Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το TAPATALK,

εγώ έχω την έκδοση 2.2.3 εδώ και αρκετές μέρες και πάει σφαίρα και στο κινητό και στο τάμπλετ.

Ποτέ δεν είχα τέτοιες καθυστερήσεις που λέτε. Μήπως είναι και θέμα συσκευής/rom? Εγώ ICS AOKP φοράω και στα 2.

 

2 βδομάδες πριν πριν είχαν βγάλει ένα άθλιο update που είχε πάρα πολλά bugs και σερνόταν γενικώς, στις τελευταίες εκδόσεις πάει μια χαρά. Βγήκε update πάλι σήμερα το πρωί btw.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, υπαρχει καμια app οπως το endomondo/Sport tracker αλλα να δουλευει και offline? Δηλαδη να μετραει ποση αποσταση εχω διανyσει, ποσο χρονο εχω κανει, και με ποση ταχυτητα; Θα ηθελα να ειναι οσο το δυνατον πιο ακριβεις τα νουμερα που θα εμφανιζονται!

Για online ποιο ειναι καλυτερο και ακριβες σε αυτα που λεει το endomondo η το sport tracker?

 

Όπως προαναφέρθηκε δεν χρειάζεσαι wifi για να λειτουργήσουν, το online το χρειάζεσαι μόνο -ίσως και για άλλη χρήση που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή- για δημοσιοποίηση των εκάστοτε αποτελεσμάτων που έφερες σε facebook, twitter κλπ..

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το Runkeeper, προσωπικά με έχει υπέρ-καλύψει το συγκεκριμένο :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε δεν χρειάζεσαι wifi για να λειτουργήσουν, το online το χρειάζεσαι μόνο -ίσως και για άλλη χρήση που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή- για δημοσιοποίηση των εκάστοτε αποτελεσμάτων που έφερες σε facebook, twitter κλπ..

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και το Runkeeper, προσωπικά με έχει υπέρ-καλύψει το συγκεκριμένο :)

 

Ενδεχομένως να χάσεις σε ακρίβεια χωρίς δίκτυα γιατί θα χρησιμοποιείς gps και όχι a-gps. Ισχύει αυτό ή βλακείες λέω?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να χάσεις σε ακρίβεια χωρίς δίκτυα γιατί θα χρησιμοποιείς gps και όχι a-gps. Ισχύει αυτό ή βλακείες λέω?

 

Το agps θα βοηθήσει μόνο στην περίπτωση που το κινητό χάσει το σήμα με τους δορυφόρους και θα πρέπει να ξανακλειδώσει.

Σε μένα δεν συμβαίνει ποτέ.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, υπαρχει καμια app οπως το endomondo/Sport tracker αλλα να δουλευει και offline? Δηλαδη να μετραει ποση αποσταση εχω διανyσει, ποσο χρονο εχω κανει, και με ποση ταχυτητα; Θα ηθελα να ειναι οσο το δυνατον πιο ακριβεις τα νουμερα που θα εμφανιζονται!

 

Για online ποιο ειναι καλυτερο και ακριβες σε αυτα που λεει το endomondo η το sport tracker?

 

Εγώ πάλι προτείνω sportypal pro..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το agps θα βοηθήσει μόνο στην περίπτωση που το κινητό χάσει το σήμα με τους δορυφόρους και θα πρέπει να ξανακλειδώσει.

Σε μένα δεν συμβαίνει ποτέ.

 

Το ίδιο και σε μένα, όσο βρίσκομαι σε ανοιχτό χώρο όλα δουλεύουν ρολόι!

 

Κι όσο για την ακρίβεια στις μετρήσεις των αποστάσεων; Καρά(!)-τσεκαρισμένο τρέχοντας σε έναν "κύκλο" τον οποίο διασχίζω τακτικά και με το αυτοκίνητο, και με τη μηχανή αλλά και με το ποδήλατο. Εκτός βέβαια κι αν παίζει κάποιος με τα εκατοστά του μέτρου που όλο και κάποιο θα σφάλει λίγο, σίγουρα πάντως λιγότερο το GPS..;)

 

:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα widget που να γυρίζει από 3g/auto σε 2g απ'ευθείας από την αρχική οθόνη; (σε ICS)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα widget που να γυρίζει από 3g/auto σε 2g απ'ευθείας από την αρχική οθόνη; (σε ICS)

 

Yπάρχει αυτό αν και κάποιος αναφέρει στα σχόλια ότι μερικές φορές δεν δουλεύει στην ICS, μπορείς να το δοκιμάσεις όμως όπως επίσης και να το πάρεις σαν "αφετηρία" για να βρεις αυτό που θα σε καλύψει περισσότερο.:)

Link to comment
Share on other sites

κλειδωνει πολυ γρηγορα

 

Το βασικότερο που ξέχασα να αναφέρω! Πραγματικά παιδιά, με το που πατήσεις το "Enable GPS" είσαι έτοιμος για άσκηση!

Ούτε το MLS Destinator που έχω για τα ταξίδια δεν κάνει τέτοιο κλείδωμα!:up:

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει αυτό αν και κάποιος αναφέρει στα σχόλια ότι μερικές φορές δεν δουλεύει στην ICS, μπορείς να το δοκιμάσεις όμως όπως επίσης και να το πάρεις σαν "αφετηρία" για να βρεις αυτό που θα σε καλύψει περισσότερο.:)

 

Ευχαριστώ Μάκη αν και δεν μου δούλεψε, δοκίμασα τελικά αυτό, δεν είναι widget αλλά δείχνει σε τι δίκτυο είμαι στην μπάρα ειδοποιήσεων ;)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάκη αν και δεν μου δούλεψε, δοκίμασα τελικά αυτό, δεν είναι widget αλλά δείχνει σε τι δίκτυο είμαι στην μπάρα ειδοποιήσεων ;)

 

Υπάρχουν αρκετά πάντως, πιστεύω ότι όλο και κάποιο θα βρεθεί να σε βολέψει στο 100%.. τι λες γι'αυτό;;:p

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το TAPATALK,

εγώ έχω την έκδοση 2.2.3 εδώ και αρκετές μέρες και πάει σφαίρα και στο κινητό και στο τάμπλετ.

Ποτέ δεν είχα τέτοιες καθυστερήσεις που λέτε. Μήπως είναι και θέμα συσκευής/rom? Εγώ ICS AOKP φοράω και στα 2.

 

Εγώ σε nexus s το έχω με slimics και cybergr, σαν τη 2.1.3 δεν είναι καμία μεταγενέστερη εκδοση.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον jubklist δεν γίνετε να το εχω σε συσκευή με 1ghz επεξεργαστή και να πηγαίνει τόσο χάλια.

 

εξαρταται τι αλλο εχεις φορτωμενο απο εφαρμογες στο τηλεφωνο και εαν εχεις στησει καλα τους φακελους του igo φιλε ...δεν ειναι θεμα του igo εαν ο επεξεργαστης σου αργει, εμενα στο neo v που ειχα το igo δουλευε μια χαρα !!! και τωρα εχω βαλει το primo σε samsung galaxy pocet με 800σαρει επεξεργαστη και πεταει !!!!:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Σε Android 4 εχω απενεργοποιημενη την επιλογη για συνδεση internet μεσω δικτυων κινητης και μπαινω μονο μεσω wifi.

Θελω να μπορω να χρησιμοποιω το 0.facebook το οποιο εχει δωρεαν πλοηγηση. Αν ενεργοποιησω την επιλογη για internet μεσω κινητης μπορω να ελεγξω ποιες εφαρμογες θα εχουν προσβαση στο internet ωστε να μην με χρεωσουν? εχει κατι τετοιο προεγκατεστημενο το android? θελει εφαρμογη firewall? καποια αλλη λυση?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στο data usage, πατάς το menu button και επιλέγεις το restrict background data αν και πάλι δεν ξέρω άμα μερικές εφαρμογές μπορούν να συνδέονται.

 

Αλλιώς άμα είσαι root βάζεις σε μια white list τον browser με το droidwall.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

εξαρταται τι αλλο εχεις φορτωμενο απο εφαρμογες στο τηλεφωνο και εαν εχεις στησει καλα τους φακελους του igo φιλε ...δεν ειναι θεμα του igo εαν ο επεξεργαστης σου αργει, εμενα στο neo v που ειχα το igo δουλευε μια χαρα !!! και τωρα εχω βαλει το primo σε samsung galaxy pocet με 800σαρει επεξεργαστη και πεταει !!!!:)

 

Δοκίμασε το sygic και δες ποιο πάει καλητερα.Δεν είμαι κατά του igo μίας το χρησιμοποιώ εδώ και 5 χρόνια στα wm απλά μέχρι να βγει στο μάρκετ για ποληση είναιbeta με οτι αυτό συνεπάγεται. Στο S3 πάει πολύ Καλα αλλά Στο galaxy w ζορίζεται σε ότι έκδοση Και να δοκίμασα.Τώρα δοκιμάζω μια Ελληνική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε nexus s το έχω με slimics και cybergr, σαν τη 2.1.3 δεν είναι καμία μεταγενέστερη εκδοση.

 

Επιτελους, καλυτερο scrolling και με ελληνικα στην 2.2.6 :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε μένα, όσο βρίσκομαι σε ανοιχτό χώρο όλα δουλεύουν ρολόι!

 

Κι όσο για την ακρίβεια στις μετρήσεις των αποστάσεων; Καρά(!)-τσεκαρισμένο τρέχοντας σε έναν "κύκλο" τον οποίο διασχίζω τακτικά και με το αυτοκίνητο, και με τη μηχανή αλλά και με το ποδήλατο. Εκτός βέβαια κι αν παίζει κάποιος με τα εκατοστά του μέτρου που όλο και κάποιο θα σφάλει λίγο, σίγουρα πάντως λιγότερο το GPS..;)

:)

 

Αν πας σε κάποια μεγαλούπολη με ουρανοξύστες, θα χάνει συχνά τους δορυφόρους και η χρησιμότητα του aGPS θα γίνει ορατή.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στο data usage, πατάς το menu button και επιλέγεις το restrict background data αν και πάλι δεν ξέρω άμα μερικές εφαρμογές μπορούν να συνδέονται.

 

Αλλιώς άμα είσαι root βάζεις σε μια white list τον browser με το droidwall.

 

Χμμ... το εκανα... δεν το εμπιστευομαι ομως... μπορει να ξεφυγει καποια εφαρμογη... οποτε λογικα μονη λυση firewall...

Δεν πρεπει το ιδιο προβλημα να το εχει ολος ο κοσμος με το 0.facebook? εκανα αναζητησεις και δεν βρηκα τροπο αντιμετωπισης...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που έχουν smartphones βάζουν κάποιο φτηνό πρόγραμμα με λίγα mb γιατί τέτοια κινητά μόνο έξυπνα δεν είναι όταν δεν έχουν πρόσβαση στο Internet.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει να στήσω το prin?

κομπλε, μαζί με χάρτες κτλ... όποιος έχει χρόνο ας μου στείλει πμ. :)

Link to comment
Share on other sites

1/ Καλα έβαλα αγγλικά στο tapatalk το μεσημέρι και τώρα που ξανά μπήκα πάλι ελληνικά είναι!

 

2// στην εφαρμογή facebook μπαίνετε? Με δυο κινητά δεν μπαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Η σημερινή αναβάθμιση του Tapatalk μας το έκανε full ελληνικό :thumbup::rolleyes:

Μια χαρα εγινε αν και το σκρολαρισμα θελει λιγο δουλεια ακομη.Βλεπω ομως τελευταια προβλημα με τις ειδοποιησεις απο τα φορουμ και τα πμ του myphone οι οποιες ποτε δεν γινονται ενω απο αλλα φορουμ ερχονται κανονικα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...