Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που λέτε παραπάνω ότι θα έχετε 5.1 dolby surround μέσω HDMI δε νομίζω ότι θα γίνεται.Καταρχήν πως θα παίξει μια τηλεόραση 5.1 surround, με τι ηχεία?Υπάρχουν γενικά 2 τύποι mkv, ο ένας τύπος είναι με DTS ήχο (dolby digital ) το οποίο χρειάζεται κάποιο αποδικωποιητή (κάποιο ενισχυτή) το οποιο να υποστήριζει αυτο το format.Και υπάρχει και mkv με AC3 ήχο το οποίο περνάει απο HDMI αλλά δεν είναι 5.1.Μπορούμε μια ταινία mkv με DTS ήχο να τη μετατρέψουμε σε AC3 format και να πάρουμε κανονικά ήχο απο HDMI.Oπότε σύμφωνα και με ένα media player western digital που έχω δε νομίζω να περνάει ήχος dolby surround.Ταινία με απλό ήχο ναι..Ας με διορθώσει και κάποιος που είναι σίγουρος με αυτά αν κάνω λάθος..
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λέτε παραπάνω ότι θα έχετε 5.1 dolby surround μέσω HDMI δε νομίζω ότι θα γίνεται.Καταρχήν πως θα παίξει μια τηλεόραση 5.1 surround, με τι ηχεία?Υπάρχουν γενικά 2 τύποι mkv, ο ένας τύπος είναι με DTS ήχο (dolby digital ) το οποίο χρειάζεται κάποιο αποδικωποιητή (κάποιο ενισχυτή) το οποιο να υποστήριζει αυτο το format.Και υπάρχει και mkv με AC3 ήχο το οποίο περνάει απο HDMI αλλά δεν είναι 5.1.Μπορούμε μια ταινία mkv με DTS ήχο να τη μετατρέψουμε σε AC3 format και να πάρουμε κανονικά ήχο απο HDMI.Oπότε σύμφωνα και με ένα media player western digital που έχω δε νομίζω να περνάει ήχος dolby surround.Ταινία με απλό ήχο ναι..Ας με διορθώσει και κάποιος που είναι σίγουρος με αυτά αν κάνω λάθος..

 

κανεις πολλα λαθη στο παραπανω ποστ αλλα εδω το φορουμ δεν ειναι για AV για να κανουμε εκτενη αναλυση.

αν εχεις amplifier με hdmi και 5 ηχεια θα ακουσεις 5+1

αν εχειις τηλεοραση με 5 ηχεια παλι θα ακουσεις 5+1

ολα τα παραπανω προυποθετουν να υπαρχει πληροφορια 5.1 στο αρχειο που τρεχεις καθε φορα

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

κανεις πολλα λαθη στο παραπανω ποστ αλλα εδω το φορουμ δεν ειναι για AV για να κανουμε εκτενη αναλυση.

αν εχεις amplifier με hdmi και 5 ηχεια θα ακουσεις 5+1

αν εχειις τηλεοραση με 5 ηχεια παλι θα ακουσεις 5+1

ολα τα παραπανω προυποθετουν να υπαρχει πληροφορια 5.1 στο αρχειο που τρεχεις καθε φορα

 

Οκ γι' αυτό είπα ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει σίγουρα και μίλησα σύμφωνα με το western media player που έχω και είναι έτσι όπως τα λέω επάνω που μέσω hdmi δεν περνάει 5.1 ήχος στη συγκεκριμένη συσκευή.Τώρα σίγουρα προυποθέτει το αρχείο να έχει 5.1 πληροφορία αλλά και η συσκευή να απωδικοποιεί τη πληροφορία αυτή.Αν συνδεθεί το κινητό μέσω hdmi στο ενισχυτή και απο τον ενισχυτή στην τηλεόραση?Μακάρι να γίνεται αλλά δεν θα είναι εύκολο νομίζω.Υπάρχει τηλεόραση με 5+1 ηχεία?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ γι' αυτό είπα ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει σίγουρα και μίλησα σύμφωνα με το western media player που έχω και είναι έτσι όπως τα λέω επάνω που μέσω hdmi δεν περνάει 5.1 ήχος στη συγκεκριμένη συσκευή.Τώρα σίγουρα προυποθέτει το αρχείο να έχει 5.1 πληροφορία αλλά και η συσκευή να απωδικοποιεί τη πληροφορία αυτή.Αν συνδεθεί το κινητό μέσω hdmi στο ενισχυτή και απο τον ενισχυτή στην τηλεόραση?Μακάρι να γίνεται αλλά δεν θα είναι εύκολο νομίζω.Υπάρχει τηλεόραση με 5+1 ηχεία?

 

Η Nokia λέει ότι η έξοδος HDMI θα κουβαλάει σήμα ήχου 5.1. Μάλιστα διαφημίζει την άδεια που έχει πάρει από την Dolby. Δε νομίζω να λένε ψέμματα. Ίσως η συσκευή στην οποία αναφέρεσαι (western digital player) να μην υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο surround. Από τη στιγμή που συνδέσεις το Ν8 σε ένα σύστημα home cinema, θα ακούσεις ήχο 5.1, τέλος._

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Η Nokia λέει ότι η έξοδος HDMI θα κουβαλάει σήμα ήχου 5.1. Μάλιστα διαφημίζει την άδεια που έχει πάρει από την Dolby. Δε νομίζω να λένε ψέμματα. Ίσως η συσκευή στην οποία αναφέρεσαι (western digital player) να μην υποστηρίζει πολυκάναλο ήχο surround. Από τη στιγμή που συνδέσεις το Ν8 σε ένα σύστημα home cinema, θα ακούσεις ήχο 5.1, τέλος._

 

Αν είναι έτσι έχεις δίκιο φίλε μου και αυτό είναι πολύ ευχάριστο!Το μηχάνημα που λέω εγω υποστηρίζει 5.1 αλλά πρέπει να το συνδέσεις απο το optical out στον ενισχυτή.

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ γι' αυτό είπα ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει σίγουρα και μίλησα σύμφωνα με το western media player που έχω και είναι έτσι όπως τα λέω επάνω που μέσω hdmi δεν περνάει 5.1 ήχος στη συγκεκριμένη συσκευή.Τώρα σίγουρα προυποθέτει το αρχείο να έχει 5.1 πληροφορία αλλά και η συσκευή να απωδικοποιεί τη πληροφορία αυτή.Αν συνδεθεί το κινητό μέσω hdmi στο ενισχυτή και απο τον ενισχυτή στην τηλεόραση?Μακάρι να γίνεται αλλά δεν θα είναι εύκολο νομίζω.Υπάρχει τηλεόραση με 5+1 ηχεία?

 

Γινεται και ειναι σχετικα ευκολο! ;) Αρκει να το υποστηριζει ο ενισχυτης!

Παντες, σε καθε περιπτωση δεν νομιζω να το χρησιμοποιησει κανεις σαν mkd/divx player σπιτι του! Οι περισσοτεροι θα το εχουμε για περιστασιακο player σε καποιο ταξιδι, στο εξοχικο κτλ...

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Παντες, σε καθε περιπτωση δεν νομιζω να το χρησιμοποιησει κανεις σαν mkd/divx player σπιτι του! Οι περισσοτεροι θα το εχουμε για περιστασιακο player σε καποιο ταξιδι, στο εξοχικο κτλ...

 

Σαφώς, αυτός είναι και ο προσανατολισμός της Nokia πιστεύω. Δε νομίζω να πιστεύει κανείς ότι το Ν8 ή οποιαδήποτε μελλοντική συσκευή προσφέρει κάτι τέτοιο, θα έρθει για αντικαταστήσει ένα "κανονικό" home theater σύστημα... Όπως και να 'χει πάντως, η προσθήκη αυτή είναι μία κίνηση που μου φαίνεται ότι θα βρει μιμητές... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αν εχειις τηλεοραση με 5 ηχεια παλι θα ακουσεις 5+1

 

Όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω υπάρχει τηλεόραση με 5 ηχεία?? Πρώτη φορά το ακούω αυτό και μου έκανε πολύ εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω υπάρχει τηλεόραση με 5 ηχεία?? Πρώτη φορά το ακούω αυτό και μου έκανε πολύ εντύπωση.

 

Τηλεόραση με 5 ηχεία δεν υπάρχει, τηλεόραση που να συνδέεται σε home cinema με 5+1 ηχεία όμως υπάρχει. Νομίζω χάνουμε την ουσία. Το θέμα είναι η δυνατότητα του Ν8 να προβάλλει ταινίες υψηλής ανάλυσης βίντεο και πολυκάναλου surround ήχου μέσω της ψηφιακής σύνδεσης HDMI. Δεν νομίζω ότι αξίζει να συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα άλλο, νομίζω ότι είναι σαφές για τι πράγμα μιλάμε. :rolleyes:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο φίλος παραπάνω υπάρχει τηλεόραση με 5 ηχεία?? Πρώτη φορά το ακούω αυτό και μου έκανε πολύ εντύπωση.

 

καθε tv συνεδεμενη σε home cinema ειναι tv με 5 ηχεια

στο εγραψα ετσι για να καταλαβεις

οποτε μην σου κανει εντυπωση

οι αποριες περι πολυκαναλου ηχου ομως ειναι ατοπες σε αυτο το ποστ που αφορα το Ν8

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα αρθρο σε γαλλικο site για την οθονη του ν8 το παραθετω

 

http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=fr&tl=en&u=http://www.symbianfrance.com/2010/09/16/confirmation-symbian3-du-cdb-pour-tous-meme-le-n8/

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

Αρα το Ν8 θα έχει CBD Amoled οθόνη σύμφωνα με αυτό,εικάζω μήπως είναι και μια απ΄τις αιτίες της καθυστέρησης κυκλοφορίας του......;):confused::)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πάρα πολύ ευχάριστο. Προσωπικά πιστεύω ότι μάλλον θα συνοδευτεί και από μία - μικρή έστω - αύξηση τιμής, αλλά εγώ θα ήμουν προθυμότατος να δω το κινητό να τελειοποιείται έτσι. Αν γίνει έτσι, τότε πραγματικά δεν θα του λείπει τίποτα. :D :respect:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά,δεν είχα πρόβλημα και με την amoled (τα χρώματα στα reviews τα χαρακτήριζαν "vivid" και την φωτεινότητα "πρωτοφανή" για amoled) αλλά εκεί που κολλούσα ήταν το φως της ημέρας : στην Ελλάδα καλώς ή κακώς έχουμε αρκετό ήλιο και θα με ενοχλούσε αν σε ένα φωτογραφικό τηλέφωνο δεν έβλεπα τι έβγαζα φωτογραφία (η panasonic lumix μου έχει ανάλογη ρύθμιση για φωτεινά περιβάλλοντα ή απλά βγάζεις φωτογραφία από το "ματάκι").

Αν πραγματικά οφείλεται εκεί η καθυστέρηση και τα 30Ε αύξηση τιμής τότε ΧΑΛΑΛΙ :)

Στη φωτογραφία,η οθόνη του Ν8 είναι πραγματικά SUPER AMOLED! :-)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα αρθρο σε γαλλικο site για την οθονη του ν8 το παραθετω

 

http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=fr&tl=en&u=http://www.symbianfrance.com/2010/09/16/confirmation-symbian3-du-cdb-pour-tous-meme-le-n8/

 

Αρα το Ν8 θα έχει CBD Amoled οθόνη σύμφωνα με αυτό,εικάζω μήπως είναι και μια απ΄τις αιτίες της καθυστέρησης κυκλοφορίας του......;):confused::)

 

Αυτό είναι πάρα πολύ ευχάριστο.

 

Αν δε το δείτε στα επίσημα specs μη πιστεύετε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα ενα αρθρο σε γαλλικο site για την οθονη του ν8 το παραθετω

 

http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=fr&tl=en&u=http://www.symbianfrance.com/2010/09/16/confirmation-symbian3-du-cdb-pour-tous-meme-le-n8/

 

 

Επειδή κι εγώ το είχα ψάξει πιο παλιά λίγο το θέμα επειδή με ενδιαφέρει, έτυχε να πέσω πάνω στο ίδιο άρθρο. Απλά να κάνω μια παρατήρηση. Αν προσέξεις τα σχόλια παρακάτω θα δείς κάποιον που γράφει τα εξής:

 

Sur le blog N8, ils confirment que le N8 ne disposera pas du CBD (http://www.blog-n8.fr/actualites/soiree-nokia-n8-au-palais-de-tokyo-quelques-infos-et-accessoires-01705/). Alors, qui dit vrai ? on est un peu perdu là... :s

 

"Στο blog του Ν8 επιβεβαιώνουν ότι το Ν8 δε θα έχει CBD. Λοιπόν ποιος έχει δίκιο; Έχουμε ψιλομπερδευτεί στο συγκεκριμένο ζήτημα..."

 

 

Το λινκ παραπάνω που δίνει ο συγκεκριμένος μεταφρασμένο στα Αγγλικά είναι το εξής:

 

http://translate.google.gr/translate?js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=fr&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.blog-n8.fr%2Factualites%2Fsoiree-nokia-n8-au-palais-de-tokyo-quelques-infos-et-accessoires-01705%2F

 

 

Εκεί λένε ότι δε θα έχει CBD το N8 και μάλιστα τους το έχει επιβεβαιώσει η Nokia France!

 

 

Οπότε το όλο ζήτημα δεν είναι ξεκάθαρο... Πάντως επειδή το είχα ψάξει κι εγώ το μοναδικό άρθρο που βρήκα που να λέει ότι το Ν8 θα έχει CBD, ήταν αυτό που βρήκες κι εσύ, όμως κανείς άλλος δεν το επιβεβαιώνει ούτε καν το αναφέρει... Μακάρι να είναι όντως έτσι πάντως. Απλά πρέπει να βρεθεί μια πιο αξιόπιστη πηγή απο το συγκεκριμένο μόνο blog για να επιβεβαιώσουμε ότι όντως το Ν8 διαθέτει αυτό το πολωτικό φίλτρο που διαθέτει και το Ε7.

 

Οπότε μέχρι να ξεκαθαριστεί το όλο ζήτημα από επίσημα χείλη ή κάποιο επίσημο datasheet, αναμένουμε...

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

Μολις πουλησα το htc desire μου κ περημενω το Ν8!!!:D να το προπαραγγειλω?τοσα μαγαζια δεν θα βρω ενα? (πλασιο,γερμανος ,multyrama,media merket)
Link to comment
Share on other sites

Μολις πουλησα το htc desire μου κ περημενω το Ν8!!!:D να το προπαραγγειλω?τοσα μαγαζια δεν θα βρω ενα? (πλασιο,γερμανος ,multyrama,media merket)

 

Τον Οκτώβριο όλο και κάπου θα το βρεις......;)

Link to comment
Share on other sites

εχετε δει το stand by time που δεινει το gsmarena?

c7 Up to 552 h (2G) / Up to 648 h (3G)

n8 Up to 390 h (2G) / Up to 400 h (3G)

εχουν την ιδια χωρητικοτητα σε μπαταρια οποτε μηπως η διαφορα εγκειται στο γεγονος οτι εχουν διαφορετικο τυπο οθονης,εντελως διαφορετικης τεχνολογιας?

Samsung Galaxy A50
Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω, εξαλλου σε κατασταση αναμονης που γινονται αυτες οι μετρησεις, η οθονη ειναι σβηστη.

Μαλλον στο chipset του δικτυου οφειλεται η διαφορα.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Μολις πουλησα το htc desire μου κ περημενω το Ν8!!!:D να το προπαραγγειλω?τοσα μαγαζια δεν θα βρω ενα? (πλασιο,γερμανος ,multyrama,media merket)

 

εγω ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο, με την ζυγαρια στο νοκια. Τι δεν σ αρεσε στο htc

Link to comment
Share on other sites

Μολις πουλησα το htc desire μου κ περημενω το Ν8!!!:D να το προπαραγγειλω?τοσα μαγαζια δεν θα βρω ενα? (πλασιο,γερμανος ,multyrama,media merket)

 

Τον Οκτώβριο όλο και κάπου θα το βρεις......;)

 

Μη βιάζεστε όλοι θα πάρετε...

Νοέμβριο και βλέπουμε...

 

εγω ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο, με την ζυγαρια στο νοκια. Τι δεν σ αρεσε στο htc

 

Θα το ζητησω απ τον Αϊ Βασιλη... Χαχα

 

 

Άντε, μαζευόμαστε σιγά-σιγά. Αποικία θα γίνουμε τελικά... :lol::lol::lol:

Πέρα από την πλάκα, αν όντως έρθει μέσα στον Οκτώβριο, με τη φόρα που έχει πάρει η Nokia, προβλέπω να έχει κανονικούς ρυθμούς διάθεσης μέσα στο Νοέμβριο.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...