Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, αλλά σκέψου ότι η "ειδοποίηση" δεν έρχεται με τρόπο μαγικό, έρχεται μέσω κάποιου δικτύου. Άρα στο κινητό του παιδιού σου πρέπει είτε να έχεις ανοιχτό το WiFi είτε να έχεις GPRS. Οπότε η θα είναι στο σπίτι ή θα χρεωθεί. Δηλαδή δεν έχει νόημα...

Εσύ τι ακριβώς θες να κανείς;

 

Εννοείτε πως στο σπίτι υπάρχει WiFi

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι Ρώσικο σύστημα αντίστοιχο με το GPS που είναι αμερικάνικο. Το Galileo είναι της ESA (Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διαστήματος) και υπάρχουν σχέδια για Κινέζικο και Ινδικό.

 

Που τα βρίσκουμε, υπάρχουν κάποιες εφαρμογές;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τεστ με το gps Test και η ακρίβεια φτάνει έως 3 μέτρα. Το τηλέφωνο έχει gps και Glonass.

 

Και εγώ μόνο με GPS μέχρι 3 μέτρα έχω φτάσει με 9 δορυφόρους ακίνητος.

Link to comment
Share on other sites

Που τα βρίσκουμε, υπάρχουν κάποιες εφαρμογές;

Το Glonass το ποιάνουν τα κινητά με επεξεργστές Qualcomm S2 & S3.

Μάλιστα ισχυρίζονται ότι πιάνοντας σήμα και από τα δύο συστήματα υπάρχει μια βελτίωση 50% στην ακρίβεια.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Το Glonass το ποιάνουν τα κινητά με επεξεργστές Qualcomm S2 & S3.

Μάλιστα ισχυρίζονται ότι πιάνοντας σήμα και από τα δύο συστήματα υπάρχει μια βελτίωση 50% στην ακρίβεια.

 

Δηλαδή εγώ που έχω sii το έχει και το δικό μου τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπω εγω με το glonass ειναι ταχυτατο κλειδωμα στο note μου και ταχυτατο αναφερομαι 3-7 secs Με κλειστα data. επισης περισσοτεροι δορυφοροι σημαινει μεγαλυτερη ακριβεια και εχω δει πολλες φορες 17/17..

 

Το GLONASS που βγαίνει από τη φράση GLobal NAvigation Satellite System, είναι ένα δορυφορικό σύστημα πλοήγησης, αντίστοιχο του GPS, κατασκευασμένο από τη Ρωσική κυβέρνηση. Αποτελείται από 24 δορυφόρους και η τροχιά τους καθιστά το GLONASS ιδιαίτερα αποτελεσματικό για χρήση σε υψηλά γεωγραφικά πλάτη (βόρεια ή νότια) , όπου η λήψη του GPS μπορεί να είναι προβληματική.

 

Σε σχέση με το GPS, το GLONASS είναι ελάχιστα πιο ακριβές. Όμως όταν αυτά τα δυο συστήματα χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα από μια συσκευή, τότε προσφέρουν απόλυτη ακρίβεια, τόσο έξω όσο και μέσα σε κλειστούς χώρους.

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που έχω sii το έχει και το δικό μου τηλέφωνο

 

Όχι δεν έχει! Συνήθως τέτοιο επεξεργασ΄τη χρησιμοποιούν τα HTC.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιο προγραμμα που να κλειδωνει τα μυνηματα και τα email...

Θελω ενω ειναι σε λειτουργια το τηλ να μην μπορει ο αλλος να ανοιξει τα μυνηματα χωρις να βαλλει κωδικο...

Πιστευω οτι θα με σωσει μια τετοια εφαρμογη αλλιως παιζω συνεχεια με την φωτια...

Ευχαριστω...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το Glonass το ποιάνουν τα κινητά με επεξεργστές Qualcomm S2 & S3.

Μάλιστα ισχυρίζονται ότι πιάνοντας σήμα και από τα δύο συστήματα υπάρχει μια βελτίωση 50% στην ακρίβεια.

Επίσης Glonass έχουν και τα Samsung note και το sgsiii που δεν έχουν Qualcomm.

 

 

 

 

 

Αυτο που βλεπω εγω με το glonass ειναι ταχυτατο κλειδωμα στο note μου και ταχυτατο αναφερομαι 3-7 secs Με κλειστα data. επισης περισσοτεροι δορυφοροι σημαινει μεγαλυτερη ακριβεια και εχω δει πολλες φορες 17/17..

 

Το GLONASS που βγαίνει από τη φράση GLobal NAvigation Satellite System, είναι ένα δορυφορικό σύστημα πλοήγησης, αντίστοιχο του GPS, κατασκευασμένο από τη Ρωσική κυβέρνηση. Αποτελείται από 24 δορυφόρους και η τροχιά τους καθιστά το GLONASS ιδιαίτερα αποτελεσματικό για χρήση σε υψηλά γεωγραφικά πλάτη (βόρεια ή νότια) , όπου η λήψη του GPS μπορεί να είναι προβληματική.

 

Σε σχέση με το GPS, το GLONASS είναι ελάχιστα πιο ακριβές. Όμως όταν αυτά τα δυο συστήματα χρησιμοποιηθούν ταυτόχρονα από μια συσκευή, τότε προσφέρουν απόλυτη ακρίβεια, τόσο έξω όσο και μέσα σε κλειστούς χώρους.

+1000 αυτό ακριβός!

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Glonass έχουν και τα Samsung note και το sgsiii που δεν έχουν Qualcomm.

 

Για θέματα πλοήγησης υπάρχει αυτό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιο προγραμμα που να κλειδωνει τα μυνηματα και τα email...

Θελω ενω ειναι σε λειτουργια το τηλ να μην μπορει ο αλλος να ανοιξει τα μυνηματα χωρις να βαλλει κωδικο...

Πιστευω οτι θα με σωσει μια τετοια εφαρμογη αλλιως παιζω συνεχεια με την φωτια...

Ευχαριστω...

 

Εγω καποτε ειχα χρησιμοποιησει αυτο και με ειχε βολεψει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για θέματα πλοήγησης υπάρχει αυτό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271530

 

Το ξέρω, αλλά δεν γράψαμε για προγράμματα πλοήγησης.... Ναι μεν ξεφύγαμε λίγο με στίγματα και ακρίβειά gps και Glonass.

Τα ποστ για το gps ξεκίνησαν από έναν φίλο που έψαχνε για μια εφαρμογή για να μετρήσει την ταράτσα του.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιο προγραμμα που να κλειδωνει τα μυνηματα και τα email...

Θελω ενω ειναι σε λειτουργια το τηλ να μην μπορει ο αλλος να ανοιξει τα μυνηματα χωρις να βαλλει κωδικο...

Πιστευω οτι θα με σωσει μια τετοια εφαρμογη αλλιως παιζω συνεχεια με την φωτια...

Ευχαριστω...

 

Δοκίμασε το app defender. Μπορείς να κλειδώσεις όσες και όποιες εφαρμογές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να μη φαίνεται το σήμα τηλεφώνου σε chat άλλων φιλων? Εννοώ ότι από τότε που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ την εφαρμογή facebook for android αντί να φαίνομαι με τη κλασσική πράσινη κουκκίδα στους φίλους μου φαίνομαι με έα τηλεφωνάκι! Μπορώ να το βγάλω αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το tapatalk τι συμβαίνει?

Έχω κάποιες μέρες που αγόρασα ότι είχα και δεν είχα από σπασμένα (και το tapatalk)..

Το αγόρασα, την επόμενη μέρα έκανε 2-3 update και έχει γίνει ΣΙΧΑΜΕΡΟ!

Σέρνεται πραγματικά.

Μετάνιωσα που το πήρα πραγματικά..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το tapatalk τι συμβαίνει?

Έχω κάποιες μέρες που αγόρασα ότι είχα και δεν είχα από σπασμένα (και το tapatalk)..

Το αγόρασα, την επόμενη μέρα έκανε 2-3 update και έχει γίνει ΣΙΧΑΜΕΡΟ!

Σέρνεται πραγματικά.

Μετάνιωσα που το πήρα πραγματικά..

 

Εμένα και στις δύο συσκευές μια χαρά "τσουλάει"... Σε τι συσκευή; Και με WiFi και με 3g η ίδια συμπεριφορά?

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και στις δύο συσκευές μια χαρά "τσουλάει"... Σε τι συσκευή; Και με WiFi και με 3g η ίδια συμπεριφορά?

 

Ίδια συμπεριφορά σε 3g/wifi.

S3,hox,ace,s,y,blade

 

Στο myphone κυρίως. Στα υπόλοιπα τσουλάει λίγο καλύτερα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με το tapatalk τι συμβαίνει?

Έχω κάποιες μέρες που αγόρασα ότι είχα και δεν είχα από σπασμένα (και το tapatalk)..

Το αγόρασα, την επόμενη μέρα έκανε 2-3 update και έχει γίνει ΣΙΧΑΜΕΡΟ!

Σέρνεται πραγματικά.

Μετάνιωσα που το πήρα πραγματικά..

 

Βρες τη 2.1.3

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Ίδια συμπεριφορά σε 3g/wifi.

S3,hox,ace,s,y,blade

 

Στο myphone κυρίως. Στα υπόλοιπα τσουλάει λίγο καλύτερα..

Oντως εχει γινει μαυρο χαλι,ειδικα στο myphone.Σερνεται στο σκρολαρισμα,κατι lag,κατι κρεμασματα ωρες ωρες,ειδοποιησεις ξεχασετες απο το myphone (απο αλλα ερχονται)..γενικα ειναι για @#$@
Link to comment
Share on other sites

Oντως εχει γινει μαυρο χαλι,ειδικα στο myphone.Σερνεται στο σκρολαρισμα,κατι lag,κατι κρεμασματα ωρες ωρες,ειδοποιησεις ξεχασετες απο το myphone (απο αλλα ερχονται)..γενικα ειναι για @#$@

 

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση Πάρη.

Τσάμπα το αγόρασα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπλοκαρει τα μηνυματα απο καποιους που εχω στον τηλεφωνικο καταλογο μου , αλλα να μην δειχνει στον αλλον οτι παραδωθικε;:O
"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση Πάρη.

Τσάμπα το αγόρασα..

Παρακαλω :).Κι εγω εχω αρχισει και φρικαρω με αυτο το προγραμμα Νικο, αλλα...αντε βρες το καλυτερο (αν θα μπεις με απλο gsm σημα λογω απουσιας 3g, εκει να δεις κατι φρικες που πεφτουν...)

 

 

@galanakop. Επειδη σε κοβω να πεφτει παντοφλα μαλιαρη :lol: :lol: δοκιμασε το go sms, θα αποφυγεις διαφορα... :p

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω :).Κι εγω εχω αρχισει και φρικαρω με αυτο το προγραμμα Νικο, αλλα...αντε βρες το καλυτερο (αν θα μπεις με απλο gsm σημα λογω απουσιας 3g, εκει να δεις κατι φρικες που πεφτουν...)

 

Παρη, στην cm9 κυλαει καλυτερα κι ετσι βολευομαι καπως, υπαρχει ομως και το forum runner το εχεις δοκιμασει..;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...