Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλά νέα.Η Nokia ετοιμάζει νέο firmware που θα σου δίνει δυνατότητα για Dual Boot Maemo/Meego.

 

http://www.engadget.com/2010/10/14/nokia-n900-gives-users-the-option-to-dual-boot-into-meego-exper/

 

Φ Α Ν Τ Α Σ Τ Ι Κ Α νεα:):):)

αντε επιτελους....καιρος ηταν:):)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας ,ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας .Εδω και δυο εβδομαδες εχω ενα νοκια ν900 το οποιο το εχω αγορασει μεταχειρισμενο ,οταν γραφω μια εντολη πχ

(echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config) που ειναι για τους υποτητλους του mplayer μου λεει PERMISSION DENIED τ πρεπει να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,ειμαι νεος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας .Εδω και δυο εβδομαδες εχω ενα νοκια ν900 το οποιο το εχω αγορασει μεταχειρισμενο ,οταν γραφω μια εντολη πχ

(echo "subfont-encoding=ISO-8859-7" > /home/user/.mplayer/config) που ειναι για τους υποτητλους του mplayer μου λεει PERMISSION DENIED τ πρεπει να κανω ?

 

Θα εγκαταστήσεις την εφαρμογή rootsh. Ενεργοποιεί τον υπερχρήστη στο τερματικό γράφοντας root και [enter].

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

τιποτα ***** το εχω εγκαταστησει το rootsh .Αλλα δεν καταλαβενω κατι, μολις μπω στο x-terminal παταω root και (enter) η μετα ?Γιατι εγω το παταω μολις μπω και μ βγαζει

nokia -n900:~# και παλι ομως μου λεει PERMISSION DENIED. Δεν ξερω τ να κανω λετε να παιζει τπτ με το (/home/user/.mplayer/config)

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

@artzas

Μπες στο x terminal και γράψε sudo gainroot και μετά πάτα enter. Δοκίμασε το και πες αν σου έδωσε πρόσβαση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Στον συγκεκριμένο κατάλογο δεν χρειάζονται δικαιώματα υπερχρήστη (root). Άνοιξε το αρχείο με τον text editor της επιλογής σου και κάνε μόνος σου τις αλλαγές:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=273321

 

Πρίν κράτησε ένα αντίγραφο ;)

 

cp - Αντιγραφή αρχείου. (man)

cp file /home/user/MyDocs - Αντιγραφή του αρχείου file στον κατάλογο ~/MyDocs

cp -a dir /home/user αντιγραφή του καταλόγου dir στον κατάλογο /home/user.

cp file file.old - Κρατάμε αντίγραφο του αρχείου file σε ένα καινούριο αρχείο με την ονομασία file.old. Ιδιαίτερα χρήσιμο στην περίπτωση που αλλάξουμε κάτι σε ένα αρχείο κείμενου ακόμη και εάν κάνουμε λάθος μπορούμε να επαναφέρουμε το προηγούμενο αρχείο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

@artzas

Μπες στο x terminal και γράψε sudo gainroot και μετά πάτα enter. Δοκίμασε το και πες αν σου έδωσε πρόσβαση.

 

ευχαριστω πολυ ολα ok !!! Εγραψα στο X terminal sudo gainroot enter kai μετα την εντολη το μονο παραξενο ειναι οτι μου εβγαλε denide! αλλα δουλεψε κανινικα :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μπορεί κάποιος να μου πει τι παίζει με τις εγγυήσεις άμα πάρω το κινητό από Αγγλία;; Παλιά θυμάμαι, εφ όσον ήταν από ΕΕ αναγνωριζόταν και εδώ η εγγύηση...

Το έχει στο amazon.co.uk στα 400Ε (350pounds) και εχει δωρεάν μεταφορικά και σκέφτομαι να το πάρω!

η νοκια ελλαδας δεν αναγνωρίζει την εγγυήση του software αλλα μονο του hardware .

 

Καλημέρα.Υπάρχει τροπος να μπω στο vodafone live για να δω live tv?

νομιζω πως οχι,θελει flash 10.1.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν μιλαμε με καποιον στο skype και μας στελνει μια photo μεσω της κουβεντας που κανουμε υπαρχει περιπτωση να κατεβει αυτη η photo στο n900.....???

στο pc γινεται......(εννοείται αυτο:p).....

το δοκιμασα πριν απο λιγο στο κινητο και δεν τα καταφερα.....σε αντιθεση με το pc..

ειναι ετσι η κανω κατι λαθος εγω.....?

 

παιδες τωρα τελευταια εχω ενα σοβαρο προβλημα...

με παίρνουν τηλ και η κληση δεν υπαρχει στο μητρώο....:worry:

αν πχ εχω μια αναπάντητη και δεν την προλαβω η κλεισω την ειδοποίηση χωρις να την δω....δεν θα δω την κληση ποτε.....

επισης μου γινεται και ενα μπαχαλο με τα sms......μερικες φορες μου ερχεται ενα sms απο εναν φιλο που εχω πολλα sms του αποθηκευμένα...

την ωρα που το διαβαζω(οταν ερχεται) το sms υπαρχει....

αν παω μετα να το δω μετα μεσα απο τις συνομιλίες δεν υπαρχει.....η μπορει να εμφανιστεί μετα απο 2 με 3 μερες...

γενικα εχω πολλα τετοια κουφά τις τελευταίες μερες.....

εχει κανεις παρομοια προβληματα....?

 

EDIT...

Παιδια σημερα αρχισα να χανω και sms :worry::worry:

ερχονται και μολις παω να τα διαβασω δεν υπαρχουν πουθενα.....:rolleyes:

τα νευρα μου...δεν το γλυτωνουμε το φορματ ετσι.......?:X

 

παιδια παλι και μετα απο φορματ ΧΑΝΩ SMS.....:rolleyes:

παλι τα ιδια....

θα τρελαθω μιλαμε...

ερχονται τα διαβαζω και μετα τελος....

μετα απο 2 με 3 μερες μπορει να εμφανιστουν ΜΕΣΑ ΣΤΑ SMS ΑΛΛΩΝ(συζητήσεις η οπως αλλιως θελετε....)

επισης πολλες φορες εχω ενα μπερδεμα με το μητρωο τις συζητησεις και κατι τετοια τρελα....

προχθες μου εβγαζε τις αναπάντητες μεσα στα μηνύματα.....:confused:

εχω σπαει το κεφαλι μου να βρω τι μπορει να φταιει.....

Edited by gianpithio
Συνένωση Συνεχόμενων Μηνυμάτων.
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα δειχνουν οτι εχω το παρακατω προβλημα!!! και απο οτι βλεπω ειναι πολυ σοβαρο και η λυση που προτεινουν στο παρακατω λινκ δεν ειναι σιγουρο οτι λυνει το προβλημα 100 %

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Maemo-Devices/N900-Conversations-nothing-shows-up/td-p/634565

ασε που εχω αρχισει να ανησυχω και για αλλο τωρα!! εχω την εντυπωση οτι εστελνα sms σε αλλον και τα επαιρνε αλλος τελικα η δεν τα επαιρνε καθολου:X:worry:

για αυτο λεω καθυστερει πολυ η νοκια το κινητο εχει σοβαροτατα μπαγκς που θελουν λυση αμεσα!!!!!!!!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα δειχνουν οτι εχω το παρακατω προβλημα!!! και απο οτι βλεπω ειναι πολυ σοβαρο και η λυση που προτεινουν στο παρακατω λινκ δεν ειναι σιγουρο οτι λυνει το προβλημα 100 %

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Maemo-Devices/N900-Conversations-nothing-shows-up/td-p/634565

ασε που εχω αρχισει να ανησυχω και για αλλο τωρα!! εχω την εντυπωση οτι εστελνα sms σε αλλον και τα επαιρνε αλλος τελικα η δεν τα επαιρνε καθολου:X:worry:

για αυτο λεω καθυστερει πολυ η νοκια το κινητο εχει σοβαροτατα μπαγκς που θελουν λυση αμεσα!!!!!!!!

Καλημέρα , μου έχει παρουσιάσει και μένα αυτό το πρόβλημα 2 φορές , ήταν και οι 2 μετά από εγκατάσταση εφαρμογών από extra-devel όποτε με ένα reflash και προσοχή στο τι περνάς στο Ν900 θα είσαι οκ .

Link to comment
Share on other sites

παιδια παλι και μετα απο φορματ ΧΑΝΩ SMS.....:rolleyes::rolleyes:

παλι τα ιδια....

θα τρελαθω μιλαμε...

ερχονται τα διαβαζω και μετα τελος....

μετα απο 2 με 3 μερες μπορει να εμφανιστουν ΜΕΣΑ ΣΤΑ SMS ΑΛΛΩΝ(συζητήσεις η οπως αλλιως θελετε....)

επισης πολλες φορες εχω ενα μπερδεμα με το μητρωο τις συζητησεις και κατι τετοια τρελα....

προχθες μου εβγαζε τις αναπάντητες μεσα στα μηνύματα.....:confused:

εχω σπαει το κεφαλι μου να βρω τι μπορει να φταιει.....

 

Φτιάξε λίγο τις επαφές σου. Ειδικά αν έχεις διπλές καταχωρήσεις στο εμφανίζει αυτό το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , μου έχει παρουσιάσει και μένα αυτό το πρόβλημα 2 φορές , ήταν και οι 2 μετά από εγκατάσταση εφαρμογών από extra-devel όποτε με ένα reflash και προσοχή στο τι περνάς στο Ν900 θα είσαι οκ .

 

ρε συ μετα απο reflash ημουν δεν εβαλα και τοσες πολλες εφαρμογες.....:worry:

τελος παντων.....

 

Φτιάξε λίγο τις επαφές σου. Ειδικά αν έχεις διπλές καταχωρήσεις στο εμφανίζει αυτό το πρόβλημα.

 

δεν εχω διπλες καταχωρησεις...θα τις ξαναδω ομως τις επαφες μου...μηπως κατι δημιουργησε το προβλημα απο εκει...

για την ωρα εκανα την λυση που δινουν στο φορουμ...της νοκια...

 

open an x terminal and run these commands EXACTLY

 

cd .rtcom-eventlogger

 

mkdir keep

 

mv el* keep

 

now power off using the power button and power back on

 

μου εσβησε ολα τα μηνύματα και ολοκληρο το μητρώο...σαν να τα "καθαρισε" ολα

το παραπανω λενε ομως οτι δινει λυση....θα το δω στην πραξη και θα σας πω......

 

παιδια το εψαξα και βλεπω οτι σε πολυ κοσμο παρουσιάστηκε το προβλημα...δειτε λιγο εδω....

http://discussions.europe.nokia.com/t5/forums/searchpage/tab/message?filter=location&location=Board%3Amaemo&q=+rtcom-eventlogger

γεμισε ο τοπος απο παρομοια τοπικ...η λυση ειναι αυτη που εγραψα πιο πανω και ο θεος βοηθος........

δεν τιθεται θεμα επαφων απο οτι καταλαβα.......το προβλημα προφανως ειναι αλλου....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να διορθωθεί το πρόβλημα..

 

Άνοιξε το τερματικό μπες στον κατάλογο .rtcom-eventlogger με cd .rtcom-eventlogger δώσε ls και πες μου εάν βλέπεις τα 2 αρχεία el-v1.db και el-v1.db.-journal :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να διορθωθεί το πρόβλημα..

 

Άνοιξε το τερματικό μπες στον κατάλογο .rtcom-eventlogger με cd .rtcom-eventlogger δώσε ls και πες μου εάν βλέπεις τα 2 αρχεία el-v1.db και el-v1.db.-journal :O

 

ναι τα βλεπω....

"attachments el-v1.db.-journal plugins

el-v1.db keep"

 

τι σημαινει αυτο τωρα ειναι καλο η κακο....??:p

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, για να σιγουρευτώ ότι είναι το ίδιο σε περίπτωση που διέγραφες η μετονόμαζες τα αρχεία. Να σου πω την γνώμη μου δεν νομίζω να γίνει κάτι, μπορεί να λυθεί το πρόβλημα για λίγο αλλά μετά μάλλον θα παρουσιαστεί ξανά. Ελπίζω να κάνω λάθος.. ενημέρωσε μας μετά από μερικές ημέρες.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, για να σιγουρευτώ ότι είναι το ίδιο σε περίπτωση που διέγραφες η μετονόμαζες τα αρχεία. Να σου πω την γνώμη μου δεν νομίζω να γίνει κάτι, μπορεί να λυθεί το πρόβλημα για λίγο αλλά μετά μάλλον θα παρουσιαστεί ξανά. Ελπίζω να κάνω λάθος.. ενημέρωσε μας μετά από μερικές ημέρες.. :)

:worry::worry:

πανω κατω δηλαδη με τι σχετίζεται βρε παιδια αυτο το προβλημα.....?

και δεν μπορει να το εχει τοσος κοσμος...?

δεν μπορει ολοι αυτοι να εχουν διπλες καταχωρήσεις να το εχουν παθει απο μη σωστη εφαρμογη κτλ κτλ κτλ κατι συμβαινει εδω.....

προσωπικά εγω αραιά και που παντα ειχα παρόμοια προβληματακια...

την μια δεν φόρτωνε σωστα ολα τα widgets οταν ανοιγα το κινητο την αλλη τα εχανα τελειως την αλλη το κανεις συνδεση με το bluetooth ακουστικο σου(γνησιο νοκια παρακαλω) και ενω δειχνουν ολα καλα σε παιρνουν τηλ και δεν ακους τιποτα και διαφορα αλλα τετοια χαριτωμένα....

το τελευταιο ομως να χανεις κλησεις και sms ηταν απο τα πιο σοβαρα για μενα...:worry:

πριν το φορματ μου τυχε να εχω αναπαντητη απο τηλ που περιμενα(sos) δεν ακουσα την αναπαντητη "εφυγε"/"χαθηκε" και τελικα δεν την ειδα την κληση ποτε..:rolleyes:

εεε οταν εγινε και αυτο με τα sms τρελάθηκα νταξει ειπαμε mms γιοκ αλλα οχι και sms....

θα δουμε θα σας πω σε λιγες μερες καλώς η κακώς ειμαι ανθρωπος που στελνω/δεχομαι πολλα sms....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει πως μπορουμε να βαλουμε το tweak FLash plugin-flash 10.1???

 

Αρχικά θα το εγκαταστήσεις. Στη συνέχεια θα το ανοίξεις και θα επιλέξεις την έκδοση του flash που θέλεις να κάνει report στα site που επισκέπτεσαι. Αυτό ήταν:)

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

@mikemilos

Εδώ θα βρεις βασικές πληροφορίες για το Ν900. Αφού τα διαβάσεις θα καταλάβεις τι εννοώ με αυτά που γράφω παρακάτω.

 

Η εφαρμογή είναι στα extra-devel, θα πρέπει να τα ενεργοποιήσεις και να την εγκαταστήσεις. Μόλις το κάνεις θα την ανοίξεις και θα επιλέξεις ποια έκδοση flash θέλεις να νομίζει ότι έχεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

ωχ help τι απο ολα αυτα κανω install και πως κανω report? χθες το πηρα το Ν900 ειμαι λιγο ασχετος...

 

http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/tweakflashver/

 

Μπορείς και μέσω το Αpp Manager να το κατεβάσεις μέσω wi-fi που είναι πιο εύκολο.

Θα μπεις στο Αpp manager ---> Download --->All ---> Πληκτρολόγα tweak και επέλεξε

την εφαρμογή.

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

ok super το εκανα... ξερεις μηπως κανεις να μου πει πως μπορω να κλεινω τελειως το wifi και αν μπορω να τραβαω βιντεο το βραδυ με το φλας ανοιχτο?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...