Jump to content

Nokia N900 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από λίγη ώρα έκανε αναβάθμιση ο enhanced kernel. Σύντομα διαπίστωσα οτι ήταν αδύνατο να χρησιμοποιήσω την κάμερα. Τελικά απεγκατέστησα τον enhanced kernel και το πρόβλημα λύθηκε. Κρίμα γιατί δούλευε μια χαρά στα 850MHz.

Συνέβη και σε κάποιον αλλον το ίδιο;

 

Γίνονται updates με σκοπό να συνδιαστούν οι drivers για το fcamera, το kernel του titan και το usb hostmode οπότε ας μην κάνετε update αν δεν ρίχνετε μια ματιά εδώ. Όταν γίνει stable και λειτουργική κάποια έκδοση του kernel θα ενημερώσω κι εγώ.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πριν από λίγη ώρα έκανε αναβάθμιση ο enhanced kernel. Σύντομα διαπίστωσα οτι ήταν αδύνατο να χρησιμοποιήσω την κάμερα. Τελικά απεγκατέστησα τον enhanced kernel και το πρόβλημα λύθηκε. Κρίμα γιατί δούλευε μια χαρά στα 850MHz.

Συνέβη και σε κάποιον αλλον το ίδιο;

 

same here... :X

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς όταν στον broswer βρίσκω κάποιο έγραφο κειμένου να το ανοίγει με το google documents? Γιατί τώρα πρέπει να το κατεβάζεις σε έναν φάκελο και μετά να πηγαίνεις στον φάκελο και να επιλέγεις το πρόγραμμα που θέλεις να το ανοίξεις. H τουλάχιστον πως γίνετε να τα ανοίγεις κατευθείαν με κάποιο πρόγραμμα σαν το abiworld και να μην πρέπει να κάνεις όλη αυτή την διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

αυριο το μεσημερι μαλλον (99%) θα αγορασω ενα Ν900 μεταχειρισμενο στα 300 και εχω μερικες ερωτησεις.

1) αξιζει 300 πλεον? (ειναι με κουτι κτλ)

2) τι πρεπει να προσεξω περα απο γρατζουνιες;

3) το Vodafone Web δουλευει κανονικα; οι ρυθμισεις εννοω.

 

αυτα... για προγραμματα και λοιπα δε ρωταω, το φορουμ ειναι τιγκα :)

 

Ευχαριστω

 

νομιζω οτι το εβαλα σε λαθος υποφορουμ...

Edited by CYB3RPHR33K
1610> GA628> 3110> GF788e> CD920> V2288> T200> T65> 3410> T310> 6600> P800> K500i> 6630> N70> N82> X10 mini> Desire> Desire S> S3 > Note 3 > Note 8 > Note 9 > Note 20 Ultra... ΟΥΦ! :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!! έκανα αναβάθμιση και μετα ξαφνικα μου εμφανιζε ει διπλουν κ τριπλουν καποια αλμπουμ στον πλεϊερ, σβήνω αυτά τα άλμπουμ κ συνεχίζουν να εμφανίζοντε, τελικά σβήνω όλα τα τραγούδια + βίντεο, και τωρα στον πλεϊερ δείχνει 0 βίντεο,το σωστό δλδ, αλλα 130τραγούδια κ τα άλμπουμ μέσα,τα οποία δεν υπάρχουν στο τηλέφωνο κ αν πατήσω πάνω στα αλμπουμ λεει δεν βρεθηκε το αρχείο πολυμεσου.

 

τι μπορεί να συμβαίνει? τι να κάνω? :(

 

ευχαριστώ πολυ!!!! :)

http://www.LetsDate.gr

[Η 1η Polysexual ιστοσελίδα!!!]

 

http://www.eMediaShop.gr

[Τα φθηνότερα πακέτα Filehosting, Easybytez,Zevera κτλ...]

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα !!! εκανα update το enhanced kernel for power users και δεν μπορουσα να χρησιμοποιήσω την κάμερα. μετα ειπα να κανω uninstall το enhanced kernel και να κανω back up το παλιο . εκανα uninstall το kernel και μετα ενα reboot οταν εκανα το power on μου εμφανισε το u-boot του enhanced kernel και εκανε autoboot απο μονο του αλλα ποτε δεν μπηκε κανονικα στο τηλ !!! αντιθετα κανει απο μονο του reboot συνεχεια τι να κανω ? δεν ξερω αλλα και δεν θελω να το flasharω !! η εκτως εαν μπορω να flasharω μονο το kernel για να μν μου σβιστούν τα apps απο μεσα . α και κατι αλλο παρατηρησα οτι το τηλ θελει να μπουταρει απο τν SD καρτα τν εβγαλα αλλα τπτ τ να κανω ?HELP :(
Link to comment
Share on other sites

Θα φλασάρεις μόνο το κέρνελ. Κάνε κανονικά τη διαδικασία για ολικό φλασάρισμα αλλά η εντολή που θα δώσεις είναι: "flasher-3.5 -F <<imagename>>.bin --flash-only=kernel -f –R" χωρίς τα "

 

MHN κάνετε updates στα kernel γιατί ΔΕΝ είναι ασφαλή ακόμη ούτε είναι σίγουρο ότι δουλεύουν σωστά ή δεν έχουν bugs.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Θα φλασάρεις μόνο το κέρνελ. Κάνε κανονικά τη διαδικασία για ολικό φλασάρισμα αλλά η εντολή που θα δώσεις είναι: "flasher-3.5 -F <<imagename>>.bin --flash-only=kernel -f –R" χωρίς τα "

 

MHN κάνετε updates στα kernel γιατί ΔΕΝ είναι ασφαλή ακόμη ούτε είναι σίγουρο ότι δουλεύουν σωστά ή δεν έχουν bugs.

 

ευχαριστω φιλε θα το κανω και θα σου πω :):)

Edited by artzas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε θα το κανω και θα σου πω :):)

 

τπτ δεν μπορω να το κανω τα κανω ολα κανονικα και οταν παταω στο flasher-3.5 ανοιγει για 1sec και κλεινει τι να κανω help εχω μεινει χωρις τηλ

Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν μπορω να το κανω τα κανω ολα κανονικα και οταν παταω στο flasher-3.5 ανοιγει για 1sec και κλεινει τι να κανω help εχω μεινει χωρις τηλ

 

Ξαναδοκίμασε σε άλλη θύρα του υπολογιστή και βεβαιώσου ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη, έστω λίγο.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκίμασε σε άλλη θύρα του υπολογιστή και βεβαιώσου ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη, έστω λίγο.

 

μπα παπαλα το δοκιμασα και σε αλλες θυρες και τπτ και η μπαταρια ειναι φορτισμενη πανω απο το 1/2 δεν ξερω εαν φτεει το pc αλλα το εχω δοκιμασει σε windows 7 86bit

και σε windows xp 64bit .και στα δυο το προγραμμα ανοιγει για δευτερολεπτα και κλεινει τι να κανω ?? :(:(

Link to comment
Share on other sites

μπα παπαλα το δοκιμασα και σε αλλες θυρες και τπτ και η μπαταρια ειναι φορτισμενη πανω απο το 1/2 δεν ξερω εαν φτεει το pc αλλα το εχω δοκιμασει σε windows 7 86bit

και σε windows xp 64bit .και στα δυο το προγραμμα ανοιγει για δευτερολεπτα και κλεινει τι να κανω ?? :(:(

 

Τον flasher τον ανοίγεις από το μενού, κανονικά όπως ανοίγεις όλα τα προγράμματα, όχι μέσα από το φάκελο του. Αυτό είναι που κάνεις λάθος.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν μπορω να το κανω τα κανω ολα κανονικα και οταν παταω στο flasher-3.5 ανοιγει για 1sec και κλεινει τι να κανω help εχω μεινει χωρις τηλ

star > run > cmd

cd C:\Program Files\maemo\...

Link to comment
Share on other sites

star > run > cmd

cd C:\Program Files\maemo\...

 

tnx παιδες ολα οκ :) αλλα αν προσεξετε στο βημα 5. Κλείνουμε το κινητό και ανοίγουμε το Maemo Flasher στον υπολογιστή μας. Αυτόματα ανοίγει το Command Prompt και μας τοποθετεί αμέσως στον φάκελο του Maemo Flasher. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ καιρο να μπω στο φορουν και δεν ξερω αν πρεπει να φτιαξω νεο θαμα για την απορεια μου....εχθες αγορασα το Ν900 και δεν ξερω καν πως γραφει ελληνικα sms...:(....μπορει να βοηθησει καποιος παρακαλω????
Link to comment
Share on other sites

Εχω πολυ καιρο να μπω στο φορουν και δεν ξερω αν πρεπει να φτιαξω νεο θαμα για την απορεια μου....εχθες αγορασα το Ν900 και δεν ξερω καν πως γραφει ελληνικα sms...:(....μπορει να βοηθησει καποιος παρακαλω????

 

φιλε μονο απο το virtual keyboard μπορεις να γραφεις ελληνικα sms με 160 γραμματα εκτος και αν θες απο το πληκτρολογιο του τηλεφωνου με 70 που εμενα δν με χαλαει με το προγραμμα ukeyboard !!Να και το link (http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/ukeyboard/)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μονο απο το virtual keyboard μπορεις να γραφεις ελληνικα sms με 160 γραμματα εκτος και αν θες απο το πληκτρολογιο του τηλεφωνου με 70 που εμενα δν με χαλαει με το προγραμμα ukeyboard !!Να και το link (http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/ukeyboard/)

στο virtual keyboard πως μπορω να βαλω ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

στο virtual keyboard πως μπορω να βαλω ελληνικα?

 

οταν εισαι στο virtual keyboard πατησε κατω αριστερα που εχει 4 γραμμες κ ενα βελος...θα σε παει στο μενου για cut-copy-paste....διπλα ακριβως δειχνει τις γλωσσα που θες να επιλεξεις!

 

Στην περιπτωση που δεν εχει εκει ελληνικα θα πρεπει να πας settings,μετα text input και μετα θα πας κατω κατω και θα επιλεξεις για δευτερη γλωσσα ελληνικα και μετα θα στο εμφανιζει εκει που σου ανεφερα στην αρχη στο virtual keyboard!

 

Ελπιζω να σε βοηθησα!! :D

Link to comment
Share on other sites

οταν εισαι στο virtual keyboard πατησε κατω αριστερα που εχει 4 γραμμες κ ενα βελος...θα σε παει στο μενου για cut-copy-paste....διπλα ακριβως δειχνει τις γλωσσα που θες να επιλεξεις!

 

Στην περιπτωση που δεν εχει εκει ελληνικα θα πρεπει να πας settings,μετα text input και μετα θα πας κατω κατω και θα επιλεξεις για δευτερη γλωσσα ελληνικα και μετα θα στο εμφανιζει εκει που σου ανεφερα στην αρχη στο virtual keyboard!

 

Ελπιζω να σε βοηθησα!! :D

δεν μου το βγαζει οταν παταω το κατω αριστερα κουμπι τιποτα....γιατι????

Link to comment
Share on other sites

δεν μου το βγαζει οταν παταω το κατω αριστερα κουμπι τιποτα....γιατι????

 

Αποκλειεται να μην σου βγαζει εστω cut-copy-paste και διπλα μια γλωσσα...τουλαχιστον τα αγγλικα! Αν σου βγαζει για γλωσσα αγγλικα και δεν εχει δευτερη τοτε θα κανεις αυτο που σου εξηγησα στα settings!;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει να γινει αναβαθμιση λογισμικου μεσω x-term?

 

Ναι γίνεται με την εντολή apt-get update.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται με την εντολή apt-get update.

μετα την απεγκατασταση του nitdroid μου κανει κολπα κατα την διαδικασια συνδεσης στο νετ. λες να βοηθησει ενα update?κι αν ναι μπαινω ως root ετσι;

Link to comment
Share on other sites

μετα την απεγκατασταση του nitdroid μου κανει κολπα κατα την διαδικασια συνδεσης στο νετ. λες να βοηθησει ενα update?κι αν ναι μπαινω ως root ετσι;

 

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση το nitdroid με το πρόβλημα σου. Είσαι σίγουρος ότι δεν έβαλες κάποια άλλη εφαρμογή που να προκάλεσε αυτό το πρόβλημα; Και είσαι βέβαιος ότι υπάρχει πρόβλημα; Η εντολή που σου έδωσα κάνει αναβάθμιση κάθε πακέτο ξεχωριστά εφόσον υπάρχει καινούρια έκδοση. Ουσιαστικά είναι η ίδια διαδικασία που κάνεις μέσω του application manager.

 

Δοκίμασε να σβήσεις όλες τις αποθηκευμένες συνδέσεις σου, κοίτα μήπως άλλαξες κάποια ρύθμιση στο Ν900 ή μήπως παίζει τίποτα με το router σου.

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση το nitdroid με το πρόβλημα σου. Είσαι σίγουρος ότι δεν έβαλες κάποια άλλη εφαρμογή που να προκάλεσε αυτό το πρόβλημα; Και είσαι βέβαιος ότι υπάρχει πρόβλημα; Η εντολή που σου έδωσα κάνει αναβάθμιση κάθε πακέτο ξεχωριστά εφόσον υπάρχει καινούρια έκδοση. Ουσιαστικά είναι η ίδια διαδικασία που κάνεις μέσω του application manager.

 

Δοκίμασε να σβήσεις όλες τις αποθηκευμένες συνδέσεις σου, κοίτα μήπως άλλαξες κάποια ρύθμιση στο Ν900 ή μήπως παίζει τίποτα με το router σου.

ολα καλα σ ευχαριστω ακομη μια φορα για την βοηθεια.τι θα καναμε χωρις εσενα εμεις οι ασχετοι που νομιζουμε οτι τα ξερουμε ολα δεν ξερω.μαλλον το qTranslate μου την εκανε την δουλεια.απ το πρωι που το εσβησα ολα δουλευουν ρολοι.ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...