Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ρύθμιση έχεις κάνει για την προφύλαξη οθόνης; Εγώ το έχω στα 30" για φωτισμό οθόνης και στο 1' για προφύλαξη/κλείδωμα οθόνης και σβήνει πάντα και μένει μόνιμα ανοιχτό το screensaver που έχω ορίσει (μεγάλο ρολόι) και είναι υπέροχο. Αν ρωτάς το τελευταίο, τότε ναι, η προφύλαξη μένει πάντοτε αναμμένη, πλεονέκτημα της τεχνολογίας amoled. Αν δεν θέλεις τίποτα στην οθόνη, ρυθμίσεις - θέματα - προφύλαξη οθόνης - καμία.

 

.

 

μαλλον δεν εγινα κατανοητος....:)

πως μπορω να το κανω να σκοτεινιάσει η οθονη(ας ειναι και το ρολοι δεν με πειραζει) χωρις να κλειδωνει η συσκευη......

αν δεν βαλω προφύλαξη/κλείδωμα οθόνης και αφησω μονο φωτισμο στο 1 λεπτο ας πουμε η οθονη παραμενει ανοιχτη...δεν σβηνει.....:)(απλα χαμηλωνει λιγο ο φωτισμος)..αυτο δεν τρωει την μπαταρια....?

ασε που δεν βολευει καθολου αυτο οταν οδηγας ακους μουσικη στο αμαξι κτλ κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το προφύλαξη οθόνης είναι πλέον ταυτόσημο με το κλείδωμά της. Οπότε, αν βάλεις πολύ μεγάλο όριο, τότε η οθόνη θα μείνει ανοιχτή και ξεκλείδωτη για τον ανάλογο χρόνο. Δε νομίζω να γίνεται να σβήσει εντελώς χωρίς να κλειδώσει.
Link to comment
Share on other sites

Symbian^3 - Tips & Tricks

 

 

Keypad shortcuts (Select "Call" from homescreen)

- Bluetooth ON/OFF: longpress on '*'-key

- Call log: press call key

- Contacts: press on contacts icon

- Open browser: longpress on '0'-key

- Silent profile: longpress on '#'-key

 

Keypad codes (Select "Call" from homescreen and type...)

- *#7370# does hard reset

- *#7780# does soft reset

- *#06# shows your IMEI

- *#0000# shows info about phone software

- *#92702689# (*#war anty#) shows lifetimer

 

Clock and Profile -widget

- Active and edit profile: press on profile name on the widget

- Calendar: press on date on the widget

- Clock: press on clock on widget

Bluetooth activation/deactivation shortcut

Call > hold press *+

 

Notifications popup (press on battery icon)

- Clock: press on time on the popup

- Connectivity settings: press on connectivity icon on the popup

- Powersave mode ON/OFF: press on battery icon on the popup

- USB mode: press on USB icon on the popup (when connected)

- WLAN-manager: press on WLAN connection on the popup (when connected)

 

Miscellaneous

- Alarm Enable/Disable: Set alarm to repeat, then you can disable and enable it

- Disconnect all networks: longpress with red call key

- Edit Homescreen: longpress on anywhere on the homescreen changes to edit mode

- Faster Homescreen: turn of theme effects from Themes settings to make switching between homescreens instant

- Favorites Widget: you can scroll the favorites widget horizontally and add more than four contacts, unlike in N97 homescreen

- Forced Reboot: press power key for eight seconds simulating "battery removal"

- "Full" Reset: hold "Volume Down + Camera Key + Menu Key" and press power button until your phone shake (Warning! Will remove some apps permanently like Ovi Store and Qt!)

- Predictive QWERTY: predictive text and word auto-completion are also supported on QWERTY, not only in keypad

- Screen Saver Notification: Use 'Music Player' screen saver to show new sms and missed calls icon on screen. Time, Date, Profile and Music being played will also be shown if enabled.

- Silence Calls/Snooze Alarms: turn around your phone upside down to silence calls or snooze alarms (set it on from Settings > Sensor settings)

- Special Characters: longpress on '1*'-character on QWERTY keyboard to input special characters like õ, ü, etc.

- Two way Charge: Both USB and regular thin-pin adapters can be used for charging

- Two way Keylock: open keylock by sliding keylock button on side OR by pressing menu key and then press on the screen where it says "Unlock"

- Two way TV-OUT: use HDMI cable to get digital TV Out (only N8/E7) with HD resolution or use 3.5mm cable for composite TV out

- Voice Command: hold Call button in homescreen (setup voice command first)

- USB OTG: you can directly connect almost any USB device to the phone (including USB mouse, -keyboard, -pendrive and -external HDD)

- Widget settings: in homescreen edit mode, press on widget (Notifications, Mail, Search and Shortcuts)

- Widgets Online/Offline: select Options > "Widget to Offline mode" from homescreen

 

-When in the filemanager , and when in the mass storage/phone memory/memory card, simply tap on the camera button (Autofocus) and it will bring up a search box

 

Screen Saver Notification: Use 'Music Player' screen saver to show new sms and missed calls icon on screen. Time, Date, Profile and Music being played will also be shown if enabled.

 

Applications

- Calendar: browse through days by swiping through screen from left to right or vice versa to browse back

- Camera: use Pinch zoom to switch between 4:3 and 16:9 aspect ratios (9Mpix vs 12Mpix on N8)

- Camera: double press on screen to zoom (like with browser)

- Camera: you can also zoom by using volume keys

- File Manager: connect to a network drive by choosing the setting from options menu (instead of Settings)

- File Manager: jump down on folder tree by pressing on one of the folder icons on top of the screen

- File Manager: open search bar by lightly pressing on camera key

- Mail: Collapse and expand all days by doing longpress on a day

- Menu (App. Grid): instead of leaving it to background, choose Options > Exit

- Profiles: set profile (except general and offline) to change based on time of the day from profile settings.

- Ovi Maps: share current (or favorite) location via MMS or E-Mail to any other Nokia device with Maps.

- Task Manager: open Task Manager by doing longpress on (physical) menukey on the phone.

- Task Manager: longpress on any of the apps to bring out option to close individual or all running apps.

 

Updates :

Solution to install ovi store

Search the forums for Navifirm and Phoenix Service Software. Download the firmware for your product code with Navifirm and use Phoenix Service Software to refurbish your N8.

 

To get perfect video quality (Shared by nicesoni_ash)

Use Any Converter With These

Settings (This should Works Well )

Video Settings:-

Format : AVI

Resolution : 640x360

Bit-rate: Chose Any Value Between

800 to 2000. The More U Increase

This, The More Will Be The Quality.

But The File Size Will Also Increase.

Codec : Use Either DivX Or Xvid. (I

use 1000)

Aspect Ratio (If This Option Is Not

There Leave It) : 16:9

Frames Per Second (FPS) : Use A

Value Between 23.976-30 Fps. (I Use

25)

Audio Settings:-

Codec : Either Mp3 Or Aac.

Frequency : 44100

Channels : Stereo

Bit-rate: Any Value Between 80 To

160 Kbps (I Use 128 Kbps)

Link to comment
Share on other sites

To βιντεο και αυτο αρκετα καλο ο ηχος ομως δεν ειναι 5,1,δεν τραβαει σε 5,1 dolby ηχο τελικα?

 

μα φυσικα και δεν ειναι 5,1 sourround o ηχος.

πως θα μπορουσε να ηταν αλλωστε? θα ειχε 5 μικροφωνα για καταγραφη του ηχου και μαλιστα απλωμενα το καθενα 2-3 μετρα μακρια απο την συσκευη?

για να μην υπαρχουν μπερδεματα οσο αναφορα το 5,1, αυτη η δυνατοτητα ειναι διαθεσιμη μονο στην εξοδο hdmi και φυσικα μονο με συστημα 5,1 surround και οχι απλα μια τηλεοραση.

 

Δεν ξέρω τώρα κατά πόσο αυτό είναι ορθό να συμβαίνει. Δηλαδή αν κάνουμε μεταφορά αρκετών αρχείων μέσ μαζικής αποθήκευσης, δεν θα μπορούμε να τροφοδοτούμε την συσκευή;

 

εγω παντως το θεωρω μεγαλο μειων να φορτιζει απο μονο του οποτε συνδεεις την usb και θα εχω απενεργοποιημενη αυτην την λειτουργια.

ο λογος ειναι οτι αν καθε φορα που συνδεεις το usb για να μεταφερεις αρχεια κλπ, καθε 10 λεπτα δηλαδη :p αυτο ξεκιναει φορτιση ασχετα με το ποσο γεματη ειναι η μπαταρια τοτε, δεν την βλεπω την μπαταρια να κραταει πανω απο 2-3 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Μολις επεστρεψα απο Nokia Event στην Θεσσαλονικη και πρωτο επισημο στην Ελλαδα.

Μαυρο,πρασινο,ασημι η πρωτη παρτιδα χρωματων.

1 Δεκεμβριου το αργοτερο στα καταστηματα.

 

Επισης η μπαταρια της συσκευης εγγυηση 1 χρονο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το προφύλαξη οθόνης είναι πλέον ταυτόσημο με το κλείδωμά της. Οπότε, αν βάλεις πολύ μεγάλο όριο, τότε η οθόνη θα μείνει ανοιχτή και ξεκλείδωτη για τον ανάλογο χρόνο. Δε νομίζω να γίνεται να σβήσει εντελώς χωρίς να κλειδώσει.

 

κακο αυτο παντως..ελπιζω να το διορθώσουν....

το κλειδωμα καλο μεν αλλα οταν οδηγας και το εχεις στην βαση δεν βολευει..αν θελεις να αλλαξεις τραγουδι να ψαξεις μια επαφη κτλ......

στο ν900 μαυριζε η οθονη και ανοιγε οταν την άγγιζες.....

anyway......

:)

να και ενα αρνητικο....:p

Link to comment
Share on other sites

 

εγω παντως το θεωρω μεγαλο μειων να φορτιζει απο μονο του οποτε συνδεεις την usb και θα εχω απενεργοποιημενη αυτην την λειτουργια.

ο λογος ειναι οτι αν καθε φορα που συνδεεις το usb για να μεταφερεις αρχεια κλπ, καθε 10 λεπτα δηλαδη :p αυτο ξεκιναει φορτιση ασχετα με το ποσο γεματη ειναι η μπαταρια τοτε, δεν την βλεπω την μπαταρια να κραταει πανω απο 2-3 μηνες...

 

Kαι εγω αυτο νομιζα αλλα αν ψαξεις λιγο για πληροφοριες θα δεις οτι οι καινουριες liΙon μπαταριες δεν εμφανιζουνε πτωση της διαρκεις ζωης τους ακομα και αν κανεις φορτιση σε ασχετα σημεια. Βεβαια οι πληροφοριες ειναι και λιγο συγκεχυμενες οποτε δε χρειαζεται να το παρακανουμε κιολας. Μερικοι πληρεις κυκλοι φορτισης αποφορτισης κανουνε καλο.;)

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει οτι οι καινουριες μπαταριες δεν εμφανιζουνε memory effects ομως οπως και να εχει μπαταριες ειναι και παλι και μετα απο λιγο καιρο χαλανε ολες.

αυτο νομιζω το εχει καταλαβει ο καθενας μας, οποτε δεν δινω και πολυ βαση σε ολα αυτα και παντα προσεχω πως και ποτε θα φορτισω την μπαταρια μου ;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

εγω παντως το θεωρω μεγαλο μειων να φορτιζει απο μονο του οποτε συνδεεις την usb και θα εχω απενεργοποιημενη αυτην την λειτουργια.

ο λογος ειναι οτι αν καθε φορα που συνδεεις το usb για να μεταφερεις αρχεια κλπ, καθε 10 λεπτα δηλαδη :p αυτο ξεκιναει φορτιση ασχετα με το ποσο γεματη ειναι η μπαταρια τοτε, δεν την βλεπω την μπαταρια να κραταει πανω απο 2-3 μηνες...

 

 

είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης της φόρτισης όταν το συνδέεις μέσω usb. Οποτεδήποτε το συνδέσεις αυτό θα φορτίζει. Απλά δεν πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα αυτό το ζήτημα και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο οι τεχνικοί της Νοκια το έχουν αφήσει έτσι, ίσως κάτι ξέρουν παραπάνω... ;) όλο αυτό το ζήτημα με τη μπαταρία και τη φόρτισή της είναι καθαρά πλέον urban legend... To τι απερίγραπτα έχω διαβάσει στα νοκια discussions για battery warm up κλπ δεν λέγεται...

 

Πρέπει να καταλάβετε ότι πλέον οι νέες μπαταρίες δεν έχουν τα προβλήματα των παλιών. Κάντε απλά 3-4 πλήρεις κύκλους φόρτισης (απλά μέχρι να φορτίσει όχι 8 ώρες στο φορτιστή :!: )για να πιάσετε το max της απόδοσής της και μετά σταματήστε να ανησυχείτε ιδιαίτερα. Και να ξέρετε ότι αν αφήνετε τη μπαταρία να αδειάζει εντελώς συχνά και μετά να τη φορτίζετε, περισσότερο κακό της κάνετε παρά καλό.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γι' αυτό το λόγο η μπαταρία φορτίζει μέσω της USB μόνο όταν η σύνδεση USB είναι by default ρυθμισμένη στο Nokia OVI Suite.

Μάλλον αυτός είναι ο τρόπος να απενεργοποιήσεις τη φόρτιση μέσω USB. Αυτό είναι μία καλή λύση για όσους δεν θέλουν να φορτίζουν μέσω USB. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γι' αυτό το λόγο η μπαταρία φορτίζει μέσω της USB μόνο όταν η σύνδεση USB είναι by default ρυθμισμένη στο Nokia OVI Suite.

Μάλλον αυτός είναι ο τρόπος να απενεργοποιήσεις τη φόρτιση μέσω USB. Αυτό είναι μία καλή λύση για όσους δεν θέλουν να φορτίζουν μέσω USB. ;)

 

 

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά δεν είμαι απόλυτος. Είμαι σίγουρος ότι δεν ίσχυε για τις προηγούμενες συσκευές, αλλά δε μπορώ να είμαι σίγουρος για το Ν8. Μπορεί κάποιος κάτοχος να το επιβεβαιώσει; Αν το βάλετε by default σε mass storage και το συνδέσετε με usb δε σας φορτίζει;

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα αυτό το ζήτημα και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο οι τεχνικοί της Νοκια το έχουν αφήσει έτσι, ίσως κάτι ξέρουν παραπάνω...

 

μηπως αυτο που ξερουν παραπανω οχι μονο οι τεχνικοι της νοκια αλλα και ολλων των αλλων εταιριων ειναι οτι με αυτον τον τροπο θα αγοραζεις πιο συχνα μπαταριες και ετσι θα εχουν μεγαλυτερο κερδος απο ανταλλακτικα? :p

 

μας εχουν φαει με ολα τα καινουρια που δεν χρειαζονται το ενα δεν χρειαζονται το αλλο τα αμαξια ταχα δεν χρειαζονται πλεον στροσιμο...

 

ομως αν το παρατηρησεις ολες μα ολες ομως οι καινουριες συσκευες ειναι φτιαγμενες για να χαλασουν!!

Κατι που δεν μπορεις να πεις οτι ισχυε και με τις παλιες συσκευες που θελανε και στροσιμο και προσοχη και οτι αλλο θες αλλα κρατουσανε 15-20 χρονια ;)

 

ασε με εμενα να ειμαι επιφυλακτικος, εχεις τιποτα τεχνικες γνωσεις που να μπορουν να επιβεβαιωσουν τα λεγομενα σου? η απλα γραφεις οτι λενε αυτοι που προσπαθουν να μας πουλησουν?

Edited by jimacid
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς το τελευταίο, τότε ναι, η προφύλαξη μένει πάντοτε αναμμένη, πλεονέκτημα της τεχνολογίας amoled.

 

Παιδιά, να ξεκαθαρίσω κάτι! Η τεχνολογία AMOLED (Active Matrix OLED) καταναλώνει ενέργεια όσο είναι ενεργή. Ακόμα και απόλυτο μαύρο να δείχει, καταναλώνει διότι παραμένει ενεργή (περνάει ρεύμα δηλαδή, βρίσκεται σε κατάσταση ON). Δεν έχει backlight, όμως ρεύμα περνά. Μικρή κατανάλωση, όχι όμως μηδενική. Για να ελέγξετε ότι όντως παραμένει ενεργή και το μαύρο δεν είναι ότι "δεν λειτουργούν καθόλου τα πιξελ", πηγαίνετε σε ένα απόλυτα σκοτεινό μέρος και προβάλετε μία εντελώς μαύρη φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γι' αυτό το λόγο η μπαταρία φορτίζει μέσω της USB μόνο όταν η σύνδεση USB είναι by default ρυθμισμένη στο Nokia OVI Suite.

Μάλλον αυτός είναι ο τρόπος να απενεργοποιήσεις τη φόρτιση μέσω USB. Αυτό είναι μία καλή λύση για όσους δεν θέλουν να φορτίζουν μέσω USB. ;)

Δεν υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης της φόρτισης. Όποια επιλογή και αν ορίσεις, φορτίζει. Την πρώτη φορά που το σύνδεσα με τον υπολογιστή είχε φάει το κόλλημα που περιέγραψα και δεν φόρτιζε με καμία επιλογή.

είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης της φόρτισης όταν το συνδέεις μέσω usb. Οποτεδήποτε το συνδέσεις αυτό θα φορτίζει. Απλά δεν πρέπει να σε απασχολεί ιδιαίτερα αυτό το ζήτημα και γι' αυτόν ακριβώς το λόγο οι τεχνικοί της Νοκια το έχουν αφήσει έτσι, ίσως κάτι ξέρουν παραπάνω... ;) όλο αυτό το ζήτημα με τη μπαταρία και τη φόρτισή της είναι καθαρά πλέον urban legend... To τι απερίγραπτα έχω διαβάσει στα νοκια discussions για battery warm up κλπ δεν λέγεται...

Έτσι ακριβώς είναι. Έχω το Ν900 κοντά στον χρόνο και το συνδέω καθημερινά 2-3 φορές αλλά η μπαταρία δεν έχει πέσει καθόλου. Ίσα ίσα με την τελευταία αναβάθμιση βελτιώθηκε ελάχιστα. Οπότε, μην ανησυχείτε για αυτό το θέμα.

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά δεν είμαι απόλυτος. Είμαι σίγουρος ότι δεν ίσχυε για τις προηγούμενες συσκευές, αλλά δε μπορώ να είμαι σίγουρος για το Ν8. Μπορεί κάποιος κάτοχος να το επιβεβαιώσει; Αν το βάλετε by default σε mass storage και το συνδέσετε με usb δε σας φορτίζει;

Φορτίζει κανονικότατα.

 

Και εδώ να προσθέσω ότι το Ν8 με εξέπληξε ευχάριστα με την μπαταρία του. Καμία μα καμία σχέση με το Ν900. Επιβεβαιώνω πως οι φινλανδοί κάναν πάρα πολύ δουλειά με την αυτονομία της και η λειτουργία εξοικονόμιση ενέργειας κάνει την διαφορά. Θετικό ότι μπορείς να την ενεργοποιήσεις ανα πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αντίκτυπο η συνεχής φόρτιση της συσκευής από τη USB στη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Κάτι άλλο να ρωτήσω παιδιά: πόσα mA είναι ο φορτιστής του πακέτου; Είναι γρήγορος;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Nαι είναι ο νέος μικρός ταχυφορτιστής AC-15E και έχει output στα 800mA.

 

Ο AC-8E που έχω είναι λίγο πιο γρήγορος (στα 890mA). Να περιμένουμε και καινούργιο ταχυφορτιστή με σύνδεση USB;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ο AC-8E που έχω είναι λίγο πιο γρήγορος (στα 890mA). Να περιμένουμε και καινούργιο ταχυφορτιστή με σύνδεση USB;

 

Υπόψη ότι όσο πιο αργά φορτίζει μια μπαταρία, τόσο καλύτερα.

Αν δεν βιάζεστε να χρησιμοποιείτε τον πιο αργό φορτιστή που έχετε.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

ειχα ενημερωση απο wind σημερα οτι αμα θελω μπορω και επισημα πια να το προπαραγγειλω (το white silver μονο)με πιθανη ημερομηνια παραλλαβης μετα τις 20 του μηνα και η τιμη του στα 493. Με χαροποιει το νεο αλλα με βαζει και σε σκεψεις γιατι στο παρελθον ειχαν σκασει πολλες περιπτωσεις απο την wind με παραεισαγωγες απο αφρικανικες χωρες( π.χ n95 απο νιγηρια) που οχι απλως δεν σε καλυπτε η νοκια με οποιας μορφη εγγυηση αλλα σε πεταγαν εξω απο το καταστημα που λεει ο λογος.... Edited by chocbhed_6630
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες μου ήρθε το newsletter από τα Multirama και έχουν μέσα και το N8 στα 509, ξέρετε πότε κυκλοφορεί, γιατί γράφει διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας.

thnks.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση σε οσους το εχουν, τραβωντας video-foto εχει pixelαρισμα η θορυβο οταν χρησιμοποιητε το zoom? Διαβασα καπου πιο πισω οτι λογο μεγεθους του φακου αυτα τα φαινομενα ειναι ανεπαισθητα. Αν δεν τραβας στη μεγιστη αναλυση αυτο επιδρα πιο θετικα η δεν εχει σημασια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες μου ήρθε το newsletter από τα Multirama και έχουν μέσα και το N8 στα 509, ξέρετε πότε κυκλοφορεί, γιατί γράφει διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας.

thnks.

 

αυτο το διαθεσιμο κατοπιν παραγγελιας ισχυει απο τελη του προηγουμενου μηνα. Εμενα μου ειχαν πει μεχρι μεσα του μηνος. Λεμε τωρα.. Αν το παρεις απο εκει πες μας ειναι παραεισαγωγη ή οχι.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

ειχα ενημερωση απο wind σημερα οτι αμα θελω μπορω και επισημα πια να το προπαραγγειλω με πιθανη ημερομηνια παραλλαβης μετα τις 20 του μηνα και η τιμη του στα 493. Με χαροποιει το νεο αλλα με βαζει και σε σκεψεις γιατι στο παρελθον ειχαν σκασει πολλες περιπτωσεις απο την wind με παραεισαγωγες απο αφρικανικες χωρες( π.χ n95 απο νιγηρια) που οχι απλως δεν σε καλυπτε η νοκια με οποιας μορφη εγγυηση αλλα σε πεταγαν εξω απο το καταστημα που λεει ο λογος....

1) από εταιρικό κατάστημα ή franchise της wind ?

2) ακόμα και έτσι αν είναι, πες ότι κτύπα ξύλο έχεις πρόβλημα, το πας στην wind μέσα στα πλαίσια της εγγυησης που οφείλουν να δώσουν, για ποιο λόγο να πας σε service της ΝΟΚΙΑ απευθείας ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση σε οσους το εχουν, τραβωντας video-foto εχει pixelαρισμα η θορυβο οταν χρησιμοποιητε το zoom? Διαβασα καπου πιο πισω οτι λογο μεγεθους του φακου αυτα τα φαινομενα ειναι ανεπαισθητα. Αν δεν τραβας στη μεγιστη αναλυση αυτο επιδρα πιο θετικα η δεν εχει σημασια

 

Παρόλο που είναι ψηφιακό το ζουμ δεν αλλοιώνεται καθόλου ούτε η εικόνα ούτε το βίντεο και, φυσικά, δεν υπάρχει ίχνος pixel. Είναι ίσως η μοναδική συσκευή που έχω πιάσει και έχει νόημα να χρησιμοποιήσεις το ψηφιακό ζουμ. Είχε δημοσιευθεί και ένα άρθρο (allaboutsymbian ή thenokiablog, δεν θυμάμαι που ακριβώς) που εξηγούσε τι ακριβώς έχουν κάνει ώστε να επεξεργάζεται ψηφιακά το κάδρο ώστε να μην υπάρχουν καθόλου απώλειες.

 

ΥΓ. Χρόνια σου πολλά, ότι επιθυμείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...