Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Εφόσον συνεχίζει τη πολιτική με τα product codes η Nokia...

Βέβαια δεν γνωρίζω εάν το NSS μπορεί να αναγνωρίσει το N8, τουλάχιστον ακόμη, αλλά στο άμεσο μέλλον, σίγουρα ναι.

 

Δε δουλεύει το NSS, αυτό που γίνεται μέχρι στιγμής είναι κατέβασμα του ελληνικού (Balkans) firmware με Navifirm και κατευθείαν φλασάρισμα με Phoenix.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή επίσημα δεν υπάρχει να κάνουμε αναβάθμιση όπως παλιά μονο σε nokia care? Δεν μπορεί θα γίνετε απλά θα πρέπει να βγει καινούρια version του Nokia Software Updater

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίσεις θα μπορείς να κάνεις κανονικά over the air (μέσω wi-fi ή 3G) ενώ πολλές νέες βελτιώσεις θα μπορούν να προστεθούν κατευθείαν μέσω της εφαρμογής software update χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε νέες αναβαθμίσεις. Πχ, μόλις σήμερα κυκλοφόρησε νέα έκδοση της εφαρμογής social networks και έγινε διαθέσιμη με αυτόν τον τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίσεις θα μπορείς να κάνεις κανονικά over the air (μέσω wi-fi ή 3G) ενώ πολλές νέες βελτιώσεις θα μπορούν να προστεθούν κατευθείαν μέσω της εφαρμογής software update χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε νέες αναβαθμίσεις. Πχ, μόλις σήμερα κυκλοφόρησε νέα έκδοση της εφαρμογής social networks και έγινε διαθέσιμη με αυτόν τον τρόπο.

 

Αυτό Γιώργο τι είναι; Ψάχνει για τυχόν καινούργιες εκδόσεις για τις εργοστασιακές εφαρμογές και τις εγκαθιστά; Ή μήπως κάτι άλλο;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό ακριβώς, σε ειδοποιεί ότι υπάρχουν νέες εκδόσεις των εργοστασιακών εφαρμογών και σου δείχνει σε μία λίστα ποιες είναι αυτές. Επιλέγεις ποιες θέλεις να αναβαθμίσεις ή απλά επιλέγεις να κάνεις update όλων.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:ειχα διαβασει οτι το Ν97 ειχε προβληματα, μεσα σε αυτα ηταν και το gps 'η ειχε καλό σημα αρα θα ειναι οκ και στο Ν8?

Γενικα ενας ακομα τομεας που υπερτερει η Νοκια ειναι το gps, το εβλεπα στο 5800 που ειχα και επιανε ακομα και μεσα στο σπιτι και τωρα το vivaz που εχω δυσκολευεται ακομα και εξω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το gps μέσα στο σπίτι με τρελαίνει όποτε το διαβάζω...

Που θα βρει τους 4 δορυφόρους για το lock μέσα από τα ντουβάρια?

 

Για να είστε σίγουροι λοιπόν αν αυτό που έχετε είναι lock απλά πηγαίνετε στην κατάσταση δορυφόρου (τοποθεσία > Δεδομένα GPS > Επιλογές > Κατάσταση δορυφόρου) και δείτε τις μπάρες που βγάζει. Αν μερικές από αυτές είναι με χρώμα αντί για άχρωμες τότε έχει κάνει lock.

Link to comment
Share on other sites

Παντως σχετικα με το swype που γραφατε στην προηγουμενη σελιδα, ειδα οτι πολοι το αποπερνουν και δεν εχουν σκοπο να το χρησιμοποιησουν.

 

αυτη ακριβως την αποψη ειχα και εγω την πρωτη φορα που το δοκιμασα στο public σε ενα galaxy s.

 

αν το χρησιμοποιησεις ομως ακομα μια η δυο φορες ξαφνικα η αποψη σου αλλαζει εντελως.

αυτην την στιγμη ειναι το καλυτερο πληκτρολογιο που κυκλοφορει για κινητα κατα την αποψη μου.

 

Απλα το χερι σου παει αμεσως στα γραμματα γιατι ειναι πολυ ευκολο να το μαθεις και δεν χρειαζεται να προσεχεις ιδιαιτερα στο που παει το χερι σου και σε ποιο γραμμα καταληγει γιατι ακομα και λαθος να κανεις το swype σου εμφανιζει την σωστη λεξη.

 

ειναι κατι που θα με πειραξει πολυ αν χασω οταν αγορασω το n8 αλλα ευτυχως ξερω οτι υπαρχει ηδη η εφαρμογη αυτη στο nokia beta labs οποτε καθησυχαζομαι.

 

Μια ερωτηση:ειχα διαβασει οτι το Ν97 ειχε προβληματα, μεσα σε αυτα ηταν και το gps 'η ειχε καλό σημα αρα θα ειναι οκ και στο Ν8?

Γενικα ενας ακομα τομεας που υπερτερει η Νοκια ειναι το gps, το εβλεπα στο 5800 που ειχα και επιανε ακομα και μεσα στο σπιτι και τωρα το vivaz που εχω δυσκολευεται ακομα και εξω.

 

μεσα σε σπιτι δεν γινεται να κλειδωσει δορυφορους αφου δεν μπορει να τους πιασει.

μαλλον το assisted gps σου εβγαζε στο περιπου την τοποθεσια σου και νομιζες οτι εχει κλειδωσει δορυφορους

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:ειχα διαβασει οτι το Ν97 ειχε προβληματα, μεσα σε αυτα ηταν και το gps 'η ειχε καλό σημα αρα θα ειναι οκ και στο Ν8?

Γενικα ενας ακομα τομεας που υπερτερει η Νοκια ειναι το gps, το εβλεπα στο 5800 που ειχα και επιανε ακομα και μεσα στο σπιτι και τωρα το vivaz που εχω δυσκολευεται ακομα και εξω.

Αυτό με το gps μέσα στο σπίτι με τρελαίνει όποτε το διαβάζω...

Που θα βρει τους 4 δορυφόρους για το lock μέσα από τα ντουβάρια?

Πιάνει κανονικότατα και μέσα στο σπίτι, και μάλιστα με πολύ μεγάλη ακρίβεια, αλλά όχι το GPS. Το κόλπο λέγεται Wi-Fi Positiong και λειτουργεί ως εξής: Το τηλέφωνο ψάχνει για Wi-Fi networks, και αν βρει κάποιο (που συνήθως βρίσκει πολλά, τουλάχιστον μέσα στις πόλεις) στέλνει τη μοναδική MAC address του καθενός σε έναν ειδικό server της Nokia, όπου υπάρχει λίστα με όλα τα Wi-Fi του πλανήτη και τις συντεταγμένες τους. Έτσι βρίσκει τη θέση σου με πολύ μεγάλη ακρίβεια, πολύ μεγαλύτερη από του απλού Network Triangulation (που υπολογίζει τη θέση με βάση τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, και χρησιμοποιείται όταν δεν υπάρχουν γειτονικά Wi-Fi). Η συγκεκριμένη μέθοδος εντοπισμού της θέσης υπάρχει, εξ όσων ξέρω, εγγενώς μόνο στα κινητά της Nokia, και μάλιστα εδώ και ένα χρόνο, γι' αυτό ίσως φαίνεται σε κάποιους απίστευτο. Κι όμως, έχει τεράστια ακρίβεια, σχεδόν όση και το GPS και λειτουργεί άψογα, άμεσα και εντελώς διάφανα στον τελικό χρήστη. Γι' αυτό και οι απλοί χρήστες τη συγχέουν με το GPS. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο ενημερωμένη η βάση δεδομένων της Nokia με τις συντεταγμένες των Wi-Fi Networks. Είναι πρακτικά αδύνατο να έχουν κάνει τόσο λεπτομερή χαρτογράφηση με αυτοψία. Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον χρησιμοποιούν την τεχνική του crowdsourcing, με κάθε κινητό Nokia που βρίσκει στίγμα με GPS να στέλνει στους servers τους όλα τα γειτονικά του Wi-Fi, τα οποία και καταγράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο με το wifi positioning το ξέρω.

Ήμουν στο μετρό στο σύνταγμα και μια με έβγαζε ότι ήμουν στα βόρια προάστια και μια άλλη φορά ότι ήμουν στην Ταϊλάνδη.:lol:

 

Και για την ενημέρωσή σου δε είναι αποκλειστικότητα της nokia.

Μάλιστα παλαιότερα ( πριν το ενσωματώσει η nokia στο firmware ) υπήρχε με τη βοήθεια ενός app (map booster).

 

Είδα επίσης στο PC Magazine (τεύχος 11) διαφημιστικό από τον Γερμανό με το N8 στα 519,90.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο δεν σε πάει πλέον σε νέα οθόνη αλλά παρουσιάζεται ως αναδυόμενο. Λογικά θα το δούμε την νέα έκδοση λογισμικού.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=y_PO_E9HfRc]YouTube - Nokia N8, Baidu Input (clavier virtuel alternatif) - blog-n8.fr[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο δεν σε πάει πλέον σε νέα οθόνη αλλά παρουσιάζεται ως αναδυόμενο. Λογικά θα το δούμε την νέα έκδοση λογισμικού.

 

 

Πολύ ευέλικτο, αλλάζει και θέση πάνω-κάτω. Πολύ καλό όντως. Μακάρι να το ενσωματώσουν στην επόμενη έκδοση. Απλά θα ήταν καλύτερο να είναι λίγο διαφορετικό σε χρώμα, να μη θυμίζει τόσο έντονα το μηλόφωνο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει το πληκτρολογιο του 5800 που το εβγαλαν μετα απο καποιες αναβαθμισεις...

 

Τωρα που ειπα 5800.. χθες μου ηρθε μηνυμα απο την nokia που ελεγε -->

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ 5800? ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΝΟΚΙΑ Ν8 ΜΕ 3 ΑΡΧΙΚΕΣ ΟΘΟΝΕς ΚΑΙ ΚΑΜΕΡΑ 12 MP ΕΔΩ: http://ct.nokia.com?54866117

 

Eχει ερθει σε κανεναν αλλον το μηνυμα?

Edited by funk

Panasonic g500, Siemens C10, Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700,  3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air,  5s,  6, iPad Air2, 6s, 7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro, 13 pro max  13pro, 15pro

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζει το πληκτρολογιο του 5800 που το εβγαλαν μετα απο καποιες αναβαθμισεις...

 

Αν αναφέρεσαι στο mini πληκτρολόγιο qwerty δεν το έχουν βγάλει. Στις επιλογές πληκτρολογίου είναι.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο με το wifi positioning το ξέρω.

Ήμουν στο μετρό στο σύνταγμα και μια με έβγαζε ότι ήμουν στα βόρια προάστια και μια άλλη φορά ότι ήμουν στην Ταϊλάνδη.:lol:

 

Και για την ενημέρωσή σου δε είναι αποκλειστικότητα της nokia.

Μάλιστα παλαιότερα ( πριν το ενσωματώσει η nokia στο firmware ) υπήρχε με τη βοήθεια ενός app (map booster).

Φυσικά και δεν είναι αποκλειστικότητα της Nokia. Αν πρόσεξες έγραψα ότι η Nokia είναι η μόνη που το υποστηρίζει εγγενώς, χωρίς δηλαδή να χρειάζεται εγκατάσταση του Map Booster ή παρόμοιου προγράμματος.

Το πληκτρολόγιο δεν σε πάει πλέον σε νέα οθόνη αλλά παρουσιάζεται ως αναδυόμενο. Λογικά θα το δούμε την νέα έκδοση λογισμικού.

 

Αυτό είναι εφαρμογή, το Baidu. Θα έρθει σύντομα και από τη Nokia το portrait keyboard, αλλά όχι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

 

Τωρα που ειπα 5800.. χθες μου ηρθε μηνυμα απο την nokia που ελεγε -->

ΣΥΜΒΟΥΛΗ: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΟΥ 5800? ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕΣ ΜΟΝΤΕΛΟ ΝΟΚΙΑ Ν8 ΜΕ 3 ΑΡΧΙΚΕΣ ΟΘΟΝΕς ΚΑΙ ΚΑΜΕΡΑ 12 MP ΕΔΩ: http://ct.nokia.com?54866117

 

Eχει ερθει σε κανεναν αλλον το μηνυμα?

 

Ηρθε και σ' εμενα χθες. Απο παρουσιασεις χορτασαμε, φτανει!

Τηλεφωνο στα χερια μας θελουμε :lol:

 

Χθες παντως που ξαναρωτησα στα public μου ειπαν απο Δεκεμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το gps μέσα στο σπίτι με τρελαίνει όποτε το διαβάζω...

Που θα βρει τους 4 δορυφόρους για το lock μέσα από τα ντουβάρια?

 

Για να είστε σίγουροι λοιπόν αν αυτό που έχετε είναι lock απλά πηγαίνετε στην κατάσταση δορυφόρου (τοποθεσία > Δεδομένα GPS > Επιλογές > Κατάσταση δορυφόρου) και δείτε τις μπάρες που βγάζει. Αν μερικές από αυτές είναι με χρώμα αντί για άχρωμες τότε έχει κάνει lock.

Ισως να παιζει και αυτο που λενε τα παιδια με το wifi. Ομως οταν ανοιγα το sygic επιανε θεση και οι μπαρες εδειχναν ισχυ και μεσα στο σπιτι.

Οπως και να εχει η Νοκια ειναι πολυ μπροστα στο θεμα gps.

Παντως μην τρελαινεσαι , οντως μερικες φορες πιανει και μεσα στο σπιτι!:p

Το πληκτρολόγιο δεν σε πάει πλέον σε νέα οθόνη αλλά παρουσιάζεται ως αναδυόμενο. Λογικά θα το δούμε την νέα έκδοση λογισμικού.

Θα υπαρχει ομως επιλογη και για τα αλλα πληκτρολογια πχ. το αριθμητικο 'η θα βγαζει μονο αυτο?

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Θα υπαρχει ομως επιλογη και για τα αλλα πληκτρολογια πχ. το αριθμητικο 'η θα βγαζει μονο αυτο?

 

Έτσι κι αλλιώς σε λίγο καιρό θα προστεθεί κανονικά από τη Nokia η επιλογή του πλήρους πληκτρολογίου και σε portrait, οπότε θα είναι διαθέσιμο και αυτό και το αριθμητικό με το Τ9.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ισως να παιζει και αυτο που λενε τα παιδια με το wifi. Ομως οταν ανοιγα το sygic επιανε θεση και οι μπαρες εδειχναν ισχυ και μεσα στο σπιτι.

Οπως και να εχει η Νοκια ειναι πολυ μπροστα στο θεμα gps.

Παντως μην τρελαινεσαι , οντως μερικες φορες πιανει και μεσα στο σπιτι!:p

Για να πιάσει το GPS μέσα στο σπίτι πρέπει να είσαι σε ρετιρέ, δίπλα στο παράθυρο και εξαιρετικά τυχερός. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, βρίσκει τη θέση σου μέσω του Wi-Fi positioning. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον έχεις στίγμα, δεν σε ενδιαφέρει πώς το βρήκε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να πιάσει το GPS μέσα στο σπίτι πρέπει να είσαι σε ρετιρέ, δίπλα στο παράθυρο και εξαιρετικά τυχερός. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, βρίσκει τη θέση σου μέσω του Wi-Fi positioning. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον έχεις στίγμα, δεν σε ενδιαφέρει πώς το βρήκε. ;)

Μερικα PNA το κανουν αυτο. Και μαλιστα αρκετα μακρυα απο παραθυρο. Ειναι αναλογα την ευαισθησια του δεκτη. Στο δικο μου pna εχω πιασει σημα και στη τουαλετα χωρις παραθυρο. Αν λειτουργει καποιο με τις λεγομενες "εφημεριδες" που ανα 2-3 μερες κατεβαζεις και αποθηκευουν τη θεση των δορυφορων στη συσκευη σου για αυτες τις μερες, τοτε το να βρει σημα σε απιθανα σημεια ειναι πολυ πιθανο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μέθοδος εντοπισμού της θέσης υπάρχει, εξ όσων ξέρω, εγγενώς μόνο στα κινητά της Nokia, και μάλιστα εδώ και ένα χρόνο, γι' αυτό ίσως φαίνεται σε κάποιους απίστευτο. Κι όμως, έχει τεράστια ακρίβεια, σχεδόν όση και το GPS και λειτουργεί άψογα, άμεσα και εντελώς διάφανα στον τελικό χρήστη. Γι' αυτό και οι απλοί χρήστες τη συγχέουν με το GPS.

 

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα!

Θα ήθελα να υπενθυμίσω πως το google maps χρησιμοποιεί εδώ και 4-5 χρόνια αυτή την μέθοδο. Η καταγραφή των σταθμών κινητής τηλεφωνίας, καθώς και των wifi hotspots γίνεται σε μία ανοιχτή βάση δεδομένων από όσο ξέρω, από όπου αντλεί η google (ή και η Nokia πλέον;) τις συντεταγμένες και κάνει τον τριγωνισμό. Για αυτό και κάποιες φορές υπάρχουν λάθη στις καταχωρίσεις (έχω βρεθεί Σιβηρία!!) Τώρα πραγματικά, πώς γίνεται η καταγραφή των wifi hotspots δεν ξέρω! Ένα ενδιαφέρον τεστ είναι να ανοίξει κάποιος το κινητό χωρίς SIM, να το συνδέσει στο wifi του σπιτιού του και να δει αν το google maps (ή Nokia Maps) τον εντοπίζει! ;)

 

 

Και εδώ ο χάρτης κάλυψης (φακελώματος!) της εταιρείας Skyhook η οποία κάνει αυτό το πράγμα. Συλλέγει μέσω Wardriving Mac Adresses και γεμίζει την βάση δεδομένων της, πουλώντας της στην Apple και την Nokia!! http://mynokiablog.com/2010/06/21/video-nokia-n8-green-hands-on-wifi-positioning-and-new-calendar/

Edited by joge_2
Link to comment
Share on other sites

Πιάνει κανονικότατα και μέσα στο σπίτι, και μάλιστα με πολύ μεγάλη ακρίβεια, αλλά όχι το GPS. Το κόλπο λέγεται Wi-Fi Positiong και λειτουργεί ως εξής: Το τηλέφωνο ψάχνει για Wi-Fi networks, και αν βρει κάποιο (που συνήθως βρίσκει πολλά, τουλάχιστον μέσα στις πόλεις) στέλνει τη μοναδική MAC address του καθενός σε έναν ειδικό server της Nokia, όπου υπάρχει λίστα με όλα τα Wi-Fi του πλανήτη και τις συντεταγμένες τους. Έτσι βρίσκει τη θέση σου με πολύ μεγάλη ακρίβεια, πολύ μεγαλύτερη από του απλού Network Triangulation (που υπολογίζει τη θέση με βάση τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, και χρησιμοποιείται όταν δεν υπάρχουν γειτονικά Wi-Fi). Η συγκεκριμένη μέθοδος εντοπισμού της θέσης υπάρχει, εξ όσων ξέρω, εγγενώς μόνο στα κινητά της Nokia, και μάλιστα εδώ και ένα χρόνο, γι' αυτό ίσως φαίνεται σε κάποιους απίστευτο. Κι όμως, έχει τεράστια ακρίβεια, σχεδόν όση και το GPS και λειτουργεί άψογα, άμεσα και εντελώς διάφανα στον τελικό χρήστη. Γι' αυτό και οι απλοί χρήστες τη συγχέουν με το GPS. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο ενημερωμένη η βάση δεδομένων της Nokia με τις συντεταγμένες των Wi-Fi Networks. Είναι πρακτικά αδύνατο να έχουν κάνει τόσο λεπτομερή χαρτογράφηση με αυτοψία. Τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μάλλον χρησιμοποιούν την τεχνική του crowdsourcing, με κάθε κινητό Nokia που βρίσκει στίγμα με GPS να στέλνει στους servers τους όλα τα γειτονικά του Wi-Fi, τα οποία και καταγράφουν.

 

βασικα δεν νομιζω οτι γινεται με καποιο τροπο το κινητο να χαρτογραφησει τις περιοχες και να τοποθετησει τα wifi που πιανει και ο λογος ειναι οτι οταν το κινητο πιανει σημα wifi μπορει να βρει την ενταση του σηματος, ομως δεν μπορει να ξερει απο που του ερχεται το σημα.

 

μπορει το router να βρισκετε πανω κατω αριστερα δεξια... οπου δηποτε...

και αντε πες οτι για αρχη καταχωρει απλα τα ρουτερ στο παραπολυ περιπου κοντα στην θεση σου με βαση το ποσο δυνατο σημα εχουν και περιμενει να ταυτοποιηθουν και απο αλλους χρηστες οπου παλι με τριγωνισμους τα φερνουν στην σωστη τους θεση.

 

και αυτο δεν μπορει να δουλεψει γιατι μπορει εσυ να εχεις ενα ρουτερ στην μια ακρη του σπιτιου σου και να μην πιανει καθολου σημα στο σαλονι σου η στον γειτωνα πχ που χρησιμοποιειτε αυτην την τεχνολογια επειδη παρεμβαλονται τυχοι ομως μπορεις να πιανει τζαμι το wifi ενως αλλου γειτωνα που βρισκεται ακριβως απεναντι απο εσενα και πιανεις μεσω του παραθυρου σου...

 

Το wifi του κινητου σου εχει μια εμβελεια στην οποια μπορει να πιασει δικτυα.

μεσα σε αυτην την εμβελεια μπορει να πιανεις και 30 ασυρματα ομως στην πραγματικοτητα δεν μπορει η συσκευη να καταλαβει που βρισκετε το καθενα.

οποτε μου φαινεται παρα πολυ δυσκολο να αποστελουν ολα τα κινητα πληροφοριες για τα wifi ωστε να χαρτογραφηθει ο κοσμος με βαση τα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...