Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειναι βαρυς χρηστης σαν εμας μην περιμενεις πολλα....Δεν θα μπορει με ενα στησιμο της συσκευης να κανει τη δουλεια του?

Θα μπορει απλα μπορει να εχει διαφορα προβληματα απο εδω και απο εκει μερικες φορες, τα οποια θα λυνονται ευκολα αλλα αμα δεν ξερεις,ψαχνεσαι κλπ (πχ δες εδω τι θελει για 160 χαρακτηρες )

 

και η μπαταρια του δεν ειναι και τοσο καλη να ξερεις..

 

τωρα αμα το βρει πολυ φθηνα ας το παρει και αμα δεν του αρεσει ας το δωσει μετα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, έχω ένα μικρό πρόβλημα, από ότι βλέπω εδώ η τελευταία έκδοση του power kernel είναι η v52. Εγώ είμαι με την v51 και δεν μπορώ να κάνω update στην νέα. Δηλαδή με apt-get install kernel-power-flasher πέρνω 0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 1 not upgraded. Το uname -r μου δίνει 2.6.28.10-power51. Είμαι με CSSU Stable version: 21.2011.38-1Smaemo6. Αντιμετόπισε κανείς παρόμοιο "πρόβλημα"; Επίσης για να κάνω uninstall τον kernel απλά αφαιρώ πρώτα τα settings για τον power kernel και μετά από το menu επιλέγω το εικονίδιο Nokia Kernel; Σας, ευχαιριστώ.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα μικρό πρόβλημα, από ότι βλέπω εδώ η τελευταία έκδοση του power kernel είναι η v52. Εγώ είμαι με την v51 και δεν μπορώ να κάνω update στην νέα. Δηλαδή με apt-get install kernel-power-flasher πέρνω 0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 1 not upgraded. Το uname -r μου δίνει 2.6.28.10-power51. Είμαι με CSSU Stable version: 21.2011.38-1Smaemo6. Αντιμετόπισε κανείς παρόμοιο "πρόβλημα"; Επίσης για να κάνω uninstall τον kernel απλά αφαιρώ πρώτα τα settings για τον power kernel και μετά από το menu επιλέγω το εικονίδιο Nokia Kernel; Σας, ευχαιριστώ.

εγω παντως οταν προσπαθησα να απεγκαταστησω το kp51 δεν τα καταφερα.μαλλον εγινε (η το κανανε) αναποσπασπαστο κομματι του cssu.παντως απ οτι διαβαζω συχνα στο maemo.org οσοι εβαλαν το 52 αντιμετωπιζουν διαφορα προβληματα.θα προτεινα να μην βιαστεις να το αναβαθμισεις.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Όταν το είχες κάνει υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την συσκευή να μην bootάρει.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Όταν το είχες κάνει υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την συσκευή να μην bootάρει.

ναι,γιατι τοτε(πριν 3 χρονια) δεν ηξερα και το απεγκατεστησα απο app manager,ενω επρεπε να το κανω απ το μενου εφαρμογων με το αντιστοιχο εικονιδιο.το αποτελεσμα ηταν να μην μπουταρει επειδη διεγραψα το kernel χωρις να εγκατασταθει το nokia kernel.πατωντας το εικονιδιο για απεγκατασταση η διαδικασια γινεται αυτοματα(φευγει το ενα kernel,ερχεται το αλλο.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε με πιο απλό τρόπο από ότι περίμενα. Στο application catalogue του Extras-Devel είχα το distribution ως freemantle-1.3 μετά από αλλαγή σε freemantle βρήκε όλα τα updates (7) και για τον kernel αλλά και για το cuteTube, pierogi, etc.

Υ.Γ.: Το αναφέρω σε περίπτωση που κάποιος αντιμετοπίζει παρόμοιο "πρόβλημα". Προφανώς υπάρχει κάποιο πρόβλημα μετά την μεταφορά που έγινε.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπερα στην παρεα...λοιπον αγορασα εχθες ενα μεταχειρισμενο n900 σε αρκετα καλη τιμη και σε καλη κατασταση...το παιδι ομως που το ειχε του εχει κανει αλλαγη λογισμικου kernel εαν δεν κανω λαθος για να κανει διαφορα..τροω απιστευτα κοληματα σε ιστοσελιδες οπου στο τελος παγωνει η εικονα και μενει ετσι για κανα 5 λεπτο και αναγκαζομαι να το κλεισω απο το κουμπι για να κανω επανεκινηση...και γενικα σαν τρελο συμπεριφερετε...μια διχνει σημα μια δεν διχνει και τετοια...με αλλα λογια θελω να γυρισω τα παντα οπως τα ειχε ι μαμα νοκια...σαν να το πηρα τωρα το τηλ απο την νοκια...εκανα επαναφορα ρυθμισεων αλλα αυτο δεν επιστρεφει το κινητο στο αρχικο λειτουργικο που ειχε η νοκια απλα διαγραφει δεδομενα...εψαξα και στο ιντερνετ για επαναφορα του στοκ λειτουργικου αλλα δεν καταλαβα σχεδον τιποτα καθως δεν ειμαι ειδικος σε αυτα...τι μπορω να κανω για να επιστρεψει το τηλ σε στοκ λειτουργια? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Αν εχει βάλει τον power kernel μέσα απο τις εφαρμογες θα δεις ενα εικονίδιο Nokia kernel. Πάτησε το και μετά απο κάποια διαδικασία θα επανέλθει ο βασικός kernel. Αν όμως όντως θες να σβήσεις τα πάντα απο μέσα, εκτός απο τα αρχεία που είναι στα 32 bg σε περίπτωση που εχει βάλει το cssu, θα πρέπει να φλασαρεις ξανά το λειτουργικό. Η διαδικασία είναι εδώ ************ γίνεται μόνο απο windows xp απο όσο ξέρω. Πρέπει να κατέβασεις το αρχείο PR 1.3 για global n900 και τον flasher στην αρχή της σελίδα. Εκεί εχει και τις οδηγίες. Διάβασε τές καλά πριν ξεκινήσεις.... Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η δημοσίευση συνδέσμων προς αρχεία firmware

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το εικονιδιο που λες το εχω δει αλλα φοβαμε να το πατησω γιατι λεει μπορει να κολισει τελειως,,,εμενα με ενδιαφερει να γυρισει το παλιο την νοκια κερνελ...οποσ τησ μανας του δηλαδη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τρωει τρελα κοηματα συνεχεια το τηλ και ολο κανω επανεκινηση

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο το εικονιδιο που λες το εχω δει αλλα φοβαμε να το πατησω γιατι λεει μπορει να κολισει τελειως,,,εμενα με ενδιαφερει να γυρισει το παλιο την νοκια κερνελ...οποσ τησ μανας του δηλαδη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τρωει τρελα κοηματα συνεχεια το τηλ και ολο κανω επανεκινηση

πατα το. Να είναι φορτισμένο όμως. Αν δεν πετύχει το φλασαρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει το cssu στις ρυθμισεις θα δεις ενα about maemo 5 community ssu. Αν θες να δεις ποιον kernel εχεις. Ανοιγει το terminal και γραφεις uname -a . Αν εχεις τον power θα σου βγαλει 2.6.28.10-power52 πχ.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει root στο maemo. Απλα εχει βαλει εναν βελτιωμενο kernel. Ανοιξε το wifi, συνδεσου για να κατεβει ο παλιος kernel και πατα το εικονιδιο στις εφαρμογες nokia kernel.

 

ΥΓ Μην γραφεις με greeklish

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τις προηγούμενες μέρες είχα δει τυχαία στο maemo talk ότι για μεγάλο κόλλημα του browser ευθύνεται το adblock. Δες αν είναι εγκατεστημένο από το App Manager και αν είναι εγκατεστημένο βγάλτο και δες ξανά αν σου κολάει τόσο.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

πηγα να κανω εγκατασταση μια εφαρμογη και μολις ξεκινησε να κανει εγκατασταση παγωσε η εικονα παλι και εκανα επανεκινιση...κατι δεν παει καλα παντως...ελπιζω πως αμα μπουν οι εργοστασιακες ρυθμισεις θα σαξει...αλλα ειναι πολι πολυπλοκο να το επαναφερεις απο τι διαβαζω να φλασαριστει δυλαδη...δεν ειμαι και ειδικος σε αυτα...μονο και μονο να βρεις συστημα με xp εν ετη 2014...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το app manager ειναι προγραμμα που απο εκει κατεβαζουμε τις εφαρμογες για το κινητο απο τι καλαβα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως. Απο εκει μπορεις να βαζεις εφαρμογες. Βεβαια ειναι πολυ αργος. Μπες και κατεβασε απο εκει τον faster application manager. Θα κανει τη ζωη σου πιο ευκολη...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βρω αυτον τον flasher 3.5 πουθενα στο Internet για να το κανω set up...χρειαζετε για να γινει το flash...οπου παταω για να κατεβει βγαζει error 404....
Link to comment
Share on other sites

Βούτηξες σε βαθιά νερά φίλε optimumw...

Εύχομαι να ευχαριστηθείς την συσκευή σου αν και άργησες 1-2 χρόνια είναι η αλήθεια..

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

απο ολα αυτα ποιο να κατεβασω? και κατι αλλο...λεω να ξεκινησω την διαδικασια αλλα εχο windows 7...λενε οτι θελει xp...ειναι στανταρ αυτο? που να βρω xp εγω τωρα
Link to comment
Share on other sites

Maemo Flasher-3.5 Tool for Fremantle and Diablo, installation package for Windows 7, XP and Vista (x86, 32-bit)

 

αυτο θα κατεβασεις, μην ανησυχεις με τα windows 7 θα γινει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου να σε καλα...και κατι αλλο..δεν μπορω να βρω παλι την σελιδα με το p.r και το eMMC...ενας φιλος τα ανεβασε εδω εχθες αλλα εξαφανιστηκε σημερα...μια παρομοια σελιδα ηταν...
Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα απο το cmd να παταω τις εντολες αλλα δεν τις περνει μολις παταω το enter...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και κατι αλλο..δεν μπορει να αναγνωρισει τους drivers...μολις βαζω το usb μου λεει πως δεν ηταν επιτυχης η συνδεση με την συσκευη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...