Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς δεν έχει τόνους; Εγώ τότε πως έγραψα αυτό το μήνυμα με το smart keyboard;

 

Εννοεί στην εμφάνιση τ9 αλλά ΧΩΡΊΣ τ9 πληκτρολόγηση!δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός!

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To noled δεν βλεπω να λυνει το προβλημα με την δονηση, απλα προβαλει στην οθονη διαφορα για να καταλαβεις οτι κατι εχεις χασει.

Εγω δεν θελω να αναγκαζομαι να κοιταζω την οθονη συνεχεια για να καταλαβω αν εχασα κατι. Ο μονος τροπος ειναι η δονηση, ή εστω και μια μικρη ηχητικη ειδοποιηση.

Υπαρχει καποια εφαρμογη να το κανει αυτο?

 

Το μονο που εχω καταφερει ως τωρα με το missed calls, ειναι να εχω δονηση μεχρι να κλειδωθει η οθονη. Μετα τελος. Μετα μονο αν κοιταξω στο led, το οποιο δεν αποτελει ενδεδειγμενη λυση για μενα.

Θελω ειδοποιηση ή με δονηση ή ηχητικη.

Υπαρχει καμια εφαρμογη που να ειδοποιει με αυτους τους τροπους, και μαλιστα και μετα το κλειδωμα της οθονης;

 

(δονηση σε χαμενα μηνυματα και κλησεις ειχα απο την εποχη που ειχα ενα motorola πριν 10 χρονια-δεν θελω να πιστεψω οτι δεν μπορω να εχω αυτη τη δυνατοτητα στο Android)

 

 

Εγώ με το missed call reminder είμαι πολυ ικανοποιημένος και έχει και πολλές ρυθμίσεις...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

To noled δεν βλεπω να λυνει το προβλημα με την δονηση, απλα προβαλει στην οθονη διαφορα για να καταλαβεις οτι κατι εχεις χασει.

Εγω δεν θελω να αναγκαζομαι να κοιταζω την οθονη συνεχεια για να καταλαβω αν εχασα κατι. Ο μονος τροπος ειναι η δονηση, ή εστω και μια μικρη ηχητικη ειδοποιηση.

Υπαρχει καποια εφαρμογη να το κανει αυτο?

 

Το μονο που εχω καταφερει ως τωρα με το missed calls, ειναι να εχω δονηση μεχρι να κλειδωθει η οθονη. Μετα τελος. Μετα μονο αν κοιταξω στο led, το οποιο δεν αποτελει ενδεδειγμενη λυση για μενα.

Θελω ειδοποιηση ή με δονηση ή ηχητικη.

Υπαρχει καμια εφαρμογη που να ειδοποιει με αυτους τους τροπους, και μαλιστα και μετα το κλειδωμα της οθονης;

 

(δονηση σε χαμενα μηνυματα και κλησεις ειχα απο την εποχη που ειχα ενα motorola πριν 10 χρονια-δεν θελω να πιστεψω οτι δεν μπορω να εχω αυτη τη δυνατοτητα στο Android)

 

Για μηνύματα, το handcent sms έχει αυτή τη δυνατότητα, το πόσες φορές να χτυπήσει, με τι συχνότητα να είναι η δόνηση κτλ.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

 

Θα ηθελα να ρωτησω επειδη θα παρω τις επομενες μερες κινητο με android με 2.3.3 φανταζομαι και επειδη η δουλεια μου ειναι κυριως εξω στην κινηση με το αυτοκινητο και στο κινητο θα βαλω σιγουρα καποιον πλοηγο, θελω να μαθω αν ειναι πολυ σημαντικο η ταχυτητα του επεξεργαστη. Δηλαδη πχ στο wildfire s που εχει 600Mhz θα μπορει να παιξει καλα ενας πλοηγος ?

 

 

 

 

Αν θεωρειται οτι ειναι σε αλλη ενοτητα αυτη ερωτηση παρακαλω μετακινηστε το.

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

To Navigon 4.0.0 πάντως είναι πολύ ωραίο οφείλω να ομολογήσω. Κάνανε πολύ καλή δουλειά, είναι πολύ βελτιωμένο σε σχέση με τα 3.x . Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα στο δρόμο, αλλά περιμένω κι εκεί βελτίωση. Και απ'ότι φαίνεται τους αγόρασε η Garmin (τώρα στην splash screen λέει "A Garmin company" (δεν το είχα προσέξει παλιότερα), οπότε πιστεύω ότι θα συνεχίσουν να βελτιώνονται. Το μόνο που μένει τώρα για να τους προτιμήσω σε μόνιμη βάση είναι να μπορώ να έχω Αγγλικά στο τηλέφωνο και Ελληνικά στη φωνή...

 

[ATTACH]22259[/ATTACH] [ATTACH]22260[/ATTACH]

 

από εμφάνιση μπορεί να είναι ωραίο αλλά από χάρτη και δρομολογήσεις που ειναι και το πιο ουσιαστικο δεν είναι και το πιο αξιοπιστο

αφου μέσα στην αθηνα μου έχει κανει τα λαθάκια του

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

 

Θα ηθελα να ρωτησω επειδη θα παρω τις επομενες μερες κινητο με android με 2.3.3 φανταζομαι και επειδη η δουλεια μου ειναι κυριως εξω στην κινηση με το αυτοκινητο και στο κινητο θα βαλω σιγουρα καποιον πλοηγο, θελω να μαθω αν ειναι πολυ σημαντικο η ταχυτητα του επεξεργαστη. Δηλαδη πχ στο wildfire s που εχει 600Mhz θα μπορει να παιξει καλα ενας πλοηγος ?

 

Αν θεωρειται οτι ειναι σε αλλη ενοτητα αυτη ερωτηση παρακαλω μετακινηστε το.

προφανώς ενα πρόγραμμα όπως το sygic που θέλει δυνατό κινητό δεν θα μπορεί ναι τρέξει

κανενα don't panic ίσως τρέχει καλά

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τις δυνατοτητες πλοηγησης ενος λογισμικου...

Απο θεμα 'καλυψης' χαρτών, πως πάμε;

Ξεκινησα να βαλω το navigon αλλα απαιτουσε συνεχεια internet, οποτε κατεληξα στο sygic aura, που φαινεται πολυ πλουσιο σε επιλογες και δυνατοτητες(δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομη στην πραξη).

Ομως, απο χαρτες; Πχ. φτανει την πληροτητα του παλιου καλου gps(standalone συσκευη-χαρτες) destinator?

Αν και το μεγεθος ενος χαρτη σε mb ισως να μην λεει και πολλα απο μονο του(ποση πληροφορια κρυβει μεσα), για ελλαδα βλεπω για sygic 57mb χαρτη, και πχ για βουλγαρια γυρω στα 17mb, ενω για αλβανια 800kb!!!

 

Για ελλαδα, εχει καλη καλυψη? Για αλλες ευρωπαϊκές χωρες, δυτικη-κεντρικη ευρωπη κλπ;

Μπορει να βασιστει καποιος πανω του ή θα πεσει σε αχαρτογραφητες περιοχες;

Link to comment
Share on other sites

Το handset sms, δεν ειναι απλα ενα 'frontend' για να στελνεις μηνυματα; Αναλαμβανει να παρει τον ελεγχο των μηνυματων σε ολο το android? Κι ετσι μπορει να ρυθμισεις και ειδοποιησεις εξτρα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια ποιος ειναι ο τελευταιος χαρτησ της teleatlas;

 

Greece83TA_2010.12_110210 (24.365 KB)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

προφανώς ενα πρόγραμμα όπως το sygic που θέλει δυνατό κινητό δεν θα μπορεί ναι τρέξει

κανενα don't panic ίσως τρέχει καλά

 

Γιατι λεμε οτι καποια προγραμματα ειναι βαρια και θελουν δυνατο κινητο;

Οι συσκευες gps που κυκλοφορουν στην αγορα, νομιζω εχουν πολυ χειροτερο hardware και ωστοσο τρεχουν μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα το timeviewer αλλα δεν ξερω πως λειτουργει...μπορω να εχω καποια βοηθεια??η αν ξερετε καποια αντιστοιχη εφαρμογη καλυτερη...
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια καθε φορα που ενεργοποιω το τηλεφωνο με ρωταει αμα θελω να χρησημοποιησω το go launcher ή το zeam launcher.Πως γινεται να το βαλω να τρεχει καθε φορα το go χωρις να με ρωταει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια κατεβασα το timeviewer αλλα δεν ξερω πως λειτουργει...μπορω να εχω καποια βοηθεια??η αν ξερετε καποια αντιστοιχη εφαρμογη καλυτερη...

 

Θέλει και τον αντίστοιχο client στον υπολογιστή σου που κατεβάζεις επίσης free από το site. Την πρώτη φορά που θα το τρέξεις έχει setup wizard που μπορείς να βάλεις έναν κωδικό μόνιμο για σένα ώστε να μπορείς να μπαίνεις εύκολα από το κινητό.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια καθε φορα που ενεργοποιω το τηλεφωνο με ρωταει αμα θελω να χρησημοποιησω το go launcher ή το zeam launcher.Πως γινεται να το βαλω να τρεχει καθε φορα το go χωρις να με ρωταει?

 

Κάτω από την ερώτηση που σου κάνει λογικά πρέπει να εχει ένα κουτάκι και δίπλα να σου λέει κατι για προεπιλογή. Κανείς τικ στο κουτάκι και αυτό που θα επιλέξεις θα ειναι ο προεπιλεγμένος σου launcher. Aν πάλι κάποια στιγμή το βαρεθείς και θέλεις να το αλλάξεις μέσα από τις ρυθμίσεις εφαρμογών βρίσκεις την εφαρμογή (τον launcher δηλαδη) και κανείς εκκαθάριση προεπιλογων.

 

Sent from my SK17i using Tapatalk

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστω το βρηκα.Τωρα που εψαξα τις ρυθμισεις του launcher,στις προχωρημενες ρυθμισεις βρηκα μια λειτουργεια"Επιμονος κηπουρος":wacko:,και απο κατω εγραφε Προσοχη πειραματικη δυνατοτητα.Το ενεργοποιησα και μου ζητησε επανεκινηση του Launcher.Μεχρι τωρα δεν ειδα με το ματι καποια διαφορα.Τι ακριβως κανει η συγκεκρειμενη λειτουργεια?
Link to comment
Share on other sites

Περα απο τις δυνατοτητες πλοηγησης ενος λογισμικου...

Απο θεμα 'καλυψης' χαρτών, πως πάμε;

Ξεκινησα να βαλω το navigon αλλα απαιτουσε συνεχεια internet, οποτε κατεληξα στο sygic aura, που φαινεται πολυ πλουσιο σε επιλογες και δυνατοτητες(δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομη στην πραξη).

Ομως, απο χαρτες; Πχ. φτανει την πληροτητα του παλιου καλου gps(standalone συσκευη-χαρτες) destinator?

Αν και το μεγεθος ενος χαρτη σε mb ισως να μην λεει και πολλα απο μονο του(ποση πληροφορια κρυβει μεσα), για ελλαδα βλεπω για sygic 57mb χαρτη, και πχ για βουλγαρια γυρω στα 17mb, ενω για αλβανια 800kb!!!

 

Για ελλαδα, εχει καλη καλυψη? Για αλλες ευρωπαϊκές χωρες, δυτικη-κεντρικη ευρωπη κλπ;

Μπορει να βασιστει καποιος πανω του ή θα πεσει σε αχαρτογραφητες περιοχες;

 

Πλέον όλες οι μεγάλες εταιρείες στους χάρτες τους για Ελλάδα, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά.μέχρι τα χωριουδάκια θα βρεις.

 

Unleashed from my rooted Desire HD

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν κατάλαβες...

1. Όταν τερματίζεις μια εφαρμογή (με back) δεν κλείνει αλλά μπαινει στο background...

2. Όταν είσαι σε μια εφαρμογή και θες να ανοίξεις άλλη, απλά πατάς ...Home

Έτσι ΕΧΕΙΣ multitasking σε όλες τις εφαρμογές... Δεν περιορίζεσαι πουθενά, δεν τερματίζεις τίποτα... Τόσο απλά!

 

Καλημέρα!

 

Εσυ δεν κατάλαβες...

1. Δεν βλεπω πουθενα να εγραψα το αντιθετο...

2. Όταν είσαι σε μια εφαρμογή και θες να ανοίξεις άλλη, απλά πατάς ...Home

και ετσι σε πηγαινει να διαλεξεις σε μια απο τις 8 τελευταιες που εχεις ανοιξει και οχι να διαλεξεις καινουργια εφαρμογη

ή σε καποια πριν απο την ογδοη εφαρμογη.

Έτσι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ multitasking σε όλες τις εφαρμογές...

Σε περιορίζει στις 8 τελευταιες, Πρεπει να τερματίζεις την εφαρμογη που εισαι για να διαλεξεις καποια που δεν εχεις ανοιξει προηγουμενος

... Τόσο απλά!

Καλησπερα!

 

Υ.Γ Δεν προκειται να συνεχισω τον διαλογο.

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιες εφαρμογες που δεν εχουν κ τις καλυτερες ενημερωσεις μπορω κλικαροντας το ''καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων'' να γυρισω στην προηγουμενη version?.καλα εχω καταλαβη η κανω λαθος.

Και αν ναι,θα μπορεσω μετα οποτε ξαναθελω να τις κανω παλι ενημερωση?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε πληκτρολόγιο έχει τα υπερ και τα κατά... Το Smart είναι πιο όμορφο, έχει μεγαλύτερο λεξικό δεν έχει τόνους...

Το Perfect έχει τόνους, πιο άμεση πρόσβαση σε αριθμητικό πληκτρολόγιο...

Αλλαγές T9 - Qwerty κάνουν και τα 2 με gestures ...

Τα έχω και τα 2 για την ώρα...

 

 

 

Δεν κατάλαβες...

1. Όταν τερματίζεις μια εφαρμογή (με back) δεν κλείνει αλλά μπαινει στο background...

2. Όταν είσαι σε μια εφαρμογή και θες να ανοίξεις άλλη, απλά πατάς ...Home

Έτσι ΕΧΕΙΣ multitasking σε όλες τις εφαρμογές... Δεν περιορίζεσαι πουθενά, δεν τερματίζεις τίποτα... Τόσο απλά!

 

Καλημέρα!

 

Είπα να δοκιμάσω το perfect keyboard, αντί του smart που χρησιμοποιώ εδώ και κάποιους μήνες. Πάνω από δέκα λεπτά δεν το άντεξα. Το λεξικό του smart δεν το έχει κανένα.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιες εφαρμογες που δεν εχουν κ τις καλυτερες ενημερωσεις μπορω κλικαροντας το ''καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων'' να γυρισω στην προηγουμενη version?.καλα εχω καταλαβη η κανω λαθος.

Και αν ναι,θα μπορεσω μετα οποτε ξαναθελω να τις κανω παλι ενημερωση?

 

1 Αυτο ισχυει για τις εφαρμογες συστιματος και γυρνας στη version που εχει η rom σου οχι στη προηγουμενη

2 ΝΑΙ

Samsung Galaxy SIII Dualboot

android-x86-4.4.2

Samsung GT-N8010

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν κατάλαβες...

1. Δεν βλεπω πουθενα να εγραψα το αντιθετο...

2. Όταν είσαι σε μια εφαρμογή και θες να ανοίξεις άλλη, απλά πατάς ...Home

και ετσι σε πηγαινει να διαλεξεις σε μια απο τις 8 τελευταιες που εχεις ανοιξει και οχι να διαλεξεις καινουργια εφαρμογη

ή σε καποια πριν απο την ογδοη εφαρμογη.

Έτσι ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ multitasking σε όλες τις εφαρμογές...

Σε περιορίζει στις 8 τελευταιες, Πρεπει να τερματίζεις την εφαρμογη που εισαι για να διαλεξεις καποια που δεν εχεις ανοιξει προηγουμενος

... Τόσο απλά!

Καλησπερα!

 

Υ.Γ Δεν προκειται να συνεχισω τον διαλογο.

 

Παιδια καπου (συμφωνα με οσα γνωριζω εγω) δεν τα λετε απολυτα σωστα.

Το multitasking εχει ως εξης: Ανοιγεις μια εφαρμογη. Αν πατησεις το back, η εφαρμογη θα κλεισει. Αν πατησεις το home η εφαρμογη θα μπει στο background και δεν κλεινει.

Ετσι μπορεις να ανοιξεις οσες εφαρμογες θελεις και πατωντας το home να τις βαζεις στο background. Τωρα αν πατησεις παρατεταμενα το home σου εμφανιζει τις τελευταιες 8 εφαρμογες που χρησιμοποιησες, ειτε τις εκλεισες ειτε δεν τις εκλεισες. Σε περιοριζει σε 8 εφαρμογες αλλα δε νομιζω να θελει καποιος περισοοτερες...

Επιπλεον, αν καποια απο αυτες δεν τη χρησιμοποιησεις αρκετο χρονο, θα την εχει κλεισει το android αυτοματα.

 

Για παραδειγμα ανοιγεις τον browser και μπαινεις σε 5 συνεχομενες σελιδες. Αν πατησεις το home, η εφαρμογη μπαινει στο background και οταν την ανοιξεις παλι (μεσω παρατεταμενου home) θα σε παει στη 5η σελιδα που ειχες πλοηγηθει. Αν ομως πατησεις το back τοτε απο τη 5η σελιδα θα σε παει στη 4η κτλ. Πρεπει δηλαδη να πατησεις 5 φορες το back για να κλεισει η εφαρμογη.

Edited by chrisdental
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...