Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα κι απο εμενα θα ηθελα να πω κι εγω την γνωμη μου

1)εχουν πεσει ολοι με τα μουτρα στο ν8 και το συγκυνουν με το μηλο

2)hdmi εξοδο

3)εχει υποδοχη να δεχτει στικακι

4)12μβ καμερα

5)πανεμορφο

6)νοκια ποτε δεν αφηνει χωρις αναβαθμιση της νεες συσκευες μεχρι και 3 το πρωτο 6μηνο

7)(ειμαι νοκιακιας) πειτε μου αλλες συσκευες που να εχουν τοσους εχθρους αλλα και τοσα πολλα BEST SELLER N72 N80 N95 N95-8G N97 παμε πιο παλια 8210 8310 6100 και ποσα ακομα που τα ζηλευουν πολλες εταιριες

κι εγω ρωταω βρειτε μου ενα τηλεφωνο να καλυπτει τοσες πολες αναγκες...

ελεος δηλαδη λογικο ειναι να εχει καικαποια bugs στην αρχηκη του μορφη με τοσα περισοτερα που εχει σε σχεσει με της συσκευες που κυκλοφορουν

 

ποσα προβληματα εχει το μηλο και το περνανε αθορηβα και δεν τα ξερουμε εμεις οι απλοι χρηστες?

οχι οτι σεν ειναι τηλεφωναρα.αλλα μη μας το περνανε για το τελειο δεν μασαμε.

 

ας κυκλοφορησει με το καλο επισημα το ν8 και μετα μπορειτε να κατηγορητε εξ ιδιον οχι απο τον χ ψ που δεν ξερουμε και της προθεσης του. και τ αντιθετο μην κρινουμε τα καλος κειμενα του χ ψ που μπορει να κρύβετε καποιος της νοκια απο πισω προκειμενου να παρει τους αναποφασιστους...

 

συγνωμη αν σας κουρασα αλλα εχω κουραστει 2 μηνες τωρα να αναπαραγονται ειδησεις χωρις συμπερασμα ...

Edited by geo29
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για τι bugs μιλάμε δηλαδή; Δεν είχα την ευκαιρία να δω τα βιντεάκια ακόμα.

 

το ενα video δειχνει το κινητο να τραβει βιντεο και στην συνεχεια να μην μπορει να το παιξει, βγαζει unable to play media clip

 

ενα αλλο μικρο bugακι που δειχνει ειναι οτι σε καποια pop up που πεταει μπορεις να επιλεξεις τον τιτλο του pop up (χωρις αυτος να κανει κατι, απλα ειναι επιλεξιμος) ενω σε αλλα οχι. δηλαδη δεν ειναι ομοιομορφα φτιαγμενο το interface, εχει προβληματακια.

 

σε ενα τριτο, εχει ανοιξει μια υπενθυμιση και ενω παταει back για να φυγει, το κινητο δεν κανει τιποτα.

δεν ειναι κολημενο απλα δεν φευγει, δεν παει πισω οσο και αν πατας το κουμπι.

 

εχει μια φωτο που το κινητο εχει βγαλει μηνυμα πως η μπαταρια ειναι στο 50% ενω η ενδειξη της μπαταριας εχει 5 κουτακια απο τα 7 συνολικα...

 

και αλλα γενικα, αλλα οπως ειπα εχει γραψει και χαζομαρες ο τυπος...

 

πχ παει να θεσει σαν screensaver ενα animation, του βγαζει λοιπον το κινητο τον file explorer για να διαλεξει animation και παει και διαλεγει μια φωτογραφια...

το κινητο φυσικα του βγαζει error και του λεει feature not supported.

του απανταει ενας οτι για να βαλεις animation πρεπει να εχεις ενα animation αρχειο και οχι μια φωτογραφια που ειναι σταθερη, και απανταει αυτος Then why doesn’t the error message say that? I’m not psychic!

 

δηλαδη ενταξει οκ, ισος ο file explorer δεν θα επρεπε να δειχνει τα αρχεια που δεν υποστηριζονται αλλα ποσο μυαλο θελει πια για να καταλαβεις οτι πρεπει να του βαλεις ενα gif αρχειο?

δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι η τοσο στοκος ειναι τελικα?

Link to comment
Share on other sites

ο πομπος ειναι εξαιρετικός

στην συχνότητα μαλιστα αναγραφει ΝΟΚΙΑ !

Θα ανεβάσω εντος της ημέρας VIDEO

 

Επίσης έχει εφαρμογή (κουμπί) για απ'ευθειας αναβάθμιση firmware.

 

Τελος ο browser ειναι πολύ μαπα.

 

Η camera ναι εξεχει αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα με τον browser; Είναι αργός στο φόρτωμα σελίδων, στην απόκριση όταν φορτώνει και αφού τις φορτώσει ολόκληρες;

 

Λένε ότι αν από τις ρυθμίσεις απενεργοποιήσεις το javascript, γίνεται πιο γρήγορη η πλοήγηση και η απόκριση. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

ωραία όλα αυτά αλλα με το hardware τι θα γίνει αν αυτή βγάζουν συνεχεια αναβάθμισης και όλο προσθέτουν και όλο βάζουν το hardware θα ανταποκρίνεται η δεν θα σηκώνει τις αναβάθμισης μετά και θα κολλάει λόγο μνήμης και επεξεργαστή?

Αν φτάσει σε σημείο να βγάζει αναβαθμίσεις οι οποίες δεν μπορούν να υποστηριχτούν από το hardware της συσκευής τότε απλά δεν θα είναι διαθέσιμα κάποια χαρακτηριστικά και λειτουργίες του Symbian OS τα οποία θα χρειάζονται συγκεκριμένο hardware. Κάτι τέτοιο συμβαίνει με το Android και το iOS.

 

Αυτό πάντως είναι πολύ καλύτερο, γιατί ξέρεις ότι και μια συσκευή που θα είναι 3-4 χρόνων θα μπορεί να πάρει την τελευταία διαθέσιμη αναβάθμιση άσχετα αν έχει όλα τα χαρακτηριστικά ή όχι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι αν από τις ρυθμίσεις απενεργοποιήσεις το javascript, γίνεται πιο γρήγορη η πλοήγηση και η απόκριση. Ισχύει;

 

παντα ισχυε αυτο και σε παλαιοτερα μοντελα της νοκια

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα με τον browser; Είναι αργός στο φόρτωμα σελίδων, στην απόκριση όταν φορτώνει και αφού τις φορτώσει ολόκληρες;

 

Λένε ότι αν από τις ρυθμίσεις απενεργοποιήσεις το javascript, γίνεται πιο γρήγορη η πλοήγηση και η απόκριση. Ισχύει;

 

καλημέρα!Το javascript τι ακριβώς κάνει;Αν δεν είναι απαραίτητο να το απενεργοποιήσω δηλαδή.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

το ενα video δειχνει το κινητο να τραβει βιντεο και στην συνεχεια να μην μπορει να το παιξει, βγαζει unable to play media clip

 

ενα αλλο μικρο bugακι που δειχνει ειναι οτι σε καποια pop up που πεταει μπορεις να επιλεξεις τον τιτλο του pop up (χωρις αυτος να κανει κατι, απλα ειναι επιλεξιμος) ενω σε αλλα οχι. δηλαδη δεν ειναι ομοιομορφα φτιαγμενο το interface, εχει προβληματακια.

.....

.....

.....

 

εχει μια φωτο που το κινητο εχει βγαλει μηνυμα πως η μπαταρια ειναι στο 50% ενω η ενδειξη της μπαταριας εχει 5 κουτακια απο τα 7 συνολικα...

 

Δεν έχω παρατηρήσει προσωπικά κανενα απο αυτά που περιγραφει ο τύπος.

Τα μονα bug που εχω διαπιστώσει στη συσκευη, ειναι

 

1) 2 φορές εχει βγέι ενα pop up με μυνημα error χωρις λόγο. Χωρίς να κάνω εγώ κάτι εκεινη τη στιγμή.

2) 1 φορα στην μιάμιση εβδομάδα που το έχω εκανε reset λογο προβλήματος. Νομίζω πηγαινα να ανόιξω μια εφαρμογή, το photo browser, η κατι τέτειο, μετα απο πολλες εγκαταστασεις απο το ovi.

3) 1 εφαρμογή απτις 4-5 signed (για s60v5) που κατεβασα απτο νετ για να περάσω μόνος μου, ενω έγινε εγκατασταση, η εφαρμόγη δεν άνοιγε.

4) (Bug εφαρμογής) Το πανοράμα σε μενα στην 3 η 4 φωτογραφία, καρφώνει και κλείνει, μάλλων λόγω μνήμης.

 

Που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα με τον browser; Είναι αργός στο φόρτωμα σελίδων, στην απόκριση όταν φορτώνει και αφού τις φορτώσει ολόκληρες;

 

Λένε ότι αν από τις ρυθμίσεις απενεργοποιήσεις το javascript, γίνεται πιο γρήγορη η πλοήγηση και η απόκριση. Ισχύει;

 

Τα προβλήματα που βρήσκω εγώ στη πλοήγηση, ειναι οτι

1) το multi tοuch ειναι μεγάλη απάτη. Κυρίως γιατί σκαλώνει ανα διαστήματα, με αποτέλεσμα να χάνεις την αισθηση συνοχης της αφης.

2) αργεί σχετικά περισσοτερο απο αλλες συσκευες. Μόλις δοκίμασα τη σελίδα του myphone, εκανε 15 δευερα μέχρι να δειξει, πρπ 300-400 kb η σελίδα.

3) η πλοηγηση γενικά ειίναι χάλια. με τα κουμπια που κρυβονται συνεχεια, με αποτέλεσμα να θέλει "κουπί" για να πας, δυο η τρις σελίδες πίσω. Βρες το κουμπι, κανε back, κανε scroll με προσοχη, τη σελίδα που θες, και αμα πέσεις σε λαθος την έκατσες, γιατι θα πρεπει να περιμένεις να φορτώσει λίγο μεχρι να βρεις πάλι το στοπ.

4) τα tabs , ανύπαρκτα.

5) Δέν εχει επαναπροσδιορισμό του μεγέθους του καρέ οταν κανεις ζόυμ ιν. δλδ κανεις ζουμ, κανει ζούμ και δείχνει στον γάμο του καραγκιόζη.

 

έχει και αλλα, αλλα βαρίεμε να γραφω...

:lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που βρήσκω εγώ στη πλοήγηση, ειναι οτι

1) το multi tοuch ειναι μεγάλη απάτη. Κυρίως γιατί σκαλώνει ανα διαστήματα, με αποτέλεσμα να χάνεις την αισθηση συνοχης της αφης.

2) αργεί σχετικά περισσοτερο απο αλλες συσκευες. Μόλις δοκίμασα τη σελίδα του myphone, εκανε 15 δευερα μέχρι να δειξει, πρπ 300-400 kb η σελίδα.

3) η πλοηγηση γενικά ειίναι χάλια. με τα κουμπια που κρυβονται συνεχεια, με αποτέλεσμα να θέλει "κουπί" για να πας, δυο η τρις σελίδες πίσω. Βρες το κουμπι, κανε back, κανε scroll με προσοχη, τη σελίδα που θες, και αμα πέσεις σε λαθος την έκατσες, γιατι θα πρεπει να περιμένεις να φορτώσει λίγο μεχρι να βρεις πάλι το στοπ.

4) τα tabs , ανύπαρκτα.

5) Δέν εχει επαναπροσδιορισμό του μεγέθους του καρέ οταν κανεις ζόυμ ιν. δλδ κανεις ζουμ, κανει ζούμ και δείχνει στον γάμο του καραγκιόζη.

 

έχει και αλλα, αλλα βαρίεμε να γραφω...

:lol:

 

Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το περιεχόμενο flash στον ενσωματωμένο browser; Βλέπεις αύξηση στην ταχύτητα σε αυτή την περίπτωση; Έχεις δοκιμάσει τον Opera Mobile browser (όχι τον mini); Πώς συμπεριφέρεται από απόκριση και ταχύτητα;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο στον φιλο geaf για τον κοπο του και τον χρονο του ;)!!!Τελικα αν ενα κινητο δεν το δεις ζωντανα μονο απο υποθεσεις δεν βγαζεις ακρη!!!Γενικα πολυ καλα τα νεα μπραβο!!Να δουμε αν ειναι και οκ ο πομπος του o fm transmitter (μην το ξεχασεις πληζ) θα ειναι πολυ καλο!!!Σημερα περασα απο wind και το επιασα στο χερι μου εστω και εικονικο ειναι πολυ desinατο και ειπαν κιολας για τελος του μηνος για να δουμε...!!! :O

 

Σε ποια wind το εχουν???

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις το περιεχόμενο flash στον ενσωματωμένο browser; Βλέπεις αύξηση στην ταχύτητα σε αυτή την περίπτωση; Έχεις δοκιμάσει τον Opera Mobile browser (όχι τον mini); Πώς συμπεριφέρεται από απόκριση και ταχύτητα;

 

Χωρίς flash και javascript ανοιξα το engadget, 18 δευτερα για να δείξει, με laggy scrolling στην αρχη.

με flash και javascript, 1 λεπτο και 15 δευτερα.

 

Ο οπερα, εκανε 1 λεπτο να ανοιξει, αλλα στα πρωτα 7-10 δευτερα ειχε δείξει ολο το περιεχομενο και τις φωτο , και ηταν scrollable ηδη, και μαλιστα πολυ smooth. στα 25 δευτερα είχε ολοκληρώσει τη σελίδα, και απτα 25 μεχρι το 1 λεπτο, εκανε να ανοιξει το flash banner, πανω πανω.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια wind το εχουν???

σε ολα τα καταστηματα wind ,αλλα ο φιλος μιλαει για το ψευτικο(dummy) που εχουν παραλλαβει στα καταστηματα

Link to comment
Share on other sites

πομπός FM DEMO

http://www.youtube.com/watch?v=D_yL0Cp2Oz0

 

επίσης φωτο από το "κουμπι" εφαρμογής ΕΝΗΜ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

&

από το πόσο "εξέχει" η κάμερα

Link to comment
Share on other sites

http://www.engadget.com/2010/10/21/nokia-refines-development-stategy-adopts-html5-in-qt-and-ends-s/

Κάτι που μπορεί να με κάνει να ξανασκεφτώ το Ν8...

Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Πολλη δεν εξέχει.. Θα φαινετε χαλια..

 

μονο χαλια?

πως θα το βγαζεις απο τη τσεπη να το αφησεις πανω στο τραπεζι?

θα σε κοιταει ο κοσμος και θα νιωθεις την απεχθεια στις εκφρασεις του προσωπου τους.

ελεος αν δεν σου αρεσει μην το αγορασεις!

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αντιδράτε συνέχεια σε ότι λένε άλλοι χρήστες. Αν κάποιος πιστεύει ότι δεν του αρέσει κάτι στο κινητό είναι δικαίωμα του να το πει, δεν χρειάζεται να του την πέφτουμε αμέσως.

 

Και εγώ μέσα από τα 1370 posts του θέματος έχω διαβάσει πάραααα πολλά αστεία και γελοία μηνύματα αλλά τα προσπερνάω χωρίς να σχολιάζω. Αν δεν μας αρέσει κάτι ή απλά το προσπερνάμε ή απλά χρησιμοποιούμε την "μαύρη λίστα" για να μην βλέπουμε posts τα οποία μας ανεβάζουν την πίεση.

 

 

Ας προσπαθούμε να είμαστε κόσμιοι με όλους τους χρήστες και να δεχόμαστε την άποψη τους, όποια και αν είναι αυτή.

 

Ευχαριστώ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

συγκριτικο nokia n8 vs htc desire.ειναι αλλα 3 βιντεο..οριστε το πρωτο της δοκιμης.τα συμπερασματα δικα σας...δειτε τα ολα πριν εκφερεται αποψη σε σχεση με το πιο ειναι πιο γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

η απόλυτη σύγχηση......μόλις πριν από λίγο γύρισα από το κατάστημα (εταιρικό) της wind στην Κηφισίας στο Μαρούσι, φυσικά και δεν ξέρουν τίποτα και φυσικά δεν έχουν dummy Ν8 ούτε αυτοί αλλά ούτε και κανένα άλλο κατάστημα κατά δήλωση του υπεύθυνου του καταστήματος:blink::blink:

Μου έκανε και πλακίτσα μάλιστα.... μήπως είδε το Χ8 και το μπέρδεψε ????

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ναι και σε μενα πλακα μου εκανε ο υπαλληλος, και μου ποζαρε.....

 

σε ποιο κατάστημα το είδες ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

συγκριτικο nokia n8 vs htc desire.ειναι αλλα 3 βιντεο..οριστε το πρωτο της δοκιμης.τα συμπερασματα δικα σας...δειτε τα ολα πριν εκφερεται αποψη σε σχεση με το πιο ειναι πιο γρηγορο.

 

Είναι ξεκάθαρο ποιο είναι πιο γρήγορο αλλά σ'ένα κινητό δε μετράει μόνο η ταχύτητα αλλά και το τι συνολικά δυνατότητες έχει.Άσε σου το λειτουργικό του n8 είναι ακόμα φρέσκο και θα βελτιωθεί.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...