τι σχέση έχει το browsing του LG 2x με του C7 γιατί θα γίνει "ακατάλληλο δια ανηλίκους"

 

Μετά από 13-14 χρόνια απόλυτα πιστός της Nokia (με καμιά δεκαριά συσκευές) με κατάφερε να αλλαξοπιστήσω!

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση μου θυμίζει πλοίο που βουλιάζει και οι επιβάτες (ή τα ποντίκια αν προτιμάτε) πηδάνε να σωθούνε.

Ετσι και εγώ (αρχι πόντικας) πήρα ένα C7 στη γυναίκα μου να το τσεκάρω και μετά...άλλαξα στρατόπεδο!

 

Να μην πώ τι σχέση έχει το browsing του LG 2x με του C7 γιατί θα γίνει "ακατάλληλο δια ανηλίκους"

 

Μετά από 13-14 χρόνια απόλυτα πιστός της Nokia (με καμιά δεκαριά συσκευές) με κατάφερε να αλλαξοπιστήσω!

 

Λοιπον για να μην τοταλαιπωρουμε το θεμα ο browser του κινητου για σελιδες μεχρι τα 2-2.5 MB τα πηγαινει ικανοποιητικα απο κει και περα και αναλογα το περιεχομενο της σελιδας αρχιζει και κολλαει. Για γενικη χρηση ειναι ικανοποιητηκος προσωπικα καθε μερα τον χρησιμοποιω αρκετα και χωρις ιδιαιτερα προβληματα. Στις πολυ βαριες σελιδες τρωει σκαλωματα και αργει αλλα ποτε δεν με εχει παιταξει εξω η δεν εχει καταφερει να ανοιξει καποια σελιδα. Δεν εχω δοκιμασει εντατικα browser αλλων συσκευων και δεν αμφισβητω οτι ειναι καλυτεροι. Εχω σερφαρει λιγο με Iphone4 το οποιο τα σπαει αν και δεν υποστηριζει καθολου φλας (θα μου πειτε και το N8 που υποστηριζει.....) ενω μου ετυχε να μην μπορει να ανοιξει μια σελιδα που το N8 την ανοιγε κανονικα. Επισης εχω δοκιμασει λιγο και με ενα wildfire το οποιο αν και γενικα σερνοτανε λογο ελειψης επεξεργαστηκης δυναμης στο σερφαρισμα ηταν καλο αλλα οχι εμφανως πιο γρηγορο απο το N8. Και δω βεβαια φανταζομαι οτι τα πιο ακριβα μοντελα με android θα ειναι πολυ καλυτερα. Το περιβλλον του Browser του N8 το εχω συνηθησει οτι και αν λενε μερικοι οτι ειναι μαπα. Το συμπερασμα μου ειναι οτι για γενικη χρηση ο browser του Symbin^3 ειναι απλα υποφερτος δε χρειαζεται ουτε να εθελοτυφλουμε ουτε ομως και να το θαυουμε παντελως. Σιγουρα αποτελει μειον του λειτουργικου αυτου απεναντι στον ανταγωνισμο. Μη ξεχναμε ομως και τις εναλακτικες λυσεις opera κλπ.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

οταν ολα για σας ειναι απλα το σερφαρισμα στο ιντερνετ ισως να εχετε δικιο, αλλα βγαζοντας εξω τον οπερα ετσι? ποιος ασχολειται με τον browser της νοκια ετσι κι αλλιως (εχω προτεινει στην αναλογη ενοτητα αλλους 2-3 καλυτερους). αν τωρα αλλαζετε στρατοπεδο και πατε σε κατι μη τα χαρακτηρισω σε σχεση με τα μοντελα της νοκια ε τοτε οταν θα ξαναγυρισετε θα δειτε τι σημαινει "ΠΛΗΡΗΣ" συσκευη γιατι αυτο μετραει κυριοι και οχι μονο ενα χαρακτηριστικο το οποιο αντιμετωπιζεται με "ΔΩΡΕΑΝ" προγραμμα
Link to comment
Share on other sites

για καποιους εδω ειναι αστειο να κανεις bluetooth file transfer, βιντεοκληση, tv/hdmi - out, OTG, να εχεις xenon flash, flash στο ιντερνετ, ραδιοφωνο, ΣΗΜΑ, κλπ

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

για καποιους εδω ειναι αστειο να κανεις bluetooth file transfer, βιντεοκληση, tv/hdmi - out, OTG, να εχεις xenon flash, flash στο ιντερνετ, ραδιοφωνο, ΣΗΜΑ, κλπ

 

και να μην συζηταμε για 12μπ HD βιντεο και βασικα τοusb OTG το οποιο ολοι το περνανε λες και ειναι της πλακξας. εχεις υπολογιστη στην τσεπη με αυτο το μαραφετι και απλα ολοι το προσπερνανε. βεβαια μολις βγηκε ο νεος οπερα ολοι μπηκαν στο καβουκι τους γιατι απλα δεν εχουν τροπο πια να αντιμετωπισουν το ν8 και μας λενε ιστοριες για τον browser της νοκια. δεν ασχοληθηκα ποτε με αυτο και ουτε προκειτε,

Link to comment
Share on other sites

τιποτα... ολα αυτα ειναι ασημαντα. (οπως και η ποιοτητα κατασκευης)

 

αυτο που μετραει για καποιους ειναι μονο το browsing (το οποιο με τον Οpera ειναι καλο) και το περιτυλιγμα.

ισως και τα ωμα specs που που τα διαβαζουμε και κουναμε την ουριτσα απο χαρα (χωρις να ξερουμε συνηθως τον λογο)

 

 

για τον browser της νοκια. δεν ασχοληθηκα ποτε με αυτο και ουτε προκειτε,

 

Ουτε και εγω.

 

Εκτος απο το Ν900, με ο,τι αλλο Νοκια ειχα , χρησιμοποιουσα παντα τον Οpera.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξει στρατόπεδο κάποιος (και δεν είμαι ο μόνος) που έπινε νερό στο όνομα της Νοκια κάτι πρέπει να συμβαίνει.

Σίγουρα η εξέλιξη του Symbian αλλά κυρίως οι προοπτικές στο μέλλον (σε βάθος 1-2 χρόνια) σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν είναι ότι πιο υποσχόμενα.

Αν υπήρχε 100% υποστήριξη και δεν πετούσε σαν στυμμένη λεμονόφλουδα το λειτουργικό αυτό για κάποια "παράθυρα" το πιθανότερο είναι να έμενα σε αυτή με κάποιο από τα Ν8/Ε7/Χ7.

Με χάλασε όμως η αλλαγή πορείας. Με χάλασε ότι παρά το ώριμο και πλήρες λειτουργικό (έστω και αργό), η προοπτική του (και σε υποστήριξή του από τρίτους μέσω app) έχει πέσει στο καλάθι.

Οκ. Θα το βελτιώσουν λίγο μέσα στο χρόνο, άντε να φτάσει το pr3.0. Μετά;

Θα γίνει "κλώνος" των παραθύρων για να "διευκολύνει" την μετάβαση σε αυτά; Για αυτό "έκλεισε" το λειτουργικό η Νοκια;

 

Τα S^3 είναι εξαιρετικά τηλέφωνα για αυτά που προσφέρουν με εκπληκτική ποιότητα κατασκευής, αλλά μέχρι εκεί.

Από features, αν εξαιρέσει κανείς την κάμερα (μόνο για το Ν8 - top για κινητό) και το usb OΤG, όλα τα άλλα και περισσότερα τα βρίσκεις και αλλού. (και HDMI και ραδιόφωνο και flash που να δουλεύει σωστά! και σήμα και blue tooth file tranfer και ταχύτητα και έλεγχο συσκευής και άπειρες εφαρμογές κλπ)

 

Υ.Γ. Παρωπίδες δεν βάζω στον εαυτό μου. Είμαι "οπαδός" μόνο σε πράγματα που μου ταιριάζουν στην ψυχολογία μου και όχι από εμμονή.

Οταν είναι να δώσω ~500 Ευρώ να πάρω μία συσκευή, το ψάχνω το πράγμα όσο μπορώ και με αντικειμενικά και με υποκειμενικά κριτήρια. Άλλο ταιριάζει σε μένα, άλλο σε άλλον.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Για να αλλάξει στρατόπεδο κάποιος (και δεν είμαι ο μόνος) που έπινε νερό στο όνομα της Νοκια κάτι πρέπει να συμβαίνει.

Σίγουρα η εξέλιξη του Symbian αλλά κυρίως οι προοπτικές στο μέλλον (σε βάθος 1-2 χρόνια) σε σχέση με τον ανταγωνισμό δεν είναι ότι πιο υποσχόμενα.

Αν υπήρχε 100% υποστήριξη και δεν πετούσε σαν στυμμένη λεμονόφλουδα το λειτουργικό αυτό για κάποια "παράθυρα" το πιθανότερο είναι να έμενα σε αυτή με κάποιο από τα Ν8/Ε7/Χ7.

Με χάλασε όμως η αλλαγή πορείας. Με χάλασε ότι παρά το ώριμο και πλήρες λειτουργικό (έστω και αργό), η προοπτική του (και σε υποστήριξή του από τρίτους μέσω app) έχει πέσει στο καλάθι.

Οκ. Θα το βελτιώσουν λίγο μέσα στο χρόνο, άντε να φτάσει το pr3.0. Μετά;

Θα γίνει "κλώνος" των παραθύρων για να "διευκολύνει" την μετάβαση σε αυτά; Για αυτό "έκλεισε" το λειτουργικό η Νοκια;

 

Τα S^3 είναι εξαιρετικά τηλέφωνα για αυτά που προσφέρουν με εκπληκτική ποιότητα κατασκευής, αλλά μέχρι εκεί.

Από features, αν εξαιρέσει κανείς την κάμερα (μόνο για το Ν8 - top για κινητό) και το usb OΤG, όλα τα άλλα και περισσότερα τα βρίσκεις και αλλού. (και HDMI και ραδιόφωνο και flash που να δουλεύει σωστά! και σήμα και blue tooth file tranfer και ταχύτητα και έλεγχο συσκευής και άπειρες εφαρμογές κλπ)

 

Υ.Γ. Παρωπίδες δεν βάζω στον εαυτό μου. Είμαι "οπαδός" μόνο σε πράγματα που μου ταιριάζουν στην ψυχολογία μου και όχι από εμμονή.

Οταν είναι να δώσω ~500 Ευρώ να πάρω μία συσκευή, το ψάχνω το πράγμα όσο μπορώ και με αντικειμενικά και με υποκειμενικά κριτήρια. Άλλο ταιριάζει σε μένα, άλλο σε άλλον.

 

σας ακουω να λετε για το μελλον λες και κρατατε τηλεφωνα καμια πενταετια!!!ελεος!! σε ενα χρονο το πολυ ολοι εδω μεδα αλλαζουμε. εγω εσπασα το ρεκορ μου με το ν95 8gb στα 3 χρονια και ηταν οτι καλυτερο εχω παρει μεχρι το ν8 το οποιο δεν παιζεται απο κανενα του ανταγωνισμου γιατι απλα τα εχει ολα για πρωινο. δεν μπορω λοιπον να ακουω χαζομαρες για το μελλον και αλλα τετοια.

απλα ολοι οι κολλημενοι με το μηλο ψαχνουν να βρουν κουσουρια σε κατι που το κατατροπωνει για πλακα και εχει περιπου 300 ευρω λιγοτερο. αυτο ειναι το προβλημα. οσο για κατι lg και αλλα συναφη αν δεχεστε να δινεται τοσα λεφτα σε πλαστικουρες οκ

Link to comment
Share on other sites

σας ακουω να λετε για το μελλον λες και κρατατε τηλεφωνα καμια πενταετια!!!ελεος!! σε ενα χρονο το πολυ ολοι εδω μεδα αλλαζουμε. εγω εσπασα το ρεκορ μου με το ν95 8gb στα 3 χρονια και ηταν οτι καλυτερο εχω παρει μεχρι το ν8 το οποιο δεν παιζεται απο κανενα του ανταγωνισμου γιατι απλα τα εχει ολα για πρωινο. δεν μπορω λοιπον να ακουω χαζομαρες για το μελλον και αλλα τετοια.

απλα ολοι οι κολλημενοι με το μηλο ψαχνουν να βρουν κουσουρια σε κατι που το κατατροπωνει για πλακα και εχει περιπου 300 ευρω λιγοτερο. αυτο ειναι το προβλημα. οσο για κατι lg και αλλα συναφη αν δεχεστε να δινεται τοσα λεφτα σε πλαστικουρες οκ

Καταρχήν μην το παίρνετε προσωπικά. Κουβέντα κάνουμε, λογικό είναι να έχουμε διαφορές στις απόψεις.:X

Το μήλο δεν το γουστάρω γιατί έχει περιορισμούς. Ετσι το βλέπω, άλλοι το βλέπουν αλλιώς.:p

Το LG που λές έχει πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής από το Ν97 που είχα τα δύο τελευταία χρόνια (σχεδόν). Οκ. δεν είναι N8, αλλά δεν είναι πλαστικούρα. Πολύ στιβαρό (μεταλλικός σκελετός, gorilla glass).

Αλλο αν σου αρέσει ή όχι (το Ν8 είναι πιο στυλάτο σίγουρα).

 

Οσο για την διάρκεια ζωής, αν δεν είχα καεί από το Ν97 με την μικρή μνήμη και τα εκνευριστικά προβληματάκια του, θα το κράταγα και τρίτο χρόνο. Δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε όλοι να δίνουμε 500-600 κάθε χρόνο.

Αν δεν πάθουν κάτι σοβαρό τα δικά μου τα κρατάω 2 χρόνια πριν πάνε σε οικογενειακά χέρια για άλλα 2! Δηλαδή θέλω να "αντέξει" 4 χρόνια ζωής.

 

Μακάρι η ΝΟΚΙΑ να αλλάξει ρότα, να βγάλει κάποιο κινητό με πιο ανταγωνιστικό UI και με μικρές βελτιώσεις στο hw. (πχ μια ιδέα πιο γρήγορο επεξεργαστή), με meego ή symbian, να της βγάλω το καπέλο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρέσει καθόλου, αναγκάζομαι να συμφωνήσω (έστω και εν μέρει) με το φίλο Tsaglis. Ήδη από την αρχή φάνηκε ότι η υποστήριξη των developers για το Symbian^3 ήταν όλως επιεικώς μικρή. Τελικά αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάτι ήξεραν. Τέλος πάντων, είναι γεγονός ότι όλοι θα ακολουθήσουν το δικό τους δρόμο φεύγοντας από το Symbian. Άλλοι θα πάνε προς iOS, άλλοι προς Android, και άλλοι σε μικρότερα ποσοστά προς WP7 ή άλλα λειτουργικά. Είναι θέμα προτιμήσεων και προτεραιοτήτων. ;)

 

Και όλα αυτά ανεξαρτήτως του αν το Ν8 είναι μία πολύ καλή και ποιοτική συσκευή. Απλά η ιστορία έγραψε ότι για πολύ μεγάλο αριθμό χρηστών παγκοσμίως θα είναι η τελευταία συσκευή Symbian που θα αποκτήσουν.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρέσει καθόλου, αναγκάζομαι να συμφωνήσω (έστω και εν μέρει) με το φίλο Tsaglis. Ήδη από την αρχή φάνηκε ότι η υποστήριξη των developers για το Symbian^3 ήταν όλως επιεικώς μικρή. Τελικά αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάτι ήξεραν. Τέλος πάντων, είναι γεγονός ότι όλοι θα ακολουθήσουν το δικό τους δρόμο φεύγοντας από το Symbian. Άλλοι θα πάνε προς iOS, άλλοι προς Android, και άλλοι σε μικρότερα ποσοστά προς WP7 ή άλλα λειτουργικά. Είναι θέμα προτιμήσεων και προτεραιοτήτων. ;)

 

Και όλα αυτά ανεξαρτήτως του αν το Ν8 είναι μία πολύ καλή και ποιοτική συσκευή. Απλά η ιστορία έγραψε ότι για πολύ μεγάλο αριθμό χρηστών παγκοσμίως θα είναι η τελευταία συσκευή Symbian που θα αποκτήσουν.

 

πανο βιαζεσαι. μη την ξεγραφετε τη νοκια και το symbian. αφηστε να δειξει ο χρονος. καλο θα ηταν να μην αρχισουν οι περισσοτεροι εδω μεσα τις κ***τουμπες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρέσει καθόλου, αναγκάζομαι να συμφωνήσω (έστω και εν μέρει) με το φίλο Tsaglis. Ήδη από την αρχή φάνηκε ότι η υποστήριξη των developers για το Symbian^3 ήταν όλως επιεικώς μικρή. Τελικά αρχίζω να υποψιάζομαι ότι κάτι ήξεραν. Τέλος πάντων, είναι γεγονός ότι όλοι θα ακολουθήσουν το δικό τους δρόμο φεύγοντας από το Symbian. Άλλοι θα πάνε προς iOS, άλλοι προς Android, και άλλοι σε μικρότερα ποσοστά προς WP7 ή άλλα λειτουργικά. Είναι θέμα προτιμήσεων και προτεραιοτήτων. ;)

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου αρέσει αυτή η εξέλιξη.

100 φορές να ήμουνα εδώ να υποστηρίζω τη Nokia και το Symbian.

Μακάρι οι εξελίξεις να με διαψεύσουν.

 

Υ.Γ. Να γίνει μία δημοσκόπηση πόσοι έχουν φύγει, πόσοι έχουν έρθει, και πόσοι το σκέφτονται για S^3; Θα είχε ενδιαφέρον....

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εμένα μου αρέσει αυτή η εξέλιξη.

100 φορές να ήμουνα εδώ να υποστηρίζω τη Nokia και το Symbian.

Μακάρι οι εξελίξεις να με διαψεύσουν.

 

Υ.Γ. Να γίνει μία δημοσκόπηση πόσοι έχουν φύγει, πόσοι έχουν έρθει, και πόσοι το σκέφτονται για S^3; Θα είχε ενδιαφέρον....

 

και να γινει ρε αλεξανδρε τι θα δειξει? οτι καποιοι επεσαν στην παγιδα να παρουν τηλεφωνο με βαση το λειτουργικο? το οτι καποιοι ακουτε κατι το οποιο δεν μπορει καν να αξιολογηθει αφου δεν εχει ξεκινησει? πως κρινεις οτι το symbian δεν εχει υποστηριξη οταν το ν8 εχει παρει ηδη 5 αναβαθμισεις μικρες και μεγαλες σε 6 μηνες? τι κανει αντιστοιχα το μηλο που δεν εχει ραδιο? τι κανει το android που δεν εχει απο τη μανα του file manager?

Link to comment
Share on other sites

H κουβέντα μας ταιριάζει πιο πολύ εδώ. Ισως να μετακινηθεί;
done

 

Κάθε πλατφόρμα έχει τα καλά του και τα κακά του. Το σύνολο είναι που κρίνει την πορεία. Στην ιστορία της τεχνολογίας δεν είναι παντα το καλύτερο αυτό που επικράτησε. Εδώ τα πράγματα δείχνουν ότι σε ένα - δύο το πολύ - χρόνια το Symbian θα έχει επίσημα πάψει να εξελίσσεται. Η ίδια η Νοκια πήρε την στρατηγική απόφαση για αυτό, όχι εμείς.

 

H δημοσκόπηση θα δείξει μια τάση. Αν δεν θέλετε δεν την κάνουμε, δεν τέλειωσε ο κόσμος!

 

Για android τώρα ξεκίνησα, μετά απο 5 symbian συσκευές (Ν70, Ν82, 5800, Ν97, C7). Να σου πώς ότι δεν με έχει προβληματίσει; Οτι θέλω το βρίσκω, ή από "μαμά" ή από το market.

File manager έχει μπόλικους για όλα τα γούστα. Και στα symbian που έχω ποτέ δεν χρησιμοποίησα τον "μαμα". πχ ο x-plore είναι σαφώς ανώτερος.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

H κουβέντα μας ταιριάζει πιο πολύ εδώ.

 

Για android τώρα ξεκίνησα, μετά απο 5 symbian συσκευές (Ν70, Ν82, 5800, Ν97, C7). Να σου πώς ότι δεν με έχει προβληματίσει; Οτι θέλω το βρίσκω, ή από "μαμά" ή από το market.

File manager έχει μπόλικους για όλα τα γούστα. Και στα symbian που έχω ποτέ δεν χρησιμοποίησα τον "μαμα". πχ ο x-plore είναι σαφώς ανώτερος.

 

τι εχει απο μαμα το android? τιποτα μη κοροιδευομαστε. και το ovi εχει πολλα και δωρεαν πραγματα. το θεμα δεν ειναι τι μπορουν να κανουν και τα 2 αλλα τι δεν μπορει να κανει πχ το lg που εχεις. οταν βρειτε USB OTG (μονο αυτο ) τοτε ξαναμιλαμε. εγω ξερω οτι με το ν8 εχω εναν υπολογιστη-σουπερκαμερα-dvdplayer-σκληρο δισκο στη τσεπη μου- υπεραξιοπιστο με το μικροτερο δυνατο ογκο που κανει τα παντα απο ικανοποιητικα μεχρι αριστα. οποιο android h μηλο τα κανει επισης πειτε μουτο και να κοστιζει κατω απο 450 ευρω και τοτε δεν θα ξαναμιλησω

Link to comment
Share on other sites

Eπισης, οποιος αναφερει συνεχεια στην κουβεντα τα Mhz της cpu ..απλα δεν ξερει τι λεει.

 

Symbian + Cpu + Gpu και δεν θες τιποτα αλλο

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...