Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω απο eshop θελω να μαθω τι παιζει (ελληνικης αντιπροσωπειας ή παραεισαγωγη?) αλλα δε βλεπω κανενας να ενδιαφερεται να παρει απο εκει?

 

Περίμενε να το φέρουν πρώτα... 3/12 λέει.

Πάντως το ότι το φέρνουν 3 Δεκ. παίζει να είναι ελληνικής αντιπροσωπίας, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν χαλασει μια συσκευη το πρωτο που κανεις ειναι να πας να την αλλαξεις οχι βιντεακια για το youtube:lol:

παντως αν βαλει παλι την μπαταρια θα δουλεψει:lol::lol::lol:

 

Oι αναφορές είναι πολλές και μέρα με τη μέρα ολο και περισσότεροι χρήστες αναφέρουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, δε νομίζω να είναι ψέματα.

Link to comment
Share on other sites

Oι αναφορές είναι πολλές και μέρα με τη μέρα ολο και περισσότεροι χρήστες αναφέρουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, δε νομίζω να είναι ψέματα.

έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα;που το λένε;αν είναι έτσι τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το έχεις το κινητο και το δοκιμασες και δεν το διαβάζει?????

Οποιος τελωσπάντων το έχει και μπορεί να το κάνει μια δοκιμή επιτέλους???

Το ξέρω οτι συνδεται με 250GB 2.5"

άρα αυτο που λες δεν ισχύει!!!

 

δε το εχω το κινητο. απο αυτα που εχουν πει καποια απο τα παιδια που το εχουν λεω. αν το ειχα θα ειχα αλλαξει το εικονιδιο μου.

 

Περίμενε να το φέρουν πρώτα... 3/12 λέει.

Πάντως το ότι το φέρνουν 3 Δεκ. παίζει να είναι ελληνικής αντιπροσωπίας, αλλά ποτέ δε ξέρεις.

 

το θεμα ειναι δε μπορω να περιμενω μεχρι τοτε γιατι το εχω προπαραγγειλει απο acn stores Και αν αληθευει οτι θα υπαρχουν κινητα απο 29 του μηνος τοτε μετα δε θα μπορω να το ακυρωσω απο εκει καθως θα το εχουν παραγγειλει. Απο την αλλη εχω πιστωση 340 ευρω! στο eshop (εκτος απο τα 12 ευρω λιγοτερα σε σχεση με acn stores) και καταλαβαινεις... Αυτη τη στιγμη το εχω προ-παραγγειλει και απο acn stores και απο eshop περιμενωντας καποιο νεο για eshop (βεβαιωση ελληνικης αντιπροσωπειας ή οχι) για να ακυρωσω ή οχι τη προ-παραγγελια απο acn stores. Ενα χαος.. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Και στα δυο ειμαι καλυμμενος απο θεμα εγγυησης παντως.

Edited by aristotelhs2060
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Oι αναφορές είναι πολλές και μέρα με τη μέρα ολο και περισσότεροι χρήστες αναφέρουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, δε νομίζω να είναι ψέματα.

 

οποτε απεφυγε την αγορα του ανωθεν προιοντος ονοματι Ν8 μιας και πιστευεις οτι ειναι πολλες οι αναφορες

σκεψου οτι τουλαχιστον η νοκια εχει service και επιδιορθωνει τα προβληματα που προκυπτουν οχι σαν αλλες εταιριες που εχουν προβληματικα προιοντα και αρνουνται την επισκευη τους!

Edited by abcdefg

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

 

Μπορεί σιγά-σιγά να εμφανίζεται, αλλά από το Πλαίσιο Αγίας Παρασκευής μου είπαν οτι θα το έχουν μέσα Δεκεμβρίου, λίγο πριν από τις γιορτές!:(

Γι αυτό καλύτερα να βασιστούμε στη ΝΟΚΙΑ και την επίσημη ανακοίνωσή της μέσω facebook οτι θα είναι διαθέσιμο από τις 29 Νοεμβρίου. Καλύτερα λοιπόν στα ΝΟΚΙΑ care (:))παρά σε μεγάλα καταστήματα τύπου ΠΛΑΙΣΙΟ, που όμως -κακά τα ψέματα- μπορεί να προσφέρει περισσότερα στο θέμα διακανονισμού με δόσεις:confused:

Link to comment
Share on other sites

έχουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα;που το λένε;αν είναι έτσι τότε σίγουρα υπάρχει πρόβλημα

 

Υπάρχουν αναφορές απο διάφορες χώρες της Ασίας αλλα και της Ευρώπης στο Nokia Forum

 

http://discussions.europe.nokia.com/t5/Nseries-and-S60-Smartphones/My-Nokia-N8-is-dead-can-t-turn-on-and-can-t-charging/td-p/778960

 

και δε πιστέυω οτι υπάρχουν τοσοι πολλοι που θα κάνουν account για να πουν ψέμματα.

 

οποτε απεφυγε την αγορα του ανωθεν προιοντος ονοματι Ν8 μιας και πιστευεις οτι ειναι πολλες οι αναφορες

σκεψου οτι τουλαχιστον η νοκια εχει service και επιδιορθωνει τα προβληματα που προκυπτουν οχι σαν αλλες εταιριες που εχουν προβληματικα προιοντα και αρνουνται την επισκευη τους!

 

Τηλέφωνο είναι και οχι ιερή αγελάδα, θα το ψάξω όσο μπορώ πρίν δώσω την 500άρα γιατί δε θέλω να μου μείνει το κινητό στο χέρι, μάλιστα επειδή ταξιδεύω και πάω εκδρομές αρκετά συχνά δε φαντάζομαι να μείνω ξαφνικά χωρίς μέσο επικοινωνίας στη μέση του πουθενά.

 

Όσο για το Nokia Service Ελλάδως τι να πούμε τώρα...για τις 30~50 ημέρες που ήθελε για να επισκευάσει ένα 5800; Είναι να μη μπλέξεις και γι'αυτό θέλει ακόμα περισσότερο ψάξιμο. Τελικά αυτή η καθυστέρηση κυκλοφορίας στην Ελλάδα βλέπω να μας βγαίνει σε καλό.

Link to comment
Share on other sites

για τις συνδεσεις που λες, αν ομως μια εφαρμογη που εχεις βαλει, συχνα πυκνα πραγματοποιει μονη της συνδεσεις στο ιντερνετ χωρις καποιον συγκεκριμενο λογο και εσυ δεν συμφωνεις, μπορεις πριν πραγματοποιησει την συνδεση, να την κοψεις?

 

Ο τροπος λειτουργιας του ιντερνετ πλεον ειναι στο N8 ειναι της φιλοσοφιας οτι το ιντερνετ ειναι παντα ανοιχτο?

η ειναι οπως τα s60 που ειναι παντα κλειστο, αν χρειαστει μια εφαρμογη ιντερνετ σου βγαζει pop up για να ανοιξει και αμα κλεισεις την εφαρμογη κλεινει και το ιντερνετ?

Σε μερικές εφαρμογές ισχύει αυτό που ξέραμε μέχρι σήμερα και σε ρωτάει δίνοντάς σου την δυνατότητα να επιλέξεις τι είδους σύνδεση θέλεις.

 

Μπορείς ανά πάσα στιγμή να κλείσεις τις συνδέσεις και, φυσικά, δεν μένει πάντοτε συνδεδεμένο παρά μόνο όταν εκκινείς την εφαρμογή και κλείνει αυτόματα μόλις κάνεις έξοδο από αυτήν.

Εγω απο eshop θελω να μαθω τι παιζει (ελληνικης αντιπροσωπειας ή παραεισαγωγη?) αλλα δε βλεπω κανενας να ενδιαφερεται να παρει απο εκει?

Μέχρι τις 29 σίγουρα όλα είναι παραεισαγωγής. Από κει και πέρα ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να τους ρωτήσεις τι συσκευές θα φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 29 σίγουρα όλα είναι παραεισαγωγής. Από κει και πέρα ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να τους ρωτήσεις τι συσκευές θα φέρουν.

 

τους ρωτησα απο που θα ειναι η παρτιδα που θα παρουν 3 του μηνος και δεν ηξεραν.. Πηρα στα κεντρικα Αθηνα. Αμα δε ξερουν αυτοι εγω που να ξερω. Με βαση την ημερομηνια μπορει να ειναι και ελληνικο μπορει και οχι. Τα χερια μου ειναι δεμενα..

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!Ελιζω ολα αυτα που διαβασα να μην ειναι αληθεια για να μην κλαιμε τα λεφτα μας!!! :wacko: Το κινητο εχει δειξει πολυ καλη συμπεριφορα απο θεμα αποδοσης,τιμης,και λειτουργειας και παρολο το λιωσιμο το καθημερινο δεν δειχνει να κανει κιχ!!! ;) Απο θεμα θερμοτητας αλουμινιου δεν βλεπω να υπαρχει λογος γιατι αν και συνεχομενη χρηση η θερμοτητα ειναι στα ιδια επιπεδα,ετσι το καταλαβαινω εγω!!!Η μπαταρια δυσκολο να πει κανεις ποσο καλα τα βγαζει περα αλλα με μια μετρια χρηση μπορει 2 και ισως και 3 μερες να κραταει σιγουρα αλλα ειναι νωρις για συμπερασματα ειδικα τωρα που ειναι αρχη!!!Τελος τα usb τα διαβαζει κανονικα,οσο για εξωτερικο μικρο σκληρο δισκο δεν εχω αρα δεν ξερω να πω τι και πως!!!Μακαρι το κινητο να μας βγαλει ολους ασπροπροσωπους και με μεγαλη αντοχη στο χρονο για να κλεισουν ετσι και μερικα στοματα γιατι πραγματικα ειναι πολυ καλο με ολα αυτα που εχει και κανει!!!;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το εχω και στα χερια μου το πηρα απο Εxpansys ειναι παρα πολυ ομορφο επαθα πλακα με την οθονη του τελεια χρωματα ειναι λιγο πιο σκοτεινη απο το iphone 4 που εχω τωρα και η καμερα του ειναι απιστευτη αλλα με το ματιαξανε αφου βγαλαμε πολες φωτογραφιες εβαλα την καρτα sim δεν εβρισκε σημα και δεν την αναγνωρισε με τιποτα οσες και αν εβαλα και απο αλλα δικτυα .Και μετα εκλεινε και ξανανοιγε ισα με 15 φορες τελικα εποικοινωνησα με την expansys και παει για αλλαγη, δεν ξερω αντιμετωπισε κανεις τετοιο προβλημα :(:( Edited by irovoudou
λαθος
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη το εχω προ-παραγγειλει και απο acn stores και απο eshop

 

Η πλάκα είναι να σου πουν και οι 2 την ίδια μέρα... ήρθε!!! :lol:

Είπαμε ρε παιδί ότι το θέλουμε, αλλά πιστεύω ότι το παρακάνεις.

Εφόσον έχεις πιστωτικό από e-shop τότε να το πάρεις από κει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από δυο εβδομάδες έχω να πω ότι το κινητό είναι άπαιχτο.

Σχετικά με τη μπαταρία μετά από μια μέρα με bluetooth wifi και ομιλία περίπου μια ώρα το nokia battery monitor λέει 75%.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι να σου πουν και οι 2 την ίδια μέρα... ήρθε!!! :lol:

Είπαμε ρε παιδί ότι το θέλουμε, αλλά πιστεύω ότι το παρακάνεις.

Εφόσον έχεις πιστωτικό από e-shop τότε να το πάρεις από κει.

 

και αν δεν ειναι ελληνικο? :( οχι οτι δε θα εχω εγγυηση. το eshop ειναι μανουλα σαυτο.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Niklas Savander discusses Nokia N8 quality

 

We have been getting excellent feedback from consumers on the capabilities of the Nokia N8, but in the last couple of days you may have seen stories in the media about a very small number of users reporting that their Nokia N8 is not switching on as it should. Product quality is a top priority for Nokia, so we'd like to take this chance to offer you some clarification on the topic. Watch a video where Nokia's Excecutive Vice President Niklas Savander talks about the Nokia N8 quality and what we are doing to make sure people can get the best possible experience with their device. As always, normal Nokia warranty rules apply here, so if you encounter any problems with your device, we advise you to contact your local Nokia Care. ---- Editor's note: Apologies for the poor quality in the audio. Our wireless mics appeared to fail on us, so we had to use the camera's mic.

http://conversations.nokia.com/2010/11/18/evp-niklas-savander-discusses-nokia-n8-quality/

 

0:38

 

Eντοπίστηκε το προβλημα και οφείλεται στις μηχανές συναρμολόγησης, πάρθηκαν μέτρα στις γραμμές παραγωγής, ας ελπίσουμε οτι οι παρτίδες που θα μας έρθουν θα είναι διορθωμένες. Πάντως είναι σίγουρο οτι ένα ποσοστό πελατών που έχουν πάρει πρώτες παρτίδες θα αντιμετωπισουν το πρόβλημα.

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

http://conversations.nokia.com/2010/11/18/evp-niklas-savander-discusses-nokia-n8-quality/

 

0:38

 

Eντοπίστηκε το προβλημα και οφείλεται στις μηχανές συναρμολόγησης, πάρθηκαν μέτρα στις γραμμές παραγωγής, ας ελπίσουμε οτι οι παρτίδες που θα μας έρθουν θα είναι διορθωμένες. Πάντως είναι σίγουρο οτι ένα ποσοστό πελατών που έχουν πάρει πρώτες παρτίδες θα αντιμετωπισουν το πρόβλημα.

 

μην ανακαλεσουν παρτιδες μονο και στην Ελλαδα το δουμε μεσα στα Χριστουγεννα....

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

μην ανακαλεσουν παρτιδες μονο και στην Ελλαδα το δουμε μεσα στα Χριστουγεννα....

 

Προσωπική μου άποψη είναι οτι καλύτερα να ανακαλέσουν παρα να ζω με το άγχος μη μου πεθάνει ξαφνικά το κινητό, ίσως τελικά γι'αυτό καθυστέρησε τόσο πολύ και να το έχουν φτιάξει. Αγχος....

Edited by Spyr0s
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!!Ελιζω ολα αυτα που διαβασα να μην ειναι αληθεια για να μην κλαιμε τα λεφτα μας!!! :wacko: Το κινητο εχει δειξει πολυ καλη συμπεριφορα απο θεμα αποδοσης,τιμης,και λειτουργειας και παρολο το λιωσιμο το καθημερινο δεν δειχνει να κανει κιχ!!! ;) Απο θεμα θερμοτητας αλουμινιου δεν βλεπω να υπαρχει λογος γιατι αν και συνεχομενη χρηση η θερμοτητα ειναι στα ιδια επιπεδα,ετσι το καταλαβαινω εγω!!!Η μπαταρια δυσκολο να πει κανεις ποσο καλα τα βγαζει περα αλλα με μια μετρια χρηση μπορει 2 και ισως και 3 μερες να κραταει σιγουρα αλλα ειναι νωρις για συμπερασματα ειδικα τωρα που ειναι αρχη!!!Τελος τα usb τα διαβαζει κανονικα,οσο για εξωτερικο μικρο σκληρο δισκο δεν εχω αρα δεν ξερω να πω τι και πως!!!Μακαρι το κινητο να μας βγαλει ολους ασπροπροσωπους και με μεγαλη αντοχη στο χρονο για να κλεισουν ετσι και μερικα στοματα γιατι πραγματικα ειναι πολυ καλο με ολα αυτα που εχει και κανει!!!;);)

 

Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα τα κλαις φίλε μου.

Να προτείνω επίσης και λίγες εφαρμογές που εμένα προσωπικά με έχουν ενθουσιάσει.

Foreca Weather

Grid -9- στην ουσία παρέχει 9 homescreens.

Οι 4 πρώτες έχουν τα εξής

1. common 2. utilities 3. settings 4. miscellaneus

5. applications προεγκατεστημένα και μετά άλλες 4 για εγκατάσταση όποιας εφαρμογής επιθυμεί ο καθένας.

 

και swype (χωρίς ελληνική υποστήριξη). Προσωπικά γράφω αγγλικά και με λίγη προσπάθεια γερμανικά (δεν τα υποστηρίζει) αλλα ακόμα και για αγγλοελληνικά είναι σίγουρα αρκετά γρήγορο.

 

Η μπαταρία επίσης με χρηση ασύρματου δικτύου, navi (δωρεάν και τουλάχιστον γερμανία με απίστευτη ακρίβεια) και γενίκα σκληρή χρήση κρατάει 3 μέρες σίγουρα.

 

Τέλος το κινητό το αγόρασα στις αρχές του μήνα όταν και κυκλοφόρησε στη Γερμανία χωρίς συμβόλαιο και μέχρι τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Μετά από δοκιμές διάφορων κινητών το Ν8 κατάφερε να με κάνει να αφήσω στην άκρη την προηγούμενη βασική συσκευή μου το μαυρο μου Ν95.

 

Το συνιστώ λοιπόν ανεπιφύλακτα σε όσους το θέλουν και πιστεύω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας με τα διάφορα που κυκλοφορούν στο διαδύκτιο.

 

Επίσης στη συσκευασία για όσους το πάρουν να γράφει και MADE IN FINLAND :D

Edited by aladdin
Link to comment
Share on other sites

τους ρωτησα απο που θα ειναι η παρτιδα που θα παρουν 3 του μηνος και δεν ηξεραν.. Πηρα στα κεντρικα Αθηνα. Αμα δε ξερουν αυτοι εγω που να ξερω. Με βαση την ημερομηνια μπορει να ειναι και ελληνικο μπορει και οχι. Τα χερια μου ειναι δεμενα..

 

Αποκλείεται να μη ξέρουν !!!

Άμα έχουν παραγγείλει από Logikom είναι Ελληνικά. Από οπουδήποτε αλλού ΟΧΙ !

;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Πο ρε παιδιά.Ελπίζω να μην μπλέξουμε πάλι με προβλήματα.Αυτό που έλεγα και πρίν καιρό.Ας αργήσει αλλά να έρθει χωρις προβλήματα.Δεν ξέρων αν είναι αλήθεια οι αναφορές που κάποιοι έδειξαν μέσω links αλλά ελπίζω στην επίσημη κυκλοφορία του εδώ στην χώρα μας να μην έχει κανείς προβλήματα και τρέχουμε πάλι για service όπως τότε με το Ν97.Εγώ αυτό που έπιασα και λειτούργισα στο χέρι μου δεν μου έκανε κάτι σχετικά με restart ή να σβήσει κ.τ.λ.

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Πο ρε παιδιά.Ελπίζω να μην μπλέξουμε πάλι με προβλήματα.Αυτό που έλεγα και πρίν καιρό.Ας αργήσει αλλά να έρθει χωρις προβλήματα.Δεν ξέρων αν είναι αλήθεια οι αναφορές που κάποιοι έδειξαν μέσω links αλλά ελπίζω στην επίσημη κυκλοφορία του εδώ στην χώρα μας να μην έχει κανείς προβλήματα και τρέχουμε πάλι για service όπως τότε με το Ν97.Εγώ αυτό που έπιασα και λειτούργισα στο χέρι μου δεν μου έκανε κάτι σχετικά με restart ή να σβήσει κ.τ.λ.

Είναι σχεδόν σίγουρο πως κάποιοι λίγοι από δω μέσα που θα το πάρουν όταν κυκλοφορήσει επίσημα ενδεχομένως να αντιμετωπίσουν κάποια πρόβληματα που αναφέρονται και στο discussions(ακόμα και του ξαφνικού "θανάτου") γιατί απλούστατα και αυτά 1ης παρτίδας θα είναι,δεν έγινε καμμία εστω και μερική ανάκληση συσκευών πριν διατεθούν στις διάφορες αγορές και ούτε θα γίνει γιατί δεν τους βγαίνει το χρονοδιάγραμμα(σκέφτηκαν καλύτερα αντικατάσταση στο ποσοστό που θα παρουσιάσει πρόβλημα παρα και άλλη καθυστέρηση στην διάθεση).

Μου θυμίζει άλλες περιπτώσεις αναμονής NSeries συσκευής που αναφερόντουσαν προβλήματα πχ. Ν85 για τζόγο στο slide και τριξίματα κλπ.(ενδεικτικά το αναφέρω και όχι συγκριτικά) και παρόλο που με διαβεβαίωνε ο πωλήτης του NOKIA Shop τότε περί του αντιθέτου δυστυχώς αφού άνοιγα το κουτί διαπίστωνα ακριβώς αυτό έχοντας βέβαια πληρώσει τα 505 €.....:mad:

Βέβαια ποιοτικά το Ν8 δεν έχει καμμία σχέση με προγενέστερες υλοποιήσεις της ΝΟΚΙΑ στην Ν σειρά(αυτό το διαπίστωσα πριν λίγο καιρό όταν είχα το Ν8) αλλά και πάλι διαπιστώνω ότι τίποτα δεν αλλάζει,ούτε και η ΝΟΚΙΑ που βιάζεται/αργεί και δεν προλαβαίνει αλλά και εμείς οι καταναλωτές που αυξάνουμε ολοένα την ζήτηση ακόμα και αν ξέρουμε πως κάτι δεν πάει καλά,γιατί το μόνο σαφές στην περίπτωση του Ν8 είναι αυτό.....;)(τουλάχιστον αυτή την αίσθηση αφήνει τώρα τελευταία)

Edited by rostropol
Link to comment
Share on other sites

Σημερα το εχω και στα χερια μου το πηρα απο Εxpansys ειναι παρα πολυ ομορφο επαθα πλακα με την οθονη του τελεια χρωματα ειναι λιγο πιο σκοτεινη απο το iphone 4 που εχω τωρα και η καμερα του ειναι απιστευτη αλλα με το ματιαξανε αφου βγαλαμε πολες φωτογραφιες εβαλα την καρτα sim δεν εβρισκε σημα και δεν την αναγνωρισε με τιποτα οσες και αν εβαλα και απο αλλα δικτυα .Και μετα εκλεινε και ξανανοιγε ισα με 15 φορες τελικα εποικοινωνησα με την expansys και παει για αλλαγη, δεν ξερω αντιμετωπισε κανεις τετοιο προβλημα :(:(

Εννοείς ότι δοκίμασες πολλές φορές την ίδια sim ή προσπάθησες και με άλλες και δεν αναγνώριζε καμία; Η sim σου είναι καινούρια ή παλιά; Γιατί συνήθως κάτι τέτοια προβλήματα οφείλονται στην sim και στο γεγονός ότι πολλοί δεν τις έχουν αντικαταστήσει με τις νεότερες 3G.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό δεν το κοιτάω συχνά (πατάς πάνω δεξιά και μετά το εικονίδιο της μπαταρίας για να σου εμφανίσει το ποσοστό) αλλά απ'όσο έχω καταλάβει δεν είναι ακριβής η ένδειξη. Το αναγάγει σε μπάρες της μπαταρίας.

Έτσι είναι, η ρουτίνα παρουσίασης του ποσοστού (επί της %) της διαθέσιμης ενέργειας, ως την 5th Ed. (για την ^3 δεν γνωρίζω) δεν έχει μεγάλη ευαισθησία, αφού είναι σχεδιασμένη να παρουσιάζει το επίπεδο φόρτισης ως μπάρες και έτσι το ποσοστό που επιστρέφει σε κάθε φάση εκφόρτισης είναι σχεδόν προκαθορισμένο (με ελάχιστες αποκλίσεις από μοντέλο σε μοντέλο). Εξαιτίας αυτού του τρόπο υπολογισμού της διαθέσιμης ενέργειας παρουσιάζεται και το γνωστό φαινόμενο, της ξαφνικής πτώσης των μπαρών της μπαταρίας εκεί που δείχνουν full (100% πχ.) να πηγαίνουν κατευθείαν 1 ή 2 μπάρες λιγότερο (πχ. 82%) κλπ. Λύση στο πρόβλημα υπάρχει, ένας καινούργιος Power Managment driver που θα χαρίσει μεγαλύτερη ή real-time ευαισθησία στο σύστημα (καθώς θεωρώ ότι το hardware σαφέστατα το υποστηρίζει).

 

Η αυτονομία είναι πάρα πολύ καλή αλλά ακόμα δεν μπορώ να κρίνω γιατί το λιώνω στην κυριολεξία. Όσο κάθομαι δεν το αφήνω καθόλου από τα χέρια μου. Και το ξαναλέω, η εξοικονόμηση ενέργειας, κάνει απίστευτη δουλειά. Όταν την ενεργοποιώ, η μπαταρία δείχνει ότι δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ. Είμαι σίγουρος ότι με 2 μπάρες μπορεί να σε βγάλει ολόκληρη μέρα. Προς το παρόν δεν του το επιτρέπω αλλά μόλις το "βαρεθώ" θα μπορέσω να κρίνω την πραγματική του αυτονομία.

Το ότι χρησιμοποιείς έντονα την συσκευή είναι ευχάριστό, βλέπεις από της 9/11 (νομίζω) που την αγόρασες σε έχω ας μου επιτραπεί η έκφραση ως "control" για να δω πως θα πάει. Μέχρι στιγμής είσαι στην 10 ημέρα χρήσης (περίπου 1 εβδομάδα) και δεν έχεις προβλήματα και αυτό με χαροποιεί αλλά θέλω να κλείσεις μήνα μαζί της για να εξάγω ασφαλή συμπεράσματα. Κρίσιμη περίοδος με βάση την διεθνή εμπειρία, σε άλλες 4 ημέρες.

 

:)

Edited by Directx

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οι τυποι δεν παιζονται. εχω στειλει απο χτες email με ερωτησεις για τη διαθεσιμοτητα του ν8 σε 3 Nokia care της αθηνας και δεν εχει απαντησει κανενας. αν δεν το κοιτανε μη το βαζουνε καθολου.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...