Jump to content

[Επίσημο] HTC Wildfire


Villis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηθελα να διευκρινησω οτι στο mailbox του gmail εχω 1736ΜΒ (23%) ε το μονο που ΔΕΝ μου κανει συχρονισμο στο κινητο ειναι τα email moυ πλεον.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! :happy:

Ναι αλλά άμα βάλεις custom rom δεν θα αλλάξεις και kernel για να το κάνεις λίγο overclocked να μη σέρνει τα πόδια του? και απ'ότι θυμάμαι είχατε πει ότι οι kernel δεν τα υποστηρίζουν όλα, αν δε κάνω κάποιο λάθος..

Αν το κινητό σου το βλέπεις τόσο απελπιστικά αργό, μάλλον λάθος κινητό αγόρασες. Εμένα είναι snappy σε όλα όσα το χρησιμοποιώ (εκτός απ'τα παιχνίδια εννοείται), οπότε αν και είχα κάνει overclock στην αρχή, στη συνέχεια είδα ότι ο κανονικός kernel είναι πιο smooth (όχι πιο γρήγορος), κι έβαλα αυτόν. Έχω πάντα τον overclocked kernel στην κάρτα μνήμηε, σε περίπτωση που το χρειαστώ ;)

Και για τον kernel (αν δε βάλεις την τελευταία έκδοση του, την 4.1) λένε ότι παίζει σε κάποιους και σε άλλους όχι (το wifi hotspot). Εμένα μου έπαιξε κανονικά, αλλά όπως σου είπα είναι αρκετά γρήγορο το κινητό και χωρίς αυτόν. Είναι όλα θέμα προτεραιοτήτων. Αν θες την ταχύτητα βάλε την cm ή την openfire (χωρίς ράδιο και βιντεοσκόπηση), αλλιώς βάλε την wildpuzzle και τα έχεις όλα :)

Ηθελα να διευκρινησω οτι στο mailbox του gmail εχω 1736ΜΒ (23%) ε το μονο που ΔΕΝ μου κανει συχρονισμο στο κινητο ειναι τα email moυ πλεον.
Δε γίνεται να είναι 1,7 giga στην εσωτερική μνήμη. Ίσως όμως περνάει ένα ποσοστό σστην εσωτερική και όλα τ'άλλα στην κάρτα μνήμης. Μήπως να σβήσεις κανένα μεγάλο συνημμενο που δε χρειάζεσαι; Αλλιώς κάποια εφαρμογή...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα για ακομη μια φορα. Θα ηθελα την βοηθεια σας αν καποιος γνωριζει. Προσπαθω να συνδεθω στο ασυρματο δικτυο του πανεπιστημιου μου και ενω γραφω τους κωδικους στο επομενο βημα μου ζηταει η συσκευη "write the credential storage password". ξερει κανεις τι ειναι αυτο;στα αλλα ασυρματα δικτυα δεν ειχα τετοιο προβλημα,συνδεομαι κανονικα
Link to comment
Share on other sites

[quote=Villis

Δε γίνεται να είναι 1,7 giga στην εσωτερική μνήμη. Ίσως όμως περνάει ένα ποσοστό σστην εσωτερική και όλα τ'άλλα στην κάρτα μνήμης. Μήπως να σβήσεις κανένα μεγάλο συνημμενο που δε χρειάζεσαι; Αλλιώς κάποια εφαρμογή...

 

 

Αυτα που σου ειπα ειναι στο mailbox οταν μπαινω απο το pc και βλεπω τα email μου για αυτο κ στα εγραψα ετσι αναλυτικα.

Βασικα εσβησα αλλα θα ξανα κατσω να σβησω και αλλα φαντασου ειναι mail απο το 2006.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

το γελοιο ειναι οτι διεγραψα καποια email και παει να κανει update μια εφαρμογη κ δεν μπορουσε να κανει εγκατασταση επειδη βρηκε ακομα πιο λιγο χωρο δισκου...
Link to comment
Share on other sites

Όχι σε γενικές γραμμές το θεωρώ γρήγορο, απλά υποθέτω ότι ενδεχομένως με το overclocking να παίζανε πιο ομαλά και κάποια παραπάνω παιχνίδια.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Οι unrevoked έγραψαν στο Twitter τους

 

Maybe good news for people with HTC Wildfire. We're looking at it. (Also maybe good news for people with EVO Shift 4G sooner or later.)

 

Έρχεται!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

όταν συνδέεις το κινητό με το pc σου εμφανίζεται ένα μήνυμα που σε ρωτάει τι θες να κάνεις: μόνο φόρτιση, htc sync, αφαιρουμενος δίσκος. εσύ επέλεξε αφαιρούμενος δίσκος και μετά με copy paste θα μπορείς να μεταφέρεις ότι θες στο κινητό...

(αν δεν σου εμφανίζεται αυτό μόλις συνδέεις το κινητό, τότε κατεβασε τη μαύρη μπάρα, και πάτα αυτό που λέει κάτω από το "Εν εκελίξει" και θα σου εμφανιστεί το μενού που σου είπα...

tip: για ταινίες κατέβασε την εφαρμογή rock player, παρ'όλα αυτα, αν τις βάζεις μέσα χωρίς κάποια μετατροπή ενδεχομένως να μην παίζουν και πολύ καλά...

 

Ευχαριστώ πολύ!! Πέρασα ένα αρχείο σε μορφή .avi αλλά δεν το αναγνωρίζει. Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να παίζει τέτοιου είδους αρχεία ή πρέπει να τα μετατρέπω σε κάποια άλλη μορφή?

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που σου ειπα ειναι στο mailbox οταν μπαινω απο το pc και βλεπω τα email μου για αυτο κ στα εγραψα ετσι αναλυτικα.

Βασικα εσβησα αλλα θα ξανα κατσω να σβησω και αλλα φαντασου ειναι mail απο το 2006.... :confused:

το γελοιο ειναι οτι διεγραψα καποια email και παει να κανει update μια εφαρμογη κ δεν μπορουσε να κανει εγκατασταση επειδη βρηκε ακομα πιο λιγο χωρο δισκου...

Χαχα δε γίνεται από το 2006 :X

Eυκαιρία να τα καθαρίσεις ;)

Πάντως μάλλον δεν μπορείς να κάνεις ακόμα πολλά... Απλά σβήσε όσες cache βρείς, σβήσε εφαρμογές που δε χρειάζεσαι ιδιαίτερα και περίμενε να έρθει το root!

 

Όχι σε γενικές γραμμές το θεωρώ γρήγορο, απλά υποθέτω ότι ενδεχομένως με το overclocking να παίζανε πιο ομαλά και κάποια παραπάνω παιχνίδια.. ;)
Η αλήθεια είναι ότι περισσότερα μάλλον δε θα παίζουν, αλλά θα παίζουν καλύτερα όσα κολλάνε λίγο, οπότε θα είναι πιο playable :)

Οι unrevoked έγραψαν στο Twitter τους

 

Maybe good news for people with HTC Wildfire. We're looking at it. (Also maybe good news for people with EVO Shift 4G sooner or later.)

 

Έρχεται!!!!! :)

Βασικά μπήκα για να γράψω αυτό. Εδώ είναι το twitter τους και απλά να ευχηθούμε να πάνε όλα καλά :)

Ευχαριστώ πολύ!! Πέρασα ένα αρχείο σε μορφή .avi αλλά δεν το αναγνωρίζει. Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να παίζει τέτοιου είδους αρχεία ή πρέπει να τα μετατρέπω σε κάποια άλλη μορφή?

Στο μήνυμα που έκανες παράθεση, λέει ποια εφαρμογή να κατεβάσεις... Αν και δενν ξέρω αν υπάρχει δωρεάν έκδοση. Γενικά για να παίζεις βιντεο, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές όπως οι Rockplayer, yxplayer, vplayer, realplayer και άλλα μάλλον...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Χαχα δε γίνεται από το 2006 :X

Eυκαιρία να τα καθαρίσεις ;)

Πάντως μάλλον δεν μπορείς να κάνεις ακόμα πολλά... Απλά σβήσε όσες cache βρείς, σβήσε εφαρμογές που δε χρειάζεσαι ιδιαίτερα και περίμενε να έρθει το root!

 

Η αλήθεια είναι ότι περισσότερα μάλλον δε θα παίζουν, αλλά θα παίζουν καλύτερα όσα κολλάνε λίγο, οπότε θα είναι πιο playable :)

 

Βασικά μπήκα για να γράψω αυτό. Εδώ είναι το twitter τους και απλά να ευχηθούμε να πάνε όλα καλά :)

 

Στο μήνυμα που έκανες παράθεση, λέει ποια εφαρμογή να κατεβάσεις... Αν και δενν ξέρω αν υπάρχει δωρεάν έκδοση. Γενικά για να παίζεις βιντεο, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές όπως οι Rockplayer, yxplayer, vplayer, realplayer και άλλα μάλλον...

Ναι το είδα..εγκατέστησα το Rockplayer αλλά δεν συγχρονίζεται εικόνα με ομιλία. Θα δοκιμάσω και τα άλλα και 'βλέπουμε'. Πως μπορώ να κάνω απεγκατάσταση προγραμμάτων, πως βλέπω αν μια εφαρμογη εχει εγατασταθεί στην SD και πως μπορω να κάνω εγκατάσταση κατευθείαν στην SD?? Ααααα και μια τελευταία ερώτηση...όταν έκανα την αναβάθμιση σε 2.2 είχα μια κάρτα SD 2GB, τώρα αν βάλω μια άλλη κάρτα SD πρέπει να κάνω πάλι κατι σχετικά με την αναβάθμιση??

Link to comment
Share on other sites

Χαχα δε γίνεται από το 2006 :X

Eυκαιρία να τα καθαρίσεις ;)

Πάντως μάλλον δεν μπορείς να κάνεις ακόμα πολλά... Απλά σβήσε όσες cache βρείς, σβήσε εφαρμογές που δε χρειάζεσαι ιδιαίτερα και περίμενε να έρθει το root!

 

Επειδη εχω και στο pc Ubuntu OS αν γινει root οπως λες τι παραπανω οφελη θα εχω??

και αλλη μια ερωτηση επισης μου λες να σβησω οσες cache βρω εννοεις να σβησω αυτο που λεει Διαγραφη Προσωρινης μνημης =cache memory ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Στο μήνυμα που έκανες παράθεση, λέει ποια εφαρμογή να κατεβάσεις... Αν και δενν ξέρω αν υπάρχει δωρεάν έκδοση. Γενικά για να παίζεις βιντεο, υπάρχουν αρκετές εφαρμογές όπως οι Rockplayer, yxplayer, vplayer, realplayer και άλλα μάλλον...

 

το rock player είναι δωρεάν, απλά στην αρχή σου βγάζει ένα μήνυμα για να το αγοράσεις, και μετά όταν βλέπεις βίντεο υπάρχει ένα R πάνω αριστερά..

Link to comment
Share on other sites

το rock player είναι δωρεάν, απλά στην αρχή σου βγάζει ένα μήνυμα για να το αγοράσεις, και μετά όταν βλέπεις βίντεο υπάρχει ένα R πάνω αριστερά..

 

στο δικό μου δεν βγάζει R όπως λες αλλά παίζει το βιντεο πολύ αργά..οπότε εικόνα με ομιλία δεν συγχρονίζονται

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, λόγω hardware δύσκολα θα βρεις πρόγραμμα με το οποίο θα παίζεις απευθείας τα .avi... επίσης να το βάζεις σε hardware decoding mode... εγώ χρησιμοποιώ το anydvdconverter και τα μετατρέπω και τα βλέπω μια χαρά (και με ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους!!)

το μόνο μειονέκτημα είναι ότι -ίσως και λόγω του υπολογιστή μου- αργεί να κάνει τη μετατροπή...

 

λέει να κάνεις σε wildfire overclock;

 

ανάλογα το τι θες... δεν είσαι ικανοποιημένος από την ταχύτητα του μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, λόγω hardware δύσκολα θα βρεις πρόγραμμα με το οποίο θα παίζεις απευθείας τα .avi... επίσης να το βάζεις σε hardware decoding mode... εγώ χρησιμοποιώ το anydvdconverter και τα μετατρέπω και τα βλέπω μια χαρά (και με ελληνικούς εξωτερικούς υπότιτλους!!)

το μόνο μειονέκτημα είναι ότι -ίσως και λόγω του υπολογιστή μου- αργεί να κάνει τη μετατροπή...

 

Σε τι αρχείο ακριβώς τα μετατρέπεις??(σε ΜP4 που το μετέτρεψα κάνει το ίδιο οπως με το .avi)

Link to comment
Share on other sites

τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς? εγώ με το anydvdconverter επιλέγω σαν profile google android mpeg-4 movie και είμαι οκ!
Link to comment
Share on other sites

τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς? εγώ με το anydvdconverter επιλέγω σαν profile google android mpeg-4 movie και είμαι οκ!

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται..έκανα ακριβώς οτι κι εσυ με το anydvdconverter αλλά και πάλι τα ίδια..κολλάει(με το rockplayer). Ουφ! τι να κανω??? κατέβασα και άλλο ένα πρόγραμμα το yxplayer που παίζει μια χαρά τα αρχεία .avi αλλά δυστυχώς στο κάτω μερος της οθόνης έχει πάντα διαφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται..έκανα ακριβώς οτι κι εσυ με το anydvdconverter αλλά και πάλι τα ίδια..κολλάει(με το rockplayer). Ουφ! τι να κανω??? κατέβασα και άλλο ένα πρόγραμμα το yxplayer που παίζει μια χαρά τα αρχεία .avi αλλά δυστυχώς στο κάτω μερος της οθόνης έχει πάντα διαφήμιση.

 

κατέβασα το mvideoplayer και παίζει μια χαρά τα αρχεία που μετέτρεψα!!! μια τελευταία ερωτηση(τουλάχιστον για σήμερα χεχε), αν πάρω μια 16αρα sd θα κολλάει???

Link to comment
Share on other sites

unrevoked dev team

Maybe good news for people with HTC Wildfire. We're looking at it. (Also maybe good news for people with EVO Shift 4G sooner or later.)

12 hours ago

 

Λες να; :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να κάνω απεγκατάσταση προγραμμάτων, πως βλέπω αν μια εφαρμογη εχει εγατασταθεί στην SD και πως μπορω να κάνω εγκατάσταση κατευθείαν στην SD?? Ααααα και μια τελευταία ερώτηση...όταν έκανα την αναβάθμιση σε 2.2 είχα μια κάρτα SD 2GB, τώρα αν βάλω μια άλλη κάρτα SD πρέπει να κάνω πάλι κατι σχετικά με την αναβάθμιση??

Για να απεγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα, πήγαινε ρυθμίσεις->εφαρμογές->διαχείριση εφαρμογών και επιλέγεις την εφαρμογή που θες και μετά πατάς κατάργηση εγκατάστασης. Εφαρμογές που εγκατέστησες από το μάρκετ, μπορείς να τις απεγκαταστήσεις μπαίνοντας στο μάρκετ και πατώντας στην καρτέλα λήψεις και μετά πάτησε παρατεταμένα πάνω σε μια εφαρμογη και κατάργηση εγκατάστασης

Όλες οι εφαρμογές εγκαθίστανται από μόνες τους στη μνήμη του κινητού. Εσύ πρέπει αν τις μεταφέρεις στην κάρτα μνήμης, πηγαίνοντας πάλι στη διαχείριση εφαρμογών και πατώντας μεταφορά στην sd. Δε νομίζω να υπάρχει τρόπος να μπαίνουν στην sd αμέσως... Έχω δει κι αυτό, αλλά δεν ξέρω καν αν λειτουργεί στο κινητό μας ;) Οι εφαρμογές που τρέχουν συνεχώς πάντως δεν κάνει να μπαίνουν στην κάρτα μνήμης (πχ τα widget).

Kαι τέλος δεν πρέπει να κάνεις κάτι με την άλλη κάρτα. Απλά (αν δεν αντιγράψεις την παλιά), θα πρέπει να την κάνεις ένα φορμάτ από το κινητό!

Επειδη εχω και στο pc Ubuntu OS αν γινει root οπως λες τι παραπανω οφελη θα εχω??

και αλλη μια ερωτηση επισης μου λες να σβησω οσες cache βρω εννοεις να σβησω αυτο που λεει Διαγραφη Προσωρινης μνημης =cache memory ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ σωστα??

Απ'τη στιγμή που έχεις τη 2.2 την επίσημη, ξεχνάς προς το παρόν το ρούτ. Και ναι την προσωρινή μνήμη σβήνεις κι όχι τα δεδομένα, γιατί αλλιώς θα χάσεις τις ρυθμίσεις σου!

 

λέει να κάνεις σε wildfire overclock;

Εξαρτάται. Σε κάποια πράγματα γίνεται πιο γρήγορο, αλλά εμένα πχ μου φάνηκε λιγότερο smoot σε κάποια άλλα, οπότε δεν είμαι τώρα overclocked. Γενικότερα εξαρτάται κι απ'τη ρομ, αλλα κερδίζεις σίγουρα κάτι σε επιδόσεις. Δεν είχα πρόβλημα με τις επιδόσεις του κινητού, οπότε είμαι οκ κι έτσι!

κατέβασα το mvideoplayer και παίζει μια χαρά τα αρχεία που μετέτρεψα!!! μια τελευταία ερωτηση(τουλάχιστον για σήμερα χεχε), αν πάρω μια 16αρα sd θα κολλάει???
Δεν έχει σχέση το μέγεθος (της κάρτας) αλλά η ταχύτητά της (αυτό το class 2,4,6,10 κλπ). Από default το κινητό είχε μια class 2 των 2gb και πήγαινε σχετικά καλά. Με μια 4 gb class 6, είδα είναι η αλήθεια μια μικρή διαφορα! :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

 

Απ'τη στιγμή που έχεις τη 2.2 την επίσημη, ξεχνάς προς το παρόν το ρούτ. Και ναι την προσωρινή μνήμη σβήνεις κι όχι τα δεδομένα, γιατί αλλιώς θα χάσεις τις ρυθμίσεις σου!

 

Ακριβως αυτο που λες,δυστηχως Οσα Email και αν πηγα να σβησω οταν μπηκα απο το pc στο mailbox μου δεν εχει αλλαξει κατι προς το παρων... ισως να θελει κ αλλα να πεταξω διαφορετικα δεν μπορω να εξηγησω το λογο που δεν μου ερχεται κανενα email

Link to comment
Share on other sites

@Cannibal

 

να προτείνω μια εναλλακτική λύση? δημιούργησε ένα καινούριο e-mail, στο οποίο να προωθείς και του άλλου(είναι πολύ απλή διαδικασία, αν αποφασίσεις να το κάνεις και θες βοήθεια στείλε pm) και συνέδεσε το κινητό με το καινούριο, το οποίο ουσιαστικά θα το χρησιμοποιείς μόνο για το κινητό, ενώ θα μπορείς να στέλνεις mail και να φαίνεται η κανονική σου διεύθυνση... οπότε ούτε τα παλιά θα κατεβάσει, ούτε θα έχεις πρόβλημα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο που λες,δυστηχως Οσα Email και αν πηγα να σβησω οταν μπηκα απο το pc στο mailbox μου δεν εχει αλλαξει κατι προς το παρων... ισως να θελει κ αλλα να πεταξω διαφορετικα δεν μπορω να εξηγησω το λογο που δεν μου ερχεται κανενα email

Δοκίμασε πρώτα να σβήσεις από τον υπολογιστή τα μέιλ...

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...